VALSTYBINĖS ATOMINĖS ENERGETIKOS SAUGOS INSPEKCIJOS VIRŠININKO

ĮSAKYMAS

 

DĖL BRANDUOLINĖS SAUGOS REIKALAVIMŲ BSR-2.1.4-2011 „BRANDUOLINĖS ELEKTRINĖS SAUGOS ANALIZĖS ATASKAITOS RENGIMAS IR NAUDOJIMAS“ PATVIRTINIMO

 

2011 m. lapkričio 25 d. Nr. 22.3-117

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos branduolinės saugos įstatymo (Žin., 2011, Nr. 91-4316) 32 straipsnio 2 ir 5 dalimis:

1. Tvirtinu Branduolinės saugos reikalavimus BSR-2.1.4-2011 „Branduolinės elektrinės saugos analizės ataskaitos rengimas ir naudojimas“ (pridedama).

2. Nustatau, kad šis įsakymas įsigalioja 2012 m. sausio 1 d.

 

 

 

Viršininko pavaduotojas,

atliekantis viršininko funkcijas                                  Michail Demčenko


PATVIRTINTA

Valstybinės atominės energetikos

saugos inspekcijos viršininko

2011 m. lapkričio 25 d. įsakymu Nr. 22.3-117

 

BRANDUOLINĖS SAUGOS REIKALAVIMAI BSR-2.1.4-2011 BRANDUOLINĖS ELEKTRINĖS SAUGOS ANALIZĖS ATASKAITOS RENGIMAS IR NAUDOJIMAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Branduolinės saugos reikalavimai BSR-2.1.4-2011 „Branduolinės elektrinės saugos analizės ataskaitos rengimas ir naudojimas“ (toliau – Reikalavimai) nustato branduolinių elektrinių saugos analizės ataskaitos rengimo ir naudojimo tvarką.

2. Reikalavimai taikomi asmenims, teisės aktų nustatyta tvarka pateikusiems paraišką gauti licenciją statyti, eksploatuoti, statyti ir eksploatuoti branduolinę elektrinę, asmenims, turintiems licenciją, suteikiančią teisę statyti, eksploatuoti arba statyti ir eksploatuoti branduolinę elektrinę su korpusiniais suslėgto ar verdančio lengvojo vandens bei kanaliniais sunkiojo vandens branduoliniais reaktoriais.

 

II SKYRIUS

SĄVOKOS

 

3. Šiame teisės akte vartojamos šios sąvokos:

Licencijos turėtojas – asmuo, kuriam teisės aktuose nustatyta tvarka išduota licencija statyti, eksploatuoti arba statyti ir eksploatuoti branduolinę elektrinę.

Pareiškėjo normatyviniai techniniai dokumentai – tai pareiškėjo patvirtinti techniniai ir procedūriniai dokumentai (pareiškėjo taisyklės, procedūrų aprašai, techninės specifikacijos ir kita), nustatantys technines savybes, tam tikros veiklos vykdymo tvarką, įvairias procedūras, ir pasirinkti standartai.

Kitos sąvokos suprantamos taip, kaip jos yra apibrėžtos Lietuvos Respublikos branduolinės energijos įstatyme (Žin., 1996, Nr. 119-2771; 2011, Nr. 91-4314) ir kituose Lietuvos Respublikos teisės aktuose, reglamentuojančiuose branduolinės energijos naudojimą.

 

III SKYRIUS

TIKSLAI, STRUKTŪRA IR REIKALAVIMAI BRANDUOLINĖS ELEKTRINĖS SAUGOS ANALIZĖS ATASKAITAI

 

I SKIRSNIS

BRANDUOLINĖS ELEKTRINĖS SAUGOS ANALIZĖS ATASKAITOS TIKSLAI IR STRUKTŪRA

 

4. Branduolinės elektrinės saugos analizės ataskaitos (toliau – saugos analizės ataskaita) tikslai:

4.1. pateikti informaciją apie branduolinės elektrinės (toliau – BE) savybes ir jos naudojimo planus;

4.2. pagrįsti, kad BE projekte nustatyti saugos uždaviniai yra įgyvendinti, saugos tikslai – pasiekti;

4.3. pagrįsti, kad BE projektavimo, statybos, pripažinimo tinkama eksploatuoti ir kiti darbai atlikti pagal teisės aktų ir branduolinės saugos normatyvinių techninių dokumentų reikalavimus ir yra atsižvelgta į veiksnius, turinčius įtakos saugai;

4.4. pagrįsti, kad BE gali būti pastatyta ir saugiai eksploatuojama išvengiant nepriimtinos rizikos žmonėms ir aplinkai.

5. Saugos analizės ataskaita yra pagrindinis BE saugą pagrindžiantis dokumentas, kuriame pareiškėjas arba licencijos turėtojas turi pateikti visą informaciją, būtiną įvertinti, ar Reikalavimų 4 punkte nustatyti tikslai yra pasiekti.

6. Licencijos turėtojas, užtikrindamas saugų BE eksploatavimą, atlikdamas BE modifikacijas ir vertindamas jų įtaką saugai, turi remtis saugos analizės ataskaita.

7. Rengiant saugos analizės ataskaitą, nustatant jos detalią struktūrą bei turinį, kiek tai neprieštarauja Lietuvos Respublikos teisės aktams, rekomenduojama atsižvelgti į gerąją praktiką, dokumentuotą:

7.1. Tarptautinės atominės energijos agentūros (toliau – TATENA) rekomendacijų vadove „Branduolinių elektrinių saugos analizės ataskaitos formatas ir turinys“ (angl. Format and Content of the Safety Analysis Report for Nuclear Power Plants) GS-G-4.1;

7.2. Jungtinių Amerikos Valstijų Branduolinės saugos reguliavimo komisijos reguliavimo gairių „Paraiškos branduolinių elektrinių licencijoms“ (angl. License Applications for Nuclear Power Plants), RG 1.206, pirmoje dalyje „Standartinis paraiškos gauti bendrą licenciją formatas ir turinys“ (angl. Standard Format and Content of Combined License Applications).

8. Saugos analizės ataskaitos bendroji struktūra nurodoma Reikalavimų Priede. Detalią saugos analizės ataskaitos struktūrą vadybos sistemos dokumentuose nustato pareiškėjas arba licencijos turėtojas. Detali saugos analizės ataskaitos struktūra turi būti suderinta su Valstybine atominės energetikos saugos inspekcija (toliau – VATESI).

 

II SKIRSNIS

SAUGOS ANALIZĖS ATASKAITOS RENGIMAS

 

9. Pirminė, atnaujinta ir galutinė saugos analizės ataskaita rengiama vadovaujantis šių Reikalavimų nuostatomis, reglamentuojančiomis saugos analizės ataskaitos tikslus, struktūrą, turinį, rengimą ir atnaujinimą. Pirminės, atnaujintos ir galutinės saugos analizės ataskaitos rengiamos atvejais ir tvarka, nustatyta Lietuvos Respublikos branduolinės saugos įstatymo (Žin., 2011, Nr. 91-4316) 32 straipsnio 2, 3, 4 ir 5 dalyse.

10. Už saugos analizės ataskaitos rengimą, jos atitikimą branduolinės saugos normatyviniams techniniams dokumentams ir kitiems teisės aktams yra atsakingas pareiškėjas, atitinkamos licencijos turėtojas.

11. Pareiškėjui ar licencijos turėtojui parengus saugos analizės ataskaitą, turi būti atliktas saugos analizės ataskaitos nepriklausomas patikrinimas ir parengta nepriklausomo patikrinimo ataskaita.

12. Saugos analizės ataskaita turi būti suderinta su aukščiausias pareigas pareiškėjo ar licencijos turėtojo organizacijoje einančiu vadovu, atsakingu už branduolinę saugą.

13. Pareiškėjo ar licencijos turėtojo vadovo patvirtinta saugos analizės ataskaita ir nepriklausomo patikrinimo ataskaita pateikiama VATESI peržiūrėti ir įvertinti. Saugos analizės ataskaita gali būti pateikiama atskiromis, išbaigtomis dalimis.

14. Saugos analizės ataskaitos detali struktūra, turinys, rengimas, derinimas, tvirtinimas, atnaujinimas bei nepriklausomas patikrinimas turi būti reglamentuoti pareiškėjo ar licencijos turėtojo vadybos sistemos dokumentuose.

15. Saugos analizės ataskaita turi būti pateikta VATESI elektroninėje laikmenoje ir atspausdinta A4 formato (210x297 mm) popieriaus lapuose. Priedai, pavyzdžiui, brėžiniai, grafikai, diagramos, saugos analizės ataskaitoje gali būti pateikiami kito dydžio lapuose. Elektroninio varianto formatas turi būti suderintas su VATESI ir (arba) sudarytas taip, kad VATESI galėtų:

15.1. atpažinti elektroninio dokumento ar skaitmeninės dokumento kopijos formatą;

15.2. atidaryti ir apdoroti elektroninį dokumentą ar skaitmeninę dokumento kopiją turimomis informacinių technologijų priemonėmis;

15.3. atpažinti elektroninio dokumento ar skaitmeninės dokumento kopijos turinį ir metaduomenis.

16. Rekomenduojama saugos analizės ataskaitos elektroniniame variante įdiegti paieškos funkciją bei įgyvendinti galimybę iš turinio patekti į norimą saugos analizės ataskaitos skyrių ar poskyrį.

 

III SKIRSNIS

REIKALAVIMAI SAUGOS ANALIZĖS ATASKAITOS TURINIUI

 

17. Saugos analizės ataskaitoje turi būti pateikta:

17.1. bendros BE projekto koncepcijos bei būdų, kuriais pasiekiami pagrindiniai saugos tikslai, aprašymas;

17.2. pareiškėjo ar licencijos turėtojo branduolinės saugos normatyvinių techninių dokumentų ir pasirinktų standartų sąrašas, taip pat pasirinktų standartų tinkamumo, pakankamumo ir suderinamumo įvertinimas;

17.3. pareiškėjo ir (ar) licencijos turėtojo sąveikos su BE projektavime dalyvavusiais asmenimis aprašymas;

17.4. BE planas, BE aikštelės aprašymas;

17.5. BE aikštelės ir jos aplinkos savybių, kurios gali turėti įtakos BE saugai, vertinimas;

17.6. konstrukcijų, sistemų ir komponentų įvertinimo ir senėjimo valdymo aprašymas;

17.7. visų saugos funkcijas atliekančių sistemų ir saugai svarbių konstrukcijų, sistemų ir komponentų projektavimo pagrindų ir funkcionavimo visose BE eksploatavimo būsenose ir avarinėmis sąlygomis aprašymas, analizė ir pagrindimas;

17.8. fizinių ir cheminių branduolinio reaktoriaus ir jo komponentų, įskaitant branduolinį kurą ir branduolinio kuro tvarkymo sistemą, savybių aprašymas;

17.9. branduolinio reaktoriaus ir jo komponentų analizė ir pagrindimas, kad projekte numatytu veikimo laiku branduolinis reaktorius ir jo komponentai įvykdys saugos funkcijas visose BE eksploatavimo būsenose ir avarinėmis sąlygomis;

17.10. branduolinio reaktoriaus aušinimo sistemos ir su ja susijusių sistemų aprašymas ir analizė, taip pat pagrindimas, kad branduolinio reaktoriaus aušinimo sistema įvykdys nustatytas funkcijas ir išlaikys vientisumą visose BE eksploatavimo būsenose ir avarinėmis sąlygomis;

17.11. detalus saugos funkcijų aprašymas;

17.12. detalus visų saugos funkcijas vykdančių sistemų ir saugai svarbių konstrukcijų, sistemų ir komponentų sąrašas;

17.13. stebėjimo, valdymo ir apsaugos sistemos (įskaitant branduolinio reaktoriaus avarinio stabdymo sistemas, technologinių parametrų avarines apsaugas, su sauga susijusių parametrų atvaizdavimo sistemas, kitas saugai svarbias taip pat neturinčias įtakos saugai valdymo sistemas, pagrindinę BE valdymo patalpą (angl. main control room), dubliuojančią BE valdymo patalpą) aprašymas, analizė ir pagrindimas;

17.14. elektros tiekimo sistemos (įskaitant išorinio elektros tiekimo sistemą) aprašymas, analizė ir pagrindimas;

17.15. pagalbinių BE sistemų (įskaitant branduolinio kuro saugojimo ir tvarkymo, vandentiekio, šildymo, ventiliacijos ir oro kondicionavimo bei kitas pagalbines sistemas) aprašymas, saugos analizė ir pagrindimas;

17.16. garo ir energijos konversijos sistemos aprašymas;

17.17. radioaktyviųjų atliekų tvarkymo BE aikštelėje priemonių aprašymas;

17.18. radiacinės saugos politikos, strategijos, metodų ir jos užtikrinimo būdų aprašymas;

17.19. BE eksploatavimo ir administracinių procedūrų aprašymas, įskaitant avarijų valdymo procedūrų aprašymą;

17.20. konstrukcijų, sistemų ir komponentų bandymų ir patikrinimų priemonių aprašymas;

17.21. BE atskirų sistemų ir įrengimų funkcionavimo pagal techninių specifikacijų reikalavimus bei skirtingų saugos sistemų tarpusavio sąveikos, užtikrinant patikimą saugos funkcijų įvykdymą, analizė ir pagrindimas;

17.22. deterministinės ir tikimybinės saugos analizės metodais gautų rezultatų analizė visoms BE eksploatavimo būsenoms ir avarinėms sąlygoms, įskaitant sunkiąsias avarijas;

17.23. priešgaisrinės saugos pagrindimas ir gaisro pavojaus analizė;

17.24. saugos analizės ir pagrindimo, atlikto siekiant įvertinti BE saugą pradinių įvykių atvejais, atsižvelgiant į saugos kriterijus ir nustatytas radioaktyviųjų išmetimų ribas, aprašymas;

17.25. BE normalaus eksploatavimo pagrindinių parametrų sąrašas ir aprašymas;

17.26. BE eksploatavimo ribų ir sąlygų techninis pagrindimas;

17.27. BE vadybos sistemos aprašymas;

17.28. eksploatavimo patirties naudojimo aprašymas;

17.29. pareiškėjo ar licencijos turėtojo priemonių, vystant, palaikant ir stiprinant saugos kultūrą visais BE gyvavimo etapais aprašymas;

17.30. saugos valdymo, įskaitant kokybės užtikrinimo priemones BE projektavimo, statybos, pripažinimo tinkama eksploatuoti ir eksploatavimo etapais, aprašymas;

17.31. BE darbuotojų atrankos, mokymo ir atestavimo sistemos aprašymas;

17.32. žmogiškųjų veiksnių programos taikymo visų BE gyvavimo etapų metu, aprašymas;

17.33. pagrindimas, kad taikant protingas praktiškai įmanomas priemones yra užtikrinama kiek įmanoma maža rizika žmonėms, jų turtui ir aplinkai;

17.34. avarinės parengties BE aikštelėje priemonių ir ryšių su išorinėmis organizacijomis, dalyvaujančiomis užtikrinant avarinę parengtį, aprašymas;

17.35. poveikio aplinkai įvertinimo visų BE gyvavimo etapų metu aprašymas – priemonių, kurių bus imtasi radionuklidų išmetimo į aplinką kontrolei, aprašymas;

17.36. aprašymas, kuriame nurodoma, kaip eksploatavimo metu atsižvelgiama į eksploatavimo nutraukimo aspektus;

17.37. branduolinių medžiagų ir BE fizinės saugos politikos, tikslų ir jų įgyvendinimo aprašymas. Saugos analizės ataskaitoje turi būti pateikta tokia informacija apie fizinę saugą, kurios nereglamentuoja Lietuvos Respublikos valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymas (Žin., 1999, Nr. 105-3019; 2004, Nr. 4-29). Detalus branduolinių medžiagų ir BE fizinės saugos užtikrinimo aprašymas, atsižvelgiant į objekto suskirstymo į apsaugos zonas analizę, turi būti aprašytas fizinės saugos užtikrinimo plane;

17.38. TATENA ir Europos atominės energetikos bendrijos (EURATOM) garantijų įgyvendinimo aprašymas.

18. Neapsiribojant šių Reikalavimų 17 punkto nuostatomis, saugos analizės ataskaitoje gali būti pateikiama ir kita su BE saugos analize ir pagrindimu susijusi informacija, reikalinga Reikalavimų 4 punkte nurodytiems tikslams pasiekti.

 

IV SKIRSNIS

SAUGOS ANALIZĖS ATASKAITOS ATNAUJINIMAS

 

19. Pareiškėjo gauti Lietuvos Respublikos branduolinės saugos įstatymo 22 straipsnio 1 dalies 2 punkte nurodytą licenciją arba leidimą, nurodytą Lietuvos Respublikos branduolinės saugos įstatymo 22 straipsnio 2 dalies 1 punkte (kai šis pareiškėjas yra Lietuvos Respublikos branduolinės saugos įstatymo 22 straipsnio 1 dalies 3 punkte nurodytos licencijos turėtojas), kartu su kitais paraiškos dokumentais VATESI teikiama saugos analizės ataskaita turi būti atnaujinta pagal statybos metu atliktas projekto modifikacijas ir pagal konstrukcijų, sistemų ir komponentų bandymų, atliktų pagal su VATESI suderintą BE pripažinimo tinkama eksploatuoti programą, rezultatus. Atnaujintoje saugos analizės ataskaitoje turi būti pagrįsta, kad branduolinis kuras į BE aikštelę gali būti įvežtas ir tvarkomas saugiai.

20. Pareiškėjo kartu su kitais paraiškos gauti Lietuvos Respublikos branduolinės saugos įstatymo 22 straipsnio 2 dalies 3 punkte nurodytą leidimą dokumentais VATESI teikiama saugos analizės ataskaita turi būti atnaujinta pagal visas BE statybos metu atliktas projekto modifikacijas bei pagal konstrukcijų, sistemų ir komponentų visų bandymų, atliktų pagal su VATESI suderintą BE pripažinimo tinkama eksploatuoti programą nenaudojant branduolinių ir (arba) branduolinio kuro ciklo medžiagų, rezultatus. Atnaujintoje saugos analizės ataskaitoje turi būti pagrįsta pareiškėjo parengtis saugiai atlikti pirmąjį BE energijos bloko paleidimą, įskaitant reikalingų programų ir procedūrų aprašų, darbuotojų komplektavimo ir parengimo aspektų įvertinimą. Atnaujintoje saugos analizės ataskaitoje turi būti parodyta, kad branduolinį reaktorių galima saugiai paleisti (sudaryti kritinę būseną, pradėti gaminti energiją, kelti galią iki nominalios, dirbti nominalia galia, bandyti kitus BE projekte numatytus technologinius režimus), saugiai sustabdyti. Atnaujinta saugos analizės ataskaita kartu su kitais paraiškos leidimui gauti pateikiamais dokumentais turi pagrįsti, kad yra visiškai pasiruošta saugiam BE eksploatavimui.

21. Licencijos turėtojo kartu su kitais paraiškos gauti Lietuvos Respublikos branduolinės saugos įstatymo 22 straipsnio 2 dalies 4 punkte nurodytą leidimą dokumentais VATESI teikiama galutinė saugos analizės ataskaita turi būti parengta atsižvelgiant į bandymų atliktų pagal su VATESI suderintą BE pripažinimo tinkama eksploatuoti programą panaudojant branduolines ir (arba) branduolinio kuro ciklo medžiagas, rezultatus.

22. Saugos analizės ataskaita turi būti atnaujinama (pakeista) šiais atvejais:

22.1. atlikus BE modifikacijas, dėl kurių saugos analizės ataskaitoje pateikta informacija nebeatitinka esamos BE būklės;

22.2. paaiškėjus aplinkybėms, kurios nebuvo įvertintos projektuojant, statant bei eksploatuojant BE ar kitų teisės aktų ir branduolinės saugos normatyvinių techninių dokumentų nustatytais atvejais.

23. Saugos analizės ataskaitos pakeitimai gali būti atlikti tik suderinus juos su VATESI.

24. Visi patvirtinti saugos analizės ataskaitos pakeitimai turi būti pažymėti tekste.

25. Reikalavimų 22.1 punkte nurodytu atveju ne vėliau kaip per 60 dienų nuo šiame punkte nurodytų aplinkybių atsiradimo VATESI privalo būti pateiktas saugos analizės ataskaitos pakeitimų projektas, o Reikalavimų 22.2 punkte nurodytu atveju – ne vėliau kaip per 60 dienų nuo šiame punkte nurodytų aplinkybių atsiradimo turi būti parengtas ir pateiktas suderinti VATESI saugos analizės ataskaitos pakeitimų atlikimo grafikas. VATESI priima sprendimą dėl saugos analizės ataskaitos pakeitimų atlikimo grafiko suderinimo ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo dokumentų gavimo institucijoje. VATESI priima sprendimą dėl saugos analizės ataskaitos pakeitimų suderinimo Lietuvos Respublikos branduolinės saugos įstatymo 34 straipsnio 2 dalyje nurodytais terminais.

 

IV SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

26. Asmuo, pažeidęs šiuos Reikalavimus, atsako Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.

 

_________________


Branduolinės saugos reikalavimų

BSR-2.1.4-2011 „Branduolinės

elektrinės saugos analizės ataskaitos

rengimas ir naudojimas“

priedas

 

BENDROJI SAUGOS ANALIZĖS ATASKAITOS STRUKTŪRA

 

1. Įvadas ir bendras branduolinės elektrinės aprašymas;

2. Branduolinės elektrinės aikštelės ir jos aplinkos savybės;

3. Branduolinės elektrinės konstrukcijos, sistemos ir komponentai;

4. Branduolinis reaktorius;

5. Branduolinio reaktoriaus aušinimo ir susijusios sistemos;

6. Inžinerinės apsauginės priemonės;

7. Stebėjimo, valdymo ir apsaugos sistemos;

8. Elektros tiekimo sistemos;

9. Pagalbinės sistemos;

10. Garo ir energijos konversijos sistemos;

11. Radioaktyviųjų atliekų tvarkymas;

12. Radiacinė sauga;

13. Eksploatavimas;

14. Branduolinės elektrinės pripažinimas tinkama eksploatuoti;

15. Pereinamųjų procesų ir avarijų analizė;

16. Eksploatavimo ribos ir sąlygos;

17. Vadybos sistema;

18. Žmogiškieji veiksniai;

19. Tikimybinė saugos analizė ir sunkiųjų avarijų įvertinimas;

20. Avarinė parengtis;

21. Aplinkos apsaugos aspektai;

22. Eksploatavimo nutraukimo ir galutinio branduolinės elektrinės gyvavimo etapo aspektai;

23. Fizinė sauga;

24. Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) ir Europos atominės energetikos bendrijos (EURATOM) garantijų įgyvendinimo aprašymas.

 

_________________