LIETUVOS POLICIJOS GENERALINIO KOMISARO
Į S A K Y M A S
DĖL LIETUVOS POLICIJOS GENERALINIO KOMISARO 2004 M. GRUODŽIO 30 D. ĮSAKYMO Nr. V-619 „DĖL APSAUGOS DARBUOTOJŲ PAŽYMĖJIMŲ IŠDAVIMO IR PANAIKINIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2013 m. rugsėjo 17 d. Nr. 5-V-738
Vilnius
1. Pakeičiu Apsaugos darbuotojų pažymėjimų išdavimo ir panaikinimo taisykles, patvirtintas Lietuvos policijos generalinio komisaro 2004 m. gruodžio 30 d. įsakymu Nr. V-619 „Dėl Apsaugos darbuotojų pažymėjimų išdavimo ir panaikinimo taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2005, Nr. 1-17, Nr. 52-1781, Nr. 56-1938, Nr. 67-2436; 2009, Nr. 63-2542; 2011, Nr. 65-3093, Nr. 100-4728; 2012, Nr. 132-6748), ir išdėstau jas nauja redakcija (pridedama).
2. Nustatau, kad:
PATVIRTINTA
Lietuvos policijos generalinio komisaro
2004 m. gruodžio 30 d. įsakymu Nr. V-619
(Lietuvos policijos generalinio komisaro
2013 m. rugsėjo 17 d. įsakymo Nr. 5-V-738
redakcija)
APSAUGOS DARBUOTOJO PAŽYMĖJIMŲ IŠDAVIMO IR PANAIKINIMO TAISYKLĖS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Apsaugos darbuotojo pažymėjimų išdavimo ir panaikinimo taisyklės (toliau – taisyklės) nustato apsaugos darbuotojų pažymėjimų, inkasatorių pažymėjimų išdavimo, keitimo ir panaikinimo tvarką.
2. Šiose taisyklėse vartojamos sąvokos atitinka sąvokas, vartojamas:
2.1. Lietuvos Respublikos asmens ir turto saugos įstatyme (Žin., 2004, Nr. 116-4317);
2.2. Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatyme (Žin., 2002, Nr. 13-467; 2010, Nr. 142-7261);
2.3. Lietuvos policijos generalinio komisaro 2004 m. gruodžio 31 d. įsakyme Nr. V-622 „Dėl Inkasavimo ir inkasatorių pažymėjimų išdavimo, panaikinimo ir naudojimo taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2005, Nr. 4-100).
II. APSAUGOS DARBUOTOJO PAŽYMĖJIMŲ IŠDAVIMAS
4. Fizinis asmuo, pageidaujantis gauti apsaugos darbuotojo pažymėjimą (priedas), pagal gyvenamąją vietą teritorinei policijos įstaigai tiesiogiai arba per policijos elektroninių paslaugų sistemą (toliau – PEPS) pateikia:
4.1. prašymą išduoti apsaugos darbuotojo pažymėjimą. Prašyme nurodoma saugos tarnyba ar saugos padalinys, kuriame planuoja įsidarbinti (dirba) pareiškėjas, saugos tarnybos ar padalinio vadovo vardas, pavardė ir kontaktinis telefonas, būdas, kuriuo pareiškėjas pageidauja gauti atsakymą. Prašyme asmuo turi patvirtinti, kad jo veiksnumas nėra apribotas teismo sprendimu, ir sutikti, kad policija teisės aktų nustatyta tvarka atliktų patikrinimus, susijusius Asmens ir turto saugos įstatyme nustatytais apribojimais;
4.2. pažymą, patvirtinančią, kad asmuo išlaikė egzaminą pagal Apsaugos darbuotojo mokymo programą, arba dokumentą, patvirtinantį asmens užsienio valstybėse ar Lietuvoje įgytos apsaugos darbuotojo profesinės kvalifikacijos pripažinimą, arba dokumentą, patvirtinantį, kad vidaus reikalų statutinės įstaigos pareigūnas turi teisę tarnybos metu nešiotis šaunamąjį ginklą, arba dokumentą, patvirtinantį, kad buvęs šių įstaigų pareigūnas turėjo teisę tarnybos metu nešiotis šaunamąjį ginklą;
4.3. asmens medicininę knygelę (sveikatos pasą) (forma Nr. 048/a), kurioje nurodyta, kad asmuo dirba apsaugos darbuotoju, arba medicininio patikrinimo išvadą (forma Nr. 049/a);
4.4. asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą (dokumentas pateikiamas, tik jei kreipiamasi tiesiogiai);
5. Tiesiogiai priimant prašymą policijos pareigūnas ar kitas atitinkamus įgaliojimus turintis asmuo (toliau – pareigūnas) įvertina, ar pateikti visi reikiami dokumentai ir ar jie tinkamai įforminti. Jeigu trūksta kurio nors dokumento (-ų) ar jis (jie) netinkamai įformintas, asmens pasirinkimu prašymas ir kiti nurodyti dokumentai grąžinami asmeniui papildyti ar tinkamai įforminti arba priimami, jei asmuo prašyme užrašo, kad įsipareigoja per 15 dienų pateikti trūkstamus ar tinkamai įformintus dokumentus.
Jei pateikti visi tinkamai įforminti dokumentai, pareigūnas, padaręs dokumentų elektronines kopijas, dokumentų originalus grąžina dokumentus pateikusiam asmeniui.
Ar pateikti visi reikiami dokumentai ir ar jie tinkamai įforminti gauti per PEPS, pareigūnas įvertina per 5 darbo dienas. Jeigu trūksta kurio nors dokumento (-ų) ar jis (jie) netinkamai įformintas, asmuo per 5 darbo dienas informuojamas, kad ne vėliau kaip per 15 kalendorinių dienų nuo rašto išsiuntimo dienos jį (juos) turi pateikti (patikslinti), priešingu atveju teritorinė policijos įstaiga prašymą palieka nenagrinėtą ir apie tai per 5 kalendorines dienas, pasibaigus 15 kalendorinių dienų terminui, informuoja asmenį.
6. Prašymo nagrinėjimo pradžia laikoma visų reikiamų ir tinkamai įformintų dokumentų pateikimo teritorinei policijos įstaigai diena.
7. Gavęs visus tinkamai įformintus dokumentus, pareigūnas organizuoja patikrinimus, siekdamas išsiaiškinti, ar asmeniui netaikomi apribojimai, nustatyti Asmens ir turto saugos įstatyme.
8. Ar asmuo teistas (neteistas), teismo pripažintas nepakaltinamu ar ribotai pakaltinamu, ar asmens veiksnumas yra apribotas (neapribotas) teismo sprendimu ir ar asmeniui pagal Organizuoto nusikalstamumo užkardymo įstatymą taikyti (netaikyti) teismo įpareigojimai, tikrina pareigūnas, naudodamasis Vidaus reikalų ministerijos ir policijos informacinėmis sistemomis, Centrinės hipotekos įstaigos tvarkomu Neveiksnių ir ribotai veiksnių asmenų registru ar kitomis programinėmis priemonėmis. Patikrinimą atlikusio pareigūno duomenys ir patikrinimo rezultatai automatiškai fiksuojami Policijos informacinės sistemos licencijuojamos veiklos posistemyje (toliau – LVP). Jeigu patikrinimo metu nustatoma informacija, kurios patikrinimo rezultatų LVP automatiškai neišsaugo, pareigūnas šią informaciją įkelia į LVP.
9. Gavus netikslią, neišsamią informaciją, kuria remiantis negalima priimti sprendimo išduoti (atsisakyti išduoti) apsaugos darbuotojo pažymėjimą, privaloma patikslinti ar papildyti informaciją.
10. Jei atliekant tikrinimą gaunama duomenų, kad asmeniui ne jo paties prašymu buvo panaikintas apsaugos darbuotojo pažymėjimas, tikrinama, ar šiam asmeniui vykdyti asmens ir turto saugą ar teikti šios srities paslaugas nėra uždrausta teismo sprendimu ir (ar) apsaugos darbuotojo pažymėjimas nebuvo panaikintas už Asmens ir turto saugos įstatymo ar kitų su asmens ir turto sauga susijusių teisės aktų pažeidimus.
11. Remiantis patikrinimo rezultatais ir šių taisyklių 4 punkte nurodytais dokumentais, priimamas sprendimas dėl apsaugos darbuotojo pažymėjimo išdavimo ar neišdavimo.
12. Patikrinimai turi būti atlikti ir sprendimas dėl apsaugos darbuotojo pažymėjimo išdavimo (neišdavimo) turi būti priimtas ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo šių taisyklių 4 punkte nurodytų visų dokumentų pateikimo ir prašymo užregistravimo dienos. Prie medžiagos gali būti pridėti kiti dokumentai (pažymos, teismo sprendimai ir kt.), apibūdinantys tikrinamus asmenis.
13. Priėmusi sprendimą, teritorinė policijos įstaiga ne vėliau kaip per 5 kalendorines dienas nuo sprendimo priėmimo dienos prašyme nurodytu būdu informuoja asmenį apie išduodamą apsaugos darbuotojo pažymėjimą arba pateikia motyvuotą atsakymą neišduoti apsaugos darbuotojo pažymėjimo, nurodydama sprendimo apskundimo tvarką.
14. Apsaugos darbuotojų pažymėjimai spausdinami iš LVP. Išduodant inkasatoriaus pažymėjimą (apsaugos darbuotojo pažymėjimą, suteikiantį teisę vykdyti inkasavimą), apsaugos darbuotojo pažymėjimo antroje pusėje atspausdinamas įrašas „Turi teisę vykdyti inkasavimą“.
17. Apsaugos darbuotojo pažymėjimas neišduodamas, jei:
18. Inkasatoriaus pažymėjimas (apsaugos darbuotojo pažymėjimas, suteikiantis teisę vykdyti inkasavimą) neišduodamas, jei saugos tarnyba ar saugos padalinys, kuriame dirba pareiškėjas, neturi nė vieno galiojančio inkasavimo pažymėjimo.
III. APSAUGOS DARBUOTOJO PAŽYMĖJIMŲ KEITIMAS IR JŲ PANAIKINIMAS
20. Asmuo, pageidaujantis gauti naują apsaugos darbuotojo pažymėjimą, ne vėliau kaip 20 darbo dienų iki apsaugos darbuotojo pažymėjimo galiojimo pabaigos teritorinei policijos įstaigai tiesiogiai arba per PEPS turi pateikti šių taisyklių 4.1, 4.3–4.5 punktuose nurodytus dokumentus. Jei reikia inkasatoriaus pažymėjimo (apsaugos darbuotojo pažymėjimo, suteikiančio teisę vykdyti inkasavimą), papildomai pateikiamas taisyklių 4.6 punkte nurodytas dokumentas.
21. Teritorinė policijos įstaiga ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo taisyklių 20 punkte išvardytų dokumentų pateikimo šių taisyklių nustatyta tvarka atlieka patikrinimus ir išduoda apsaugos darbuotojo pažymėjimą arba pateikia motyvuotą atsakymą neišduoti apsaugos darbuotojo pažymėjimo. Naujas pažymėjimas asmeniui išduodamas tik grąžinus prieš tai turėtą pažymėjimą.
22. Apsaugos darbuotojas, turintis apsaugos darbuotojo pažymėjimą su nurodytu juridinio asmens pavadinimu, nepasibaigus apsaugos darbuotojo pažymėjimo galiojimo laikui (iki galiojimo laiko pabaigos likus ne mažiau kaip 60 kalendorinių dienų), įsidarbinęs kitoje saugos tarnyboje ar saugos padalinyje, turi ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo įsidarbinimo dienos teritorinei policijos įstaigai pranešti apie pasikeitusį darbdavį ir pateikti prašymą išduoti apsaugos darbuotojo pažymėjimą.
23. Teritorinė policijos įstaiga naują apsaugos darbuotojo pažymėjimą asmeniui išduoda per 5 darbo dienas nuo taisyklių 22 punkte nurodyto prašymo gavimo dienos. Naujas apsaugos darbuotojo pažymėjimas galioja tiek laiko, kiek ir prieš tai išduotas apsaugos darbuotojo pažymėjimas.
24. Apsaugos darbuotojo pažymėjimas panaikinamas, nepasibaigus jo galiojimo laikui, jeigu:
24.2. apsaugos darbuotojo pažymėjimas buvo įgytas pateikus sąmoningai klaidingą informaciją ar suklastotus dokumentus;
25. Apsaugos darbuotojo pažymėjimas taip pat panaikinamas, jei pasibaigus jo galiojimo laikui asmuo be pateisinamų priežasčių (ligos, komandiruotės ar pan.) per 1 mėn. nesikreipia dėl naujo apsaugos darbuotojo pažymėjimo išdavimo.
26. Teritorinė policijos įstaiga, panaikinusi apsaugos darbuotojo pažymėjimą, apie tai nedelsdama informuoja asmenį paskutiniame pateiktame prašyme nurodytu būdu. Jei iš PEPS gaunamas atsakymas, kad vartotojas neegzistuoja arba nėra tokio el. pašto adreso, informacija išsiunčiama paštu.
IV. SPRENDIMŲ ĮFORMINIMAS IR DOKUMENTŲ TVARKYMAS
28. Jei asmuo kreipiasi tiesiogiai, pareigūnas, gavęs prašymą ir šių taisyklių 4 punkte nurodytus visus dokumentus, prašymo duomenis suveda į LVP, registruoja, atspausdina prašymą ir pateikia jį pareiškėjui pasirašyti.
29. Prašymai gauti PEPS registruojami automatiškai, kai atsakingas pareigūnas prašymą priima (LVP paspaudžia mygtuką priimti prašymą).
30. Priimti teigiami sprendimai formuojami LVP ir teritorinės policijos įstaigos vadovo ar jo įgalioto asmens tvirtinami LVP.
31. Neigiami sprendimai surašomi laisva forma, pasirašomi jį surašiusio pareigūno ir tvirtinami teritorinės policijos įstaigos vadovo ar jo įgalioto asmens.
32. Gautų prašymų ir kitų su apsaugos darbuotojo pažymėjimo išdavimu, keitimu ar panaikinimu susijusių dokumentų elektroninės kopijos įkeliamos į LVP. Gauti prašymai, sprendimai ir atsakymai pareiškėjams registruojami LVP.
33. Teigiamai išnagrinėti prašymai dėl apsaugos darbuotojo pažymėjimų išdavimo ar keitimo kartu su kitais susijusiais dokumentais (jei tokie yra pateikti ne elektroniniu formatu) eilės tvarka segami į asmenims išduotų apsaugos darbuotojų pažymėjimų bylą.
V. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
35. Asmenys, nesutinkantys su teritorinės policijos įstaigos pareigūnų sprendimais, priimtais vadovaujantis šiomis taisyklėmis, turi teisę juos apskųsti Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.
36. Už apsaugos darbuotojo pažymėjimų išdavimą imama Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyto dydžio rinkliava.
Apsaugos darbuotojų pažymėjimų išdavimo ir panaikinimo taisyklių
priedas
(Apsaugos darbuotojo pažymėjimo forma)
APSAUGOS DARBUOTOJO PAŽYMĖJIMAS Nr.
Galioja tik pateikus darbo pažymėjimą. |
Apsaugos darbuotojas fizinę prievartą ir specialiąsias priemones turi teisę panaudoti šiais atvejais: 1) atremdamas pasikėsinimą, gresiantį jo sveikatai ar gyvybei, taip pat pasikėsinimą, kuriuo siekiama atimti iš jo specialiąją priemonę; 2) gindamas saugomą subjektą nuo užpuolimo, gresiančio šio sveikatai ar gyvybei; 3) atremdamas saugomų objektų užpuolimą; 4) sulaikydamas įtariamą asmenį, jei šis aktyviais veiksmais vengia sulaikymo; 5) pašalindamas iš saugomų objektų, masinių ar kitų renginių asmenis, nesilaikančius nustatytų taisyklių, jeigu šie asmenys nevykdo teisėtų apsaugos darbuotojo reikalavimų. Apsaugos darbuotojo sulaikytas asmuo nedelsiant turi būti perduotas policijai. Apžiūrėti įtariamo asmens turimus daiktus leidžiama tik gavus jo rašytinį ar žodinį sutikimą. Apžiūrėti įtariamą asmenį galima tik gavus jo rašytinį sutikimą.
|
||
|
|
Apsaugos darbuotojas |
|
|
Išdavė:
Išduotas:
Pareigūnas
|
Galioja iki: |