LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL SOCIALINĖS ĮMONĖS STATUSO SUTEIKIMO SUPAPRASTINTA TVARKA APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2004 m. liepos 16 d. Nr. A1-182

Vilnius

 

Vykdydama Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. liepos 7 d. nutarimo Nr. 852 „Dėl įgaliojimų suteikimo įgyvendinant Lietuvos Respublikos socialinių įmonių įstatymą“ (Žin., 2004, Nr. 107-3991) 1.8 punktą:

tvirtinu Socialinės įmonės statuso suteikimo supaprastinta tvarka aprašą (pridedama).

 

 

socialinės apsaugos ir darbo Ministrė                           Vilija Blinkevičiūtė

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos

ir darbo ministro

2004 m. liepos 16 d.

įsakymu Nr. A1-182

 

SOCIALINĖS ĮMONĖS STATUSO SUTEIKIMO SUPAPRASTINTA TVARKA

 

APRAŠAS

 

1. Socialinės įmonės statuso suteikimo supaprastinta tvarka apraše (toliau – aprašas) išdėstyta supaprastinta tvarka, taikoma suteikiant juridiniams asmenims socialinės įmonės statusą Socialinių įmonių įstatymo (Žin., 2004, Nr. 96-3519) 27 straipsnyje nustatytais atvejais ir sąlygomis. Kitais atvejais būtina vadovautis Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro patvirtintu Socialinės įmonės statuso suteikimo juridiniams asmenims tvarkos aprašu (toliau – bendroji tvarka).

2. Aprašas parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos socialinių įmonių įstatymu (toliau – Įstatymas), o jame vartojamos sąvokos atitinka Įstatymo sąvokas.

3. Socialinės įmonės statusas supaprastinta tvarka gali būti suteikiamas tik tokiai iki Įstatymo įsigaliojimo įsteigtai gamybinei įmonei, kuri atitinka bent vieną iš šių sąlygų:

3.1. vidutinė 2003 metais ir faktinė 2004 m. birželio 19 d. (Įstatymo įsigaliojimo dieną) bet kurią (I, II ar III) invalidumo grupę turinčių neįgalių darbuotojų dalis nuo sąraše esančių darbuotojų skaičiaus sudarė ne mažiau kaip 40 procentų ir tokių darbuotojų iš viso buvo ne mažiau kaip keturi; arba

3.2. 2003 m. gruodžio 31 d. viena ar kelios neįgaliųjų asociacijos buvo įsigijusios šios įmonės akcijų (dalių, pajų), visuotiniame akcininkų (dalininkų, pajininkų ar kitų dalyvių) susirinkime suteikiančių daugiau kaip 1/2 balsų.

4. Neįgaliųjų darbuotojų vidutinė 2003 metais (arba atitinkamai faktinė 2004 m. birželio 19 d.) dalis nuo sąraše esančių darbuotojų skaičiaus apskaičiuojama vidutinį sąrašinį metinį (arba atitinkamai sąrašinį faktinį) neįgaliųjų darbuotojų skaičių dalijant iš vidutinio sąrašinio metinio (arba atitinkamai sąrašinio faktinio) visų darbuotojų skaičiaus. Visų darbuotojų ir atskirai kiekvieną invalidumo grupę turinčių neįgaliųjų darbuotojų sąrašinis skaičius bei vidutinis sąrašinis metinis šių darbuotojų skaičius apskaičiuojamas vadovaujantis Smulkaus ir vidutinio verslo subjektų vidutinio sąrašinio metinio darbuotojų skaičiaus apskaičiavimo tvarka, patvirtinta Lietuvos Respublikos ūkio ministro ir Lietuvos Respublikos finansų ministro 2003 m. vasario 26 d. įsakymu Nr. 4-85/1K-052 (Žin., 2003, Nr. 23-977).

5. Supaprastinta tvarka suteikiant socialinės įmonės statusą, įmonė laikoma gamybine, jei ji verčiasi:

5.1. žemės ūkiu, medžiokle ir miškininkyste (A sekcija*);

5.2. žuvininkyste (B sekcija);

5.3. kasyba ir karjerų eksploatavimu (C sekcija);

5.4. apdirbamąja pramone (D sekcija);

5.5. elektros, dujų ir vandens tiekimu (E sekcija);

5.6. statybos veikla (F sekcija);

5.7. transporto, sandėliavimo ir ryšių veikla (I sekcija);

5.8. nuotekų ir atliekų šalinimo, sanitarinių sąlygų užtikrinimo ir panašia veikla (90.0).

6. Laikoma, kad gamybinė įmonė verčiasi šio aprašo 5 punkte nurodyta veikla, jei pajamos iš visų šių veiklos rūšių per finansinius metus, prasidėjusius 2003 metais, sudarė ne mažiau kaip 80 procentų visų įmonės pajamų, kurios pagal Pelno mokesčio įstatymą (Žin., 2001, Nr. 110-3992) yra mokesčio bazė.

7. Įmonė, atitinkanti šio aprašo 3 punkte nustatytas sąlygas, pageidaujanti įgyti socialinės įmonės statusą supaprastinta tvarka (toliau – pareiškėjas), ne vėliau kaip iki 2004 m. rugsėjo 19 d. raštu pateikia prašymą Lietuvos darbo biržai prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Lietuvos darbo birža). Prašyme turi būti nurodyti juridinio asmens pavadinimas, teisinė forma, juridinio asmens kodas, buveinės adresas, telefono numeriai, elektroninio pašto adresas, taip pat įmonės vadovo ar jo atstovo, pasirašiusio prašymą, pareigos, vardas, pavardė ir kontaktinis adresas bei telefono numeris. Prie prašymo suteikti socialinės įmonės statusą pridedami šie dokumentai:

7.1. įmonės registravimo pažymėjimo kopija;

7.2. įmonės pažyma, kad gamybinė įmonė verčiasi bent viena iš šio aprašo 5 punkte nurodytų veiklos rūšių ir jos pajamos iš šių veiklos rūšių per finansinius metus, prasidėjusius 2003 metais, sudarė ne mažiau kaip 80 procentų visų pajamų. Pažymoje turi būti nurodyta bendra įmonės gautų pajamų suma bei išskirtos pajamos iš atskirų įmonės veiklos rūšių pagal Ekonominės veiklos rūšių klasifikatorių, nurodant konkrečios veiklos rūšies kodą;

7.3. įmonės pažyma, kurioje apskaičiuota jos neįgaliųjų darbuotojų dalis vidutiniškai 2003 metais ir faktiškai 2004 m. birželio 19 dieną, išskaidant darbuotojus pagal skirtingas invalidumo grupes;

7.4. įmonės pažyma apie visų įmonės savininkų disponuojamas akcijas (dalis, pajus) 2003 m. gruodžio 31 d., nurodant savininkų pavadinimus (fizinių asmenų vardus, pavardes, asmens kodus), juridinių asmenų kodus, jų adresus, taip pat atskirų savininkų disponuojamų akcijų (dalių, pajų) vertę bei akcininkų (dalininkų, pajininkų ar kitų dalyvių) susirinkime jiems suteikiamų balsų skaičių.

8. Jeigu su prašymu pateikti ne visi reikalingi dokumentai, Lietuvos darbo birža pareiškėjui nustato ne ilgesnį kaip 10 dienų terminą prašymo trūkumams pašalinti. Lietuvos darbo birža, nagrinėdama pareiškėjo prašymą, esant reikalui turi teisę pareikalauti pareiškėjo per jos nustatytą terminą pateikti ir kitus dokumentus, patvirtinančius prašyme bei jo prieduose nurodytus duomenis, o taip pat turi teisę šiuos duomenis patikrinti vietoje.

9. Lietuvos darbo birža, gavusi pareiškėjo prašymą, patikrina, ar pareiškėjas yra gamybinė įmonė ir atitinka bent vieną šio aprašo 3.1 ar 3.2 punkte nustatytą sąlygą, bei ne vėliau kaip per 15 dienų nuo prašymo ir visų būtinų dokumentų gavimo priima sprendimą suteikti arba motyvuotai atsisakyti suteikti pareiškėjui socialinės įmonės statusą. Sprendimas suteikti socialinės įmonės statusą įforminamas Lietuvos darbo biržos direktoriaus įsakymu.

10. Suteikusi socialinės įmonės statusą, Lietuvos darbo birža išduoda socialinei įmonei laikiną socialinės įmonės pažymėjimą bei Įstatymo 12 straipsnyje nustatyta tvarka raštu apie tai praneša Juridinių asmenų registrui.

11. Socialinės įmonės statusas pareiškėjui nesuteikiamas, jei:

11.1. pareiškėjas neatitinka šio aprašo 3 punkte nustatytų sąlygų; arba

11.2. pareiškėjas per nustatytą terminą nepašalino savo prašymo trūkumų; arba

11.3. nustatoma, kad pareiškėjas pateikė apie save neišsamią arba klaidingą informaciją.

12. Atsisakius suteikti socialinės įmonės statusą, tas pats pareiškėjas gali bendrąja tvarka iš naujo kreiptis dėl jo suteikimo. Šiuo atveju supaprastinta socialinės įmonės statuso suteikimo tvarka jam nebetaikoma.

13. Socialinės įmonės statusas supaprastinta tvarka suteikiamas terminuotai – laikotarpiui nuo Įstatymo įsigaliojimo dienos iki 2004 m. gruodžio 31 d. Juridiniai asmenys, pageidaujantys turėti socialinės įmonės statusą pasibaigus šiam laikotarpiui, iš naujo teikia prašymą suteikti socialinės įmonės statusą bendrąja tvarka.

14. Socialinės įmonės statusas, suteiktas supaprastinta tvarka, gali būti panaikintas Įstatymo ir kitų teisės aktų nustatyta bendra tvarka ir pagrindais.

__________________

* Čia ir toliau – kodas pagal Ekonominės veiklos rūšių klasifikatorių (patvirtintą Statistikos departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės generalinio direktoriaus 2002 m. gruodžio 16 d. įsakymu Nr. 252 (Žin., 2002, Nr. 126-5744)).

______________