LIETUVOS RESPUBLIKOS DRAUDIMO PRIEŽIŪROS KOMISIJA

 

N U T A R I M A S

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS DRAUDIMO PRIEŽIŪROS KOMISIJA 2004 M. VASARIO 3 D. NUTARIMO NR. N-7 „DĖL DRAUDIMO ĮMONIŲ FINANSINĖS ATSKAITOMYBĖS“ PAKEITIMO

 

2006 m. gruodžio 19 d. Nr. N-115

Vilnius

 

 

Lietuvos Respublikos draudimo priežiūros komisija nutaria:

Pakeisti Lietuvos Respublikos draudimo priežiūros komisijos 2004 m. vasario 3 d. nutarimą Nr. N-7 „Dėl draudimo įmonių finansinės atskaitomybės“ (Žin., 2004, Nr. 29-951; 2005, Nr. 46-1552; 2005, Nr. 125-4469):

1. Nurodytu nutarimu patvirtintą Finansinės atskaitomybės sudarymo tvarkos 1 priedą:

1.1. išdėstyti Balanso poziciją „C. GYVYBĖS DRAUDIMO, KAI INVESTAVIMO RIZIKA TENKA DRAUDĖJUI, INVESTICIJOS“ taip:

„C. KITOS GYVYBĖS DRAUDIMO VEIKLOS INVESTICIJOS“;

1.2. papildyti Balanso poziciją „C. KITOS GYVYBĖS DRAUDIMO VEIKLOS INVESTICIJOS“ C. I. ir C. II. punktais ir išdėstyti taip:

„C. I. Gyvybės draudimo, kai investavimo rizika tenka draudėjui, investicijos

C. II. Profesinių pensijų kaupimo veiklos investicijos“;

1.3. išdėstyti Balanso poziciją „E. GYVYBĖS DRAUDIMO, KAI INVESTAVIMO RIZIKA TENKA DRAUDĖJUI, TECHNINIS ATIDĖJINYS“ taip:

„E. KITI GYVYBĖS DRAUDIMO TECHNINIAI ATIDĖJINIAI“;

1.4. išdėstyti Balanso poziciją „E. I. Bendra suma“ taip:

„E. I. GYVYBĖS DRAUDIMO, KAI INVESTAVIMO RIZIKA TENKA DRAUDĖJUI, TECHNINIS ATIDĖJINYS“;

1.5. papildyti Balanso poziciją „E. L GYVYBĖS DRAUDIMO, KAI INVESTAVIMO RIZIKA TENKA DRAUDĖJUI, TECHNINIS ATIDĖJINYS“ E. I.1. ir E. I.2. punktais ir išdėstyti taip:

„E. I.1. Bendra suma

E. I.2. Perdraudikų dalis (-)“;

1.6. išdėstyti Balanso poziciją „E. II. Perdraudikų dalis (-)“ taip:

„E. II. Profesinių pensijų kaupimo techninis atidėjinys“.

2. Nurodytu nutarimu patvirtintą Finansinės atskaitomybės sudarymo tvarkos 2 priedą:

2.1. išdėstyti Pelno (nuostolių) ataskaitos poziciją „I.2. PELNAS IŠ INVESTICIJŲ, PERKELTAS IŠ NETECHNINĖS DALIES“ taip:

„I.2. PELNAS (NUOSTOLIAI) IŠ INVESTICIJŲ, PERKELTAS IŠ NETECHNINĖS DALIES“;

2.2. išdėstyti Pelno (nuostolių) ataskaitos poziciją „II.3. PELNAS IŠ INVESTICIJŲ, KAI INVESTAVIMO RIZIKA TENKA DRAUDĖJUI“ taip:

II.3. PELNAS IŠ KITŲ GYVYBĖS DRAUDIMO VEIKLOS INVESTICIJŲ“;

2.3. papildyti Pelno (nuostolių) ataskaitos poziciją „II.3. PELNAS IŠ KITŲ GYVYBĖS DRAUDIMO VEIKLOS INVESTICIJŲ“ II.3.1. ir II.3.2. punktais ir išdėstyti taip:

II.3.1. Pelnas iš investicijų, kai investavimo rizika tenka draudėjui

II.3.2. Pelnas iš profesinių pensijų kaupimo veiklos investicijų“;

2.4. išdėstyti Pelno (nuostolių) ataskaitos poziciją „II.10. NUOSTOLIAI IŠ INVESTICIJŲ, KAI INVESTAVIMO RIZIKA TENKA DRAUDĖJUI“ taip:

II.10. NUOSTOLIAI IŠ KITŲ GYVYBĖS DRAUDIMO VEIKLOS INVESTICIJŲ (-)“;

2.5. papildyti Pelno (nuostolių) ataskaitos poziciją „II.10. NUOSTOLIAI IŠ KITŲ GYVYBĖS DRAUDIMO VEIKLOS INVESTICIJŲ“ II.10.1. ir II.10.2. punktais ir išdėstyti taip:

II.10.1. Nuostoliai iš investicijų, kai investavimo rizika tenka draudėjui (-)

II.10.2. Nuostoliai iš profesinių pensijų kaupimo veiklos (-)“;

2.6. išdėstyti Pelno (nuostolių) ataskaitos poziciją „II.12. PELNAS IŠ INVESTICIJŲ PERKELTAS Į NETECHNINĘ DALĮ (-)“ taip:

II.12. PELNAS (NUOSTOLIAI) IŠ INVESTICIJŲ PERKELTAS Į NETECHNINĘ DALĮ (-)“;

2.7. išdėstyti Pelno (nuostolių) ataskaitos poziciją „III.4. PELNAS IŠ INVESTICIJŲ, PERKELTAS IŠ GYVYBĖS DRAUDIMO TECHNINĖS DALIES“ taip:

III.4. PELNAS (NUOSTOLIAI) IŠ INVESTICIJŲ, PERKELTAS IŠ GYVYBĖS DRAUDIMO TECHNINĖS DALIES“;

2.8. išdėstyti Pelno (nuostolių) ataskaitos poziciją „III.6. PELNAS IŠ INVESTICIJŲ, PERKELTAS Į NE GYVYBĖS DRAUDIMO TECHNINĘ DALĮ (-)“ taip:

III.6. PELNAS (NUOSTOLIAI) IŠ INVESTICIJŲ, PERKELTAS Į NE GYVYBĖS DRAUDIMO TECHNINĘ DALĮ(-)“.

3. Nurodytu nutarimu patvirtintose Turto ir įsipareigojimų vertinimosi taisyklėse:

3.1. išdėstyti 9 punktą taip:

9. Balanso pozicijoje „C. Kitos gyvybės draudimo veiklos investicijos“ nurodomos investicijos turi būti nurodomos tikrąja verte.“.

4. Nurodytu nutarimu patvirtintoje Draudimo veiklos pajamų ir sąnaudų pripažinimo apskaitoje tvarkoje:

4.1. papildyti nauju 10 punktu (ankstesnius 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 punktus laikant 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 punktais) ir jį išdėstyti taip:

10. Profesinių pensijų kaupimo veiklos pasirašytos draudimo įmokos gali būti pripažintos tada, kai yra formuojamas su jų sumokėjimu susijęs profesinių pensijų kaupimo techninis atidėjinys.“.

5. Nurodytu nutarimu patvirtintuose Svarbiausiųjų finansinės atskaitomybės pozicijų paaiškinimuose:

5.1. išdėstyti 3 punktą taip:

3. Balanso pozicija „C. Kitos gyvybės draudimo veiklos investicijos“. Į šią poziciją turi būti įrašomos gyvybės draudimo investicijos, atitinkančios gyvybės draudimo veiklai sudaromą gyvybės draudimo, kai investavimo rizika tenka draudėjui, ir profesinių pensijų veiklos techninius atidėjinius. Tai turtas, į kurį investuoti pagal gyvybės draudimo sutartis nurodė draudėjai. Taip pat šioje pozicijoje nurodomos investicijos, skirtos padengti draudimo įsipareigojimus, nustatomus pagal jų sąsają su tam tikru indeksu, ir tontinų atveju paskutinių išgyvenusių draudėjų vardu laikomos investicijos, kurias ketinama paskirstyti tarp šių išgyvenusių draudėjų.“;

5.2. išdėstyti 5 punktą taip:

5. Balanso pozicija „E. Kitas turtas“. Šioje pozicijoje nurodomas kitas draudimo įmonės reikmėms naudojamas materialusis turtas, neįtrauktas į kitas pozicijas.

Pozicijoje „E. II. Pinigai sąskaitose ir kasoje“ įrašomi draudimo įmonės kasoje ir banko sąskaitose esantys pinigai įvairia valiuta bei pinigų ekvivalentai. Pinigų ekvivalentams priskiriamos trumpalaikės (iki trijų mėnesių) likvidžios investicijos, kurios gali būti greitai iškeičiamos į pinigų sumas ir kurių vertės pasikeitimo rizika yra nereikšminga ir jeigu pagal įmonės patvirtintą apskaitos politiką šios investicijos yra priskirtos pinigų ekvivalentams. Investicijos į nuosavybės vertybinius popierius pinigų ekvivalentams nepriskiriamos.“;

5.3. išdėstyti 6 punktą taip:

6. Balanso pozicija „F. Sukauptos pajamos ir ateinančių laikotarpių sąnaudos“. Sukauptos pajamos – per šį ir ankstesnius ataskaitinius laikotarpius uždirbtos, bet dar neapmokėtos pajamos. Ateinančių laikotarpių sąnaudos – sumos, kurias draudimo įmonė sumokėjo (užregistravo apskaitoje) šiuo ir ankstesniais ataskaitiniais laikotarpiais, tačiau kurios bus pripažintos sąnaudomis ateinančiais ataskaitiniais laikotarpiais. Šioje pozicijoje yra privaloma rodyti atidėtas įsigijimo sąnaudas. Kaip atidėtos įsigijimo sąnaudos vaizduojamas komisinis atlyginimas už sudarytas draudimo sutartis, kurį draudimo įmonė užregistravo apskaitoje šiuo ir ankstesniais ataskaitiniais laikotarpiais ir kuris bus pripažintas sąnaudomis ateinančiais ataskaitiniais laikotarpiais, per kuriuos pasirašytos įmokos bus pripažintos uždirbtomis pajamomis.

Gyvybės draudime, kai investavimo rizika tenka draudėjui, ir profesinių pensijų kaupimo veikloje tuo atveju, kai įsigijimo išlaidų patyrimo (užregistravimo apskaitoje) laikotarpis nesutampa su atskaitymų toms išlaidoms padengti išskaitymo iš draudimo sutarčių laikotarpiu, kaip atidėtos įsigijimo sąnaudos vaizduojamas komisinis atlyginimas už sudarytas draudimo sutartis, kurį draudimo įmonė užregistravo apskaitoje šiuo ir ankstesniais ataskaitiniais laikotarpiais ir kuris bus pripažintas sąnaudomis ateinančiais ataskaitiniais laikotarpiais, per kuriuos iš draudimo sutarčių bus išskaičiuoti su sutarties sudarymu susiję atskaitymai.“;

5.4. išdėstyti 10.2 punktą taip:

10.2. „D. II. Gyvybės draudimo matematinis techninis atidėjinys“. Gyvybės draudimo matematinis techninis atidėjinys apima matematiškai apskaičiuotą draudimo įmonės įsipareigojimų sumą, kurią sudaro galimos draudimo išmokos. Pagrindinių šio techninio atidėjinio sąlygų santrauka turi būti nurodyta aiškinamajame rašte.

Gyvybės draudimo matematinio techninio atidėjinio dalis – gyvybės draudimo, kai investavimo rizika tenka draudėjui, ir profesinių pensijų kaupimo techniniai atidėjiniai – rodomi atskirai balanso pozicijoje „E. Kiti gyvybės draudimo techniniai atidėjiniai“. Gyvybės draudimo atveju perkeltų įmokų techninis atidėjinys gali būti atskleidžiamas kaip gyvybės draudimo matematinio techninio atidėjinio sudedamoji dalis arba nurodomas atskirai pozicijoje „D. I. Perkeltų įmokų techninis atidėjinys“.“;

5.5. išdėstyti 11 punktą taip:

11. Balanso pozicija „E. Kiti gyvybės draudimo techniniai atidėjiniai“. Šioje pozicijoje nurodomi techniniai atidėjiniai, skirti padengti įsipareigojimams, susijusiems su investicijomis pagal gyvybės draudimo sutartis, kurių vertė ar pelningumas nustatomas pagal investicijas, kurių riziką prisiima draudėjas, arba pagal indeksą.

Šioje pozicijoje taip pat įtraukiami techniniai atidėjiniai, atspindintys draudimo įmonės įsipareigojimus, susijusius su tontinų sutartimis.“;

5.6. išdėstyti 17.2 punktą taip:

17.2. „I.2. Pelnas (nuostoliai) iš investicijų, perkeltas iš netechninės dalies“. Į šią poziciją įtraukiamas pelnas (nuostoliai) iš ne gyvybės draudimo techninių atidėjinių lėšų investavimo. Perkeliama investicijų pelno (nuostolių) dalis apskaičiuojama investicinės veiklos pelną (nuostolius) (gyvybės draudimo veiklą vykdančioje draudimo įmonėje poziciją III.4., tik negyvybės draudimo veiklą vykdančioje draudimo įmonėje pozicijos III.3. ir pozicijos III.5. skirtumą) dauginant iš koeficiento:

Ne gyvybės draudimo techniniai atidėjiniai/(Ne gyvybės draudimo techniniai atidėjiniai + Nuosavas kapitalas).

Koeficiento apskaičiavimui naudojami ataskaitinio laikotarpio vidutiniai nuosavo kapitalo ir draudimo techninių atidėjinių, išskaičiavus perdraudikų dalį, dydžiai. Vidutinis dydis apskaičiuojamas sudedant duomenis ataskaitinio laikotarpio pradžiai ir pabaigai bei padalijant juos iš dviejų.

Iš III.6 pozicijos perkelta pelno (nuostolių) iš investicijų dalimi didinamas (mažinamas) ne gyvybės draudimo techninės dalies rezultatas.

Draudimo įmonė, remdamasi patvirtinta apskaitos politika, gali numatyti kitą metodą pelno (nuostolių) perkėlimui iš netechninės dalies.“;

5.7. išdėstyti 18.3 punktą taip:

18.3. „II.3. Pelnas iš kitų gyvybės draudimo veiklos investicijų“. Šioje pozicijoje nurodomas pelnas (taip pat ir investicijų perleidimo pelnas) iš investicijų, kai investavimo rizika tenka draudėjui, ir profesinių pensijų kaupimo veiklos;“;

5.8. išdėstyti 18.6.1.1 punktą taip:

18.6.1.1. jei perkeltų įmokų techninis atidėjinys neįtraukiamas į gyvybės draudimo matematinį techninį atidėjinį, turi sutapti su balanso nuosavybės ir įsipareigojimų pozicijų „Gyvybės draudimo matematinis techninis atidėjinys“, „Gyvybės draudimo, kai investavimo rizika tenka draudėjui, techninis atidėjinys“ bendros sumos ir „Profesinių pensijų kaupimo techninis atidėjinys“ pasikeitimu per ataskaitinį laikotarpį.“;

5.9. išdėstyti 18.6.1.2 punktą taip:

18.6.1.2. jei perkeltų įmokų techninis atidėjinys įtraukiamas į gyvybės draudimo matematinį techninį atidėjinį, šios pozicijos ir pelno (nuostolių) ataskaitos pozicijos „I.1.3. Perkeltų įmokų techninio atidėjinio pasikeitimas (+/-)“ suma turi sutapti su balanso nuosavybės ir įsipareigojimų pozicijų „Perkeltų įmokų techninis atidėjinys, bendra suma“, „Gyvybės draudimo matematinis techninis atidėjinys, bendra suma“, „Gyvybės draudimo, kai investavimo rizika tenka draudėjui, techninis atidėjinys, bendra suma“ ir „Profesinių pensijų kaupimo techninis atidėjinys“ bendros sumos pasikeitimu per ataskaitinį laikotarpį.“;

5.10. išdėstyti 18.10 punktą taip:

18.10. „II.10. Nuostoliai iš kitų gyvybės draudimo veiklos investicijų“. Šioje pozicijoje parodomi nuostoliai (taip pat investicijų perleidimo nuostoliai) iš gyvybės draudimo veiklos investicijų;“;

5.11. išdėstyti 18.12 punktą taip:

18.12 „II.12. Pelnas (nuostoliai) iš investicijų, perkeltas į netechninę dalį“. Ši pozicija apima gyvybės draudimo veiklą vykdančių draudimo įmonių pelną (nuostolius) iš ne gyvybės draudimo techninių atidėjinių ir nuosavo kapitalo investavimo. Perkeliama investicijų pelno (nuostolių) dalis apskaičiuojama draudimo įmonės investicinės veiklos pelną (nuostolius) (pozicija II.2 minus pozicija II.9) dauginant iš koeficiento:

(Ne gyvybės draudimo techniniai atidėjiniai + Nuosavas kapitalas)/ (Bendra draudimo techninių atidėjinių suma + Nuosavas kapitalas).

Koeficiento apskaičiavimui naudojami vidutiniai ataskaitinio laikotarpio nuosavo kapitalo ir draudimo techninių atidėjinių, išskaičiavus perdraudikų dalį, dydžiai (kiti gyvybės draudimo techniniai atidėjiniai į skaičiavimą neįtraukiami). Vidutinis dydis apskaičiuojamas sudedant duomenis ataskaitinio laikotarpio pradžiai ir pabaigai bei padalijant juos iš dviejų.

Į III.4 poziciją perkelta pelno (nuostolių) iš investicijų dalimi mažinamas gyvybės draudimo techninės dalies rezultatas.

Draudimo įmonė, remdamasi patvirtinta apskaitos politika, gali numatyti kitą metodą pelno (nuostolių) perkėlimui į netechninę dalį;“;

5.12. išdėstyti 19.4 punktą taip:

19.4. „III.4. Pelnas (nuostoliai) iš investicijų, perkeltas iš gyvybės draudimo techninės dalies“. Ta dalimi, kuri yra perkelta iš II.12 pozicijos (kaip netechninės ir ne gyvybės draudimo techninės dalies investicijų pelnas (nuostoliai)), turi būti padidintas (sumažintas) netechninės dalies rezultatas. Šioje pozicijoje nurodomas visas gyvybės draudimą vykdančių draudimo įmonių pelnas (nuostoliai) iš nuosavo kapitalo ir ne gyvybės draudimo techninių atidėjinių investavimo. Perkeliama pelno (nuostolių) iš investicijų dalis apskaičiuojama draudimo įmonės investicinės veiklos pelną (pozicija II.2 minus pozicija II.9) dauginant iš koeficiento:

(Ne gyvybės draudimo techniniai atidėjiniai + Nuosavas kapitalas/ (Bendra draudimo techninių atidėjinių suma + Nuosavas kapitalas).

Koeficiento apskaičiavimui naudojami vidutiniai ataskaitinio laikotarpio nuosavo kapitalo ir draudimo techninių atidėjinių, išskaičiavus perdraudikų dalį, dydžiai (kiti gyvybės draudimo techniniai atidėjiniai į skaičiavimą neįtraukiami). Vidutinis dydis apskaičiuojamas sudedant duomenis ataskaitinio laikotarpio pradžiai ir pabaigai bei padalijant juos iš dviejų.

Draudimo įmonė, remdamasi patvirtinta apskaitos politika, gali numatyti kitą metodą pelno (nuostolių) perkėlimui iš gyvybės draudimo techninės dalies.“;

5.13. išdėstyti 19.6 punktą taip:

19.6 „III.6. Pelnas (nuostoliai) iš investicijų, perkeltas į ne gyvybės draudimo techninę dalį (-)“. Ta dalimi, kuri yra perkelta į I.2 poziciją (kaip ne gyvybės draudimo techninės dalies pelnas), turi būti sumažintas netechninės dalies rezultatas. Šioje pozicijoje įrašomas pelnas iš ne gyvybės draudimo techninių atidėjinių lėšų investavimo. Perkeliama investicijų pelno (nuostolių) dalis apskaičiuojama draudimo įmonės investicinės veiklos pelną (nuostolius) (gyvybės draudimo veiklą vykdančioje įmonėje poziciją III.4, tik ne gyvybės draudimo veiklą vykdančioje draudimo įmonėje pozicijos III.3 ir pozicijos III.5 skirtumą) dauginant iš koeficiento:

Ne gyvybės draudimo techniniai atidėjiniai/ (Ne gyvybės draudimo techniniai atidėjiniai + Nuosavas kapitalas).

Koeficiento apskaičiavimui naudojami vidutiniai ataskaitinio laikotarpio nuosavo kapitalo ir ne gyvybės draudimo techninių atidėjinių, išskaičiavus perdraudikų dalį, dydžiai. Vidutinis dydis apskaičiuojamas sudedant duomenis ataskaitinio laikotarpio pradžiai ir pabaigai bei padalijant juos iš dviejų.

Draudimo įmonė, remdamasi patvirtinta apskaitos politika, gali numatyti kitą metodą pelno (nuostolių) perkėlimui į ne gyvybės techninę dalį;“.

6. Nurodytu nutarimu patvirtintuose Pinigų srautų ataskaitos pozicijų paaiškinimuose:

6.1. išdėstyti 23 punktą taip:

23. Pinigų srautų ataskaitoje pateikiamas pinigų, jų ekvivalentų gavimas ir panaudojimas per ataskaitinį laikotarpį. Pinigų srautų ataskaitoje apskaičiuota pinigų ir jų ekvivalentų suma turi sutapti su balanse per tą patį ataskaitinį laikotarpį pasikeitusia suma.

Pinigų srautai – grynųjų pinigų ar jų ekvivalentų padidėjimas arba sumažėjimas.

Pinigų ekvivalentams priskiriamos trumpalaikės (iki trijų mėnesių) likvidžios investicijos, kurios gali būti greitai iškeičiamos į pinigų sumas ir kurių vertės pasikeitimo rizika yra nereikšminga ir jeigu pagal įmonės patvirtintą apskaitos politiką šios investicijos yra priskirtos pinigų ekvivalentams. Investicijos į nuosavybės vertybinius popierius pinigų ekvivalentams nepriskiriamos.

Pinigų srautų ataskaita draudimo įmonėse sudaroma tiesioginiu metodu.“.

7. Nurodytu nutarimu patvirtintuose Aiškinamojo rašto minimaliuose reikalavimuose:

7.1. išdėstyti 16 punktą taip:

16. Draudimo techniniai atidėjiniai. Pateikiama informacija apie draudimo techninius atidėjinius (perkeltų įmokų, numatomų išmokėjimų, gyvybės draudimo matematinį, draudimo įmokų grąžinimo, nuostolių svyravimo išlyginimo, gyvybės draudimo, kai investavimo rizika tenka draudėjui, profesinių pensijų kaupimo ir kitus – apie kiekvieną atskirai) – nurodomi vertinimo metodai, nauji elementai, turėję įtakos atidėjinio dydžiui, pvz., nauji produktai, teisės aktų pasikeitimai, vertinimo metodų arba įtraukimo į finansinę atskaitomybę principų pasikeitimai. Jei draudimo techninio atidėjinio pasikeitimas nesutampa su atitinkamo draudimo techninio atidėjinio balanso pozicijos pasikeitimu per ataskaitinį laikotarpį, turi būti nurodytos šio neatitikimo priežastys.

Aiškinamajame rašte turi būti aprašomos svarbios draudimo įmokų grąžinimo techninio atidėjinio ypatybės.

Jeigu sudarant gyvybės draudimo matematinį techninį atidėjinį naudojami statistiniai ir matematiniai metodai, turi būti pateikta pagrindinių sąlygų santrauka.

Aiškinamajame rašte nurodomi elementai, turėję didelę įtaką perdraudikams tenkančios techninių atidėjinių dalies dydžiui, pvz., svarbesnieji perdraudimo sutarčių pakeitimai.“;

7.2. išdėstyti 20 punktą taip:

20. Investicinės veiklos pajamų ir sąnaudų pripažinimas. Nurodomi investicinės veiklos pajamų ir sąnaudų apskaitos principai. Atskleidžiamas metodas kaip pelnas (nuostoliai) iš investicijų perkeliamas į pelno (nuostolių) ataskaitos ne gyvybės draudimo techninę dalį, gyvybės draudimo techninę dalį bei netechninę dalį, nurodomi šio metodo pasirinkimo kriterijai ir pagrindimas.“;

7.3. išdėstyti 35 punktą taip:

35. Pastaba „Kitos gyvybės draudimo veiklos investicijos“. Šioje pastaboje detalizuojamos gyvybės draudimo, kai investavimo rizika tenka draudėjui, ir profesinių pensijų kaupimo veiklos investicijos.“.

8. Nurodytu nutarimu patvirtintą Draudimo įmonių aiškinamojo rašto minimalių reikalavimų priedą „Privalomos pildyti lentelės“:

8.1. papildyti nauja „PROFESINIŲ PENSIJŲ KAUPIMO VEIKLOS INVESTICIJOS“ lentele ir ją išdėstyti taip:

 

Straipsniai

Akcijos, kiti kintamų pajamų vertybiniai popieriai ir investicinių fondų vienetai

Skolos vertybiniai popieriai

Nekilnojamasis turtas

Terminuoti indėliai

Paskolos

Išvestinės finansinės priemonės

Pinigai sąskaitose ir kasoje

Kita

Įsigijimo vertė

 

 

 

 

 

 

 

 

Ataskaitinio laikotarpio pradžioje

 

 

 

 

 

 

 

 

Įsigytas turtas

 

 

 

 

 

 

 

 

Perleistas turtas (-)

 

 

 

 

 

 

 

 

Nurašytas turtas (-)

 

 

 

 

 

 

 

 

Iš vieno straipsnio į kitą perrašytas turtas +/(-)

 

 

 

 

 

 

 

 

Vertės padidėjimas

 

 

 

 

 

 

 

 

Vertės sumažėjimas (-)

 

 

 

 

 

 

 

 

Ataskaitinio laikotarpio pabaigoje

 

 

 

 

 

 

 

 

Likutinė vertė

 

 

 

 

 

 

 

 

Ataskaitinio laikotarpio pradžioje

 

 

 

 

 

 

 

 

Ataskaitinio laikotarpio pabaigoje

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9. Nurodytu nutarimu patvirtintą Pavyzdinį sąskaitų planą su paaiškinimais ir svarbiausių sąskaitų korespondencijomis:

9.1. išdėstyti 16 sąskaitą taip:

„16 Kitos gyvybės draudimo veiklos investicijos

160 Gyvybės draudimo, kai investavimo rizika tenka draudėjui, investicijos

161 Profesinių pensijų kaupimo veiklos investicijos“;

9.2. išdėstyti 4195 sąskaitą taip:

„4195 Kiti gyvybės draudimo techniniai atidėjiniai

41950 Gyvybės draudimo, kai investavimo rizika tenka draudėjui, techninis atidėjinys

41951 Profesinių pensijų kaupimo techninis atidėjinys“;

9.3. išdėstyti 531 sąskaitą taip:

„531 Pelnas iš kitų gyvybės draudimo veiklos investicijų

5310 Pelnas iš investicijų, kai investavimo rizika tenka draudėjui

5311 Profesinių pensijų kaupimo veiklos pelnas“;

9.4. išdėstyti 631 sąskaitą taip:

„631 Nuostoliai iš kitų gyvybės draudimo veiklos investicijų

6310 Nuostoliai iš investicijų, kai investavimo rizika tenka draudėjui

6311 Nuostoliai iš profesinių pensijų kaupimo veiklos“;

9.5. išdėstyti 6 punktą taip:

6.16 sąskaita „Kitos gyvybės draudimo veiklos investicijos“.

Ši sąskaita debetuojama:

įsigijus turtą, į kurį investuoti nurodė draudėjas [K 23];

padidėjus turto, į kurį investuoti nurodė draudėjas, vertei [K 53].

Ši sąskaita kredituojama:

pardavus turtą, į kurį investuoti nurodė draudėjas [D 23];

sumažėjus turto, į kurį investuoti nurodė draudėjas, vertei [D 63].“;

9.6. išdėstyti 34 punktą taip:

34. 53 sąskaita „Investicinės veiklos pajamos“ skirta apskaitai pajamų, uždirbtų dalyvaujant kitų įmonių veikloje, gautų (gautinų) dividendų, palūkanų, uždirbtų pajamų iš nuomos, terminuotų indėlių, nuostolių dėl investicijų vertės sumažėjimo atstatymui ir pelno, gauto pardavus investicijas. Čia taip pat įtraukiamas pelnas iš investicijų, kai investavimo rizika tenka draudėjui, ir profesinių pensijų kaupimo veiklos pelnas.

Ši sąskaita debetuojama ją uždarant ataskaitinio laikotarpio pabaigoje visa kredito likučio suma [K 39].

Ši sąskaita kredituojama:

registruojant pelną iš investicijų perleidimo [D 21, 23, 47];

registruojant investicijų vertės sumažėjimo atstatymą, padidėjimą [D 13, 14];

registruojant investicinės veiklos pajamas, uždirbtas dalyvaujant kitose įmonėse [D 13, 21, 23, 29];

registruojant pajamas iš kitų investicijų [D 21, 23, 29];

padidėjus turto, į kurį investuoti nurodė draudėjas, vertei [D 16].“;

9.7. išdėstyti 43 punktą taip:

43. 63 sąskaita „Investicinės veiklos sąnaudos“ skirta investicijų vadybos sąnaudų, investicijų vertės sumažėjimo sąnaudų ir nuostolių iš investicijų perleidimo apskaitai. Taip pat čia įtraukiami nuostoliai iš investicijų, kai investavimo rizika tenka draudėjui, ir profesinių pensijų kaupimo veiklos.

Ši sąskaita debetuojama:

įrašant investicijų vadybos sąnaudas [K 23, 47];

įrašant nuostolius dėl investicijų perleidimo [K 12, 13, 14];

registruojant investicijų vertės sumažėjimą [K 14];

sumažėjus turto, į kurį investuoti nurodė draudėjas, vertei [K 16].

Ši sąskaita kredituojama ją uždarant ataskaitinio laikotarpio pabaigoje visa debeto likučio suma [D 39].“.

10. Šis nutarimas įsigalioja nuo 2007 m. sausio 1 d.

 

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS DRAUDIMO

PRIEŽIŪROS KOMISIJOS PIRMININKAS                                           MINDAUGAS ŠALČIUS