LIETUVOS RESPUBLIKOS
TEISINGUMO MINISTRO
ĮSAKYMAS
DĖL OFICIALIESIEMS TESTAMENTAMS PRILYGINAMŲ TESTAMENTŲ TVIRTINIMO IR PERDAVIMO SAUGOTI NOTARAMS REKOMENDACIJŲ PATVIRTINIMO
2011 m. rugsėjo 27 d. Nr. 1R-225
Vilnius
Siekdamas užtikrinti Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (Žin., 2000, Nr. 74-2262) nuostatų tinkamą įgyvendinimą Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 5.28 straipsnio 6 dalyje išvardytiems asmenims tvirtinant oficialiesiems testamentams prilyginamus testamentus,
tvirtinu Oficialiesiems testamentams prilyginamų testamentų tvirtinimo ir perdavimo saugoti notarams rekomendacijas (pridedama).
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos teisingumo ministro
2011 m. rugsėjo 27 d. įsakymu Nr. 1R-225
OFICIALIESIEMS TESTAMENTAMS PRILYGINAMŲ TESTAMENTŲ TVIRTINIMO IR PERDAVIMO SAUGOTI NOTARAMS REKOMENDACIJOS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Oficialiesiems testamentams prilyginamų testamentų tvirtinimo ir perdavimo saugoti notarams rekomendacijos (toliau – Rekomendacijos) nustato svarbiausius testamentų tvirtinimo ir perdavimo saugoti notarams reikalavimus, privalomus pagal teisinį reguliavimą. Rekomendacijos skirtos Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (Žin., 2000, Nr. 74-2262) (toliau – CK) 5.28 straipsnio 6 dalyje išvardytiems asmenims (toliau – asmenys), kuriems įstatymų leidėjas paveda tvirtinti oficialiesiems testamentams prilyginimus testamentus.
Žvalgomųjų, mokslinių, sportinių ir kitų ekspedicijų viršininkams Rekomendacijos taikomos mutatis mutandis.
2. Asmenys, vykdydami jiems pavestą funkciją, turi vadovautis CK penktosios knygos nuostatomis, Oficialiesiems testamentams prilyginamų testamentų perdavimo saugoti notarams tvarka, patvirtinta Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2001 m. birželio 20 d. įsakymu Nr. 105 (Žin., 2001, Nr. 55-1970) (toliau – Tvarka), kitais asmenų veiklą reglamentuojančiais teisės aktais.
3. Atsižvelgiant į skirtingą asmenų vykdomos veiklos specifiką, įstaigų vadovai, jūrų ar karo laivų kapitonai, ekspedicijų viršininkai, dalinių, junginių ir karo mokyklų vadai (viršininkai), laikydamiesi teisės aktuose įtvirtintų reikalavimų, pagal kompetenciją gali patvirtinti teisės aktus, reglamentuojančius oficialiesiems testamentams prilyginamų testamentų tvirtinimą ir perdavimą saugoti notarams.
II. TESTAMENTO SUDARYMAS IR TVIRTINIMAS
4. Testatorius gali sudaryti testamentą tik pats, laisva valia be prievartos, suklydimo, o pasirašyti testamentą turi asmens, tvirtinančio testamentą, akivaizdoje. Tvirtinant testamentus svarbu įsitikinti testatoriaus veiksnumu, t. y. ar testatorius yra pilnametis, ar suvokia savo veiksmų reikšmę ir pasekmes.
5. Tvirtinant testamentus turi būti nustatoma testatoriaus tapatybė. Lietuvos Respublikos piliečių asmens tapatybė nustatoma pagal pateiktą asmens tapatybės kortelę arba kitą asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, kuriame yra asmens kodas ir nuotrauka. Užsieniečių, kurių nuolatinė gyvenamoji vieta yra užsienio valstybėje, asmens tapatybė nustatoma pagal toje valstybėje išduotą piliečio pasą ar jį atitinkantį kelionės dokumentą, skirtą vykti į užsienio valstybę ir pripažintą Lietuvos Respublikoje. Užsieniečių, kurie yra deklaravę gyvenamąją vietą Lietuvos Respublikoje, asmens tapatybė nustatoma pagal pateiktą leidimą laikinai apsigyventi Lietuvos Respublikoje arba leidimą nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje. Užsieniečių, kurie pateikė prašymą suteikti pabėgėlio Lietuvos Respublikoje statusą ir kuriems suteikta teisė naudotis laikinu teritoriniu prieglobsčiu Lietuvos Respublikoje, asmens tapatybė nustatoma pagal pateiktą užsieniečio registracijos pažymėjimą.
6. Bendrąjį sutuoktinių testamentą gali sudaryti tik sutuoktiniai. Tokį testamentą tvirtinančio asmens akivaizdoje pasirašo abu sutuoktiniai. Testamentu kiekvienas sutuoktinis kitam palieka visą savo turtą. Testamentu gali būti paskirtas įpėdinis, kuris paveldės turtą mirus pergyvenusiam sutuoktiniui.
7. Testamentas sudaromas dviem egzemplioriais. Jei tvirtinamas testamentas susideda iš kelių lapų, jie turi būti susiūti ir sunumeruoti.
8. Siekiant užtikrinti testatoriaus ir jo galimų įpėdinių teisių ir teisėtų interesų apsaugą, testamentui sudaryti ir patvirtinti taikomi slaptumo reikalavimai, t. y. asmenys privalo užtikrinti atliekamo veiksmo slaptumą ir neatskleisti tretiesiems asmenims nei testamento turinio, nei paties sudarymo fakto, taip pat sudaryti tokias testamento sudarymo, tvirtinimo, duomenų apie sudarytą testamentą saugojimo sąlygas, kurios atitiktų slaptumo reikalavimus.
III. TESTAMENTO FORMA IR JAME PRIVALOMI REKVIZITAI
10. Oficialieji testamentai sudaromi raštu (CK 5.28 str. 1 d.), nurodoma testamento sudarymo vieta ir laikas, testamentą pasirašo pats testatorius (CK 5.28 str. 3 d.), išskyrus atvejus, kai testatorius dėl fizinių trūkumų, ligos ar kitokių priežasčių negali pats pasirašyti testamento. Tokiais atvejais testatoriaus prašymu testamentą gali už jį pasirašyti teisę patvirtinti testamentą asmens ir ne mažiau kaip dviejų liudytojų akivaizdoje kitas veiksnus fizinis asmuo, kuris nėra įpėdinis pagal testamentą, kartu nurodydamas priežastį, dėl kurios testatorius negalėjo pats pasirašyti testamento (pavyzdžiui, „už negalinčią dėl <...> ligos pasirašyti testatorę <...> jai asmeniškai prašant testamentą pasirašė <...>“). Liudytojai (nurodant jų vardus, pavardes, asmens kodus) taip pat turi pasirašyti testamente (CK 5.29 str.).
11. Testamente privalomi nurodyti rekvizitai, kad jį priimtų saugoti notaras (Tvarkos 6 punktas):
testamento sudarymo vieta ir laikas;
testatoriaus vardas, pavardė, asmens kodas, jeigu asmens kodo nėra, – gimimo data;
gyvenamoji vieta;
testatoriaus parašas;
testamentą patvirtinusio asmens vardas, pavardė, pareigos, parašas;
testamento registravimo data ir numeris, antspaudas.
IV. TESTAMENTO TURINYS
13. Testatorius testamentu turi teisę turtą palikti savo nuožiūra:
13.1. Kiekvienas fizinis asmuo testamentu gali palikti visą savo turtą arba jo dalį (neišskiriant ir įprastinio namų apstatymo ir apyvokos reikmenų) vienam ar keliems asmenims, kurie yra arba nėra įpėdiniai pagal įstatymą (nurodyti CK 5.11 str.), taip pat valstybei, savivaldybėms, juridiniams asmenims (CK 5.19 str.).
Tais atvejais, kai testatorius visą jam priklausantį turtą (konkrečiai neįvardydamas) pageidauja palikti vienam ar keliems įpėdiniams dalimis, galima vartoti tokią formuluotę: „man <...> nuosavybės teise priklausantį visą turtą, kad ir kur jis būtų ir iš ko jis susidėtų, aš lygiomis dalimis, t. y. po 1/2 dalies (arba atitinkamai nurodant skirtingas dalis, jei turtas paliekamas skirtingomis dalimis) palieku <...>.“ Atkreiptinas dėmesys, kad tais atvejais, kai testatorius pageidauja įvardyti asmenims paliekamą konkretų turtą, nepatartina jo nurodyti, pavyzdžiui, kambariais (kai paliekamas butas), aukštais (kai paliekamas namas) ir kt. Tokiu atveju galėtų būti nurodoma idealioji konkretaus turto dalis (pavyzdžiui, 1/3 dalis buto, namo ar kito nekilnojamojo turto). Nurodant idealiąją konkretaus turto (daikto) dalį gali būti nurodoma, kuris įpėdinis kuria turto (daikto) dalimi naudosis.
13.2. Testatorius gali palikti visą savo turtą arba jo dalį juridiniams asmenims, kurie turės būti įsteigti vykdant testamentą, taip pat nepradėtiems, negimusiems fiziniams asmenims (CK 5.19 str.).
13.3. Testatorius gali testamentu atimti paveldėjimo teisę iš vieno, kelių ar visų įpėdinių (CK 5.19 str.).
13.4. Testatorius turi teisę testamente nurodyti kitą įpėdinį tam atvejui, jeigu jo paskirtas įpėdinis pagal testamentą numirtų prieš atsirandant palikimui arba nepriimtų palikimo. Tokiu atveju galima tokia formuluotė: „jeigu paskirtas įpėdinis <...> numirtų prieš atsirandant palikimui arba jo nepriimtų, pirmiau minėtą turtą aš palieku <...>.“ (CK 5.21 str.).
13.5. Testatorius turi teisę įpareigoti įpėdinį pagal testamentą įvykdyti kokią nors prievolę (testamentinę išskirtinę) vieno ar kelių asmenų naudai (pavyzdžiui, išmokėti tam tikro dydžio pinigų sumą konkrečiam asmeniui; suteikti teisę tam tikram asmeniui gyventi įpėdinio paveldimame name, bute ir kt.). Testamentinės išskirtinės gavėjais gali būti tiek įpėdiniai pagal įstatymą, tiek ir kiti asmenys (CK 5.23 str.).
14. Tvirtinant testamentą iš testatoriaus nereikalaujama jo nuosavybės teisę įrodančių dokumentų į testamentu paliekamą turtą.
15. Jeigu testatorius nesupranta valstybinės kalbos, rekomenduojama testamente pažymėti, kad testamento tekstas išverstas į atitinkamą kalbą. Tokiu atveju galima formuluotė: „testamento tekstas išverstas iš lietuvių kalbos į testatoriui suprantamą <...> kalbą.“ Jeigu asmuo, tvirtinantis testamentą, nesupranta testatoriaus kalbos, tvirtinant testamentą turi dalyvauti testatoriaus pasirinktas vertėjas. Tokiu atveju testamente būtina nurodyti vertėjo, dalyvavusio tvirtinant testamentą, asmens duomenis (vardą, pavardę ir asmens kodą).
V. TESTAMENTO REGISTRAVIMAS IR PERDAVIMAS SAUGOTI NOTARUI
16. Patvirtintas testamentas registruojamas įstaigoje, kurioje dirba patvirtinęs testamentą asmuo, ar kitoje vietoje, priklausomai nuo to, kuris iš asmenų, išvardytų CK 5.28 straipsnio 6 dalyje, testamentą patvirtino (pavyzdžiui, jūrų laivo kapitonas laive). Įstaigų vadovams ir jūrų ar karo laivų kapitonams, ekspedicijų viršininkams, dalinių, junginių ir karo mokyklų vadams (viršininkams) rekomenduojama pagal savo kompetenciją ir vykdomos veiklos specifiką parengti vidaus tvarką reguliuojančias taisykles, rekomendacijas ar kitus teisės aktus, kuriuose detaliai ir aiškiai būtų reglamentuojama, kokia tvarka testamentai registruojami, arba vadovautis teisės aktuose įtvirtintais bendraisiais dokumentų registravimo reikalavimais.
17. Užregistravus testamentą, šalia registravimo žymos rekomenduojama pažymėti, kad jis perduotas saugoti notarui (nurodant notarą ir notaro biurą; jeigu notarų biure dirba keli notarai, nurodyti notarų biurą, pavyzdžiui, „testamentas perduotas saugoti notarui į <...> notarų biurą“).
18. Atsižvelgiant į CK 5.28 straipsnio 7 dalyje ir Tvarkos 3 punkte nustatytą reikalavimą, kad patvirtintus testamentus reikia kiek įmanoma greičiau perduoti notarui Lietuvos Respublikos teisingumo ministro nustatyta tvarka, testamentas atitinkamoje įstaigoje neturėtų būti saugomas, t. y. jis nedelsiant turėtų būti perduotas saugoti notarui. Neatmetama galimybė, kad ne visais atvejais asmenys, patvirtinę testamentą, gali jį perduoti notarui nedelsiant (pavyzdžiui, jūrų laivo kapitonas plaukiojimo metu ar gydytojas iškilus ekstremaliai situacijai), todėl rekomenduojama testamentą saugoti seife ar kitoje saugioje vietoje užtikrinant, kad jis nebūtų sugadintas, sunaikintas, pamestas, kad būtų užtikrintas jo turinio konfidencialumas tol, kol testamentas bus perduotas saugoti notarui.
19. Asmenys, patvirtinę testamentą, patys arba per savo įgaliotus asmenis privalo kiek įmanoma greičiau perduoti patvirtintus testamentus saugoti notarui, kurio veiklos teritorijoje:
yra Lietuvos kariuomenės Karinių jūrų pajėgų štabas, kai oficialiesiems testamentams prilyginamus testamentus saugoti notarui perduoda karo laivo kapitonas ar jo įgaliotas asmuo;
yra dalinio, junginio, įstaigos ir karo mokyklos buvimo vieta;
yra laisvės atėmimo įstaiga;
yra seniūnijos buveinė.
Jūrų laivo kapitonas, patvirtinęs testamentą, privalo kiek įmanoma greičiau perduoti jį saugoti palikimo atsiradimo vietos notarui. Palikimo atsiradimo vieta laikoma paskutinė nuolatinė palikėjo gyvenamoji vieta (CK 5.4 str.).
VI. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
20. Informaciją, kuriam notarų biurui ir kokiu adresu turi būti pateikiami saugoti testamentai, galima rasti Lietuvos notarų rūmų interneto svetainės (www.notarai.lt) skiltyje „Notarų veiklos teritorijos paveldėjimo atvejams“, reikiamose eilutėse įvedus miestą ir įstaigos, kurioje dirba testamentą patvirtinęs asmuo, ar Karinių jūrų pajėgų štabo adresą (tuo atveju, kai testamentą patvirtina karo laivo kapitonas), ar įvedus testatoriaus paskutinės nuolatinės gyvenamosios vietos adresą (tuo atveju, kai testamentą patvirtina jūrų laivo kapitonas).
21. Įstaigų vadovams, jūrų ar karo laivų kapitonams rekomenduojama įgalioti tam tikrus asmenis, kurie perduotų testamentą saugoti notarui. Juridinio asmens duodamą įgaliojimą pasirašo jo vadovas, ant įgaliojimo dedamas to juridinio asmens antspaudas, jeigu jis antspaudą privalo turėti (CK 2.140 str.).
Oficialiesiems testamentams prilyginamų
testamentų tvirtinimo ir perdavimo saugoti
notarams rekomendacijų
priedas
(Testamento pavyzdinė forma)
TESTAMENTAS
___________________________________________________________________________
(testamento sudarymo data (žodžiais) ir vieta (nurodyti įstaigos ar kitos vietos, kurioje tvirtinamas testamentas, pavadinimą ir adresą (ar registracijos vietą)
________________________________
(testamento sudarymo laikas)
Aš, ..............................................................., gyvenantis (-i) ...................................................... ,
(vardas, pavardė, asmens kodas) (adresas)
šiuo testamentu savo mirties atveju darau tokį patvarkymą:
1. Man, ........................................................................ , nuosavybės teise priklausantį visą turtą,
(vardas, pavardė)
kad ir kur jis būtų ir iš ko jis susidėtų, aš palieku .........................................................................
......................................................................................................................................................
(įpėdinio vardas, pavardė ir asmens kodas (arba gimimo data)
arba
Man, ................................................................................ , nuosavybės teise priklausantį šį turtą:
(vardas, pavardė)
......................................................................................................................................................
(nurodyti turto identifikavimo duomenis, pavyzdžiui, butą, adresu <...> arba pinigines lėšas, esančias <...> banke)
aš palieku ......................................................................................................................................
(įpėdinio vardas, pavardė ir asmens kodas (arba gimimo data)
2. Įpareigojimai įpėdiniui įvykdyti tam tikrą prievolę (jeigu tokia nustatoma).............................
......................................................................................................................................................
3. Testamentas sudarytas įsitikinus testatoriaus veiksnumu; sudarytas ir pasirašytas dviem egzemplioriais, iš kurių vienas atiduodamas testatoriui, kitas teisės aktų nustatyta tvarka perduodamas saugoti notarui.
4. Testatoriaus vardas, pavardė ........................................ ......................
(vardas, pavardė) (parašas)
5. Testamentą patvirtinusio asmens
vardas, pavardė, pareigos ........................................ .......................
(vardas, pavardė, pareigos) (parašas)