Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministro

2000 m. spalio 17 d. įsakymu Nr. 1215 patvirtintos LIETUVOS RESPUBLIKOS REZERVO PRIEVOLININKŲ KARINĖS ĮSKAITOS TVARKYMO TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Lietuvos Respublikos rezervo prievolininkų karinės įskaitos tvarkymo taisyklės nustato rezervo prievolininkų apskaitos, įrašymo į karinę įskaitą ir išbraukimo iš jos tvarką.

2. Rezervo prievolininkų karinę įskaitą tvarko LR karo prievolės administravimo tarnybos (toliau – KPAT) teritoriniai skyriai (vietinės teritorinės karinės įstaigos).

3. Regioniniai karo prievolės centrai tvarko regiono rezervo prievolininkų karinės įskaitos duomenų kompiuterinę bazę.

4. Į rezervo prievolininkų įskaitą įrašomi:

4.1. LR piliečiai, atlikę pradinę privalomąją karo tarnybą ar atlikę tarnybą, kuri pagal Karo prievolės įstatymą prilyginama privalomajai pradinei karo tarnybai;

4.2. LR piliečiai, atleisti nuo pradinės privalomosios tarnybos dėl LR karo prievolės įstatyme nustatytų priežasčių;

4.3. kiti LR piliečiai karo prievolininkai, sulaukę 26 metų amžiaus ir neatlikę privalomosios pradinės karo tarnybos;

4.4. profesinės karo tarnybos kariai ir kariai savanoriai, išleisti į atsargą;

4.5. LR pilietės, įgijusios medicinos ar Vyriausybės nustatytos kitos specialybės aukštąjį ar aukštesnįjį išsilavinimą.

5. Iš rezervo prievolininkų karinės įskaitos išbraukiami:

5.1. rezervo prievolininkai, suėjus įstatyme nustatytam amžiui arba nustačius invalidumą;

5.2. rezervo prievolininkai, jiems mirus;

5.3. rezervo prievolininkai, jiems netekus LR pilietybės.

 

II. REZERVO PRIEVOLININKŲ ĮRAŠYMO Į KARINĘ ĮSKAITĄ TVARKA

 

6. LR piliečiai rezervo prievolininkai pagal gyvenamąją (registracijos) vietą privalo įsirašyti į karinę įskaitą:

6.1. atlikę privalomąją pradinę karo ar alternatyviąją krašto apsaugos tarnybą – per 10 dienų nuo tarnybos baigimo dienos;

6.2. LR pilietės, įgijusios medicinos ar Vyriausybės nustatytos kitos specialybės aukštąjį ar aukštesnįjį išsilavinimą, – per 2 mėnesius nuo mokymo įstaigos baigimo dienos;

6.3. asmenys nuo 19 iki 45 metų, gyvenantys Lietuvoje ir įgiję Lietuvos Respublikos pilietybę, – per mėnesį nuo Respublikos Prezidento dekreto dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo įsigaliojimo.

7. LR piliečiai, kuriems nustatytas invalidumas, į karinę įskaitą neįrašomi arba iš jos išbraukiami.

8. Rezervo prievolininkai KPAT teritoriniam skyriui (vietinei teritorinei karinei įstaigai) per 15 dienų privalo pateikti duomenis apie:

8.1. vardo ar pavardės pakeitimą;

8.2. mokymo įstaigų baigimą;

8.3. išvykimą iš nuolatinės gyvenamosios vietos ilgesniam negu 6 mėnesiai laikui ar atvykimą į naują gyvenamąją vietą ilgesniam negu 6 mėnesiai laikui;

8.4. darbovietės pakeitimą;

8.5. šeiminės padėties pasikeitimus (santuoką, šeimos padidėjimą ar šeimos nario mirtį, ištuoką).

9. Duomenis apie sveikatos būklės pasikeitimą rezervo prievolininkai privalo pateikti per 2 mėnesius nuo invalidumo nustatymo ar susirgimo (traumos) dienos.

10. Rezervo prievolininkai, nuolat ar laikinai (ilgiau kaip 6 mėnesius) gyvenantys užsienio valstybėse, privalo įsirašyti į karinę įskaitą Lietuvos Respublikos atstovybėse ar konsulatuose.

11. Įsirašydami į karinę įskaitą, rezervo prievolininkai privalo pateikti:

11.1. LR piliečio pasą;

11.2. karo prievolininko statusą patvirtinantį dokumentą (jei dokumentas išduotas);

11.3. rezervo prievolininko gyvenamąją vietą patvirtinantį dokumentą.

12. Įrašant į karinę įskaitą atsargos kareivius, jūreivius, seržantus, puskarininkius ir neįgijusius pagrindinio kario parengimo kurso rezervo prievolininkus, pildoma:

12.1. įskaitos kortelė (1 priedas);

12.2. abėcėlinė kortelė (2 priedas);

12.3. kario liudijimas.

13. Įrašant į karinę įskaitą atsargos karininkus, KPAT skyriaus (vietinės teritorinės karinės įstaigos) mobilizacijos specialistas sutvarko šiuos dokumentus:

13.1. asmens bylas;

13.2. užpildo asmens lapus (3 priedas) ir atsargos karininko abėcėlines korteles (4 priedas);

13.3. išduoda atsargos karininkų liudijimus ir užregistruoja juos „Atsargos karininkų liudijimų išdavimo knygoje“ (5 priedas);

13.4. įrašo į „Atsargos karininkų apskaitos (abėcėlinę) knygą“ (6 priedas).

14. Neturintiems karo prievolininko statusą patvirtinančio dokumento išduodamas kario liudijimas, kuris registruojamas „Karių liudijimų išdavimo knygoje“ (7 priedas).

15. Kariai, tarnavę kitų valstybių kariuomenėje, įrašomi į karinę įskaitą. Apie rezervo prievolininkus, pareiškusius norą tapti LR atsargos karo prievolininkais ir atitinkančius Karo prievolės įstatymo nustatytas sąlygas, mobilizacijos specialistas privalo pranešti KPAT teritorinio skyriaus (vietinės teritorinės karinės įstaigos) vadovui, kuris organizuoja šių asmenų prisaikdinimą Lietuvos Respublikai ir karinių laipsnių suteikimą vietoj turėtų kitų valstybių karinių laipsnių.

 

III. REZERVO PRIEVOLININKŲ PERREGISTRAVIMO TVARKA

 

16. Rezervo prievolininkas, išvykdamas ilgesniam nei 6 mėnesiai laikotarpiui, privalo per 15 dienų išsiregistruoti iš ankstesnio KPAT teritorinio skyriaus (teritorinės karinės įstaigos) ir prisiregistruoti KPAT teritoriniame skyriuje (teritorinėje karinėje įstaigoje), esančioje naujoje gyvenamojoje vietoje.

17. Perregistruojant rezervo prievolininką pildoma:

17.1. įskaitos kortelė;

17.2. abėcėlinė kortelė (išregistruojant naikinama);

17.3. daroma žyma kario (atsargos karininko) liudijime.

18. Įskaitos kortelė saugoma 5 metus, po to sunaikinama surašant sunaikinimo aktą (8 priedas).

19. Atsargos karininkas arba buvęs profesinės karo tarnybos karys, išvykdamas ilgesniam nei 6 mėnesiai laikotarpiui, KPAT teritoriniame skyriuje (vietinėje teritorinėje karinėje įstaigoje) užpildo prašymą (9 priedas) išregistruoti jį iš atsargos karo prievolininkų įskaitos. Prašymas įsegamas į jo asmens bylą, o atsargos karininko liudijime (kario liudijime) įrašoma išbraukimo iš karinės įskaitos žyma.

20. Atsargos karininkui ar buvusiam profesinės karo tarnybos kariui atvykus įsirašyti į atsargos karo prievolininkų įskaitą, KPAT teritoriniame skyriuje (vietinėje teritorinėje karinėje įstaigoje) pagal naują gyvenamąją vietą pažymimi pasikeitimai atsargos karininko liudijime (kario liudijime). Išsiunčiamas prašymas KPAT teritoriniam skyriui (vietinei teritorinei karinei įstaigai), kur anksčiau buvo įregistruotas atsargos karininkas ar buvęs profesinės karo tarnybos karys, atsiųsti jo asmens bylą bei asmens lapą (atsargos karininko). Buvusio profesinės karo tarnybos kario (kareivio, jūreivio, seržanto, puskarininkio) įskaitos kortelė nesiunčiama.

21. Gavus kito KPAT teritorinio skyriaus (vietinės teritorinės karinės įstaigos) prašymą, atsargos karininko asmens byla ir asmens lapas yra išsiunčiami, o abėcėlinės knygos 11 skiltyje įrašoma gauto prašymo data, numeris, o 10 skiltyje – kur ir kada išsiųsta.

22. Gavus kito KPAT teritorinio skyriaus (vietinės teritorinės karinės įstaigos) prašymą, buvusio profesinės karo tarnybos kario (kareivio, jūreivio, seržanto, puskarininkio) asmens byla yra išsiunčiama, o jo abėcėlinė kortelė sunaikinama.

23. Gavus karo prievolininko asmens bylą, jai suteikiamas naujas numeris ir ji įregistruojama „Gautų asmens bylų knygoje“ (10 priedas).

 

IV. REZERVO PRIEVOLININKŲ IŠBRAUKIMO IŠ KARINĖS ĮSKAITOS TVARKA

 

24. Išbraukiant atsargos karo prievolininką iš rezervo prievolininkų įskaitos, jo įskaitos ir abėcėlinė kortelės išimamos iš bendros kartotekos. Abėcėlinė kortelė sunaikinama, o įskaitos kortelė saugoma 25 metus.

25. Išbraukiant atsargos karininką iš karinės įskaitos, iš bendros įskaitos kartotekos išimami karininko asmens lapas ir abėcėlinė kortelė. Karininko asmens lapas saugomas nuolatinai KPAT teritorinio skyriaus (vietinės teritorinės karinės įstaigos) archyve.

26. Karininko asmens byla atiduodama Krašto apsaugos archyvui prie KAM.

27. Išbraukdamas iš karinės įskaitos atsargos karininkus, išleidžiamus į dimisiją, mobilizacijos specialistas iš bendrosios karininkų karinės įskaitos kartotekos išima jų dokumentus. Jų abėcėlinės kortelės sunaikinamos.

 

V. REZERVO PRIEVOLININKŲ APSKAITA

 

28. Rezervo prievolininkai įrašomi į šias parengties atsargos grupes:

28.1. I PARENGTIS:

28.1.1. atsargos karo prievolininkai nuo 19 iki 35 metų;

28.1.2. jaunesnieji atsargos karininkai iki 45 metų;

28.1.3. vyresnieji atsargos karininkai iki 50 metų.

28.2. II PARENGTIS:

28.2.1. atsargos karo prievolininkai nuo 36 iki 45 metų;

28.2.2. atsargos karo prievolininkės nuo 19 iki 45 metų;

28.2.3. jaunesnieji atsargos karininkai iki 55 metų;

28.2.4. vyresnieji atsargos karininkai iki 60 metų.

28.3. III PARENGTIS:

28.3.1. atsargos karo prievolininkai, šauktinių medicinos ekspertizės komisijų pripažinti pagal sveikatos būklę netinkamais tikrajai karo tarnybai iki 45 metų;

28.3.2. atlikę alternatyviąją krašto apsaugos tarnybą iki 45 metų.

29. Atsargos karo prievolininkų įskaitos kortelės laikomos specialiose rakinamose dėžėse. Ilgalaikiai įrašai atliekami rašalu (taisoma perbraukiant ir užrašant viršuje). Duomenys, kurie gali keistis, įrašomi pieštuku (taisoma ištrinant ir įrašant pieštuku).

30. Rezervo prievolininkų įskaitos kortelės dedamos į dėžes 11 priede nurodyta tvarka.

31. Atsargos puskarininkių, seržantų bei kareivių ir jūreivių įskaitos kortelių grupės sudedamos pagal karinius kodus didėjimo tvarka, o jose – pagal gimimo metus, pradedant jauniausiais, o gimusių tais pačiais metais – pagal abėcėlę.

32. Atsargos karininkų asmens lapai sudedami į specialias sandarias, rakinamas dėžes pagal karinius kodus didėjimo tvarka, o jose – pagal gimimo metus, pradedant jauniausiais, o gimusių tais pačiais metais – pagal abėcėlę.

33. Iš bendros kartotekos įskaitos kortelės išimamos, padarant atitinkamą įrašą skirsnyje „Ypatingos žymos“:

33.1. rezervo prievolininkų, atliekančių laisvės atėmimo bausmę, žymint kortelėje teismo sprendimą;

33.2. nustačius rezervo prievolininkams terminuotą invalidumą ar ilgai besigydančių (ilgiau kaip 6 mėnesius), gavus gydymo įstaigos pažymą.

34. Nustačius rezervo prievolininkui terminuotą invalidumą ir pasibaigus jo terminui arba baigus ilgalaikį gydymą, ar pasibaigus teistumui, asmuo privalo pranešti KPAT teritoriniam skyriui (vietinei teritorinei karinei įstaigai), o personalo mobilizacijos specialistas grąžina įskaitos kortelę į atitinkančią tuo metu parengtį.

35. Abėcėlinės kortelės sudedamos į specialias sandarias ir rakinamas dėžes abėcėlės tvarka, kiekvieną raidę atskiriant tarpikliais su užrašytomis raidėmis.

36. Lietuvos Respublikos kariuomenėje tarnavusių atsargos karių tarnybos kortelės sudedamos pagal abėcėlę. Jos saugomos 75 metus, po to naikinamos surašant naikinimo aktą.

37. Asmens bylos laikomos sudėtos bylų numerių eilės tvarka rakinamose spintose.

38. Rezervo prievolininkų, pagal sveikatos būklę tinkamų tikrajai karo tarnybai, įskaitos dokumentuose rašoma „tinkamas“, o naujokų šaukimo komisijų arba Karinės medicinos ekspertizės komisijos (toliau – KMEK) pripažintų netinkamais tikrajai karo tarnybai – „netinkamas“.

39. KPAT teritorinio skyriaus (vietinės teritorinės karinės įstaigos) mobilizacijos specialistai privalo rezervo prievolininkų įskaitos ir abėcėlinių kortelių įrašus tikrinti ir ištaisyti, kad užrašai atitiktų duomenis, nurodytus įmonių ir seniūnijų pranešimuose, taip pat kartą per metus pagal KPAT teritorinio skyriaus (teritorinės karinės įstaigos) planą patikrinti seniūnijų bei įstaigų pateiktas pirminės įskaitos korteles.

40. KPAT teritorinio skyriaus (vietinės teritorinės karinės įstaigos) mobilizacijos specialistas pildo teikimus dėl aukštesnio atsargos karininko laipsnio suteikimo (12 priedas).

41. KPAT teritorinio skyriaus (vietinės teritorinės karinės įstaigos) mobilizacijos specialistas įrašo į karinės įskaitos dokumentus duomenis apie jo vardo, pavardės pakeitimą, mokymo įstaigos baigimą, nuolatinės gyvenamosios vietos, darbovietės pakeitimą, šeiminės padėties bei sveikatos būklės pasikeitimus, teistumą ar patraukimą baudžiamojon atsakomybėn, karinio laipsnio suteikimą.

42. Kitų valstybių kariuomenėse tarnavusių karininkų, kuriems įstatymo nustatyta tvarka buvo suteikti Lietuvos Respublikos karininkų laipsniai, karinės įskaitos dokumentus mobilizacijos specialistas tvarko bendra tvarka.

 

VI. REZERVO PRIEVOLININKŲ PAREIGOS VYKDANT ĮSKAITOS TAISYKLIŲ REIKALAVIMUS IR ATSAKOMYBĖ UŽ JŲ PAŽEIDIMUS

 

43. Rezervo prievolininkas, praradęs kario liudijimą, atsargos karininko liudijimą ar laikinąjį pažymėjimą, pateikia prašymą (13 priedas) KPAT teritorinio skyriaus (vietinės teritorinės karinės įstaigos) vadovui. Vadovas, įvertinęs aplinkybes, gali skirti nuobaudą. Įvykdęs nuobaudos reikalavimus, rezervo prievolininkas atvyksta į KPAT teritorinį skyrių (vietinę teritorinę karinę įstaigą) ir gauna laikinąjį pažymėjimą, o po 3 mėnesių – prarastojo dokumento dublikatą.

44. Rezervo prievolininkai, neatvykę KPAT teritorinio skyriaus (vietinės teritorinės karinės įstaigos) šaukimu be svarbių priežasčių, taip pat už tyčinį kario dokumentų sugadinimą, praradimą ar kitu būdu pažeidę karinės įskaitos reikalavimus, baudžiami pagal Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodeksą.

Šios nuobaudos netaikomos praradus ar sugadinus SA karinius dokumentus.

45. Pakartotinai vengiantys karinės įskaitos rezervo prievolininkai traukiami baudžiamojon atsakomybėn įstatymų nustatyta tvarka.

46. Išduodamas laikinąjį pažymėjimą, KPAT teritorinio skyriaus (vietinės teritorinės karinės įstaigos) mobilizacijos specialistas „Atsargos karo prievolininkų laikinųjų pažymėjimų išdavimo knygos“ (14 priedas) skiltyje „Išdavimo priežastis“ trumpai nurodo konkrečią priežastį.

 

VII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

47. KPAT teritorinio skyriaus (vietinės teritorinės karinės įstaigos) personalo mobilizacijos skyriuje privalo būti:

47.1. karių liudijimų išdavimo knyga;

47.2. atsargos karo prievolininkų laikinųjų pažymėjimų išdavimo knyga;

47.3. gautų asmens bylų knyga;

47.4. atsargos karininkų apskaitos (abėcėlinė) knyga;

47.5. atsargos karininkų liudijimų išdavimo knyga;

47.6. karinių kodų lentelė.

______________