VALSTYBINĖ LIETUVIŲ KALBOS KOMISIJA

 

N U T A R I M A S

DĖL BENDROJO LAVINIMO DALYKŲ VADOVĖLIŲ KALBOS TAISYKLINGUMO VERTINIMO TVARKOS PATVIRTINIMO

 

2003 m. gegužės 29 d. Nr. 1(86)

Vilnius

 

Remdamasi Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2003 m. balandžio 14 d. įsakymu Nr. ĮSAK‑490 (Žin., 2003, Nr. 40-1869) patvirtintos Bendrojo lavinimo dalyko vadovėlio vertinimo ir patvirtinimo žymos teikimo ir registravimo tvarkos 18 punktu, Valstybinė lietuvių kalbos komisija nutaria:

Patvirtinti Bendrojo lavinimo dalykų vadovėlių kalbos taisyklingumo vertinimo tvarką (pridedama).

 

 

KOMISIJOS PIRMININKĖ                                                                          IRENA SMETONIENĖ


Patvirtinta

Valstybinės lietuvių kalbos komisijos

2003 m. gegužės 29 d. nutarimu Nr. 1 (86)

 

BENDROJO LAVINIMO DALYKŲ VADOVĖLIŲ KAlbos taisyklingumo vertinimo tvarka

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Ši tvarka nustato bendrojo lavinimo dalykų vadovėlių (toliau – vadovėliai) kalbos taisyklingumo vertinimą Valstybinėje lietuvių kalbos komisijoje (toliau – Kalbos komisija).

2. Ši tvarka yra taikoma leidykloms, leidžiančioms bendrojo lavinimo dalykų vadovėlius, taip pat jų pataisytus ar papildytus leidimus.

3. Kartotinis vadovėlio leidimas Kalbos komisijai svarstyti neteikiamas.

 

II. Vadovėlio pateikimas kalbos komisijai

 

4. Leidykla Kalbos komisijai teikia prašymą įvertinti vadovėlio kalbos taisyklingumą ir du kompiuteriu surinktus, suredaguotus ir ištaisytus vadovėlio rankraščio egzempliorius.

5. Vadovėlyje vartojami Lietuvos vietovardžiai ir terminai turi būti sukirčiuoti, terminai – suderinti su Kalbos komisijos aprobuotuose žodynuose teikiamais terminais. Pridedamas argumentuotas paaiškinimas dėl terminų, nesutampančių su aprobuotaisiais.

6. Leidykla, teikdama svarstyti pataisytą ar papildytą vadovėlio leidimą, taisytas vietas ir papildymus pažymi vadovėlio rankraštyje.

 

III. VADOVĖLIO VERTINIMAS

 

7. Vadovėlio rankraščio kalbos ekspertizę atlieka du Kalbos komisijos paskirti ekspertai, vienas iš jų – terminologas.

8. Ekspertai vadovėlio rankraščio kalbos taisyklingumą vertina šiais atžvilgiais: rašybos, skyrybos, morfologijos, žodžių darybos, leksikos, terminijos, sintaksės, stiliaus.

9. Ekspertai, atlikę vadovėlio kalbos taisyklingumo ekspertizę, surašo išvadas, kuriose nurodo taisytinus dalykus, ir teikia siūlymus dėl vadovėlio kalbos vertinimo. Ekspertai vadovėlio rankraščio neredaguoja.

10. Vadovėlius pagal pateiktas ekspertų išvadas svarsto Kalbos komisijos Vadovėlių vertinimo pakomisė.

11. Vadovėlių vertinimo pakomisei priėmus sprendimą, kad vadovėlio rankraštis atitinka kalbos taisyklingumo reikalavimus, Kalbos komisija apie tai raštu informuoja leidyklą.

12. Kalbos taisyklingumo reikalavimų neatitinkantis vadovėlio rankraštis su ekspertų pastabomis grąžinamas leidyklai taisyti.

13. Pataisytą vadovėlio rankraštį Vadovėlių vertinimo pakomisė svarsto pakartotinai.

14. Sprendimas dėl vadovėlio rankraščio kalbos taisyklingumo leidyklai pateikiamas ne vėliau kaip per 6 savaites nuo vadovėlio rankraščio įteikimo Kalbos komisijai.

 

___________________