LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
N U T A R I M A S
DĖL LEIDIMŲ UŽSIIMTI ŽEMĖS GELMIŲ (GEOLOGINIU) TYRIMU IŠDAVIMO TVARKOS PATVIRTINIMO
1995 m. lapkričio 15 d. Nr. 1447
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos įstatymais (Įmonių įstatymu, Žemės gelmių įstatymu), Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:
2. Nustatyti, kad įmonės, iki 1996 m. balandžio 1 d. negavusios leidimų užsiimti žemės gelmių (geologiniu) tyrimu šiuo nutarimu patvirtinta tvarka, turi nutraukti šios rūšies veiklą.
3. Pavesti Lietuvos geologijos tarnybai prie Statybos ir urbanistikos ministerijos išduoti leidimus užsiimti žemės gelmių (geologiniu) tyrimu, atlikti šios veiklos sąlygų laikymosi priežiūrą, taip pat atšaukti leidimus.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
1995 m. lapkričio 15 d. nutarimu Nr. 1447
LEIDIMŲ UŽSIIMTI ŽEMĖS GELMIŲ (GEOLOGINIU) TYRIMU
IŠDAVIMO TVARKA
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Leidimai užsiimti žemės gelmių (geologiniu) tyrimu (toliau vadinama – tyrimas) išduodami esamoms ir steigiamoms įmonėms pagal Lietuvos Respublikos žemės gelmių įstatymo, Lietuvos Respublikos įmonių įstatymo ir kitų įstatymų nuostatas.
2. Leidimus užsiimti žemės gelmių tyrimu (toliau vadinama – leidimai) išduoda Lietuvos geologijos tarnyba prie Statybos ir urbanistikos ministerijos (toliau vadinama – Lietuvos geologijos tarnyba), kuri taip pat yra įgaliota atšaukti leidimus ir kontroliuoti, kaip laikomasi tyrimo sąlygų. Leidimai žemės gelmių išteklių paieškai ir žvalgybai (nurodyti šios tvarkos 6.1 punkte) suderinami su Aplinkos apsaugos ministerija.
VEIKLA, KURIAI IŠDUODAMAS LEIDIMAS
4. Žemės gelmių (geologinis) tyrimas – tai veikla, kurios tikslas gauti žinių apie žemės gelmių sandarą, savybes, būklę, čia vykstančius procesus, išteklius, ūkinės veiklos įtaką žemės gelmėms. Žemės gelmių tyrimu taip pat laikomi darbai, atliekami ruošiant žemės gelmių išteklius bei ertmes naudojimui ir teikiantys žinių apie žemės gelmes (eksploatacinių gręžinių gręžimas, geofiziniai tyrimai ir kiti darbai).
5. Žemės gelmių tyrimas, kuriuo užsiimti leidimai išduodami laikantis šios tvarkos, yra:
5.1. tiesioginis tyrimas, kurio metu atliekami darbai daro įtaką aplinkai (kasimas, gręžimas, sprogdinimas, virpesių ir fizinių laukų generavimas, mėginių ėmimas ir kiti darbai);
6. Leidimuose nurodomos šios tyrimo rūšys:
6.1. paieška ir žvalgyba šių žemės gelmių išteklių:
6.2. geologinis kartografavimas (geologinis, hidrogeologinis, geocheminis ir kitas žemės gelmių kartografavimas);
6.3. ekogeologinis tyrimas (teritorijų užterštumo, ūkinės veiklos įtakos žemės gelmėms ir kiti darbai);
6.5. geofizinis tyrimas (instrumentinis gamtinių ar dirbtinai generuotų fizinių laukų, virpesių ir spinduliavimo tyrimas, taip pat ir gręžiniuose).
Toks leidimas nesuteikia teisės vykdyti sprogdinimo darbus;
PARAIŠKOS PATEIKIMO SĄLYGOS
8. Pageidaujanti gauti leidimą įmonė pateikia Lietuvos geologijos tarnybai paraišką, kurioje turi būti nurodyta:
8.1. įmonės pavadinimas, adresas, telefono numeris ir įmonės kodas bei įregistravimo pažymėjimo kopija (jeigu įmonė jau įsteigta);
8.3. būtinų specialistų ir specialistų, atsakingų už tinkamą ir saugų tyrimo atlikimą, pareigos.
Jeigu įmonė jau įsteigta, be pareigų, būtina nurodyti jas einančių specialistų pavardes ir pateikti kvalifikaciją liudijančių dokumentų (diplomų, atestatų, kursų baigimo pažymėjimų, darbo stažą patvirtinančių dokumentų) kopijas;
LEIDIMO IŠDAVIMO SĄLYGOS
10. Lietuvos geologijos tarnyba privalo išduoti leidimą arba atsisakyti tai padaryti ne vėliau kaip per 30 dienų nuo paraiškos priėmimo.
Atsisakymas išduoti leidimą turi būti motyvuotas ir pateiktas pareiškėjui raštu.
11. Leidimas išduodamas pateikus žyminio mokesčio sumokėjimo kvitą.
Žyminis mokestis už leidimo išdavimą mokamas Lietuvos Respublikos žyminio mokesčio įstatymo ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka.
12. Leidimas galioja:
vienerius metus, jeigu paduodant paraišką įmonė dar nebuvo įsteigta arba ne į visas būtinas pareigas jau paskirti specialistai;
iki trejų metų – kitais atvejais.
Pasibaigus leidimo galiojimo laikui, naujas leidimas išduodamas bendra tvarka.
13. Leidimas gali būti neišduotas, jeigu:
13.1. būtinų ir atsakingų už darbo kokybę specialistų pareigų sąrašas nepakankamas, kad numatomi tyrimai būtų atlikti tinkamai, taip pat laikantis darbų saugos ir aplinkos apsaugos reikalavimų;
14. Žemės gelmių tyrimui atlikti būtini šie specialistai:
14.1. geologai, baigę aukštąjį mokslą (bakalaurai) nepriklausomai nuo specializacijos – visų rūšių tyrimui, išskyrus geofizinį tyrimą ir mechaninį gręžinių gręžimą;
14.3. gręžimo specialistai, turintys specialųjį aukštesnįjį arba specialųjį vidurinį išsimokslinimą – gręžimo darbams;
15. Atsakingais už tyrimo kokybę gali būti specialistai, nurodyti šios tvarkos 14 punkte, turintys ne mažesnį kaip trejų metų atitinkamų rūšių tyrimo darbo stažą.
16. Apie leidimo išdavimą ar jo atšaukimą Lietuvos geologijos tarnyba skelbia „Valstybės žiniose“.
Skelbime apie išduotą leidimą nurodoma: įmonės pavadinimas, adresas, kodas (jeigu įmonė jau įsteigta); veikla, kuria užsiimti išduotas leidimas; leidimo numeris; leidimo išdavimo data.
Skelbime apie leidimo atšaukimą nurodomi visi skelbimo apie išduotą leidimą duomenys ir sprendimo atšaukti leidimą data.
LEIDIMO TURĖTOJŲ PAREIGOS IR TEISĖS
18. Leidimas negali būti perduodamas kitam asmeniui. Leidimo turėtojas negali savo vardu įgalioti kitų asmenų arba leisti jiems užsiimti leidime nurodyta veikla.
19. Visų rūšių tyrimai, tarp jų pavienių gręžinių gręžimas, turi būti registruojami Lietuvos geologijos tarnyboje jos nustatyta tvarka. Pagal šią tvarką numatytų rūšių tyrimams turi būti pateikti derinti darbų projektai.
20. Prieš pradėdamas tiesioginį žemės gelmių tyrimą, leidimo turėtojas turi pranešti apie tai vietos savivaldybei ir apskrities valdytojo administracijai, kurių teritorijoje numatomas tyrimas, taip pat suderinti su privačios žemės savininkais ir valstybinės žemės savininkais (naudotojais) tyrimo trukmę, vykdymo laiką ir kompensavimo už šių darbų metu padarytus nuostolius sąlygas, laikantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1995 m. spalio 24 d. nutarimu Nr. 1379 „Dėl Prašymų paimti žemę visuomenės poreikiams pateikimo bei nagrinėjimo ir nuostolių, atsiradusių dėl žemės paėmimo, atlyginimo tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 1995, Nr. 89-2000) patvirtintos Prašymų paimti žemę visuomenės poreikiams pateikimo bei nagrinėjimo ir nuostolių, atsiradusių dėl žemės paėmimo, atlyginimo tvarkos.
21. Leidimo turėtojas turi vykdyti nustatytų rūšių tyrimą pagal suderintą darbų projektą, laikydamasis aplinkos apsaugos, darbų saugos, darbų kokybės ir kitų reikalavimų tos rūšies darbams, numatytiems Lietuvos Respublikos įstatymuose (Aplinkos apsaugos įstatyme, Žemės gelmių įstatyme) ir teisės aktuose.
22. Užbaigus tyrimą arba jo dalį, leidimo turėtojas privalo pateikti Lietuvos geologijos tarnybai jos nustatyta tvarka duomenis, gautus tyrimo metu. Apie duomenų pateikimo reikalavimus leidimo turėtojui turi būti pranešta registruojant tyrimą.
LEIDIMO ATŠAUKIMAS
24. Leidimas atšaukiamas jo turėtojo raštišku prašymu, likviduojant įmonę ar ją reorganizuojant, kai įmonė baigia veiklą kaip savarankiškas ūkio subjektas.
25. Leidimą gali atšaukti Lietuvos geologijos tarnyba savo nuožiūra arba leidimą turinčios įmonės darbą kontroliuojančios valstybės institucijos teikimu, jeigu tyrimas buvo atliekamas:
26. Nurodytieji šios tvarkos 25 punkte pažeidimai turi būti užfiksuoti raštu. Įmonei turi būti suteikta ne mažiau kaip 30 kalendorinių dienų nustatytiems pažeidimams pašalinti. Jeigu nustatytu laiku pažeidimai nepašalinami, leidimas atšaukiamas.
27. Atšauktas leidimas turi būti grąžintas Lietuvos geologijos tarnybai per 10 dienų nuo pranešimo apie leidimo atšaukimą gavimo dienos.