LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL BANKININKYSTĖS REFORMOS LIETUVOJE SPARTINIMO

 

1992 m. sausio 29 d. Nr. 60

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė pažymi, kad Lietuvos bankas ir kiti Lietuvos valstybiniai bankai iki šiol neatsiskyrė nuo buvusios TSRS bankininkystės sistemos, o kreditų, atsiskaitymų ir piniginių operacijų (įskaitant operacijas konvertuojama valiuta) pertvarkymas atsiliko nuo bendros ūkio reformos. Tai trukdo plėtoti tarptautinius prekybinius santykius, kaupti valiutos išteklius Respublikoje, sudaro sąlygas kai kuriems asmenims neteisėtai pasipelnyti.

Atsižvelgdama į susiklosčiusią situaciją ir į tai, kad pablogėjus tiekimui iš buvusių TSRS respublikų būtina kuo sparčiau didinti prekių apyvartą bendradarbiaujant su kitomis valstybėmis, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Lietuvos bankas turi iki 1992 m. vasario 15 d. užbaigti reorganizuoti Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos 1990 m. spalio 2 d. nutarimu Nr. I-630 „Dėl Lietuvos Respublikos įstatymo „Dėl Lietuvos Respublikoje veikiančių TSRS bankų įstaigų nuosavybės“ įgyvendinimo tvarkos“ perduotus bankus atskiriant nuo Lietuvos banko komercinius skyrius ir nedelsdamas pertvarkyti bankininkystę bei atskirtų nuo Lietuvos banko komercinių skyrių veiklą reglamentuojančius dokumentus pagal Lietuvos Respublikos įstatymus.

2. Finansų ministerija, nepažeisdama įstatymų numatytos Lietuvos banko išimtinės teisės pinigų apyvartos srityje ir vadovaudamasi Lietuvos Respublikoje galiojančiais verslo įstatymais, turi nustatyti Lietuvos banko ir kitų Lietuvos bankų naudojamam valstybiniam kapitalui, taip pat laisviems biudžeto likučiams įstatymo numatytų priskaičiuoti privalomų minimalių palūkanų naudojimo tvarką.

3. Lietuvos taupomasis bankas ir Lietuvos žemės ūkio bankas turi iki 1992 m. vasario 15 d. pateikti pasiūlymus dėl savo bankų reorganizavimo, numatydami, kad jie veiks kaip valstybiniai akciniai bankai, dirbantys komercijos pagrindais, ir užbaigti reorganizavimą iki 1992 m. birželio 1 dienos.

4. Lietuvos bankas kartu su kitais Lietuvos valstybiniais bankais turi užtikrinti, kad nedelsiant būtų panaikinti skirtingi vienarūšių kreditų (valstybinių ir privačių bankų) palūkanų dydžiai, sudarantys sąlygas plisti spekuliacijai gyventojų indėliais ir kitais kredito ištekliais.

5. Lietuvos bankas (ar kiti jo įgalioti valstybiniai bankai) turi netrukdomai registruoti tarptautinius bankus ir jų skyrius, atidaryti valiutines sąskaitas (pagal pageidavimą) juridiniams ir fiziniams asmenims, įskaitant užsienio piliečius.

6. Nustatyti, kad gyventojų indėliai Lietuvos taupomajame banke garantuojami Respublikoje kapitalizuotais (investuotais) bendrais valstybiniais kredito ištekliais ir iš jų gaunamomis palūkanomis.

Lietuvos bankas turi ieškoti būdų, kaip sugrąžinti TSRS bankų paimtus Respublikos kredito išteklius ir įmonių valiutines sankaupas.

7. Lietuvos taupomasis bankas ir Žemės ūkio bankas privalo iki 1992 m. kovo 1 d. pasirengti atidaryti valiutines sąskaitas juridiniams ir fiziniams asmenims, o nuo 1992 m. kovo 15 d. organizuoti laisvą užsienio valiutos pirkimą ir pardavimą gyventojams, Lietuvos Respublikos įmonėms, taip pat užsienio asmenims, atidariusiems savo sąskaitas šiuose bankuose.

8. Finansų ministerija turi numatyti ir skirti iš Lietuvos valstybės valiutos fondo apyvartos lėšoms formuoti po 0,5 mln. JAV dolerių Lietuvos taupomajam bankui ir Lietuvos žemės ūkio bankui.

Šie bankai turi garantuoti tokį užsienio valiutos pirkimo ir pardavimo kursą, kuris užtikrintų skirtų valiutinių apyvartos lėšų išsaugojimą, taip pat Lietuvos Respublikos valiutos fondų ir atskaitymų konvertuojama valiuta įstatyme numatytus atskaitymus į valiutos fondus bei atskaitymus savo bankų įstaigoms.

9. Nustatyti, jog Lietuvos taupomasis bankas ir Lietuvos žemės ūkio bankas po reorganizacijos veikia kaip pelno siekiančios įmonės, o Lietuvos banko darbuotojų atlyginimai prilyginami ministerijų darbuotojų atlyginimams.

10. Pavesti Finansų ministerijai kartu su Teisingumo ministerija ir Lietuvos valstybiniais bankais iki 1992 m. vasario 15 d. parengti ir pateikti Lietuvos Respublikos Vyriausybei pasiūlymus dėl kai kurių teisinių aktų, reguliuojančių bankininkystės veiklą Lietuvoje, pakeitimo bei panaikinimo.

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS MINISTRAS PIRMININKAS                               G. VAGNORIUS

______________