LIETUVOS RESPUBLIKOS KULTŪROS MINISTRO

 

Į S A K Y M A S

DĖL NACIONALINIŲ, VALSTYBĖS IR SAVIVALDYBIŲ TEATRŲ BEI KONCERTINIŲ ĮSTAIGŲ KŪRYBINIŲ DARBUOTOJŲ, DIRBANČIŲ PAGAL NETERMINUOTAS DARBO SUTARTIS, ATESTAVIMO NUOSTATŲ PATVIRTINIMO

 

2005 m. birželio 23 d. Nr. ĮV-266

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos teatrų ir koncertinių įstaigų įstatymo (Žin., 2004, Nr. 96-3523) 9 straipsnio 2 dalimi ir 22 straipsnio 2 punktu bei Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. rugpjūčio 11 d. nutarimu Nr. 940 „Dėl įgaliojimų suteikimo įgyvendinant Lietuvos Respublikos teatrų ir koncertinių įstaigų įstatymą“ (Žin., 2004, Nr. 127-4566),

tvirtinu Nacionalinių, valstybės ir savivaldybių teatrų bei koncertinių įstaigų kūrybinių darbuotojų, dirbančių pagal neterminuotas darbo sutartis, atestavimo nuostatus (pridedama).

 

 

KULTŪROS MINISTRAS                                                           VLADIMIRAS PRUDNIKOVAS

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos kultūros ministro

2005 m. birželio 23 d. įsakymu Nr. ĮV-266

 

NACIONALINIŲ, VALSTYBĖS IR SAVIVALDYBIŲ TEATRŲ BEI KONCERTINIŲ ĮSTAIGŲ KŪRYBINIŲ DARBUOTOJŲ, DIRBANČIŲ PAGAL NETERMINUOTAS DARBO SUTARTIS, ATESTAVIMO NUOSTATAI

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Nacionalinių, valstybės ir savivaldybių teatrų bei koncertinių įstaigų kūrybinių darbuotojų, dirbančių pagal neterminuotas darbo sutartis, atestavimo nuostatai (toliau vadinama – nuostatai) reglamentuoja nacionalinių, valstybės ir savivaldybių teatrų ir koncertinių įstaigų (toliau vadinama – įstaiga) darbuotojų, kurių pareigybės priskirtos kūrybinių darbuotojų pareigybėms vadovaujantis Lietuvos Respublikos kultūros ministro 2003 m. lapkričio 6 d. įsakymu Nr. ĮV-395 „Dėl Teatrų ir koncertinių įstaigų kūrybinių darbuotojų pareigybių sąrašo patvirtinimo“ (Žin., 2003, Nr. 106-4764; 2005, Nr. 23-747) bei dirbančių pagal neterminuotas darbo sutartis (toliau vadinama – kūrybiniai darbuotojai), atestavimo tvarką, jos etapus, Atestavimo komisijos sudarymą, jos sprendimų įforminimą ir teisinius atestavimo padarinius.

2. Atestavimas – kūrybinio darbuotojo kūrybinės veiklos, jo profesinės kvalifikacijos bei dalykinių ir asmeninių savybių įvertinimas, susidedantis iš dviejų etapų:

2.1. pirmasis atestavimo etapas – vertinimas, kurį atlieka įstaigos meno tarybos teikimu įstaigos vadovo patvirtinta trijų ekspertų grupė (atskiram atestuojamajam ar atestuojamųjų kūrybinių darbuotojų grupėms pagal atitinkamus žanrus, sritis ar padalinius) (toliau vadinama – ekspertų grupė), vadovaujama tiesioginio atestuojamojo vadovo, kuris yra asmeniškai atsakingas už atestuojamojo įvertinimo objektyvumą bei siūlymų pagrįstumą. Įstaigose, kuriose dėl mažo kūrybinių darbuotojų skaičiaus neįmanoma sudaryti trijų ekspertų grupės, įstaigos vadovas, atsižvelgdamas į įstaigos meno tarybos siūlymus, paveda atlikti vertinimą tiesioginiam atestuojamojo vadovui (toliau vadinama – tiesioginis vadovas);

2.2. antrasis atestavimo etapas – vertinimas, kurį atlieka įstaigos vadovo teikimu steigėjo trejiems metams patvirtinta bei kas treji metai trečdaliu narių atnaujinama Atestavimo komisija, susidedanti iš 5-7 narių.

3. Visi kūrybiniai darbuotojai, dirbantys pagal neterminuotas darbo sutartis, išskyrus nurodytus šių nuostatų 4 punkte, atestuojami kas treji metai. Atestavimo laiką, atestuojamųjų kūrybinių darbuotojų sąrašą, dokumentų pateikimo terminus įsakymu nustato įstaigos vadovas. Apie atestavimą įstaigos vadovas skelbia ne vėliau kaip prieš mėnesį iki atestavimo pradžios.

4. Neatestuojami:

4.1. kūrybiniai darbuotojai, dirbantys mažiau kaip vienerius metus;

4.2. nėščios, neseniai pagimdžiusios, krūtimi maitinančios moterys, kai jos nepageidauja būti atestuojamos;

4.3. kūrybiniai darbuotojai, kurie turėjo atostogas vaikui prižiūrėti, kol jam sueis treji metai, grįžę į darbą gali būti atestuojami ne anksčiau kaip po šešių mėnesių;

4.4. kūrybiniai darbuotojai, kuriems iki teisės gauti visą senatvės pensiją liko ne daugiau kaip penkeri metai, kai jie nepageidauja būti atestuojami.

 

II. ATESTAVIMO TIKSLAI

 

5. Atestavimo tikslai yra šie:

5.1. įvertinti kūrybinio darbuotojo praktinės veiklos rezultatus, profesinę patirtį, ar jis atitinka bendruosius kvalifikacinius reikalavimus, numatytus pareigybių aprašymuose;

5.2. didinti kūrybinio darbuotojo atsakomybę už kūrybinės veiklos rezultatus ir skatinti kūrybinį darbuotoją nuolat tobulinti profesinį meistriškumą;

5.3. sudaryti kūrybiniam darbuotojui prielaidas siekti profesinės karjeros ir gauti atlyginimą, atitinkantį jo profesinį meistriškumą.

 

III. PIRMASIS ATESTAVIMO ETAPAS

 

6. Pagrindinis dokumentas, kuriuo vadovaujamasi atestuojant kūrybinius darbuotojus, yra kūrybinio darbuotojo atestavimo lapas (toliau – Atestavimo lapas)(priedas).

7. Atestavimo lape turi būti visapusiškai ir objektyviai įvertinta kūrybinio darbuotojo kūrybinė veikla: kūrybiniai duomenys, profesinė kvalifikacija ir profesinis meistriškumas, asmeninės savybės (pareigingumas, bendravimo įgūdžiai, gera orientacija, kompetentingumas, gebėjimas tinkamai įvertinti kritines pastabas ir pan.), darbo krūvis, kūrybinės veiklos kokybė ar jis atitinka pareigybės aprašyme nustatytas funkcijas vykdyti.

8. Atestavimo lapą užpildo šių nuostatų 2.1 punktu nustatyta ekspertų grupė ar tiesioginis vadovas. Ekspertų grupės ar tiesioginio vadovo išvada ir siūlymas įrašomas Atestavimo lape, kuriame pasirašo visi ekspertų grupės nariai ar tiesioginis vadovas.

9. Atestuojamasis kūrybinis darbuotojas su Atestavimo lape išdėstytu vertinimu supažindinamas pasirašytinai.

10. Jeigu ekspertų grupė ar tiesioginis vadovas įvertina atestuojamojo kūrybinio darbuotojo darbinę veiklą labai gerai, Atestavimo komisijai siūlomas vienas iš šių sprendimų:

10.1. perkelti kūrybinį darbuotoją į aukštesnes pareigas;

10.2. suteikti kūrybiniam darbuotojui aukštesnį tarnybinio atlyginimo koeficientą ar taikyti didesnį priedą.

11. Jeigu ekspertų grupė ar tiesioginis vadovas įvertina atestuojamojo kūrybinio darbuotojo veiklą nepatenkinamai, Atestavimo komisijai siūlomas vienas iš šių sprendimų:

11.1. suteikti kūrybiniam darbuotojui žemesnį tarnybinio atlyginimo koeficientą;

11.2. perkelti kūrybinį darbuotoją į žemesnes pareigas;

11.3. teisės aktų nustatyta tvarka atleisti kūrybinį darbuotoją iš užimamų pareigų.

12. Jeigu ekspertų grupė ar tiesioginis vadovas įvertina kūrybinio darbuotojo veiklą gerai ir atestuojamasis su šiuo vertinimu sutinka, Atestavimo lapas pateikiamas Atestavimo komisijos pirmininkui. Atestavimo komisijos pirmininko pasirašytas Atestavimo lapas perduodamas įstaigos vadovui.

13. Jeigu ekspertų grupė ar tiesioginis vadovas įvertina kūrybinio darbuotojo veiklą gerai ir atestuojamasis su vertinimu nesutinka, Atestavimo lapas pateikiamas Atestavimo komisijai. Atestavimo komisija atestuojamąjį kūrybinį darbuotoją vertina komisijos posėdyje, į kurį privalomai kviečiamas atestuojamasis kūrybinis darbuotojas ir jo tiesioginis vadovas. Atestavimo komisijai pritarus ekspertų grupės ar tiesioginio vadovo vertinimui, Atestavimo komisijos pirmininko pasirašytas Atestavimo lapas perduodamas įstaigos vadovui. Atestavimo komisijai nepritarus ekspertų grupės ar tiesioginio vadovo vertinimui, Atestavimo komisija siūlo vieną iš šių nuostatų 18 ir 19 punktuose nurodytų sprendimų.

14. Jei dėl ligos ar kitų objektyvių priežasčių atestuojamasis kūrybinis darbuotojas negali dalyvauti Atestavimo komisijos posėdyje ar pateikti savo prieštaravimą raštu, sprendimą priima Atestavimo komisija, įvertinusi pateisinančius dokumentus.

 

IV. ANTRASIS ATESTAVIMO ETAPAS

 

15. Jeigu ekspertų grupė ar tiesioginis vadovas siūlo dėl atestuojamojo kūrybinio darbuotojo priimti vieną iš šių nuostatų 10 ir 11 punktuose nurodytų sprendimų, atestuojamojo vertinimą vykdo Atestavimo komisija, nustatyta šių nuostatų 2.2 punkte. 4- 6 Atestavimo komisijos narius, kuriais gali būti įstaigos darbuotojai bei atitinkamų meno sričių pripažinti specialistai, įstaigos meno tarybos teikimu deleguoja įstaigos vadovas, vieną narį – įstaigos profesinė sąjunga (jei ji yra įstaigoje). Atestavimo komisijos pirmininku negali būti įstaigos vadovas. Atestavimo komisija, gavusi Atestavimo lapą, prieš dešimt darbo dienų iki Atestavimo komisijos posėdžio informuoja atestuojamąjį kūrybinį darbuotoją pasirašytinai.

16. Atestavimo komisijos atliekamas kūrybinio darbuotojo vertinimas susideda iš:

16.1. Atestavimo lape nurodytų duomenų patikrinimo;

16.2. atestuojamo kūrybinio darbuotojo pokalbio su Atestavimo komisija;

16.3. iškilus būtinybei, atestuojamojo kūrybinio darbuotojo meninės perklausos ar peržiūros;

16.6. atestuojamojo vertinimo aptarimo, kuriam pasibaigus balsuojama dėl atestuojamojo įvertinimo ir Atestavimo komisijos siūlymo įstaigos vadovui. Pasiūlymas priimamas, jeigu dėl jo balsavo posėdyje dalyvavusių Atestavimo komisijos narių dauguma. Atestavimo komisijos narių balsams pasiskirsčius po lygiai, balsavimo rezultatus lemia Atestavimo komisijos pirmininko balsas.

17. Atestavimo komisija gali įvertinti darbuotoją labai gerai, gerai arba nepatenkinamai.

18. Atestavimo komisija, įvertinusi kūrybinį darbuotoją labai gerai, įstaigos vadovui siūlo:

18.1. perkelti kūrybinį darbuotoją į aukštesnes pareigas;

18.2. suteikti kūrybiniam darbuotojui aukštesnį tarnybinio atlyginimo koeficientą ar taikyti didesnį priedą, jei nėra galimybės pasiūlyti aukštesnių pareigų.

19. Atestavimo komisija, įvertinusi kūrybinį darbuotoją nepatenkinamai, įstaigos vadovui siūlo:

19.1. perkelti kūrybinį darbuotoją į žemesnes pareigas;

19.2. nutarti, kad kūrybinio darbuotojo veikla neatitinka bendrųjų kvalifikacinių reikalavimų, numatytų jo pareigybės aprašyme, ir siūlyti kūrybinį darbuotoją perkelti į kitas pareigas ar teisės aktų nustatyta tvarka atleisti iš užimamų pareigų.

20. Atestavimo komisija siūlo įstaigos vadovui palikti kūrybinį darbuotoją einamose pareigose ir palikti turimą tarnybinio atlyginimo koeficientą ar priedą:

20.1. kai Atestavimo komisija įvertina kūrybinio darbuotojo praktinę veiklą gerai;

20.2. kai Atestavimo komisija nusprendžia, jog kūrybinio darbuotojo profesinės ir asmeninės savybės neatitinka aukštesnės pareigybės aprašyme nustatytų reikalavimų.

 

V. ATESTAVIMO KOMISIJOS DARBO ORGANIZAVIMAS, SPRENDIMO ĮFORMINIMAS IR TEISINIAI PADARINIAI

 

21. Atestavimo komisija savo darbą organizuoja vadovaudamasi šiais nuostatais ir savo darbo reglamentu, kurį tvirtina įstaigos vadovas.

22. Atestavimo komisija kadencijos laikotarpiui iš savo narių paprastąja balsų dauguma renka pirmininką. Įstaigos vadovas į Atestavimo komisiją skiria sekretorių, kuris nėra Atestavimo komisijos narys ir neturi balso teisės.

23. Atestavimo komisijos sprendimas ir siūlymas įrašomi Atestavimo lape. Jį pasirašo Atestavimo komisijos pirmininkas ir sekretorius. Su šiais įrašais atestuojamasis kūrybinis darbuotojas privalo būti supažindinamas per dešimt darbo dienų po Atestavimo komisijos posėdžio pasirašytinai, nurodant susipažinimo su sprendimu datą.

24. Atestavimo komisijos posėdis protokoluojamas. Atestavimo komisijos narys, nesutinkantis su Atestavimo komisijos nuomone, gali pareikšti savo atskirąją nuomonę, apie tai pažymima posėdžio protokole. Atestavimo komisijos posėdžio protokolą pasirašo visi posėdyje dalyvavę Atestavimo komisijos nariai. Posėdis laikomas teisėtu, kai jame dalyvauja daugiau kaip pusė Atestavimo komisijos narių.

25. Atestavimo komisijoje atestuotųjų kūrybinių darbuotojų Atestavimo lapai yra perduodami įstaigos vadovui, kuris, atsižvelgdamas į Atestavimo komisijos siūlymus, ne vėliau kaip per dvidešimt darbo dienų nuo atestavimo dienos turi priimti sprendimą.

26. Atestavimo komisijos siūlymas, nurodytas šių nuostatų 19 punkte, yra pagrindas priimti sprendimą, keičiantį kūrybinio darbuotojo darbo sutarties sąlygas (pareigas ir pan.).

27. Atestavimo komisijos siūlymas atleisti kūrybinį darbuotoją iš užimamų pareigų gali būti laikomas svarbia priežastimi nutraukti darbo sutartį pagal Lietuvos Respublikos darbo kodekso (Žin., 2002, Nr. 64-2569)129 straipsnį.

 

VI. APELIACIJOS TVARKA IR BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

28. Atestuotasis kūrybinis darbuotojas turi teisę susipažinti su visais atestavimo dokumentais.

29. Atestuotasis kūrybinis darbuotojas, kuris nesutinka su Atestavimo komisijos sprendimu, per penkias darbo dienas nuo susipažinimo pasirašytinai su sprendimu dienos, gali pateikti įstaigos vadovui apeliaciją.

30. Įstaigos vadovui patenkinus prašymą iš naujo apsvarstyti Atestavimo komisijos sprendimą, Atestavimo komisijos pirmininkas per penkias darbo dienas nuo įstaigos vadovo sprendimo priėmimo dienos sušaukia neeilinį Atestavimo komisijos posėdį.

31. Atestavimo komisija, nagrinėdama apeliaciją, gali priimti šiuos sprendimus:

31.1. atmesti apeliaciją ir palikti galioti ankstesnį Atestavimo komisijos sprendimą;

31.2. pakeisti ankstesnį Atestavimo komisijos sprendimą, nurodydama argumentus Atestavimo komisijos posėdžio protokole.

32. Atestuotasis kūrybinis darbuotojas su priimtu sprendimu supažindinamas pasirašytinai.

33. Atestuotojo kūrybinio darbuotojo asmens byloje paliekamas atestuojamojo Atestavimo lapas.

34. Įstaigos vadovas kasmet iki einamųjų metų gegužės mėnesio pabaigos pateikia steigėjui ataskaitą apie atestavimo rezultatus.

35. Įstaigos vadovo sprendimai, priimti pagal Atestavimo komisijos siūlymus, gali būti skundžiami teisės aktų nustatyta tvarka.

______________

 


Nacionalinių, valstybės ir savivaldybių teatrų

ir koncertinių įstaigų kūrybinių darbuotojų,

dirbančių pagal neterminuotas darbo sutartis,

atestavimo nuostatų priedas

 

KŪRYBINIO DARBUOTOJO ATESTAVIMO LAPAS

Už laikotarpį __________________

 

1. Vardas ir pavardė__________________________________________________________

2. Gimimo metai_____________________________________________________________

3. Namų adresas_____________________________________________________________

4. Telefonai_________________________________________________________________

                                                                     (namų)                                                                      (darbo)

5. Išsilavinimas______________________________________________________________

             (mokslo įstaiga, baigimo metai, specialybė ir kvalifikacija, mokslo laipsnis ir pan.)

________________________________________________________________________________

6. Diplomo ar pažymėjimo Nr. ___, išdavimo data__________________________________

7. Darbovietės pavadinimas, pareigos, paskyrimo į pareigas data_______________________

________________________________________________________________________________

8. Kūrybinio darbo stažas(nurodyti darbo pagrindinėje darbovietėje stažą, išvardyti kitas darbovietes ir kūrybinio darbo trukmę jose)_________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

9. Kvalifikacijos kėlimas (stažuotės, mokslinė, pedagoginė veikla) _____________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

10. Paskatinimai per pastaruosius 3 metus (data, motyvai)____________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

11. Nuobaudos per pastaruosius 3 metus (data, motyvai)_____________________________

________________________________________________________________________________

12. Atestuojamojo kūrybinio darbuotojo kūrybinės veiklos, profesinės kvalifikacijos

bei asmeninių savybių įvertinimas _______________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

Išvada_____________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

Siūlymas___________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

 

__________________________________                                                   _____________________

(ekspertų grupės vadovo, tiesioginio vadovo pareigos)             (parašas)                                           (vardas ir pavardė)

 

__________________________________                                                   _____________________

         (eksperto pareigos)                                                  (parašas)                                          (vardas ir pavardė)

 

__________________________________                                                   _____________________

         (eksperto pareigos)                                                  (parašas)                                          (vardas ir pavardė)

 

200 _ m. ____________ d.

 

Su kūrybinio darbuotojo veiklos, profesinės kvalifikacijos bei asmeninių savybių

vertinimu susipažinau: _________________________________

                                                     (įrašyti: sutinku (nesutinku)

Nesutikimo su pateiktu kūrybinės veiklos, profesinės kvalifikacijos bei asmeninių savybių

vertinimu paaiškinimas

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

 

__________________________________                                                   _____________________

(atestuojamojo kūrybinio darbuotojo pareigos)                         (parašas)                                       (vardas ir pavardė)

 

200 _ m. ____________ d.

 

13. Atestavimo komisijos sprendimas ir siūlymas___________________________________

________________________________________________________________________________  

________________________________________________________________________________  

________________________________________________________________________________

 

Komisijos pirmininkas _______________           ___________________

                                                              (parašas)                                 (vardas ir pavardė)

Komisijos sekretorius ________________           ___________________

                                                              (parašas)                                 (vardas ir pavardė)

 

200 _ m. ____________ d.

 

Atestavimo komisijos siūlymų įgyvendinimas

________________________________________________________________________________  

________________________________________________________________________________  

________________________________________________________________________________  

________________________________________________________________________________

 

Pastabos

1. ________________________________________________________________________  

2. ________________________________________________________________________  

________________________________________________________________________________  

________________________________________________________________________________

 

__________________________________                                                   _____________________

(atsakingo už įstaigos personalą darbuotojo pareigos)               (parašas)                                       (vardas ir pavardė)

 

200 _ m. _____________ d.

______________