Lietuvos Respublikos Vyriausybė

NUTARIMAS

 

DĖL Lietuvos Respublikos VyriausybėS 2006 m. lapkričio 21 d. nutarimo Nr. 1153 „DĖL kvalifikacinių mokslininkų stažuotojų pareigybIŲ reikalavimų, skyrimo į šias pareigas ir mokslininkų stažuočių finansavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ PAKEITIMO

 

2011 m. birželio 15 d. Nr. 699

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006 m. lapkričio 21 d. nutarimą Nr. 1153 „Dėl Kvalifikacinių mokslininkų stažuotojų pareigybių reikalavimų, skyrimo į šias pareigas ir mokslininkų stažuočių finansavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ (Žin., 2006, Nr. 127-4835; 2008, Nr. 63-2393) ir išdėstyti jį nauja redakcija:

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė

 

nutarimas

DĖL KVALIFIKACINIŲ MOKSLININKŲ STAŽUOTOJŲ PAREIGYBIŲ REIKALAVIMŲ, SKYRIMO Į ŠIAS PAREIGAS IR MOKSLININKŲ STAŽUOČIŲ FINANSAVIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatymo (Žin., 2009, Nr. 54-2140) 59 straipsnio 9 dalimi, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Patvirtinti Kvalifikacinius mokslininkų stažuotojų pareigybių reikalavimus, skyrimo į šias pareigas ir mokslininkų stažuočių finansavimo tvarkos aprašą (pridedama).

2. Pavesti Lietuvos mokslo tarybai iki 2011 m. rugsėjo 1 d. patvirtinti Mokslininkų stažuočių konkurso organizavimo ir stažuočių vykdymo tvarkos aprašą.

3. Šio nutarimo 1 punktas įsigalioja 2011 m. rugsėjo 1 dieną.“

 

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                              ANDRIUS KUBILIUS

 

 

 

ŠVIETIMO IR MOKSLO MINISTRAS                               GINTARAS STEPONAVIČIUS

 

 

 


 

Patvirtinta

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2006 m. lapkričio 21 d.

nutarimu Nr. 1153

(Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2011 m. birželio 15 d.

nutarimo Nr. 699 redakcija)

 

KVALIFIKACINIAI MOKSLININKŲ STAŽUOTOJŲ PAREIGYBIŲ REIKALAVIMAI, SKYRIMO Į ŠIAS PAREIGAS IR MOKSLININKŲ STAŽUOČIŲ FINANSAVIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Kvalifikaciniai mokslininkų stažuotojų pareigybių reikalavimai, skyrimo į šias pareigas ir mokslininkų stažuočių finansavimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja kvalifikacinius mokslininkų stažuotojų reikalavimus, mokslininkų stažuočių finansavimo konkurso organizavimą, skyrimo į mokslininko stažuotojo pareigas tvarką, mokslininkų stažuočių finansavimo tvarką.

2. Stažuotė suprantama kaip mokslininko mokslo tiriamasis darbas einant mokslininko stažuotojo pareigas pagal terminuotą darbo sutartį priimančiojoje institucijoje. Priimančiąja institucija gali būti bet kuris Lietuvos Respublikoje veikiantis universitetas, mokslinių tyrimų institutas, kitos mokslinius tyrimus vykdančios įstaigos ar įmonės.

3. Mokslininko stažuotojo pareigos pradedamos eiti laimėjus Lietuvos mokslo tarybos (toliau – Taryba) ar priimančiosios institucijos paskelbtą konkursą.

4. Mokslininko stažuotės trukmė – ne ilgesnė nei 2 metai. Stažuotė gali būti pratęsta, bet ne ilgiau nei vieniems metams.

5. Priimančioji institucija su mokslininku stažuotoju sudaro terminuotą darbo sutartį stažuotės laikotarpiui. Mokslininko stažuotojo darbo užmokestis nustatomas darbo sutartyje. Priimančioji institucija užtikrina darbo teisinius santykius reglamentuojančių teisės aktų laikymąsi sudarant, nutraukiant, pratęsiant terminuotą darbo sutartį su mokslininku stažuotoju. Darbo sutartyje numatomi moksliniai tyrimai ir (ar) eksperimentinės plėtros darbai, kuriuos mokslininkas stažuotojas turi atlikti per stažuotės laikotarpį.

6. Per visą stažuotės laikotarpį mokslininkas stažuotojas turi praleisti užsienio mokslo centre ne mažiau kaip vieną mėnesį.

7. Mokslininkų stažuotės finansuojamos Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto, Europos Sąjungos struktūrinių fondų ir kitomis teisėtai gautomis lėšomis.

8. Kai mokslininkų stažuotės finansuojamos Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis, Europos Sąjungos struktūrinių fondų vieno mokslininko stažuotojo pareigybei finansuoti vienus metus skiriama bendra suma – 672 bazinės mėnesinės algos. Iš jų darbo užmokesčiui ir socialiniam draudimui skiriama ne mažiau kaip 402 bazinės mėnesinės algos, mokslininko stažuotojo komandiruotėms, stažuotėms į užsienio mokslo centrus skiriama iki 172 bazinių mėnesinių algų, papildomam aprūpinimui (medžiagos, darbo priemonės, reagentai ir panašiai) ir institucijos išlaidoms, susijusioms su mokslininko stažuotojo pareigybės išlaikymu, padengti skiriama iki 98 bazinių mėnesinių algų, iš jų ne mažiau kaip 35 bazinės mėnesinės algos per kalendorinius metus – stažuotės vadovo atlygiui už jo vadovavimą.

9. Kai mokslininkų stažuotės finansuojamos kitomis lėšomis, vieno mokslininko stažuotojo pareigybei finansuoti vienus metus skiriama bendra suma gali būti didesnė nei 672 bazinės mėnesinės algos. Iš jų darbo užmokesčiui ir socialiniam draudimui skiriama ne mažiau kaip 402 bazinės mėnesinės algos, stažuotės vadovo atlygiui už jo vadovavimą – ne mažiau kaip 35 bazinės mėnesinės algos per kalendorinius metus; taip pat skiriama lėšų mokslininko stažuotojo komandiruotėms, stažuotėms į užsienio mokslo centrus, papildomam aprūpinimui (medžiagos, darbo priemonės, reagentai ir panašiai) ir institucijos išlaidoms, susijusioms su mokslininko stažuotojo pareigybės išlaikymu.

 

II. Kvalifikaciniai mokslininko stažuotojo pareigybių reikalavimai

 

10. Į mokslininko stažuotojo pareigas gali pretenduoti asmuo, jeigu nuo mokslo laipsnio suteikimo iki stažuotės pradžios yra praėję ne daugiau kaip 5 metai (motinystės / tėvystės ir vaiko priežiūros atostogos ar liga į šį laiką neįskaičiuojamos). Priimančiąja institucija negali būti institucija, kurioje asmuo parengė daktaro disertaciją. Asmuo negali pretenduoti stažuotis pas tą patį mokslininką, kuris buvo jo doktorantūros vadovas.

11. Į mokslininko stažuotojo pareigas gali pretenduoti mokslininkas, atitinkantis mokslo darbuotojui keliamus reikalavimus, numatytus Minimalių kvalifikacinių valstybinių mokslo ir studijų institucijų mokslo darbuotojų pareigybių reikalavimų apraše, patvirtintame Tarybos 2011 m. gegužės 16 d. nutarimu Nr. VII-71 (Žin., 2011, Nr. 60-2882) (toliau – Minimalių reikalavimų aprašas).

12. Taryba ar konkursą skelbianti priimančioji institucija savo tvirtinamame Mokslininkų stažuočių konkurso organizavimo ir stažuočių vykdymo tvarkos apraše gali nustatyti papildomus kvalifikacinius reikalavimus mokslininkui stažuotojui ir (ar) stažuotės vadovui.

 

III. TARYBOS VYKDOMO mokslininkŲ StažuoČIŲ Konkurso organizavimas

 

13. Taryba, suderinusi su Švietimo ir mokslo ministerija, kasmet tvirtina mokslininkų stažuočių skaičių atsižvelgdama į mokslininkų stažuotėms skirtas lėšas.

14. Bendrą mokslininkų stažuočių vietų skaičių Taryba paskirsto dviem mokslo sričių grupėms: fizinių, biomedicinos, žemės ūkio, technologijos mokslų ir humanitarinių, socialinių mokslų. Stažuočių vietos mokslo sričių grupėms einamaisiais metais paskirstomos proporcingai praėjusiais metais į doktorantūrą priimtų asmenų skaičiui.

15. Taryba, vadovaudamasi savo patvirtintu Mokslininkų stažuočių konkurso organizavimo ir stažuočių vykdymo tvarkos aprašu, skelbia ir vykdo mokslininkų stažuočių konkursą.

16. Informacija apie mokslininkų stažuočių konkursą skelbiama Tarybos tinklalapyje lietuvių ir anglų kalbomis.

17. Priimančioji institucija su savo darbuotoju, pretenduojančiu būti mokslininko stažuotės vadovu, atitinkančiu vyresniajam mokslo darbuotojui keliamus reikalavimus, numatytus Minimalių reikalavimų apraše, ir kartu su kandidatu į mokslininko stažuotojo pareigas teikia Tarybai Mokslininkų stažuočių konkurso organizavimo ir stažuočių vykdymo tvarkos apraše nustatytais terminais ir tvarka paraiškas dalyvauti mokslininkų stažuočių konkurse. Tas pats priimančiosios institucijos darbuotojas gali būti nurodomas mokslininko stažuotės vadovu ne daugiau kaip 2 paraiškose.

18. Paraiškas vertina Tarybos paskirti ekspertai.

19. Informacija apie mokslininkų stažuočių konkursą laimėjusias paraiškas skelbiama Tarybos tinklalapyje. Informacija apie asmens dalyvavimo konkurse rezultatus taip pat išsiunčiama visiems kandidatams į mokslininko stažuotojo pareigas ir priimančiosioms institucijoms.

20. Taryba su mokslininkais stažuotojais ir priimančiosiomis institucijomis, kurių paraiškas nuspręsta finansuoti, pasirašo trišales sutartis, reglamentuojančias mokslininkų stažuočių sąlygas (toliau – stažuotės sutartis).

21. Priimančiosios institucijos ir mokslininko stažuotojo prašymu Taryba mokslininko stažuotę gali pratęsti, jeigu priimančioji institucija argumentuotai įrodo, kad yra tikslinga padidinti mokslininko stažuotojo mokslinių tyrimų apimtį.

22. Priimančioji institucija gali keisti mokslininko stažuotės vadovą tik suderinusi su Taryba.

23. Lėšas mokslininko stažuotei finansuoti Taryba perveda į priimančiosios institucijos sąskaitą. Kai mokslininkas stažuotojas dirba ne visus kalendorinius metus, tiems metams skiriama suma, sumažinta proporcingai faktinei mokslininko stažuotės trukmei tais kalendoriniais metais.

24. Stažuotės sutartyje, be kitų sutarties sąlygų, turi būti nustatyta, kad:

24.1. priimančioji institucija kasmet Mokslininkų stažuočių konkurso organizavimo ir stažuočių vykdymo tvarkos aprašo nustatyta tvarka teikia Tarybai finansinę skirtų lėšų panaudojimo ataskaitą ir mokslininko stažuotojo parengtą ir stažuotės vadovo patvirtintą mokslinės veiklos ataskaitą;

24.2. jeigu mokslininkas stažuotojas nustatytu laiku priimančiajai institucijai nepateikia stažuotės vadovo patvirtintos mokslinės veiklos ataskaitos, priimančioji institucija gali siūlyti Tarybai nutraukti stažuotės sutartį. Jeigu stažuotės sutartis nutraukiama, baigiasi mokslininko stažuotojo terminuota darbo sutartis. Tuo atveju priimančioji institucija per vieną mėnesį nuo stažuotės sutarties nutraukimo dienos pateikia Tarybai finansinę skirtų lėšų panaudojimo ataskaitą ir stažuotės vadovo parengtą ir priimančiosios institucijos patvirtintą mokslininko stažuotojo mokslinės veiklos iki sutarties nutraukimo ataskaitą;

24.3. kai terminuota mokslininko stažuotojo darbo sutartis nutraukiama paties mokslininko stažuotojo iniciatyva, stažuotės sutartis laikoma nutraukta nuo darbo sutarties nutraukimo dienos;

24.4. pasibaigus stažuotės laikotarpiui ar nutraukus stažuotės sutartį, priimančioji institucija privalo grąžinti Tarybai visas nepanaudotas mokslininko stažuotei skirtas lėšas, išskyrus tą jų dalį, kurią stažuotės pabaigos ar sutarties nutraukimo dieną sudaro priimančiosios institucijos finansiniai įsipareigojimai, vykdant mokslininko stažuotę, tretiesiems asmenims.

25. Priimančioji institucija privalo nedelsdama pranešti Tarybai apie aplinkybes, galinčias turėti neigiamos įtakos mokslininko stažuotės eigai ir jos finansavimui.

 

IV. PRIIMANČIOSIOS INSTITUCIJOS VYKDOMO mokslininkŲ StažuoČIŲ konkurso organizavimas

 

26. Priimančioji institucija, savo sprendimu įsteigusi mokslininko stažuotojo pareigybę, vadovaudamasi savo patvirtintu Mokslininkų stažuočių konkurso organizavimo ir stažuočių vykdymo tvarkos aprašu, skelbia mokslininkų stažuočių konkursą ir skiria ne mažiau kaip 2 mėnesius pageidaujančiųjų dalyvauti konkurse dokumentams pateikti.

27. Informacija apie mokslininkų stažuočių konkursą skelbiama priimančiosios institucijos tinklalapyje lietuvių ir anglų kalbomis. Skelbime nurodoma:

27.1. stažuotės mokslinių tyrimų ir (ar) eksperimentinės plėtros tematika;

27.2. priimančiosios institucijos nustatyti papildomi kvalifikaciniai reikalavimai mokslininkui stažuotojui, jeigu tokie buvo nustatyti.

28. Pretendentai į mokslininkus stažuotojus priimančiajai institucijai pateikia:

28.1. prašymą dalyvauti konkurse;

28.2. stažuotės plano projektą, kuriame nurodoma, kokius mokslinius tyrimus ir (ar) eksperimentinės plėtros darbus numatoma atlikti stažuotės laikotarpiu;

28.3. medžiagą, patvirtinančią pretendento atitiktį nustatytiems kvalifikaciniams reikalavimams;

28.4. kitą, pretendento nuomone, svarbią informaciją.

29. Mokslininkų stažuočių konkursą vykdo ir pretendentų pateiktus dokumentus nagrinėja priimančiosios institucijos sudaryta Mokslininkų stažuočių konkurso komisija (toliau – komisija). Komisiją sudaro ne mažiau kaip 5 mokslininkai, atitinkantys ne žemesnius nei vyresniajam mokslo darbuotojui keliamus reikalavimus, numatytus Minimalių reikalavimų apraše. Ne mažiau kaip 1/3 komisijos narių turi būti ne priimančiosios institucijos darbuotojai.

30. Privaloma konkurso dalis yra viešas komisijos narių pokalbis su pretendentais.

31. Informacija apie mokslininkų stažuočių konkursą laimėjusius mokslininkus skelbiama priimančiosios institucijos tinklalapyje. Informacija apie asmens dalyvavimo konkurse rezultatus taip pat išsiunčiama visiems konkurse dalyvavusiems mokslininkams.

32. Priimančioji institucija paskiria mokslininko stažuotės vadovą. Stažuotės vadovas turi atitikti vyresniajam mokslo darbuotojui keliamus reikalavimus, numatytus Minimalių reikalavimų apraše.

33. Priimančiajai institucijai kasmet jos nustatytais terminais teikiama mokslininko stažuotojo parengta ir stažuotės vadovo patvirtinta mokslinės veiklos ataskaita. Ši ataskaita nagrinėjama vadovaujantis priimančiosios institucijos patvirtintu Mokslininkų stažuočių konkurso organizavimo ir stažuočių vykdymo tvarkos aprašu.

34. Jeigu mokslininkas stažuotojas nustatytu laiku priimančiajai institucijai nepateikia stažuotės vadovo patvirtintos mokslinės veiklos ataskaitos ar ši ataskaita įvertinama neigiamai, priimančioji institucija gali nutraukti su mokslininku stažuotoju sudarytą sutartį.

35. Mokslininko stažuotojo vadovas keičiamas vadovaujantis priimančiosios institucijos patvirtintu Mokslininkų stažuočių konkurso organizavimo ir stažuočių vykdymo tvarkos aprašu.

36. Priimančioji institucija stažuotę gali pratęsti, jeigu mokslininkas stažuotojas ir mokslininko stažuotės vadovas argumentuotai įrodo, kad yra tikslinga padidinti mokslininko stažuotojo mokslinių tyrimų apimtį.

 

_________________