LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTRO

Į S A K Y M A S

 

DĖL PROCESINIŲ DOKUMENTŲ PATEIKIMO TEISMUI IR JŲ ĮTEIKIMO ASMENIms ELEKTRONINIŲ RYŠIŲ PRIEMONĖMIS TVARKOS aprašo patvirtinimo

 

2012 m. gruodžio 13 d. Nr. 1R-332

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso (Žin., 2002, Nr. 36-1340; 2011, Nr. 85-4126) 1751 straipsniu, Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo (Žin., 1999, Nr. 13-308; 2000, Nr. 85-2566; 2011, Nr. 85-4131) 23 straipsnio 1 dalimi, 24 straipsnio 1 dalimi, 71 straipsnio 1 dalimi, 75 straipsnio 7 dalimi, 129 straipsniu, 131 straipsnio 1 dalimi, 155 straipsnio 1 dalimi ir Lietuvos Respublikos teismų įstatymo (Žin., 1994, Nr. 46-851; 2002, Nr. 17-649; 2011, Nr. 85-4128) 371 straipsnio 3 ir 4 dalimis:

1. Tvirtinu Procesinių dokumentų pateikimo teismui ir jų įteikimo asmenims elektroninių ryšių priemonėmis tvarkos aprašą (pridedama).

2. Nustatau, kad šis įsakymas įsigalioja 2013 m. sausio 1 d.

 

 

 

L. e. teisingumo ministro pareigas                                   Remigijus Šimašius


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos teisingumo ministro

2012 m. gruodžio 13 d. įsakymu Nr. 1R-332

 

PROCESINIŲ DOKUMENTŲ PATEIKIMO TEISMUI IR JŲ ĮTEIKIMO ASMENIMS ELEKTRONINIŲ RYŠIŲ PRIEMONĖMIS TVARKOS aprašas

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Procesinių dokumentų pateikimo teismui ir jų įteikimo asmenims elektroninių ryšių priemonėmis tvarkos aprašas (toliau – aprašas) nustato procesinių dokumentų pateikimo teismui elektroninių ryšių priemonėmis tvarką ir formą ir procesinių dokumentų įteikimo asmenims elektroninių ryšių priemonėmis tvarką ir formą nagrinėjant bylas civilinio proceso tvarka ir administracines bylas.

2. Šiame apraše procesinius dokumentus teikiantis asmuo yra asmuo, kuris, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso (Žin., 2002, Nr. 36-1340) ir (ar) Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo (Žin., 1999, Nr. 13-308; 2000, Nr. 85-2566) nuostatomis, turi teisę pateikti teismui procesinius dokumentus.

 

II. PROCESINIŲ DOKUMENTŲ PATEIKIMO TEISMUI ELEKTRONINIŲ RYŠIŲ PRIEMONĖMIS ORGANIZAVIMAS IR ASMENS TAPATYBĖS PATVIRTINIMAS

 

3. Procesiniai dokumentai elektroninių ryšių priemonėmis teismui pateikiami naudojantis Lietuvos teismų informacinės sistemos (toliau – LITEKO) Viešųjų elektroninių paslaugų posistemiu (toliau – VEP posistemis).

4. Asmuo prie LITEKO VEP posistemio paskyros gali prisijungti interneto svetainėse www.teismai.lt ir www.epaslaugos.lt pasirinkęs Lietuvos teismų elektroninių paslaugų portalo nuorodą.

5. Jungdamasis prie LITEKO VEP posistemio paskyros, asmuo privalo patvirtinti savo tapatybę. Asmuo savo tapatybę gali patvirtinti:

5.1. naudodamasis Viešojo administravimo institucijų informacinių sistemų interoperabilumo sistemos teikiamomis priemonėmis;

5.2. naudodamasis teismo suteiktais asmenį identifikuojančiais prisijungimo duomenimis.

6. Pirmą kartą jungiantis prie LITEKO VEP posistemio aprašo 5.2 punkte nurodytu būdu, prisijungimo duomenis suteikia teismas, kuriame yra ar gali būti iškelta administracinė byla arba byla nagrinėjama civilinio proceso tvarka, kurioje asmuo yra proceso dalyvis. Suteiktais prisijungimo duomenimis asmuo gali naudotis neribotą laiką.

7. Fizinis asmuo, prisijungęs prie LITEKO VEP posistemio, atitinkamoje paskyroje veikia savo vardu arba kaip kito fizinio ar juridinio asmens atstovas.

 

III. PROCESINIŲ DOKUMENTŲ PATEIKIMAS TEISMUI ELEKTRONINIŲ RYŠIŲ PRIEMONĖMIS

 

8. Asmuo elektroninių ryšių priemonėmis teismui gali pateikti procesinius dokumentus.

9. Kai asmuo teikia procesinius dokumentus, susijusius su konkrečios iškeltos bylos nagrinėjimu, jis:

9.1. tais atvejais, kai yra proceso dalyvis, prisijungęs prie LITEKO VEP posistemio paskyros, iš sąrašo pasirenka konkrečią bylą, kurioje teikiami procesiniai dokumentai;

9.2. tais atvejais, kai nėra proceso dalyvis, nurodo bylos, į kurią teikiami procesiniai dokumentai, identifikacinius duomenis.

10. Procesiniai dokumentai teismui gali būti pateikiami pildant LITEKO VEP posistemyje esančias procesinių dokumentų formas (šablonus) arba į ją gali būti įkeliami jau parengti procesiniai dokumentai tais formatais, kuriuos palaiko sistema.

11. LITEKO VEP posistemis neleidžia asmeniui pateikti procesinių dokumentų teismui, jei nenurodyti duomenys, kurie sistemoje pažymėti kaip privalomi. Jei procesiniai dokumentai teikiami pildant procesinių dokumentų formas (šablonus), šie duomenys vėliau įvedami automatiškai. Apie tai informuojamas dokumentus teikiantis asmuo ir nurodoma, kokių duomenų trūksta.

12. Procesiniai dokumentai pateikiami teismui, kai dokumentus teikiantis asmuo LITEKO VEP posistemyje patvirtina konkrečių dokumentų siuntimą ir nurodo, kad žyminis mokestis sumokėtas arba patvirtina konkrečių dokumentų siuntimą ir nurodo, kad žyminis mokestis nėra mokamas.

13. Šio aprašo 12 punkte nurodytais atvejais dokumentus teikiančiam asmeniui patvirtinus procesinių dokumentų siuntimą, LITEKO VEP posistemyje automatiškai fiksuojamas jų pateikimo teismui momentas.

14. LITEKO VEP posistemyje teismui pateikti procesiniai dokumentai automatiškai gaunami teismo LITEKO paskyroje.

 

IV. PROCESINIŲ DOKUMENTŲ ĮTEIKIMAS ASMENIMS ELEKTRONINIŲ RYŠIŲ PRIEMONĖMIS

 

15. Jei teisme gauti procesiniai dokumentai turi būti pateikti kitiems proceso dalyviams, atsakingas teismo darbuotojas patikrina, ar, vadovaujantis Civilinio proceso kodekso 1751 straipsnio 9 dalimi arba Administracinių bylų teisenos įstatymo 75 straipsnio 7 dalimi, adresatas privalo gauti procesinius dokumentus elektroninių ryšių priemonėmis ir yra aktyvi jo LITEKO VEP paskyra, taip pat patikrina, ar adresatas yra pateikęs sutikimą (prašymą) gauti procesinius dokumentus savo LITEKO VEP posistemio paskyroje.

16. Jei adresatas privalo gauti procesinius dokumentus elektroninių ryšių priemonėmis arba yra pateikęs sutikimą gauti procesinius dokumentus savo LITEKO VEP posistemio paskyroje ir jo LITEKO VEP posistemio paskyra yra aktyvi, atsakingas teismo darbuotojas išsiunčia procesinius dokumentus į adresato LITEKO VEP posistemio paskyrą. Apie tai proceso dalyvis informuojamas elektroniniu pranešimu jo LITEKO VEP posistemio paskyroje bei nurodytu elektroniniu paštu. Patvirtinus dokumentų siuntimą LITEKO VEP posistemyje automatiškai fiksuojamas jų išsiuntimo momentas.

17. Jei adresatas privalo procesinius dokumentus gauti elektroninių ryšių priemonėmis, tačiau jo LITEKO VEP posistemio paskyra nėra aktyvi, teismas registruotu laišku informuoja proceso dalyvį, kad jis privalo aktyvuoti savo LITEKO VEP posistemio paskyrą ir nustato ne trumpesnį nei 7 kalendorinių dienų terminą paskyrai aktyvuoti. Suėjus teismo nustatytam terminui atsakingas teismo darbuotojas išsiunčia procesinius dokumentus į proceso dalyvio LITEKO VEP posistemio paskyrą ir šie procesiniai dokumentai laikomi įteiktais teisės aktų nustatyta tvarka.

18. Jei teisme gautus procesinius dokumentus reikia įteikti kitiems proceso dalyviams, o adresatas neprivalo gauti procesinių dokumentų elektroninių ryšių priemonėmis ir jo LITEKO VEP posistemio paskyra nėra aktyvi, gauti procesiniai dokumentai yra išspausdinami, o atsakingas teismo darbuotojas patvirtina jų kopijų tikrumą ir pateikia juos pašto paslaugų teikėjui. Apie procesinių dokumentų išsiuntimą pažymima teismo LITEKO paskyroje.

 

V. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

19. Naudojimosi LITEKO VEP posistemiu sąlygas ir tvarką nustato teismų viešųjų elektroninių paslaugų teikimo taisyklės.

 

_________________