LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRO
Į S A K Y M A S
DĖL ŽEMĖTVARKOS PLANAVIMO DOKUMENTŲ VALSTYBINĘ TERITORIJŲ PLANAVIMO PRIEŽIŪRĄ ATLIEKANČIŲ SPECIALISTŲ KVALIFIKACINIŲ REIKALAVIMŲ IR ATESTAVIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO
2004 m. liepos 16 d. Nr. 3D-446
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1998 m. rugsėjo 15 d. nutarimu Nr. 1120 (Žin., 1998, Nr. 83-2327; 2003, Nr. 119-5431), 6.2 punktu bei įgyvendindamas Lietuvos Respublikos teritorijų planavimo įstatymo (Žin., 1995, Nr. 107-2391; 2004, Nr. 21-617) 36 straipsnio 6 dalies nuostatas,
tvirtinu Žemėtvarkos planavimo dokumentų valstybinę teritorijų planavimo priežiūrą atliekančių specialistų kvalifikacinius reikalavimus ir atestavimo taisykles (pridedama).
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro
2004 m. liepos 16 d. įsakymu Nr. 3D-446
ŽEMĖTVARKOS PLANAVIMO DOKUMENTŲ VALSTYBINĘ TERITORIJŲ PLANAVIMO PRIEŽIŪRĄ ATLIEKANčių SPECIALISTų kvALIFIKACINIai REIKALAVIMai ir ATESTAVIMO taisyklės
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Žemėtvarkos planavimo dokumentų valstybinę teritorijų planavimo priežiūrą atliekančių specialistų kvalifikaciniai reikalavimai ir atestavimo taisyklės (toliau – Taisyklės) nustato specialistams, atliekantiems žemėtvarkos planavimo dokumentų valstybinę teritorijų planavimo priežiūrą, taikomus kvalifikacinius reikalavimus bei jų atestavimo tvarką.
2. Kvalifikacijos pažymėjimai išduodami:
2.1. Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos (toliau – Nacionalinė žemės tarnyba) specialistams, atliekantiems žemės paėmimo visuomenės poreikiams projektų, savivaldybių teritorijų žemėtvarkos schemų ir žemės sklypų formavimo bei pertvarkymo projektų, kurių rengimo organizatorius yra apskrities viršininkas, žemės konsolidacijos projektų ir apskričių teritorijų žemėtvarkos schemų valstybinę teritorijų planavimo priežiūrą;
3. Specialistų, atsakingų už žemėtvarkos planavimo dokumentų valstybinę teritorijų planavimo priežiūrą, atestavimas (toliau – atestavimas) – tai kvalifikacijos, specialiųjų profesinių žinių bei sugebėjimo jas taikyti, atliekant žemėtvarkos planavimo dokumentų valstybinę teritorijų planavimo priežiūrą, patikrinimas ir įvertinimas, siekiant, kad jie kvalifikuotai atliktų pavestas pareigas ir tobulintų savo kvalifikaciją.
4. Atestavimas privalomas visiems specialistams, atsakingiems už žemėtvarkos planavimo dokumentų valstybinę teritorijų planavimo priežiūrą (toliau – specialistams).
5. Kvalifikacijos pažymėjimas – tai dokumentas, patvirtinantis asmens kvalifikaciją bei suteikiantis teisę atlikti žemėtvarkos planavimo dokumentų valstybinę teritorijų planavimo priežiūrą.
6. Kvalifikacijos pažymėjimas išduodamas specialistui, atitinkančiam Taisyklių 7 punkte numatytus kvalifikacinius reikalavimus ir sėkmingai išlaikiusiam profesinių žinių, susijusių su žemėtvarkos planavimo dokumentų rengimu, įgyvendinimu bei priežiūra, patikrinimo testą. Pastarasis reikalavimas netaikomas specialistui, siekiančiam pratęsti kvalifikacijos pažymėjimo galiojimo laiką, kuris kvalifikacijos tobulinimo kursuose per trejus metus išklausė ne mažiau kaip 20 akademinių valandų paskaitų pagal mokymo programas, suderintas su Nacionaline žemės tarnyba, ir kurio atliekama veikla įvertinta teigiamai.
II. KVALIFIKACINIAI REIKALAVIMAI
7. Specialistams yra taikomi šie kvalifikaciniai reikalavimai:
7.1. turėti žemėtvarkos, geodezijos ar kraštotvarkos aukštąjį išsilavinimą ir ne mažesnį kaip trejų metų darbo stažą pagal specialybę;
7.2. išmanyti teisės aktų, reglamentuojančių žemėtvarkos planavimo dokumentų rengimo, svarstymo, derinimo procedūras, teritorijų planavimą bei jų valstybinę priežiūrą, nuostatas;
7.3. sugebėti taikyti įgytas profesines žinias atliekant žemėtvarkos planavimo dokumentų valstybinę teritorijų planavimo priežiūrą;
III. ATESTAVIMO KOMISIJOS SUDARYMAS IR DARBO ORGANIZAVIMAS
9. Specialistų atestacijai vykdyti Nacionalinės žemės tarnybos generalinio direktoriaus įsakymu sudaroma atestavimo komisija (toliau – Komisija) ir tvirtinama jos sudėtis.
10. Komisija savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos įstatymais, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais, Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro įsakymais, šiomis Taisyklėmis bei kitais teisės aktais.
11. Komisijos veikla grindžiama kolegialiu klausimų svarstymu, demokratijos, teisėtumo ir viešumo principais, taip pat asmenine Komisijos narių atsakomybe už Komisijos veiklą.
12. Komisijos funkcijos yra:
12.1. išnagrinėti gautus prašymus kvalifikacijos pažymėjimui įgyti bei kitus pateikiamus dokumentus;
12.2. patikrinti specialisto profesines žinias, susijusias su žemėtvarkos planavimo dokumentų rengimu, įgyvendinimu bei priežiūra;
13. Įsakyme dėl Komisijos sudarymo nurodomi Komisijos pirmininkas, kiti Komisijos nariai ir sekretorius, kuris nėra Komisijos narys. Komisiją turi sudaryti ne mažiau kaip 7 nariai.
14. Komisijos pirmininkas:
15. Komisijos nariai:
16. Komisijos pirmininkas posėdžius sušaukia ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų nuo specialisto prašymo užregistravimo, o Komisijos narius į posėdį kviečia ne vėliau kaip prieš 5 darbo dienas. Posėdžiams pirmininkauja Komisijos pirmininkas, o jo nesant – pirmininko paskirtas kitas Komisijos narys.
17. Komisijos posėdis yra teisėtas, jeigu jame dalyvauja ne mažiau kaip pusė visų komisijos narių. Komisijos narys, negalintis dalyvauti posėdyje, ne vėliau kaip prieš 3 darbo dienas iki posėdžio privalo apie tai pranešti Komisijos pirmininkui. Negalint dalyvauti daugiau kaip pusei narių, Komisijos pirmininkas posėdį atideda, apie tai informuodamas Komisijos narius. Paaiškėjus, kad Komisijos narys yra atestuojamo specialisto sutuoktinis, artimas giminaitis ar susijęs su juo svainystės ryšiais, taip pat yra kitokių aplinkybių, kurios kelia abejonių dėl Komisijos nario nešališkumo, Komisijos narys privalo nusišalinti nuo dalyvavimo atestavimo procedūroje, apie tai informuodamas Komisijos pirmininką.
18. Komisijos sprendimai dėl kvalifikacijos pažymėjimo išdavimo arba atsisakymo jį išduoti, jo galiojimo laiko pratęsimo arba atsisakymo jį pratęsti, galiojimo panaikinimo įforminami protokolu, kurį pasirašo Komisijos nariai ir sekretorius. Protokolas įforminamas vadovaujantis Dokumentų rengimo ir įforminimo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos archyvų departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės generalinio direktoriaus 2001 m. kovo 30 d. įsakymu Nr. 19 (Žin., 2001, Nr. 30-1009).
IV. ATESTAVIMO TVARKA
19. Atestacijos procedūra apima:
20. Specialistas Nacionalinei žemės tarnybai pateikia:
21. Nacionalinė žemės tarnyba, gavusi specialisto prašymą ir kitus šių Taisyklių 20 punkte nurodytus dokumentus:
22. Komisija, per 5 darbo dienas išnagrinėjusi pateiktus dokumentus ir nustačiusi, kad specialistas atitinka Taisyklių 7 punkte nurodytus reikalavimus ir pateikė visus Taisyklių 20 punkte nurodytus dokumentus, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas registruoja specialisto prašymą ir registruotu laišku informuoja jį apie atestacijos datą, laiką ir vietą.
23. Jeigu Komisija, per 5 darbo dienas išnagrinėjusi pateiktus dokumentus, nustato, kad specialistas neatitinka Taisyklių 7 punkte nurodytų reikalavimų arba nepateikė visų Taisyklių 20 punkte išvardytų dokumentų, ji apie tai ne vėliau kaip per 5 darbo dienas registruotu laišku informuoja specialistą, nurodydama trūkumus arba pateikdama motyvuotą atsisakymą registruoti jo prašymą.
24. Komisija specialisto profesines žinias, susijusias su žemėtvarkos planavimo dokumentų rengimu, įgyvendinimu bei priežiūra, tikrina testais.
25. Nacionalinė žemės tarnyba rengia ir tvirtina klausimų sąrašą bei profesinių žinių, susijusių su žemėtvarkos planavimo dokumentų rengimu, įgyvendinimu bei priežiūra, patikrinimo testus. Klausimų sąrašas sudaromas iš 200 klausimų ir keičiamas ne rečiau kaip kartą per metus. Profesinių žinių, susijusių su žemėtvarkos planavimo dokumentų rengimu, įgyvendinimu bei priežiūra, patikrinimo testas sudaromas iš 50 klausimų. Į kiekvieną klausimą yra galimi trys atsakymų variantai, iš kurių teisingas gali būti vienas arba du. Testas Komisijai perduodamas ne anksčiau kaip prieš 24 valandas iki atestacijos pradžios.
26. Atsakydamas į klausimą, atestuojamas asmuo pažymi, jo manymu, teisingą atsakymą. Testui spręsti skiriama ne daugiau kaip 90 minučių. Specialistui teisingai atsakius į ne mažiau kaip 30 klausimų, Komisija priima sprendimą dėl kvalifikacijos pažymėjimo išdavimo. Specialistui gavus neigiamą įvertinimą, t. y. teisingai atsakius į 29 ir mažiau klausimų, Komisija priima sprendimą dėl kvalifikacijos pažymėjimo neišdavimo. Tokiu atveju specialistas gali būti atestuojamas iš naujo ta pačia tvarka, bet ne anksčiau kaip po 3 mėnesių.
V. KVALIFIKACIJOS PAŽYMĖJIMO IŠDAVIMO TVARKA
27. Kvalifikacijos pažymėjimą, pateiktą šių Taisyklių priede, parengia ir išduoda Nacionalinė žemės tarnyba per 10 darbo dienų nuo protokolo, kuriame įforminamas Komisijos sprendimas dėl kvalifikacijos pažymėjimo išdavimo arba sprendimo dėl kvalifikacijos pažymėjimo pratęsimo pasirašymo. Kvalifikacijos pažymėjimą pasirašo Komisijos pirmininkas.
28. Kvalifikacijos pažymėjime nurodoma:
VI. KVALIFIKACIJOS PAŽYMĖJIMO GALIOJIMO LAIKO PRATĘSIMO IR PANAIKINIMO TVARKA
30. Specialistas, pageidaujantis pratęsti kvalifikacijos pažymėjimo galiojimo laiką, ne vėliau kaip prieš 3 mėnesius iki jo galiojimo pabaigos Nacionalinei žemės tarnybai pateikia:
31. Specialistui pateikus visus šių Taisyklių 31 punkte nurodytus dokumentus bei esant teigiamam jo atliekamos veiklos įvertinimui, Komisija priima sprendimą pratęsti kvalifikacijos pažymėjimo galiojimo laiką.
32. Kvalifikacijos pažymėjimo galiojimo laikas pratęsiamas ne daugiau kaip 3 metams, išduodant naują kvalifikacijos pažymėjimą šių Taisyklių V skyriuje nustatyta tvarka.
33. Jeigu kvalifikacijos pažymėjimo galiojimo metu specialistas nustatyta tvarka netobulino kvalifikacijos arba jo atliekama veikla tiesioginio vadovo įvertinta neigiamai, privaloma iš naujo tikrinti jo profesines žinias, susijusias su žemėtvarkos planavimo dokumentų rengimu, įgyvendinimu bei priežiūra, testu. Šiuo atveju taikomos Taisyklių IV skyriuje numatytos procedūros.
34. Nustačius, kad siekiant gauti kvalifikacijos pažymėjimą Nacionalinei žemės tarnybai buvo pateikti klaidingi ar melagingi duomenys, taip pat teismui nustačius, kad specialistas, atlikdamas žemėtvarkos planavimo dokumentų valstybinę teritorijų planavimo priežiūrą, pažeidė įstatymų, kitų teisės aktų reikalavimus, Komisija turi teisę priimti sprendimą dėl kvalifikacijos pažymėjimo galiojimo panaikinimo ir pateikti jį Nacionalinei žemės tarnybai. Panaikinus kvalifikacijos pažymėjimo galiojimą, specialistas dėl kvalifikacijos pažymėjimo išdavimo gali kreiptis ne anksčiau kaip po trejų metų.
VII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
35. Nacionalinės žemės tarnybos sprendimus specialistas gali skųsti Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo (Žin., 1999, Nr. 13-308; 2000, Nr. 85-2566) nustatyta tvarka.
36. Žinios apie atestuotus specialistus, kvalifikacijos pažymėjimų išdavimą, galiojimo laiko pratęsimą bei galiojimo panaikinimą skelbiamos Nacionalinės žemės tarnybos tinklalapyje http://www. zum. lt/nzt bei „Valstybės žinių“ priede „Informaciniai pranešimai“.
37. Atestuotų specialistų registrą tvarko ir atestavimo dokumentus saugo Nacionalinė žemės tarnyba, vadovaudamasi Lietuvos archyvų departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1997 m. rugpjūčio 15 d. įsakymu Nr. 38 „Dėl bendrųjų dokumentų saugojimo terminų“ (Žin., 1997, Nr. 78-2006).
Žemėtvarkos planavimo dokumentų
valstybinę teritorijų planavimo priežiūrą
atliekančių specialistų kvalifikacinių
reikalavimų ir atestavimo taisyklių
priedas
(Kvalifikacijos pažymėjimo forma)
(herbas)
________________________________________________________________________________
(atestatą išdavusios institucijos pavadinimas)
KVALIFIKACIJOS PAŽYMĖJIMAS
Nr.
(data)
(sudarymo vieta)
(atestuoto asmens vardas, pavardė)
(asmens kodas)
vadovaujantis Lietuvos Respublikos žemės įstatymu ir Lietuvos Respublikos teritorijų planavimo įstatymu, yra atestuotas (-a) ir jam (jai) suteikiama teisė atlikti______________________________________
________________________________________________________________________________
(žemėtvarkos planavimo dokumentai)
________________________________________________________________________________
valstybinę teritorijų planavimo priežiūrą.
Galioja iki _______________________
Atestavimo komisijos 200__ m. mėn. d. protokolas Nr.
Atestavimo komisijos pirmininkas
(parašas) (vardas, pavardė)
______________