Lietuvos Respublikos Vyriausybė
NUTARIMAS
DĖL viešųjų įstaigų, kurių savininkė yra valstybė arba kai valstybė turi daugumą balsų visuotiniame dalininkų susirinkime, vadovų, jų pavaduotojų ir vyriausiųjų buhalterių darbo apmokėjimo
2010 m. gegužės 26 d. Nr. 598
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymo (Žin., 1998, Nr. 54-1492; 2002, Nr. 60-2412; 2006, Nr. 87-3397) 191 straipsniu, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:
1. Nustatyti tokią viešųjų įstaigų, kurių savininkė yra valstybė arba kai valstybė turi daugumą balsų visuotiniame dalininkų susirinkime (toliau – viešoji įstaiga), vadovaujančių darbuotojų darbo apmokėjimo tvarką:
1.1. Viešųjų įstaigų vadovų, jų pavaduotojų ir vyriausiųjų buhalterių (toliau – vadovaujantys darbuotojai) mėnesinė alga susideda iš pastoviosios dalies ir kintamosios dalies:
1.1.1. Mėnesinės algos pastovioji dalis nustatoma koeficientais (pagal 1 priedą), taikant Lietuvos Respublikos Seimo nustatytą Lietuvos Respublikos valstybės politikų, teisėjų, valstybės pareigūnų ir valstybės tarnautojų pareiginės algos (atlyginimo) bazinį dydį, atsižvelgiant į viešosios įstaigos kategoriją ir taikant šio nutarimo 1.5 punkto nuostatas.
1.1.2. Mėnesinės algos kintamoji dalis priklauso nuo viešosios įstaigos veiklos rezultatų ir nustatoma atsižvelgiant į praėjusių metų veiklos rezultatų vertinimo rodiklius (įstaigos tikslų įgyvendinimas pagal atitinkamų metų strateginiame ar metiniame veiklos plane nustatytus vertinimo kriterijus, suteiktų viešųjų paslaugų apimties didėjimą, darbo laiko sąnaudų viešosioms paslaugoms teikti mažėjimą ir (ar) kitus rodiklius). Konkrečius veiklos vertinimo rodiklius nustato viešosios įstaigos visuotinis dalininkų susirinkimas arba viešosios įstaigos savininko teises ir pareigas įgyvendinanti institucija, kai viešosios įstaigos savininkas yra valstybė. Mėnesinės algos kintamoji dalis negali viršyti 50 procentų vadovaujančiam darbuotojui nustatytos mėnesinės algos pastoviosios dalies.
1.2. Viešosios įstaigos kategoriją nustato visuotinis dalininkų susirinkimas, kai valstybė turi daugumą balsų visuotiniame dalininkų susirinkime, arba viešosios įstaigos savininko teises ir pareigas įgyvendinanti valstybės institucija, kai viešosios įstaigos savininkas yra valstybė, rašytiniu sprendimu pagal 2 priede nurodytus kriterijus. Jeigu viešoji įstaiga:
1.3. Viešosios įstaigos, kurios vadovaujančių darbuotojų darbo užmokesčiui mokėti naudoja mišrius lėšų šaltinius (kai darbo užmokestis mokamas iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto asignavimų pagal biudžeto lėšų naudojimo sutartį, pasirašytą vadovaujantis Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų sudarymo ir vykdymo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. gegužės 14 d. nutarimu Nr. 543 (Žin., 2001, Nr. 42-1455; 2004, Nr. 96-3531), 791 punktu, ir Europos Sąjungos finansinės paramos ir kitos gaunamos finansinės paramos lėšų arba įstaigos pajamų už paslaugas ir darbus) arba tik įstaigos pajamas už paslaugas ir darbus, gali būti priskiriamos viena kategorija aukštesnei kategorijai, negu jos būtų priskirtos pagal 2 priede nurodytus kriterijus įvertintą balų sumą, išskyrus viešąsias įstaigas, kurios priskirtos aukščiausiajai – I kategorijai.
1.4. Viešosios įstaigos, kurios administruoja programas, finansuojamas iš Europos Sąjungos arba tarptautinių institucijų, ir vykdo šių programų lėšomis finansuojamų projektų įgyvendinimo priežiūrą, priskiriamos aukščiausiajai – I kategorijai.
1.5. Pagal viešųjų įstaigų kategorijas nustatytos vadovaujančių darbuotojų mėnesinės algos (pastovioji dalis kartu su kintamąja dalimi) negali viršyti praėjusio ketvirčio viešosios įstaigos darbuotojų 5 vidutinių mėnesinių darbo užmokesčio dydžių, apskaičiuotų vadovaujantis šio nutarimo 3 punktu. Kai praėjusio ketvirčio darbuotojų vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio negalima apskaičiuoti įsteigtai naujai viešajai įstaigai arba įstaiga praėjusį ketvirtį nedirbo dėl sezoniškumo, šio nutarimo 3 punktas netaikomas.
2. Nustatyti, kad:
2.1. Valstybės institucija, įgyvendinanti viešosios įstaigos dalininko teises ir pareigas, kai valstybė turi daugumą balsų visuotiniame dalininkų susirinkime, per mėnesį nuo šio nutarimo įsigaliojimo turi inicijuoti įstatų pakeitimą, numatantį viešosios įstaigos vadovaujančių darbuotojų darbo apmokėjimo tvarką, pasiūlyti visuotiniame dalininkų susirinkime svarstyti klausimą dėl vadovaujančių darbuotojų darbo apmokėjimo ir pavesti įgaliotiniui balsuoti už šio nutarimo 1 punkte nustatytą viešosios įstaigos vadovaujančių darbuotojų darbo apmokėjimo tvarką ir dydžius, kurie pradedami taikyti 2010 m. liepos 1 dieną.
2.2. Valstybės institucija, įgyvendinanti viešosios įstaigos savininko teises ir pareigas, per mėnesį nuo šio nutarimo įsigaliojimo turi priimti rašytinį sprendimą, nustatantį vadovaujančių darbuotojų darbo apmokėjimo tvarką ir dydžius pagal šio nutarimo 1 punktą, kurie turi būti pradėti taikyti 2010 m. liepos 1 dieną.
3. Nustatyti, kad viešųjų įstaigų darbuotojų vidutinis mėnesinis darbo užmokestis, pagal kurį nustatoma viešųjų įstaigų vadovaujančių darbuotojų mėnesinė alga (pastovioji dalis kartu su kintamąja dalimi), apskaičiuojamas taip:
3.1. Praėjusio ketvirčio viešosios įstaigos darbo apmokėjimo lėšos dalijamos iš to ketvirčio viešosios įstaigos vidutinio sąlyginio darbuotojų skaičiaus ir dalijamos iš 3.
3.2. Viešųjų įstaigų darbuotojų, nurodytų šio nutarimo 3.1 punkte, darbo apmokėjimo lėšos yra visų rūšių darbo užmokestis už atliktą darbą ar dirbtą laiką, įskaitant įvairias priemokas, priedus, nuolatines ir vienkartines premijas, apmokėjimas už nedirbtą laiką (atostogas, prastovas ir panašiai).
3.3. Į darbo apmokėjimo lėšas neįskaitomos viešosios įstaigos darbuotojams mokamos išeitinės išmokos ir kompensacijos, materialinė pašalpa, ligos pašalpos, mokamos laikino nedarbingumo metu, išmokos pagal rangos, autorines ir kitas civilines sutartis, vadovaujančių darbuotojų darbo apmokėjimo ir skatinimo lėšos, taip pat delspinigiai už laiku neišmokėtą darbo užmokestį, dotacijos darbuotojams maitinti, kompensacinės išmokos (butų nuomos, komunalinių paslaugų, už mėnesinius transporto bilietus ir panašios), negrąžintos lėšos, panaudotos gyvenamiesiems namams ir butams statyti, ligos pašalpos ir kitos su darbo apmokėjimu nesusijusios išmokos.
3.4. Viešųjų įstaigų vidutinis sąlyginis darbuotojų skaičius nustatomas visų darbuotojų apmokėtas valandas per ataskaitinį ketvirtį dalijant iš viešojoje įstaigoje nustatytos mėnesio darbo laiko normos ir dalijant iš 3. Darbuotojai, nedirbę dėl prastovos ar nemokamų atostogų, laikomi dirbančiais visą jiems nustatytą darbo laiko trukmę ir į įstaigos vidutinį sąlyginį darbuotojų skaičių įtraukiami. Į vidutinį sąlyginį darbuotojų skaičių neįskaitomi vadovaujantys darbuotojai, moterys, išėjusios nėštumo ir gimdymo atostogų, asmenys, išėję atostogų vaikui prižiūrėti, kol jam sueis 3 metai, darbuotojai, pašaukti į būtinąją karo tarnybą ar alternatyviąją krašto apsaugos tarnybą, darbuotojai, dirbantys pagal rangos, autorines ar kitas civilines sutartis, įsigiję verslo liudijimus, praktikantai, mokiniai ir teisėtvarkos institucijų sulaikyti darbuotojai.
4. Nustatyti, kad valstybės institucijos, įgyvendinančios viešųjų įstaigų dalininko teises ir pareigas, kai valstybė turi daugumą balsų visuotiniame dalininkų susirinkime, gali pavesti įgaliotiniui balsuoti visuotiniame dalininkų susirinkime, kad visuotinis dalininkų susirinkimas priimtų sprendimą, o valstybės institucija, įgyvendinanti viešosios įstaigos savininko teises ir pareigas, gali priimti sprendimą iš viešosios įstaigos lėšų:
4.1. Viešųjų įstaigų vadovaujantiems darbuotojams skirti iki 5 minimaliųjų mėnesinių algų dydžio materialines pašalpas, kai materialinė būklė sunki dėl jų pačių ligos, šeimos narių (sutuoktinio, vaiko (įvaikio), motinos, tėvo (įmotės, įtėvio) ligos ar mirties, stichinės nelaimės ar turto netekimo, jeigu yra įstaigos vadovaujančio darbuotojo rašytinis prašymas ir pateikti atitinkami tai patvirtinantys dokumentai. Mirus vadovaujančiam darbuotojui, materialinė pašalpa išmokama jo šeimos nariams.
4.2. Viešosios įstaigos vadovaujantiems darbuotojams, su kuriais nutraukiama darbo sutartis šalių susitarimu pagal Lietuvos Respublikos darbo kodekso (Žin., 2002, Nr. 64-2569) 125 straipsnį, išmokėti kompensacijas, kurių suma negali viršyti 3 jų vidutinių mėnesinių darbo užmokesčių, apskaičiuotų vadovaujantis Darbuotojo ir valstybės tarnautojo vidutinio darbo užmokesčio apskaičiavimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. gegužės 27 d. nutarimu Nr. 650 (Žin., 2003, Nr. 52-2326).
5. Nustatyti, kad valstybės institucija, įgyvendinanti viešosios įstaigos dalininko teises ir pareigas, kai valstybė turi daugumą balsų visuotiniame dalininkų susirinkime, paveda įgaliotiniui balsuoti visuotiniame dalininkų susirinkime, o viešosios įstaigos savininko teises ir pareigas įgyvendinanti valstybės institucija, kai viešosios įstaigos savininkas yra valstybė, nustato iki 2010 m. birželio 1 d. konkrečius 2010 metų rodiklius, nuo kurių priklausys jų reguliavimo srities viešųjų įstaigų vadovaujančių darbuotojų mėnesinės algos kintamoji dalis, ir viešai paskelbia šiuos rodiklius ir vadovaujančių darbuotojų atlyginimų dydžius savo ir viešosios įstaigos interneto svetainėje Bendrųjų reikalavimų valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų interneto svetainėms aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. balandžio 18 d. nutarimu Nr. 480 (Žin., 2003, Nr. 38-1739; 2006, Nr. 115-4376), nustatyta tvarka.
6. Rekomenduoti savivaldybėms taikyti šio nutarimo nustatytas darbo apmokėjimo sąlygas nustatant viešųjų įstaigų, kurių savininkės yra savivaldybės arba kai savivaldybė turi daugumą balsų visuotiniame dalininkų susirinkime, vadovaujančių darbuotojų darbo užmokestį.
7. Šis nutarimas netaikomas:
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2010 m. gegužės 26 d. nutarimo Nr. 598
1 priedas
VIEŠŲJŲ ĮSTAIGŲ VADOVAUJANČIŲ DARBUOTOJŲ MĖNESINĖS ALGOS PASTOVIOSIOS DALIES DYDŽIŲ SĄRAŠAS
1. Vadovo mėnesinės algos pastovioji dalis:
Viešųjų įstaigų kategorijos |
Koeficientai (Lietuvos Respublikos valstybės politikų, teisėjų, valstybės pareigūnų ir valstybės tarnautojų pareiginės algos (atlyginimo) baziniais dydžiais) |
I |
12,6–13,8 |
II |
11,2–12,4 |
III |
9,8–11 |
IV |
8,2–9,6 |
V |
6,6–8 |
VI |
4–6,4 |
2. Vadovų pavaduotojų ir vyriausiojo buhalterio mėnesinės algos pastoviosios dalies dydis nustatomas 10–20 procentų mažesnis už vadovo mėnesinės algos pastoviosios dalies dydį.
Pastaba. Kai viešojoje įstaigoje dirba vienas darbuotojas – įstaigos vadovas, jo mėnesinės algos pastoviosios dalies dydis lygus minimaliam vadovų mėnesinės algos pastoviosios dalies koeficientui pagal viešosios įstaigos kategoriją.
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2010 m. gegužės 26 d. nutarimo Nr. 598
2 priedas
VIEŠŲJŲ ĮSTAIGŲ SKIRSTYMO Į KATEGORIJAS KRITERIJŲ SĄRAŠAS
Eil. Nr. |
Kriterijai |
Balai |
1. |
Įstaigos veiklos pobūdis: |
|
1.1. |
Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatymo (Žin., 1999, Nr. 60-1945; 2006, Nr. 77-2975) nustatyta tvarka įgaliotos atlikti viešąjį administravimą daugiau negu vienoje Lietuvos Respublikos įstatymo pavestoje valdymo srityje |
50 |
1.2. |
Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatymo nustatyta tvarka įgaliotos atlikti viešąjį administravimą vienoje Lietuvos Respublikos įstatymo pavestoje valdymo srityje |
30 |
2. |
Įstaigos veiklos ir (arba) sprendimų galiojimo ribos: |
|
2.1. |
Tenkina viešuosius interesus, vykdydamos visuomenei naudingą veiklą šalies mastu |
20 |
2.2. |
Tenkina viešuosius interesus, vykdydamos visuomenei naudingą veiklą tam tikro (-ų) regiono (-ų) mastu arba teikia paramą gyvenamosios vietovės bendruomenėms |
10 |
3. |
Įstaigos veiklos apimtis: |
|
3.1. |
Įstaigos, kurių praėjusių metų pajamos už jų teikiamas paslaugas buvo didesnės nei 1,5 mln. litų ir viršijo išlaidas |
20 |
3.2. |
Įstaigos, kurių praėjusių metų pajamos už jų teikiamas paslaugas buvo nuo 0,5 mln. litų, tačiau nesiekė 1,5 mln. litų ir viršijo išlaidas |
10 |
3.3. |
Įstaigos, kurių praėjusių metų pajamos už jų teikiamas paslaugas buvo nuo 0,1 mln. litų, tačiau nesiekė 0,5 mln. litų ir viršijo išlaidas |
5 |
4. |
Įstaigos žmogiškieji ištekliai: |
|
4.1. |
Įstaigos, kuriose praėjusiais metais vidutinis darbuotojų skaičius buvo didesnis nei 500 |
20 |
4.2. |
Įstaigos, kuriose praėjusiais metais vidutinis darbuotojų skaičius buvo nuo 101 iki 500 |
10 |
4.3. |
Įstaigos, kuriose praėjusiais metais vidutinis darbuotojų skaičius buvo nuo 5 iki 100 |
5 |
5. |
Specialiosios sąlygos: |
|
5.1. |
Vykdo veiklą, skatinančią mokslo žinių ir technologijų sklaidos procesus, sudaro sąlygas komercinti mokslinių tyrimų rezultatus, skatinti mokslo ir verslo ryšius, propaguoti inovacijų kultūrą, steigtis įmonėms, atliksiančioms taikomųjų mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės) plėtros darbus ir diegsiančioms inovacijas, organizuoja ir vykdo eksperimentinę veiklą, skirtą naujoms technologijoms ir gamybos metodams kurti |
20 |
5.2. |
Vykdo formalųjį švietimą (išskyrus aukštąsias mokyklas) |
20 |
5.3. |
Vykdo neformalųjį švietimą, teikia pagalbą mokiniui, mokytojui ir mokyklai |
10 |
5.4. |
Teisės aktų nustatyta tvarka moko valstybės tarnautojus |
10 |
5.5. |
Vykdo veiklą, susijusią su klimato kaitos kontrole |
10 |
5.6. |
Administruoja projektus, finansuojamus iš Europos Sąjungos, tarptautinių institucijų ir (arba) valstybės lėšų, ir vykdo šių projektų priežiūrą |
10 |
Pastabos: 1. Nustatant viešosios įstaigos vertinimo kriterijų sumą balais, vertinama po vieną 1–4 grupių kriterijų (pavyzdžiui, 1.1 arba 1.2), o 5 grupės (iš 5.1–5.6) – tiek kriterijų, kiek viešosios įstaigos veiklos sričių jie atitinka.
2. Sąvoka „regionas“ apibrėžta Lietuvos Respublikos regioninės plėtros įstatyme (Žin., 2000, Nr. 66-1987; 2002, Nr. 123-5558).
3. Sąvoka „pajamos už teikiamas paslaugas“ apibrėžta Pelno nesiekiančių ribotos civilinės atsakomybės juridinių asmenų buhalterinės apskaitos ir finansinių ataskaitų sudarymo ir pateikimo taisyklių, patvirtintų finansų ministro 2004 m. lapkričio 22 d. įsakymu Nr. 1K-372 (Žin., 2004, Nr. 171-6342), VII skyriuje.