VALSTYBĖS SIENOS APSAUGOS TARNYBOS PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTERIJOS VADAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL TARNYBINIO TYRIMO ATLIKIMO, JEI VALSTYBĖS SIENOS APSAUGOS TARNYBOS PAREIGŪNAS ŽUVO, BUVO SUŽEISTAS (SULUOŠINTAS), VYKDYDAMAS TARNYBINES PAREIGAS, TAIP PAT PATYRĖ MATERIALINĘ ŽALĄ RYŠIUM SU TARNYBA (NELAIMINGU ATSITIKIMU), KOMPENSACIJOS IŠMOKĖJIMO (MATERIALINĖS ŽALOS ATLYGINIMO) VALSTYBĖS SIENOS APSAUGOS TARNYBOS PAREIGŪNAMS INSTRUKCIJOS PATVIRTINIMO

 

2003 m. kovo 7 d. Nr. 4-128

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2000 m. liepos 5 d. nutarimu Nr. 788 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1991 m. balandžio 12 d. nutarimo Nr. 127 „Dėl socialinių garantijų policijos ir kitų vidaus reikalų įstaigų pareigūnams“ dalinio pakeitimo“ (Žin., 2000, Nr. 56-1663),

tvirtinu Tarnybinio tyrimo atlikimo, jei Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnas žuvo, buvo sužeistas (suluošintas), vykdydamas tarnybines pareigas, taip pat patyrė materialinę žalą ryšium su tarnyba (nelaimingu atsitikimu), kompensacijos išmokėjimo (materialinės žalos atlyginimo) Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnams instrukciją (pridedama).

 

 

VADAS VYRIAUSIASIS KOMISARAS                                          ALGIMANTAS SONGAILA

______________


Patvirtinta

Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie

Lietuvos Respublikos vidaus reikalų

ministerijos vado 2003 m. kovo 7 d. įsakymu

Nr. 4-128

 

Tarnybinio tyrimo atlikimo, jei valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnas žuvo, buvo sužeistas (suluošintas), vykdydamas tarnybines pareigas, taip pat patyrė materialinę žalą ryšium su tarnyba (nelaimingu atsitikimu), kompensacijos išmokėjimo (materialinės žalos atlyginimo) Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnams instrukcija

 

I. bendrosios nuostatos

 

1. Ši instrukcija nustato tarnybinio tyrimo atlikimo, jei Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnas (toliau – pareigūnas) žuvo, buvo sužeistas (suluošintas), vykdydamas tarnybines pareigas, taip pat patyrė materialinę žalą ryšium su tarnyba (nelaimingu atsitikimu), ir kompensacijos išmokėjimo (materialinės žalos atlyginimo) tvarką.

2. Ši instrukcija taikoma Valstybės sienos apsaugos tarnyboje prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos (toliau – tarnyba) ir jai pavaldžiuose struktūriniuose padaliniuose.

 

II. Tarnybinio tyrimo atlikimas dėl tarnybos pareigūnų nelaimingų atsitikimų, susijusių su tarnyba

 

3. Pareigūnas, nukentėjęs nuo nelaimingo atsitikimo arba nelaimingo atsitikimo liudytoju buvęs pareigūnas turi nedelsdamas apie tai tarnybiniu pranešimu informuoti tiesioginį viršininką ar tarnybos Sienos apsaugos valdybos Operatyvaus valdymo centro Operacijų skyriaus budintį pareigūną. Jei nukentėjusysis neturi galimybės surašyti tarnybinio pranešimo, tai turi padaryti tiesioginis viršininkas ar nelaimingo atsitikimo liudytojas.

4. Tarnybos Sienos apsaugos valdybos Operatyvaus valdymo centro Operacijų skyriaus pareigūnai informaciją apie nelaimingą atsitikimą įtraukia į paros įvykių suvestinę, gavę raštišką nukentėjusiojo (ar jo viršininko) arba nelaimingo atsitikimo liudytojo tarnybinį pranešimą, vadovaudamiesi galiojančiomis Informacijos apie Valstybės sienos apsaugos tarnybos veiklą ir įvykius prie valstybės sienos rinkimo, apdorojimo ir perdavimo taisyklėmis.

5. Tarnybinius patikrinimus dėl tarnybos pareigūnų patirtų traumų ar žūties, susijusių su tarnyba, atlieka tarnybos Vidaus audito ir kontrolės skyrius tarnybos vado nurodymu. Prireikus sudaroma komisija. Į komisiją įtraukiami tarnybos valdybų, skyrių pareigūnai, kompetentingi nustatyti visas įvykio aplinkybes. Įsakymo projektą dėl komisijos sudarymo rengia tarnybos Vidaus audito ir kontrolės skyrius.

6. Tarnybinio patikrinimo medžiaga, būtina tarnybinio patikrinimo išvadai surašyti dėl tarnybos struktūriniuose padaliniuose įvykusių nelaimingų atsitikimų, susijusių su tarnyba, tarnybos struktūrinio padalinio vadovo nurodymu surenkama per 10 dienų ir nedelsiant pateikiama tarnybos Vidaus audito ir kontrolės skyriui tarnybinio patikrinimo išvadai surašyti.

7. Nelaimingą atsitikimą tiriantis pareigūnas (ar komisija) privalo:

7.1. išsiaiškinti nelaimingo atsitikimo aplinkybes;

7.2. nustatyti ir apklausti nelaimingo atsitikimo metu nukentėjusįjį pareigūną bei šio įvykio liudytojus;

7.3. išsiaiškinti nelaimingo atsitikimo priežastis ir sąlygas;

7.4. nustatyti asmenis, dėl kurių kaltės įvyko nelaimingas atsitikimas;

7.5. nustatyti, ar nelaimingas atsitikimas susijęs su tarnyba;

7.6. pateikti pasiūlymus dėl tarnybinio patikrinimo išvadų realizavimo;

7.7. jei nelaimingą atsitikimą tyrė kitos teisėsaugos institucijos, nustatyta tvarka išreikalauti ir pridėti prie tarnybinio patikrinimo medžiagos pranešimų, įvykio vietos apžiūros, apklausos protokolų ar kitų dokumentų kopijas.

8. Tarnybinis patikrinimas dėl tarnybos struktūrinių padalinių pareigūnų nelaimingų atsitikimų, susijusių su tarnyba, turi būti atliktas ir tarnybinio patikrinimo išvada surašyta per vieną mėnesį nuo tos dienos, kai padalinio vadovas gavo pranešimą apie nelaimingą atsitikimą.

9. Tarnybinio patikrinimo išvadoje vienu iš punktų Personalo padalinys įpareigojamas nukentėjusįjį pareigūną nusiųsti į Centrinę medicininės ekspertizės komisiją (toliau – CMEK), siekiant nustatyti, ar yra pareigūno sveikatos pakitimų, sumažėjęs jo tinkamumas tarnybai, yra liekamieji reiškiniai. Jei pareigūnas atsisako vykti į CMEK, tai užfiksuojama raštu.

10. Gavus CMEK išvadą, jog pareigūnui po patirtos traumos sumažėjo tinkamumas tarnybai, liko liekamieji reiškiniai ar jis negali tęsti tarnybos vidaus reikalų sistemoje, atliekamas papildomas tyrimas ir rašoma tarnybinio patikrinimo išvada dėl kompensacijų išmokėjimo. Tarnybinio patikrinimo išvadą rašo tarnybos Vidaus audito ir kontrolės skyrius. Tarnybinio patikrinimo išvados projektas derinamas su tarnybos Štabo Sienos apsaugos valdybos Teisės skyriumi ir Biudžeto planavimo ir apskaitos valdyba.

11. Tarnybos Biudžeto planavimo ir apskaitos valdyba, remdamasi tarnybos vado patvirtintomis tarnybinio patikrinimo išvadomis, rengia įsakymo projektą dėl kompensacijos išmokėjimo tarnybos pareigūno žūties, sužeidimo (suluošinimo), vykdant tarnybines pareigas, atvejais. Įsakymo projektas derinamas su Štabo Sienos apsaugos valdybos Teisės skyriumi, Vidaus audito ir kontrolės skyriumi. Įsakymo nuorašas skiriamas tarnybos Štabo Sienos apsaugos valdybos Teisės skyriui dėl ieškinio kaltiems asmenims regreso tvarka pateikimo bei Vidaus audito ir kontrolės skyriui.

12. Žuvusiojo įpėdiniams kompensacija išmokama Civilinio kodekso nustatyta tvarka.

13. Kitų tarnybos valstybės tarnautojų ir darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, nelaimingų atsitikimų, susijusių su tarnyba, tyrimas atliekamas, vadovaujantis LR Vyriausybės 2001 m. birželio 19 d. nutarimu Nr. 748 „Dėl nelaimingų atsitikimų darbe tyrimo ir apskaitos nuostatų patvirtinimo“ (Žin., 2001, Nr. 53-1881) patvirtintų nuostatų reikalavimais. Tokius tyrimus atlieka tarnybos ir jai pavaldžių struktūrinių padalinių darbo inspektoriai, tyrimų išvadų projektai derinami su tarnybos Vidaus audito ir kontrolės skyriumi.

 

III. MATERIALINĖS ŽALOS, PATIRTOS RYŠIUM SU TARNYBA, ATLYGINIMAS

 

14. Tarnybos Vidaus audito ir kontrolės skyriaus atlikto tarnybinio patikrinimo metu nustatoma, ar pareigūnas materialinę žalą patyrė ryšium su tarnyba bei koks šios žalos dydis.

15. Materialinė žala iki 3500 Lt kompensuojama tarnybos vado įsakymu, didesnė – vidaus reikalų ministro įsakymu, tačiau vienkartinės kompensacijos dydis negali viršyti metinio pareigūno darbo užmokesčio dydžio.

______________