LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS MINISTERIJA

 

Į S A K Y M A S

DĖL PAŠALPŲ, NUMATYTŲ LIETUVOS RESPUBLIKOS PARAMOS ŠEIMAI VALSTYBINIŲ PAŠALPŲ ĮSTATYME, SKYRIMO IR MOKĖJIMO METODINIŲ NURODYMŲ PATVIRTINIMO

 

1991 m. gruodžio 13 d. Nr. 152

Vilnius

 

Sutinkamai su Lietuvos respublikos aukščiausiosios tarybos 1991 m. birželio 13 d. nutarimo nr. 1-1449 „dėl paramos šeimai valstybinių pašalpų įstatymo įsigaliojimo“ 6 punkto i) papunkčiu:

1. patvirtinti pašalpų, numatytų Lietuvos respublikos paramos šeimai valstybinių pašalpų įstatyme, skyrimo ir mokėjimo metodinius nurodymus (pridedami).

2. išsiųsti metodinius nurodymus ministerijoms, departamentams, miestų ir rajonų savivaldybėms ir socialinės apsaugos ministerijos reguliavimo sferoje esančioms įstaigoms ir organizacijoms.

3. pripažinti netekusiais galios i punkte numatytų pašalpų skyrimo ir mokėjimo laikinus metodinius nurodymus, patvirtintus 1991 m. birželio 18 d. įsakymu nr. 86.

 

 

MINISTRAS                                                                                                    A. DOBRAVOLSKAS

______________

 


LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS MINISTERIJA

 

PATVIRTINTA

SUDERINTA su:

Lietuvos Respublikos

Finansų ministerija

socialinės apsaugos

Kultūros ir švietimo

ministro 1991 m. gruodžio 13 d.

ministerija

įsakymu Nr. 152

 

 

PAŠALPŲ, NUMATYTŲ LIETUVOS RESPUBLIKOS PARAMOS ŠEIMAI VALSTYBINIŲ PAŠALPŲ ĮSTATYME, SKYRIMO IR MOKĖJIMO METODINIAI NURODYMAI

 

1. Nėštumo ir gimdymo pašalpa

2. Vienkartinė kūdikio gimimo pašalpa

3. Vaiko priežiūros pašalpa

4. Socialinė pašalpa nedirbančioms motinoms, turinčioms iki trejų metų vaikų

5. Ikimokyklinio auklėjimo išlaidų kompensacija šeimoms, auginančioms vaikus namuose

6. Pašalpa įvaikintiems ir globojamiems (rūpinamiems) vaikams

7. Įsikūrimo pašalpa našlaičiams ir likusiems be tėvų globos vaikams

8. Pašalpa vienišoms motinoms

 

I. NĖŠTUMO IR GIMDYMO PAŠALPA BESIMOKANČIOMS PASITRAUKUS NUO DARBO MOTERIMS

 

1. Nėštumo ir gimdymo pašalpa mokama moterims, besimokančioms pasitraukus nuo darbo valstybinių profesinių, aukštesniųjų, aukštųjų mokyklų dieniniuose skyriuose, aspirantūroje, klinikinėje ordinatūroje, rezidentūroje, kvalifikacijos kėlimo, persikvalifikavimo ir kadrų rengimo mokyklose ir kursuose, – 0,8 minimalaus gyvenimo lygio (MGL)[1] per mėnesį.

2. Nėštumo ir gimdymo pašalpa besimokančioms pasitraukus nuo darbo moterims mokama pagal medicinos įstaigos išduotą pažymą už tokius pat laikotarpius, kokie įstatymais yra numatyti dirbančių moterų nėštumo ir gimdymo atostogoms.

Moterims, kurios mokosi pasitraukusios nuo darbo, nurodytajam laikotarpiui suteikiamos nėštumo ir gimdymo atostogos.

3. Moterims, pagimdžiusioms suėjus 28 nėštumo savaitėms ir vėliau, apmokama 70 kalendorinių dienų ikigimdyvinio laikotarpio ir 56 kalendorinės dienos pogimdyvinio laikotarpio (komplikuoto gimdymo atveju ir gimus daugiau negu vienam vaikui – 70 kalendorinių dienų). Nėštumo ir gimdymo pašalpa mokama už visą nėštumo ir gimdymo atostogoms nustatytąjį laikotarpį, nepriklausomai nuo faktiško iki gimdymo praėjusių dienų skaičiaus.

Moterims, pagimdžiusioms suėjus 22 nėštumo savaitėms, apmokamos 28 kalendorinės dienos po gimdymo (jei kūdikis gyvena 28 kalendorines dienas ir ilgiau, apmokamos dar 28 dienos).

Asmeniui, įvaikinusiam kūdikį, pašalpa mokama 56 kalendorines dienas nuo kūdikio gimimo dienos.

4. Nėštumo ir gimdymo pašalpa mokama ir tuo atveju, kai moteris yra kito vaiko priežiūros atostogose.

5. Nėštumo ir gimdymo pašalpa moterims, besimokančioms pasitraukus nuo darbo, skiriama ir mokama jų mokymo įstaigoje.

6. Nėštumo ir gimdymo pašalpa besimokančioms pasitraukus nuo darbo moterims skiriama ir mokama tokia pačia tvarka, kokia yra numatyta atitinkamos valstybinio socialinio draudimo pašalpos skyrimui ir mokėjimui dirbančioms moterims.[2]

7. Jeigu nėštumo ir gimdymo laikotarpis prasidėjo prieš moteriai baigiant mokymo įstaigą, nustatyto dydžio pašalpa skiriama ir mokama už visą medicininėje pažymoje nurodytą laikotarpį arba iki moters nurodytos įsidarbinimo datos.

Išmokėjus dalį nėštumo ir gimdymo pašalpos, moteriai grąžinama medicininė pažyma su atžyma apie apmokėtų dienų skaičių ir išmokėtą sumą. Apie medicininės pažymos grąžinimą nurodoma moters pareiškimo dėl nėštumo ir gimdymo pašalpos skyrimo bet kurioje tuščioje vietoje, patvirtinant gavėjos parašu.

Moteriai neįsidarbinus, pašalpa už neapmokėtą likusią nėštumo ir gimdymo laikotarpio dalį išmokama vėliau, pateikus medicininę pažymą, kuri jai buvo grąžinta.

Jeigu moteris, kuriai buvo išmokėta pašalpa už visą nėštumo ir gimdymo laikotarpį, įsidarbina šiam laikotarpiui nepasibaigus, tai, moteriai pageidaujant, jai atiduodama medicininė pažyma, o moteris grąžina mokymo įstaigai permokėtos pašalpos sumą.

8. Nėštumo ir gimdymo pašalpa, negauta iki moters (motinos) mirties dienos, išmokama kartu su ja gyvenusiems šeimos nariams, taip pat asmenims, kurie būdami nedarbingi, buvo mirusiosios išlaikomi. Jeigu kreipiasi keli nurodytieji asmenys, pašalpa dalijama tarp jų po lygiai.

 

II. VIENKARTINĖ KŪDIKIO GIMIMO PAŠALPA

 

1. Visoms motinoms (dirbančioms, besimokančioms bei nedirbančioms ir nesimokančioms) gimus kūdikiui, mokama 3 MGL dydžio vienkartinė kūdikio gimimo pašalpa. Ji mokama už kiekvieną gimusį kūdikį.[3]

2. Išmokamos pašalpos dydis priklauso nuo to, koks įstatymais buvo nustatytas MGL vaiko gimimo dieną.

3. Vienkartinė kūdikio gimimo pašalpa neskiriama, jei vaikas gimsta negyvas arba jei motina vaiko neaugina.

4. Auginant vaiką be motinos (jai mirus, atėmus iš jos motinystės teises arba kai dėl sveikatos būklės (esant medicininei išvadai) ir kitų svarbių priežasčių motina negali prižiūrėti vaiko), vienkartinė kūdikio gimimo pašalpa išmokama tėvui arba kitam asmeniui, faktiškai auginančiam kūdikį.

5. Už įvaikintus vaikus vienkartinė kūdikio gimimo pašalpa mokama, jeigu vaikas įvaikintas iš gimdymo namų.

6. Vienkartinę kūdikio gimimo pašalpą moterims, dirbančioms pagal darbo sutartį arba gaunančioms atlyginimą bei pajamas, susijusias su narystės pagrindu atsirandančiais darbo santykiais, moka visų rūšių įmonės, įstaigos, organizacijos, taip pat ūkinės bendrijos, akcinės ir žemės ūkio bendrovės, individualūs ūkiai, kurie nustatyta tvarka moka valstybinio socialinio draudimo įmokas.

Jei motina nedirba, ši pašalpa skiriama ir mokama vaiko tėvui jo darbovietėje.

7. Vienkartinė kūdikio gimimo pašalpa moterims, besimokančioms pasitraukus nuo darbo, skiriama ir mokama jų mokymo įstaigoje.

Jei motina nedirba ir nesimoko, vienkartinė kūdikio gimimo pašalpa skiriama ir mokama besimokančiam pasitraukus nuo darbo vaiko tėvui jo mokymo įstaigoje.

8. Šeimoms, kuriose abu tėvai nedirba ir nesimoko pasitraukę nuo darbo, taip pat privačių įmonių savininkų, ūkininkų ir kitoms šeimoms, kurioms vienkartinė kūdikio gimimo pašalpa negali būti paskirta jų darbovietėse ir mokymo įstaigose, ją skiria ir moka miestų, rajonų valdybų globos ir rūpybos skyriai pagal motinos (tėvo) nuolatinę gyvenamąją vietą.

9. Motina (tėvas, globėjas) pateikia darbovietės, mokymo įstaigos administracijai arba miesto, rajono valdybos globos ir rūpybos skyriui pažymą apie vaiko gimimą, kurią tuo tikslu išduoda civilinės metrikacijos skyrius.

10. Pažyma užregistruojama pareiškimų registracijos knygoje arba specialiame šių pažymų registravimo žurnale.

11. Pašalpa skiriama, jeigu dėl jos buvo kreiptasi ne vėliau kaip per 6 mėnesius nuo vaiko gimimo dienos.

12. Pašalpa skiriama įmonės, įstaigos, organizacijos, mokančios pašalpą, vadovo arba miesto, rajono valdybos globos ir rūpybos skyriaus vedėjo sprendimu, užrašant ant pažymos apie vaiko gimimą rezoliuciją dėl pašalpos išmokėjimo.

13. Pašalpa paskiriama ir išmokama ne vėliau kaip per 15 dienų, gavus pažymą apie vaiko gimimą. Pašalpa, gavėjo pageidavimu, gali būti išsiunčiama paštu.

14. Jeigu pašalpą skirti atsisakoma, nurodomos atsisakymo priežastys ir grąžinama pažyma.

Pareiškėjas, kuriam atsisakoma mokėti pašalpą jo darbovietėje, mokymo įstaigoje ar savivaldybėje arba jis nesutinka su nustatytos pašalpos dydžiu, gali kreiptis į aukštesnę organizaciją, kuriai įmonė, įstaiga priklauso, arba į miesto, rajono valdybą.

15. Dėl paskirtos, bet laiku negautos (neatsiimtos) pašalpos pareiškėjas gali kreiptis per 12 mėnesių nuo pareiškimo padavimo dienos, o jei pašalpa laiku neišmokėta dėl įmonės, įstaigos, organizacijos kaltės, – bet kada, neribojant jokiu terminu.

16. Pašalpa, negauta iki pašalpos gavėjo mirties, išmokama kitam iš tėvų arba globėjui, jeigu dėl pašalpos gavimo buvo kreiptasi ne vėliau kaip per 12 mėnesių, mirus pašalpos gavėjui.

17. Pažymos apie vaiko gimimą, kurių pagrindu buvo išmokėtos vienkartinės kūdikio gimimo pašalpos, saugomos ta tvarka, kuri nustatyta piniginių dokumentų saugojimui.

 

III. VAIKO PRIEŽIŪROS PAŠALPA BESIMOKANČIOMS PASITRAUKUS NUO DARBO MOTERIMS

 

1. Vaiko priežiūros pašalpa mokama moterims, besimokančioms pasitraukus nuo darbo valstybinių profesinių, aukštesniųjų, aukštųjų mokyklų dieniniuose skyriuose, aspirantūroje, klinikinėje ordinatūroje, kvalifikacijos kėlimo, persikvalifikavimo, kadrų rengimo mokyklose ir kursuose, – po 0,7 MGL per mėnesį už kiekvieną vaiką iki pusantrų metų ir po 0,35 MGL už kiekvieną vaiką nuo pusantrų iki trejų metų, jeigu nustatyto dydžio valstybinio socialinio draudimo pašalpa nemokama vaiko tėvui[4];

2. Moterims, kurios mokosi pasitraukusios nuo darbo, suteikiamos, jų pageidavimu, atostogos vaikui prižiūrėti iki jam sueis treji metai.

Vaiko priežiūros atostogos besimokančioms pasitraukus nuo darbo moterims suteikiamos tokia pačia tvarka, kuri nustatyta galiojančiais įstatymais dirbančioms moterims.

3. Moterims, tęsiančioms mokslą laikotarpiu iki vaikui sueis treji metai, paliekama teisė gauti stipendiją ir vaiko priežiūros pašalpą.

4. Vaiko priežiūros pašalpa besimokančioms pasitraukus nuo darbo moterims skiriama ir mokama tokia pačia tvarka, kokia yra numatyta atitinkamos valstybinio socialinio draudimo pašalpos skyrimui ir mokėjimui dirbančioms moterims.[5]

5. Valstybinio socialinio draudimo pašalpų nuostatai patvirtinti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1991 m. liepos 29 d. nutarimu Nr. 301 „Dėl Valstybinio socialinio draudimo pašalpų nuostatų.“

6. Vaiko priežiūros pašalpa už pirmesnius vaikus mokama ir tuo atveju, kai motinai mokama kito vaiko nėštumo ir gimdymo pašalpa.

7. Auginant vaiką be motinos (jai mirus, atėmus iš jos motinystės teises arba kai dėl sveikatos būklės (esant medicininei išvadai) ir kitų svarbių priežasčių motina negali prižiūrėti vaiko), 1 punkte nurodyto dydžio vaiko priežiūros pašalpa mokama besimokančiam pasitraukus nuo darbo vaiko tėvui.

Jam taip pat teikiamos 2 ir 3 punktuose numatytos garantijos.

8. Už laikotarpį, kai vaikas auklėjamas vaikų įstaigoje su visišku valstybės aprūpinimu, vaiko priežiūros pašalpa neskiriama ir nemokama.

 

IV. SOCIALINĖ PAŠALPA NEDIRBANČIOMS MOTINOMS, TURINČIOMS IKI TREJŲ METŲ VAIKŲ

 

1. Mažai aprūpintų šeimų nedirbančioms motinoms, auginančioms iki trejų metų vaikus be tėvo arba kai tėvas dėl svarbių priežasčių nedirba (yra studentas, moksleivis, pensininkas, bedarbis, ligonis, jeigu yra medicininė išvada, arba nuteistas laisvės atėmimu), mokama Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų garantijų įstatymo nustatyta socialinė pašalpa.

Ši pašalpa nurodytoms motinoms mokama ir tuo atveju, kai jos globoja iki trejų metų našlaičius ir likusius be tėvų globos vaikus.

2. Kai iki trejų metų vaikas auga be motinos (jai mirus, atėmus motinystės teises arba dėl sveikatos būklės, jeigu yra medicininė išvada, ir kitų svarbių priežasčių motina neaugina vaiko), socialinė pašalpa skiriama nedirbančiam vaiko tėvui.

3. Socialinės pašalpos dydį ir jos mokėjimo tvarką reglamentuoja Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimai bei Socialinės pašalpos skyrimo ir mokėjimo nuostatai.

 

V. IKIMOKYKLINIO AUKLĖJIMO IŠLAIDŲ KOMPENSACIJA ŠEIMOMS, AUGINANČIOMS VAIKUS NAMUOSE

 

1. Šeimoms, turinčioms ikimokyklinio amžiaus vaikų ir auginančioms juos namuose, mokama 70 procentų valstybės išlaidų, vidutiniškai tenkančių vieno vaiko išlaikymui ikimokyklinėse įstaigose, kompensacija. Ji mokama už kiekvieną pusantrų metų sulaukusį, bet nelankantį valstybinės ikimokyklinės įstaigos vaiką per laikotarpį, kol jis pradės lankyti mokyklą, bet ne ilgiau kaip iki 7 metų.

Ikimokyklinio auklėjimo išlaidų kompensacija šeimoms, auginančioms namuose vaikus nuo pusantrų iki trejų metų, taip pat šeimoms, turinčioms 3 ir daugiau vaikų iki 16 (moksleivių – iki 18) metų, už vaikus nuo pusantrų metų iki jie pradės lankyti mokyklą, pradedama mokėti nuo 1992 m. rugsėjo 1 d., o kitoms šeimoms, auginančioms namuose vaikus nuo trejų metų iki jie pradės lankyti mokyklą, – priėmus atskirą Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos nutarimą, bet ne vėliau, kaip nuo 1993 m. rugsėjo 1 dienos.

2. Nurodytoji 1 punkte kompensacija taip pat skiriama ir mokama už įvaikintus ir paimtus į globą vaikus, posūnius ir podukras.

3. Tėvams gyvenant atskirai, kompensacija skiriama ir mokama motinai arba tėvui, priklausomai nuo to, su kuo faktiškai gyvena vaikai.

4. Pareiškimą kompensacijai už vaikus gauti paduoda motina arba tėvas, auginantis vaikus be motinos (kai motinos nėra, kai ji serga, gydosi stacionare ir kitais atvejais, kai motina negali paduoti pareiškimo) miesto, rajono valdybos globos ir rūpybos skyriui 6. Pareiškimas paprastai paduodamas asmeniškai.

Pareiškime nurodoma pareiškėjo pavardė, vardas, tėvo vardas, gyvenamoji vieta (adresas), paso duomenys, taip pat kiekvieno nelankančio (nelankiusio) ikimokyklinės įstaigos vaiko pavardė, vardas, tėvo vardas, gimimo data, giminystės ryšys (sūnus, dukra, posūnis, podukra, įvaikis, globotinis) ir datos, nuo kurių vaikai nustojo lankę arba pradėjo lankyti ikimokyklinę vaikų įstaigą. (Pareiškimo pavyzdinė forma pateikiama 1 priede.)

Visus duomenis apie gyvenančius kartu su pareiškėju ir nelankančius ikimokyklinių įstaigų vaikus, pateikia, turimais dokumentais įrodo ir savo parašu patvirtina pareiškėjas. Tuo tikslu pateikiamas pasas, vaikų gimimo liudijimai. Auginant posūnį arba podukrą, pareiškėjas pateikia savo vyro (žmonos) pasą. Auginant įvaiką arba globotinį, pateikiamas miesto, rajono valdybos sprendimas dėl įvaikinimo arba globos nustatymo.

5. Pareiškimas kompensacijai gauti užregistruojamas pareiškimų registracijos knygoje arba specialiame šiam tikslui skirtame žurnale.

Siunčiant pareiškimą paštu, kreipimosi dėl kompensacijos už vaikus data laikoma data, nurodyta pašto, išsiuntusio dokumentus, spaude.

Tais atvejais, kai pateikiami ne visi dokumentai, pareiškėjui pranešama, kokie dokumentai ir per kurį laikotarpį turi būti pateikti papildomai.

7. Kompensacija už vaikus skiriama miesto, rajono socialinės rūpybos skyriaus vedėjo sprendimu. (Pavyzdinė sprendimo forma pateikiama 2 priede.)

8. Apie priimtą sprendimą dėl kompensacijos paskyrimo pranešama per mėnesį nuo pareiškimo su visais reikalingais dokumentais gavimo dienos.

9. Jei kompensaciją skirti atsisakoma, nurodomos atsiskaitymo priežastys ir grąžinamas pareiškimas su visais prie jo pridėtais dokumentais.

Pareiškėjas, kuriam atsisakoma mokėti kompensaciją arba jis nesutinka su nustatytos kompensacijos dydžiu, gali kreiptis į miesto, rajono valdybą.

10. Pareiškėjų pateiktų duomenų apie nelankančius ikimokyklinės įstaigos vaikus kontrolės tvarką nustato miesto, rajono valdyba.

11. Kompensacija už vaikus skiriama ir mokama 12 mėnesių nuo kiekvienų metų rugsėjo 1 dienos, jei per tuos 12 mėnesių dėl kompensacijos gavimo buvo kreiptasi, pateikiant visus reikalingus dokumentus.

12. Kompensacija už vaikus kitiems 12 mėnesių nuo rugsėjo 1 d. skiriama pagal naują gavėjo pareiškimą.[6]

13. Tuo atveju, kai asmuo, gaunantis kompensaciją už auginamą ikimokyklinio amžiaus vaiką, įgyja teisę gauti kompensaciją už kitą vaiką, rašomas naujas pareiškimas dėl kompensacijos skyrimo.

14. Kompensacija už vaikus mokama tiesiogiai gavėjui arba persiunčiama paštu. Kompensacijų išmokėjimo vietą, laiką ir tvarką nustato miestų, rajonų savivaldybės.

15. Kompensacijos mokėjimas nutraukiamas:

jei vaikas pradeda lankyti mokyklą;

jei vaikui sueina 7 metai;

jei vaikas atiduodamas į valstybinę ikimokyklinę vaikų įstaigą, į vaikų įstaigą visiškam valstybės išlaikymui;

jei kita šeima įvaikina vaiką arba paima jį į globą;

jei miršta vaikas, kuriam mokama kompensacija.

Atsiradus aplinkybėms, dėl kurių negali būti mokama kompensacija už vaikus, jos gavėjas privalo per 10 dienų apie tai raštu pranešti miesto, rajono valdybos globos ir rūpybos skyriui.

16. Kompensacija už vaikus pradedama mokėti nuo rugsėjo 1 d. ir mokama savivaldybių sprendimu ne rečiau kaip už kiekvienus 3 praėjusius mėnesius. Kompensacijos turi būti išmokėtos iki 15-tos pirmo po praėjusio laikotarpio, už kurį mokama kompensacija, mėnesio dienos.

17. Jei kompensacija pareiškėjui priklauso už nepilną mėnesį, tai jos dydis apskaičiuojamas proporcingai to mėnesio kalendorinių dienų skaičiui, už kurias pareiškėjas turėjo teisę gauti kompensaciją.

18. Kompensacijos dydžiui nustatyti Finansų ministerija kiekvienais metais iki liepos 1 dienos praneša miestų, rajonų savivaldybėms valstybės išlaidų, vidutiniškai tekusių vieno vaiko išlaikymui ikimokyklinėse įstaigose praėjusiais kalendoriniais metais, sumą.

19. Kompensacija už vaikus, negauta iki kompensacijos gavėjo mirties, išmokama kitam asmeniui, auginančiam vaiką namuose, jeigu dėl kompensacijos gavimo buvo kreiptasi ne vėliau kaip per 12 mėnesių mirus kompensacijos gavėjui.

20. Paskirtos kompensacijos sumos, kurių pareiškėjas laiku neatsiėmė, išmokamos vienkartiniu mokėjimu, jei buvo kreiptasi ne vėliau kaip per 6 mėnesius nuo laikotarpio, už kurį priklausė kompensacija, pabaigos.

21. Kompensacijų sumos, negautos laiku dėl įstaigos, skiriančios ir mokančios kompensaciją, kaltės, išmokamos už praėjusį laikotarpį be jokių apribojimų.

24. Pareiškimas pašalpai gauti ir prie jo pridėti dokumentai saugomi pareiškėjo asmens byloje ta tvarka, kuri nustatyta piniginių dokumentų saugojimui.

 

VI. PAŠALPA ĮVAIKINTIEMS IR GLOBOJAMIEMS (RŪPINAMIEMS) VAIKAMS

 

1. Įvaikintiems ir paimtiems į globą (rūpybą) našlaičiams ir likusiems be tėvų globos vaikams mokama MGL dydžio pašalpa per mėnesį.

Našlaičiai yra vaikai, kurių mirę abu tėvai arba mirusi vieniša motina. Likę be tėvų globos yra vaikai, kurie liko be vienišos motinos arba abiejų tėvų globos, atėmus iš jų tėvystės teises, paėmus vaikus teismo sprendimu neatimant tėvystės teisių, pripažinus tėvus nežinia kur esančiais arba neveiksniais, o taip pat kai abu tėvai arba vienintelis iš turimų tėvų ilgai serga ir negali atlikti tėvų pareigų, yra įkalinimo vietoje arba suimti tardymo laikotarpiui. Likusiu be tėvų globos vaikas laikomas ir tuo atveju, kai yra dokumentas, liudijantis, kad vaikas neteko tik kurio nors vieno iš tėvų globos, o kitas iš tėvų (arba vienintelis iš turimų tėvų) ilgą laiką neišlaiko ir neauklėja vaiko, dėl ko vaikas savivaldybės sprendimu buvo patalpintas į vaikų internatinę įstaigą arba jam nustatyta globa (rūpyba).

2. Pašalpa mokama kiekvienam įvaikintam ir globojamam (rūpinamam) našlaičiui ir likusiam be tėvų globos vaikui iki jam sueis 16 (moksleiviui – 18) metų.

3. Įvaikintiems ir globojamiems (rūpinamiems) vaikams, kurie nėra našlaičiai arba likę be tėvų globos, pašalpa neskiriama. Ji nemokama taip pat įvaikintiems ir globojamiems (rūpinamiems) vaikams, kurie yra visiškai valstybės išlaikomi.

4. Pašalpa skiriama ir mokama, jeigu našlaičiui ir likusiam be tėvų globos vaikui gaunamos pašalpos, alimentai ir pensijos, nurodytos šiame punkte, neviršija MGL dydžio:

a) pensija netekus maitintojo;

b) pensija, mokama vaikui invalidui;

c) globotiniui gaunama pašalpa, nustatyta vienišai motinai;

d) vidutinė mėnesinė gaunamų alimentų suma;

e) laikinoji pašalpa nepilnamečiams vaikams jų tėvų, vengiančių mokėti alimentus, paieškos laikotarpiu.

Skiriant pašalpą įvaikintiems ir globojamiems (rūpinamiems) vaikams, neįskaitoma socialinė pašalpa.

5. Klausimas dėl pašalpos skyrimo paprastai svarstomas kartu su įvaikinimu arba globos (rūpybos) nustatymu.

6. Pareiškimas dėl pašalpos skyrimo įvaikintiems ir globojamiems (rūpinamiems) našlaičiams ir likusiems be tėvų globos vaikams paduodamas miesto, rajono valdybos švietimo skyriui pagal gyvenamąją vietą. Pareiškimas paprastai paduodamas asmeniškai, pateikiant pasą.

Pareiškime nurodoma pareiškėjo pavardė, vardas, tėvo vardas, gyvenamoji vieta (adresas), paso duomenys, įvaikintų ar globojamų (rūpinamų) vaikų pavardė, vardas, tėvo vardas, gimimo data, įvaikinimo ar paėmimo į globą (rūpybą) data. (Pareiškimo pavyzdinė forma pateikiama 3 priede.)

7. Prie pareiškimo turi būti pridėti šie dokumentai:

a) savivaldybės sprendimo dėl įvaikinimo, globos (rūpybos) nepilnamečiui nustatymo nuorašas;

b) įvaikio, globotinio gimimo liudijimo nuorašas;

c) pažymos apie gaunamų įvaikiui arba globotiniui pensijų, mėnesinių pašalpų dydžius už paskutinį iki kreipimosi dėl pašalpos gavimo mėnesį;

d) dokumentai apie gautus įvaikiui, globotiniui alimentus per praėjusius šešis mėnesius.

8. Pareiškimas pašalpai gauti užregistruojamas pareiškimų registracijos knygoje arba specialiame šiam tikslui skirtame žurnale.

9. Pašalpa skiriama miesto, rajono valdybos švietimo skyriaus vedėjo sprendimu. (Pavyzdinė sprendimo forma pateikiama 2 priede.)

10. Apie priimtą sprendimą dėl pašalpos paskyrimo pranešama per mėnesį nuo pareiškimo su visais reikalingais dokumentais gavimo dienos.[7]

11. Jei pašalpą skirti atsisakoma, nurodomos atsisakymo priežastys ir grąžinamas pareiškimas su visais prie jo pridėtais dokumentais. Tuo atveju pareiškėjas gali kreiptis į miesto, rajono valdybą.

12. Pašalpa įvaikiui, globotiniui paskiriama nuo to mėnesio, kurį buvo paduotas pareiškimas su visais reikalingais dokumentais. Siunčiant pareiškimą su visais reikalingais dokumentais paštu, kreipimosi dėl pašalpos data laikoma data, nurodyta pašto, išsiuntusio pareiškimą, spaude.

Jeigu pareiškimas dėl pašalpos paskyrimo svarstomas kartu su įvaikinimo arba globos (rūpybos) nustatymu, pašalpa mokama nuo to mėnesio, kurį buvo priimtas sprendimas dėl įvaikinimo arba globos (rūpybos) nustatymo.

13. Pašalpą įtėviui, globėjui (rūpintojui) išmoka arba išsiunčia paštu miesto, rajono valdybos švietimo skyrius kiekvieną mėnesį ne vėliau kaip iki kito mėnesio 15 dienos.

14. Paskyrus pašalpą našlaičiui ar likusiam be tėvų globos vaikui, anksčiau paskirtos pašalpos ir pensijos, nurodytos 4 punkto a), b), c ir e) papunkčiuose, nemokamos. Apie pašalpos paskyrimą informuojami atitinkami skyriai dėl nurodytų pašalpų ir pensijų mokėjimo nutraukimo.

15. Įtėvis, globėjas (rūpintojas), gaunantis pašalpą įvaikintiems ir globojamiems (rūpinamiems) vaikams, turi teisę gauti alimentus ir socialinę pašalpą šiems vaikams.

16. Aplinkybės, kurioms esant nutraukiamas pašalpos mokėjimas:

a) įtėvio, globėjo (rūpintojo) atleidimas nuo savo pareigų vykdymo;

b) įvaikio, globotinio (rūpintinio) patalpinimas į kūdikių, vaikų namus, mokyklą – internatą;

c) sulaukus įvaikiui, globotiniui 16 (moksleiviui – 18) metų;

d) grąžinus įvaikį, globotinį (rūpintinį) tėvams;

e) mirus abiems įtėviams (vieninteliam turimam įtėviui), globėjui (rūpintojui);

f) mirus įvairiui, globojamam (rūpinamam) vaikui;

g) išmokų, numatytų 4 punkte, padidėjimas, kai jų suma viršija nustatytą MGL.

17. Jeigu, atsiradus 16 punkto e) papunktyje nurodytai aplinkybei, vaikas nepatalpinamas į valstybinę vaikų įstaigą, pašalpos mokėjimas sustabdomas kol vaikas bus įvaikintas arba jam paskirtas kitas globėjas (rūpintojas).

18. Atsiradus aplinkybėms, dėl kurių pašalpa negali būti mokama, gavėjas (arba jo šeimos nariai) turi per dešimt dienų apie tai pranešti miesto, rajono valdybos švietimo skyriui.

19. Pašalpa nustojama mokėti miesto, rajono valdybos švietimo skyriaus vedėjo sprendimu nuo sekančio mėnesio po to mėnesio, kada atitinkamos aplinkybės atsirado.

20. Švietimo skyrius, remdamasis kitų atitinkamų skyrių duomenimis ir įtėvio, globėjo (rūpintojo) pateiktais dokumentais apie gaunamus alimentus, kas 6 mėnesiai patikrina, ar vaikams priklausančios pašalpos ir pensijos bei jiems gaunama vidutinė mėnesinė alimentų suma neviršija minimalaus gyvenimo lygio.

Dokumentų apie gaunamus alimentus pateikimo terminus nustato švietimo skyrius.

Neįteikus iki nurodyto laiko dokumentų apie alimentus, paskirtos pašalpos mokėjimas sustabdomas iki jie bus įteikti.

Jeigu vidutinė mėnesinė alimentų suma už praėjusius 6 mėnesius kartu su kitomis išmokomis, nurodytomis 4 punkte, viršija MGL per mėnesį, pašalpa nebemokama nuo kito mėnesio po šios aplinkybės išaiškinimo.

21. Apie priimtą sprendimą nebemokėti pašalpos įvaikintiems ir globojamiems (rūpinamiems) vaikams švietimo skyrius privalo pranešti kitiems atitinkamiems skyriams, kurie turi atnaujinti pašalpų ir pensijų mokėjimą įstatymų nustatyta tvarka.

22. Paskirta, bet gavėjo laiku negauta pašalpa išmokama už praėjusį laiką, bet ne daugiau kaip už 12 mėnesių, jeigu jos buvo kreiptasi kol įvaikiui, globotiniui dar nebuvo suėję 16 (moksleiviui – 18) metų.

Pašalpa, negauta dėl švietimo skyriaus kaltės, išmokama už visą praėjusį laiką.

23. Paskirtoji pašalpa, negauta iki globėjo(os) mirties, išmokama kitam asmeniui, su kuriuo vaikas faktiškai gyvena.

24. Įtėviui, globėjui (rūpintojui), gaunančiam pašalpą, persikėlus gyventi į kitą vietovę, pašalpa, gavus įtėvio, globėjo (rūpintojo) asmens bylą, mokama nuo to mėnesio, kada ji nebebuvo mokama ankstesnėje gyvenamojoje vietovėje.

25. Pareiškimas pašalpai gauti ir prie jo pridėti dokumentai saugomi pareiškėjo asmens byloje ta tvarka, kuri nustatyta piniginių dokumentų saugojimui.

 

VII. ĮSIKŪRIMO PAŠALPA NAŠLAIČIAMS IR LIKUSIEMS BE TĖVŲ GLOBOS VAIKAMS

 

1. Vaikų namų, šeimyninių vaikų namų auklėtiniams, taip pat našlaičiams ir likusiems be tėvų globos vaikams 8, tarp jų paimtiems į globą arba rūpybą, kurie mokėsi bendrojo lavinimo mokyklose, visų tipų mokyklose – internatuose, profesinėse, aukštesniosiose, aukštosiose mokyklose, išmokama, jiems išeinant į savarankišką gyvenimą (kai toliau nebeteikiamas valstybės išlaikymas bei kita parama), 12 MGL dydžio įsikūrimo pašalpa. (Įvaikintiems našlaičiams ir įvaikintiems be tėvų globos likusiems vaikams ši pašalpa neskiriama.)

2. Įsikūrimo pašalpa skiriama ir išmokama, kai našlaičiai ir likę be tėvų globos vaikai baigia mokymo įstaigas, išstoja iš jų savo noru arba dėl nepažangumo ir kitų priežasčių yra išbraukiami iš moksleivių ar studentų sąrašų, o tuo pačiu jiems nebeteikiamas visiškas valstybės išlaikymas arba dalinė valstybės parama.

Šią pašalpą kiekvienas našlaitis ir likęs be tėvų globos vaikas gali gauti tik vieną kartą, kai jis baigia (arba nebaigia) paskutiniąją mokymo įstaigą ir toliau nebesimoko.

3. Išmokamos pašalpos dydis priklauso nuo to, koks įstatymais buvo nustatytas MGL mokymo įstaigos baigimo dieną.

4. Pareiškimas dėl įsikūrimo pašalpos gavimo paduodamas miesto, rajono, kurio teritorijoje našlaitis arba likęs be tėvų globos vaikas nuolat gyvena arba iš kurio jis yra kilęs, valdybos globos ir rūpybos skyriui. Pareiškimas paprastai paduodamas asmeniškai, pateikiant pasą.

Pareiškime, be būtinų rekvizitų ir prašymo skirti įsikūrimo pašalpą, nurodoma, kur našlaitis ar likęs be tėvų globos vaikas anksčiau yra gyvenęs ir mokęsis, kokią valstybės paramą jis gavo. (Pareiškimo pavyzdinė forma pateikiama 4 priede.)

Prie pareiškimo pridedamas pažymėjimas iš mokymo (auklėjimo) įstaigos, kuriame nurodoma, kad asmuo, kuriam išduodamas pažymėjimas, yra našlaitis arba likęs be tėvų globos vaikas (remiantis asmens byloje esančiais dokumentais), ir kada jis baigė mokymo įstaigą (išstojo savo noru arba buvo išbrauktas iš studentų ar moksleivių sąrašų).[8]

Dėl pažymėjimo iš mokymo įstaigos gavimo gali kreiptis pats našlaitis ar likęs be tėvų globos vaikas arba miesto, rajono valdybos globos ir rūpybos skyrius, į kurį našlaitis kreipėsi dėl įsikūrimo pašalpos skyrimo.

Esant būtinumui, gali būti reikalaujama papildomų dokumentų, patvirtinančių našlaičio ar likusio be tėvų globos vaiko teisę gauti įsikūrimo pašalpą.

5. Pareiškimas pašalpai gauti užregistruojamas pareiškimų registracijos knygoje arba specialiame šiam tikslui skirtame žurnale.

6. Miesto, rajono valdybos globos ir rūpybos skyrius, gavęs pareiškimą ir visus reikalingus dokumentus, ne vėliau kaip per 10 dienų vedėjo sprendimu paskiria įsikūrimo pašalpą ir visą jos sumą perveda į našlaičio arba likusio be tėvų globos vaiko asmeninę sąskaitą taupomajame banke. (Pavyzdinė sprendimo forma pateikiama 2 priede.)

7. Jei pašalpą skirti atsisakoma, nurodomos atsisakymo priežastys ir grąžinamas pareiškimas su visais prie jo pridedamais dokumentais. Tuo atveju pareiškėjas gali kreiptis į miesto, rajono valdybą.

8. Paskyrus pašalpą, miestų, rajonų valdybų nustatyta tvarka našlaičiams ir likusiems be tėvų globos vaikams sudaromos galimybės už visą pašalpos sumą arba jos dalį įsigyti drabužius, avalynę, minkštąjį inventorių ir kitus buities reikmenis.

9. Jei našlaitis arba likęs be tėvų globos vaikas anksčiau yra gyvenęs kitame mieste, rajone ir tuo metu baigęs kitą mokymo įstaigą (ar išstojęs iš jos), globos ir rūpybos skyrius, skiriantis įsikūrimo pašalpą, turi išsiaiškinti to rajono, miesto valdybos globos ir rūpybos skyriuje, ar jam nebuvo išmokėta įsikūrimo pašalpa. Jei ši pašalpa buvo išmokėta, ji antrą kartą neskiriama.

10. Našlaičiai ir likę be tėvų globos vaikai, kuriems dėl įvairių priežasčių laiku nebuvo išmokėtos įsikūrimo pašalpos, gali dėl jų kreiptis į atitinkamo miesto, rajono valdybos globos ir rūpybos skyrių per 12 mėnesių nuo mokymo įstaigos baigimo (išstojimo iš mokymo įstaigos) dienos.

11. Pareiškimas ir sprendimas dėl įsikūrimo pašalpos skyrimo bei kiti dokumentai, susiję su įsikūrimo pašalpos mokėjimu, saugomi globos ir rūpybos skyriuje našlaičių ir likusių be tėvų globos vaikų bylose ta tvarka, kuri nustatyta piniginių dokumentų saugojimui.

 

VIII. PAŠALPA VIENIŠOMS MOTINOMS

 

1. Vienišos motinos vaikui išlaikyti ir auklėti mokama 0,4 MGL dydžio pašalpa per mėnesį.

Pašalpa skiriama ir mokama gimus vaikui iš nesančios santuokoje motinos, jeigu nėra bendro tėvų pareiškimo ar teismo sprendimo dėl tėvystės nustatymo, o gimimo liudijime įrašas apie vaiko tėvą padarytas nustatytąja tvarka motinos nurodymu.

Pašalpa vienišoms motinoms skiriama ir mokama už kiekvieną vaiką iki jam sueis 16 (moksleiviui – 18) metų.

2. Vienišai motinai susituokus, jai paliekama teisė gauti pašalpą, taip pat teisė į pašalpos paskyrimą už vaikus, gimusius prieš susituokiant.

3. Moterims, anksčiau buvusioms santuokoje, pašalpa skiriama už vaikus, gimusius nuo kito asmens iki santuokos sudarymo arba po jos nutraukimo, o taip pat vyrui mirus, pripažinus nežinia kur esančiu arba paskelbus mirusiu, jeigu vaiko gimimo liudijime įrašas apie vaiko tėvą padarytas nustatytąja tvarka motinos nurodymu.

4. Pašalpa vienišoms motinoms neskiriama ir nemokama už vaikus, už kuriuos motina gauna maitintojo netekimo pensiją arba alimentus, taip pat jei asmuo, nuo kurio motina pagimdė vaiką, nustatyta tvarka pripažintas vaiko tėvu, arba jeigu jos vaikas įvaikintas.

Moteris, turinti vaikų nuo asmens, su kuriuo ji nebuvo ir nėra įregistravusi santuokos, bet su kuriuo gyvena, veda bendrą ūkį ir drauge auklėja vaikus, neturi teisės gauti vienišos motinos pašalpos. Šiai moteriai įregistravus santuoką su asmeniu, nuo kurio ji turi vaikų, pašalpa už vaikus, gimusius nuo to asmens, taip pat neskiriama ir nemokama.

5. Kai vienišos motinos vaikai nustatytąja tvarka perduodami auklėti globėjui (motinai mirus, susirgus ar dėl kitų priežasčių), priklausanti pašalpa už vaikus skiriama ir mokama globėjui.

Vienišos motinos vaikų globėjui pašalpa skiriama ir mokama VIII skyriaus 1 punkte numatyto dydžio, atsižvelgiant į jam perduotų auklėti vaikų skaičių.

Pašalpa globėjui skiriama ir mokama nepriklausomai nuo to, kad vaikui yra paskirta pensija motinos mirties atveju.

6. Jeigu moteris, nesanti santuokoje, įrašyta gimimų įrašų knygoje kaip įvaikinto vaiko motina, tai vienišos motinos pašalpa jai skiriama bendra tvarka, bet ne anksčiau, negu nuo mėnesio, kada ji įrašyta kaip motina.

7. Pareiškimas vienišos motinos pašalpai gauti paduodamas miesto, rajono valdybos globos ir rūpybos skyriui 9. Pareiškimas paprastai paduodamas asmeniškai, pateikiant pasą. (Pareiškimo pavyzdinė forma pateikiama 5 priede.)

Pareiškime nurodoma pareiškėjos pavardė, vardas, tėvo vardas, gyvenamoji vieta (adresas), paso duomenys, kiekvieno vaiko, už kurį prašoma pašalpos, pavardė, vardas, tėvo vardas, gimimo data. Taip pat nurodoma, ar vieniša motina yra (buvo) įregistravusi santuoką su vaiko tėvu; ar gyvena (gyveno) su asmeniu, nuo kurio turi vaiką, ar tas asmuo nustatyta tvarka pripažintas vaiko tėvu, ar jis teikia paramą auklėjant vaiką; ar paskirtos vaikui pensijos, alimentai; ar nėra vaikas įvaikintas paimtas į globą (rūpybą).

Duomenis apie kartu su motina ir atskirai nuo jos gyvenančius vaikus, jų buvimo (mokymosi, gydymosi, darbo) vietą pateikia, turimais dokumentais įrodo ir savo parašu patvirtina pareiškėja. Pažymų iš savivaldybės butų ūkio tarnybos, taip pat vaikų mokymosi, gydymosi įstaigų, darboviečių bei jų gyvenamosios vietos savivaldybių atitinkamų tarnybų pristatyti nereikia. Prireikus šių pažymų iš nurodytų organizacijų prašo globos ir rūpybos skyrius. Šiuo atveju tos organizacijos privalo išduoti pažymas.

9. Prie pareiškimo skirti vienišos motinos pašalpą turi būti pridedami tokie dokumentai:

a) vaiko, už kurį prašoma pašalpos, gimimo liudijimo nuorašas;[9]

b) civilinės metrikacijos skyriaus (biuro) pažymėjimas apie tai, kuo remiantis įrašytos į vaiko gimimo liudijimą žinios apie vaiko tėvą.

Civilinės metrikacijos organas, registruodamas nesusituokusios motinos vaiko gimimą, jeigu nėra bendro tėvų pareiškimo arba tėvystę nustatančio teismo sprendimo, išduoda motinai pažymėjimą, kad žinios apie tėvą įrašytos į vaiko gimimo liudijimą jos nurodymu.

VIII skyriaus 3 punkte numatytais atvejais, be to, prie pareiškimo dar pridedamas vienas iš šių dokumentų:

ištuokos liudijimas;

vyro mirties liudijimas;

teismo sprendimas apie asmens pripažinimą nežinia kur esančiu arba paskelbimą mirusiu.

Prie pareiškimo skirti pašalpą vienišos motinos vaikų globėjui pridedamas miesto, rajono valdybos sprendimo dėl globos nustatymo nuorašas.

10. Dokumentų, kurie reikalingi pašalpai paskirti, gali būti pateikiami tiek originalai, tiek notarine tvarka (notarinės kontoros) arba apylinkės, gyvenvietės viršaičio arba miesto, rajono valdybos globos ir rūpybos skyriaus) paliudyti nuorašai.

11. Pareiškimas pašalpai gauti užregistruojamas pareiškimų registracijos knygoje arba specialiame šiam tikslui skirtame žurnale.

12. Vienišos motinos pašalpą savo sprendimu skiria miesto, rajono valdybos globos ir rūpybos skyriaus vedėjas. (Pavyzdinė sprendimo forma pateikiama 2 priede.)

13. Apie priimtą sprendimą dėl pašalpos paskyrimo pranešama per mėnesį nuo pareiškimo su visais reikalingais dokumentais gavimo dienos.

14. Jei pašalpą skirti atsisakoma, nurodomos atsisakymo priežastys ir grąžinamas pareiškimas su visais prie jo pridėtais dokumentais. Tuo metu pareiškėjas gali kreiptis į miesto, rajono valdybą.

15. Tais atvejais, kai prie pareiškimo pridedami arba pateikiami ne visi reikalingi dokumentai, pareiškėjui pranešama, kokie dokumentai turi būti pateikti papildomai. Jeigu jie bus pateikti ne vėliau kaip per 3 mėnesius nuo pranešimo apie būtinumą pateikti papildomus dokumentus gavimo dienos, tai kreipimosi gauti pašalpą data laikoma pareiškimo priėmimo data.

Siunčiant pareiškimą paštu, kreipimosi data laikoma data, nurodyta pašto, išsiuntusio dokumentus, spaude.

16. Teisę gauti pašalpą vieniša motina turi nuo vaiko gimimo mėnesio iki to mėnesio, kada vaikui sueis 16 (moksleiviui – 18) metų.

17. Kai vieniša motina kreipiasi dėl pašalpos paskyrimo praėjus 6 mėnesiams ir daugiau nuo vaiko gimimo, jai skiriama ir išmokama pašalpa už praeitą laiką, bet ne daugiau kaip už 6 mėnesius, praėjusius iki mėnesio, kada motina padavė miesto, rajono valdybos globos ir rūpybos skyriui pareiškimą ir visus reikalingus dokumentus.

18. Vienišai motinai, nutraukusiai po vaiko gimimo bendrą gyvenimą su asmeniu, nuo kurio ji turi vaiką, pašalpa skiriama nuo to mėnesio, kada paduotas pareiškimas skirti pašalpą kartu su reikalingais dokumentais.

19. Pašalpos vienišoms motinoms mokamos už praėjusį mėnesį globos ir rūpybos skyriaus nustatytu laiku.

20. Per laiką, kurį vienišos motinos vaikas buvo vaikų įstaigoje valstybės visiškai išlaikomas, pašalpa nemokama.

21. Atsiradus aplinkybėms, dėl kurių pašalpos mokėjimas turi būti nutrauktas arba atnaujintas (atidavimas į vaikų įstaigą visiškam valstybės išlaikymui arba jo grąžinimas iš vaikų įstaigos, vaiko įvaikinimas, tėvystės nustatymas, vienišos motinos bendras gyvenimas su vaiko tėvu arba bendro gyvenimo su juo nutraukimas, vaiko mirtis ir pan.), pašalpos mokėjimas nutraukiamas arba atnaujinamas pradedant mėnesiu, sekančiu po to mėnesio, kurį nurodytos aplinkybės atsirado.

22. Vienišai motinai persikėlus nuolat gyventi į kitą gyvenamąją vietovę, pašalpa toliau mokama, kai gaunama motinos asmens byla. Pašalpos mokėjimas atnaujinamas nuo to mėnesio, kada jis buvo nutrauktas ankstesnėje gyvenamojoje vietovėje.

Jeigu nustatoma tėvystė ir į vaiko gimimo liudijimą įrašomos žinios apie tėvą, civilinės metrikacijos skyrius praneša globos ir rūpybos skyriui pagal motinos gyvenamąją vietą apie padarytą pakeitimą vaiko gimimo akto įraše.

23. Paskirtoji pašalpa, kurios motina laiku neatsiėmė, išmokama už praeitą laiką, bet ne daugiau kaip už 3 metus prieš kreipiantis gauti pašalpą.

24. Pašalpa, laiku negauta dėl ją skiriančios ir mokančios įstaigos kaltės, už praeitą laiką išmokama, neapribojant kokiu nors terminu. Nurodytais atvejais pašalpos suma išmokama visa iš karto.

25. Pareiškimas pašalpai gauti bei prie jo pridėti dokumentai saugomi minėtame skyriuje pareiškėjo asmens byloje ta tvarka, kuri nustatyta piniginių dokumentų saugojimui.

 

IX. LĖŠOS PAŠALPŲ MOKĖJIMUI

 

1. Nėštumo ir gimdymo, vaiko priežiūros pašalpos besimokančioms pasitraukus nuo darbo moterims ir vienkartinė kūdikio gimimo pašalpa dirbančioms ir besimokančioms pasitraukus nuo darbo motinoms mokamos iš savivaldybių biudžetų lėšų, perduodamų į valstybinio socialinio draudimo biudžetą.

2. Miestų, rajonų valdybos turi kiekvieną ketvirtį (kiekvieną mėnesį) iki jo pirmojo mėnesio (kiekvieno mėnesio) 10 dienos avansu perduoti iš savo biudžetų valstybinio socialinio draudimo valdybos miestų, rajonų skyriams lėšas, reikalingas pašalpoms mokėti. Galutinis atsiskaitymas atliekamas kiekvieną ketvirtį pagal faktiškai išmokėtas pašalpų sumas.

3. Įmonės, įstaigos, organizacijos ir ūkiai minėtas pašalpas moka iš priskaitytų valstybiniam socialiniam draudimui lėšų.

4. Vienkartinė kūdikio gimimo pašalpa nedirbančių ir nesimokančių asmenų šeimoms, socialinė pašalpa nedirbančioms motinoms, turinčioms iki trejų metų vaikų, įsikūrimo pašalpa našlaičiams ir likusiems be tėvų globos vaikams, pašalpa įvaikintiems ir globojamiems (rūpinamiems) vaikams, ikimokyklinio auklėjimo išlaidų kompensacija šeimoms, auginančioms vaikus namuose, pašalpa vienišoms motinoms mokamos ir jų pristatymo išlaidos daromos iš savivaldybių biudžetų lėšų.

5. Pašalpos mokesčiais neapmokestinamos.

 

X. ATSAKOMYBĖ UŽ LĖŠŲ PAŠALPOMS MOKĖTI NAUDOJIMĄ IR ŽINIŲ, REIKALINGŲ PAŠALPOMS SKIRTI, TEISINGUMĄ

 

1. Įmonės, įstaigos ir organizacijos atsako už neteisėtą pašalpų išmokėjimą.

2. Pašalpų sumos, neteisėtai išmokėtos dėl įmonių, įstaigų, organizacijų kaltės, atstatomos jų vadovų sprendimu atitinkamoje valstybinio socialinio draudimo biudžeto sąskaitoje iš įmonės, įstaigos, organizacijos lėšų.

Miesto, rajono valdyba, atlikdama galutinį atsiskaitymą su valstybinio socialinio draudimo valdybos miesto, rajono skyriumi pagal faktiškai išmokėtų pašalpų sumas, priklausančią papildomai perduoti nurodytam skyriui biudžeto lėšų sumą sumažina atstatytų valstybinio socialinio draudimo biudžetui neteisėtai išmokėtų pašalpų sumų dydžiu, o skyrius, grąžindamas per daug avansu gautą sumą, ją tuo dydžiu padidina.

3. Permokėtos pašalpų sumos dėl skaičiavimo (aritmetinės) klaidos ir Paramos šeimai valstybinių pašalpų įstatymo taikymo pažeidimų išskaitomos iš gavėjo viso dydžio pagal jo pareiškimą, bet ne daugiau kaip už 12 paskutinių mėnesių, praėjusių iki to mėnesio, kada pašalpos gavėjui buvo raštu pranešta apie permokėtas pašalpų sumas. Jeigu gavėjas nesutinka, kad iš jo būtų išskaitomos permokėtosios sumos, jos išieškomos teismine tvarka.

4. Permokėtos sumos išskaitomos iš darbo užmokesčio, pensijos, stipendijos, socialinės pašalpos ir kitų išmokų, laikantis įstatymų nustatytos tvarkos.

5. Jeigu pašalpų sumos permokėtos dėl to, kad pašalpos gavėjas nuslėpė arba pateikė neteisingas žinias, tai permokėtosios pašalpos sumos ir išmokėtos per paskutinį mėnesį pašalpos trigubo dydžio bauda išieškoma teismine tvarka.

6. Priimant pareiškimą dėl pašalpos gavimo, pareiškėjas turi būti supažindinamas su papildomų žinių apie šeimos sudėties pasikeitimą pateikimo tvarka ir terminais bei atsakomybe už neteisingų žinių pateikimą.

7. Kontroliuoti, ar teisingai mokamos pašalpos ir kaip naudojamos jų mokėjimui skirtos lėšos, turi miestų ir rajonų valdybos.

X X X

 

Pašalpų, numatytų Lietuvos Respublikos paramos šeimai valstybinių pašalpų įstatyme, skyrimo ir mokėjimo laikini metodiniai nurodymai, patvirtinti Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ministro 1991 m. birželio 18 d. įsakymu Nr. 86, yra pripažinti netekusiais galios.

 

X X X

 

Pastabas ir pasiūlymus dėl metodinių nurodymų tobulinimo prašome pranešti Socialinės apsaugos ministerijos Paramos šeimai skyriui.

 

Mūsų adresas: 232009, Vilnius, A. Vivulskio 11.

Telefonai: 652456, 651548

______________

 


1 priedas

 

_________________________________________ miesto, rajono valdybos

 

________________________________________________ skyriaus vedėjui

 

Pil. _______________________________________________________________________

(pavardė, vardas, tėvo vardas)

 

gyv. _______________________________________________  tel. ____________________

(adresas)

 

Pasas: serija_________Nr.______________________________ išdavimo data____________

 

PAREIŠKIMAS

 

kompensacijai už namuose auginamus ikimokyklinio amžiaus vaikus gauti

 

Prašau paskirti man kompensaciją už namuose auginamus ikimokyklinio amžiaus vaikus:

__________________________________________________________________________

Vaikų vardas, tėvo vardas, pavardė, Gimimo data, Giminystės ryšys (sūnus, dukra, įvaikis, posūnis, podukra, globotinis)

Data, nuo kurios: nelanko ______________________  pradėjo IVĮ lankyti _______________

 

IVĮ _______________________________________________________________________

 

Prie pareiškimo pridedu (pateikiu):______________________________________________

                                                                                                                                  (dokumentų pavadinimai)

________________________________________________________________________________

 

Garantuoju pateiktų žinių teisingumą. Įsipareigoju laiku pranešti apie visas aplinkybes, dėl kurių kompensacijos mokėjimas turi būti nutraukiamas.

________________________________________________________________________________

                                                      (data)                                                            (pareiškėjos(jo) parašas)

 

Nepateiktus dokumentus ________________________________  pateikti iki ____________.

                                                                                           (data)

Dokumentai gauti ___________________________________________________________ .

(data                                                                                                           )

 

________________________________

(atsakingo asmens parašas)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

(atkirpimo linija)

 

_______________ miesto, rajono valdybos________________ skyriaus

 

Pakvitavimas-pranešimas

 

Pil. _______________________________________________________________________

pareiškimą ir dokumentus dėl kompensacijos skyrimo, viso __________  lapų priėmiau_____.

                                                                                                                                                                                                          (data)

 

Pareiškimo registracijos Nr.___________.

 

Nepateiktus dokumentus (išvardinti):____________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________ pateikti iki ______________________.

                                                                                                                                                                                  (data)

 

Pakvitavimas-pranešimas įteiktas (išsiųstas): _______________________________________

______________

 


2 priedas

 

___________________________________ miesto, rajono valdybos

 

____________________________________ skyriaus vedėjo

 

S P R E N D I M A S

 

_______________________ Nr.________________

                                                                              (data)

 

Pil. _______________________________________________________________________

(pavardė, vardas, t. v.)

 

gyv. ______________________________________________________________________

(adresas)

 

1. Skirti pašalpą _____________________________________________________________

                                                                                                               (pašalpos pavadinimas)

 

a) vienkartinę:

pašalpos dydis _______________ rb.

 

b) mėnesinę:

pašalpos dydis per mėnesį vienam vaikui ______________ rb.

vaikų, už kuriuos skiriama pašalpa, skaičius _____________

mokėjimo terminai ir išmokų sumos:

__________________________________________________________________________

Vaikų pašalpą mokėti: išmokų suma per __________________________________________

                                                                                                        nuo (data)                                     iki (data)

skaičius _________________________________________________________  mėnesį (rb.)

 

2. Neskirti pašalpos (nurodyti priežastį):

3. Nutraukti pašalpos mokėjimą:

 

Skyriaus vedėjas _________________________

                                                           (parašas)

 

Asmeninė sąskaita užvesta, pakeitimai įrašyti:                               ___                                       

                                                                                                                                    (data)                                    (parašas)

______________

 


3 priedas

 

___________________________________ miesto, rajono valdybos

 

___________________________________ skyriaus vedėjui

 

Pil. _______________________________________________________________________

                                                                             (pavardė, vardas, tėvo vardas)

 

gyv. ______________________________________________________________________

                                                                                                                 (adresas)

 

Pasas: serija________ Nr._____________________ išdavimo data_____________________

 

P A R E I Š K I M A S

 

pašalpai įvaikintiems ir globojamiems (rūpinamiems) vaikams gauti

 

Prašau paskirti man pašalpą įvaikintam(iems), globojamam(iems), rūpinamam(iems) vaikui(ams):         

                Vaiko(ų) vardas, t. v. pavardė, Gimimo data Gyvenamoji vieta Įvaikinimo (paėmimo į globą) data

 

Prie pareiškimo pridedu (pateikiu):______________________________________________

________________________________________________________________________________

(dokumentų pavadinimai)

________________________________________________________________________________

 

Garantuoju pateiktų žinių teisingumą. Įsipareigoju laiku pranešti apie visas aplinkybes, dėl kurių pašalpos mokėjimas turi būti nutraukiamas.

 

________________                                               

                (data)                                   (pareiškėjo parašas)

 

 

Žinios apie globėją: __________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

 

Dokumentus, viso lapų ______priėmiau _________________________________________ .

                                                                                                                                                         (data)

 

Nepateiktus dokumentus______________________________ pateikti iki ______________.

                                                                                                                                                                              (data)

Dokumentai gauti ___________________________________________________________ .

                                                                                                                (data)

 

_____________________________

         (atsakingo asmens parašas)

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

(atkirpimo linija)

 

___________________ miesto, rajono valdybos _____________skyriaus

 

Pakvitavimas-pranešimas

 

Pil. _______________________________________________________________________

pareiškimą ir dokumentus dėl pašalpos skyrimo, viso ___________________  lapų priėmiau ______.

                                                                                                                                                                                                      (data)

 

Pareiškimo registracijos Nr. _____.

 

Nepateiktus dokumentus (išvardinti):____________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

pateikti iki_______________________________________________________________________ .

                                                                                               (data)

 

Pakvitavimas-pranešimas įteiktas (išsiųstas): _______________________________________

______________

 


4 priedas

 

____________________________________ miesto, rajono valdybos

 

____________________________________ skyriaus vedėjui

 

Pil. _______________________________________________________________________

                                                                             (pavardė, vardas, tėvo vardas)

 

gyv. ______________________________________________________________________

                                                                                                                 (adresas)

 

Pasas: serija ______ Nr.______________________, išdavimo data_____________________

 

P A R E I Š K I M A S

 

Prašau paskirti man įsikūrimo pašalpą.

 

Žinios apie mokymąsi:

________________________________________________________________________________

Mokymo įstaigų pavadinimai Baigimo(išstojimo) data Nuolatinė gyvenamoji vieta mokymosi metu(adresas)

________________________________________________________________________________

 

Valstybės parama mokymosi metu (pabraukti):

a) buvau valstybės visiškai išlaikomas

b) gavau dalinę valstybės paramą _______________________________________________

________________________________________________________________________________

(nurodyti kokią)

 

Įsikūrimo pašalpa anksčiau man nebuvo išmokėta. Garantuoju pateiktų žinių teisingumą.

Prie pareiškimo pridedu (pateikiu):______________________________________________

________________________________________________________________________________

(dokumentų pavadinimai)

 

________________                                               

                (data)                                   (pareiškėjo parašas)

 

Dokumentus, viso _____ lapų priėmiau __________________________________________ .

                                                                                                                                                         (data)

 

Nepateiktus dokumentus _____________________________________  pateikti iki _______.

                                                                                                                                                                                       (data)

Dokumentai gauti___________________________________________________________ .

                                                                                                                (data)

 

___________________________

             (atsakingo asmens parašas)

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

(atkirpimo linija)

 

___________________ miesto, rajono valdybos _____________skyriaus

 

Pakvitavimas-pranešimas

 

Pil. _______________________________________________________________________

pareiškimą ir dokumentus dėl įsikūrimo pašalpos skyrimo, viso lapų ___________  priėmiau ______.

                                                                                                                                                                                                      (data)

Pareiškimo registracijos Nr. ________.

 

Nepateiktus dokumentus (išvardinti):____________________________________________

__________________________________________________  pateikti iki ____________________.

                                                                                                                                                                      (data)

 

Pakvitavimas – pranešimas įteiktas (išsiųstas)                          ______                                       

                                                                                                                           (data)                                            (parašas)

______________

 


5 priedas

 

________________________________ miesto, rajono valdybos

 

________________________________ skyriaus vedėjui

 

Pil. _______________________________________________________________________

                                                                                             (pavardė, vardas, tėvo vardas)

 

gyv. ______________________________________________________________________

                                                                                                 (adresas)

 

Pasas: serija_______ Nr.___________________________, išdavimo data _______________

 

P A R E I Š K I M A S

 

vienišos motinos pašalpai gauti

 

Prašau paskirti man pašalpą vienišos motinos vaikui(ams) išlaikyti ir auklėti:

________________________________________________________________________________

                Vaiko(ų) vardas, t. v. pavardė, Gimimo data Gyvenamoji vieta Įvaikinimo (paėmimo į globą) data

 

Žinios apie vienišą motiną (pabraukti):

a) santuoką įregistravusi: buvau, nebuvau, esu

b) su asmeniu, nuo kurio turiu vaiką: gyvenu, negyvenu, gyvenau, bet bendras gyvenimas nutrauktas (nutraukimo data_______)

c) asmuo, su kuriuo turiu vaiką, nustatyta tvarka vaiko tėvu: pripažintas, nepripažintas

d) tėvas paramą auklėjant vaiką: teikia, neteikia

e) pensiją ar alimentus vaikui: gaunu, negaunu

f) vaikas: įvaikintas, neįvaikintas, paimtas į globą, nepaimtas.

Prie pareiškimo pridedu (pateikiu):______________________________________________

________________________________________________________________________________

(dokumentų pavadinimai)

 

Garantuoju pateiktų žinių teisingumą. Įsipareigoju laiku pranešti apie visas aplinkybes, dėl kurių pašalpos mokėjimas turi būti nutraukiamas.

 

________________                                               

                (data)                                   (pareiškėjo parašas)

 

Dokumentus, viso lapų ___________ priėmiau ____________________________________

                                                                                                                                                 (data)

 

Nepateiktus dokumentus _______________________________  pateikti iki _____________.

                                                                                           (data)

Dokumentai gauti ___________________________________________________________ .

                                                                                                                (data)

 

____________________________

         (atsakingo asmens parašas)

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

(atkirpimo linija)

 

____________________miesto, rajono valdybos _____________skyriaus

 

Pakvitavimas-pranešimas

 

Pil. _______________________________________________________________________

pareiškimą ir dokumentus dėl pašalpos skyrimo, viso________________ lapų priėmiau __________.

                                                                                                                                                                                                  (data)

 

Pareiškimo registracijos Nr. _________.

 

Nepateiktus dokumentus (išvardinti):____________________________________________

________________________________________________________________________________

__________________________________________________  pateikti iki____________________.

                                                                                                                                                                          (data)

 

Pakvitavimas – pranešimas įteiktas (išsiųstas)                          ______                                       

                                                                                                                           (data)                                            (parašas)

______________

 

 



[1] Minimalus gyvenimo lygis (MGL) yra sistemingai perskaičiuojamas pagal suvestinį vartojimo kainų indeksą ir skelbiamas visuomenės žiniai.

[2] Valstybinio socialinio draudimo pašalpų nuostatai patvirtinti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1991 m. liepos 29 d. nutarimu Nr. 301 „Dėl Valstybinio socialinio draudimo pašalpų nuostatų.“

[3] Miesto, rajono valdybos sprendimu vienkartinės kūdikio gimimo pašalpos skyrimas ir mokėjimas gali būti pavestas kitam valdybos skyriui, žemesnės pakopos savivaldybėms, seniūnijoms ir pan.

[4] Asmenys, draudžiami valstybiniu socialiniu draudimu vaiko priežiūros pašalpai gauti, nurodyti Lietuvos Respublikos Valstybinio socialinio draudimo įstatyme.

[5] Pašalpa pradedama mokėti pasibaigus nėštumo ir gimdymo atostogoms, o jei moteris šiomis atostogomis nesinaudojo – nuo vaiko gimimo dienos.

[6] Miesto, rajono valdybos sprendimu kompensacijos skyrimas ir mokėjimas gali būti pavestas švietimo skyriui, žemesnės pakopos savivaldybėms, seniūnijoms ir pan.

[7] Miesto, rajono valdybos sprendimu pašalpos įvaikintiems ir globojamiems (rūpinamiems) vaikams skyrimas ir mokėjimas gali būti pavestas globos ir rūpybos skyriui, žemesnės pakopos savivaldybėms, seniūnijoms ir pan.

[8] Žiūrėti VI skyriaus 1 punkto antrąją pastraipą.

[9] Miesto, rajono valdybos sprendimu pašalpos vienišoms motinoms skyrimas ir mokėjimas gali būti pavestas kitam valdybos skyriui, žemesnės pakopos savivaldybėms, seniūnijoms ir pan.