VIEŠOSIOS ĮSTAIGOS LIETUVOS RESPUBLIKOS APSKAITOS INSTITUTO DIREKTORIUS
Į S A K Y M A S
DĖL 12-OJO VERSLO APSKAITOS STANDARTO „ILGALAIKIS MATERIALUSIS TURTAS“ PAKEITIMO
2005 m. spalio 20 d. Nr. VAS-8
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos buhalterinės apskaitos įstatymo (Žin., 2001, Nr. 99-3515; 2003, Nr. 123-5586) 3 straipsnio 4 dalimi ir įgyvendindama Lietuvos Respublikos apskaitos instituto standartų tarybos 2005 m. spalio 19 d. nutarimą Nr. 3-25.1, pakeičiu 12-ąjį verslo apskaitos standartą „Ilgalaikis materialusis turtas“ (Žin., 2004, Nr. 20-616):
1. Keičiu 2 punktą ir visą jį išdėstau taip:
„2. Standartas taikomas:
2.1. registruojant apskaitoje ilgalaikį materialųjį turtą, išskyrus investicinį turtą, nustatant jo įsigijimo (pasigaminimo) savikainą, nusidėvėjimą, jį perkainojant, atliekant kitas su ilgalaikiu turtu susijusias ūkines operacijas ar registruojant ūkinius įvykius, išskyrus tuos atvejus, kai kiti Verslo apskaitos standartai reikalauja ar leidžia šį turtą ar su juo susijusias ūkines operacijas arba įvykius registruoti apskaitoje kitaip;
2. Pakeičiu II dalies „Pagrindinės sąvokos“ sąvoką „Biologinis turtas“ ir išdėstau ją taip:
3. Papildau II dalį „Pagrindinės sąvokos“ sąvoka „Investicinis turtas“ ir išdėstau ją taip:
„Investicinis turtas – ilgalaikis materialusis turtas (žemė, pastatai ar jų dalis arba žemė kartu su pastatais), kurį jo savininkas arba lizingo gavėjas laiko vien tik pajamoms iš nuomos ir/arba to turto vertės padidėjimo gauti, išskyrus:
4. Papildau VIII dalies „Ilgalaikio materialiojo turto registravimas apskaitoje ir pateikimas finansinėje atskaitomybėje“ 40 punktą ir išdėstau jį taip:
„40. Ilgalaikis materialusis turtas, išskyrus investicinį turtą, jį įsigijus ar pasigaminus, registruojamas apskaitoje įsigijimo (pasigaminimo) savikaina, vėliau, atsižvelgiant į įmonės pasirinktą apskaitos politiką, jis gali būti apskaitomas vienu iš šių būdų:
5. Pakeičiu VIII dalies „Ilgalaikio materialiojo turto registravimas apskaitoje ir pateikimas finansinėje atskaitomybėje“ 43 punktą ir išdėstau jį taip:
6. Papildau IX dalies „Ilgalaikio materialiojo turto nusidėvėjimas“ 56 punktą ir išdėstau jį taip:
„56. Ilgalaikio materialiojo turto nusidėvėjimas nebeskaičiuojamas nuo kito mėnesio 1 dienos po jo nurašymo, perleidimo, jo priskyrimo investiciniam turtui, kuris bus apskaitomas tikrąja verte, ar kitokio perdavimo, kai turtas nustoja būti naudojamas arba kai visa naudojamo ilgalaikio turto vertė (atėmus likvidacinę vertę) perkeliama į prekių, produkcijos, paslaugų savikainą.“.
7. Pakeičiu IX dalies „Ilgalaikio materialiojo turto nusidėvėjimas“ 58 punktą ir išdėstau jį taip:
„58. Bibliotekų fondų, meno kūrinių, muziejų eksponatų, į kultūros vertybių registrą įtraukto ilgalaikio materialiojo turto, išskyrus pastatų ir statinių, kurie buvo rekonstruoti arba remontuoti, nusidėvėjimas neskaičiuojamas. Jei į kultūros vertybių registrą įtraukti pastatai ar statiniai buvo rekonstruoti arba remontuoti ir dėl to buvo padidinta jų vertė, nusidėvėjimas skaičiuojamas tik nuo rekonstravimo ar remonto darbų vertės, kuria buvo padidinta pastatų ar statinių įsigijimo savikaina.“.
8. Papildau standartą XI dalimi „Investicinio turto apskaita“ ir išdėstau ją taip:
„XI. INVESTICINIO TURTO APSKAITA
84. Įsigijus investicinį turtą, jis apskaitoje registruojamas įsigijimo savikaina, vėliau, atsižvelgiant į įmonės pasirinktą apskaitos politiką, jis gali būti apskaitomas vienu iš šių būdų:
85. Jei investicinio turto apskaitai pasirenkamas įsigijimo savikainos būdas, skaičiuojamas investicinio turto nusidėvėjimas. Finansinėje atskaitomybėje investicinis turtas parodomas įsigijimo savikaina, atėmus sukauptą nusidėvėjimą ir vertės sumažėjimą.
86. Investicinio turto vertė mažinama 23-iojo verslo apskaitos standarto „Turto nuvertėjimas“ nustatyta tvarka.
87. Investicinio turto, kuris finansinėje atskaitomybėje parodomas įsigijimo savikaina, remonto išlaidos registruojamos šio standarto 30, 31, 32, 33 punktų nustatyta tvarka.
88. Jei investicinio turto apskaitai pasirenkamas tikrosios vertės būdas, jo nusidėvėjimas neskaičiuojamas. Investicinio turto tikroji vertė tikslinama kiekvieną kartą, sudarant finansinę atskaitomybę, jos pasikeitimą pelno (nuostolių) ataskaitoje pripažįstant pelnu ar nuostoliu.
89. Investicinio turto, finansinėje atskaitomybėje parodyto tikrąja verte, remonto išlaidos pripažįstamos laikotarpio, kuriuo jos buvo patirtos, sąnaudomis.
90. Jei turtas, anksčiau naudotas prekėms gaminti, paslaugoms teikti arba administraciniams tikslams, pradedamas laikyti vien tik pajamoms iš nuomos ir/arba vertės padidėjimo gauti, jis iš kitų ilgalaikio materialiojo turto grupių turi būti perkeliamas į investicinio turto grupę tą dieną, kai pradedamas laikyti vien tik pajamoms iš nuomos ir/arba vertės padidėjimo gauti.
91. Jei turtas, anksčiau laikytas vien tik pajamoms iš nuomos ir/arba vertės padidėjimo gauti, pradedamas naudoti prekėms gaminti, paslaugoms teikti arba administraciniams tikslams, jis iš investicinio turto grupės turi būti perkeliamas į kitas ilgalaikio materialiojo turto grupes tą dieną, kai pradedamas naudoti prekėms gaminti, paslaugoms teikti arba administraciniams tikslams.
92. Pasirinkus investicinio turto apskaitos įsigijimo savikaina būdą, į investicinio turto grupę perkeliant turtą iš kitų ilgalaikio materialiojo turto grupių, kuriose jis buvo apskaitomas įsigijimo savikaina, perkeliamo turto įsigijimo savikaina ir sukauptas nusidėvėjimas laikomas investicinio turto įsigijimo savikaina ir sukauptu nusidėvėjimu.
93. Pasirinkus investicinio turto apskaitos įsigijimo savikaina būdą, į investicinio turto grupę perkeliant turtą iš kitų ilgalaikio materialiojo turto grupių, kuriose jis buvo apskaitomas perkainota verte, perkeliamo turto įsigijimo savikaina ir perkainota vertė laikoma investicinio turto įsigijimo savikaina. Sukauptas įsigijimo savikainos ir perkainotos dalies nusidėvėjimas laikomas sukauptu investicinio turto nusidėvėjimu. Perkeliamo turto nepanaudota perkainojimo rezervo (rezultatų) dalis turi būti mažinama didinant nepaskirstytąjį pelną (mažinant nuostolius), kai investicinis turtas nudėvimas arba nuvertėja.
94. Pasirinkus investicinio turto apskaitos tikrąja verte būdą, į investicinio turto grupę perkeliant turtą iš kitų ilgalaikio materialiojo turto grupių, perkeliamo turto balansinė vertė laikoma investicinio turto įsigijimo savikaina. Įvertinus investicinį turtą tikrąja verte perkėlimo dieną, įsigijimo savikainos ir tikrosios vertės skirtumas parodomas pelno (nuostolių) ataskaitoje.
95. Pasirinkus investicinio turto apskaitos tikrąja verte būdą, į investicinio turto grupę perkeliant turtą iš kitų ilgalaikio materialiojo turto grupių, kuriose jis buvo apskaitomas perkainota verte, perkeliamo turto nepanaudota perkainojimo rezervo (rezultatų) dalis mažinama didinant nepaskirstytąjį pelną (mažinant nuostolius).
96. Investicinį turtą, kuris finansinėje atskaitomybėje parodomas tikrąja verte, perkėlus į kitas turto grupes, jo įsigijimo savikaina yra paskutinė žinoma to turto tikroji vertė.
97. To paties turto viena dalis gali būti laikoma vien tik pajamoms iš turto nuomos ir/arba turto vertės padidėjimo gauti, o kita dalis naudojama prekėms gaminti, paslaugoms teikti arba administraciniams tikslams. Tokios turto dalys finansinėje atskaitomybėje turi būti parodomos:
97.1. atskirai -jei kiekviena iš jų sudaro reikšmingą to turto dalį. Turto dalis, laikoma vien tik pajamoms iš nuomos ir/ar vertės padidėjimo gauti, parodoma investicinio turto grupėje. Turto dalis, naudojama prekėms gaminti, paslaugoms teikti arba administraciniams tikslams, parodoma žemės ar pastatų grupėse;
97.2. investicinio turto grupėje -jei turto dalis, naudojama prekėms gaminti, paslaugoms teikti ar administraciniams tikslams, sudaro nereikšmingą to turto dalį;
9. Papildau XII dalies „Informacijos atskleidimas finansinėje atskaitomybėje“ 98.1 papunktį ir išdėstau jį taip:
„98.1. apie kiekvieną ilgalaikio materialiojo, iš jų ir investicinio turto, atskaitomybėje parodomo įsigijimo savikaina, grupę:
10. Buvusius 84, 84.1, 84.1.1, 84.1.2, 84.1.3, 84.1.4, 84.1.5, 84.1.6, 84.1.7, 84.1.8 punktą ir papunkčius laikau 98, 98.1, 98. 1.1, 98.1.2, 98.1.3, 98.1.4, 98.1.5, 98.1.6, 98.1.7, 98.1.8 punktu ir papunkčiais.
11. Papildau XII dalį „Informacijos atskleidimas finansinėje atskaitomybėje“ 98.2, 98.2.1, 98.2.2, 98.2.3, 98.2.4, 98.2.5, 98.2.6, 98.3, 98.4 papunkčiais išdėstau juos taip:
„98.2. apie kiekvieną investicinio turto, finansinėje atskaitomybėje parodomo tikrąja verte, grupę:
98.2.5. per ataskaitinį laikotarpį į investicinio turto grupę iš kitų turto grupių ir iš investicinio turto grupės į kitas grupes perkelto turto vertė;
98.3. pelno (nuostolių) ataskaitoje pripažintas pelnas ar nuostoliai dėl investicinio turto tikrosios vertės pasikeitimo ir kuriame pelno (nuostolių) ataskaitos straipsnyje jie parodyti;
12. Buvusius 84.2, 84.3, 84.5, 84.6, 84.7, 84.8 papunkčius laikau 98.5, 98.6, 98.7, 98.8, 98.9, 98.10, 98.11 papunkčiais.
13. Papildau XII dalies „Informacijos atskleidimas finansinėje atskaitomybėje“ 98.5. papunktį ir išdėstau jį taip:
14. Papildau XII dalį „Informacijos atskleidimas finansinėje atskaitomybėje“ 98.12 papunkčiu ir išdėstau jį taip:
15. Buvusius 85, 86, 86.1, 86.2, 87, 88 punktus ir papunkčius laikau 99, 100, 100.1, 100.2, 101, 102 punktais ir papunkčiais.
16. Papildau XIII dalį „Baigiamosios nuostatos“ 103 punktu ir išdėstau jį taip: