LIETUVOS RESPUBLIKOS

TEISINGUMO MINISTERIJA

LIETUVOS RESPUBLIKOS

SOCIALINĖS APSAUGOS MINISTERIJA

 

I Š A I Š K I N I M A S

 

1992 m. kovo 19 d. Nr. S-24               1992 m. kovo 19 d. Nr. 1-502

Vilnius

 

DĖL KAI KURIŲ DARBO SANTYKIŲ TEISINIO REGULIAVIMO PRIVATIZUOJANT ĮMONES

 


Sutinkamai su Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos 1991 m. lapkričio 28 d. nutarimo Nr. I-2050 „Dėl Lietuvos Respublikos darbo sutarties įstatymo įsigaliojimo“ 8 punktu Teisingumo ir Socialinės apsaugos ministerijos išaiškina:

Įmonės privatizavimas yra jos savininko pasikeitimas.

Sutinkamai su Lietuvos Respublikos darbo sutarties įstatymo 32 straipsniu įmonės savininko pasikeitimas darbo sutarties nenutraukia. Jei privatizavus įmonę atsiranda pagrindas sumažinti darbuotojų skaičių, per pirmuosius vienerius metus (per 12 mėnesių nuo įmonės įregistravimo ryšium su jo privatizavimu dienos) darbdavys negali jų atleisti daugiau kaip 30 procentų, įskaitant atleidimą ir pagal Darbo sutarties įstatymo 30 straipsnį. Didesnio kaip 30 procentų darbuotojų skaičiaus atleidimas minėtais pagrindais galimas tik gavus Lietuvos Respublikos Socialinės apsaugos ministerijos leidimą (1991 m. liepos 23 d. Centrinės privatizavimo komisijos posėdžio protokolas Nr. 8). Prieš kreipdamasis gauti leidimą įmonės savininkas privalo suderinti su darbo birža ir savivaldybe numatomų atleisti darbuotojų perkvalifikavimo ir įdarbinimo galimybes ir tuos duomenis (savivaldybės ir teritorinės darbo biržos dokumentus) pateikti Socialinės apsaugos ministerijai.

Įmonės savininkas taip pat privalo laikytis Lietuvos Respublikos gyventojų užimtumo įstatymo 10 straipsnio reikalavimų: kai dėl darbuotojų skaičiaus sumažinimo per 30 dienų numatoma atleisti grupę darbuotojų (10 ir daugiau įmonėse, kuriose dirba iki 100 darbuotojų, arba daugiau kaip 10 procentų darbuotojų – įmonėse, kuriose jų dirba daugiau kaip 100), privalo apie tai prieš 3 mėnesius pranešti darbo biržai ir savivaldybei. Savivaldybė darbo biržos teikimu gali laikinai – iki 6 savaičių – sustabdyti darbuotojų atleidimą.

Įmonės savininkas negali atleisti darbuotojų, nurodytų Lietuvos Respublikos gyventojų užimtumo įstatymo 8 straipsnyje, dėl jų skaičiaus sumažinimo, jei bendras jų skaičius tarp dirbančiųjų yra mažesnis už savivaldybių nustatytą įdarbinimo arba papildomų darbo vietų skaičiaus steigimo kvotą, taip pat darbuotojų, pašauktų atlikti krašto apsaugos tarnybą, per visą jų tarnybos laiką ir dviejų mėnesių laikotarpyje po jos pasibaigimo. Nėščios moterys ir motinos, auginančios vaikus iki 3 metų (jei nėra motinos – tėvas ar globėjas, auginantis vaiką iki to pat amžiaus), negali būti atleistos iš darbo darbdavio iniciatyva, jeigu nėra jų kaltės, taip pat ir pagal Lietuvos Respublikos darbo sutarties įstatymo 30 straipsnį.

Sutinkamai su Lietuvos Respublikos gyventojų užimtumo įstatymo 9 straipsniu (Darbo sutarties įstatymo 34 straipsniu) apie atleidimą iš darbo dėl darbuotojų skaičiaus sumažinimo darbuotojai įspėjami asmeniškai raštu prieš 2 mėnesius, o darbuotojai, kuriems atleidimo iš darbo dieną iki teisės gauti visą senatvės pensiją liko ne daugiau kaip 5 metai (vyrai – virš 55 metų, moterys – virš 50 metų), nepilnamečiai, jei jie atleidimo iš darbo dieną neturės 18 metų, moterys, turinčios vaikų, taip pat vyrai, vieni auginantys vaikus, kuriems šių asmenų atleidimo iš darbo dieną nebus suėję 14 metų (nepriklausomai nuo vaikų skaičiaus), invalidai – turi būti įspėjami prieš 4 mėnesius. Įspėti apie atleidimą neleidžiama, kai darbuotojų atžvilgiu galioja įstatyme numatytos atleidimą draudžiančios nuostatos.

Jeigu privatizuojant įmonę ji išskaidoma į smulkesnius ūkinius objektus, jos teisės ir pareigos, tame tarpe ir pagal darbo sutartį, paskirstomos privatizuojamų objektų įgijėjams įmonės reorganizavimo (skaidomosios) komisijos sprendimu. Komisija, atsižvelgdama į privatizuojamoje įmonėje dirbančių asmenų darbo vietas (pareigas), o taip pat į tenkančias tiems objektams buvusios įmonės turto dalis, nustato, kokie konkretūs privatizuotos įmonės darbuotojai (tame tarpe ir administracinio personalo) atitenka išskaidytoms įmonėms. Kilus šiuo klausimu nesutarimams tarp išskaidomos įmonės direktorių valdybos, privatizuojamos įmonės išskaidytų objektų įsigijėjų arba reorganizavimo (skaidomosios) komisijos, sprendimą priima įmonės steigėjas.

Privatizuotos įmonės (jos dalies) perdavimas ją įsigijusiam asmeniui laikomas baigtu, kai įmonės steigėjas patvirtina privatizuotos įmonės perdavimo-priėmimo aktą, įmonė įregistruojama (perregistruojama) Rejestro įstatymo nustatyta tvarka. Iki šio įregistravimo (perregistravimo) prievolių pagal darbo sutartį vykdymą užtikrina privatizuojama įmonė.

Atlikus minėtą įregistravimą, privatizuojamos įmonės administracija perduoda pagal aktą naujam įmonės (jos dalies) savininkui darbuotojų darbo knygeles, kuriose prieš perdavimą trečioje skiltyje įrašoma: „dėl tokios tai įmonės, jos dalies privatizavimo tokio tai darbuotojo darbo santykiai nuo....... m................... d. tęsiasi tokioje tai įmonėje (įmonės pavadinimas). Ketvirtoje darbo knygelės skiltyje įrašomas įmonės įregistravimo pagrindas – pažymėjimas, jo rejestro numeris (kodas) ir data. Padarius šiuos įrašus, įsipareigojimus pagal darbo sutartį su privatizuotos įmonės (jos dalies) darbuotojais vykdys naujas darbdavys. Įmonėje lieka galioti iki jos privatizavimo pasirašyta kolektyvinė sutartis, visos darbo tvarkos taisyklės ir įmonėje nustatyta tvarka priimti aktai.

 

 

TEISINGUMO MINISTRO

PIRMASIS PAVADUOTOJAS

SOCIALINĖS APSAUGOS

MINISTRO PIRMASIS PAVADUOTOJAS

Z. JUKNEVIČIUS

M. STANKEVIČIUS

______________