LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL VALSTYBINIŲ MOKSLO PROGRAMŲ RENGIMO IR VYKDYMO NUOSTATŲ PATVIRTINIMO

 

1993 m. gruodžio 31 d. Nr. 1011

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Patvirtinti Valstybinių mokslo programų rengimo ir vykdymo nuostatus (pridedama).

 

 

FINANSŲ MINISTRAS,

L. E. MINISTRO PIRMININKO PAREIGAS                                           EDUARDAS VILKELIS

 

TEISINGUMO MINISTRAS                                                                            JONAS PRAPIESTIS

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1993 m. gruodžio 31 d. nutarimu Nr. 1011

 

VALSTYBINIŲ MOKSLO PROGRAMŲ RENGIMO IR

VYKDYMO NUOSTATAI

 

BENDROJI DALIS

 

1. Šie nuostatai reglamentuoja siūlymų rengti valstybines mokslo programas teikimo, programų rengimo ir vykdymo tvarką.

2. Valstybinės mokslo programos tikslas – išspręsti kompleksinę mokslo (technologijos) problemą, svarbią šalies ūkio ar kultūros plėtotei. Valstybinę mokslo programą (toliau vadinama – programa) paprastai vykdo kelių skirtingų mokslo sričių (institucijų) mokslo pajėgos.

Programų rezultatai tiesiogiai panaudojami įvairiose visuomenės gyvenimo bei ūkio srityse, nacionalinėse ekonominėse, ūkio ir kitose valstybės remiamose programose.

3. Programų užsakovas yra Lietuvos Respublikos Vyriausybė, o užsakovo funkcijas vykdo Valstybinė mokslo, studijų ir technologijų tarnyba.

4. Kiekvienos programos vykdymą organizuoja užsakovo patvirtinta programos taryba, kuriai vadovauja programos tarybos pirmininkas.

 

PROGRAMŲ FINANSAVIMAS

 

5. Programos finansuojamos iš:

5.1. Lietuvos valstybės biudžeto asignavimų (dažniausiai skirtų mokslui ir studijoms);

5.2. įmonių ir organizacijų lėšų;

5.3. rėmėjų įnašų (įnašai gali būti ir tiksliniai).

 

SIŪLYMAI RENGTI PROGRAMĄ

 

6. Programų rengimo iniciatyvos teisę turi valstybinės valdžios ir valdymo įstaigos, mokslo ir studijų institucijos ir mokslininkų organizacijos.

7. Programos iniciatoriai savo lėšomis parengia motyvuotą siūlymą. Siūlyme išdėstoma (nurodoma):

7.1. problema, kuriai spręsti reikia valstybinės mokslo programos;

7.2. programos tikslai, laukiami rezultatai, jų panaudojimo galimybės;

7.3. informacija apie analogiškų uždavinių sprendimą Lietuvoje ir kitose šalyse, programos ar jos dalių sąryšis su tarptautinėmis programomis, užsienio ir tarptautinių organizacijų galimybės joje dalyvauti;

7.4. numatomų teorinių ir eksperimentinių tyrimų kryptys, svarbiausieji darbai (tyrimų bazės, metodų ir aparatūros sukūrimas), jų eiliškumas, ryšys su valstybės subsidijuojamais moksliniais tyrimais;

7.5. mokslo kolektyvai, pavieniai mokslininkai, kurie galėtų ir turėtų padėti vykdyti programą, jų mokslinė kvalifikacija ir pasirengimas vykdyti programoje numatytus tyrimus;

7.6. programos ir jos etapų įvykdymo laikas;

7.7. sąmata (nurodomi ir galimi finansavimo šaltiniai).

8. Siūlymai (ne daugiau kaip 15 mašinraščio puslapių brošiūra; 5 egzemplioriai) kartu su Lietuvos valstybinio mokslo ir studijų fondo valdybos pažyma, nurodančia, kodėl siūlomoji programa nefinansuojama iš šio fondo lėšų, pateikiami Valstybinei mokslo, studijų ir technologijų tarnybai. Tarnyba organizuoja siūlymo ekspertizę, supažindina su siūlymu suinteresuotas mokslo ir studijų bei kitas institucijas. Ekspertai apibendrina jų pateiktas išvadas ir ne vėliau kaip po pusantro mėnesio nuo siūlymo gavimo organizuoja viešą jo aptarimą.

9. Viešame posėdyje, dalyvaujant siūlymo autoriams ir suinteresuotoms mokslo ir studijų bei kitoms institucijoms, ekspertai sprendžia, ar rekomenduoti Lietuvos Respublikos Vyriausybei skelbti konkursą programos projektui rengti. Šiame posėdyje suformuluojami konkurso tikslas bei jo vykdymo sąlygų metmenys ir pasiūloma konkurso komiteto sudėtis, teiktina tvirtinti Lietuvos Respublikos Vyriausybei.

10. Lietuvos Respublikos Vyriausybės sprendimu skelbiamas konkursas atitinkamos programos projektui rengti ir tvirtinamas konkurso komitetas, kuris organizuoja ir vykdo programos projekto rengimo konkursą.

 

PROGRAMOS PROJEKTO RENGIMAS

 

11. Konkurso dalyviai programos projektus rengia savo lėšomis.

12. Konkurso komitetas parengia konkurso vykdymo sąlygas (dokumentų rinkinį), kuriose turi būti nurodyta:

12.1. programos tikslai, finansinės įgyvendinimo galimybės ir kiti klausimai, susiję su programos rengimu ir įgyvendinimu;

12.2. konkurso etapai ir rengimo terminai, vertinimo kriterijai, pateikiamos medžiagos (programos projekto) apimtis, egzempliorių skaičius, adresas ir kiti konkurso rengėjų rekvizitai.

13. Parengęs konkurso vykdymo sąlygas, konkurso komitetas skelbia konkursą. Skelbime turi būti nurodyta:

trumpa informacija apie konkurso objektą;

konkurso vykdymo sąlygų (dokumentų rinkinio) įsigijimo tvarka, terminai ir vieta;

programos projektų pateikimo tvarka, terminai ir vieta.

14. Juridiniai ir fiziniai asmenys, pageidaujantys dalyvauti konkurse, pateikia konkurso komitetui prašymą gauti konkurso vykdymo sąlygas. Norėdamas išsamiau informuoti apie konkurso vykdymo sąlygas, konkurso komitetas gali rengti ikikonkursines konferencijas. Jeigu numatoma rengti šias konferencijas, juridiniai ir fiziniai asmenys, įsigiję konkurso vykdymo sąlygas, turi būti informuoti ne vėliau kaip prieš 10 dienų iki konferencijų pradžios.

15. Juridiniai ir fiziniai asmenys per nustatytąjį laiką išnagrinėja konkurso vykdymo sąlygas. Ketinantys dalyvauti konkurse apie tai praneša konkurso komitetui, kuris sudaro konkurso dalyvių sąrašą.

16. Konkurso dalyviai nustatytu laiku parengia konkurso reikalavimus atitinkančius programos projektus, kuriuose išsamiai išdėsto medžiagą ta pačia tvarka, kaip ir programos siūlyme (šių nuostatų 7 punktas).

17. Konkurso komitetas organizuoja programos projektų ekspertizę, pasitelkdamas ne mažiau kaip du nepriklausomus ekspertus.

18. Konkurso laimėtojai nustatomi dalyvaujant ne mažiau kaip 2/3 konkurso komiteto narių. Komiteto nariai projektus įvertina balais, balsuodami slaptai. Laimėjusiu skelbiamas tas projektas, kuris surinko daugiausia balų. Ne vėliau kaip per pusantro mėnesio nuo programos projektų pateikimo termino pabaigos skelbiami konkurso rezultatai bei išvados dėl programos projekto, programos tarybos sudėties, jos pirmininko kandidatūros teikimo tvirtinti Lietuvos Respublikos Vyriausybei.

Konkurso komiteto sprendimu gali būti organizuojamas antrasis konkurso turas. Antrajam turui konkurso komitetas parenka 2-3 geriausius po pirmojo turo programos projektus. Per nustatytąjį laiką šių projektų autoriai, atsižvelgdami į konkurso komiteto pastabas, detalizuoja ir pagrindžia tuos teiginius ir skyrius, kurie buvo neaiškūs pirmajame konkurso ture. Šiuo laikotarpiu konkurso komitetas gali rengti papildomas konferencijas. Pateiktus antrajam turui programos projektus konkurso komitetas vertina tokiu pat būdu, kaip ir pirmajame ture.

 

PROGRAMOS VYKDYMAS

 

19. Valstybinė mokslo, studijų ir technologijų tarnyba su programos taryba, atstovaujama programos tarybos pirmininko, sudaro programos vykdymo sutartį, prie kurios pridedamas programos tarybos darbo reglamentas.

20. Prireikus programos taryba organizuoja konkursus pavienių programos dalių vykdytojams parinkti. Konkurso vykdymo sąlygas nustato, jį organizuoja ir konkurso rezultatus skelbia programos taryba.

21. Programos taryba su kiekvienu programos užduoties ar temos vykdytoju sudaro sutartis pagal Valstybinės mokslo, studijų ir technologijų tarnybos patvirtintą formą.

22. Kiekvienos programos užduoties ar temos vykdymo etapo pabaigoje vykdytojai pateikia programos tarybai tarpines darbo ataskaitas, o pabaigę temą ar įvykdę užduotį – temos arba užduoties ataskaitą.

23. Prireikus programos taryba gali siūlyti užsakovui patikslinti užduotis arba nutraukti programą.

24. Metų pabaigoje programos taryba pateikia ataskaitą Valstybinei mokslo, studijų ir technologijų tarnybai, kuri organizuoja ekspertizę. Ataskaitos ir ekspertų išvados paprastai svarstomos viešai.

25. Įvykdžius programą, jos taryba pateikia ataskaitą Lietuvos Respublikos Vyriausybei pagal Valstybinės mokslo, studijų ir technologijų tarnybos patvirtintą formą. Programos vykdymo ataskaita išsiunčiama bibliotekoms bei mokslo ir studijų institucijoms pagal programoje patvirtintą sąrašą, taip pat Lietuvos mokslo tarybai.

26. Užsakovas bet kuriuo metu gali pareikalauti programos tarybos ataskaitos.

27. Programos ekspertų, aptarnaujančiojo personalo darbo užmokesčiui ir programos tarybos narių priedams už darbą taryboje apmokėti bei kitoms išlaidoms skiriama iki 5 procentų programos lėšų.

28. Programos lėšas vykdytojams programos tarybos teikimu perveda Valstybinė mokslo, studijų ir technologijų tarnyba.

29. Baigus vykdyti programą arba nutraukus šį darbą, tikslinių rėmėjų įnašų likučiai grąžinami šiems rėmėjams, o kitų lėšų panaudojimo tvarką nustato programos užsakovas.

______________