LIETUVOS RESPUBLIKOS
UŽSIENIO INVESTICIJŲ LIETUVOS RESPUBLIKOJE
Į S T A T Y M A S
I. Bendrieji nuostatai
1 straipsnis. Įstatymo tikslas
2 straipsnis. Užsienio investicija
3 straipsnis. Užsienio investitorius
4 straipsnis. Užsienio investicijų formos
5 straipsnis. Užsienio investicijų sritys
6 straipsnis. Garantijos užsienio investicijoms
Užsienio investicijas, investitorių pajamas, teises ir teisėtus interesus Lietuvos Respublikoje saugo Lietuvos valstybė.
Ginčus dėl užsienio investitorių teisių ir teisėtų interesų pažeidimo nagrinėja Lietuvos Respublikos teismai. Užsienio investitoriai taip pat turi teisę kreiptis į užsienio šalių ar tarptautinius ginčus nagrinėjimo organus.
7 straipsnis. Lietuvos Respublikos įstatymų ir tarptautinių sutarčių nuostatų taikymas užsienio investicijoms
Užsienio investitorių komercinei-ūkinei veiklai taikomi reikalavimai, nustatyti Lietuvos Respublikos įstatymų Lietuvos ūkio subjektams, išskyrus šiame įstatyme numatytas specialias jų veiklos taisykles ir tarptautinių sutarčių, kurių dalyvė yra Lietuvos Respublika, nuostatas.
II. Užsienio kapitalo investavimo tvarka
8 straipsnis. Leidimas užsienio investicijai
Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliotas organas, gavęs paraišką užsienio investicijai, ne vėliau kaip per 30 dienų priima sprendimą. Jeigu sprendimas teigiamas, užsienio investicijai išduodamas leidimas. Šio leidimo pagrindu steigiamą naują įmonę įregistruoja Ekonomikos ministerija.
Lietuvos Respublikos Vyriausybei patvirtinus savo įgalioto organo neigiamą sprendimą, apie tai pranešama pareiškėjui ir nurodomi Lietuvos Respublikos įstatymais bei kitais norminiais aktais pagrįsti motyvai. Pareiškėjas, atsižvelgdamas į pateiktas pastabas, turi teisę pateikti pakartotinę paraišką užsienio investicijai.
9 straipsnis. Investicijos pradžia
10 straipsnis. Užsienio investicijų formų ir ūkinės veiklos srities pakeitimas
11 straipsnis. Bendros įmonės ir užsienio kapitalo įmonės veiklos trukmė
III. Bendros įmonės
12 straipsnis. Bendra įmonė, jos steigimas
Bendra įmone laikomas Lietuvos Respublikos ūkio subjektas, kurio įstatinio kapitalo dalis priklauso užsienio investitoriui (investitoriams).
13 straipsnis. Bendros įmonės steigimo sutarties subjektai
14 straipsnis. Bendros įmonės steigimo sutarties turinys
Bendros įmonės steigimo sutartyje nurodoma:
14.1. Įmonės rūšis;
14.2. Steigiančių įmonę juridinių asmenų pavadinimai, pagrindinė veiklos vieta, juridinis adresas; fizinių asmenų - pavardė, vardas, pilietybė, pagrindinė gyvenamoji vieta;
14.3. Steigiamos įmonės veiklos sritis ir pobūdis;
14.4. Bendros įmonės įstatinio kapitalo dydis ir šalių dalys jame, steigėjų įsipareigojimai formuojant įstatinį kapitalą, investavimo terminai ir tvarka;
14.5. Įstatinio kapitalo dydžio keitimo tvarka;
14.6. Pelno ir nuostolių paskirstymo tarp steigėjų tvarka;
14.7. Pramoninės nuosavybės ir teisių į ją perdavimo kitiems subjektams, jos komercinio naudojimo bei gynimo tvarka;
14.8. Sutarties galiojimo trukmė;
14.9. Įmonės veiklos nutraukimo bei likvidavimo pagrindai ir tvarka;
14.10. Ginčų sprendimo tvarka;
14.11. Atsakomybė už sutarties pažeidimus.
Steigėjai sutartyje gali numatyti ir kitas sąlygas, neprieštaraujančias Lietuvos Respublikos įstatymams.
15 straipsnis. Bendrų įmonių rūšys
Bendros įmonės rūšis nustatoma šalių susitarimu, vadovaujantis Lietuvos Respublikos įmonių įstatymu.
Steigti valstybinę akcinę įmonę, kurioje užsienio investitoriai turėtų daugiau kaip 49 procentus akcijų pagal jų nominalią vertę, draudžiama. Šiuo atveju tegali būti steigiama akcinė bendrovė ar uždaroji akcinė bendrovė.
Jeigu užsienio investitoriai įsigyja daugiau kaip 49 procentus valstybinės akcinės įmonės akcijų pagal jų nominalią vertę, tai tokia įmonė turi būti reorganizuota į akcinę bendrovę ar uždarąją akcinę bendrovę.
16 straipsnis. Bendros įmonės įstatai
17 straipsnis. Bendros įmonės įstatinio kapitalo dalies perdavimas
Bendros įmonės steigėjai turi teisę perduoti kitiems asmenims savo dalį bendroje įmonėje, jeigu tam neprieštarauja kiti steigėjai.
Jeigu užsienio partneris visą ar dalį savo įstatinio kapitalo parduoda, kiti įmonės steigėjai turi pirmumo teisę tai įsigyti.
IV. Užsienio kapitalo įmonės
18 straipsnis. Užsienio kapitalo įmonė, jos steigimas
Užsienio kapitalo įmone laikomas Lietuvos Respublikos ūkio subjektas, kurio įstatinis kapitalas priklauso užsienio investitoriui (investitoriams).
Lietuvos Respublikoje steigiami užsienio įmonių filialai turi užsienio kapitalo įmonių statusą nuo jų įregistravimo Lietuvos Respublikoje.
V. Bendrų įmonių ir užsienio kapitalo įmonių veiklos tvarka
20 straipsnis. Bendrų įmonių ir užsienio kapitalo įmonių veiklos principai
21 straipsnis. Užsienio investitorių teisė naudotis žemės sklypu bei kitu nekilnojamuoju turtu
22 straipsnis. Bendrų įmonių ir užsienio kapitalo įmonių draudimas
23 straipsnis. Bendrų įmonių ir užsienio kapitalo įmonių finansinių operacijų atlikimo tvarka
24 straipsnis. Bendrų įmonių ir užsienio kapitalo įmonių atskaitomybė
25 straipsnis. Bendrų įmonių ir užsienio kapitalo įmonių santykiai su finansų ir kontrolės organais
Bendrų įmonių ir užsienio kapitalo įmonių veiklos atitikimą Lietuvos Respublikos įstatymams ir šių įmonių įstatams kontroliuoja Lietuvos Respublikos finansų ir kiti valstybinės kontrolės organai.
Lietuvos Respublikos finansų ar kitiems valstybiniams organams pareikalavus, šios įmonės, laikydamosi Lietuvos Respublikos įstatymų nustatytų taisyklių, privalo pateikti kontrolei reikalingą informaciją apie savo veiklą.
VI. Lietuvos Respublikos įmonių akcijų įsigijimas
27 straipsnis. Užsienio investitorių teisė įsigyti Lietuvos Respublikos įmonių akcijų
Užsienio investitoriai turi teisę įsigyti Lietuvos Respublikos įmonių akcijų Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.
Užsienio investitoriai gali turėti tik vardines akcija. Perleidžiamos akcijos perrašomos Lietuvos Respublikos akcinių bendrovių įstatymo nustatyta tvarka.
Lietuvos Respublikos Vyriausybė nustato Lietuvos Respublikos įmonių akcijų pardavimo užsienio investitoriams kvotas.
VII. Mokesčiai ir mokesčių lengvatos
28 straipsnis. Bendrų įmonių ir užsienio kapitalo įmonių apmokestinimas
Bendrų įmonių ir užsienio kapitalo įmonių apmokestinimo tvarką nustato Lietuvos Respublikos mokesčių įstatymai.
Konvertuojama valiuta gautos įmonių įplaukos ir išlaidos perskaičiuojamos rubliais (litais) pagal komercinį kursą ir apskaičiuojamas pelnas.
29 straipsnis.Mokesčių lengvatos ir tarifai
Bendros įmonės, kurių įstatiniame kapitale užsienio investicijos sudaro nuo 25 iki 75 procentų imtinai ir kurių visos įplaukos gaunamos tik už realizuotą savo gamybos produkciją, trejus metus nuo pelno gavimo dienos atleidžiamos nuo pelno mokesčio. Kokia produkcija laikytina savos gamybos, nustatoma pagal Lietuvos Respublikos vyriausybės patvirtintą instrukciją (metodiką). Praėjus nurodytam laikotarpiui, tokios įmonės moka 20 procentų pelno mokestį.
Bendros įmonės, kurių įstatiniame kapitale užsienio investicijos sudaro nuo 10 iki 25 arba nuo 75 iki 90 procentų ir kurių visos įplaukos gaunamos tik už realizuotą savo gamybos produkciją, vienerius metus nuo pelno gavimo dienos atleidžiamos nuo pelno mokesčio. Praėjus nurodytam laikotarpiui, tokios įmonės moka 25 procentų pelno mokestį.
Kai likviduojama bendra įmonė atleidimo nuo mokesčių mokėjimo laikotarpiu arba per 3 metus pasibaigus atleidimo nuo mokesčių mokėjimo terminui, ji privalo sumokėti pelno mokestį už tą laikotarpį , per kurį buvo atleista nuo mokesčių.
Bendros įmonės, kurių įstatiniame kapitale užsienio investicijos sudaro nuo 10 iki 90 procentų imtinai ir kurių įplaukos gaunamos už realizuotą savo gamybos produkciją, sudaro nuo 50 iki 100 procentų, moka 30 procentų pelno mokestį.
30 straipsnis. Atsakomybė už mokesčių tvarkos pažeidimus
31 straipsnis. Pajamų, gautų iš užsienio investicijų, išvežimas
Užsienio investitorių, mokančių pelno mokestį, teisėtai gautos pajamos į užsienį išvežamos be mokesčių . Atleisti nuo pelno mokesčių investitoriai moka 5 procentų, skaičiuojant nuo išvežamo pelno , mokestį.
Užsienio investitoriai gali savo pajamas ar jų dalį išvežti savos gamybos produkcijos ar vidaus rinkoje nupirktų prekių bei paslaugų forma.
VIII. Muitų lengvatos