LIETUVOS RESPUBLIKOS SUSISIEKIMO MINISTRO
Į S A K Y M A S
DĖL TELEKOMUNIKACIJŲ TECHNIKOS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO
1999 m. gruodžio 15 d. Nr. 438
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos telekomunikacijų įstatymo (Žin., 1998, Nr. 56-1548) 6 straipsnio 2 dalies 5 punktu ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1998 m. rugsėjo 4 d. nutarimo Nr. 1080 „Dėl Ryšių reguliavimo tarnybos funkcijų vykdymo ir buvusios Ryšių ir informatikos ministerijos paskelbtų konkursų užbaigimo“ (Žin., 1998, Nr. 79-2239) 1 punktu,
1. Tvirtinu (pridedama):
1.1. Telekomunikacijų technikos taisykles TT 33-99 „Bendrojo telefono tinklo abonentų aptarnavimas. Nacionalinių ir tarptautinių telefono numerių rašymas“;
BENDROJO TELEFONO TINKLO ABONENTŲ APTARNAVIMAS.
Nacionalinių ir tarptautinių telefono numerių rašymas
Bendrosios nuostatos
1. Telekomunikacijų technikos taisyklės TT 33-99 „Bendrojo telefono tinklo abonentų aptarnavimas. Nacionalinių ir tarptautinių telefono numerių rašymas“ (toliau – Taisyklės) nustato tipografinio nacionalinių ir tarptautinių telefono numerių rašymo tvarką formuliaruose, raštuose, sąskaitose ir kituose dokumentuose.
Nacionalinių ir tarptautinių telefono numerių rašymo tvarka
3. Tarptautinis telefono numeris turi būti rašomas po nacionalinio telefono numerio, o atitinkami skaitmenys – išdėstyti vienas po kito taip, kaip nurodyta šių Taisyklių 6 ir 7 punktuose.
4. Žodžiai „nacionalinis“ ir „tarptautinis“ turi būti rašomi kairėje atitinkamo numerio pusėje ir atskirti gulsčia linija.
5. Telefono simbolis arba užrašas „Telefonas“ (arba jo sutrumpinimas „Tel.“) turi būti nurodyti numerio kairėje (arba virš numerio), kad jis nebūtų painiojamas su kitais formuliare esančiais numeriais. Ženklas + (plius) reiškia tarptautinį prefiksą. Ženklas „~“ reiškia, kad reikia laukti stoties toninio parengties signalo. Tarptautinis ir nacionalinis telefono numeriai rašomi taip:
5.1. nacionalinis (8~2 2) 22 33 44
Telefonas__________________________________________
tarptautinis +370 2 22 33 44
6. Jei nurodomas tik tarptautinis telefono numeris, tai jis rašomas taip:
Telefonas + 370 2 22 33 44.
Simbolių kategorijos
Numerio simboliai
Procedūrų simboliai
12. Procedūrų simboliai abonentui nurodo numerio rinkimo būdą. Šie simboliai nenurodomi telefono aparato mygtukuose, nes renkant numerį jie nenaudojami. Naudojami toliau pateikiami procedūrų simboliai:
12.1. tarptautinio prefikso simbolis:
12.1.1. šio simbolio ženklas + (plius) rašomas tarptautiniame numeryje prieš šalies kodą ir primena abonentui, kad būtina rinkti tarptautinį prefiksą, kuris kiekvienai šaliai skiriasi;
12.2. skliaustelių simbolis:
12.2.1. skliausteliais suskliaudžiami tarptautinio prefikso ir nacionalinio numerio tarpmiestinio kodo skaitmenys;
12.2.3. skliaustelių simbolis nurodo abonentui, kad suskliausti skaitmenys tos pačios numeracijos zonoje nerenkami;
12.3. automatinės paieškos rinkimo numerių grupavimo simbolis:
12.3.1. jei abonentas turi kelis telefono numerius, kurie automatiškai sujungiami, surinkus pagrindinį numerį, turi būti rašomas tik pagrindinis numeris, nenurodant, kad yra dar keli numeriai;
12.4. telefono numerių grupavimo, kai kviečiama be automatinės paieškos, simbolis:
12.4.1. jei abonentas turi kelis telefono numerius ir jie nesujungti automatinės paieškos rinkimo būdu, tai šiems numeriams atskirti vartojamas įstrižo brūkšnelio simbolis „/“;
12.4.2. kad renkant numerį nekiltų nesusipratimų, simbolis „/“ iš abiejų pusių atskiriamas intervalais;
12.4.3. telefono numeriai naudojant šį simbolį rašomi taip:
(8~2 2) 22 33 44 / 22 33 55 / 22 33 66, + 370 2 22 33 44 / 22 33 66;
12.4.4. norint sutrumpinti užrašą, galima rašyti visą tik pirmąjį telefono numerį, o kitų – tik paskutiniuosius besiskiriančius skaitmenis:
12.5. toninių parengties signalų simbolis:
12.5.1. jei renkant numerį bendrajame telefono tinkle reikia nurodyti vieną ar kelis papildomus toninius parengties signalus, vartojamas simbolis, kurio grafinis vaizdas panašus į visą sinusoidės periodą: ~ (rašant ranka) ir ~ (spausdinant „tildė“);
12.5.2. simbolis rašomas toje telefono numerio vietoje, kur galimas toninis signalas, ir iš abiejų pusių jis atskiriamas intervalu;
Informaciniai simboliai
13. Informacinis simbolis – tai toks simbolis, kuris nurodo su abonento numeriu susijusią paslaugą. Pavyzdžiui, simbolis nurodo, kad abonento telefono aparatas turi automatinį atsakiklį.
14. Informacinis simbolis nerenkamas, todėl ir nežymimas telefono aparato mygtukuose. Šis simbolis taip pat nenurodo, kaip rinkti numerį.
15. Informaciniai simboliai turi būti susiję su užrašu „telefonas“. Kad nekiltų neaiškumų renkant telefono numerį, šie simboliai negali būti vartojami vietoj telefono numerio ar jo prefikso. Informaciniai simboliai rašomi taip:
Telefonas (8~2 2) 22 33 44 arba Telefonas
(8~2 2) 22 33 44.
16. Dažniausiai vartojamų informacinių simbolių pavyzdžiai:
16.1. nacionalinis (0211) 5432
______________________________________________________
tarptautinis +39 211 5432
16.2. nacionalinis (071) 78 901
Telefonas_____________________________________________________
tarptautinis +41 71 78 901
Intervalo simbolis
19. Rašant tarptautinį telefono numerį, intervalas paliekamas tarp šalies ir tarpmiestinio kodo, taip pat tarp tarpmiestinio kodo ir telefono numerio.
Faksimilinio ryšio abonentų numerių rašymas
21. Faksimilinio ryšio abonentų numeriai rašomi taip pat, kaip ir telefonų, išskyrus tai, kad vietoj telefono numerio yra nurodomas fakso numeris, o žodis FAKSAS (arba sutrumpinimas „Faks.“) rašomas kairėje numerio pusėje. Šie numeriai rašomi taip:
nacionalinis (8 ~ 2 2) 22 33 44
Faksas __________________________________________________
tarptautinis +370 2 22 33 44
PASTABA. Taisyklėse cituojamas ITU rekomendacijas galima įsigyti valstybės įmonėje Valstybinėje radijo dažnių tarnyboje, esančioje Algirdo g. 27, LT-2006 Vilnius, tel. (8 ~ 22) 26 13 12, faks. (8 ~ 22) 26 15 64.
______________
BENDROJO TELEFONO TINKLO ABONENTŲ APTARNAVIMAS.
Abonentų aptarnavimo informaciniai grafiniai simboliai ir piktogramos
Bendrosios nuostatos
1. Telekomunikacijų technikos taisyklės TT 34-99 „Bendrojo telefono tinklo abonentų aptarnavimas. Abonentų aptarnavimo informaciniai grafiniai simboliai ir piktogramos“(toliau – Taisyklės) nustato bendrojo telefono tinklo abonentų aptarnavimui naudojamus informacinius grafinius simbolius bei piktogramas.
2. Taisyklės parengtos vadovaujantis Lietuvos Respublikos telekomunikacijų įstatymu ir Tarptautinės telekomunikacijų sąjungos (ITU) rekomendacijomis E.121 (II.2 leidimas). Šios Taisyklės skirtos visiems telekomunikacijų paslaugų teikėjams ir vartotojams.
3. Piktogramos ir simboliai yra grafinė informacijos išraiška. Ji naudojama elektros ryšiuose, kai reikia nurodyti specialius įrenginius bei tarnybas arba informuoti abonentus apie tokių įrenginių naudojimą.
4. Piktograma yra supaprastintas grafinis objekto vaizdas. Ji skirta paaiškinti vartotojams, kaip galima pasiekti norimą tikslą. Piktograma sudaroma iš realistinių elementų ir suprantama be paaiškinimų.
Vaizdavimo nurodymai
7. Realistinės piktogramos lengviau suvokiamos ir joms perprasti reikia daug mažiau įgūdžių, negu norint suprasti abstrakčius simbolius. Todėl grafinio vaizdo projektuotojas privalo pateikti kuo realistiškesnį vaizdą.
8. Kad būtų galima greičiau piktogramą ar simbolį atpažinti, jie turi būti paprasti ir lengvai atskiriami nuo kitų vartojamų piktogramų bei simbolių.
9. Simbolių struktūra turi būti minimali, todėl viename simbolyje rekomenduojama vartoti ne daugiau kaip 3 elementus.
Telefono simbolis
13. Telefono simbolis gali būti naudojamas:
Informacijos tarnybos simbolis
15. Simbolis, žymintis informacijos tarnybą, gali būti vartojamas telefono žinynuose, telefono numerių sąrašuose, kurie yra telefono kabinose, taip pat kitose vietose, kuriose informacija teikiama telefonu, arba užsieniečiams skirtose atmintinėse. Jis gali būti vartojamas ir kartu su keliais (tarnybiniais) telefono numeriais. Simbolis gali būti vartojamas kaip nuoroda į:
16. Šis simbolis turi atitikti spausdintą mažąją raidę „i“. Simbolis gali būti įrėmintas. Paprastai jis yra bendras informacijos simbolis, todėl turi būti vartojamas su atitinkamais žodžiais arba kitais simboliais, žyminčiais telefonu teikiamos informacijos būdą. Pavyzdžiui, simbolis „telefonas“ reiškia bendrąsias telefono informacijos paslaugas, o sutrumpinimai „angl.“, „vok.“, „pranc.“ reiškia, jog paslaugos teikiamos užsienio kalbomis. Informacijos tarnybos simbolis vaizduojamas taip:
Skubaus iškvietimo tarnybų telefonų numerių simboliai
17. Jei naudojamas vienas bendras telefono numeris, skirtas visoms skubaus iškvietimo tarnyboms – priešgaisrinei apsaugai, greitajai medicinos pagalbai, policijai ir kt., tai šis numeris turi būti žymimas simboliu“SOS“. Jei nėra bendro skubaus iškvietimo telefono numerio, tai simbolis „SOS“ naudojamas nuorodai į skubaus iškvietimo tarnybų telefono numerių sąrašą. Bendras skubaus iškvietimo tarnybų numeris žymimas taip:
SOS
18. Jei naudojami skirtingi telefono numeriai, skirti atskiroms skubaus iškvietimo tarnyboms, pavyzdžiui, priešgaisrinei apsaugai, greitajai medicinos pagalbai ir policijai, jų simboliai vaizduojami taip:
18.2. greitosios medicinos pagalbos telefono simbolis – automobilis su švyturėliu ir kryžiaus ženklu:
Grafinis toninių signalų vaizdavimas
19. Grafinis toninių signalų vaizdavimas ir žodinis jų aprašymas instrukcijose yra skirtas telefono tinklo abonentams, kad jie teisingai suprastų šių signalų reikšmes.
20. Bendrajame telefono tinkle naudojami toniniai signalai, apibūdinami parametrais:
21. Šie parametrai grafiškai vaizduojami taip:
21.1. laikinė sandara grafiškai vaizduojama ištisine ar trūkiąja linija, kuri yra lygiagreti horizontaliajai laiko ašiai:
ištisinis signalas
trūkusis signalas
21.2. tono aukštis grafiškai vaizduojamas trūkiąja linija su vertikaliu poslinkiu virš horizontaliosios laiko ašies:
21.3. tembras:
21.3.1. vieno tono signalo (harmoninio) atveju vaizduojamas horizontalia ištisine arba trūkiąja linijomis:
ištisinis
vieno tono signalas
trūkusis
21.3.2. kai toninį signalą (neharmoninį) sudaro dviejų dažnių sandai, tai pavaizdavimas priklauso nuo šių sandų dažnių skirtumo:
21.3.2.1. jei dažnių skirtumas didesnis už kritinį juostos plotį (konsonantinis signalas), tai vaizduojama taip:
ištisinis
konsonantinis signalas
trūkusis
21.3.3. jei sandų dažnių skirtumas yra artimas kritiniam juostos pločiui, tai nė vienas iš šių Taisyklių
Papildomų paslaugų simboliai
22. Abonentų aptarnavimo papildomų paslaugų žymėjimo simboliai gali būti naudojami abonento įrenginyje, pvz., mygtukuose, taip pat įrenginių bei paslaugų naudojimo instrukcijose.
23. Standartizuoti papildomų paslaugų simboliai sudaromi pagal šiuos principus:
24. Abonentų aptarnavimo papildomoms paslaugoms žymėti naudojami šie simboliai:
24.1. sutrumpinto numerio rinkimo simbolis nurodo, kad abonentui pakanka surinkti paprastą kodą (pvz., skaitmenį nuo 1 iki 9) vietoj viso numerio, kai reikia susijungti su dažnai kviečiamu numeriu (sutrumpinto numerio rinkimo paslauga). Šis simbolis vaizduojamas taip:
24.2. pagrindinio įeinančio ryšio perjungimo simbolis nurodo, kad visi abonento kvietimai einamuoju laikotarpiu bus nukreipiami į kitą telefoną (paslauga „Netrukdyti“). Šis simbolis vaizduojamas taip:
24.3. trijų abonentų pokalbio simbolis nurodo galimybę abonentui užmegzti ryšį su kitais dviem abonentais (trečiojo abonento įjungimo paslauga). Šis simbolis vaizduojamas taip:
24.4. abonento kvietimo pakartojimo simbolis nurodo, kad jei kviečiamo abonento numeris užimtas, tai jis vėl bus automatiškai kviečiamas iškart, kai tik bus laisvas (sujungimo su užimtais abonentais nustatymo paslauga). Šis simbolis vaizduojamas taip:
24.5. įeinančių ryšių blokavimo simbolis nurodo, kad kiekvienas abonento numerio rinkimas bus nutrauktas (įeinančių ryšių blokavimo paslauga). Šis simbolis vaizduojamas taip:
24.6. paslaugos panaikinimo simbolis nurodo, kad panaikinama kiekviena anksčiau užsakyta paslauga (pvz., panaikinamas „įeinančių ryšių blokavimas“). Šis simbolis vaizduojamas taip:
24.7. paskutiniojo rinkimo kartojimo simbolis nurodo, kad pakartotinai renkamas paskutinis abonento surinktas numeris (pvz., jei buvo užimtas). Šis simbolis vaizduojamas taip:
Ši paslauga gali būti pakartota (pvz., jei numeris dar užimtas).
24.8. ryšio perjungimo, kai abonentas neatsako, simbolis nurodo, kad jei abonentas neatsako, tai jis bus sujungtas duotuoju nurodytu numeriu (nesančio abonento paslauga). Šis simbolis vaizduojamas taip:
24.9. laikino nutraukimo simbolis nurodo, kad abonentas gali laikinai nutraukti pokalbį su vienu abonentu, kad tuo pačiu metu galėtų susijungti su kitu (trečiojo abonento įjungimo paslauga). Šis simbolis vaizduojamas taip:
24.10. paslaugos „Jums skambina“ simbolis nurodo, kad abonentui kalbantis su vienu abonentu, jam skambina kiti abonentai (paslauga „Jums skambina“). Šis simbolis vaizduojamas taip:
24.11. ryšio perskirstymo simbolis nurodo, kad abonentas savo telefono aparatą gali panaudoti atsakymui į skambučius, adresuotus tos pačios „grupės“ kitam aparatui (laisvos linijos paieškos paslauga). Šis simbolis vaizduojamas taip:
Telefono aparato funkcijų simboliai
26. Telefono aparato funkcijoms žymėti naudojami šie simboliai:
26.1. pokalbio sustabdymo simbolis nurodo, kad telefono mikrofonas laikinai išjungiamas. Šis simbolis vaizduojamas taip:
26.2. ragelio garso stiprio reguliavimo simbolis nurodo ragelio garso stiprio reguliavimo galimybę. Šis simbolis vaizduojamas taip:
26.3. garsiakalbio naudojimo simbolis nurodo apie garsiakalbio įjungimo galimybę. Šis simbolis vaizduojamas taip:
26.4. garsiakalbio garso stiprio reguliavimo simbolis nurodo garsiakalbio garso stiprio reguliavimo galimybę. Šis simbolis vaizduojamas taip:
26.5. ryšio, nepakėlus ragelio, simbolis nurodo ryšį, naudojant mikrofoną ir garsiakalbį, nepakėlus ragelio. Šis simbolis vaizduojamas taip:
Piktografinės taksofonų instrukcijos
27. Piktografinės taksofonų instrukcijos – tai piktogramų išdėstymas nustatyta tvarka; jos skirtos taksofonų naudotojams, nežinantiems šių įrenginių veikimo ir naudojimosi taisyklių.
28. Veiksmai piktogramose vaizduojami rodyklėmis. Rodyklė ir kita piktogramos dalis gali būti įvairių spalvų.
30. Piktogramos gali būti išdėstytos tiek horizontaliai, tiek vertikaliai arba sujungtos į vieną bloką (jei yra tiksli numeracija). Horizontalaus piktogramų išdėstymo atveju piktografinė instrukcija atrodo taip:
Nuimti ragelį. Mesti monetas, kol Surinkti kodą ir Padėti ragelį.
Palaukti, kol pasigirs užges šviesos numerį Pasiimti nepanaudotas
toninis signalas indikatorius monetas
Faksimilinio ryšio paslaugos simbolis
32. Faksimilinio ryšio paslaugos simbolis gali būti naudojamas:
Neįgaliųjų žmonių simbolis
34. Neįgaliųjų žmonių simbolis yra skirtas neįgaliesiems žmonėms ir naudojamas jiems prieinamos bendrojo naudojimo telekomunikacijų priemonės (pvz., telefono kabinos) žymėjimui.
Specialiųjų paslaugų simbolis kurtiesiems ir neprigirdintiesiems žmonėms
36. Specialiųjų paslaugų simbolis skirtas kurtiesiems ir neprigirdintiesiems žmonėms ir naudojamas žymėti nuorodai, kad galinis įrenginys – telefono aparatas yra įrengtas specialiai kurtiesiems ir neprigirdintiesiems žmonėms.
37. Jei specialioji paslauga teikiama girdimosios arba tekstinės išraiškos forma, tai šis simbolis vaizduojamas taip:
38. Jei kurtiesiems skirta specialioji paslauga yra telefono ryšys su tekstine išraiškos forma, simbolis vaizduojamas taip:
PASTABA. Taisyklėse cituojamas ITU rekomendacijas galima įsigyti valstybės įmonėje Valstybinėje radijo dažnių tarnyboje, esančioje Algirdo g. 27, LT-2006 Vilnius, tel. (8~22) 26 13 12, faks. (8~22) 26 15 64.