Lietuvos Respublikos Vyriausybė
NUTARIMAS
DĖL ANALOGINĖS ANTŽEMINĖS TELEVIZIJOS IŠJUNGIMO IR SKAITMENINĖS TELEVIZIJOS SKATINIMO lIETUVOJE PROGRAMOS PATVIRTINIMO
2008 m. rugsėjo 24 d. Nr. 969
Vilnius
Įgyvendindama Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006–2008 metų programos įgyvendinimo priemonių, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006 m. spalio 17 d. nutarimu Nr. 1020 (Žin. , 2006, Nr. 112-4273; 2007, Nr. 63-2415), 153 punktą, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:
1. Patvirtinti Analoginės antžeminės televizijos išjungimo ir skaitmeninės televizijos skatinimo Lietuvoje programą (pridedama).
2. Pasiūlyti Lietuvos radijo ir televizijos komisijai dalyvauti įgyvendinant šiuo nutarimu patvirtintą Analoginės antžeminės televizijos išjungimo ir skaitmeninės televizijos skatinimo Lietuvoje programą.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2008 m. rugsėjo 24 d. nutarimu Nr. 969
ANALOGINĖS ANTŽEMINĖS TELEVIZIJOS IŠJUNGIMO IR SKAITMENINĖS TELEVIZIJOS SKATINIMO LIETUVOJE PROGRAMA
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Analoginės antžeminės televizijos išjungimo ir skaitmeninės televizijos skatinimo Lietuvoje programos (toliau vadinama – ši programa) paskirtis – sudaryti kryptingas ir aiškias analoginės antžeminės televizijos išjungimo ir skaitmeninės televizijos, siunčiamos panaudojant skirtingas technologijas, plėtros Lietuvoje sąlygas, numatyti ir įgyvendinti atitinkamas priemones, užtikrinančias sklandų analoginės antžeminės televizijos transliacijos išjungimą, siekti, kad sklandžiai būtų pereinama prie naujų televizijos transliavimo skaitmeninių technologijų, užtikrinančių efektyvesnį radijo dažnių panaudojimą ir leidžiančių teikti daugiau bei įvairesnių paslaugų, sudaryti geresnes skaitmeninės televizijos konkurencijos audiovizualinių paslaugų rinkoje galimybes. Ši programa taip pat padės įgyvendinti Europos Sąjungos siekį – 2012 metais valstybėse narėse visiškai atsisakyti analoginės antžeminės televizijos programų transliacijos.
2. Teisinį šios programos pagrindą sudaro Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. kovo 27 d. nutarimas Nr. 376 „Dėl Radijo dažnių skyrimo radijo ir televizijos programoms transliuoti ir siųsti strategijos patvirtinimo“ (Žin. , 2003, Nr. 32-1333) ir 2004 m. lapkričio 25 d. nutarimas Nr. 1492 „Dėl Skaitmeninės televizijos diegimo Lietuvoje modelio patvirtinimo“ (Žin. , 2004, Nr. 171-6336).
3. Ši programa parengta atsižvelgiant į 1989 m. spalio 3 d. Tarybos direktyvą 89/552/EEB dėl valstybių narių įstatymuose ir kituose teisės aktuose išdėstytų nuostatų, susijusių su televizijos programų transliavimu, derinimo (OL 2004 m. specialusis leidimas, 6 skyrius, 1 tomas, p. 224), su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2007 m. gruodžio 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2007/65/EB (OL 2007 L 332, p. 27), ir Europos Komisijos komunikatą dėl perėjimo iš analoginio į skaitmeninį transliavimą paspartinimo (COM(2005) 204 galutinis).
II. SKAITMENINĖS TELEVIZIJOS BŪKLĖ LIETUVOJE
6. Ryšių reguliavimo tarnyba 2005 metų liepą patvirtino konkurso dėl teisės naudoti radijo dažnius (kanalus) iš 470–862 MHz radijo dažnių juostos keturiems skaitmeninės antžeminės televizijos tinklams steigti ir siųsti skaitmeninės antžeminės televizijos programas šiais tinklais suteikimo laimėtojus. Akcinei bendrovei Lietuvos radijo ir televizijos centrui (toliau vadinama – Lietuvos radijo ir televizijos centras) suteikta teisė steigti 1-ąjį ir 2-ąjį tinklus, kuriais turi būti siunčiamos ne mažiau kaip 8 televizijos programos. TEO LT, AB (toliau vadinama – TEO LT), suteikta teisė steigti 3-iąjį ir 4-ąjį tinklus, kuriais turi būti siunčiamos ne mažiau kaip 8 televizijos programos. Abi konkurso nugalėtojos šiuo metu yra pasirengusios siųsti po 10 programų kiekvienu iš įsteigtų tinklų.
7. Lietuvos radijo ir televizijos komisija 2006 m. kovo 1 d. patvirtino konkurso skaitmeninės antžeminės televizijos transliavimo / retransliavimo licencijoms gauti nugalėtojus ir išdavė 7 transliavimo licencijas, 2 leidimus transliuoti televizijos programas ir 3 retransliavimo licencijas, suteikiančias teisę transliuoti ir retransliuoti 40 televizijos programų minėtais skaitmeninės antžeminės televizijos tinklais. 2008 m. sausio 1 d. per skaitmeninės antžeminės televizijos stotis, įskaitant 53 kanalo stotį Vilniuje, buvo transliuojama 10 ir retransliuojama 26 televizijos programos.
8. Lietuvos radijo ir televizijos centras, vykdydamas leidime naudoti radijo dažnius (kanalus) skaitmeninės antžeminės televizijos tinkluose nustatytas radijo dažnių naudojimo sąlygas, iki 2010 metų pabaigos turės galimybę siųsti 20 televizijos programų ne mažiau kaip 90 procentų Lietuvos teritorijos, kurioje šiuo metu siunčiamos analoginės antžeminės televizijos programos.
9. TEO LT, vykdydama leidime naudoti radijo dažnius (kanalus) skaitmeninės antžeminės televizijos tinkluose nustatytas radijo dažnių naudojimo sąlygas, iki 2009 metų turės galimybę siųsti 10 televizijos programų teritorijoje, ne mažesnėje kaip 95 procentai Lietuvos Respublikos teritorijos, ir siųsti 10 televizijos programų teritorijoje, ne mažesnėje kaip 45 procentai teritorijos, kurioje šiuo metu siunčiamos analoginės antžeminės televizijos programos.
10. Televizijos programų siuntėjas Lietuvos radijo ir televizijos centras šiuo metu siunčiamas 5 nacionalinės analoginės antžeminės televizijos programas siunčia ir skaitmeninės antžeminės televizijos formatu tol, kol namų ūkių, galinčių priimti skaitmeninę antžeminę televiziją, skaičius sudarys ne mažiau kaip 90 procentų analoginę antžeminę televiziją galinčių priimti namų ūkių tokios pat aprėpties teritorijoje.
11. Visuose didžiuosiuose Lietuvos miestuose ir rajonų centruose veikia kabelinės televizijos tinklai. 2008 m. sausio 1 d. buvo 362 689 kabelinės televizijos abonentai. Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir dar keliuose miestuose kabelinės televizijos programos transliuojamos ir skaitmeniniu formatu. Skaitmeninės televizijos signalams perduoti naudojamas skaitmeninio vaizdo kabelinio transliavimo standartas (DVB-C – angl. Digital Video Broadcasting-Cable), vaizdo ir garso signalų suglaudinimo standartas (MPEG(2) – angl. Moving Picture Experts Group) ir autorizavimo sistema (CONAX – angl. Conditional Access).
12. Licencijos transliuoti plačiajuosčio ryšio tinklais išduotos 5 bendrovėms. 2008 m. sausio 1 d. internetinės televizijos GALA paslaugomis naudojosi 17 453 vartotojai. Internetinę televiziją pradėjo teikti uždaroji akcinė bendrovė „Penkių kontinentų komunikacijos centras“, administruojanti SkyNet tinklą.
13. Didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje) ir jų apylinkėse veikia mikrobangės daugiakanalės televizijos ir skaitmeninės antžeminės televizijos tinklai. 2008 m. sausio 1 d. Lietuvoje buvo 23 708 mikrobangės daugiakanalės televizijos abonentai ir apie 6 000 skaitmeninės antžeminės televizijos abonentų. Šiauliuose ir Panevėžyje mikrobangės daugiakanalės televizijos programos transliuojamos tik skaitmeniniu formatu, kituose miestuose taip transliuojama tik dalis programų. Nuo 2009 m. sausio 1 d. mikrobangės daugiakanalės televizijos tinklai retransliuos iki 48 skaitmeninės televizijos programų tik skaitmeniniu formatu.
14. Palydovinė televizija transliuojama / retransliuojama skaitmeniniu DVB-S (DVB-S – angl. Digital Video Broadcasting-Satellite) formatu. Visoje Lietuvos Respublikos teritorijoje televizijos signalo priėmimo sąlygos yra geros. Skaitmeninės palydovinės televizijos konkurencingumą didina ir pakankami radijo dažnių (kanalų) juostos ištekliai, geros technologinės raidos perspektyvos. Naujovės siejamos su diegiamu DVB-S2 (DVB-S – angl. Digital Video Broadcasting-Satellite-Second Generation) standartu, populiarėjančiomis raiškiosios (HDTV – angl. high definition television) ir interaktyviosios televizijos (MHP – angl. multimedia home platform) paslaugomis. 2006 metais mokamas VIASAT paslaugos teikėjo paketas buvo papildytas lietuviškomis televizijos programomis, o nuolat vykdomos įvairios akcijos labai padidino šios paslaugos abonentų skaičių. VIASAT 2008 metų sausį deklaravo Baltijos šalyse turinti apie 163 000 vartotojų, iš jų apie 50 000 – Lietuvoje. Tikėtina didžiausia skvarba į priemiesčius ir kaimiškąsias teritorijas.
15. Skaitmeninės televizijos priėmimas galimas tik turint skaitmeninį tinkamo standarto televizijos imtuvą arba skaitmeninę televiziją iškoduojantį tinkamo standarto priedėlį (angl. set top box) (toliau vadinama – STB) ir signalams iš eterio priimti tinkamą dažnių ruožą priimančią televizijos anteną. Skaitmeninės antžeminės televizijos siuntėjai ir transliuotojai naudoja H. 264/MPEG-4 AVC signalų glaudinimo standartą. STB yra pigiausia alternatyva skaitmeninės televizijos signalą norinčiam priimti namų ūkiui, tačiau tai yra susiję su papildomomis išlaidomis.
16. Statistikos departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės (toliau vadinama – Statistikos departamentas) duomenimis, 2007 metais Lietuvoje buvo 587,8 tūkst. valstybinio socialinio draudimo senatvės pensijas gaunančių asmenų.
17. Statistikos departamento duomenimis, 2007 metais Lietuvoje 49, 03 tūkst. asmenų reguliariai gavo socialines pašalpas kaip mažas pajamas turintys gyventojai.
18. Statistikos departamento duomenimis, 2007 metais bent vieną televizorių Lietuvoje turėjo 99 procentai namų ūkių, 2 ir daugiau televizorių – 34 procentai namų ūkių.
19. Egzistuoja neigiamo požiūrio į skaitmeninę televiziją, kaip į tam tikrą „prievartos“ valstybės lygiu formą, tikimybė. Tačiau patirtis pereinant nuo SECAM prie PAL televizijos kodavimo sistemos rodo, kad pasipriešinimas pokyčiams sumažės, jeigu laiku ir efektyviai bus informuojama visuomenė ir turėsime pakankamą techninių priemonių pasirinkimą.
III. PROGRAMOS TIKSLAS IR UŽDAVINIAI
20. Šios programos tikslas – iki 2012 m. spalio 29 d. , laikantis sąlygos, kad analoginės antžeminės televizijos išjungimo metu ne mažiau kaip 90 procentų analoginės antžeminės televizijos programas priimančių namų ūkių, naudodami kitas technologijas, turės galimybę priimti visas atitinkamoje teritorijoje transliuotas nemokamas Lietuvos nacionalinių ir vietinių transliuotojų analoginės antžeminės televizijos programas, galutinai išjungti analoginę antžeminę televiziją ir siekti, kad sklandžiai būtų pereinama prie naujų, pažangių skaitmeninių televizijos transliavimo technologijų, užtikrinančių efektyvesnį radijo dažnių panaudojimą ir leidžiančių teikti daugiau bei įvairesnių paslaugų.
21. 1. informuoti elektroninių ryšių verslo įmones ir visuomenę apie skaitmeninės televizijos, veikiančios panaudojant skirtingas technologijas, savybes, reguliariai atnaujinti informaciją apie jos diegimo proceso eigą Lietuvoje;
21. 2. parengti siūlymus dėl išlaidų kompensavimo vartotojams, įsigyjantiems įrangą nemokamoms skaitmeninės televizijos Lietuvos nacionalinių ir vietinių transliuotojų programoms priimti;
IV. SIEKIAMI REZULTATAI (VERTINIMO KRITERIJAI)
22. Šios programos įgyvendinimo rezultatai vertinami po kiekvienų jos įgyvendinimo metų ir galutinai – ją pabaigus. Kokybės ir kiekybės požiūriu šios programos įgyvendinimas analizuojamas ir vertinamas pagal šiuos kriterijus:
22. 1. perėjimo nuo analoginio antžeminio transliavimo prie skaitmeninio transliavimo efektyvumas (vertinama pagal išjungtų analoginės antžeminės televizijos stočių skaičių; siekinys – 100 procentų);
22. 2. palankių naudojimosi skaitmenine televizija sąlygų sudarymas visiems Lietuvos Respublikos gyventojams (vertinama pagal namų ūkių, galinčių priimti kabelinę analoginę televiziją ir skaitmeninę televiziją, perduodamą naudojant įvairias technologijas, procentinį santykį su bendru televiziją priimančių namų ūkių skaičiumi; siekinys – 95 procentai);
22. 3. informacijos sklaidos efektyvumas (vertinama pagal gyventojų informuotumą apie perėjimo nuo analoginio antžeminio transliavimo prie skaitmeninio transliavimo procesą ir šio informuotumo didėjimą; siekinys – 60 procentų);
22. 4. išlaidų skaitmeninės televizijos priėmimo įrangai įsigyti kompensavimo efektyvumas (vertinama pagal gyventojų turimas technines galimybes naudotis skaitmeninės televizijos paslaugomis atitinkamo perėjimo nuo analoginio antžeminio transliavimo prie skaitmeninio transliavimo etapo pabaigoje; siekinys – 95 procentai);
V. PROGRAMOS FINANSAVIMAS
VI. PROGRAMOS ĮGYVENDINIMAS IR KOORDINAVIMAS
24. Šios programos įgyvendinimo priemonės, atsakingi vykdytojai ir preliminarus lėšų poreikis nurodyti jos priede.
26. Šios programos įgyvendinimo priemonių atsakingi vykdytojai, pasibaigus metams, teikia jos vykdymo ataskaitas Susisiekimo ministerijai, kuri kartu su savo metine veiklos ataskaita pateikia ir šios programos įgyvendinimo ataskaitą pagal Strateginio planavimo metodikos, patvirtintos Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. birželio 6 d. nutarimu Nr. 827 (Žin. , 2002, Nr. 57-2312; 2007, Nr. 23-879), 8 priedą Lietuvos Respublikos Vyriausybei, o kopiją – Finansų ministerijai.
Analoginės antžeminės televizijos išjungimo ir
skaitmeninės televizijos skatinimo Lietuvoje
programos
priedas
ANALOGINĖS ANTŽEMINĖS TELEVIZIJOS IŠJUNGIMO IR SKAITMENINĖS TELEVIZIJOS SKATINIMO LIETUVOJE PROGRAMOS ĮGYVENDINIMO PRIEMONĖS
Programos uždaviniai |
Priemonės pavadinimas |
Įvykdymo terminas |
Atsakingi vykdytojai |
Preliminarus lėšų poreikis, tūkst. litų |
1. Informuoti elektroninių ryšių verslo įmones ir visuomenę apie skaitmeninės televizijos, veikiančios panaudojant skirtingas technologijas, savybes, periodiškai atnaujinti informaciją apie jos diegimo proceso eigą Lietuvoje |
1. 1. Parengti ir įgyvendinti informacinę kampaniją, skirtą skaitmeninės televizijos plėtrai skatinti |
2009–2011 metai |
Susisiekimo ministerija, Kultūros ministerija, Ryšių reguliavimo tarnyba, Lietuvos radijo ir televizijos komisija, Informacinės visuomenės plėtros komitetas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės |
10 505 (numatoma pasinaudoti 2007–2013 metų ES fondų parama) |
1. 2. Parengti ir patvirtinti rekomendacijas, kaip reikia įrengti, pertvarkyti daugiabučių pastatų antenų ūkius, kad būtų užtikrintas geros kokybės antžeminės skaitmeninės televizijos signalų priėmimas |
2009 metų IV ketvirtis |
Ryšių reguliavimo tarnyba |
_ |
|
1. 3. Inicijuoti susitarimo pasirašymą su transliuotojais / retransliuotojais dėl analoginės antžeminės televizijos transliavimo išjungimo |
2008 metų IV ketvirtis |
Susisiekimo ministerija, Kultūros ministerija |
_ |
|
2. Parengti siūlymus dėl išlaidų kompensavimo vartotojams, įsigyjantiems įrangą nemokamoms skaitmeninės televizijos Lietuvos nacionalinių ir vietinių transliuotojų programoms priimti |
2. 1. Parengti ir pateikti Lietuvos Respublikos Vyriausybei atitinkamo teisės akto projektą, kuriame būtų numatytas lėšų poreikis 2010–2012 metais išlaidoms skaitmeninės televizijos priėmimo įrangai įsigyti / kompensuoti ir kriterijai, pagal kuriuos asmenims / namų ūkiams bus kompensuojamos šios išlaidos |
2009 metų II ketvirtis |
Susisiekimo ministerija, Kultūros ministerija, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija |
_ |
|
2. 2. Sudaryti ir patvirtinti nuolatinę patariamąją koordinacinę tarybą, kuri teiktų susisiekimo ministrui pasiūlymus analoginės antžeminės televizijos išjungimo, skaitmeninės televizijos, perduodamos naudojant įvairias technologijas, plėtros ir interaktyvių paslaugų diegimo klausimais |
2008 metų IV ketvirtis |
Susisiekimo ministerija |
_ |
3. Užtikrinti sklandų analoginės antžeminės televizijos išjungimą |
3. 1. Parengti ir patvirtinti Radijo dažnių skyrimo radijo ir televizijos programoms transliuoti ir siųsti strateginio plano pakeitimo projektą, įtraukiant po analoginės antžeminės televizijos išjungimo atsilaisvinančius, su užsienio valstybėmis suderintus radijo dažnius ir užtikrinant regioninių televizijų veiklos tęstinumą |
2009 metų IV ketvirtis |
Ryšių reguliavimo tarnyba |
_ |
3. 2. Teikti pasiūlymus susisiekimo ministrui dėl analoginės antžeminės televizijos išjungimo iki 2012 metų atskirose Lietuvos teritorijose, laikantis sąlygos, kad namų ūkiai, priimantys kitas, ne analoginės antžeminės televizijos programas, sudarys ne mažiau kaip 90 procentų visų televizijos programas priimančių namų ūkių |
I etapas – 2009 metai, II etapas – 2011 metai |
Ryšių reguliavimo tarnyba |
_ |
|
|
|
|
Iš viso |
10 505 |