LIETUVOS RESPUBLIKOS
AUKŠTOJO MOKSLO ĮSTATYMO 2, 3, 13, 15, 16, 17, 19, 22, 23, 24, 32, 36, 37, 39, 40, 41, 42, 44, 47, 48, 49, 54, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 67 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR PAPILDYMO
Į S T A T Y M A S
2003 m. balandžio 22 d. Nr. IX-1526
Vilnius
(Žin., 2000, Nr. 27-715; 2001, Nr. 16-496; 2002, Nr. 3-75, Nr. 71-2968)
1 straipsnis. 2 straipsnio 5, 10, 19, 26 dalių pakeitimas ir straipsnio papildymas 28, 29 dalimis
1. 2 straipsnio 5 dalyje išbraukti žodį „(aukščiausios)“ ir šią dalį išdėstyti taip:
2. 2 straipsnio 10 dalyje išbraukti žodį „profesinės“ ir šią dalį išdėstyti taip:
3. Pakeisti 2 straipsnio 19 dalį ir ją išdėstyti taip:
4. Pakeisti 2 straipsnio 26 dalį ir ją išdėstyti taip:
„26. Vientisosios studijos – magistro ir (arba) profesinei kvalifikacijai įgyti skirtos studijos, kai tęstinumu susiejamos pirmosios ir antrosios pakopų universitetinės studijos. Medicinos ir odontologijos studijų krypčių vientisosios studijos apima ir būtiną minimalų praktinį pasirengimą (internatūrą).“
5. Papildyti 2 straipsnį 28 dalimi:
6. Papildyti 2 straipsnį 29 dalimi:
2 straipsnis. 3 straipsnio 2 dalies pakeitimas
3 straipsnis. 13 straipsnio papildymas 4 ir 5 dalimis
1. Papildyti 13 straipsnį 4 dalimi:
„4. Nevalstybinę aukštąją mokyklą ar užsienio šalies aukštosios mokyklos filialą gali steigti tik juridinis asmuo (išskyrus Lietuvos Respublikos valstybines aukštąsias mokyklas), turintis materialinę bazę, būtiną aukštosios mokyklos veiklai užtikrinti, ir Vyriausybės nustatyta tvarka gavęs leidimą vykdyti studijas. Ministerija Vyriausybės nustatyta tvarka teikia Vyriausybei išvadą dėl leidimo steigti aukštąją mokyklą išdavimo arba informuoja pareiškėjus apie neigiamo sprendimo priėmimo priežastis.“
4 straipsnis. 15 straipsnio pakeitimas
Pakeisti 15 straipsnį ir jį išdėstyti taip:
„15 straipsnis. Studijų pagal kitų šalių aukštųjų mokyklų studijų programas vykdymas
1. Lietuvoje gali būti vykdomos studijos pagal kitų šalių aukštųjų mokyklų studijų programas, jeigu tose šalyse yra nacionalinė vertinimo (akreditavimo) sistema, pagal kurią yra įvertintos (akredituotos) tos aukštosios mokyklos arba jų programos.
2. Lietuvos ir užsienio aukštosios mokyklos, ketinančios Lietuvoje vykdyti studijas pagal kitų šalių aukštųjų mokyklų studijų programas ir užsiimti kita su studijomis susijusia veikla, turi Vyriausybės nustatyta tvarka gauti leidimą šioms paslaugoms teikti.
3. Kiti juridiniai asmenys, turintys užsienio aukštosios mokyklos įgaliojimą vykdyti studijas Lietuvoje ir tos užsienio šalies aukštojo mokslo sritį reglamentuojančios valstybės institucijos tarpininkavimo raštą, taip pat gali vykdyti studijas pagal kitų šalių aukštųjų mokyklų studijų programas ir užsiimti kita su studijomis susijusia veikla, jeigu Vyriausybės nustatyta tvarka gavo leidimą šioms paslaugoms teikti.
5 straipsnis. 16 straipsnio 2 dalies pakeitimas
16 straipsnio 2 dalyje išbraukti žodžius „Vyriausybės įgaliota „, vietoj žodžių „studijų kokybės vertinimo institucija“ įrašyti žodžius „Studijų kokybės vertinimo centras“ ir šią dalį išdėstyti taip:
6 straipsnis. 17 straipsnio 5 dalies pakeitimas
17 straipsnio 5 dalyje išbraukti žodžius „Vyriausybės įgaliota „, vietoj žodžių „studijų kokybės vertinimo institucija“ įrašyti žodžius „Studijų kokybės vertinimo centras“ ir šią dalį išdėstyti taip:
„5. Jeigu Studijų kokybės vertinimo centras pakartotinai neigiamai įvertina aukštosios mokyklos veiklą ir nustato, kad jos teikiamos kvalifikacijos neatitinka nustatytų reikalavimų, Ministerija gali siūlyti Vyriausybei:
7 straipsnis. 19 straipsnio papildymas nauja 4 dalimi
1. Papildyti 19 straipsnį nauja 4 dalimi:
8 straipsnis. 22 straipsnio 5 dalies 11 punkto pripažinimas netekusiu galios
9 straipsnis. 23 straipsnio 5 dalies 8 punkto pakeitimas
23 straipsnio 5 dalies 8 punkte vietoj žodžių „bei sutarties su Ministerija projektus“ įrašyti žodį „projektą“, vietoj žodžio „juos“ įrašyti žodį „jį“ ir šį punktą išdėstyti taip:
10 straipsnis. 24 straipsnio 1 dalies 1 punkto pakeitimas
11 straipsnis. 32 straipsnio pakeitimas
Pakeisti 32 straipsnį ir jį išdėstyti taip:
„32 straipsnis. Profesoriai emeritai
Vyresniems kaip 65 metų profesoriams ir vyriausiesiems mokslo darbuotojams, aktyviai dirbusiems mokslinį ir pedagoginį darbą universitete, už ypatingus nuopelnus mokslui ar menui senatas gali suteikti profesoriaus emerito vardą. Profesoriui emeritui universiteto statuto nustatyta tvarka sudaromos sąlygos dalyvauti universiteto mokslinėje ir kitoje veikloje. Profesoriui emeritui aukštosios mokyklos nustatyta tvarka mokama universiteto senato nustatyto dydžio profesoriaus emerito mėnesinė išmoka.“
12 straipsnis. 36 straipsnio 3 dalies pakeitimas
36 straipsnio 3 dalyje vietoj žodžių „sutartyje su Ministerija“ įrašyti žodžius „plėtros perspektyviniame plane“ ir šią dalį išdėstyti taip:
„3. Universitetuose atliekamų mokslinių tyrimų kryptis ir mastą, tematiką bei terminus nustato patys universitetai, atsižvelgdami į valstybės reikmes, tyrimų svarbą krašto švietimui, kultūrai ir ūkiui, tarptautinio mokslinio bendradarbiavimo programas, taip pat į mokslo darbuotojų kvalifikaciją bei universiteto turimus finansinius išteklius. Valstybinių universitetų tyrimų kryptys bei terminai nurodomi universiteto plėtros perspektyviniame plane. Pagal tikslines programas vykdoma taikomoji mokslinė veikla ir su ja susiję taikomieji moksliniai tyrimai yra finansuojami iš valstybės biudžeto, taip pat iš užsakovų lėšų.“
13 straipsnis. 37 straipsnio 6 dalies pakeitimas
Pakeisti 37 straipsnio 6 dalį ir ją išdėstyti taip:
„6. Instituto direktorių iš mokslininkų ne ilgesnei kaip 5 metų kadencijai ir ne daugiau kaip dviem kadencijoms iš eilės viešo konkurso būdu slaptu balsavimu renka komisija, kurią sudaro po lygiai atstovų iš instituto tarybos ir universiteto senato bei vienas Ministerijos atstovas. Konkurso ir komisijos sudarymo tvarką nustato Ministerija. Su išrinktu direktoriumi rektorius sudaro terminuotą darbo sutartį. Instituto direktorius yra instituto tarybos narys pagal pareigas.“
14 straipsnis. 39 straipsnio 2 dalies 4 ir 5 punktų ir 3 dalies pakeitimas
1. 39 straipsnio 2 dalies 4 punkte po žodžio „aspirantūros“ įrašyti žodį „doktorantūros“, išbraukti žodį „profesinė“ ir šį punktą išdėstyti taip:
3. Pakeisti 39 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:
„3. Pagrindinės nuosekliųjų studijų formos yra šios: dieninė, vakarinė ir neakivaizdinė. Konkrečias nuosekliųjų pirmosios pakopos studijų krypties formas nustato atitinkamos studijų krypties reglamentas. Studijų formų aprašus tvirtina Ministerija, atsižvelgusi į Lietuvos mokslo tarybos, Lietuvos universitetų rektorių konferencijos (konferencijų), Lietuvos kolegijų direktorių konferencijos (konferencijų) siūlymus, Aukštojo mokslo tarybos bei Lietuvos studentų atstovybių sąjungos (sąjungų) išvadas.“
15 straipsnis. 40 straipsnio 1 dalies pakeitimas
16 straipsnis. 41 straipsnio 3 dalies pakeitimas
Pakeisti 41 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:
„3. Vientisųjų studijų apimtis yra ne mažesnė kaip 180 kreditų (kai suteikiama profesinė kvalifikacija) ar 200 kreditų (kai suteikiamas magistro kvalifikacinis laipsnis), bet ne didesnė kaip 240 kreditų, išskyrus medicinos studijų krypties studijas, kurių apimtis yra ne didesnė kaip 280 kreditų. Pirmoji studijų dalis (160 kreditų) priskiriama pagrindinių studijų pirmajai pakopai, o likusi dalis (20–80 kreditų, medicinos studijų krypties – 80–120 kreditų) priskiriama nuosekliųjų studijų antrajai pakopai.“
17 straipsnis. 42 straipsnio 7, 8 dalių pakeitimas ir straipsnio papildymas 9, 10 dalimis
1. Pakeisti 42 straipsnio 7 dalį ir ją išdėstyti taip:
2. 42 straipsnio 8 dalyje išbraukti ketvirtą sakinį ir šią dalį išdėstyti taip:
„8. Doktorantūros studijos baigiamos disertacijos parengimu. Disertacijos ginamos prie universitetų veikiančiose mokslo krypčių tarybose. Doktorantūros studijų, disertacijos gynimo ir mokslo laipsnių suteikimo tvarką nustato doktorantūros nuostatai, kuriuos tvirtina Vyriausybė, atsižvelgdama į Lietuvos mokslo tarybos, Lietuvos mokslų akademijos, Lietuvos universitetų rektorių konferencijos (konferencijų) siūlymus bei Aukštojo mokslo tarybos išvadas.“
3. Papildyti 42 straipsnį 9 dalimi:
4. Papildyti 42 straipsnį 10 dalimi:
„10. Tais atvejais, kai studijų programoje yra numatyta studentų profesinės veiklos praktika, įmonė ar įstaiga, kurioje studentas atlieka praktiką, ir studentas bei aukštoji mokykla, kurioje jis studijuoja, sudaro praktinio mokymo sutartį. Sutarties turinį, formą ir registravimo tvarką nustato Ministerija.“
18 straipsnis. 44 straipsnio 2 dalies pakeitimas
19 straipsnis. 47 straipsnio pakeitimas
Pakeisti 47 straipsnį ir jį išdėstyti taip:
„47 straipsnis. Priėmimas į valstybinę aukštąją mokyklą
2. Priėmimo į aukštąją mokyklą taisykles nustato pati aukštoji mokykla, Vyriausybės nustatyta tvarka jas suderinusi su Ministerija. Priėmimo į pagrindines ir vientisąsias studijas sąlygos dėl konkursinių mokomųjų dalykų pagal studijų kryptis ir dėl konkursinio balo formavimo principų derinamos Vyriausybės nustatyta tvarka ir skelbiamos ne vėliau kaip prieš 2 metus iki priėmimo pradžios. Stojantis asmuo turi teisę pateikti prašymą stoti į kelias aukštąsias mokyklas.
3. Studentai į aukštąją mokyklą priimami konkurso būdu. Pagrindinių ir vientisųjų studijų konkursinį balą turi sudaryti ne daugiau kaip keturių mokomųjų dalykų mokymosi rezultatai (iš jų – ne daugiau kaip 3 mokomųjų dalykų brandos egzaminų rezultatai). Specialiesiems gebėjimams nustatyti aukštoji mokykla papildomai gali organizuoti ne daugiau kaip du egzaminus ar testus. Jei mokomojo dalyko brandos egzaminą organizuoja ir administruoja Ministerijos įgaliota institucija, aukštoji mokykla šio mokomojo dalyko egzamino ar testo neorganizuoja. Priimant į antrosios ir trečiosios pakopos studijas turi būti atsižvelgiama į žemesnės arba tos pačios pakopos studijų rezultatus ir aukštosios mokyklos nustatytus kitus kriterijus.
4. Bendrą maksimaliai leistiną priimamų į aukštąsias mokyklas studentų skaičių pagal studijų pakopas, formas ir finansavimo pobūdį kasmet ne vėliau kaip iki kovo 1 d. tvirtina Vyriausybė, atsižvelgdama į specialistų poreikį, konkrečios aukštosios mokyklos specialistų parengimo kokybę, taip pat aukštosioms mokykloms skirtas valstybės biudžeto lėšas.
5. Asmenys, sutinkantys mokėti visą studijų kainą, konkurso būdu gali būti priimami į vakarinės ir neakivaizdinės formų visų pakopų studijas, taip pat iki 2005–2006 studijų metų – į antrosios pakopos dieninės formos studijas.
6. Su studentais, priimamais šio straipsnio 5 dalyje nustatyta tvarka, aukštoji mokykla sudaro studijų sutartis. Standartines studijų sutarties sąlygas nustato Ministerija.
20 straipsnis. 48 straipsnio 1 dalies pakeitimas
21 straipsnis. 49 straipsnio 2 dalies pakeitimas
Pakeisti 49 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:
„2. Studentas, neišlaikęs egzamino, įskaitos ar kitaip neatsiskaitęs už studijų programoje numatytus dalykus, turi teisę nemokamai perlaikyti (atsiskaityti) aukštosios mokyklos nustatyta tvarka, kuri turi būti priimta atsižvelgus į studentų atstovybės siūlymus. Ši nuostata netaikoma aukštosiose mokyklose, kurios naudoja kaupiamąją žinių vertinimo sistemą ir tam yra gavusios studentų atstovybės pritarimą.“
22 straipsnis. 54 straipsnio pakeitimas
Pakeisti 54 straipsnį ir jį išdėstyti taip:
„54 straipsnis. Valstybės biudžeto lėšų skyrimas valstybinėms aukštosioms mokykloms
1. Valstybės biudžeto lėšas kiekvienai valstybinei aukštajai mokyklai kasmet skiria Seimas. Valstybės biudžeto lėšos aukštajai mokyklai skiriamos bendra suma: paprastosios išlaidos (neišskiriant lėšų darbo užmokesčiui) ir valstybės investicijų programoje numatyti valstybės biudžeto asignavimai nepaprastosioms išlaidoms.
23 straipsnis. 56 straipsnio 1, 2 dalių papildymas ir pakeitimas
1. Papildyti 56 straipsnio 1 dalį nauju 7 punktu:
3. Pakeisti 56 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:
„2. Valstybinės aukštosios mokyklos lėšos, gautos kaip studentų studijų įmokos, taip pat lėšos, gautos iš asmenų, nurodytų šio įstatymo 61 straipsnyje, ir pajamos iš mokslinės ir ūkinės veiklos bei teikiamų paslaugų Vyriausybės nustatyta tvarka įtraukiamos į valstybės biudžeto apskaitą, tačiau naudojamos šios aukštosios mokyklos specialiosioms programoms finansuoti. Aukštosios mokyklos jų statutuose nustatytiems tikslams ir uždaviniams įgyvendinti specialiųjų programų lėšas valdo, naudoja bei jomis disponuoja savarankiškai.“
24 straipsnis. 57 straipsnio 3 dalies pakeitimas
25 straipsnis. 58 straipsnio pakeitimas
Pakeisti 58 straipsnį ir jį išdėstyti taip:
„58 straipsnis. Studijų išlaidos ir kaina
1. Studijų valstybinėje aukštojoje mokykloje išlaidos (pagal studijų kryptį, pakopą ir formą) nustatomos vadovaujantis šio įstatymo 57 straipsnyje nurodyta metodika.
2. Į studijų išlaidas įskaičiuojamos lėšos, būtinos studijoms organizuoti bei jų moksliniam lygiui palaikyti, tai yra:
1) lėšos aukštųjų mokyklų dėstytojų, mokslo ir kitų su studijomis susijusių darbuotojų darbo užmokesčiui ir valstybiniam socialiniam draudimui;
2) lėšos aukštosios mokyklos išlaidoms, susijusioms su studijomis ir jų moksliniam lygiui palaikyti reikalingomis prekėmis bei paslaugomis;
3. Studijų kaina valstybinėje aukštojoje mokykloje nurodoma priėmimo į aukštąją mokyklą taisyklėse, suderintose šio įstatymo 47 straipsnio 2 dalyje nustatyta tvarka.
4. Lietuvos Respublikos piliečiams šio straipsnio 3 dalyje nurodyta studijų kaina negali būti didesnė negu studijų išlaidos, nustatytos šio straipsnio 1 ir 2 dalyse nustatyta tvarka.
5. Užsienio valstybių piliečiams ir asmenims be pilietybės šio straipsnio 3 dalyje nurodyta studijų kaina negali būti mažesnė negu studijų išlaidos, nustatytos šio straipsnio 1 ir 2 dalyse nustatyta tvarka, išskyrus atvejus, kai Lietuvos Respublikos tarptautinės sutartys ar kiti teisės aktai nustato kitaip.
26 straipsnis. 59 straipsnio pakeitimas
Pakeisti 59 straipsnį ir jį išdėstyti taip:
„59 straipsnis. Studentų studijų įmokos
1. Valstybinių aukštųjų mokyklų visų formų pagrindinių, vientisųjų ir antrosios pakopos studijų studentai kiekvieną semestrą aukštajai mokyklai moka studijų įmoką, kuri lygi Vyriausybės nustatyto minimalaus gyvenimo lygio 4 dydžiams.
2. Studentai, be šio straipsnio 1 dalyje numatytos studijų įmokos arba studijų sutartyje nurodytos studijų kainos, neturi mokėti aukštosioms mokykloms jokių kitų įmokų, tiesiogiai susijusių su studijų programos įgyvendinimu, aukštosios mokyklos studijų nuostatų, suderintų su studentų atstovybe, nustatyta tvarka.
27 straipsnis. 60 straipsnio pakeitimas
Pakeisti 60 straipsnį ir jį išdėstyti taip:
„60 straipsnis. Nemokamas aukštasis mokslas gerai besimokantiems valstybinių aukštųjų mokyklų studentams
1. Gerai besimokantiems valstybinių aukštųjų mokyklų studentams laiduojamas nemokamas mokslas – jų studijų įmokos apmokamos valstybės lėšomis. Gerai besimokančiais studentais laikomi 30 procentų kiekvienos studijų programos kiekvieno semestro studentų, išskyrus studentus, nurodytus šio įstatymo 61 straipsnyje, atrinktų kas semestrą pagal geriausius studijų rezultatus (pirmąjį studijų semestrą – pagal stojimo rezultatus).
2. Ne mažiau kaip 50 procentų dieninių studijų studentų, išskyrus studentus, nurodytus šio įstatymo 61 straipsnyje, atrinktų aukštosios mokyklos konkurso tvarka pagal mokymosi rezultatus (pirmąjį studijų semestrą – pagal stojimo rezultatus), studijų įmokos apmokamos valstybės lėšomis. Vyriausybė kasmet nustato, kokiai daliai tais metais į aukštąją mokyklą priimtų studentų pagal studijų pakopas ir formas studijų įmokos apmokamos valstybės biudžeto lėšomis. Priėmimo į aukštąją mokyklą metu užfiksuotas studijų, kurių įmoka apmokama valstybės biudžeto lėšomis, vietų skaičius išlieka per visą nustatytą studijų laikotarpį.
3. Studentai aukštosios mokyklos nustatyta tvarka už nepažangumą išbraukiami iš aukštosios mokyklos studentų sąrašų.
4. Į laisvas vietas pagal pažangumą prioriteto tvarka gali pretenduoti šie toje pačioje studijų programoje tame pačiame kurse studijuojantys asmenys (išskyrus asmenis, nurodytus šio įstatymo 61 straipsnio 1 dalies 1–3 punktuose):
28 straipsnis. 61 straipsnio pakeitimas
Pakeisti 61 straipsnį ir jį išdėstyti taip:
„61 straipsnis. Mokamos studijos valstybinėse aukštosiose mokyklose
1. Už studijas valstybinėje aukštojoje mokykloje visą studijų kainą moka:
1) asmenys, studijuojantys pagal tos pačios arba žemesnės pakopos, kurią jie yra baigę valstybinėje aukštojoje mokykloje, studijų programą, jeigu ne daugiau kaip už pusę baigtos studijų programos kreditų mokėjo visą studijų kainą, išskyrus Vyriausybės nustatytus atvejus;
2) asmenys, vienu metu studijuojantys pagal dvi ar daugiau tos pačios pakopos studijų programas, jeigu jų studijos pagal bent vieną iš šių studijų programų yra visiškai arba iš dalies apmokamos valstybės biudžeto lėšomis (jie moka už antrąją ir kitas studijų programas);
3) užsieniečiai, jeigu Lietuvos Respublikos tarptautinės sutartys ar kiti teisės aktai nenustato kitaip;
29 straipsnis. 62 straipsnio pakeitimas
Pakeisti 62 straipsnį ir jį išdėstyti taip:
„1. Valstybinių ir nevalstybinių aukštųjų mokyklų pagrindinių, vientisųjų ir antrosios studijų pakopos studentai gali gauti valstybės paskolas:
2. Valstybinių aukštųjų mokyklų dieninės studijų formos pagrindinių, vientisųjų ir antrosios studijų pakopos studentai, doktorantai ir meno aspirantai Vyriausybės nustatyta tvarka gali gauti stipendijas. Lėšos stipendijoms skiriamos iš valstybės biudžeto asignavimų, numatytų aukštosioms mokykloms.
30 straipsnis. 63 straipsnio 1 ir 3 dalių pakeitimas
1. Pakeisti 63 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:
2. 63 straipsnio 3 dalyje išbraukti antrą, ketvirtą ir penktą sakinius ir šią dalį išdėstyti taip:
31 straipsnis. 67 straipsnio 1, 3, 5 dalių pakeitimas ir straipsnio papildymas 7 dalimi
1. Pakeisti 67 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:
2. Pakeisti 67 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:
„3. Šiame įstatyme nustatyta studijų įmokų mokėjimo tvarka pradedama taikyti nuo 2002 m. rugsėjo 1 d., o paskolų studijų įmokoms mokėti teikimo tvarka – nuo 2003 m. sausio 1 d. Studijų įmokų mokėjimo ir paskolų studijų įmokoms mokėti teikimo tvarka, taip pat šio įstatymo 60 straipsnio 1 ir 2 dalių nuostatos taikomos pagrindinių ir vientisųjų studijų studentams nuo 2002–2003 studijų metų, o antrosios pakopos studentams – nuo 2006–2007 studijų metų, išskyrus studentus, sudariusius sutartis su aukštąja mokykla iki 2002 metų.“
3. Pakeisti 67 straipsnio 5 dalį ir ją išdėstyti taip: