LIETUVOS RESPUBLIKOS KRAŠTO APSAUGOS MINISTRO

 

Į S A K Y M A S

DĖL KARIŲ IR CIVILIŲ TARNYBOS ANTRAJAME OPERATYVINIŲ TARNYBŲ DEPARTAMENTE PRIE KRAŠTO APSAUGOS MINISTERIJOS STATUTO PATVIRTINIMO

 

2000 m. liepos 27 d. Nr. 865

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo (Žin., 1998, Nr. 49-1325; 2000, Nr. 42-1194) 25 straipsnio 2 dalimi bei Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2000 m. liepos 21 d. nutarimu Nr. 878 (Žin., 2000, Nr. 62-1882) įgaliotas,

Tvirtinu Karių ir civilių tarnybos Antrajame operatyvinių tarnybų departamente prie Krašto apsaugos ministerijos statutą (pridedama).

 

 

KRAŠTO APSAUGOS MINISTRAS                                               ČESLOVAS STANKEVIČIUS

______________


PATVIRTINTA

krašto apsaugos ministro

2000 m. liepos 27 d. įsakymu Nr. 865

 

KARIŲ IR CIVILIŲ TARNYBOS AntrAJAME operatyvinių tarnybų departamentE prie KRAŠTO APSAUGOS MINISTERIJOS STATUTAS

 

I SKIRSNIS

Bendrosios nuostatos

 

1. Šis statutas reglamentuoja Antrojo operatyvinių tarnybų departamento prie Krašto apsaugos ministerijos (toliau vadinama – Departamentas) struktūrą, profesinės karo tarnybos ir civilinės krašto apsaugos tarnybos atlikimo Departamente sąlygas ir tvarką, šią tarnybą atliekančių asmenų statusą, tarnybos santykius, socialines ir kitas garantijas. Šio statuto normos įgyvendina Lietuvos Respublikos krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo, Civilinės krašto apsaugos tarnybos statuto normas, taip pat Lietuvos Respublikos valstybės tarnybos įstatymo bendrąsias normas.

2. Šis statutas taikomas Departamente tarnaujantiems kariams ir statutiniams valstybės tarnautojams.

3. Departamentą sudaro vadovybė, tarnybos, skyriai ir teritoriniai padaliniai.

4. Prie Departamento gali būti steigiamos įmonės, reikalingos Departamento funkcijoms įgyvendinti. Šių įmonių steigėja yra ir jų nuostatus (įstatus) tvirtina Krašto apsaugos ministerija. Įmonių vadovus skiria ir atleidžia krašto apsaugos ministras Departamento direktoriaus siūlymu. Kitus įmonių darbuotojus į pareigas skiria ir iš jų atleidžia Departamento direktorius. Krašto apsaugos ministras taip pat nustato įmonių vadovų ir kitų darbuotojų pareiginės algos dydžius.

5. Departamento nuostatus ir pareigybių sąrašą tvirtina krašto apsaugos ministras.

6. Departamento personalą sudaro:

6.1. profesinės karo tarnybos kariai (toliau vadinama – kariai);

6.2. statutiniai valstybės tarnautojai;

6.3. paslaugų valstybės tarnautojai, atliekantys ūkines ar technines funkcijas.

7. Departamento karys yra Lietuvos Respublikos pilietis, atliekantis profesinę karo tarnybą Departamente.

8. Departamento kariai skirstomi į:

8.1. karius, vykdančius šio statuto 30 punkte nustatytą veiklą (esančius pareigūnais);

8.2. karius, nevykdančius šio statuto 30 punkte nustatytos veiklos.

9. Departamento statutinis valstybės tarnautojas yra asmuo, atliekantis civilinę krašto apsaugos tarnybą Departamente.

10. Departamento statutiniai valstybės tarnautojai skirstomi į:

10.1. civilinę krašto apsaugos tarnybą atliekančius pareigūnus (toliau vadinama – civiliai pareigūnai);

10.2. civilinę krašto apsaugos tarnybą atliekančius tarnautojus (toliau vadinama – tarnautojai).

11. Pareigūnas yra statutinis valstybės tarnautojas, Departamente atliekantis civilinę krašto apsaugos tarnybą (civilis pareigūnas) arba karys, Departamente atliekantis profesinę karo tarnybą ir krašto apsaugos sistemoje turintis administracinius įgaliojimus pagal pareigas pavaldiems ir (ar) nepavaldiems asmenims bei vykdantis šio statuto 30 punkte nustatytą veiklą. Valstybės tarnautojų arba karių pareigybių priskyrimas pareigūnų kategorijai nustatomas Departamento pareigybių sąraše.

12. Tarnautojas yra Departamente atliekantis civilinę krašto apsaugos tarnybą asmuo, nevykdantis šio statuto 30 punkte nustatytos veiklos.

13. Paslaugų valstybės tarnautojai į darbą priimami viešo konkurso būdu. Paslaugų valstybės tarnautojų priėmimą ir darbo santykius reglamentuoja Lietuvos Respublikos valstybės tarnybos įstatymas, darbo santykius reglamentuojantys įstatymai ir kiti teisės aktai. Šio statuto nuostatos jiems netaikomos.

 

II SKIRSNIS

PROFESINĖS KARO TARNYBOS IR CIVILINĖS KRAŠTO APSAUGOS TARNYBOS ATLIKIMO DEPARTAMENTE SĄLYGOS

 

14. Profesinės karo tarnybos sutarties su priimamais į Departamentą asmenimis sudarymo sąlygas ir tvarką nustato Lietuvos Respublikos krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymas ir krašto apsaugos ministro įsakymai.

15. Civilinės krašto apsaugos tarnybos sutarties su priimamais į Departamentą valstybės tarnautojais sudarymo sąlygas ir tvarką nustato Lietuvos Respublikos krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymas, Civilinės krašto apsaugos tarnybos statutas ir krašto apsaugos ministro įsakymai.

16. Į kario, civilio pareigūno ar tarnautojo pareigas Departamente, vadovaujantis savanoriškumo ir atrankos principais, priimami ne mažiau kaip 20 metų sulaukę Lietuvos Respublikos piliečiai. Priimamiems į civilinės krašto apsaugos tarnybos civilio pareigūno ar tarnautojo pareigas netaikomas Civilinės krašto apsaugos tarnybos statute nustatytas 2 metų tarnybos krašto apsaugos sistemoje reikalavimas. Priimamieji turi atitikti šiuos reikalavimus:

16.1. turėti aukštąjį išsilavinimą arba jį įsigyti šio statuto 21 ir 22 punktuose nustatytomis sąlygomis (šis reikalavimas taikomas tik į Departamentą priimamiems karininkams ir priimamiesiems į civilio pareigūno pareigas);

16.2. mokėti valstybinę kalbą;

16.3. mokėti bent vieną iš Šiaurės Atlanto Sutarties Organizacijos (toliau vadinama – NATO) valstybių kalbų arba ją išmoksiantys šio statuto 25 punkte nustatytomis sąlygomis (šis reikalavimas taikomas tik į Departamentą priimamiems karininkams ir priimamiesiems į civilio pareigūno pareigas);

16.4. būti karo prievolininku, atlikusiu privalomąją pradinę karo tarnybą. Šis reikalavimas netaikomas karo prievolininkams, Lietuvos Respublikos karo prievolės įstatymo numatytais atvejais ir tvarka nuo šios prievolės atleistiems, taip pat asmenims, kuriems ji atidėta ar pakeista kitais tarnybos atlikimo būdais;

16.5. pateikti žinias apie save, savo ryšius ir interesus, galinčius turėti reikšmės valstybės ar tarnybos paslapčių apsaugai, tarnybos pareigų vykdymui ar galinčius būti privačių interesų konflikto priežastimi, ir jeigu Departamento direktoriaus nustatyta tvarka atlikus patikrinimą tokių aplinkybių nenustatyta;

16.6. pagal savo sveikatos būklę tikti profesinei karo tarnybai arba civilinei krašto apsaugos tarnybai;

16.7. gauti leidimą dirbti su valstybės paslaptį sudarančia informacija, kai pagal jų pareigas tokį leidimą būtina turėti;

16.8. įstatymų, šio statuto ir kitų teisės aktų nustatytomis sąlygomis ir tvarka įsipareigoti tarnauti Departamente arba krašto apsaugos sistemoje ne mažiau kaip 5 metus ir ne mažiau kaip 2 metus po paskutinio mokymosi ar kvalifikacijos kėlimo krašto apsaugos sistemos lėšomis ar siuntimu.

17. Siekiant užtikrinti valstybės ar tarnybos paslapčių apsaugą ir patikrinti priimamo į tarnybą Departamente asmens pateiktą informaciją, gavus jo raštišką sutikimą, gali būti naudojamas poligrafas. Poligrafas naudojamas įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka.

18. Į tarnybą Departamente negali būti priimami asmenys:

18.1. teisti už tyčinius nusikaltimus;

18.2. kurių veiksnumas apribotas teismo;

18.3. atsisakę prisiekti Lietuvos Respublikai;

18.4. esantys politinių partijų, organizacijų, visuomeninių politinių judėjimų nariai bei rėmėjai ir asmenys, kitaip dalyvaujantys šių partijų, organizacijų ar judėjimų veikloje;

18.5. pateikę žinomai neteisingas žinias apie save, savo ryšius ir interesus.

19. Priimami į Departamentą kariai, taip pat asmenys, priimami į civilio pareigūno ir tarnautojo pareigas, privalo pateikti šiuos dokumentus:

19.1. Lietuvos Respublikos piliečio pasą;

19.2. Valstybinį socialinio draudimo pažymėjimą;

19.3. išsilavinimą liudijantį dokumentą;

19.4. vyrai – dokumentus, įrodančius, kad atliko karo prievolę arba kad įstatymo numatytais atvejais ir tvarka nuo šios prievolės jie yra atleisti, arba kad privalomoji karo tarnyba jiems yra atidėta arba pakeista kitais tarnybos atlikimo būdais;

19.5. nustatytos formos medicininės komisijos išvadą dėl tinkamumo tarnybai.

20. Departamento karininkai ir civiliai pareigūnai privalo turėti aukštąjį išsilavinimą.

21. Departamento karininkai, nebaigę Lietuvos Respublikos ar užsienio valstybių karinio mokymo įstaigų arba neturintys aukštojo išsilavinimo bei nebaigę karininkų kursų, tokį išsilavinimą privalo įgyti per 5 metus nuo šio statuto įsigaliojimo.

22. Departamento civiliai pareigūnai, neturintys aukštojo išsilavinimo, tokį išsilavinimą privalo įgyti per 5 metus nuo šio statuto įsigaliojimo.

23. Departamento karininkai ir civiliai pareigūnai, kurie per 21 ir 22 punktuose nustatytą laiką neįgijo būtino išsilavinimo, perkeliami į žemesnes, jų išsilavinimą atitinkančias pareigas. Jei tokių laisvų pareigų nėra, jie atleidžiami iš tarnybos Departamente pagal šio statuto 55 arba 57.5 punktus.

24. Departamento karininkai ir civiliai pareigūnai privalo mokėti bent vieną iš NATO valstybių kalbų.

25. Departamento karininkai ir civiliai pareigūnai, nemokantys bent vienos iš NATO valstybių kalbų, privalo ją išmokti per 2 metus nuo šio statuto įsigaliojimo.

26. Departamento karininkai ir civiliai pareigūnai, kurie per 25 punkte nurodytą laiką neišmoko bent vienos iš NATO valstybių kalbų, atleidžiami iš pareigų Departamente pagal šio statuto 55 arba 57.5 punktus.

27. Civiliai pareigūnai ir tarnautojai pradeda eiti pareigas Departamente po to, kai prisiekia Lietuvos Respublikai ir pasirašo vardinį priesaikos lapą.

28. Nustatomas šis civilio pareigūno ir tarnautojo priesaikos tekstas:

„Aš, (vardas, pavardė)

prisiekiu ištikimai tarnauti Lietuvos Respublikai ir jos žmonėms, gerbti ir vykdyti Lietuvos Respublikos Konstituciją ir įstatymus, saugoti man patikėtas valstybės ir tarnybos paslaptis, sąžiningai atlikti man pavestas krašto apsaugos tarnybos pareigas.

Tepadeda man Dievas.“

Prisiekti galima ir be paskutinio sakinio.

 

III SKIRSNIS

karių, CIVILIŲ pareigūnų ir tarnautojų TARNYBINĖ VEIKLA

 

29. Karių, civilių pareigūnų ir tarnautojų tarnybinės veiklos sąlygas ir tvarką reglamentuoja Lietuvos Respublikos krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymas, šis statutas bei kiti teisės aktai. Lietuvos Respublikos valstybės tarnybos įstatymo ir Civilinės krašto apsaugos tarnybos statuto normos taikomos tiek, kiek nereglamentuoja ar nenustato kitaip šis statutas.

30. Departamento kariai, einantys atitinkamas pareigybių (etatų) sąraše patvirtintas pareigas, ir civiliai pareigūnai įstatymų bei kitų teisės aktų nustatyta tvarka vykdo:

30.1. žvalgybą;

30.2. kontržvalgybą;

30.3. operatyvinę veiklą;

30.4. veiklą, užtikrinančią valstybės ir tarnybos paslapčių apsaugą krašto apsaugos sistemoje;

30.5. kitas priemones, užtikrinančias valstybės gynybinę galią, saugumą bei interesų apsaugą.

31. Departamento kariai, nevykdantys šio statuto 30 punkte nustatytos veiklos, vykdo kitas funkcijas, kurioms atlikti yra būtina būti kariu.

32. Departamento tarnautojai vykdo veiklą, kuriai atlikti reikia turėti specialių žinių ir (ar) patirties krašto apsaugos sistemoje.

 

IV SKIRSNIS

Departamento karių, CIVILIŲ pareigūnų ir tarnautojų teisės, pareigos IR VEIKLOS APRIBOJIMAI

 

33. Departamento karių, civilių pareigūnų ir tarnautojų teises ir pareigas reglamentuoja Lietuvos Respublikos krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymas, šis statutas ir kiti teisės aktai.

34. Departamento kariai, civiliai pareigūnai ir tarnautojai turi teisę laikyti, nešioti ir panaudoti kovinius šaunamuosius ir nešaunamuosius ginklus bei specialiąsias priemones.

35. Kovinio šaunamojo ir nešaunamojo ginklo bei specialiųjų priemonių panaudojimo tvarką ir sąlygas nustato Kovinių ginklų naudojimo krašto apsaugos sistemoje statutas.

36. Su civiline krašto apsaugos tarnyba Departamente nesuderinamos veiklos atvejus nustato Valstybės tarnybos įstatymo 22 straipsnis ir Lietuvos Respublikos krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo 73 straipsnio 6 dalis.

37. Draudžiama eiti pareigas kariams, civiliams pareigūnams ir tarnautojams, kuriuos sieja giminystės ar svainystės ryšiai (tėvai, įtėviai, sutuoktiniai, broliai, seserys, vaikai, įvaikiai, taip pat sutuoktinių broliai, seserys, tėvai ir vaikai), jeigu vienas iš jų pagal pareigas tiesiogiai pavaldus kitam arba vienas iš jų turi teisę kontroliuoti kitą.

38. Kariai, civiliai pareigūnai ir tarnautojai gali teikti duomenis ar informaciją apie savo ir Departamento veiklą Lietuvos Respublikos teisėsaugos institucijoms, kitoms Lietuvos ar užsienio valstybinėms ar nevalstybinėms įstaigoms, organizacijoms bei privatiems asmenims, tik gavę Departamento direktoriaus leidimą ar atitinkamus įgaliojimus.

39. Detaliau Departamento karių, civilių pareigūnų ir tarnautojų teisės ir pareigos nustatomos Departamento nuostatuose, tarnybų ir skyrių nuostatuose bei karių, civilių pareigūnų ir tarnautojų pareiginiuose nuostatuose.

 

V SKIRSNIS

PAREIGŲ, LAIPSNIŲ IR RANGŲ DERINIMAS

 

40. Nustatomos šios Departamento karių, civilių pareigūnų ir tarnautojų pareigybės, jas atitinkantys karių laipsniai bei civilių pareigūnų ir tarnautojų kvalifikaciniai rangai:

 

Pareigybė

Karinis laipsnis

Kvalifikacinis rangas

Direktorius

pulkininkas

14

Direktoriaus pavaduotojas

pulkininkas leitenantas

13

Tarnybos viršininkas

pulkininkas leitenantas

13

Skyriaus viršininkas

majoras

12

Skyriaus viršininko pavaduotojas

majoras

11–12

Vyriausiasis specialistas

leitenantas-kapitonas

9–11

Vyresnysis specialistas

viršila-vyresnysis puskarininkis

5–8

Specialistas

eilinis-vyresnysis seržantas

1–4

 

41. Kariai, civiliai pareigūnai ir tarnautojai skiriami tik į Departamento pareigybių (etatų) sąraše nustatytas, jų karinį laipsnį arba kvalifikacinį rangą atitinkančias pareigas. Jų skyrimo į pareigas sąlygas ir tvarką reglamentuoja Lietuvos Respublikos krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymas, šis statutas bei kiti teisės aktai.

42. Į pareigybių (etatų) sąraše nustatytas pareigas draudžiama skirti:

42.1. karius – į civilių pareigūnų ir tarnautojų pareigas;

42.2. civilius pareigūnus – į karių ir tarnautojų pareigas;

42.3. tarnautojus – į karių ir civilių pareigūnų pareigas.

43. Departamento pareigybių priskyrimą kario, civilio pareigūno arba tarnautojo pareigoms nustato krašto apsaugos ministras.

 

VI SKIRSNIS

MOKYMAS, KVALIFIKACIJOS KĖLIMAS, LAIPSNIŲ ARBA RANGŲ SUTEIKIMAS IR ATESTAVIMAS

 

44. Departamentas, atsižvelgdamas į savo poreikius bei veiklos specifiką, organizuoja ir vykdo karių, civilių pareigūnų ir tarnautojų mokymą bei kvalifikacijos kėlimą pagal Departamente parengtas ir krašto apsaugos ministro patvirtintas programas.

45. Asmenys, priimti į tarnybą Departamente, privalo išklausyti įvadinį mokymo kursą bei išlaikyti įskaitą.

46. Departamento kariai, civiliai pareigūnai ir tarnautojai gali būti siunčiami mokytis užsienio karinėse ir kitokiose mokymo įstaigose.

47. Kandidatai mokymuisi ar stažuotei užsienyje parenkami konkurencinės atrankos būdu.

48. Siuntimo stažuoti ir mokytis užsienyje tvarką nustato krašto apsaugos ministras.

49. Besimokančių užsienyje karių, civilių pareigūnų ir tarnautojų aprūpinimo sąlygas nustato Lietuvos Respublikos Vyriausybė arba jos įgaliota institucija.

50. Departamento kariams laipsniai, o civiliams pareigūnams ir tarnautojams kvalifikaciniai rangai suteikiami vadovaujantis Lietuvos Respublikos krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo, Civilinės krašto apsaugos tarnybos statuto, šio statuto bei kitų teisės aktų nustatytomis sąlygomis ir tvarka.

51. Atitinkantiems Lietuvos Respublikos krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo bei kitus nustatytus reikalavimus kariams gali būti suteiktas aukštesnis laipsnis, o civiliams pareigūnams ir tarnautojams aukštesnis kvalifikacinis rangas. Karių laipsnių ir civilių pareigūnų bei tarnautojų kvalifikacinių rangų suteikimo nuostatus tvirtina krašto apsaugos ministras.

52. Savo iniciatyva nutraukdamas profesinės karo tarnybos ar civilinės krašto apsaugos tarnybos sutartį anksčiau įsipareigoto tarnauti termino pabaigos, karys, civilis pareigūnas ar tarnautojas atlygina išlaidas, tiesiogiai susijusias su jo mokymu, profesiniu parengimu ar kvalifikacijos kėlimu, įskaitant ir mokymosi užsienio mokyklose bei kursuose išlaidas, kurias kaip pagalbą krašto apsaugos sistemai sumokėjo užsienio valstybės. Neįvykdžius šių reikalavimų išlaidos iš jo gali būti išieškomos įstatymų nustatyta tvarka. Išlaidos neišieškomos, jeigu profesinės krašto apsaugos tarnybos sutartis ar civilinės krašto apsaugos tarnybos sutartis nutraukiama prieš įsipareigotą tarnauti terminą, kai karys, civilis pareigūnas ar tarnautojas negali tęsti tarnybos dėl ligos ar invalidumo arba dėl kitų nuo jo nepriklausančių ir nepašalinamų priežasčių ir krašto apsaugos ministrui arba sutartį nutraukti įgaliotam Departamento direktoriui sutikus.

53. Departamento karių, civilių pareigūnų ir tarnautojų atestavimo tvarka reglamentuojama atestavimo nuostatuose, kuriuos tvirtina krašto apsaugos ministras.

 

VII SKIRSNIS

KARIŲ, CIVILIŲ PAREIGŪNŲ IR TARNAUTOJŲ ATLEIDIMAS, NUŠALINIMAS NUO PAREIGŲ IR PERKĖLIMAS Į KITAS PAREIGAS

 

54. Profesinės karo tarnybos sutarties nutraukimo atvejus, sąlygas ir tvarką nustato Lietuvos Respublikos krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymas bei šis statutas.

55. Profesinės karo tarnybos sutartis taip pat gali būti nutraukta vadovaujantis šio statuto 23 ir 26 punktais.

56. Civilis pareigūnas ar tarnautojas iš tarnybos Departamente atleidžiamas, kai:

56.1. Departamentas likviduojamas;

56.2. netenka Lietuvos Respublikos pilietybės;

56.3. tyčiniais veiksmais atskleidžia valstybės ar tarnybos paslaptis;

56.4. įsiteisėja teismo nuosprendis, kuriuo jis nuteisiamas už tyčinį nusikaltimą arba kuriuo jam skiriama bausmė, dėl kurios negalima tęsti tarnybos;

56.5. tyčine neteisėta veika padaro turtinę žalą krašto apsaugos sistemai;

56.6. bandomojo laikotarpio darbo rezultatai įvertinami neigiamai;

56.7. prašosi atleidžiamas, jeigu yra pasibaigęs civilinės krašto apsaugos tarnybos sutartyje įsipareigotas tarnauti laikas arba prieš civilinės krašto apsaugos tarnybos sutartyje įsipareigotą tarnauti terminą, jeigu negali tęsti tarnybos dėl ligos ar invalidumo ar dėl kitų nuo jo nepriklausančių ir nepašalinamų priežasčių – krašto apsaugos ministrui arba sutartį nutraukti įgaliotam Departamento direktoriui sutikus;

56.8. sukanka šio statuto arba Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo pensijų įstatymo nustatytas išleidimo į pensiją amžius, jeigu civilinės krašto apsaugos tarnybos laikas krašto apsaugos ministro nustatyta tvarka nebuvo pratęstas;

56.9. pažeidžia šio statuto 36 ir 37 punktų nuostatas;

56.10. negali tarnauti dėl invalidumo, nustatytos priklausomybės nuo alkoholio, narkotinių, nuodingųjų ar psichotropinių medžiagų.

57. Civilis pareigūnas ar tarnautojas krašto apsaugos ministro arba jo tam įgalioto Departamento direktoriaus valia gali būti atleidžiamas iš tarnybos Departamente, kai:

57.1. vykdant reorganizaciją sumažinamas pareigų (etatų) skaičius, pertvarkomas Departamentas ir (arba) nelieka laisvų civilio pareigūno ar tarnautojo kvalifikaciją atitinkančių pareigų;

57.2. nepakluso teisėtam įsakymui, savavališkai pasišalino iš tarnybos ar nevykdo pareigų, į kurias jis paskirtas;

57.3. neatlieka ar netinkamai atlieka pareigas;

57.4. paaiškėja ar nustatoma, kad negali atlikti pareigų dėl sveikatos būklės;

57.5. neįvykdė šio statuto 23 ar 26 punktuose nustatytų reikalavimų;

57.6. pažeidžia šio statuto 38 punkto nuostatas;

57.7. atestuojant paaiškėja ar nustatoma, kad yra netinkamas tarnybai;

57.8 nustatoma, kad tarnybos metu buvo neblaivus ar apsvaigęs nuo narkotinių, psichotropinių ar nuodingųjų medžiagų;

57.9. tarnybos ar ne tarnybos metu padaro pareigūno ar tarnautojo vardą žeminantį teisės pažeidimą arba vykdo veiklą, nesuderinamą su užimamomis pareigomis Departamente;

57.10. dėl savo kaltės neteko pasitikėjimo atlikti jam pavestas tarnybos pareigas, susijusias su piniginių lėšų ar materialinių vertybių apskaita, saugojimu, priėmimu, išdavimu ar transportavimu;

57.11. netenka pasitikėjimo, ir įstatymų įgaliotos institucijos ar pareigūnai motyvuotai reikalauja atleisti jį iš tarnybos arba motyvuotai nerekomenduoja išduoti (siūlo panaikinti) leidimą tarnautojui naudotis informacija, kuri yra valstybės ir tarnybos paslaptis, jeigu šia informacija reikia naudotis pagal tarnautojui pavestas pareigas ir nėra kitų su šios informacijos naudojimu nesusijusių pareigų, į kurias jį būtų galima perkelti;

57.12. jis serga (yra laikinai nedarbingas) ilgiau kaip 120 dienų paeiliui arba 140 dienų per paskutiniuosius 12 mėnesių, jeigu liga nesusijusi su sužeidimu ar suluošinimu atliekant tiesiogines tarnybos pareigas;

57.13. tiesioginio viršininko teikimu ir Departamento direktoriaus paskirtos komisijos atlikto tarnybinio tyrimo pagrindu padarius išvadą, kad jį atleisti būtina tarnybos interesais;

57.14. tikrinant civilio pareigūno ar tarnautojo pateiktus duomenis paaiškėja, kad jis nuslėpė ar sąmoningai pateikė klaidingus duomenis apie save.

58. Profesinės karo tarnybos ir civilinės krašto apsaugos tarnybos sutartis Lietuvos Respublikos krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo ir šio statuto nustatytais pagrindais nutraukia:

58.1. su karininkais ir Departamento direktoriaus pavaduotojais – krašto apsaugos ministras;

58.2. su kariais iki vyresniojo puskarininkio (įskaitytinai), civiliais pareigūnais ir tarnautojais – Departamento direktorius.

59. Civilis pareigūnas ar tarnautojas, sudaręs civilinės krašto apsaugos tarnybos sutartį, šios sutarties savo iniciatyva nutraukti negali, išskyrus 56.7 punkte nurodytus atvejus.

60. Departamento direktorius savo iniciatyva, jei nėra civilio pareigūno ar tarnautojo kaltės (šio statuto 56.1, 57.1, 57.4, 57.5, 57.7 ir 57.12 punktuose nurodytais pagrindais), gali nutraukti civilinės krašto apsaugos tarnybos sutartį civilį pareigūną ar tarnautoją įspėjęs ne vėliau kaip prieš du mėnesius arba ir neįspėjęs, tačiau išmokant civiliui pareigūnui ar tarnautojui šio statuto 67 punkte nustatytą papildomą kompensaciją.

61. Civilinės krašto apsaugos tarnybos sutarties šio statuto 56.8, 57.1, 57.4, 57.5 ir 57.7 punktuose nurodytais pagrindais negalima nutraukti ir civilio pareigūno ar tarnautojo iš tarnybos Departamente atleisti jo sirgimo (laikinojo nedarbingumo) metu, jeigu sirgimo laikotarpis ne ilgesnis kaip 120 kalendorinių dienų.

62. Jeigu civilis pareigūnas ar tarnautojas suserga sukakus išleidimo į pensiją amžiui arba po to, kai Departamento direktorius jau yra priėmęs sprendimą nutraukti su juo sutartį, jis gali būti atleistas ir ligos metu. Šiuo atveju jo atleidimo iš tarnybos Departamente diena nukeliama į kitą dieną po paskutinės ligos dienos, bet ne ilgiau kaip 60 dienų.

63. Departamento karių išeitinės kompensacijos skyrimo sąlygas ir tvarką reglamentuoja Lietuvos Respublikos krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymas.

64. Kai civilinės krašto apsaugos tarnybos sutartis nutraukiama krašto apsaugos ministro arba sutartį nutraukti įgalioto Departamento direktoriaus iniciatyva ne dėl civilio pareigūno ar tarnautojo kaltės (šio statuto 56.1 ir 57.1 punktuose nurodytais pagrindais), o atleidžiamas civilis pareigūnas ar tarnautojas neturi teisės į valstybinę socialinio draudimo pensiją, jam išmokama Lietuvos Respublikos valstybės tarnybos įstatyme nustatyto dydžio išeitinė kompensacija.

65. Kai civilinės krašto apsaugos tarnybos sutartis nutraukiama krašto apsaugos ministro arba sutartį nutraukti įgalioto Departamento direktoriaus iniciatyva ne dėl civilio pareigūno ar tarnautojo kaltės (šio statuto 57.4, 57.5, 57.7 ir 57.12 punktuose nurodytais pagrindais), o atleidžiamas civilis pareigūnas ar tarnautojas neturi teisės į valstybinę socialinio draudimo pensiją, jam išmokama išeitinė kompensacija, kurios dydis priklauso nuo civilio pareigūno ar tarnautojo tarnybos krašto apsaugos sistemoje stažo:

65.1. turinčiam iki 5 metų stažą – 1 mėnesio pareiginės algos dydžio;

65.2. turinčiam didesnį kaip 5 metų stažą – 2 mėnesių pareiginės algos dydžio;

65.3. turinčiam didesnį kaip 10 metų stažą – 3 mėnesių pareiginės algos dydžio;

65.4. turinčiam didesnį kaip 15 metų stažą – 4 mėnesių pareiginės algos dydžio.

66. Visiems atleidžiamiems ne dėl jų kaltės civiliams pareigūnams ar tarnautojams (šio statuto 57.1, 57.4, 57.5, 57.7 ir 57.12 punktuose nurodytais pagrindais), jei jie iš anksto neįspėjami, išmokama 1 mėnesio pareiginės algos dydžio papildoma kompensacija. Civiliam pareigūnui ar tarnautojui, auginančiam vaiką ar vaikų iki 14 metų, išmokama 2 mėnesių pareiginės algos dydžio papildoma kompensacija.

67. Departamento karių nušalinimą nuo pareigų reglamentuoja Lietuvos Respublikos krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymas, Lietuvos Respublikos kariuomenės drausmės bei šis statutai.

68. Tarnybinis tyrimas pradedamas Departamento direktoriui gavus pirminę informaciją apie kario, civilio pareigūno ar tarnautojo drausmės pažeidimą ar tarnybinį nusižengimą.

69. Netekę pasitikėjimo civiliai pareigūnai ar tarnautojai (patraukti baudžiamojon atsakomybėn už tyčinius nusikaltimus, įtariami atskleidę valstybės ar tarnybos paslaptį ar įvykdę kitokią veiką, dėl kurios jiems negalima leisti vykdyti tarnybinių pareigų, nevykdantys ar blogai vykdantys tarnybines pareigas, nustatyti tarnybos metu apsvaigę nuo alkoholio, narkotinių, nuodingųjų ar psichotropinių medžiagų) Departamento direktoriaus įsakymu gali būti nušalinami nuo pareigų.

70. Dėl nušalinto civilio pareigūno ar tarnautojo Departamento direktoriaus pavedimu atliekamas tarnybinis tyrimas. Nušalintas civilis pareigūnas ar tarnautojas grąžina savo tiesioginiam viršininkui tarnybinį pažymėjimą, visas materialines vertybes bei dokumentus, kuriuos jis turėjo eidamas tarnybines pareigas.

71. Nušalinimo nuo pareigų laikotarpiu civiliam pareigūnui ar tarnautojui tarnybinis atlyginimas nemokamas, tačiau už kiekvieną nušalinimo mėnesį jam mokama vieno minimalios mėnesinės algos dydžio išmoka.

72. Jeigu priežastys, dėl kurių civilis pareigūnas ar tarnautojas buvo nušalintas nuo pareigų, tarnybinio tyrimo metu pasitvirtina, sprendžiamas klausimas dėl civilio pareigūno ar tarnautojo atleidimo ar perkėlimo į kitas pareigas. Jeigu tarnybinio tyrimo metu paaiškėja, kad nėra pagrindo nušalintąjį atleisti iš pareigų ar perkelti į kitas pareigas, civiliam pareigūnui ar tarnautojui išmokama nušalinimo metu gautos išmokos ir darbo užmokesčio skirtumo suma. Jeigu civilis pareigūnas ar tarnautojas pripažįstamas kaltas, nušalinimo metu išmokėtos išmokos išieškomos iš civilio pareigūno ar tarnautojo įstatymų nustatyta tvarka.

73. Esant tarnybiniam būtinumui ir vadovaujantis Lietuvos Respublikos krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo nuostatomis gali būti vykdoma Departamente tarnaujančių karių rotacija. Vykdant rotaciją karys gali būti perkeltas į kitą krašto apsaugos sistemos instituciją arba į laikinąjį profesinės karo tarnybos rezervą.

74. Sprendimą dėl kario perkėlimo į kitą krašto apsaugos sistemos instituciją ar laikinąjį profesinės karo tarnybos rezervą priima krašto apsaugos ministras Departamento direktoriaus teikimu.

75. Sprendimą dėl kario perkėlimo į kitą Departamento teritorinį padalinį arba į kitas pareigas Departamente priima Departamento direktorius.

76. Krašto apsaugos ministro įsakymu civilis pareigūnas ar tarnautojas gali būti perkeltas į kitas jo kvalifikacinį rangą atitinkančias analogiškas pareigas kitoje krašto apsaugos sistemos institucijoje, esančioje toje pačioje gyvenamojoje vietovėje. Tokiam perkėlimui civilio pareigūno ar tarnautojo sutikimas nebūtinas.

77. Departamento direktoriaus įsakymu civilis pareigūnas ar tarnautojas gali būti perkeltas į kitą Departamento padalinį, esantį kitoje teritorijoje, tačiau tokiam perkėlimui yra būtinas civilio pareigūno ar tarnautojo raštiškas sutikimas.

78. Departamento atestavimo komisijai rekomendavus, Departamento direktorius gali perkelti karį, civilį pareigūną ar tarnautoją į aukštesnes jo kvalifikaciją atitinkančias pareigas.

79. Į žemesnes pareigas karys, civilis pareigūnas ar tarnautojas gali būti perkeltas laikinai. Tokiam perkėlimui būtinas kario, civilio pareigūno ar tarnautojo raštiškas sutikimas (išskyrus atvejį, kai į žemesnes pareigas perkeliama už padarytą nusižengimą).

 

VIII SKIRSNIS

KARIŲ, CIVILIŲ PAREIGŪNŲ IR TARNAUTOJŲ ATSAKOMYBĖ IR PASKATINIMAI

 

80. Drausminių nuobaudų skyrimą Departamento kariams reglamentuoja Lietuvos Respublikos krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymas bei Lietuvos Respublikos kariuomenės drausmės statutas.

81. Departamento civiliams pareigūnams ir tarnautojams už nusižengimus priklausomai nuo nusižengimo sunkumo ir (ar) nusižengimo sukeltų neigiamų pasekmių dydžio skiriamos šios drausminės nuobaudos:

81.1. atleidimas iš pareigų Departamente;

81.2. perkėlimas į žemesnes pareigas;

81.3. pareiginės algos sumažinimas 20 procentų nuo 6 mėnesių iki 1 metų;

81.4. kvalifikacinio rango pažeminimas;

81.5. papeikimas.

82. Nusižengimo ir (ar) jo sukeltų padarinių sunkumą nustato, taip pat drausminę nuobaudą parenka ir skiria Departamento direktorius.

83. Parenkant ir skiriant drausminę nuobaudą, turi būti atsižvelgiama į nusižengimo priežastis, aplinkybes ir sukeltus neigiamus padarinius. Prieš skiriant nuobaudą kariui, civiliam pareigūnui ar tarnautojui turi būti suteikiama galimybė pasiteisinti raštu dėl padaryto nusižengimo.

84. Už vieną nusižengimą taikoma tik viena drausminė nuobauda.

85. Už tyčinius nusižengimus taikomos griežtesnės nuobaudos negu už nusižengimus dėl neatsargumo ar aplaidumo.

86. Už tą patį nusižengimą civiliam pareigūnui taikoma griežtesnė drausminė nuobauda negu tarnautojui.

87. Kariai, civiliai pareigūnai ar tarnautojai už padarytus nusižengimus ir nusikaltimus drausmine tvarka atsako nepriklausomai nuo administracinės atsakomybės taikymo.

88. Nuobauda turi būti paskirta ne vėliau kaip per 1 mėnesį nuo tarnybinio tyrimo išvados gavimo dienos, neįskaitant laiko, kai civilis pareigūnas ar tarnautojas nebuvo darbe dėl ligos arba atostogavo. Negalima skirti nuobaudos, praėjus 6 mėnesiams nuo nusižengimo.

89. Paaiškėjus, kad tarnybinis nusižengimas turi baudžiamosios veikos požymių, nuobaudų skyrimo procedūra sustabdoma ir patikrinimo medžiaga perduodama kvotos organui. Atsisakius kelti baudžiamąją bylą ar atleidus asmenį nuo baudžiamosios atsakomybės, nuobaudos skyrimo procedūra tęsiama, o drausminė nuobauda gali būti paskirta ne vėliau kaip per 1 mėnesį, jei po parengtinio tyrimo ir (ar) teisminio nagrinėjimo nepraėjo daugiau kaip 1 metai. Praėjus daugiau kaip 1 metams, nuobaudos skyrimo procedūra nutraukiama.

90. Duomenys apie paskirtą drausminę nuobaudą įrašomi į civilio pareigūno ar tarnautojo asmens bylą.

91. Drausminių nuobaudų panaikinimą Departamento kariams reglamentuoja Lietuvos Respublikos krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymas bei Lietuvos Respublikos kariuomenės drausmės statutas.

92. Departamento civilis pareigūnas ar tarnautojas laikomas neturėjęs drausminės nuobaudos, jeigu po nuobaudos už nusižengimą (išskyrus nuobaudą – atleidimą iš pareigų Departamente) skyrimo praėjo 1 metai.

93. Esant galiojančiai drausminei nuobaudai, civilio pareigūno ar tarnautojo asmens byloje yra atitinkamos žymos apie civilio pareigūno ar tarnautojo padarytą nusižengimą ir jam paskirtą nuobaudą. Šiuo laikotarpiu civilis pareigūnas ar tarnautojas neturi teisės į paskatinimus.

94. Departamento kariai, civiliai pareigūnai ir tarnautojai teisės aktų nustatyta tvarka skatinami:

94.1. padėka;

94.2. vardine dovana;

94.3. apdovanojant krašto apsaugos sistemos medaliu.

95. Paskatinimo tvarką nustato krašto apsaugos ministras.

 

IX SKIRSNIS

DARBO UŽMOKESTIS IR TRUKMĖ, SOCIALINĖS IR KITOS GARANTIJOS

 

96. Departamento karių, vykdančių šio statuto 30 punkte nustatytą veiklą, ir civilių pareigūnų darbo užmokestį sudaro:

96.1. pareiginė alga, kurios dydis priklauso nuo einamų pareigų;

96.2. pareiginės algos priedai – nuo tiesiogiai krašto apsaugos sistemoje, operatyvinėse tarnybose ar joms prilygintose Lietuvos Respublikos teisėsaugos institucijose kariu ar pareigūnu ištarnauto laiko, kariams – nuo karinio laipsnio, civiliams pareigūnams – nuo kvalifikacinio rango;

96.3. priemokos už tarnybos ypatumus – civiliams pareigūnams.

97. Į pareigūno ištarnautą laiką įskaitomi metai, ištarnauti pareigose, vėliau prilygintose civilinės krašto apsaugos tarnybos pareigūno pareigoms.

98. Departamento kariams, nevykdantiems šio statuto 30 punkte nustatytos veiklos, taikomos profesinės karo tarnybos kariams nustatytos bendrosios tarnybos apmokėjimo sąlygos, o šio statuto 30 punkte nustatytos veiklos nevykdantiems tarnautojams – civilinės krašto apsaugos tarnybos tarnautojams nustatytos bendrosios darbo apmokėjimo sąlygos.

99. Departamento kariams, civiliams pareigūnams ir tarnautojams nustatoma normali darbo dienos trukmė. Esant tarnybiniam būtinumui, gali būti nustatoma ilgesnė tarnybos dienos trukmė, tačiau garantuojama įstatymų nustatyta minimali paros bei minimali savaitės nepertraukiamo poilsio trukmė.

100. Departamento karių, civilių pareigūnų ir tarnautojų darbo saugą reglamentuoja įstatymai ir kiti teisės aktai.

101. Departamento karių, civilių pareigūnų ir tarnautojų atostogų rūšis, laiką ir jų suteikimo tvarką reglamentuoja Lietuvos Respublikos krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos, Lietuvos Respublikos atostogų ir Lietuvos Respublikos valstybės tarnybos įstatymai. Departamento civiliams pareigūnams ir tarnautojams nesuteikiamos Lietuvos Respublikos valstybės tarnybos įstatyme numatytos atostogos dėl asmeninių aplinkybių.

102. Departamento karių ir civilių pareigūnų socialines ir kitas garantijas bei pensijų skyrimą nustato Lietuvos Respublikos krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymas bei kiti teisės aktai.

103. Departamento tarnautojų socialines ir kitas garantijas bei pensijų skyrimą nustato Lietuvos Respublikos valstybės tarnybos ir kiti įstatymai.

104. Sulaukę 55 metų Departamento civiliai pareigūnai atleidžiami iš tarnybos ir išleidžiami į pensiją. Departamento karių ir tarnautojų išleidimo į pensiją amžių nustato atitinkamai Lietuvos Respublikos krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos bei Lietuvos Respublikos valstybės tarnybos įstatymai.

105. Kai kuriais atvejais krašto apsaugos ministras, atsižvelgdamas į Departamento poreikius, gali pratęsti sulaukusio pensinio amžiaus civilio pareigūno civilinę krašto apsaugos tarnybą ne ilgiau kaip 5 metams.

106. Departamento civiliai pareigūnai ir tarnautojai, kurie pagal krašto apsaugos ministro patvirtintą pareigybių sąrašą turi dėvėti tarnybines uniformas, jomis aprūpinami iš valstybės biudžeto lėšų Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatytomis sąlygomis ir tvarka.

107. Departamento civilių pareigūnų ir tarnautojų tarnybinių uniformų pavyzdžius tvirtina krašto apsaugos ministras.

108. Krašto apsaugos ministro nustatyta tvarka kariams, civiliams pareigūnams ir tarnautojams vietoj tarnybinės uniformos gali būti išmokama atitinkamo dydžio piniginė kompensacija.

109. Civiliai pareigūnai ir tarnautojai privalo saugoti uniformą ir tvarkingai ją dėvėti. Draudžiama dėvėti tarnybinę uniformą kartu su civiliais drabužiais arba kitokio pavyzdžio uniforminiais drabužiais, avalyne, skiriamaisiais ženklais.

 

X SKIRSNIS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

110. Jeigu Departamento darbuotojas, kurio pareigos yra priskirtos civilinės krašto apsaugos tarnybos civilio pareigūno ar tarnautojo pareigoms, neatitinka šio statuto 16 ir 20-26 punktuose nustatytų reikalavimų arba nesutinka stoti į civilinę krašto apsaugos tarnybą, jam gali būti pasiūlytos kitos laisvos jo kvalifikaciją atitinkančios pareigos, nepriskirtos civilinei krašto apsaugos tarnybai. Jei tokių laisvų pareigų nėra, jis atleidžiamas iš tarnybos Departamente Lietuvos Respublikos valstybės tarnybos įstatyme nustatyta tvarka.

______________