LIETUVOS RESPUBLIKOS

TARNYBOS KALĖJIMŲ DEPARTAMENTE PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTERIJOS STATUTO 2, 3, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 14, 21, 22, 23, 24, 28, 32, 36, 37, 41, 42, 44, 47, 50, 51, 52, 54, 56 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR PAPILDYMO, STATUTO PAPILDYMO 421, 422, 471 STRAIPSNIAIS IR 43, 45, 48 STRAIPSNIŲ PRIPAŽINIMO NETEKUSIAIS GALIOS

Į S T A T Y M A S

 

2003 m. balandžio 29 d. Nr. IX-1545

Vilnius

 

(Žin., 2000, Nr. 39-1088)

 

1 straipsnis. 2 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 2 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

2 straipsnis. Šiame statute vartojamos sąvokos

1. Kalėjimų departamentui pavaldžios įstaigos ir valstybės įmonės – pataisos inspekcijos, areštinės, pataisos namai, nepilnamečių pataisos namai, kalėjimai, atviros kolonijos, gydymo-pataisos namai, laisvės atėmimo vietų ligoninės, kardomojo kalinimo vietos (tardymo izoliatoriai), valstybės įmonės prie pataisos įstaigų ir Kalėjimų departamento Mokymo centras.

2. Laisvės atėmimo vietos – areštinės, pataisos namai, nepilnamečių pataisos namai, kalėjimai, atviros kolonijos, gydymo-pataisos namai, laisvės atėmimo vietų ligoninės ir kardomojo kalinimo vietos (tardymo izoliatoriai).

3. Kalėjimų departamento arba jam pavaldžios įstaigos ar valstybės įmonės pareigūnas (toliau – pareigūnas) – asmuo, priimtas į valstybės tarnybą ar dirbantis Kalėjimų departamentui pavaldžioje valstybės įmonėje šio statuto nustatyta tvarka ir turintis administracinius įgaliojimus nepavaldiems asmenims.“

 

2 straipsnis. 3 straipsnio 3 ir 4 dalių pakeitimas

1. Pakeisti 3 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

3. Kalėjimų departamentui pavaldžios įstaigos ir valstybės įmonės turi antspaudą su Lietuvos valstybės herbu bei savo pavadinimu ir yra viešieji juridiniai asmenys. Pataisos inspekcijos, areštinės, pataisos namai, nepilnamečių pataisos namai, kalėjimai, atviros kolonijos, kardomojo kalinimo vietos (tardymo izoliatoriai) ir Kalėjimų departamento Mokymo centras veikia pagal Biudžetinių įstaigų įstatymą, gydymo-pataisos namai ir laisvės atėmimo vietų ligoninės – pagal Biudžetinių įstaigų įstatymą ir Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymą, o valstybės įmonės prie pataisos įstaigų – pagal Valstybės ir savivaldybės įmonių įstatymą.“

2. Pakeisti 3 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

4. Kalėjimų departamentui pavaldžios įstaigos ir valstybės įmonės gali turėti bendrąsias tarnybas (struktūrinius padalinius), išlaikomas iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto. Bendrųjų tarnybų sąrašą ir jose dirbančių darbuotojų skaičių tvirtina Kalėjimų departamento direktorius, neviršydamas nustatytų asignavimų.“

 

3 straipsnis. 7 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 7 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

7 straipsnis.       Kalėjimų departamento bei jam pavaldžių įstaigų ir valstybės įmonių steigimas, reorganizavimas, pertvarkymas ir likvidavimas

1. Kalėjimų departamentą, areštines, pataisos namus, nepilnamečių pataisos namus, kalėjimus, atviras kolonijas, gydymo-pataisos namus, laisvės atėmimo vietų ligonines ir kardomojo kalinimo vietas (tardymo izoliatorius) steigia, reorganizuoja, pertvarko ir likviduoja Vyriausybė Teisingumo ministerijos teikimu.

2. Pataisos inspekcijas, valstybės įmones prie pataisos įstaigų ir Kalėjimų departamento Mokymo centrą steigia, reorganizuoja, pertvarko ir likviduoja Teisingumo ministerija teisės aktų nustatyta tvarka.

3. Kalėjimų departamento, pataisos inspekcijų, areštinių, pataisos namų, nepilnamečių pataisos namų, kalėjimų, atvirų kolonijų, gydymo-pataisos namų, laisvės atėmimo vietų ligoninių, kardomojo kalinimo vietų (tardymo izoliatorių) ir Kalėjimų departamento Mokymo centro nuostatus bei valstybės įmonių prie pataisos įstaigų įstatus tvirtina teisingumo ministras.“

 

4 straipsnis. 8 straipsnio 2, 3 ir 4 dalių pakeitimas

1. Pakeisti 8 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

2. Pareigūnai skirstomi į jaunesniuosius pareigūnus, pareigūnus, vyresniuosius pareigūnus ir vyriausiuosius pareigūnus. Pareigūnų tarnyba Kalėjimų departamente bei jam pavaldžiose įstaigose ir valstybės įmonėse organizuojama statutinės drausmės pagrindais ir reglamentuojama įstatymais, šiuo statutu bei kitais teisės aktais. Kalėjimų departamento bei jam pavaldžių įstaigų pareigūnams Valstybės tarnybos įstatymo nuostatos taikomos tiek, kiek jų statuso nereglamentuoja šis statutas. Kalėjimų departamentui pavaldžių valstybės įmonių pareigūnams Valstybės tarnybos įstatymas netaikomas, o darbo santykius ir socialines garantijas reglamentuojantys įstatymai bei kiti teisės aktai taikomi tiek, kiek jų statuso ir socialinių garantijų nereglamentuoja šis statutas. Kalėjimų departamento bei jam pavaldžių įstaigų pareigūnų darbo apmokėjimo tvarką reglamentuoja Valstybės tarnybos įstatymas ir šis statutas, o Kalėjimų departamentui pavaldžių valstybės įmonių pareigūnų – šis statutas ir kiti teisės aktai.“

2. Pakeisti 8 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

3. Kalėjimų departamento bei jam pavaldžių įstaigų valstybės tarnautojų tarnybą reglamentuoja Valstybės tarnybos įstatymas.“

3. 8 straipsnio 4 dalyje vietoj žodžių „darbų kolonijų“ įrašyti žodį „įstaigų“, vietoj žodžių „Darbo sutarties įstatymas“ įrašyti žodžius „darbo įstatymai“ ir šią dalį išdėstyti taip:

4. Valstybės įmonėse prie pataisos įstaigų dirba pareigūnai ir darbuotojai. Darbuotojų darbo santykius reglamentuoja darbo įstatymai.“

 

5 straipsnis.         9 straipsnio 1, 3, 4 dalių pakeitimas ir 5 dalies pripažinimas netekusia galios

1. Pakeisti 9 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Kalėjimų departamento struktūrą ir valstybės tarnautojų bei darbuotojų pareigybių sąrašus tvirtina šio departamento direktorius, neviršydamas nustatyto metinio darbo užmokesčio fondo ir didžiausio leistino valstybės tarnautojų pareigybių ir darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, skaičiaus.“

2. 9 straipsnio 3 dalyje vietoj žodžio „etatų“ įrašyti žodį „pareigybių“ ir šią dalį išdėstyti taip:

3. Kalėjimų departamento bei jam pavaldžių įstaigų ir valstybės įmonių pareigūnų pareigybių sąrašus, neviršydamas nustatyto metinio darbo užmokesčio fondo, tvirtina šio departamento direktorius.“

3. Pakeisti 9 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

4. Kalėjimų departamentui pavaldžių įstaigų vadovai, neviršydami nustatyto metinio darbo užmokesčio fondo, tvirtina šių įstaigų valstybės tarnautojų ir darbuotojų pareigybių sąrašus, o Kalėjimų departamentui pavaldžių valstybės įmonių vadovai – šių įmonių darbuotojų pareigybių sąrašus.“

4. 9 straipsnio 5 dalį pripažinti netekusia galios.

 

6 straipsnis. 10 straipsnio 1 dalies pakeitimas ir 2 dalies pripažinimas netekusia galios

1. 10 straipsnio 1 dalyje išbraukti žodžius „ir ne vyresni kaip 40 metų“ ir šią dalį išdėstyti taip:

1. Į pareigūnų pareigas savanoriškumo ir atrankos pagrindu priimami ne jaunesni kaip 20 metų valstybinę kalbą mokantys Lietuvos Respublikos piliečiai, kurie pagal išsilavinimą, intelektą, asmenines savybes, dalykinį ir fizinį pasirengimą bei sveikatos būklę tinka eiti Kalėjimų departamento bei jam pavaldžių įstaigų ir valstybės įmonių pareigūnų pareigas.“

2. 10 straipsnio 2 dalį pripažinti netekusia galios.

 

7 straipsnis. 11 straipsnio 1 dalies 5 punkto pakeitimas

Pakeisti 11 straipsnio 1 dalies 5 punktą ir jį išdėstyti taip:

5) jeigu jis yra įtariamas arba kaltinamas nusikalstamos veikos padarymu;“.

 

8 straipsnis.         12 straipsnio 1, 2, 3 dalių pakeitimas ir 4 dalies pripažinimas netekusia galios

1. Pakeisti 12 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Priimant į tarnybą Kalėjimų departamente bei jam pavaldžiose įstaigose ir valstybės įmonėse, pareigūną į pareigas skiriantis vadovas pareigūnui nuo skyrimo į pareigas dienos nustato nuo 1 iki 6 mėnesių išbandymo terminą. Jeigu išbandymo terminas yra pasibaigęs, o pareigūnas neatleistas iš pareigų, laikoma, kad jo tarnyba įvertinta teigiamai ir tęsiama toliau. Įvadinio mokymo, atostogų ir laikinojo nedarbingumo laikas į išbandymo terminą neįskaitomas. Teisingumo ministro skiriamiems pareigūnams išbandymo terminas gali būti nenustatomas.“

2. 12 straipsnio 2 dalyje vietoj žodžių „pareigine instrukcija“ įrašyti žodžius „pareigybės aprašymu“ ir šią dalį išdėstyti taip:

2. Priimamas į tarnybą asmuo priėmimo dieną turi būti pasirašytinai supažindintas su savo pareigybės aprašymu.“

3. Pakeisti 12 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

3. Jeigu paskyręs pareigūną vadovas pripažįsta, kad išbandymo rezultatai yra nepatenkinami, pareigūnas iki išbandymo termino pabaigos atleidžiamas iš tarnybos vadovaujantis šio statuto 32 straipsnio 2 dalies 6 punktu. Atleisti pareigūną iš tarnybos pagal šio statuto 32 straipsnio 2 dalies 6 punktą galima išbandymo terminui nepasibaigus. Šioje dalyje numatytais atvejais pareigūnas atleidžiamas iš tarnybos tik įspėjus jį apie atleidimą raštu ne vėliau kaip prieš 3 dienas.“

4. 12 straipsnio 4 dalį pripažinti netekusia galios.

 

9 straipsnis. 14 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 14 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

14 straipsnis. Pareigūnų rengimas

1. Pareigūnai įvadinį mokymą išeina Kalėjimų departamento Mokymo centre, o kvalifikaciją tobulina šiame centre ir kvalifikacijos tobulinimo įstaigose.

2. Kalėjimų departamento bei jam pavaldžių įstaigų ir valstybės įmonių pareigūnams įvadinio mokymo bei kvalifikacijos tobulinimo laikotarpiu yra paliekamos einamos pareigos ir mokamas nustatytas darbo užmokestis.

3. Pareigūnų įvadinio mokymo ir kvalifikacijos tobulinimo Kalėjimų departamento Mokymo centre tvarką nustato šio departamento direktorius.“

 

10 straipsnis. 21 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 21 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

21 straipsnis. Draudimai pareigūnams

Pareigūnams draudžiama:

1) būti renkamiems (skiriamiems) įmonės organo nariais, išskyrus atvejus, kai šiais nariais jie yra išrinkti ar paskirti Kalėjimų departamentui įgaliojus, taip pat gauti atlyginimą ar kitų išmokų už įmonės organo nario veiklą, išskyrus įstatymų nustatytus atvejus. Pareigūnui, kuris yra išrinktas (paskirtas) įmonės organo nariu, už šią veiklą skirtas atlyginimas ar kitos išmokos pervedamos į valstybės biudžetą, išskyrus šiam pareigūnui, pasiųstam į tarnybinę komandiruotę, mokamus dienpinigius ir kompensuojamas su komandiruote susijusias išlaidas;

2) įstaigų (įmonių), kuriose jie eina pareigas, vardu sudaryti sandorius su individualiomis (personalinėmis) įmonėmis, ūkinėmis bendrijomis, kurių savininkai, tikrieji nariai ar komanditoriai yra jie patys arba jų sutuoktiniai, artimieji giminaičiai ar asmenys, su pareigūnais susiję svainystės (partnerystės) ryšiais, taip pat sudaryti sandorius su akcinėmis bendrovėmis, kuriose jie patys arba jų sutuoktiniai, artimieji giminaičiai ar asmenys, susiję su pareigūnais svainystės (partnerystės) ryšiais, turi ar valdo pagal kito asmens įgaliojimą daugiau negu 10 procentų įstatinio kapitalo arba akcijų;

3) dirbti samdomais darbuotojais, patarėjais, ekspertais ar konsultantais, eiti kitas pareigas valstybės ar savivaldybės institucijose, įstaigose bei įmonėse, taip pat gauti kitą, negu pareigūnams įstatymų ar kitų teisės aktų nustatyta, darbo užmokestį, išskyrus atlyginimą už darbą visų lygių rinkimų, referendumo komisijose bei už darbą pagal sutartis su rinkimų arba referendumo komisijomis, už mokslinį ir pedagoginį darbą aukštosiose mokyklose ar valstybės tarnautojų kvalifikacijos tobulinimo įstaigose, Kalėjimų departamento Mokymo centre, už neformalųjį suaugusiųjų švietimą, už teisės aktų projektų rengimą (jeigu ši funkcija nenurodyta pareigūno pareigybės aprašyme), kai jie Seimo nutarimu ar Seimo valdybos sprendimu, Seimo Pirmininko potvarkiu, Respublikos Prezidento dekretu, Vyriausybės nutarimu ar Ministro Pirmininko potvarkiu paskiriami rengti teisės aktų projektus, taip pat išskyrus autorinį atlyginimą už kūrinius, kurie yra intelektinės nuosavybės teisių objektai;

4) būti politinių partijų ar politinių organizacijų nariais. Pareigūnas, pradėdamas tarnybą Kalėjimų departamente arba jam pavaldžioje įstaigoje ar valstybės įmonėje, nutraukia narystę politinėje partijoje ar politinėje organizacijoje;

5) streikuoti ir piketuoti;

6) naudotis ne tarnybos reikalams darbovietės turtu;

7) gauti dovanų už tarnybinių pareigų atlikimą, išskyrus vardines dovanas, numatytas šio statuto 24 straipsnio 1 dalies 3 punkte, ir dovanas, gautas pagal tarptautinį protokolą;

8) turėti alkoholinių gėrimų, taip pat narkotinių, psichotropinių ir toksinių medžiagų, jų pirmtakų, stipriai veikiančių medikamentų bei daiktų (reikmenų), kurių sąrašą nustato Kalėjimų departamento direktorius, Kalėjimų departamentui pavaldžių įstaigų ir valstybės įmonių teritorijose, kuriose laikomi asmenys, kuriems paskirta kardomoji priemonė – suėmimas, bei atliekantys arešto, terminuoto laisvės atėmimo ir laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmes nuteistieji.“

 

11 straipsnis. 22 straipsnio 1 dalies 1, 6 punktų pakeitimas ir papildymas

1. Pakeisti 22 straipsnio 1 dalies 1 punktą ir jį išdėstyti taip:

1) atlikti asmenų, įeinančių (išeinančių) į (iš) kardomojo kalinimo ir laisvės atėmimo vietas (vietų) bei valstybės įmones (įmonių) prie pataisos įstaigų, apžiūrą ir daiktų patikrinimą;“.

2. 22 straipsnio 1 dalies 6 punkte vietoj žodžių „Teisingumo ministerijos“ įrašyti žodžius „Kalėjimų departamento direktoriaus“, punktą papildyti sakiniu ir šį punktą išdėstyti taip:

6) turėti ir saugoti tarnybai naudojamus ginklus bei šaudmenis ir specialiąsias priemones Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo bei Kalėjimų departamento direktoriaus nustatyta tvarka. Šią teisę turi tik įvadinį mokymą išėję pareigūnai.“

 

12 straipsnis. 23 straipsnio papildymas

Papildyti 23 straipsnį sakiniu ir šį straipsnį išdėstyti taip:

23 straipsnis. Šaunamųjų ginklų ir specialiųjų priemonių panaudojimas

Pareigūnai Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo įstatymuose, Kardomojo kalinimo įstatyme, kituose įstatymuose numatytais atvejais bei tvarka turi teisę panaudoti šaunamuosius ginklus ir specialiąsias priemones. Šią teisę turi tik įvadinį mokymą išėję pareigūnai.“

 

13 straipsnis. 24 straipsnio 1 dalies 2 punkto pakeitimas

Pakeisti 24 straipsnio 1 dalies 2 punktą ir jį išdėstyti taip:

2) vienkartine (iki penkių minimalių gyvenimo lygių dydžio) pinigine išmoka;“.

 

14 straipsnis. 28 straipsnio 2 dalies 4 punkto pakeitimas

Pakeisti 28 straipsnio 2 dalies 4 punktą ir jį išdėstyti taip:

4) jeigu jis yra įtariamas arba kaltinamas nusikalstamos veikos padarymu, – iki baudžiamojo proceso nutraukimo arba išteisinamojo teismo nuosprendžio įsiteisėjimo.“

 

15 straipsnis.       32 straipsnio 2 dalies 6 punkto pakeitimas ir 2 dalies papildymas 15, 16 punktais

1. Pakeisti 32 straipsnio 2 dalies 6 punktą ir jį išdėstyti taip:

6) kai išbandymo rezultatai įvertinami nepatenkinamai;“.

2. Papildyti 32 straipsnio 2 dalį 15 punktu:

15) jeigu jam paskirta tarnybinė nuobauda – atleidimas iš tarnybos;“.

3. Papildyti 32 straipsnio 2 dalį 16 punktu:

16) jeigu nesutinka sudaryti darbo sutarties, kai jo pareigybė nepriskiriama pareigūnų pareigybėms.“

 

16 straipsnis. 36 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 36 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

36 straipsnis. Išeitinė išmoka atleidžiamam iš tarnybos pareigūnui

Kai pareigūnas atleidžiamas iš tarnybos pagal šio statuto 32 straipsnio 1 dalies 4, 5, 8 punktus ir 2 dalies 4 ir 16 punktus, atleidimo iš tarnybos dieną jam išmokama jo vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinė išmoka, atsižvelgiant į nepertraukiamąjį to pareigūno tarnybos stažą Kalėjimų departamente (Pataisos reikalų departamente prie Vidaus reikalų ministerijos arba jam pavaldžioje įstaigoje ar valstybės įmonėje bei policijos komisariato pataisos darbų inspekcijoje) arba jam pavaldžioje įstaigoje ar valstybės įmonėje (į nepertraukiamąjį pareigūno tarnybos stažą Kalėjimų departamente (Pataisos reikalų departamente prie Vidaus reikalų ministerijos arba jam pavaldžioje įstaigoje ar valstybės įmonėje bei policijos komisariato pataisos darbų inspekcijoje) arba jam pavaldžioje įstaigoje ar valstybės įmonėje taip pat įskaitomas laikas, kurį pareigūnas šio statuto 35 straipsnio 3 dalyje ir 39 straipsnyje nustatytais atvejais buvo perkeltas į kitas pareigas, taip pat laikas, kurį pareigūnas teisės aktų nustatyta tvarka buvo paskirtas į kitas pareigas konkurso tvarka (būdu):

1) iki 5 metų – 2 mėnesių vidutinio darbo užmokesčio dydžio;

2) nuo 5 iki 10 metų – 3 mėnesių vidutinio darbo užmokesčio dydžio;

3) daugiau kaip 10 metų – 4 mėnesių vidutinio darbo užmokesčio dydžio.“

 

17 straipsnis. 37 straipsnio pakeitimas

37 straipsnyje išbraukti antrąjį sakinį ir šį straipsnį išdėstyti taip:

37 straipsnis. Atsiskaitymas su atleidžiamu iš tarnybos pareigūnu

Su atleidžiamu iš tarnybos pareigūnu turi būti visiškai atsiskaityta jo atleidimo dieną.“

 

18 straipsnis. 41 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 41 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

41 straipsnis.     Tarnybos Kalėjimų departamentui pavaldžiose įstaigose ir valstybės įmonėse priskyrimas pavojingiems darbams

Pareigybių, kurias einantiems Kalėjimų departamentui pavaldžių įstaigų ir valstybės įmonių pareigūnams mokamos priemokos už darbą pavojingomis darbo sąlygomis, sąrašą tvirtina Kalėjimų departamento direktorius.“

 

19 straipsnis. 42 straipsnio pakeitimas ir papildymas

Pakeisti ir papildyti 42 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

42 straipsnis. Pareigūnų darbo užmokestis

1. Pareigūnų darbo užmokestį sudaro pareiginė alga, priedai už tarnybos Lietuvos valstybei stažą, turimą pareiginį laipsnį, kvalifikacinę kategoriją, taip pat priemokos. Priedų ir priemokų suma negali viršyti 70 procentų pareiginės algos.

2. Kalėjimų departamento arba jam pavaldžios įstaigos pareigūno pareiginė alga mokama Valstybės tarnybos įstatymo, o Kalėjimų departamentui pavaldžios valstybės įmonės pareigūno – Vyriausybės nustatyta tvarka.

3. Pareigūnams priedą už tarnybos Lietuvos valstybei stažą sudaro 3 procentai pareiginės algos už kiekvienus trejus tarnybos Lietuvos valstybei metus. Šio priedo suma negali viršyti 30 procentų pareiginės algos.

4. Kalėjimų departamentui pavaldžios valstybės įmonės pareigūno tarnybos Lietuvos valstybei stažą sudaro Lietuvos valstybei ištarnautų nuo 1990 m. kovo 11 d. einant valstybės tarnautojo pareigas, įskaitant Valstybės tarnybos įstatymo 4 straipsnio 3 dalies 1–6 punktuose nurodytas pareigas (išskyrus savivaldybės tarybos narius, kurie nebuvo meru ir mero pavaduotoju), taip pat einant pareigūno pareigas Kalėjimų departamentui (Pataisos reikalų departamentui prie Vidaus reikalų ministerijos pavaldžioje valstybės įmonėje) pavaldžioje valstybės įmonėje metų skaičius. Tarnybos Lietuvos valstybei stažas skaičiuojamas nuo valstybės tarnautojo tarnybos (darbo) valstybės ir savivaldybių institucijose ir įstaigose pradžios arba nuo paskyrimo (išrinkimo) į pareigas valstybės tarnyboje, taip pat nuo asmens paskyrimo į pareigūno pareigas Kalėjimų departamentui (Pataisos reikalų departamentui prie Vidaus reikalų ministerijos pavaldžiose valstybės įmonėse) pavaldžiose valstybės įmonėse Valstybės tarnybos įstatymo ir kitų įstatymų nustatyta tvarka dienos. Tarnybos (darbo) ne vienu laikotarpiu einant valstybės tarnautojo pareigas valstybės ir savivaldybių institucijose ir įstaigose, taip pat pareigūno pareigas Kalėjimų departamentui (Pataisos reikalų departamentui prie Vidaus reikalų ministerijos pavaldžiose valstybės įmonėse) pavaldžiose valstybės įmonėse stažas sudedamas. Į tarnybos Lietuvos valstybei stažą taip pat įskaitomas kasmetinių, nėštumo ir gimdymo, vaikui prižiūrėti ir nemokamų atostogų laikas bei pašalpų dėl ligos ar dėl traumos gavimo laikotarpis. Į šį stažą taip pat įskaitomas ir pagal Valstybės tarnybos įstatymo 38 straipsnį suteiktų valstybės tarnautojui atostogų laikas.

5. Pareigūnams nustatomi tokie pareiginės algos priedų už turimus pareiginius laipsnius apskaičiavimo pagal Vyriausybės patvirtintą minimalią mėnesinę algą (toliau – MMA) koeficientai:

1) prižiūrėtojui – 0,1 MMA;

2) vyresniajam prižiūrėtojui – 0,15 MMA;

3) viršilai – 0,25 MMA;

4) jaunesniajam inspektoriui – 0,3 MMA;

5) inspektoriui – 0,35 MMA;

6) vyresniajam inspektoriui – 0,4 MMA;

7) tarnybos viršininko pavaduotojui – 0,45 MMA;

8) tarnybos viršininkui – 0,5 MMA;

9) direktoriaus pavaduotojui – 0,55 MMA;

10) direktoriui – 0,6 MMA;

11) generalinio direktoriaus pavaduotojui – 0,7 MMA;

12) generaliniam direktoriui – 0,8 MMA.

6. Pareigūnams nustatomi tokie pareiginės algos priedai už kvalifikacines kategorijas:

1) už 3 kategoriją – 15 procentų pareiginės algos;

2) už 2 kategoriją – 30 procentų pareiginės algos;

3) už 1 kategoriją – 50 procentų pareiginės algos.

7. Šio straipsnio 5 ir 6 dalyse nustatyti priedai negali viršyti 55 procentų pareiginės algos.“

 

20 straipsnis. Statuto papildymas 421 straipsniu

Papildyti Statutą 421 straipsniu:

421 straipsnis. Priemokos

1. Pareigūnams mokamos šios priemokos:

1) už darbą poilsio bei švenčių dienomis ir nakties metu;

2) už darbą kenksmingomis, labai kenksmingomis ir pavojingomis darbo sąlygomis;

3) už įprastą darbo krūvį viršijančią veiklą ar papildomų užduočių, atliekamų viršijant nustatytą darbo trukmę, atlikimą. Papildomos užduotys pareigūnui turi būti suformuluotos raštu.

2. Šio straipsnio 1 dalies 3 punkte nurodyta priemoka negali būti mokama ilgiau kaip vienerius metus nuo jos paskyrimo. Jeigu pareigūnui ilgiau negu vienerius metus tenka dirbti šio straipsnio 1 dalies 3 punkte nurodytomis sąlygomis, laikoma, kad jos įgavo nuolatinį pobūdį. Šiuo atveju sprendžiama dėl pareigūno pareigybės aprašymo papildymo.

3. Šio straipsnio 1 dalies 1, 2 ir 3 punktuose nurodytos priemokos negali viršyti 60 procentų pareiginės algos.“

 

21 straipsnis. Statuto papildymas 422 straipsniu

Papildyti Statutą 422 straipsniu:

422 straipsnis.   Pavėluotas darbo užmokesčio ir kitų su tarnybos santykiais susijusių išmokų mokėjimas

Kai dėl Kalėjimų departamento arba jam pavaldžios įstaigos ar valstybės įmonės kaltės pavėluotai išmokamas darbo užmokestis ar kitos su tarnybos santykiais susijusios išmokos, kartu su jomis pareigūnui išmokami įstatymų nustatyto dydžio delspinigiai.“

 

22 straipsnis. 43 straipsnio pripažinimas netekusiu galios

43 straipsnį pripažinti netekusiu galios.

 

23 straipsnis. 44 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 44 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

44 straipsnis. Pareigūnų kvalifikacinės kategorijos ir jų suteikimo tvarka

1. Pareigūnams, atsižvelgiant į jų tarnybinės veiklos rezultatus, dalykines savybes, profesinius įgūdžius ir administracinius gebėjimus, gali būti suteiktos kvalifikacinės kategorijos. Kvalifikacinės kategorijos yra 3: aukščiausia yra 1 kvalifikacinė kategorija, žemiausia – 3 kvalifikacinė kategorija.

2. Kvalifikacines kategorijas, atsižvelgdami į kvalifikacijos vertinimo komisijos siūlymą, gali suteikti:

1) Kalėjimų departamento direktoriui – teisingumo ministras;

2) Kalėjimų departamento pareigūnams, šiam departamentui pavaldžių įstaigų ir valstybės įmonių direktoriams, jų pavaduotojams ir tarnybų vadovams – Kalėjimų departamento direktorius;

3) kitiems Kalėjimų departamentui pavaldžių įstaigų ir valstybės įmonių pareigūnams – atitinkamai šių įstaigų ir valstybės įmonių direktoriai.

3. Priimant pareigūnus į pareigas, jiems gali būti suteikiama 3 kvalifikacinė kategorija, atsižvelgiant į jų kvalifikaciją, profesinius gebėjimus ir darbo patirtį.

4. Jeigu iki priėmimo į pareigūno pareigas asmeniui pagal Valstybės tarnybos įstatymą buvo suteikta 3, 2 ar 1 kvalifikacinė klasė arba pagal pareigūnų statusą reglamentuojančius teisės aktus buvo suteikta 3, 2 ar 1 kvalifikacinė kategorija, jos, atsižvelgiant į jų kvalifikaciją, profesinius gebėjimus ir darbo patirtį, gali būti atitinkamai prilyginamos Kalėjimų departamento arba jam pavaldžios įstaigos ar valstybės įmonės pareigūnams suteikiamoms kvalifikacinėms kategorijoms.

5. Šio straipsnio 3 ir 4 dalyse numatytais atvejais pareigūnui kvalifikacinę kategoriją gali suteikti šį pareigūną į pareigas priimantis asmuo.

6. Kalėjimų departamento direktoriaus tarnybinę veiklą per kalendorinius metus vertina teisingumo ministro įsakymu sudaryta kvalifikacijos vertinimo komisija. Kalėjimų departamento pareigūnų, šiam departamentui pavaldžių įstaigų ir valstybės įmonių direktorių, jų pavaduotojų ir tarnybų vadovų tarnybinę veiklą per kalendorinius metus vertina Kalėjimų departamento direktoriaus įsakymu sudaryta kvalifikacijos vertinimo komisija. Kitų Kalėjimų departamentui pavaldžių įstaigų ir valstybės įmonių pareigūnų tarnybinę veiklą per kalendorinius metus vertina šių įstaigų ir valstybės įmonių direktorių įsakymais sudarytos kvalifikacijos vertinimo komisijos.

7. Kvalifikacijos vertinimo komisija sudaroma dvejiems metams. Kvalifikacijos vertinimo komisija susideda iš 5 asmenų.

8. Apie būsimą tarnybinės veiklos vertinimą Teisingumo ministerijoje, Kalėjimų departamente, šiam departamentui pavaldžioje įstaigoje ar valstybės įmonėje ne vėliau kaip prieš 20 darbo dienų iki tarnybinės veiklos vertinimo pradžios pranešama pareigūnui.

9. Kvalifikacijos vertinimo komisija pareigūno tarnybinę veiklą gali įvertinti arba labai gerai, arba gerai, arba nepatenkinamai.

10. Kvalifikacijos vertinimo komisija, įvertinusi pareigūno tarnybinę veiklą labai gerai, teisingumo ministrui, Kalėjimų departamento direktoriui, šiam departamentui pavaldžios įstaigos ar valstybės įmonės direktoriui siūlo:

1) suteikti pareigūnui kvalifikacinę kategoriją, jeigu ji dar nebuvo suteikta;

2) suteikti pareigūnui aukštesnę kvalifikacinę kategoriją;

3) palikti tą pačią (aukščiausią) kvalifikacinę kategoriją ir gaunamą priedą už kvalifikacinę kategoriją.

11. Pareigūnui, kurio tarnybinę veiklą kvalifikacijos vertinimo komisija įvertino gerai, paliekama ta pati kvalifikacinė kategorija.

12. Kvalifikacijos vertinimo komisija, įvertinusi pareigūno tarnybinę veiklą nepatenkinamai, teisingumo ministrui, Kalėjimų departamento direktoriui, šiam departamentui pavaldžios įstaigos ar valstybės įmonės direktoriui siūlo:

1) tobulinti pareigūno kvalifikaciją;

2) suteikti pareigūnui žemesnę kvalifikacinę kategoriją;

3) tuo atveju, jeigu pareigūnas turi 3 kvalifikacinę kategoriją, ją panaikinti.

13. Pareigūnų kvalifikacinių kategorijų suteikimo tvarką, taip pat konkrečius reikalavimus kvalifikacinėms kategorijoms gauti nustato ir kvalifikacijos vertinimo komisijos nuostatus tvirtina teisingumo ministras.“

 

24 straipsnis. 45 straipsnio pripažinimas netekusiu galios

45 straipsnį pripažinti netekusiu galios.

 

25 straipsnis. 47 straipsnio 1 ir 2 dalių pakeitimas

1. Pakeisti 47 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Nustatoma tokia kasmetinių atostogų trukmė pareigūnams, atsižvelgiant į pareigūno tarnybos stažą:

1) 30 kalendorinių dienų – ištarnavusiems iki 10 metų;

2) 35 kalendorinės dienos – ištarnavusiems nuo 10 iki 15 metų;

3) 40 kalendorinių dienų – ištarnavusiems nuo 15 iki 20 metų;

4) 45 kalendorinės dienos – ištarnavusiems daugiau kaip 20 metų.“

2. 47 straipsnio 2 dalyje vietoj žodžių „gydymo bei pataisos darbų kolonijose, kuriose“ įrašyti žodžius „gydymo-pataisos namuose, kuriuose“, vietoj žodžio „prailginama“ įrašyti žodį „pailginama“ ir šią dalį išdėstyti taip:

2. Pareigūnams, dirbantiems gydymo-pataisos namuose, kuriuose bausmę atlieka asmenys, nuteisti laisvės atėmimu ir sergantys infekcinėmis ligomis, kasmetinių atostogų trukmė, nustatyta šio straipsnio 1 dalyje, pailginama 10 kalendorinių dienų. Šia atostogų lengvata taip pat naudojasi Kalėjimų departamentui pavaldžių įstaigų specialių skyrių, kuriuose laikomi infekcinėmis ligomis sergantys asmenys, pareigūnai.“

 

26 straipsnis. Statuto papildymas 471 straipsniu

Papildyti Statutą 471 straipsniu:

471 straipsnis. Pareigūnų tarnybos stažas

1. Pareigūno tarnybos stažas (toliau – tarnybos stažas) skaičiuojamas tarnybos pradžia laikant jo priėmimo į tarnybą datą, į tarnybos stažą papildomai įskaitant (tarp jų ir laikotarpius, buvusius iki 1990 m. kovo 11 d.):

1) faktinį tarnybos vidaus reikalų, krašto apsaugos, valstybės saugumo, prokuratūros sistemose, Specialiųjų tyrimų tarnyboje, Kalėjimų departamente (Pataisos reikalų departamente prie Vidaus reikalų ministerijos bei jam pavaldžiose įstaigose ir valstybės įmonėse), jam pavaldžiose įstaigose ir valstybės įmonėse bei Lietuvos muitinėje laiką nuo paskyrimo į pareigūno pareigas ar kario statuso įgijimo dienos;

2) darbo įstaigose bei organizacijose laiką, jeigu pareigūnas buvo nusiųstas dirbti į jas, būdamas įtrauktas į Vidaus reikalų ministerijos, Krašto apsaugos ministerijos kadrų rezervą, Valstybės saugumo departamento pareigūnų (kadrų) rezervą, Specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnų (personalo) rezervą;

3) nuteisto pareigūno ar kario bausmės atlikimo laiką, jeigu vėliau jis išteisintas;

4) faktinį tarnybos kitų valstybių ginkluotosiose pajėgose, pasienio tarnyboje, vidaus reikalų ir kitose tarnybose (išskyrus tarnybą naikintojų būriuose ir batalionuose) laiką – Vyriausybės nustatyta tvarka;

5) darbo policijoje (milicijoje), Valstybės sienos apsaugos tarnyboje, vidaus tarnybos, valstybės saugumo, krašto apsaugos ir prokuratūros sistemose, Kalėjimų departamente (Pataisos reikalų departamente prie Vidaus reikalų ministerijos bei jam pavaldžiose įstaigose ir valstybės įmonėse) bei jam pavaldžiose įstaigose ir valstybės įmonėse laiką Darbo sutarties įstatymo pagrindais, jeigu vėliau tos pareigos priskirtos pareigūno pareigoms;

6) darbo laiką, dirbtą profesionaliosios priešgaisrinės apsaugos padalinio vadovu, gaisrininku, gaisrininku vairuotoju Darbo sutarties įstatymo pagrindais, jeigu vėliau šis darbuotojas buvo paskirtas statutiniu priešgaisrinės apsaugos pareigūnu;

7) vieną tarnybos ar darbo dieną Lietuvos Respublikos krašto apsaugos departamento struktūriniuose padaliniuose nuo 1990 m. balandžio 25 d. iki 1991 m. rugpjūčio 23 d., Valstybės saugumo departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės sistemoje nuo 1990 m. kovo 26 d. iki 1991 m. rugpjūčio 23 d. ir Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Apsaugos skyriuje nuo 1990 m. birželio 8 d. iki 1991 m. rugpjūčio 23 d. – įskaitant kaip 3 tarnybos dienas;

8) asmeniui, pradėjusiam tarnauti ar dirbti Lietuvos Respublikos krašto apsaugos sistemoje, ir asmeniui, pradėjusiam tarnauti ar dirbti Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Apsaugos skyriuje iki 1991 m. gruodžio 31 d., taip pat Valstybės saugumo departamente prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės nuo
1990 m. kovo 26 d. iki 1991 m. gruodžio 2 d. ir Lietuvos Respublikos nacionalinio saugumo tarnyboje nuo 1991 m. gruodžio 2 d. iki 1991 m. gruodžio 31 d., – 80 procentų iki šio laiko turėto darbo stažo;

9) mokymosi vidaus reikalų profesinio mokymo įstaigose, aukštosiose, specialiosiose vidurinėse, aukštesniosiose Lietuvos Respublikos policijos (vidaus reikalų), saugumo bei karo mokyklose laiką. Mokymosi tokiose pat kitų valstybių mokyklose laikas gali būti įskaitytas į tarnybos stažą Vyriausybės nustatyta tvarka. Į tarnybos stažą taip pat įskaitoma pusė mokymosi kitose aukštosiose, aukštesniosiose ir specialiosiose vidurinėse mokyklose laiko, jeigu jas baigę asmenys yra priimti į tarnybą per 3 mėnesius, neįskaitant ligos, nėštumo ir gimdymo atostogų, taip pat būtinosios tarnybos kariuomenėje ar dalyvavimo kariniuose mokymuose trukmės;

10) vieną tarnybos dieną tarptautinių organizacijų misijose Vyriausybės siuntimu: taikos įvedimo misijose – kaip 3 tarnybos dienas, taikos palaikymo misijose ir patarėjų bei stebėtojų misijose – kaip 2 tarnybos dienas;

11) pareigūno laikinojo nedarbingumo laiką, kasmetinių, papildomų, nėštumo ir gimdymo, vaiko priežiūros, mokymosi ir nemokamų atostogų laiką, taip pat buvimo Vidaus reikalų ministerijos personalo žinioje laiką;

12) tarnybos stažą, numatytą Valstybės tarnybos įstatymo 42 straipsnyje, einant valstybės tarnautojo pareigas.

2. Tarnybos stažas, kai ne vienu metu pareigūnas eina pareigas, sudedamas.

3. Atsižvelgiant į tarnybos stažą, pareigūnui nustatoma šio statuto 47 straipsnyje nurodytų kasmetinių atostogų trukmė.“

 

27 straipsnis. 48 straipsnio pripažinimas netekusiu galios

48 straipsnį pripažinti netekusiu galios.

 

28 straipsnis. 50 straipsnio 1 punkto pakeitimas

50 straipsnio 1 punkte vietoj žodžių „tyčinį nusikaltimą“ įrašyti žodžius „tyčinę nusikalstamą veiką“ ir šį punktą išdėstyti taip:

1) pareigūnas žuvo arba susižalojo darydamas tyčinę nusikalstamą veiką;“.

 

29 straipsnis. 51 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 51 straipsnio 1 dalį, 2 dalį pripažinti netekusia galios ir visą straipsnį išdėstyti taip:

51 straipsnis. Pareigūnų sveikatos priežiūra

Pareigūnai draudžiami privalomuoju sveikatos draudimu Sveikatos draudimo įstatymo nustatyta tvarka.“

 

30 straipsnis. 52 straipsnio 3 dalies pripažinimas netekusia galios

52 straipsnio 3 dalį pripažinti netekusia galios.

 

31 straipsnis. 54 straipsnio papildymas

Papildyti 54 straipsnį 2 dalimi ir visą straipsnį išdėstyti taip:

54 straipsnis. Kitos pareigūnų socialinės garantijos

1. Pareigūnams taikomos Valstybinio socialinio draudimo įstatymo nustatytos socialinės garantijos.

2. Laikinojo nedarbingumo laikotarpiu pareigūnui iš darbo užmokesčio fondo mokama ne mažiau kaip 80 procentų ir ne daugiau kaip 100 procentų laikinojo darbingumo netekimo mėnesį jam nustatyto darbo užmokesčio Kalėjimų departamento direktoriaus nustatyta tvarka. Nėštumo ir gimdymo atostogų metu pareigūnui mokamas vidutinis darbo užmokestis, apskaičiuotas pagal 3 paskutinius mėnesius, einančius prieš nėštumo ir gimdymo atostogų suteikimo mėnesį. Vaiko priežiūros atostogų metu, kol vaikui sukaks vieneri metai, pareigūnui mokama 60 procentų vidutinio darbo užmokesčio, apskaičiuoto pagal 3 paskutinius mėnesius, einančius prieš nėštumo ir gimdymo atostogų suteikimo mėnesį.“

 

32 straipsnis. 56 straipsnio 2 dalies pakeitimas

56 straipsnio 2 dalyje vietoj žodžių „Teisingumo ministerijos“ įrašyti žodžius „Kalėjimų departamento direktoriaus“ ir šią dalį išdėstyti taip:

2. Šaunamieji ginklai, šaudmenys ir specialiosios priemonės saugomos bei išduodamos Kalėjimų departamente ir jam pavaldžiose įstaigose Kalėjimų departamento direktoriaus nustatyta tvarka.“

 

33 straipsnis. Pasiūlymai Vyriausybei

Vyriausybė iki 2004 m. gegužės 1 d. pateikia Seimui reikiamų įstatymų, reglamentuojančių Kalėjimų departamentui pavaldžių valstybės įmonių pareigūnų tarnybą, pakeitimo ir (ar) papildymo projektus dėl šių pareigūnų statuso praradimo ir darbo sutarčių su jais sudarymo.

 

34 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas

Šio Įstatymo 11 straipsnio 2 dalis ir 32 straipsnis įsigalioja kartu su Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymu (Žin., 2002, Nr. 13-467).

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS                                                                 ROLANDAS PAKSAS

______________