LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL VERTYBINIŲ POPIERIŲ KOMISIJOS IR NACIONALINĖS VERTYBINIŲ POPIERIŲ BIRŽOS STEIGIMO

 

1992 m. rugsėjo 3 d. Nr. 646

Vilnius

 

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Patvirtinti:

1.1. Vertybinių popierių komisijos bendruosius nuostatus (pridedama);

1.2. Vertybinių popierių komisijos vadovybės bei kitų pareigūnų ir darbuotojų tarnybinius atlyginimus pagal priedėlį.

2. Nustatyti, kad:

2.1. Nacionalinė vertybinių popierių birža yra pelno nesiekianti įmonė;

2.2. Nacionalinę vertybinių popierių biržą registruoja Vertybinių popierių komisija.

3. Suteikti Finansų ministerijai, Lietuvos investicijų bankui kartu su Lietuvos birža bei Baltijos birža teisę vykdyti Nacionalinės vertybinių popierių biržos steigėjų funkcijas ir organizuoti akcijų pasirašymą.

4. Pavesti Vertybinių popierių komisijai:

4.1. atsižvelgiant į Nacionalinės vertybinių popierių biržos steigėjų pasiūlymus, sudaryti ir patvirtinti Nacionalinės vertybinių popierių biržos valdybą;

4.2. parengti ir iki 1992 m. rugsėjo 20 d. pateikti Lietuvos Respublikos Vyriausybei vertybinių popierių emisijos ir viešosios apyvartos nuostatus bei investicinių akcinių bendrovių veiklą reglamentuojančius dokumentus.

5. Skirti iš Lietuvos valstybės biudžeto Vertybinių popierių komisijos išlaikymui 1992 metais 2530 tūkst. rublių, iš jų nepaprastosioms išlaidoms 1385 tūkst. rublių.

6. Šis nutarimas galioja, iki bus priimtas Lietuvos Respublikos vertybinių popierių emisijos ir viešosios apyvartos įstatymas.

 

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

MINISTRAS PIRMININKAS                                                             ALEKSANDRAS ABIŠALA

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1992 m. rugsėjo 3 d. nutarimu Nr. 646

 

Vertybinių popierių komisijos bendrieji nuostatai

 

Bendroji dalis

 

1. Vertybinių popierių komisija (toliau vadinama – komisija) steigiama prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės. Jos paskirtis – ginti investorių interesus ir užtikrinti tinkamą vertybinių popierių rinkos funkcionavimą.

2. Komisija savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos įstatymais, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais ir potvarkiais, kitais normatyviniais aktais, taip pat šiais bendraisiais nuostatais.

3. Komisija ir administracinis jos aparatas finansuojami iš Lietuvos valstybės biudžeto.

4. Komisija veikia Lietuvos Respublikos valstybinės tarnybos teisėmis, yra juridinis asmuo, turi antspaudą ir sąskaitą banke.

 

Komisijos funkcijos

 

5. Komisija atlieka šias funkcijas:

5.1. rengia ir tvirtina normatyvinius dokumentus, reglamentuojančius vertybinių popierių emisiją ir viešąją apyvartą;

5.2. kontroliuoja, kaip laikomasi Lietuvos Respublikos įstatymų ir normatyvinių aktų, reglamentuojančių vertybinių popierių emisiją ir viešąją apyvartą;

5.3. teikia oficialius paaiškinimus ir rekomendacijas vertybinių popierių emisijos ir viešosios apyvartos klausimais;

5.4. išduoda ir panaikina leidimus finansinio maklerio įmonėms, taip pat atestacinius liudijimus asmenims vykdyti operacijas su vertybiniais popieriais;

5.5. išduoda leidimus vykdyti vertybinių popierių emisiją;

5.6. organizuoja maklerių rengimo kursus ir kvalifikacinius egzaminus;

5.7. taiko Lietuvos Respublikos įstatymuose ir normatyviniuose aktuose numatytas sankcijas vertybinių popierių emisijos ir viešosios apyvartos dalyviams;

5.8. kaupia ir teikia informaciją vertybinių popierių emisijos ir viešosios apyvartos klausimais, leidžia periodinius ir vienkartinius informacinius leidinius.

6. Komisija pagal savo kompetenciją naudojasi teisėmis, kurias jai yra suteikusios Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba ir Lietuvos Respublikos Vyriausybė.

7. Komisijos patvirtinti normatyviniai dokumentai, taip pat nutarimai bei pateikti paaiškinimai vertybinių popierių emisijos ir viešosios apyvartos klausimais yra privalomi ministerijoms, departamentams, kitoms valstybinėms tarnyboms, institucijoms, bankams, savivaldybėms, įmonėms, įstaigoms, organizacijoms.

Komisijos sprendimai leidimų išdavimo ir sankcijų taikymo klausimais gali būti apskųsti teismui.

 

Komisijos darbo organizavimas

 

8. Komisija yra sudaroma iš 7 asmenų Lietuvos Respublikos Vyriausybės sprendimu 5 metams. Savo funkcijas ji atlieka, iki patvirtinama naujos sudėties komisija. Komisijos pirmininką ir narius skiria pareigoms ir atleidžia iš pareigų Lietuvos Respublikos Vyriausybės pirmininkas (ministras pirmininkas).

9. Komisijos pirmininkas ir jos nariai gali būti atleisti iš pareigų įsigaliojus apkaltinamajam nuosprendžiui, taip pat jiems vieną kartą šiurkščiai pažeidus darbo tvarką arba už amoralų poelgį, dėl kurio jie toliau negali eiti savo pareigų.

10. Komisijos darbui vadovauja pirmininkas, jam nesant – pirmininko pavaduotojas.

Komisijos pirmininkas užtikrina, kad būtų reguliariai, ne rečiau kaip kartą per savaitę, šaukiami komisijos posėdžiai, nustato kiekviename posėdyje nagrinėtinus klausimus, teikia komisijos veiklos ataskaitas, tarp posėdžių duoda komisijos nariams pavedimus ir tikrina, kaip jie vykdomi. Komisijos pirmininkas savo parašu tvirtina komisijos sprendimus (nutarimus).

11. Vienas iš komisijos narių vadovauja komisijos administraciniam aparatui, atsako už normatyvinių dokumentų rengimą, organizuoja komisijos priimtų sprendimų vykdymo kontrolę.

12. Kiekvienas komisijos narys yra atsakingas už jam pavestą komisijos veiklos sritį ir dalyvauja svarstant bei priimant sprendimus visais komisijos kompetencijoje esančiais klausimais.

13. Komisijos narys gali verstis kita (moksline, pedagogine) veikla tik gavęs Lietuvos Respublikos Vyriausybės pirmininko (ministro pirmininko) sutikimą. Už darbą komisijoje jiems atlyginama Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka. Komisijos nariai ir administracinio aparato darbuotojai privalo laikytis Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatytų apribojimų dalyvauti investicinėje veikloje.

14. Komisija organizuoja viešus ar uždarus posėdžius. Viešuose posėdžiuose gali būti svarstomi klausimai, liečiantys daugiau negu vieno vertybinių popierių rinkos dalyvio interesus. Įmonei pažeidus Lietuvos Respublikos įstatymus ir normatyvinius aktus, reglamentuojančius vertybinių popierių emisiją ir viešąją apyvartą, šis klausimas svarstomas tik uždarame posėdyje.

15. Komisijos nariai ir administracinio jos aparato darbuotojai privalo laikyti paslaptyje konfidencialią informaciją. Pradedami eiti pareigas, šitai jie pasižada raštu.

16. Komisija sprendimus priima paprasta posėdžio dalyvių balsų dauguma, jeigu posėdyje dalyvauja daugiau kaip 2/3 jos narių. Komisijos nariai turi lygias sprendžiamojo balso teises. Komisijos narių balsams pasiskirsčius po lygiai, lemia komisijos pirmininko balsas. Visi sprendimai priimami tik vardiniu balsavimu.

17. Komisijos funkcijoms realizuoti formuojamas etatinių darbuotojų administracinis aparatas, kuris susideda iš ekspertų ir operatyvinio skyrių. Aparato etatus, neviršijant Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyto metinio darbo apmokėjimo fondo, tvirtina komisijos pirmininkas.

18. Kai kuriems darbams atlikti ir klausimams spręsti komisija gali pasitelkti ministerijų, departamentų, kitų valstybinių tarnybų, vietos savivaldybių, mokslo ir mokymo įstaigų, organizacijų, suinteresuotų institucijų atstovus ir specialistus, susitarusi su jų vadovais, taip pat pasikviesti užsienio specialistus ir ekspertus.

______________

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1992 m. rugsėjo 3 d. nutarimo Nr. 646

priedėlis

 

Vertybinių popierių komisijos vadovybės

bei kitų pareigūnų ir darbuotojų tarnybiniai atlyginimai

 

(minimalių mėnesinių algų dydžiais)

Pareigų pavadinimas

Koeficientas

Komisijos pirmininkas

6,9

Komisijos pirmininko pavaduotojas

6,3

Komisijos nariai

6,2

Skyriaus viršininkas

4,5-6

Vyriausieji specialistai ir konsultantai

3,8-5,6

Vyresnieji specialistai

3,1-4,3

Specialistai

2,7-3,5

Pastabos:

1. Komisijos pirmininkui suteikiama teisė, neviršijant darbo apmokėjimo fondo lėšų:

1.1. nustatyti darbuotojams iki 50 procentų atlyginimo dydžio priemokas;

1.2. premijuoti darbuotojus ir nustatyti jų premijavimo tvarką.

2. Kitiems darbuotojams tarnybiniai atlyginimai mokami pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1991 m. birželio 27 d. nutarimą Nr. 250 „Dėl gyventojų papildomų išlaidų, susijusių su kai kurių prekių kainų padidėjimu, kompensavimo ir biudžetinių įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo didinimo“ (Žin., 1991, Nr. 21-558).

 

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS SEKRETORIUS                           K. ČILINSKAS

______________