LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS APSAUGOS MINISTERIJOS
Į S A K Y M A S
DĖL TERŠALŲ EMISIJOS Į ATMOSFERĄ IŠ KATILINIŲ ĮVERTINIMO
1997 m. gruodžio 22 d. Nr. 242
Vilnius
Siekdamas, kad būtų pagerinta teršalų emisijos į atmosferą apskaita deginant kietą, skystą ir dujinį kurą garo ir vandens šildymo katiluose,
1. Patvirtinti Teršalų emisijos į atmosferą iš garo ir vandens šildymo katilų įvertinimo tvarką (pridedama)
2. Aplinkos apsaugos ministerijos informacijos kompiuterinėje sistemoje vadovautis reikšminiu žodžiu „atmosfera“.
PATVIRTINTA
Aplinkos apsaugos ministerijos
1997 m. gruodžio 22 d.
įsakymu Nr. 242
Teršalų emisijos į atmosferą iš garo ir vandens šildymo katilų įvertinimo
TVARKA
1. Šios tvarkos tikslas – nustatyti reikalavimus juridiniams ir fiziniams asmenims, kuriems priklausančių objektų ūkinė ar kita veikla turi ar gali turėti neigiamą poveikį aplinkai eksploatuojant garo ir vandens šildymo katilus ir kuriems išduodamas gamtos išteklių naudojimo leidimas. Ja siekiama nustatyti, kokias atmosferą teršiančias medžiagas reikia vertinti naudojant įvairias kuro rūšis bei teršalų emisijos į atmosferą nustatymo būdus.
2. Ūkio subjektai, eksploatuojantys garo ir vandens šildymo katilus, kuriems nustatyta tvarka išduodami gamtos išteklių naudojimo leidimai, pildo šio leidimo III dalį (Teršalų emisija į atmosferą iš stacionarių šaltinių) ir įvertina per metus į atmosferą išmestą teršalų kiekį (Valstybinė statistinė ataskaitos forma Nr. 2 – Atmosfera). Vertinimas atliekamas pagal žemiau nurodytas medžiagas, neatsižvelgiant į katilų šiluminį našumą:
2.1. azoto oksidai (NOx) ir anglies monoksidas (CO) – deginant gamtines, suskystintas naftos ar kitokias dujas;
2.2. sieros dvideginis (SO2), azoto oksidai (NOx), anglies monoksidas (CO), kietos dalelės – deginant akmens anglį, antracitą, degiuosius skalūnus, durpes, durpių briketus ir pusbriketes, mazutą, kurio sieringumas Sr ≤ 0,4% ir kitų rūšių skystą kurą;
2.3. sieros dvideginis (SO2), azoto oksidai (NOx), anglies monoksidas (CO), kietos dalelės ir vanadžio pentoksidas (V2O5) – deginant mazutą, kurio sieringumas Sr > 0,4%.
Vanadžio pentoksido kiekis GV 0 (g/tonai mazuto) apskaičiuojamas pagal formulę:
GV 0 = 95,4 Sr – 31,6,
kur:
Sr – mazuto sieringumas, %;
3. Metinė teršalų emisija į atmosferą iš garo ir vandens šildymo katilų nustatoma pagal automatinės monitoringo sistemos duomenis, o jos nesant, kol bus parengta nacionalinė teršalų emisijos į atmosferą įvertinimo metodika, naudojantis „Įvairiose gamybose susidariusių ir išmetamų į atmosferą teršalų įvertinimo metodikų rinkiniu“. Gidrometeoizdat, Leningrad, 1986.
4. Ši tvarka taikoma visiems juridiniams ir fiziniams asmenims kartu su gamtos išteklių naudojimo leidimų išdavimo taisyklių reikalavimais.