LIETUVOS RESPUBLIKOS VALDYMO REFORMŲ IR SAVIVALDYBIŲ REIKALŲ MINISTRO

 

Į S A K Y M A S

DĖL KARJEROS VALSTYBĖS TARNAUTOJŲ STATUSO ATKŪRIMO LAIKINOSIOS TVARKOS PATVIRTINIMO

 

2000 m. sausio 24 d. Nr. 13

Vilnius

 

 

Vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. lapkričio 11 d. nutarimo Nr. 1260 „Dėl įgaliojimų suteikimo ministerijoms“ (Žin., 1999, Nr. 97-2799) 1.3 punktu,

Tvirtinu Karjeros valstybės tarnautojų statuso atkūrimo laikinąją tvarką (pridedama).

 

 

 

Valdymo reformų ir savivaldybių

reikalų ministras                                                                           Jonas Rudalevičius


PATVIRTINTA

valdymo reformų

ir savivaldybių reikalų ministro

2000 m. sausio 24 d.

įsakymu Nr. 13

 

KARJEROS VALSTYBĖS TARNAUTOJŲ STATUSO ATKŪRIMO LAIKINOJI TVARKA

 

1. Karjeros valstybės tarnautojų statuso atkūrimas – tai asmens grąžinimas į buvusias ar joms prilygintas karjeros valstybės tarnautojo pareigas Valstybės tarnybos įstatymo (toliau – VTĮ) numatytais atvejais ir šios tvarkos numatytomis sąlygomis.

2. Ši tvarka reglamentuoja karjeros valstybės tarnautojų statuso atkūrimą pagal VTĮ 21 straipsnio 1 dalies 13 ir 14 punktus, 52 straipsnį, 56 straipsnio 5 ir 7 dalis bei 66 straipsnio 1 dalį.

3. Ši tvarka taikoma statutiniams karjeros valstybės tarnautojams, jeigu šio statuso atkūrimo jiems kitaip nenustato šių tarnautojų statusą reglamentuojantys teisės aktai.

4. Ši tvarka taip pat taikoma asmenims, kurie iki paskyrimo ar išrinkimo į šios tvarkos 5.1-5.10 punktuose nurodytas pareigas turėjo B lygio valdininko statusą ar ėjo kitas pareigas, kurios pagal VTĮ ar kitus teisės aktus priskiriamos karjeros valstybės tarnautojo pareigoms.

5. Karjeros valstybės tarnautojo statusas gali būti atkuriamas asmenims:

5.1. valstybės politikams;

5.2. Konstitucinio Teismo, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo, kitų teismų teisėjams;

5.3. valstybės kontrolieriui ir jo pavaduotojams, Seimo kontrolieriams, moterų ir vyrų lygių galimybių kontrolieriams;

5.4. Lietuvos banko valdybos pirmininkui, jo pavaduotojams ir valdybos nariams;

5.5. Vyriausiosios rinkimų komisijos nariams;

5.6. Seimo skiriamiems valstybės institucijų ar įstaigų (toliau – įstaigų) vadovams;

5.7. Seimo, Seimo Pirmininko ar Respublikos Prezidento sudarytų komisijų pirmininkams, pavaduotojams ir nariams;

5.8. pakviestiems dirbti tarptautinėse organizacijose, kurių narė yra Lietuvos Respublika, Lietuvos Respublikos specialiesiems atašė, Lietuvos diplomatinėse atstovybėse ir konsulinėse įstaigose dirbantiems valstybės tarnautojams;

5.9. šios tvarkos 5.8 punkte nurodytų asmenų sutuoktiniams (jeigu išvyko į užsienį kartu su skiriamu į pareigas asmeniu);

5.10. pašauktiems į būtinąją karo ar alternatyviąją krašto apsaugos tarnybą;

5.11. atleistiems iš valstybės tarnybos politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojams dėl juos pasirinkusių valstybės politikų kadencijos ar įgaliojimų pasibaigimo, taip pat įstaigų vadovams, pasibaigus jų kadencijai. Politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojams karjeros valstybės tarnautojų statusas neatkuriamas, jei jie atleidžiami dėl jiems pareikšto juos pasirinkusių valstybės politikų nepasitikėjimo;

5.12. pasibaigus jų atostogoms, suteiktoms dėl asmeninių aplinkybių;

5.13. atleistiems iš valstybės tarnybos dėl laikino nedarbingumo, kai jų sveikatos būklė pagerėja ir jie gali atlikti valstybės tarnautojo pareigas.

6. Karjeros valstybės tarnautojo statuso atkūrimo teisė atsiranda:

6.1. 5.1-5.8 punktuose nurodytiems asmenims – nuo jų įgaliojimų pasibaigimo dienos;

6.2. 5.9 punkte nurodytiems asmenims – nuo jų sutuoktinių įgaliojimų pasibaigimo dienos;

6.3. 5.10 punkte nurodytiems asmenims – nuo būtinosios karo ar alternatyviosios krašto apsaugos tarnybos pasibaigimo dienos;

6.4. 5.11 punkte nurodytiems asmenims – nuo juos pasirinkusių valstybės politikų kadencijos ar įgaliojimų pasibaigimo dienos, įstaigų vadovams – nuo jų kadencijos pasibaigimo dienos;

6.5. 5.12 punkte nurodytiems asmenims – atostogų pasibaigimo dieną;

6.6. 5.13 punkte nurodytiems asmenims – pagerėjus jų sveikatos būklei, kai jie gali atlikti valstybės tarnautojo pareigas.

7. Dėl karjeros valstybės tarnautojo statuso atkūrimo asmenys gali kreiptis į:

7.1. atitinkamos valstybės įstaigos personalo tarnybą, skyrių ar asmenį, atsakingą už personalo tvarkymą (toliau – personalo tarnyba) – dėl šios tvarkos 5.12 ir 5.13 punktuose nurodytų priežasčių valstybės tarnautojo statusą praradę asmenys, kurie iki išėjimo į atostogas dėl asmeninių aplinkybių ar atleidimo iš valstybės tarnybos dėl laikino nedarbingumo buvo šių valstybės įstaigų tarnautojai;

7.2. atitinkamos savivaldybės personalo tarnybą – šios tvarkos 5 punkte nurodyti asmenys, kurie iki paskyrimo ar išrinkimo į 5.1–5.10 punktuose nurodytas pareigas, išėjimo į atostogas dėl asmeninių aplinkybių ar atleidimo iš valstybės tarnybos dėl laikino nedarbingumo buvo savivaldybių įstaigų karjeros valstybės tarnautojai;

7.3. Valdymo reformų ir savivaldybių reikalų ministerijos Valstybės tarnybos departamentą (toliau – VTD) – šios tvarkos 5.1–5.11 punktuose nurodyti asmenys, kurie iki paskyrimo ar išrinkimo į 5.1-5.10 punktuose nurodytas pareigas buvo valstybės įstaigų tarnautojai, taip pat šios tvarkos 7.1 ir 7.2 punktuose nurodyti asmenys, kuriems valstybės ar savivaldybės įstaiga per 3 mėnesius po prašymo atkurti karjeros valstybės tarnautojo statusą įregistravimo dienos jo neatkūrė.

8. Asmuo, siekiantis atkurti karjeros valstybės tarnautojo statusą, turi vienai iš šios tvarkos 7 punkte nurodytų įstaigų raštu pateikti prašymą, kurį įstaigos personalo tarnyba tą pačią dieną turi užregistruoti. Prašyme atkurti karjeros valstybės tarnautojo statusą turi būti nurodyta: asmens išsilavinimas, įstaiga, kurioje jis anksčiau dirbo, ir pareigos, kurias jis ėjo prieš prarasdamas karjeros valstybės tarnautojo ar B lygio valdininko statusą, ar kitos anksčiau eitos pareigos, kurios pagal VTĮ ar kitus teisės aktus priskiriamos karjeros valstybės tarnautojo pareigoms. Kartu turi būti pateikti šių duomenų tikrumą patvirtinantys dokumentai. Prašyme taip pat turi būti nurodytas adresas, kuriuo asmeniui, siekiančiam atkurti karjeros valstybės tarnautojo statusą, bus siunčiama informacija apie siūlomas pareigas. Asmenys, kuriems valstybės įstaiga per 3 mėnesius neatkūrė karjeros valstybės tarnautojo statuso, kreipdamiesi į VTD, kartu su prašymu turi pateikti kopiją ankstesnio kreipimosi į tą įstaigą (kopijoje turi būti įskaitoma pareiškimo užregistravimo data).

9. Dėl karjeros valstybės tarnautojo statuso atkūrimo asmenys gali kreiptis į šios tvarkos 7 punkte nurodytas įstaigas ne anksčiau kaip prieš 1 mėnesį iki karjeros valstybės tarnautojo statuso atkūrimo teisės atsiradimo ir ne vėliau kaip per 1 mėnesį po šios teisės atsiradimo.

Dėl šios tvarkos 5.12 ir 5.13 punktuose nurodytų priežasčių valstybės tarnautojo statusą praradę asmenys, kuriems atitinkama valstybės įstaiga per 3 mėnesius po prašymo atkurti karjeros valstybės tarnautojo statusą jo neatkūrė, gali per 1 mėnesį kreiptis į VTD.

10. Gavus prašymą atkurti karjeros valstybės tarnautojo statusą, prašymo pateikėjui pateikiamas prašymo priėmimo faktą patvirtinantis dokumentas, kuriame nurodoma prašymo priėmimo data, valstybės tarnautojo, kuriam pavesta nagrinėti prašymą, vardas, pavardė, telefono numeris, prašymo registracijos numeris.

Šios tvarkos 7 punkte nurodytos įstaigos ne rečiau kaip kas mėnesį po prašymo atkurti karjeros valstybės tarnautojo statusą užregistravimo dienos raštu (registruotu laišku su pranešimu apie pristatymą) informuoja prašymą pateikusius asmenis apie galimybę atkurti karjeros valstybės tarnautojo statusą ir grįžti į anksčiau eitas pareigas arba, jeigu nėra tokios galimybės (eitos pareigos užimtos arba pareigybė panaikinta), – į kitas lygiavertes pareigas valstybės tarnyboje, atitinkančias jų kvalifikaciją ir išsilavinimą. Registruotame laiške kartu su pranešimu apie siūlomas pareigas (1 priedas) į voką įdedamas kitas vokas (pašto išlaidos turi būti apmokėtos) su pareigas siūlančios įstaigos adresu ir pranešimas apie asmens sutikimą ar atsisakymą eiti siūlomas pareigas (2 priedas).

11. Asmuo, siekiantis atkurti karjeros valstybės tarnautojo statusą, per 5 kalendorines dienas nuo pranešimo apie siūlomas pareigas gavimo datos turi išsiųsti pareigas pasiūliusiai įstaigai pranešimą apie savo sutikimą ar atsisakymą eiti pasiūlytas pareigas. Jei per nurodytą terminą asmuo neatsako į pasiūlymą, laikoma, kad jis pasiūlytų pareigų atsisako. Jei asmuo atsisako eiti pasiūlytas pareigas, jam siūlomos kitos pareigos. Jei asmuo atsisako eiti pareigas, kurias jis ėjo prieš prarasdamas karjeros valstybės tarnautojo ar B lygio valdininko statusą, ar kitas anksčiau eitas pareigas, kurios pagal VTĮ ar kitus teisės aktus priskiriamos karjeros valstybės tarnautojo pareigoms, jis praranda teisę atkurti karjeros valstybės tarnautojo statusą ir kitos pareigos jam nesiūlomos.

12. Asmeniui sutikus eiti pasiūlytas pareigas VTD nurodytoje įstaigoje, VTD apie tai informuoja tos įstaigos personalo tarnybą. Įstaigai, kurioje yra siūlomos pareigos, gavus informaciją apie asmens sutikimą eiti pasiūlytas pareigas, asmuo, atsakingas šioje įstaigoje už personalo valdymą, ne vėliau kaip per 15 darbo dienų privalo jį skirti į šias pareigas vadovaudamasis šios tvarkos 13-15 punktais.

13. Tais atvejais, kai į laisvą pareigybę pretenduoja keli asmenys, kurių negalima grąžinti į jų buvusias pareigas, įstaiga, kurioje yra siūlomos pareigos, gali pasirinkti vieną pretendentą pagal jo privalumus. Pretendentų privalumus vertina įstaigos personalo tarnybos vadovas, kuris savo pasiūlymus pateikia asmeniui, atsakingam už personalo valdymą įstaigoje. Asmuo, atsakingas už personalo valdymą, susipažinęs su pateikta medžiaga, priima sprendimą dėl pretendentų paskyrimo į laisvas pareigas. Asmenims, kurie nebuvo priimti į laisvas pareigas, šios tvarkos 7 punkte nurodytos įstaigos siūlo kitas pareigas.

14. Karjeros valstybės tarnautojo statuso atkūrimas įforminamas asmens, atsakingo už personalo valdymą (savivaldybėse – administratoriaus), įsakymu (potvarkiu) (toliau – įsakymas). Įsakyme nurodoma, kad asmuo priimtas atkuriant karjeros valstybės tarnautojo statusą. Įsakymo kopija įteikiama šiam asmeniui ir per 5 darbo dienas išsiunčiama VTD.

15. Įstaigos personalo tarnyba skiriamo į pareigas asmens Valstybinio socialinio draudimo pažymėjime įrašo: „Priimtas į (nurodyti, į kokias pareigas) atkuriant karjeros valstybės tarnautojo statusą pagal Valstybės tarnybos įstatymo (nurodomas atitinkamas VTĮ straipsnis, jo dalis, punktas)“.

16. Sprendimas dėl karjeros valstybės tarnautojo statuso atkūrimo, priimtas pažeidžiant šią tvarką, gali būti apskųstas Administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

______________


1 priedas

 

                                                                                                         PRANEŠIMAS

 

___________________________________________________                                          Nr. _____

(pranešimą siunčiančios įstaigos pavadinimas)                                             (data)

___________________________________________________                                                         

         (adresatas -vardas, pavardė, adresas)                                                   (parengimo vieta)

 

 

Informuojame, kad atkuriant karjeros valstybės tarnautojo statusą, Jums siūloma eiti _______

_________________________________________________________________________  pareigas

                                                     (pareigybės pavadinimas)

_______________________________________________________________________________ .

(įstaigos, kurioje yra siūlomos pareigos, pavadinimas)

 

 

________________________________________________                                            

    (asmens, atsakingo už personalo valdymą,                                          (parašas)

                       vardas ir pavardė)

______________


2 priedas

 

                                                                                                                    PRANEŠIMAS

 

______________________________________                                                                                     

    (adresatas – įstaigos pavadinimas, adresas)                                                       (data)

 

 

Informuoju, kad aš sutinku atsisakau eiti _________________________________________

                                      (nereikalingą išbraukti)                (data)                (įstaigos pavadinimas)

pranešimu Nr.__________ man pasiūlytas ______________________________________________

                                                                                               (pareigybės pavadinimas)

pareigas ________________________________________________________________________ .

                                                                     (įstaigos pavadinimas)

 

 

_____________________________                                                                    

                (vardas, pavardė)                                                       (parašas)

______________