RYŠIŲ REGULIAVIMO TARNYBOS PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS DIREKTORIUS

 

Į S A K Y M A S

DĖL TELEKOMUNIKACIJŲ TINKLŲ SUJUNGIMO PRIVALOMŲJŲ REIKALAVIMŲ IR BENDRŲJŲ TELEKOMUNIKACIJŲ TINKLŲ SUJUNGIMO SUTARČIŲ SĄLYGŲ PATVIRTINIMO

 

2002 m. vasario 18 d. Nr. 19

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos telekomunikacijų įstatymo (Žin., 1998, Nr. 56-1548) 6 straipsnio 2 dalies 4 ir 5 punktais, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu „Dėl Ryšių reguliavimo tarnybos nuostatų ir Ryšių reguliavimo tarnybos tarybos nuostatų patvirtinimo“ (Žin., 2000, Nr. 57-1687) patvirtintų Ryšių reguliavimo tarnybos nuostatų 5.4 ir 5.5 punktais,

tvirtinu Telekomunikacijų tinklų sujungimo privalomuosius reikalavimus ir bendrąsias telekomunikacijų tinklų sujungimo sutarčių sąlygas (pridedama).

 

 

Direktorius                                                                                       Tomas Barakauskas

______________


PATVIRTINTA

Ryšių reguliavimo tarnybos prie

Lietuvos Respublikos

Vyriausybės direktoriaus

2002 m. vasario 18 d.

įsakymu Nr. 19

 

telekomunikacijų tinklų sujungimo privalomieji reikalavimai ir bendrosios TELEKOMUNIKACIJŲ TINKLŲ sujungimo sutarčių sąlygos

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Telekomunikacijų tinklų sujungimo privalomieji reikalavimai ir bendrosios telekomunikacijų tinklų sujungimo sutarčių sąlygos (toliau – Sąlygos) nustato principus ir nuostatas, kuriais privalo vadovautis telekomunikacijų operatoriai savo veikloje, kiek tai susiję su telekomunikacijų tinklų sujungimu.

2. Šiomis Sąlygomis siekiama įtvirtinti telekomunikacijų tinklų sujungimo pagrindus atsižvelgiant į Europos Sąjungos teisės reikalavimus telekomunikacijų tinklų sujungimo atveju, stiprinti konkurenciją telekomunikacijų srityje, paslaugų tarpusavio sąveiką ir naudą vartotojams atsižvelgiant į technologiškai neutralaus reguliavimo principus bei užtikrinti, kad telekomunikacijų operatoriai nebūtų diskriminuojami ir turėtų lygias galimybes sudaryti sutartis dėl telekomunikacijų tinklų sujungimo.

3. Sąlygos parengtos vadovaujantis Lietuvos Respublikos telekomunikacijų įstatymu (Žin., 1998, Nr. 56-1548; 2000, Nr. 32-892, Nr. 61-1830) bei atsižvelgiant į Europos Parlamento ir Tarybos 1997 m. birželio 30 d. direktyvą 97/33/EC, kuri paskelbta leidinyje „Official Journal of the European Communities“ (toliau – OJ) Nr. L 199, 26.07.1997, p.0032-0052, į Europos Komisijos 1998 m. sausio 8 d. rekomendaciją 98/195/EC (OJ, Nr. L 073, 12.03.1998, p. 0042-0050) bei į Europos Komisijos pranešimą, kuriuo Europos Parlamentui ir Europos Tarybai buvo pateiktas elektroninių ryšių tinklų ir susijusių priemonių (infrastruktūros) prieigos ir sujungimo direktyvos projektas.

4. Sąlygų nuostatų laikymosi priežiūrą vykdo Ryšių reguliavimo tarnyba.

5. Sąlygos taikomos telekomunikacijų veiklos licenciją turintiems telekomunikacijų operatoriams, kurių veiklą pagal savo kompetenciją reguliuoja Ryšių reguliavimo tarnyba.

6. Sąlygose vartojamos pagrindinės sąvokos:

Orientacinis pasiūlymas – Ryšių reguliavimo tarnybos nustatytomis sąlygomis ir nustatyto turinio telekomunikacijų operatoriaus viešai skelbiamas išankstinis pasiūlymas sujungti telekomunikacijų tinklus.

Telekomunikacijų infrastruktūra – vamzdynai, kabelių kanalai, kolektoriai, bokštai, stiebai ir kitos priemonės, susijusios su prašomu tinklų sujungimu ar naudojamos įrengti telekomunikacijų įrenginius, tiesti linijas ir būtinos realizuoti telekomunikacijų tinklų sujungimą.

Telekomunikacijų tinklų sujungimas – fizinis ar loginis telekomunikacijų tinklų, naudojamų to paties ar kito operatoriaus, susiejimas, kad vieno operatoriaus paslaugų naudotojai galėtų naudotis tarpusavio ryšiu ar ryšiu su kito operatoriaus paslaugų naudotojais arba kito operatoriaus teikiamomis telekomunikacijų paslaugomis.

Kitos Sąlygose naudojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos telekomunikacijų įstatyme.

 

II. PRIVALOMIEJI REIKALAVIMAI

 

7. Bendrųjų telekomunikacijų tinklų operatoriai privalo patenkinti Sąlygose nustatytomis sąlygomis kitų turinčių licencijas telekomunikacijų operatorių prašymus, sujungti bendruosius telekomunikacijų tinklus bei vidaus telekomunikacijų tinklus. Telekomunikacijų tinklai turi būti sujungti ne vėliau kaip per tris mėnesius nuo prašymo gavimo dienos (jei nėra susitarta kitaip), jei prašymas yra pagrįstas ir techniniu požiūriu gali būti patenkintas. Atsisakymas sujungti turi būti motyvuotas, o argumentai pateikiami raštu prašymą pateikusiam telekomunikacijų operatoriui ir Ryšių reguliavimo tarnybai ne vėliau kaip per vieną mėnesį nuo prašymo pateikimo dienos.

8. Telekomunikacijų operatoriai negali atsisakyti derėtis dėl tinklų sujungimo sąlygų ar sujungti tinklus tais atvejais, kai prašymas sujungti telekomunikacijų tinklus yra pagrįstas ir techniniu požiūriu gali būti patenkintas, taip pat ir motyvuodami įsipareigojimu užtikrinti tinklo veiką ypatingų situacijų atvejais, tinklo vientisumą bei duomenų saugumą.

9. Telekomunikacijų operatoriai, sujungiantys ar jau sujungę savo tinklus, privalo savo lėšomis ir ne vėliau kaip per du mėnesius nuo prašymo įdiegti skirtus telefono ryšio numerius pateikimo dienos atlikti visus savo telekomunikacijų tinklo pakeitimus, būtinus užtikrinti susijungiančiai šaliai skirtų telefono ryšio numerių įdiegimą savo telekomunikacijų tinkle.

10. Telekomunikacijų operatoriai, gavę prašymą sujungti telekomunikacijų tinklus turi pateikti prašymą pateikusiam telekomunikacijų operatoriui visą informaciją apie galimus tinklų sujungimo taškus. Tokią pat informaciją telekomunikacijų operatoriui, su kuriuo tinklu prašoma sujungti telekomunikacijų tinklą, turi pateikti ir prašymą sujungti telekomunikacijų tinklus pateikęs telekomunikacijų operatorius.

11. Telekomunikacijų operatoriai, sujungiantys telekomunikacijų tinklus, privalo teikti neblogesnės kokybės ir lygio paslaugas, kaip jie teikia daugumai savo klientų bei kitiems operatoriams.

12. Telekomunikacijų operatoriai turi užtikrinti reikiamą teikiamo tinklų sujungimo kokybę, atsižvelgdami į tinklų technines ir eksploatavimo galimybes bei vadovaudamiesi techniniais Lietuvos standartais, o kai tokių nėra – Europos darniaisiais standartais, Europos telekomunikacijų standartų instituto (ETSI) bei Europos standartizavimo komiteto (CEN/CENELEC) standartais bei reikalavimais, dėl kurių susitarta.

13. Telekomunikacijų operatoriai turi užtikrinti duomenų apsaugą, kuri turi atitikti Lietuvos Respublikos teisės aktų reikalavimus dėl duomenų apsaugos, įskaitant asmens duomenų apsaugos, perduodamos ar saugomos informacijos konfidencialumo ir privatumo apsaugos reikalavimus.

14. Telekomunikacijų operatoriai privalo vykdyti įpareigojimus sujungti telekomunikacijų tinklus, jei tokie įpareigojimai yra nustatomi kompetentingų institucijų krašto apsaugos, nacionalinio saugumo bei viešosios tvarkos palaikymo interesais, taip pat ir ypatingų situacijų atvejais.

15. Dominuojantis konkrečioje telekomunikacijų paslaugos rinkoje telekomunikacijų operatorius privalo:

15.1. suinteresuotų šalių prašymu suteikti joms informaciją apie technines tinklų sujungimo specifikacijas, tinklo charakteristikas, tinklų sujungimo teikimo ir naudojimo sąlygas (tarp jų ir sujungimo taškus bei pralaidumus) bei tarifus;

15.2. paskelbti orientacinį pasiūlymą sujungti tinklus, kuris būtų suskaidytas į atskirus komponentus ir kuriame būtų nurodyti geografiniai tinklų sujungimo taškai, techninės tinklų sujungimo sąlygos, tinklų sujungimo grandys bei sąsajos, siūlomos tinklų sujungimo paslaugos, skambučių tipai ir tinklų sujungimo paslaugų kokybė, tarp jų ir sujungimo pralaidumai, prieiga prie operatoriaus tinklu teikiamų paslaugų, tarp jų ir pagalbos tarnybų, sujungimo testavimo, bendro telekomunikacijų infrastruktūros naudojimo ir atsiskaitymo sąlygos, specifiniai reikalavimai įrangai ir sujungimo taškams, telekomunikacijų paslaugų teikėjo pasirinkimo naudojant operatoriaus kodą sąlygos bei tarifai, išskaidyti pagal kiekvieną orientacinio pasiūlymo komponentą. Orientacinis pasiūlymas turi būti pateiktas Ryšių reguliavimo tarnybai (taip pat ir elektronine forma), kurį Ryšių reguliavimo tarnyba skelbia „Valstybės žinių“ priede „Informaciniai pranešimai“ bei savo interneto tinklapyje. Ryšių reguliavimo tarnybai pareikalavus, telekomunikacijų operatorius turi pakeisti orientacinį pasiūlymą, jei paskelbtas pasiūlymas nėra pakankamai detalus ir išsamus ar neatitinka Lietuvos Respublikos teisės aktų reikalavimų. Ryšių reguliavimo tarnyba gali detalizuoti komponentus, būtinus įtraukti į orientacinį pasiūlymą sujungti tinklus;

15.3. taikyti vienodas sąlygas operatoriams, sujungiantiems tokiomis pačiomis ar panašiomis aplinkybėmis telekomunikacijų tinklus, teikiantiems tokias pačias ar panašias paslaugas, ir turi teikti sujungimą ir informaciją tokiomis pat sąlygomis ir tokios pat kokybės, kaip jie teikia savo pačių partneriams, dukterinėms įmonėms ar kitiems susijusiems ūkio subjektams. Ryšių reguliavimo tarnyba gali detalizuoti paslaugų kategorijas ir aplinkybes, kurioms esant telekomunikacijų operatorius turi taikyti vienodas sąlygas;

15.4. užtikrinti, kad susijungiančiam telekomunikacijų operatoriui būtų suteiktas toks sujungimo pralaidumas, kad susijungiantis telekomunikacijų operatorius galėtų teikti savo abonentams paslaugas, kurių kokybė, kiek ji yra susijusi su dominuojančio operatoriaus tinklu ir tinklų sujungimu, būtų ne blogesnė kaip dominuojančio telekomunikacijų operatoriaus abonentams teikiamų paslaugų kokybė;

15.5. suteikti prieigą tinklų sujungimui tiek galiniuose tinklo taškuose, siūlomuose daugumai tiesioginių paslaugos naudotojų, tiek ne galiniuose tinklo taškuose, jei to pageidauja su jo tinklu susijungiantis telekomunikacijų operatorius;

15.6. užtikrinti, kad tinklų sujungimo tarifai būtų pagrįsti sąnaudomis bei vieši, aiškūs ir detalizuoti, tačiau nepriklausytų nuo perduodamų srautų dydžio. Dominuojantis telekomunikacijų operatorius, nustatydamas telekomunikacijų tinklų sujungimo tarifus, įskaičiuoja tik tas sąnaudas, kurios pripažįstamos pagal pajamų ir sąnaudų kaupimo bei kitus buhalterinę apskaitą reglamentuojančiuose teisės aktuose nustatytus apskaitos principus, tiesiogiai susijusias su prašomu telekomunikacijų tinklų sujungimu. Pajamų ir sąnaudų pripažinimas suprantamas taip, kaip numatyta Lietuvos Respublikos pelno mokesčio įstatyme (Žin., 2001, Nr. 110-3992);

15.7. teikiamo sujungimo sąnaudų apskaitą tvarkyti pagal teikiamo sujungimo rūšis atskirai Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka;

15.8. nustatyti tvarką, pagal kurią paskirsto ir apskaito teikiamo sujungimo sąnaudas bei ją pateikti Ryšių reguliavimo tarnybai (taip pat ir elektronine forma), kurią Ryšių reguliavimo tarnyba skelbia „Valstybės žinių“ priede „Informaciniai pranešimai“ bei savo interneto puslapyje. Ryšių reguliavimo tarnybai pareikalavus, telekomunikacijų operatorius turi pakeisti šią tvarką, jei ji neatitinka Lietuvos Respublikos teisės aktų reikalavimų. Ryšių reguliavimo tarnyba atskiru teisės aktu gali nustatyti papildomus reikalavimus tinklų sujungimo tarifų nustatymui;

15.9. sudaryti galimybę susijungiančiam telekomunikacijų operatoriui bendrai naudotis savo telekomunikacijų infrastruktūra Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka. Kai bendras telekomunikacijų infrastruktūros naudojimas yra tiesiogiai susijęs su tinklų sujungimu, dėl kurio yra sudaroma Sutartis, susitarimai dėl bendro telekomunikacijų infrastruktūros naudojimo nustatomi Sutartimi.

16. Dominuojantis telekomunikacijų operatorius privalo įvykdyti Sąlygų 15 punkte nustatytus įpareigojimus per šešis mėnesius nuo Sąlygų įsigaliojimo dienos arba, jei iki šių Sąlygų įsigaliojimo dienos telekomunikacijų operatorius nebuvo dominuojantis konkrečioje telekomunikacijų paslaugos rinkoje – nuo dominuojančios padėties nustatymo. Įpareigojimo skelbti orientacinį pasiūlymą terminas pradedamas skaičiuoti nuo 2002 m. liepos 1 d., išskyrus jei telekomunikacijų operatoriaus dominavimas konkrečioje telekomunikacijų paslaugos rinkoje nustatomas po šios datos.

17. Įrodinėjimo našta dėl sujungimo tarifų atitikimo Sąlygose įtvirtintiems reikalavimams tenka telekomunikacijų operatoriui, teikiančiam sujungimą su savo tinklu. Ryšių reguliavimo tarnybai pareikalavus, telekomunikacijų operatorius privalo pateikti detalizuotus tarifus ir, esant pagrįstam Ryšių reguliavimo tarnybos reikalavimui, turi šiuos tarifus pakoreguoti.

18. Telekomunikacijų operatorius nustato laisvai savo telekomunikacijų tinklų sujungimo kainas bei derasi dėl jų, kiek tai neprieštarauja Sąlygose įtvirtintiems principams ir, Ryšių reguliavimo tarnybai reikalaujant, privalo per vieną mėnesį pateikti išsamų savo tinklų sujungimo tarifų pagrindimą. Derėdamiesi dėl telekomunikacijų tinklų sujungimo tarifų, telekomunikacijų operatoriai turi siekti, kad būtų užtikrintas tinklų vientisumas ir teikiamų paslaugų tarpusavio sąveika.

 

III. Telekomunikacijų tinklų sujungimo sutarčių sudarymas ir bendrosios sutarčių sąlygos

 

19. Telekomunikacijų operatorių susitarimai dėl tinklų sujungimo turi būti sudaromi rašytine forma.

20. Sutartyje turi būti nurodyta:

20.1. techniniai standartai, kurių laikantis sujungiami telekomunikacijų tinklai;

20.2. tinklų sujungimo taškai, tiekiamo tinklų sujungimo palaikymo sąlygos, kokybė bei sujungimo pralaidumai;

20.3. sąlygos, apibrėžiančios tinklų sujungimo ir paslaugų sąveikos bandymus;

20.4. sąlygos, nustatančios tinklų sujungimo ir srautų valdymą;

20.5. priemonės, kurios užtikrintų tinklų veikos saugumą ypatingų situacijų atvejais, veikos vientisumą ir duomenų apsaugą;

20.6. sąlygos dėl atsakomybės;

20.7. tinklų sujungimo tarifai ir jų peržiūrėjimo sąlygos;

20.8. ginčų sprendimo procedūra iki kreipimosi į Ryšių reguliavimo tarnybą;

20.9. procedūra, reglamentuojanti reguliarų Sutarties sąlygų peržiūrėjimą atsižvelgiant į telekomunikacijų rinkos pokyčius bei Sutarties sąlygų peržiūrėjimo procedūra, jeigu pasikeičia Lietuvos Respublikos įstatymai ar kiti teisės aktai, reglamentuojantys atitinkamos telekomunikacijų veiklos sąlygas;

20.10. procedūra, reglamentuojanti Sutarties sąlygų peržiūrėjimą jei viena iš šalių pasiūlo teikiamo sujungimo sąlygų pakeitimus;

20.11. papildomų paslaugų prieinamumas šalių abonentams;

20.12. susitarimai dėl bendro telekomunikacijų infrastruktūros, tiesiogiai susijusios su tinklų sujungimu dėl kurio yra sudaroma Sutartis, naudojimo;

20.13. Sutarties nuostatos, priskirtos komercinę paslaptį sudarančioms žinioms.

21. Kiekviena šalis turi teisę keisti tinklų sujungimo sąlygas be kitos šalies sutikimo, jei tai neblogina tinklų sujungimo, dėl kurio susitarta, sąlygų ir kita pusė dėl to nepatiria jokių papildomų veiklos sąnaudų, apie tai raštu informavusi kitą šalį prieš tris mėnesius iki planuojamų pakeitimų dienos. Įrodinėjimo našta, kad pakeistos sujungimo sąlygos neblogina tinklų sujungimo, dėl kurio susitarta, sąlygų tenka tokį keitimą darančiam telekomunikacijų operatoriui.

22. Sutarties šalys privalo:

22.1. pateikti viena kitai visą būtiną informaciją, reikalingą Sutarties sąlygoms nustatyti;

22.2. gautą informaciją naudoti tik tiems tikslams, kuriems ji yra pateikta ir neperduoti savo partneriams, dukterinėms įmonėms ar kitiems ūkio subjektams, kuriems tokia informacija galėtų suteikti konkurencinį pranašumą;

22.3. rinkti įmokas už suteiktas paslaugas iš savo abonentų, jeigu nėra susitarta kitaip;

22.4. laikytis patvirtinto Nacionalinio telefono ryšio numeracijos plano bei šių, su numeracija susijusių reikalavimų:

22.4.1. perduoti kviečiančiojo abonento telefono numerį, kai yra siunčiami kvietimai (skambučiai) iš vieno tinklo į kitą. Šio numerio formatas turi atitikti Nacionaliniame telefono ryšio numeracijos plane nustatytą tarptautinį telefono ryšio numerio formatą;

22.4.2. perduoti nepakeistą kviečiančiojo abonento telefono numerį, kai kvietimai (skambučiai) yra siunčiami tranzitu;

22.4.3. nuo 2003 m. sausio 1 d. užtikrinti galimybę savo abonentams Ryšių reguliavimo tarnybos nustatyta tvarka pasirinkti telekomunikacijų operatorių ar paslaugų teikėją naudojant Nacionaliniame telefono ryšio numeracijos plane numatytus operatoriaus kodus;

22.5. apie numatomus tinklų sujungimo sąlygų pasikeitimus raštu informuoti viena kitą prieš šešis mėnesius, jei nėra susitarta kitaip;

22.6. ne vėliau kaip prieš vieną mėnesį informuoti Ryšių reguliavimo tarnybą apie ketinimą nutraukti Sutarties galiojimą, nurodydamos Sutarties nutraukimo priežastis;

22.7. nedelsdamos informuoti viena kitą ir Ryšių reguliavimo tarnybą sutrikus telekomunikacijų tinklų veikai, nenugalimos jėgos ir ekstremalių situacijų atveju arba jei viena iš pusių nevykdo Sutarties sąlygų.

23. Sutartį galima nutraukti ne anksčiau kaip praėjus trims mėnesiam po raštiško įspėjimo išsiuntimo dienos, jei viena iš pusių nevykdo Sutartimi prisiimtų įsipareigojimų ir per tris mėnesius po raštiško įspėjimo gavimo dienos nepanaikina Sutarties pažeidimo ir jei nėra susitarta kitaip.

24. Sutartį galima nutraukti šalių susitarimu ne anksčiau, kaip po trijų mėnesių nuo tokio susitarimo sudarymo.

25. Sutartis nutrūksta, jei viena iš šalių netenka teisės verstis atitinkama telekomunikacijų veikla.

 

IV. GINČŲ SPRENDIMAS

 

26. Ryšių reguliavimo tarnyba nagrinėja ginčus, kilusius tarp telekomunikacijų operatorių dėl telekomunikacijų tinklų sujungimo pagal Ryšių reguliavimo tarnybos tarybos patvirtintą ginčų nagrinėjimo tvarką.

 

V. Atsakomybė ir ATLEIDIMAS NUO ATSAKOMYBĖS

 

27. Asmenys, pažeidę Telekomunikacijų tinklų sujungimo privalomuosius reikalavimus ir bendrąsias telekomunikacijų tinklų sujungimo sutarčių sąlygas, atsako Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

28. Telekomunikacijų operatorius, kiti Sąlygų subjektai bei Sutarties šalys atleidžiami nuo atsakomybės dėl įsipareigojimų, nustatytų Sąlygose ir Sutartyje, nevykdymo ar netinkamo vykdymo Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

 

VI. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

29. Telekomunikacijų operatorių abipusio susitarimo pagrindu sudaryta Sutartis ir jos pakeitimai per dešimt darbo dienų nuo jų sudarymo dienos turi būti pateikti Ryšių reguliavimo tarnybai užregistruoti. Sutartis užregistruojama per dešimt darbo dienų.

30. Telekomunikacijų operatoriai, teikdami Ryšių reguliavimo tarnybai registruoti Sutartį ar jos priedus, privalo papildomai pateikti ir tokį Sutarties variantą ar jos priedus (taip pat ir elektronine forma), kuriame nebūtų komercinę paslaptį sudarančių žinių ir kurį Ryšių reguliavimo tarnyba galėtų paskelbti ar kitaip pateikti suinteresuotoms šalims.

31. Sutartys yra viešos, išskyrus komercinę paslaptį sudarančias žinias. Jeigu telekomunikacijų operatorius yra dominuojantis konkrečioje telekomunikacijų paslaugos rinkoje, tai komercine paslaptimi negali būti laikoma informacija, kurią toks operatorius turi nurodyti skelbiamame orientaciniame pasiūlyme sujungti tinklus.

32. Ryšių reguliavimo tarnyba gali pareikalauti peržiūrėti Sutarties (taip pat ir sutarties, sudarytos iki Sąlygų įsigaliojimo dienos) sąlygas, jeigu jos neatitinka Lietuvos Respublikos telekomunikacijų įstatyme, šiose Sąlygose bei kituose teisės aktuose įtvirtintų nuostatų.

33. Ryšių reguliavimo tarnybai reikalaujant, operatoriai privalo pateikti visą informaciją, reikalingą įvertinti Sutarties sąlygų atitikimą Sąlygose išdėstytoms nuostatoms.

______________