LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL VALSTYBĖS PAGALBOS ŪKIO SUBJEKTAMS, ATLIEKANTIEMS MOKSLINIUS TYRIMUS IR JŲ REZULTATŲ PRITAIKYMO ŪKINĖJE VEIKLOJE DARBUS, TEIKIMO TVARKOS PATVIRTINIMO

 

2003 m. vasario 3 d. Nr. 168

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatymo (Žin., 1991, Nr. 7-191; 2002, Nr. 68-2758) 24 straipsnio 4 dalimi, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Patvirtinti Valstybės pagalbos ūkio subjektams, atliekantiems mokslinius tyrimus ir jų rezultatų pritaikymo ūkinėje veikloje darbus, teikimo tvarką (pridedama).

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                             ALGIRDAS BRAZAUSKAS

 

ŠVIETIMO IR MOKSLO MINISTRAS                                            ALGIRDAS MONKEVIČIUS

______________

 


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2003 m. vasario 3 d. nutarimu

Nr. 168

 

VALSTYBĖS PAGALBOS ŪKIO SUBJEKTAMS, ATLIEKANTIEMS MOKSLINIUS

TYRIMUS IR JŲ REZULTATŲ PRITAIKYMO ŪKINĖJE VEIKLOJE DARBUS,

TEIKIMO TVARKA

 

1. Ši tvarka reglamentuoja valstybės pagalbos, kurią Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis teikia ministerijos arba Lietuvos valstybinis mokslo ir studijų fondas ūkio subjektams, atliekantiems mokslinius tyrimus ir jų rezultatų pritaikymo ūkinėje veikloje (kitaip – eksperimentinės plėtros) darbus (toliau vadinama – pagalba), teikimą.

2. Pagalba teikiama Lietuvos Respublikos valstybės pagalbos ūkio subjektams kontrolės įstatymo nustatytomis sąlygomis pavieniams ūkio subjektams ir jų grupėms.

3. Pagalbą teikianti ministerija arba Lietuvos valstybinis mokslo ir studijų fondas (toliau vadinama – pagalbos teikėjas):

3.1. sudaro Pagalbos teikimo komisiją (toliau vadinama – Komisija), į kurios sudėtį turi įeiti mokslo ir studijų institucijų, ūkio subjektų ar jų asociacijų, visuomenės atstovai. Pagalbos teikėjas gali pavesti Komisijos funkcijas vykdyti kitam pagalbos teikėjo panašiu tikslu sudarytam organui, atitinkančiam šiame punkte Komisijai keliamus reikalavimus;

3.2. nustato:

3.2.1. pagalbos teikimo prioritetines mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros kryptis ir (arba) prekinės gamybos ir paslaugų plėtros kryptis (toliau vadinama – pagalbos teikimo prioritetai). Pagalbos teikimo prioritetai nustatomi atsižvelgiant į Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintus mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros bei ūkio plėtros prioritetus;

3.2.2. paraiškos gauti pagalbą ir jos sąmatos (toliau vadinama – paraiška) formą, pateikimo terminus ir būdus, kartu su paraiška pristatomus dokumentus, paraiškos vertinimo terminus ir tvarką;

3.2.3. maksimalų pagalbos vienam ūkio subjektui dydį;

3.2.4. pagalbos lėšų panaudojimo dalykinės ataskaitos formą.

4. Pagalbos teikėjas gali nustatyti numatomos skirti pagalbos lėšų paskirstymą skirtingiems prioritetams ir šiai tvarkai neprieštaraujančią detalią pagalbos teikėjo pagalbos teikimo ūkio subjektams tvarką.

5. Ūkio subjektų pagalbos teikėjui teikiamose paraiškose turi būti nurodyti:

5.1. numatomi atlikti moksliniai tyrimai ir (arba) jų rezultatų pritaikymo ūkinėje veikloje darbai (toliau vadinama – tyrimai ir darbai);

5.2. ūkio subjektų patirtis atliekant tokius tyrimus ar darbus, ar yra jiems atlikti būtinas personalas ir įranga;

5.3. būsimo produkto rinkos tyrimo rezultatai, įrodantys produkto konkurencingumą;

5.4. tyrimų ir darbų atlikimo, būsimo produkto įdiegimo terminai;

5.5. numatomų atlikti tyrimų ir darbų vertė, prašomos pagalbos dydis;

5.6. pagalbos paskirstymas ūkio subjektams (jeigu teikiama grupinė paraiška);

5.7. duomenys apie kitų valstybės institucijų suteiktą (prašomą suteikti) pagalbą paraiškoje nurodytiems tyrimams ir darbams vykdyti;

5.8. kita pagalbos teikėjui reikalinga informacija.

6. Paraiška turi būti vertinama pagal šiuos kriterijus:

6.1. ūkio subjekto pasirengimas įvykdyti numatomus tyrimus ir darbus;

6.2. numatomų atlikti tyrimų ir darbų mokslinis-techninis lygis, reikalingumas planuojamam produktui sukurti;

6.3. numatomų atlikti tyrimų ir darbų vertė, prašomos pagalbos dydžio pagrįstumas;

6.4. būsimo produkto konkurencingumas ir jo įdiegimo ekonominis efektas;

6.5. anksčiau gautos pagalbos panaudojimo efektyvumas.

7. Pagalbos teikėjas gali nustatyti ir kitokius, šios tvarkos 6 punkte nenurodytus paraiškos vertinimo kriterijus.

8. Pranešimas apie konkursą pagalbai gauti skelbiamas visoje Lietuvoje platinamoje spaudoje ir pagalbos teikėjo interneto tinklalapyje.

9. Pranešime spaudoje turi būti nurodyti:

9.1. paraiškų pateikimo terminai (kurie negali būti trumpesni nei mėnuo nuo pranešimo apie konkursą paskelbimo spaudoje) ir būdai;

9.2. pagalbos teikimo prioritetai;

9.3. paraiškų vertinimo kriterijai;

9.4. maksimalus pagalbos vienam ūkio subjektui dydis;

9.5. pagalbos teikėjo interneto tinklalapio adresas.

10. Pagalbos teikėjo interneto tinklalapyje pateikiami visi šios tvarkos 3.2, 4 ir 9 punktuose nurodyti dokumentai ir informacija, taip pat paraiškai parengti reikalingos formos.

11. Komisija vertina gautas paraiškas arba organizuoja ir apibendrina jų vertinimą. Pagalbos teikėjas paraiškoms vertinti gali sudaryti ekspertų grupes, į kurias gali būti įtraukiami ir užsienio ekspertai, prašyti įvertinti gautų paraiškų mokslinę- techninę dalį (šios tvarkos 6.1–6.3 punktai) Lietuvos mokslo tarybos ir (arba) Lietuvos mokslų akademijos, taip pat prašyti įvertinti paraiškas Lietuvos ir (arba) užsienio verslo visuomenės atstovų, mokslo institucijų. Vertinimas turi būti organizuojamas taip, kad vieną paraišką nepriklausomai vienas nuo kito vertintų ne mažiau kaip 3 vertintojai, nežinantys, kas yra kiti vertintojai. Pagalbos teikėjas privalo užtikrinti gautų paraiškų vertinimo ir nagrinėjimo konfidencialumą.

12. Pagalbos teikėjas gali nustatyti, kad kartu su paraiškomis ūkio subjektai turi pateikti paraiškų ekspertizės, atliktos pagalbos teikėjo nustatytų įstaigų ir organizacijų, išvadas. Ekspertizių išlaidas, kurių dydis turi būti pagalbos teikėjo suderintas su atitinkamomis įstaigomis ir organizacijomis, padengia paraiškas teikiantys ūkio subjektai.

13. Pagalbos teikėjo nustatyta tvarka ir terminais atlikusi ir apibendrinusi gautų paraiškų vertinimą, Komisija nustato remtinas paraiškas ir skirtinos pagalbos dydį pagal paraiškos sąmatos išlaidų straipsnius ir raštu praneša apie tai remtinas paraiškas pateikusiems ūkio subjektams. Ūkio subjektas per savaitę nuo pranešimo gavimo turi raštu pranešti Komisijai, ar sutinka ar nesutinka jo teiktoje paraiškoje nurodytais terminais atlikti paraiškoje nurodytus tyrimus ir darbus, gaudamas Komisijos siūlomą pagalbą. Jeigu ūkio subjektas per nurodytąjį terminą Komisijai apie sutikimą nepraneša, laikoma, kad jis siūlomos pagalbos atsisako.

14. Gavusi ūkio subjekto sutikimą, Komisija teikia pagalbos teikėjo vadovui sprendimo dėl pagalbos suteikimo ūkio subjektui projektą, kuriame turi būti nurodyta, kad ūkio subjektas turi per 2 savaites nuo jo teiktoje paraiškoje nurodytų tyrimų ir darbų atlikimo ir būsimo produkto įdiegimo termino pateikti pagalbos teikėjui galutinę dalykinę pagalbos lėšų panaudojimo ataskaitą.

15. Sprendimą dėl pagalbos suteikimo ūkio subjektui priima pagalbos teikėjo vadovas. Sprendimas skelbiamas pagalbos teikėjo tinklalapyje.

16. Lietuvos Respublikos valstybės pagalbos ūkio subjektams kontrolės įstatymo nustatytais atvejais pagalbos teikėjo vadovas sprendimą dėl pagalbos suteikimo priima tik gavęs Konkurencijos tarybos sutikimą.

17. Ūkio subjektas, prašydamas kitų valstybės institucijų pagalbos paraiškoje nurodytiems tyrimams ir darbams vykdyti, turi nurodyti, kad jų vykdymas remiamas pagalbos teikėjo arba kad jam pateikta paraiška, o gavęs kitų institucijų pagalbą turi apie tai informuoti pagalbos teikėją.

______________