MUITINĖS DEPARTAMENTAS PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS

 

Į S A K Y M A S

DĖL KELEIVIŲ DAIKTŲ LAIKINOJO SAUGOJIMO MUITINEI PRIŽIŪRINT TVARKOS

 

1994 m. kovo 1 d. Nr. 64

Vilnius

 

Remdamasis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1993 m. liepos 9 d. nutarimu Nr. 518 „Dėl muito režimo fiziniams asmenims nustatymo“ patvirtintų Keleivių vykimo per Lietuvos Respublikos valstybės sieną muitinės taisyklių 10 punktu, kuriame nurodyta, kad keleivių daiktai muitinės prižiūrimi gali būti saugomi Muitinės departamento nustatyta tvarka prieš pateikiant juos pasirinktai muitinės procedūrai, grąžinant atgal į užsienį ar kitaip jais disponuojant Lietuvos Respublikos įstatymuose ir kituose teisės aktuose nustatyta tvarka,

įsakau:

1. Patvirtinti pridedamą Keleivių daiktų laikinojo saugojimo muitinei prižiūrint tvarką.

2. Įsakymą paskelbti Muitinės departamente, muitinės mokykloje ir muitinėse.

 

 

DIREKTORIUS                                                                                           VITALIJUS GERŽONAS

 

 

PATVIRTINTA

Muitinės departamento

prie Finansų ministerijos

1994 m. kovo 1 d. įsakymu Nr. 64

 

KELEIVIŲ DAIKTŲ LAIKINOJO SAUGOJIMO MUITINEI PRIŽIŪRINT

T V A R K A

 

1. Keleivių daiktų laikinojo saugojimo muitinei prižiūrint tvarka (toliau – Tvarka) reglamentuoja keleivių daiktų (įskaitant nelydimą bagažą) saugojimą muitinei prižiūrint keleivių daiktų saugyklose.

2. Šioje Tvarkoje vartojamos sąvokos:

2.1. „keleivis“ – fizinis asmuo:

– nesantis nuolatiniu Lietuvos Respublikos gyventoju, laikinai atvykstantis į Lietuvos Respubliką turizmo, sporto, darbo, profesinių susirinkimų, gydymosi, mokslo ir panašiais tikslais bei iš jos išvykstantis, taip pat vykstantis per Lietuvos Respubliką tranzitu;

– esantis nuolatiniu Lietuvos Respublikos gyventoju, laikinai išvykstantis iš Lietuvos Respublikos į užsienį turizmo, sporto, darbo, profesinių susirinkimų, gydymosi, mokslo ir panašiais tikslais bei grįžtantis atgal;

2.2. „keleivių daiktų saugykla“ – muitinės nustatyta uždara ar atvira patalpa, kurioje keleivių daiktai (įskaitant nelydimą bagažą) muitinei prižiūrint saugomi prieš pateikiant juos pasirinktai muitinės procedūrai, grąžinant atgal į užsienį ar kitaip jais disponuojant Lietuvos Respublikos įstatymuose ir kituose teisės aktuose nustatyta tvarka;

2.3. „nelydimas bagažas“ – bagažas, kuris įvežamas ar išvežamas ne tuo pačiu metu, kai atvyksta ar išvyksta keleivis;

2.4. „muitinės deklaracija“ – bet kuris pareiškimas arba veiksmas, turintis muitinės nustatytą arba muitinei priimtiną pavidalą, kuriuo pasirenkama muitinės procedūra ir pateikiama muitinės reikalaujama informacija apie deklaracijoje nurodytai muitinės procedūrai pateikiamus daiktus;

2.5. „muitinės priežiūra“ – visuma priemonių, muitinės taikomų įgyvendinant Lietuvos Respublikos įstatymus ir kitus teisės aktus, už kurių vykdymą atsakinga muitinė.

3. Keleivių daiktų saugyklos steigiamos pasienio postuose, aerouostuose, geležinkelio stotyse, taip pat kitose muitinės nustatytose ar muitinei priimtinose vietose.

Keleivių daiktų saugyklas gali turėti muitinė, taip pat asmenys, turintys nustatyta tvarka išduotą Muitinės departamento prie Finansų ministerijos (toliau vadinama – Muitinės departamentas) direktoriaus leidimą steigti atvirąjį muitinės sandėlį, kuriame nurodyta teikiamų paslaugų rūšis – laikinasis keleivių daiktų saugojimas. Muitinės įstaigos, turinčios sąlygas įsteigti keleivių daiktų saugyklas, gali jas įsteigti išleidus atitinkamą Muitinės departamento įsakymą.

4. Už keleivių daiktų saugojimą saugykloje laikantis Lietuvos Respublikos įstatymais ir kitais teisės aktais, taip pat šia Tvarka nustatytų reikalavimų atsako keleivių daiktų saugyklos vadovas (savininkas) arba muitinės įstaigos viršininkas (jei keleivių daiktų saugyklą yra įsteigusi muitinės įstaiga).

5. Keleivių daiktų saugyklose leidžiama laikyti bet kuriuos keleivių daiktus, neatsižvelgiant į jų rūšį, kiekį, kilmės šalį, šalį iš kurios daiktai atgabenti, ir jų paskirties šalį.

Pavojingi daiktai, daiktai, galintys paveikti kitus daiktus, taip pat daiktai, kuriems saugoti reikalingi specialūs įrenginiai, gali būti laikomi tiktai keleivių daiktų saugyklose, specialiai pritaikytose tokiems daiktams laikyti.

Daiktų, kurie gali būti laikomi keleivių daiktų saugykloje, rūšys nurodomos muitinės sandėlio, kuriame leidžiama laikinai saugoti keleivių daiktus, steigimo leidime arba Muitinės departamento įsakyme dėl keleivių daiktų saugyklos steigimo (jei keleivių daiktų saugyklą steigia muitinės įstaiga). Leidžiamų laikyti keleivių daiktų saugykloje daiktų asortimentui išplėsti būtina gauti Muitinės departamento leidimą.

6. Keleivių daiktų saugyklos patalpos turi būti tinkamos laikyti daiktams, nurodytiems muitinės sandėlio, kuriame leidžiama laikinai saugoti keleivių daiktus, steigimo leidime arba Muitinės departamento įsakyme dėl keleivių daiktų saugyklos steigimo (jei keleivių daiktų saugyklą steigia muitinės įstaiga). Keleivių daiktų saugyklos vadovas (savininkas) arba muitinės įstaigos viršininkas (jei keleivių daiktų saugyklą yra įsteigusi muitinės įstaiga) privalo užtikrinti, kad patalpose būtų reikalinga techninė įranga ir apsaugos priemonės.

Keleivių daiktų saugyklos tvarkymo, konstrukcijos ir išplanavimo, daiktų priėmimo saugoti bei jų išdavimo, į saugyklą priimtų daiktų saugojimo, inventorizavimo ir apskaitos bei saugyklos darbo laiko klausimus sprendžia keleivių daiktų saugyklos vadovas, suderinęs su muitine, arba muitinės įstaigos viršininkas (jei keleivių daiktų saugyklą yra įsteigusi muitinės įstaiga), suderinęs su Muitinės departamentu.

7. Į keleivių daiktų saugyklą gali būti priimami saugoti tiktai keleivių daiktai, kurių muitinis įforminimas nepradėtas. Keleivių daiktai priimami saugoti saugykloje tiktai tuo atveju, jeigu jų savininkas sutinka su sąlyga, kad, per nustatytą saugojimo laikotarpį daiktų neatsiėmus ir nesumokėjus už juos nustatytų importo muitų ir mokesčių, daiktai pereina valstybės nuosavybėn.

8. Iš saugyklos paimtus keleivių daiktus galima pateikti pasirinktai muitinės procedūrai, grąžinti atgal į užsienį ar kitaip jais disponuoti Lietuvos Respublikos įstatymuose ir kituose teisės aktuose nustatyta tvarka, laikantis kiekvienam atvejui nustatytų sąlygų ir atliekant visus privalomus formalumus.

9. Iš saugyklos paimami ir pateikiami pasirinktai muitinės procedūrai keleivių daiktai turi būti deklaruojami raštu ir pateikiami muitiniam tikrinimui, vadovaujantis Muitinės departamento patvirtintais Prekių deklaravimo ir muitinio tikrinimo nuostatais.

10. Paimant iš keleivių daiktų saugyklos daiktus, sugedusius arba sugadintus saugykloje dėl nelaimingo atsitikimo arba nenugalimos jėgos (force majeure), taikomi tokiems, sugedusiems ar sugadintiems daiktams nustatyti importo muitai ir mokesčiai.

Daiktų savininkui įrodžius muitinei, kad keleivių daiktų saugykloje laikomi daiktai sunaikinti arba negrąžinamai prarasti dėl nelaimingo atsitikimo arba nenugalimos jėgos (force majeure), jiems netaikomi importo muitai ir mokesčiai.

11. Daiktų savininkas gali pats atsisakyti visų ar dalies keleivių daiktų saugykloje laikomų daiktų valstybės naudai arba, muitinei prižiūrint, juos sunaikinti. Daiktų sunaikinimas atliekamas daiktų savininko ar kito suinteresuoto asmens lėšomis, surašant daiktų sunaikinimo aktą. Paimamoms iš laikinosios saugyklos atliekoms ir laužui, likusiems po daiktų sunaikinimo, taikomi importo muitai ir mokesčiai, nustatyti tokių atliekų ar laužo importui.

12. Daiktai gali būti laikomi keleivių daiktų saugyklose ne ilgiau kaip tris mėnesius. Daiktų savininkui per šį laikotarpį neatsiėmus daiktų ir nesumokėjus už juos nustatytų importo muitų ir mokesčių, taip pat tais atvejais, kai daiktų savininkas pasibaigus jų saugojimo laikotarpiui nežinomas, daiktai Lietuvos Respublikos įstatymuose ir kituose teisės aktuose nustatyta tvarka pereina valstybės nuosavybėn.

Daiktų savininkui atsisakius mokėti importo muitus ir mokesčius arba atsisakius savo daiktų, šie daiktai sulaikomi ir konfiskuojami muitinės viršininko arba jo pavaduotojo sprendimu Muitinės departamento nustatyta tvarka.

13. Jei keleivių daiktų saugykla įsteigta ne muitinės įstaigos, muitinė turi teisę:

13.1. nustatyti reikalavimus keleivių daiktų saugyklos konstrukcijai ir išplanavimui, joje laikomų daiktų apsaugai, jų muitiniam tikrinimui ir muitinės pareigūnų darbo sąlygoms;

13.2. neleisti priimti į keleivių daiktų saugyklą arba išduoti iš jos daiktų, jeigu nesilaikoma jų priėmimui ar išdavimui nustatytų sąlygų ir reikalavimų;

13.3. reikalauti, kad keleivių daiktų saugyklos būtų rakinamos dvigubu užraktu (vienas iš užraktų – muitinės);

13.4. papildomai plombuoti keleivių daiktų saugyklos patalpas muitinės plombomis;

13.5. nuolat arba periodiškai apžiūrėti keleivių daiktų saugyklos patalpas;

13.6. vesti keleivių daiktų saugykloje laikomų daiktų apskaitą, nustatyti daiktų apskaitai taikomus reikalavimus;

13.7. inventorizuoti keleivių daiktų saugykloje laikomus daiktus;

13.8. keleivių daiktų saugyklos vadovui (savininkui) nesilaikant Lietuvos Respublikos įstatymais ir kitais teisės aktais, taip pat šia Tvarka nustatytų reikalavimų, sustabdyti ar nutraukti muitinės sandėlio, kuriame leidžiama laikinai saugoti keleivių daiktus, veiklą;

13.9. vykdyti Lietuvos Respublikos įstatymais ir kitais teisės aktais nustatytą keleivių daiktų saugyklos veiklos priežiūrą.

14. Keleivių daiktų saugyklai vadovauja ir už jos ūkinę veiklą Lietuvos Respublikos įstatymais ir kitais teisės aktais nustatyta tvarka atsako saugyklos vadovas (savininkas) arba muitinės viršininkas, jei keleivių daiktų saugyklą yra įsteigusi muitinės įstaiga.

15. Lietuvos Respublikos įstatymais ir kitais teisės aktais nustatyta tvarka keleivių daiktų saugyklos vadovas (savininkas) arba muitinės viršininkas, jei keleivių daiktų saugyklą yra įsteigusi muitinės įstaiga, atsako už joje laikomų daiktų praradimą ar sugadinimą, taip pat importo muitų ir mokesčių sumokėjimą už prekes, prarastas dėl jo kaltės.

______________