LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO

Į S A K Y M A S

 

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO
2009 M. BALANDŽIO 24 D. ĮSAKYMO Nr. V-318 „DĖL NEVYRIAUSYBINIŲ ORGANIZACIJŲ, DALYVAUJANČIŲ SVEIKATINIMO VEIKLOJE, SKATINIMO PROGRAMOS PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2011 m. gegužės 25 d. Nr. V-522

Vilnius

 

 

P a k e i č i u Nevyriausybinių organizacijų, dalyvaujančių sveikatinimo veikloje, skatinimo programą, patvirtintą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2009 m. balandžio 24 d. įsakymu Nr. V-318 „Dėl Nevyriausybinių organizacijų, dalyvaujančių sveikatinimo veikloje, skatinimo programos patvirtinimo“ (Žin., 2009, Nr. 50-2018; 2010, Nr. 93-4931):

1. Išdėstau programos pavadinimą taip:

„NEVYRIAUSYBINIŲ ORGANIZACIJŲ, DALYVAUJANČIŲ SVEIKATOS STIPRINIMO VEIKLOJE, SKATINIMO PROGRAMA“.

2. Išdėstau 1 punktą taip:

1. Nevyriausybinių organizacijų, dalyvaujančių sveikatos stiprinimo veikloje, skatinimo programa (toliau vadinama – programa) siekiama skatinti nevyriausybines organizacijas aktyviai dalyvauti formuojant ir įgyvendinant sveikatos politiką, gerinant visuomenės informuotumą, skleidžiant informaciją apie sveiką gyvenseną, profilaktines programas ir kitas su sveikatos stiprinimu susijusias veiklas“.

3. Išdėstau 2 punktą taip:

2. Nevyriausybinės organizacijos šioje programoje suprantamos kaip tradicinės Lietuvos religinės bendruomenės ir bendrijos, asociacijos, labdaros ir paramos fondai, viešosios įstaigos, kurių steigėjas, dalininkas ar narys nėra valstybės ar savivaldybės institucija ar įstaiga, išskyrus atvejus, kai valstybės ar savivaldybės dalyvavimas grindžiamas nekilnojamojo turto skyrimu panaudos būdu teisės aktų nustatyta tvarka“.

4. Išdėstau 4 punktą taip:

4. Nevyriausybinės organizacijos yra vertingi valstybinio sveikatos apsaugos sektoriaus partneriai, atstovaujant visuomenės grupių interesams bei teikiant visuomenines paslaugas. Nors Lietuvos sveikatos programos, patvirtintos Lietuvos Respublikos Seimo 1998 m. liepos 2 d. nutarimu Nr. VIII-833 (Žin., 1998, Nr. 64-1842), prioritetinis tikslas ir uždaviniai yra orientuojami į ligų profilaktiką ir sveiką gyvenseną, o tokius siekius įgyvendinant turėtų aktyviai dalyvauti ir nevyriausybinės organizacijos, realiai jų dalyvavimas nėra labai aktyvus. Ši programa yra viena iš skatinimo priemonių, skirtų nevyriausybinių organizacijų vykdomai veiklai sveikatos apsaugos srityje paremti ir paskatinti šias organizacijas aktyviai dalyvauti formuojant bei įgyvendinant sveikatos politiką, ugdant visuomenės supratimą, gerinant visuomenės informavimą ir skleidžiant informaciją apie sveiką gyvenseną, profilaktines programas ir kitas su sveikatos stiprinimu susijusias veiklas. Rengti nevyriausybinių organizacijų, dalyvaujančių sveikatos stiprinimo veikloje, skatinimo priemones numatyta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos 2009–2011 m. strateginiame veiklos plane, patvirtintame Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2009 m. kovo 26 d. įsakymu Nr. V-208“.

5. Išdėstau 5 punktą taip:

5. Sveikatos apsaugos ministerija Nevyriausybinių organizacijų, dalyvaujančių sveikatos stiprinimo veikloje, skatinimo programą vykdo nuo 2006 metų. Pastaraisiais metais labai padaugėjo nevyriausybinių organizacijų, norinčių dalyvauti šioje programoje. 2006 m. paraiškas dalyvauti Sveikatos apsaugos ministerijos paskelbtame Nevyriausybinių organizacijų, dalyvaujančių sveikatos stiprinimo veikloje, skatinimo programos konkurse pateikė 46 nevyriausybinės organizacijos, iš kurių komisija atrinko 26 projektus (bendra finansuotinų projektų suma sudarė 197000 Lt), o 2008 m. buvo gautos 164 paraiškos, iš kurių buvo atrinkti 57 projektai (bendra finansuotų projektų suma sudarė 400 000 Lt). Pirmaisiais programos įgyvendinimo metais daugiausia paraiškų sulaukta iš Vilniaus, Kauno, t. y. didžiųjų Lietuvos miestų, o 2008 metų rezultatai rodo, kad vis aktyviau į programą įsitraukia Lietuvos rajonų, kaimo bendruomenės. Be įprastų projektų temų, tokių kaip donorystė, traumų prevencija, infekcinės, neinfekcinės ligos ir pan., atsirado naujų, tokių kaip „Sveika gyvensena“, „Gyventojų sveikos mitybos ir fizinio aktyvumo skatinimas“, „Sveikas senėjimas“.“

6. Išdėstau 7 punktą taip:

7. Vakarų Europoje nevyriausybinės organizacijos turi stiprias ir senas tradicijas, ten ne pelno sektoriuje įdarbinta 6,9 proc. darbo jėgos, o skaičiuojant su savanoriais – net 10,1 proc. Lietuvoje nevyriausybinis sektorius sukuria šiek tiek daugiau kaip 0,5 proc. visų darbo vietų. Tikslių duomenų apie nevyriausybinių organizacijų, dalyvaujančių sveikatos stiprinimo veikloje, sukurtų darbo vietų skaičių nėra“.

7. Išdėstau 8 punktą taip:

8. Šios programos tikslas – skatinti Lietuvos nevyriausybines organizacijas, dalyvaujančias sveikatos stiprinimo veikloje, aktyviai prisidėti įgyvendinant sveikatos politiką, ugdant visuomenės supratimą, skatinant visuomenės informavimą ir skleidžiant informaciją apie sveiką gyvenseną, profilaktines programas ir kitas su sveikatos stiprinimu susijusias veiklas“.

8. Išdėstau 9.1 punktą taip:

9.1. stiprinti nevyriausybinių organizacijų, dalyvaujančių sveikatos stiprinimo veikloje, bendradarbiavimą;“.

9. Išdėstau 9.2 punktą taip:

9.2. gerinti visuomenės informavimą apie sveiką gyvenseną, profilaktines programas ir kitas su sveikatos stiprinimu susijusias veiklas“.

10. Išdėstau 11 punktą taip:

11. Tikimasi, kad ši programa padės suaktyvinti nevyriausybinių organizacijų, dalyvaujančių sveikatos stiprinimo veikloje, bendradarbiavimą su valstybės institucijomis, kitomis Lietuvos ir tarptautinėmis nevyriausybinėmis organizacijomis, sveikatos specialistais, pagerins visuomenės informavimą apie sveiką gyvenseną, profilaktines programas ir kitas su sveikatos stiprinimu susijusias veiklas“.

11. Išdėstau 14 punktą taip:

14. Socialinis šios programos efektas pasireikš suintensyvėjusiu visuomenės grupių interesų atstovavimu, pagerėjusiu visuomenės informavimu apie sveiką gyvenseną, profilaktines programas ir kitas su sveikatos stiprinimu susijusias veiklas. Taip pat pagerės bendradarbiavimas tarp nevyriausybinio ir valstybinio sektoriaus. Ekonominis šios programos efektas nekelia abejonių, nors atlikti jo detalų vertinimą yra pakankamai sunku, kadangi panašių nevyriausybinių organizacijų skatinimo programų ekonominio efekto vertinimų nėra atlikta ne tik Lietuvoje, bet ir užsienio šalyse“.

12. Išdėstau 15 punktą taip:

15. Programos įgyvendinimą koordinuoja Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, o ją įgyvendinant dalyvauja visos nevyriausybinės organizacijos, dalyvaujančios sveikatos stiprinimo veikloje, nustatyta tvarka pateikusios konkurso paraiškas ir gavusios programos finansavimą“.

 

 

 

SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS                                           RAIMONDAS ŠUKYS