LIETUVOS RESPUBLIKOS PREZIDENTAS

 

D E K R E T A S

DĖL MALONĖS KOMISIJOS SUDARYMO IR JOS NUOSTATŲ

 

2004 m. rugsėjo 15 d. Nr. 68

Vilnius

 

1 straipsnis.

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Konstitucijos 84 straipsnio 23 punktu, nuteistųjų malonės prašymams preliminariai svarstyti ir pasiūlymams teikti sudarau Malonės komisiją:

Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininkas,

Lietuvos apeliacinio teismo pirmininkas,

Lietuvos Respublikos teisingumo ministras,

Lietuvos Respublikos generalinis prokuroras,

Respublikos Prezidento patarėjas teisės klausimais –Teisės departamento vadovas,

Respublikos Prezidento patarėjas teisės klausimais,

Lietuvos teisininkų draugijos atstovas,

Lietuvos kalinių globos draugijos atstovas,

Lietuvos nusikaltimų aukų rėmimo asociacijos atstovas,

Respublikos Prezidento kanceliarijos Malonės grupės vyriausiasis specialistas (Komisijos sekretorius),

Respublikos Prezidento kanceliarijos Malonės grupės vyriausiasis specialistas.

Malonės komisijos posėdžiuose vietoje Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininko, Lietuvos apeliacinio teismo pirmininko, Lietuvos Respublikos generalinio prokuroro ir Lietuvos Respublikos teisingumo ministro gali dalyvauti jų įgalioti atstovai.

 

2 straipsnis.

Tvirtinu Malonės prašymų nagrinėjimo nuostatus (pridedama).

 

3 straipsnis.

Laikau netekusiais galios:

1) Respublikos Prezidento 2003 m. kovo 25 d. dekretą Nr. 29 „Dėl Malonės komisijos sudarymo ir jos nuostatų“ (Žin., 2003, Nr. 30-1242);

2) Respublikos Prezidento 2004 m. balandžio 13 d. dekretą Nr. 12 „Dėl Respublikos Prezidento 2003 m. kovo 25 d. dekreto Nr. 29 „Dėl Malonės komisijos sudarymo ir jos nuostatų“ pakeitimo“ (Žin., 2004, Nr. 56-1936).

 

 

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS                                                                  VALDAS ADAMKUS

 


 

PATVIRTINTA

Respublikos Prezidento 2004 m. rugsėjo 15 d.

dekretu Nr. 68

 

MALONĖS PRAŠYMŲ NAGRINĖJIMO NUOSTATAI

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Malonės komisija (toliau vadinama – Komisija) yra Respublikos Prezidento dekretu sudaryta kolegiali, patariamoji, visuomeniniais pagrindais veikianti institucija.

2. Komisija savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, Lietuvos Respublikos įstatymais, kitais teisės aktais ir šiais nuostatais.

3. Malonės prašymai svarstomi tų asmenų, kuriuos yra nuteisę Lietuvos Respublikos teismai ir Lietuvos Respublikos piliečių, kuriuos nuteisė kitų valstybių teismai ir kurie atlieka bausmę Lietuvoje.

4. Komisijos posėdžiams vadovauja Respublikos Prezidentas.

 

II. MALONĖS PRAŠYMŲ PATEIKIMO IR SVARSTYMO TVARKA

 

5. Malonė teikiama tik pagal pačių nuteistųjų prašymus.

6. Malonės prašymai svarstomi tik nuosprendžiui įsiteisėjus, jeigu buvo paduotas kasacinis skundas – išnagrinėjus bylą kasacine tvarka.

7. Nuteistųjų laisvės atėmimo bausme prašymai svarstomi tik pradėjus atlikti bausmę.

8. Nuteistųjų terminuotu laisvės atėmimu ir laisvės atėmimu iki gyvos galvos malonės prašymai paduodami tik per pataisos įstaigos administraciją, kuri svarstymui siunčia malonės prašytojo atžvilgiu priimtus teismų nuosprendžių ir nutarčių nuorašus su išsamiomis charakteristikomis apie nuteistųjų darbą ir elgesį, pateikdama administracijos nuomonę dėl prašymų esmės, pažymas apie nusikaltimu padarytos turtinės žalos atlyginimą, taip pat kitus dokumentus ir duomenis, kurie turi reikšmės svarstant malonės prašymą.

9. Asmenų, nuteistų laisvės atėmimu iki gyvos galvos, malonės prašymai gali būti svarstomi ne anksčiau, kaip atlikus 20 metų laisvės atėmimo bausmės.

10. Nuteistųjų baudos bausme malonės prašymus paduoda patys nuteistieji, pridėdami jų atžvilgiu priimtus teismų nuosprendžių ir nutarčių nuorašus, pažymas, kokia teismo nuosprendžiu paskirta baudos dalis sumokėta, pažymas apie šeimą ir apie turimą turtą, o dėl turto konfiskavimo – turto arešto aktą bei kitus dokumentus, kurie turi reikšmės malonės prašymo svarstymui.

11. Visus Komisijos veiklai būtinus dokumentus rengia Respublikos Prezidento kanceliarijos Malonės grupė. Komisijos narių prašymu Malonės grupė turi teisę prašyti, kad valstybės, savivaldybių institucijos bei kitos įstaigos pateiktų papildomų dokumentų, reikalingų malonės prašymui svarstyti.

12. Teikiant malonę atsižvelgiama į nuteistojo padaryto nusikaltimo pobūdį ir pavojingumą, jo asmenybę, elgesį, požiūrį į darbą, atliktos bausmės laiką, nusikaltimu padarytos turtinės žalos atlyginimą, pataisos įstaigos administracijos, visuomeninių organizacijų bei buvusių darboviečių nuomonę ir į kitas aplinkybes.

13. Respublikos Prezidento malone gali būti:

13.1 nuteistajam sumažinamas bausmės dydis;

13.2. nuteistasis atleidžiamas nuo neatliktos bausmės dalies;

13.3. nuteistajam neatliktoji bausmės dalis pakeičiama švelnesne bausme.

14. Komisijos posėdžiai protokoluojami. Protokolus pasirašo Respublikos Prezidentas ir Respublikos Prezidento kanceliarijos Malonės grupės vyriausiasis specialistas (Komisijos sekretorius).

15. Komisijos nuomonė dėl malonės teikimo Respublikos Prezidento nesaisto.

16. Malonė nuteistiesiems teikiama Respublikos Prezidento dekretais.

 

III. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

17. Nepatenkinus malonės prašymų, pakartotinai pateikti malonės prašymai svarstomi praėjus ne mažiau kaip šešiems mėnesiams nuo ankstesnio svarstymo. Iki nurodyto termino pabaigos gauti pakartotiniai prašymai grąžinami pareiškėjams.

18. Respublikos Prezidento dekretai dėl malonės suteikimo siunčiami vykdyti Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijai ir Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijai.

______________