NACIONALINĖ VARTOTOJŲ TEISIŲ APSAUGOS TARYBA PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTERIJOS

 

NUTARIMAS

DĖL SKUBAUS KEITIMOSI INFORMACIJA APIE NESAUGIUS IR PAVOJINGUS VARTOTOJŲ SVEIKATAI GAMINIUS TVARKOS PATVIRTINIMO

 

2003 m. rugsėjo 2 d. Nr. 10-76

Vilnius

 

Nacionalinė vartotojų teisių apsaugos taryba, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos produktų saugos įstatymo (Žin., 1999, Nr. 52-1673; 2001, Nr. 64-2324) 7 straipsnio 4 dalimi, Lietuvos Respublikos vartotojų teisių gynimo įstatymo (Žin., 1994, Nr. 94-1833; 2000, Nr. 85-2581) 30 straipsnio 1 dalies 8 punktu ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. balandžio 2 d. nutarimu Nr. 438 (Žin., 2002, Nr. 35-1306), atsižvelgdama į Europos Parlamento ir Tarybos 2001 m. gruodžio 3 d. direktyvos 2001/95 „Dėl bendrosios gaminių saugos“ (OJ 2002 L’ Nr. 11-4), nutaria:

1. Patvirtinti Skubaus keitimosi informacija apie nesaugius ir pavojingus vartotojų sveikatai gaminius tvarką (pridedama).

2. Nustatyti, kad Skubaus keitimosi informacija apie nesaugius ir pavojingus vartotojų sveikatai gaminius tvarka įsigalioja Lietuvai tapus Europos Sąjungos nare.

 

 

TARYBOS PIRMININKAS                                                                   FELIKSAS PETRAUSKAS

 

 


 

PATVIRTINTA

Nacionalinės vartotojų teisių apsaugos

tarybos prie Teisingumo ministerijos

2003 09 02 nutarimu Nr. 10-76

 

Skubaus keitimosi informacija apie nesaugius ir pavojingus vartotojų sveikatai GAMINIUS tvarka

 

I. Bendrosios nuostatos

 

1. Skubaus keitimosi informacija apie nesaugius ir pavojingus vartotojų sveikatai gaminius tvarka (toliau – Tvarka) nustato bendruosius reikalavimus informacijos apie nesaugius ne maisto gaminius, skirtus vartotojui (toliau – informacija) ir taikytas gaminių pateikimo į rinką ribojimo priemones (toliau – rinkos ribojimo priemonės) teikimo Europos Komisijai, Nacionalinei vartotojų teisių apsaugos tarybai prie Teisingumo ministerijos (toliau – Taryba), Valstybinei ne maisto produktų inspekcijai prie Ūkio ministerijos, Ryšių reguliavimo tarnybai (toliau – rinkos priežiūros institucijos) bei Muitinės departamentui prie Finansų ministerijos, kai gaminys kelia rimtą pavojų vartotojų sveikatai ir saugai.

2. Informaciją Europos Komisijai per Bendrijos skubaus informavimo sistemą (RAPEX) teikia Taryba, jos nustatyta tvarka sudarytai ir patvirtintai specialistų komisijai (toliau – specialistų komisija) patvirtinus rinkos priežiūros institucijos sprendimą dėl konkrečios informacijos teikimo Europos Komisijai tikslingumo.

3. Informacija Europos Komisijai teikiama, kai:

3.1. Taryba ar rinkos priežiūros institucijos imasi rinkos ribojimo priemonių esant situacijoms, reikalaujančioms skubios intervencijos;

3.2. Taryba ar rinkos priežiūros institucijos dėl gaminio keliamo rimto pavojaus priima sprendimą taikyti ar taiko rinkos ribojimo priemones arba reikalauja vykdyti specifines prekybos ar naudojimo sąlygas Lietuvos Respublikos teritorijoje. Nepažeidžiant šio papunkčio reikalavimų, Europos Komisijai gali būti perduodama informacija:

3.2.1. apie egzistuojantį rimtą pavojų, dar nepriėmus sprendimo dėl atitinkamų rinkos ribojimo priemonių ar kitokių veiksmų taikymo;

3.2.2. apie savanoriškas priemones, kurių ėmėsi platintojai ir gamintojai dėl gaminio keliamo rimto pavojaus.

3.3. Šios Tvarkos 3.1 ir 3.2 punktuose įvardytais atvejais Europos Komisija turi būti informuojama ir apie pritaikytos priemonės ar veiksmo pakeitimą arba panaikinimą.

4. Ši Tvarka netaikoma teikiant informaciją apie:

4.1. vaistus, kurių vartojimo rizikos veiksnių keliamo pavojaus sveikatai įvertinimą ir informavimą apibrėžia Lietuvos Respublikos vaistų įstatymas (Žin., 1996, Nr. 116-2701);

4.2. medicinos prietaisus, kurių saugai keliami reikalavimai ir informavimas numatyti Medicinos prietaisų saugos techniniuose reglamentuose;

4.3. maisto produktus – šiuo atveju informaciją apie nesaugius maisto produktus bei taikytas rinkos ribojimo priemones Europos Komisijai teikia Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (toliau – Tarnyba). Tarybai Tarnyba ne vėliau kaip per 1 darbo dieną elektronine laikmena turi pateikti Europos Komisijai ir (ar) užsienio valstybėms išsiųsto pranešimo kopiją;

4.4. naudotus gaminius, kurie tiekiami kaip antikvarinės prekės, ar gaminius, kuriuos prieš naudojant reikia suremontuoti ar perdirbti, jei tiekėjas aiškiai informuoja apie tai asmenį, kuriam tokį gaminį tiekia;

4.5. paslaugas, išskyrus gaminius, kurie yra skirti vartotojams arba gali galimomis iš anksto pagrįstai numatyti sąlygomis būti jų vartojami teikiant paslaugas.

5. Informacija apie gaminius, kurių keliamas rimtas pavojus kyla ar gali kilti tik Lietuvos Respublikos teritorijoje, bei šiems gaminiams taikytas rinkos ribojimo priemones Europos Komisijai teikiama tuo atveju, jei rinkos ribojimo priemonių buvo imtasi dėl naujai atsiradusios rizikos, apie kurią Europos Komisija dar nebuvo informuota kituose pranešimuose.

 

II. Informacijos teikimas

 

6. Skubią informaciją valstybine kalba apie nesaugius ir pavojingus vartotojų sveikatai gaminius Tarybai teikia rinkos priežiūros institucijų paskirti atsakingi asmenys.

7. Rinkos priežiūros institucijos, priėmusios sprendimą taikyti rinkos ribojimo priemones, atsakingas asmuo turi ne vėliau kaip per 3 kalendorines dienas elektronine laikmena informuoti Tarybą apie nesaugius gaminius, rimto pavojaus vartotojų sveikatai ir saugai įvertinimą bei taikytas rinkos ribojimo priemones (išskyrus šios tvarkos 5 p. nurodytais atvejais), užpildant nustatytos formos pranešimą apie nesaugų gaminį (1 priedas) ir pridedant nesaugaus gaminio skaitmeninę nuotrauką. Ar gaminys kelia rimtą pavojų vartotojų sveikatai ir saugai, nustatoma vadovaujantis Lietuvos Respublikos produktų saugos įstatymu bei kitais teisės aktais.

Prieš priimant sprendimą dėl rinkos ribojimo priemonių taikymo, rinkos priežiūros institucijos atsakingas asmuo gali pateikti Tarybai informaciją, jei rinkos priežiūros institucijos nuomone gaminys kelia rimtą pavojų vartotojų saugai ir sveikatai. Tokiu atveju rinkos priežiūros institucijos atsakingas asmuo ne vėliau kaip per 35 dienas turi informuoti Tarybą, ar pateikta informacija pasitvirtino.

8. Tarybai pritaikius rinkos ribojimo priemones ar gavus tokį pranešimą iš rinkos priežiūros institucijų, jei specialistų komisija patvirtina, jog gaminys kelia ar gali kelti rimtą pavojų vartotojų saugai ir sveikatai, Tarybos paskirtas atsakingas asmuo turi ne vėliau kaip per 5 kalendorines dienas informuoti apie tai Europos Komisiją.

9. Kai Taryba ar rinkos priežiūros institucijos nutaria pritaikyti ar rekomenduoti priemones, kuriomis siekiama apriboti ar uždrausti Lietuvos Respublikos teritorijoje naudoti ir prekiauti gaminiais, kurie kelią rimtą pavojų vartotojų saugai ir sveikatai, ir tai reikalauja skubios intervencijos, rinkos priežiūros institucijos ne vėliau kaip per 1 kalendorinę dieną turi informuoti Tarybą, o Taryba nedelsdama – Europos Komisiją.

10. Pranešime (1 priedas), kurį priėmusi rinkos ribojimo priemones ar gavusi atitinkamą informaciją iš gamintojų ar platintojų, pildo rinkos priežiūros institucija, privalo būti nurodyti šie duomenys:

10.1. informacija, būtina identifikuoti gaminį;

10.2. gaminio keliamos rizikos vartotojų sveikatai ir saugai išsamus aprašymas, apimantis atliktų tyrimų rezultatų santrauką ir išvadas, kurios susijusios su rizikos lygio įvertinimu;

10.3. priemonės, kurių buvo imtasi ar nuspręsta imtis, jų pobūdis ir trukmė;

10.4. nesaugaus gaminio tiekimo ir platinimo grandys.

Esant reikalui, ir ypač dėl gaminio poveikio vartotojų sveikatai įvertinimo, pranešimas papildomas specialistų komisijos išvadomis.

Ši pranešime nurodyta informacija perduodama Europos Komisijai per Bendrijos skubaus informavimo sistemą (RAPEX).

11. Prie pranešimo Europos Komisijai turi būti pridėta nesaugaus gaminio skaitmeninė nuotrauka.

12. Pakeitusi sprendimą dėl rinkos ribojimo priemonių taikymo, rinkos priežiūros institucija privalo ne vėliau kaip per 1 kalendorinę dieną elektronine laikmena informuoti Tarybą. Taryba, gavusi informaciją iš rinkos priežiūros institucijos ar pati pakeitusi sprendimą dėl rinkos ribojimo priemonių taikymo, ne vėliau kaip per 1 kalendorinę dieną informuoja Europos Komisiją.

13. Jei per Bendrijos skubaus informavimo sistemą (RAPEX) Europos Komisijai buvo pateikta informacija prieš nusprendžiant taikyti gaminių pateikimo į rinką ribojimo priemones, Taryba ne vėliau kaip per 45 dienas turi patvirtinti ar patikslinti pateiktą informaciją.

14. Tarybos atsakingas asmuo, iš Europos Komisijos gavęs pranešimą apie nesaugų gaminį, turi ne vėliau kaip per 1 kalendorinę dieną elektronine laikmena pagal kompetenciją informuoti rinkos priežiūros instituciją ir Muitinės departamentą prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos, išsiųsdamas valstybine kalba užpildytą nustatytos formos pranešimą apie Europos Sąjungoje nustatytą nesaugų gaminį (2 priedas) bei gauto iš Europos Komisijos pranešimo originalą.

15. Gavusios iš Tarybos pranešimą apie nesaugaus gaminio pateikimą į rinką bei taikytas rinkos ribojimo priemones kitose valstybėse, rinkos priežiūros institucijos ir Muitinės departamentas prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos pagal kompetenciją pateikia Tarybai šią informaciją:

15.1. ar nurodytas gaminys buvo pateiktas į Lietuvos Respublikos rinką;

15.2. ar taikytos Europos Komisijos pranešime nurodytos, ar kitos gaminio pateikimo į rinką ribojimo priemonės. Jei buvo taikytos kitos rinkos ribojimo priemonės, nei nurodytos Europos Komisijos pranešime, nurodyti priežastis, įskaitant ir skirtingą rizikos įvertinimą bei kitas aplinkybes, pagrindžiančias šį sprendimą (visų pirma, jei nusprendžiama nesiimti jokių veiksmų);

15.3. papildomą informaciją apie gaminio keliamą riziką (įskaitant atliktų tyrimų, kurie reikalingi pavojui įvertinti, rezultatus).

Jei Europos Komisijos pranešime nurodoma, jog situacija reikalauja skubios intervencijos, anksčiau minėtą informaciją rinkos priežiūros institucijos Tarybai pateikia nedelsdamos, bet ne vėliau kaip per 15 kalendorinių dienų nuo pranešimo gavimo. Kai situacija nereikalauja skubios intervencijos, informacija pateikiama ne vėliau kaip per 40 kalendorinių dienų nuo pranešimo gavimo.

Rinkos priežiūros institucijų pateiktą informaciją Taryba per 1 kalendorinę dieną persiunčia Europos Komisijai.

 

III. Baigiamosios nuostatos

 

16. Už Tarybai teikiamos informacijos tikslumą ir teisingumą bei pateikimą laiku atsako pagal kompetenciją informaciją teikianti institucija, o Europos Komisijai – Taryba.

 

______________


Skubaus keitimosi informacija apie nesaugius

ir pavojingus vartotojų sveikatai gaminius

tvarkos 1 priedas

 

PRANEŠIMAS APIE NESAUGŲ NE MAISTO GAMINĮ

 

BENDROJI INFORMACIJA

Pranešimo data:

 

Pranešimo Nr.:

 

Pranešančioji institucija:

 

Adresas:

 

Telefonas:

 

Faksas:

 

Asmuo kontaktams:

 

El. pašto adresas:

 

DUOMENYS APIE GAMINĮ

Prekės kodas pagal Kombinuotąją prekių nomenklatūrą:

 

Gaminio pavadinimas, rūšis, kaina ir kilmės šalis:

 

Tipas/modelio Nr.:

 

Gaminio bei pakuotės aprašymas ir dydis:

 

Gaminio nuotrauka:

 

Naudojama energija:

 

Atitikties patvirtinimas:

 

Taikomas standartas/ taisyklė:

 

DUOMENYS APIE GAMINTOJĄ

Gamintojas:

 

Buveinės adresas:

 

Telefonas:

 

Faksas:

 

El. pašto adresas:

 

DUOMENYS APIE IMPORTUOTOJĄ

Importuotojas:

 

Buveinės adresas:

 

Telefonas:

 

Faksas:

 

El. pašto adresas:

 

DUOMENYS APIE EKSPORTUOTOJĄ

Eksportuotojas:

 

Buveinės adresas:

 

Telefonas:

 

Faksas:

 

El. pašto adresas:

 

DUOMENYS APIE PLATINTOJĄ

Platintojas:

 

Buveinės adresas:

 

Telefonas:

 

Faksas:

 

El. pašto adresas:

 

Platinimo grandys:

 

PAVOJAUS ĮVERTINIMAS

Keliamo pavojaus pobūdis:

 

Atliktų tyrimų santrauka (tyrimus atlikusi įstaiga, tyrimų metodai, bandinių ėmimas), rezultatai ir išvados:

 

Įvykę nelaimingi atsitikimai:

 

TAIKYTŲ PRIEMONIŲ APRAŠYMAS

Priemonės, kurių savanoriškai ėmėsi gamintojas, platintojas:

 

Taikytos rinkos ribojimo priemonės:

 

Priemonės (-ių) pagrindimas:

 

Apimtis:

 

Įsigaliojimo data:

 

Trukmė:

 

KITA INFORMACIJA

Ar pateikta informacija konfidenciali?

 

Jei taip, kodėl?

 

Pridedami dokumentai:

 

Kita informacija:

 

______________


Skubaus keitimosi informacija apie nesaugius

ir pavojingus vartotojų sveikatai gaminius

tvarkos 2 priedas

 

PRANEŠIMAS APIE EUROPOS SĄJUNGOJE NUSTATYTĄ NESAUGŲ NE MAISTO GAMINĮ

 

BENDROJI INFORMACIJA

Šalis, kurioje buvo nustatytas nesaugus gaminys (pranešimą pateikusi šalis) ir kontaktinis asmuo:

 

Pranešimo pateikimo data:

 

DUOMENYS APIE GAMINĮ

Prekės kodas pagal Kombinuotąją prekių nomenklatūrą:

 

Gaminio pavadinimas, rūšis, kaina ir kilmės šalis:

 

Tipas/modelio Nr.:

 

Gaminio bei pakuotės aprašymas ir gaminio nuotrauka:

 

Naudojama energija:

 

Atitikties patvirtinimas:

 

Taikomas standartas/ taisyklė:

 

DUOMENYS APIE GAMINTOJĄ

Gamintojas:

 

Buveinės adresas:

 

Telefonas:

 

Faksas:

 

El. pašto adresas:

 

DUOMENYS APIE IMPORTUOTOJĄ

Importuotojas:

 

Buveinės adresas:

 

Telefonas:

 

Faksas:

 

El. pašto adresas:

 

DUOMENYS APIE EKSPORTUOTOJĄ

Eksportuotojas:

 

Buveinės adresas:

 

Telefonas:

 

Faksas:

 

El. pašto adresas:

 

DUOMENYS APIE PLATINTOJĄ

Platintojas:

 

Buveinės adresas:

 

Telefonas:

 

Faksas:

 

El. pašto adresas:

 

Platinimo grandys:

 

PAVOJAUS ĮVERTINIMAS

Keliamo pavojaus pobūdis:

 

Atliktų tyrimų santrauka, rezultatai ir išvados:

 

Įvykę nelaimingi atsitikimai:

 

TAIKYTŲ PRIEMONIŲ APRAŠYMAS

Savanoriškos priemonės:

 

Privalomos priemonės:

 

Priemonės (-ių) pagrindimas:

 

Apimtis:

 

Įsigaliojimo data:

 

Trukmė:

 

KITA INFORMACIJA

Ar pateikta informacija konfidenciali?

 

Kita informacija:

 

______________