LIETUVOS RESPUBLIKOS

Į S T A T Y M A S

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS FIZINIŲ ASMENŲ PAJAMŲ MOKESČIO LAIKINOJO ĮSTATYMO PAKEITIMO IR PAPILDYMO

 

1992 m. vasario 6 d. Nr. I-2280

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba nutaria:

Padaryti Lietuvos Respublikos fizinių asmenų pajamų mokesčio laikinajame įstatyme (Žin., 1990, Nr. 31-742; 1991, Nr. 6-170, Nr. 19-501, Nr. 22-569) šiuos pakeitimus ir papildymus:

1. 1 straipsnio pirmosios dalies 3 punktą išdėstyti taip:

3) individualios (personalinės) įmonės, neturinčios juridinio asmens teisių, ir ūkinės bendrijos, gaunančios pajamas iš nustatyta tvarka įregistruotos komercinės-ūkinės veiklos“.

2. 5 straipsnį išdėstyti taip:

5 straipsnis. Pagrindinėje darbovietėje gaunamų pajamų, susijusių su darbo santykiais, neapmokestinamasis minimumas yra:

1) I grupės invalidams – 1,1 MGL (minimalaus gyvenimo lygio, nustatomo pagal Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų garantijų įstatymą) pajamos;

2) II grupės invalidams – 1 MGL pajamos;

3) III grupės invalidams – 0,9 MGL pajamos;

4) asmenims, turintiems tris ir daugiau vaikų iki 18 metų, – 1 MGL pajamos;

5) motinai arba tėvui, neturintiems sutuoktinio ir auginantiems vieną vaiką iki 18 metų, – 0,9 MGL pajamos, auginantiems du ar daugiau vaikų iki 18 metų, – 1 MGL pajamos;

6) žemės ūkio produkciją gaminančių įmonių darbuotojams, kai jų mėnesinis uždarbis iš verslų, nesusijusių su žemės ūkio produktų gamyba ir perdirbimu, neviršija 20 % viso jų mėnesinio uždarbio, – 0,9 MGL pajamos;

7) kitiems, šio straipsnio 1-6 punktuose nepaminėtiems asmenims, – 0,8 MGL pajamos.

Be to, I ir II grupės regėjimo invalidams bei tėvams, auginantiems bent vieną vaiką invalidą, apskaičiuotas mokestis mažinamas 0,1 MGL pajamų.“

3. 7 straipsnio pirmosios dalies 1 punktą išdėstyti taip:

1) socialinio aprūpinimo ir socialinės paramos (šalpos) pašalpos, mokamos iš valstybės bei socialinio draudimo lėšų, išskyrus laikino nedarbingumo, nėštumo ir gimdymo pašalpas; pašalpos, skiriamos Respublikos Vyriausybės bei vietos savivaldos organų, taip pat mokamos iš labdaros fondų bei labdaros organizacijų (išskyrus pašalpas, mokamas šių fondų ir organizacijų darbuotojams); įmonių, įstaigų ir organizacijų mokamos pašalpos mirus darbuotojui ar jo šeimos nariui; iš valstybės biudžeto mokamos premijos, kurios skiriamos konkurso tvarka;“.

4. 7 straipsnio pirmąją dalį papildyti 3 punktu:

3) dovanos ir prizai, gauti asmeninių švenčių, konkursų bei kitomis progomis, jeigu per kalendorinius metus šių dovanų ir prizų vertė ne didesnė už nustatytą pajamų neapmokestinamąjį minimumą;“.

5. 8 straipsnį papildyti trečiąja dalimi:

„Mokymo įstaigų studentams ir moksleiviams uždarbio, gaunamo gamybinės praktikos ir talkų metu, taip pat visuomeninių organizacijų (sąjungų, draugijų, profsąjungų, judėjimų) ir politinių partijų nariams iš šių organizacijų lėšų teikiamų dovanų vertė bei mokamų pašalpų sumos, viršijančios nustatytą neapmokestinamąjį minimumą (jeigu nebuvo gauta subsidijų arba dotacijų iš valstybės biudžeto), apmokestinamos 4 ir 6 straipsniuose nustatyta tvarka.“

6. 15 straipsnį išdėstyti taip:

15 straipsnis. Bažnyčių ir kitų religinių organizacijų dvasininkų, religinių apeigų patarnautojų ir aptarnaujančio personalo (išskyrus asmenis, atliekančius statybos, remonto, restauravimo darbus) pajamos, gaunamos iš tikinčiųjų, fizinių asmenų pajamų mokesčiu neapmokestinamos.“

7. 17 straipsnį papildyti žodžiais: „, ir pervedamas į biudžetą 10 straipsnyje nustatyta tvarka.“

8. 23 straipsnį išdėstyti taip:

23 straipsnis. Savivaldybių tarybos turi teisę paskiriems mokėtojams mažinti pajamų mokestį arba iš viso nuo jo atleisti savo biudžeto sąskaita.“

9. 24 straipsnį išdėstyti taip:

24 straipsnis. Žemės ūkio produkciją gaminančių ūkinių bendrijų ir juridinio asmens teisių neturinčių individualių (personalinių) įmonių, kurių įplaukos už realizuotą žemės ūkio produkciją bendrosiose realizavimo įplaukose sudaro daugiau kaip 80 %, apmokestinamosios pajamos iš nustatyta tvarka įregistruotos komercinės-ūkinės veiklos apmokestinamos 10 % dydžio pajamų mokesčiu.

Lietuvos Respublikos Vyriausybei pradėjus teikti subsidijas žemės ūkio produkciją gaminančioms įmonėms, neturinčioms juridinio asmens teisių, šių įmonių, taip pat kitų ūkinių bendrijų ir juridinio asmens teisių neturinčių individualių (personalinių) įmonių apmokestinamosios pajamos, panaudotos investicijoms, apmokestinamos 19 % dydžio pajamų mokesčiu, o kitos apmokestinamosios pajamos – 24 % dydžio pajamų mokesčiu.“

10. 25 straipsnį pripažinti netekusiu galios.

11. 27 straipsnį išdėstyti taip:

27 straipsnis. Nustatant apmokestinamąsias pajamas, iš bendrųjų įplaukų atimamos visos arba tam tikra dalis išlaidų labdarai, kultūrai, švietimui ir kitiems visuomenei naudingiems reikalams.

Šių išlaidų atėmimo iš bendrųjų įplaukų tvarka tokia pat kaip ir apskaičiuojant juridinių asmenų pelno mokestį.“

12. 28 straipsnį išdėstyti taip:

28 straipsnis. Neapmokestinamos pajamos už realizuotą žemės ūkio produkciją, pagamintą asmeniniame pagalbiniame ūkyje, valstiečių (ūkininkų) ūkiuose, išskyrus pajamas už realizuotus mėsėdžius švelniaplaukius žvėrelius, nutrijas bei jų produkciją ir šiltnamių produkciją.“

13. 29 straipsnį išdėstyti taip:

29 straipsnis. Savivaldybių tarybos turi teisę mažinti mokestį arba visai atleisti nuo pajamų mokesčio mokėjimo paskiras individualias (personalines) įmones, neturinčias juridinio asmens teisių, ir ūkines bendrijas savo biudžeto sąskaita.“

14. 32 straipsnį išdėstyti taip:

32 straipsnis. Jei valstybinei mokesčių inspekcijai nepateiktos pajamų deklaracijos, ne ginčo tvarka išieškoma visa nedeklaruotų pajamų suma ir dvigubo šios sumos dydžio bauda; jei pateiktose pajamų deklaracijose nurodytos mažesnės apmokestinamosios pajamos, ne ginčo tvarka išieškoma sumažintų apmokestinamųjų pajamų suma ir dvigubo šios sumos dydžio bauda.“

15. 35 straipsnį papildyti tokiu 12 punktu:

12) sporto ir kitų varžybų bei konkursų prizai ir dovanos.“

16. 37 straipsnio antrąją dalį išdėstyti taip:

„Mokestis apskaičiuojamas ir pareikalaujamas sumokėti iš turto savininko (pagrindinio nuomininko) bei kito asmens, gavusio 33 straipsnyje nurodytas pajamas, lygiomis dalimis iki kiekvieno ketvirčio antro mėnesio 15 dienos.“

17. 40 straipsnį išdėstyti taip:

40 straipsnis. Kai nepateiktos pajamų deklaracijos apie kitas pajamas arba pateiktose deklaracijose nurodytos mažesnės apmokestinamosios pajamos, taikoma 32 straipsnyje nustatyta sankcija.“

18. 41 straipsnio pirmąją dalį išdėstyti taip:

„Įmonės, įstaigos ir organizacijos privalo valstybinėms mokesčių inspekcijoms pateikti žinias apie gyventojams išmokėtas pinigų sumas, nesusijusias su darbo santykiais, išskyrus išmokas, išvardintas 35 straipsnyje. Šios žinios pateikiamos valstybinei mokesčių inspekcijai, kurios veiklos teritorijoje nuolat gyvena pajamas gavęs asmuo, per 10 dienų pasibaigus mėnesiui, kurį šios sumos buvo išmokėtos.“

19. Įstatymą papildyti 42 straipsniu:

42 straipsnis. Savivaldybių tarybos turi teisę savo biudžeto sąskaita mažinti pajamų mokestį arba iš viso nuo jo atleisti paskirus asmenis, gavusius kitų pajamų.“

20. Įstatymo 1 ir 2 priedėlius išdėstyti taip:

 

„Lietuvos Respublikos fizinių

asmenų pajamų mokesčio

laikinojo įstatymo

1 priedėlis

 

Pajamų mokesčio tarifai, pagal kuriuos apskaičiuojamas mokestis nuo pagrindinėje darbovietėje per mėnesį gautų su darbo santykiais susijusių apmokestinamųjų pajamų

1. Apmokestinamųjų pajamų daliai iki 1,2MGL imtinai taikomas 18 % tarifas.

2. Apmokestinamųjų pajamų daliai, viršijančiai 1,2 MGL, bet ne didesnei kaip 1,8 MGL, taikomas 20 % tarifas.

3. Apmokestinamųjų pajamų daliai, viršijančiai 1,8 MGL, bet ne didesnei kaip 2,8 MGL, taikomas 24 % tarifas.

4. Apmokestinamųjų pajamų daliai, viršijančiai 2,8 MGL, bet ne didesnei kaip 3,8 MGL, taikomas 28 % tarifas.

5. Apmokestinamųjų pajamų daliai, viršijančiai 3,8 MGL, taikomas 33 % tarifas.

 

Lietuvos Respublikos fizinių

asmenų pajamų mokesčio

laikinojo įstatymo

2 priedėlis

 

Pajamų mokesčio tarifai, pagal kuriuos apskaičiuojamas mokestis nuo ne pagrindinėje darbovietėje per mėnesį gautų su darbo santykiais susijusių pajamų

1. Pajamų daliai iki 0,4 MGL taikomas 18 % tarifas.

2. Pajamų daliai, viršijančiai 0,4 MGL, bet ne didesnei kaip 1,4 MGL, taikomas 20 % tarifas.

3. Pajamų daliai, viršijančiai 1,4 MGL, bet ne didesnei kaip 2 MGL, taikomas 25 % tarifas.

4. Pajamų daliai, viršijančiai 2 MGL, bet ne didesnei kaip 3 MGL, taikomas 30 % tarifas.

5. Pajamų daliai, viršijančiai 3 MGL, taikomas 35 % tarifas.“

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

AUKŠČIAUSIOSIOS TARYBOS PIRMININKAS                        VYTAUTAS LANDSBERGIS

______________