LIETUVOS RESPUBLIKOS NEDARBO SOCIALINIO DRAUDIMO ĮSTATYMO 3, 4, 5, 6, 7, 9, 10, 11, 14, 15, 17, 20, 21, 23, 24 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR PAPILDYMO BEI 19 STRAIPSNIO PRIPAŽINIMO NETEKUSIU GALIOS ĮSTATYMAS
2009 m. birželio 18 d. Nr. XI-306
Vilnius
(Žin., 2004, Nr. 4-26, Nr. 171-6300, Nr. 188-6997; 2005, Nr. 144-5235; 2006, Nr. 57-2024, Nr. 72-2674; 2007, Nr. 138-5653, 5654; 2008, Nr. 135-5238)
1 straipsnis. 3 straipsnio 1 ir 4 dalių pripažinimas netekusiomis galios ir straipsnio papildymas 10 dalimi
2 straipsnis. 4 straipsnio 6 punkto pakeitimas
3 straipsnis. 5 straipsnio 1 dalies pakeitimas
Pakeisti 5 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:
„1. Teisę į nedarbo draudimo išmoką turi bedarbiais teritorinėje darbo biržoje įsiregistravę šio įstatymo 4 straipsnyje nurodyti apdraustieji, kuriems teritorinė darbo birža nepasiūlė tinkamo darbo ar aktyvios darbo rinkos politikos priemonių ir jeigu jie:
1) iki įsiregistravimo teritorinėje darbo biržoje turi ne mažesnį kaip 18 mėnesių nedarbo draudimo stažą per paskutinius 36 mėnesius;
2) įstatymų nustatyta tvarka buvo atleisti iš darbo ar valstybės tarnautojų pareigų nesant darbuotojo ar valstybės tarnautojo kaltės, dėl nepriklausančių nuo darbuotojo ar valstybės tarnautojo aplinkybių ir darbdavio bankroto atveju;
4 straipsnis. 6 straipsnio 3 ir 4 dalių pakeitimas
1. Pakeisti 6 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:
„3. Bedarbiui, atleistam iš darbo (tarnybos) ir gavusiam išeitinę išmoką arba šalių susitarimu kompensaciją, nedarbo draudimo išmoka skiriama ne anksčiau kaip praėjus tiek kalendorinių mėnesių po darbo sutarties nutraukimo (atleidimo iš tarnybos), už kiek mėnesių vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinė išmoka arba kompensacija jam buvo išmokėta.“
2. 6 straipsnio 4 dalyje po žodžio „gaunantiems“ išbraukti žodžius „socialinio draudimo“, po žodžio „(tėvystės)“ įrašyti žodžius „socialinio draudimo“ ir šią dalį išdėstyti taip:
5 straipsnis. 7 straipsnio 3 dalies pakeitimas
7 straipsnio 3 dalyje po žodžio „straipsnį“ įrašyti žodžius „išskyrus atvejus, kai bedarbis pagal Užimtumo rėmimo įstatymą dalyvauja profesiniame mokyme ir jo pasirinkimu gauna nedarbo draudimo išmokos dydžio mokymo stipendiją“ ir šią dalį išdėstyti taip:
„3. į nedarbo draudimo išmokos mokėjimo laikotarpį neįskaitomi laikotarpiai, kai nedarbo draudimo išmokos mokėjimas buvo sustabdytas pagal šio įstatymo 10 straipsnį, išskyrus atvejus, kai bedarbis pagal Užimtumo rėmimo įstatymą dalyvauja profesiniame mokyme ir jo pasirinkimu gauna nedarbo draudimo išmokos dydžio mokymo stipendiją.“
6 straipsnis. 9 straipsnio 1, 2 ir 3 punktų pakeitimas
2. Pakeisti 9 straipsnio 2 punktą ir jį išdėstyti taip:
3. 9 straipsnio 3 punkte vietoj žodžio „įsidarbinimo“ įrašyti žodį „užimtumo“ ir šį punktą išdėstyti taip:
7 straipsnis. 10 straipsnio 1 punkto pakeitimas
8 straipsnis. 11 straipsnio 2 ir 3 punktų pakeitimas
1. 11 straipsnio 2 punkte vietoj žodžių „dėl nepateisinamos“ įrašyti žodžius „be pateisinamos“, vietoj žodžio „įsidarbinimo“ įrašyti žodžius „jo užimtumo“ ir šį punktą išdėstyti taip:
2. 11 straipsnio 3 punkte vietoj žodžių „dėl nepateisinamos“ įrašyti žodžius „be pateisinamos“, vietoj žodžio „įsidarbinimo“ įrašyti žodį „užimtumo“ ir šį punktą išdėstyti taip:
9 straipsnis. 14 straipsnio pakeitimas ir papildymas
1. Pakeisti 14 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:
„2. Bedarbiams, nedarbo draudimo išmokos mokėjimo metu tapusiems laikinai nedarbingiems dėl ligos arba traumos, mokama jiems paskirta nedarbo draudimo išmoka. Pasibaigus paskirtos nedarbo draudimo išmokos mokėjimo trukmei, nedarbo draudimo išmokos mokėjimo trukmė pratęsiama tiek kalendorinių dienų, kiek asmuo sirgo, bet ne ilgiau kaip 30 kalendorinių dienų.“
2. Pakeisti 14 straipsnio 3 dalies 3 punktą ir jį išdėstyti taip:
3. 14 straipsnio 5 dalyje vietoj žodžių „pratęsti nedarbo draudimo išmokos mokėjimo trukmę“ įrašyti žodžius „mokėti nedarbo draudimo išmoką ir (arba) pratęsti jos mokėjimo trukmę“ ir šią dalį išdėstyti taip:
„5. Pagrindas šio straipsnio 2 ir 4 dalyse nurodytiems bedarbiams mokėti nedarbo draudimo išmoką ir (arba) pratęsti jos mokėjimo trukmę yra nedarbingumo pažymėjimas arba nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimas, išduotas bedarbiui pagal sveikatos apsaugos ministro ir socialinės apsaugos ir darbo ministro patvirtintas Nedarbingumo pažymėjimų bei nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimų išdavimo taisykles.“
4. Papildyti 14 straipsnį nauja 6 dalimi:
„6. Savivaldybių teritorijose, kuriose vidutinis paskutinio ketvirčio registruotų bedarbių ir paskutinio skelbto darbingo amžiaus gyventojų santykis 1,5 karto ir daugiau didesnis už šalies vidutinį santykį, Nedarbo draudimo išmokų nuostatuose nustatyta tvarka gali būti 2 mėnesius pratęsta nedarbo draudimo išmokų bedarbiams mokėjimo trukmė. Sprendimą dėl savivaldybių teritorijų, kuriose pratęsiama nedarbo draudimo išmokos mokėjimo trukmė, Lietuvos Respublikos trišalės tarybos teikimu priima socialinės apsaugos ir darbo ministras.“
10 straipsnis. 15 straipsnio pakeitimas
Pakeisti 15 straipsnį ir jį išdėstyti taip:
„15 straipsnis. Nedarbo draudimo išmokos mokėjimas kartu su kitomis socialinės apsaugos išmokomis
Asmenims, gaunantiems valstybines socialinio draudimo, šalpos ar valstybines pensijas (išskyrus našlių, našlaičių ir maitintojo netekimo pensijas), taip pat netekto darbingumo periodines kompensacijas dėl nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų, taip pat profesinės reabilitacijos, motinystės, tėvystės ar motinystės (tėvystės) socialinio draudimo pašalpas, iš nedarbo draudimo lėšų mokama tik nedarbo draudimo išmokos dalis, viršijanti gaunamą pensijų, kompensacijų ar pašalpų sumą.“
11 straipsnis. 17 straipsnio 4 ir 5 dalių pripažinimas netekusiomis galios
12 straipsnis. 19 straipsnio pripažinimas netekusiu galios
13 straipsnis. 20 straipsnio pakeitimas
Pakeisti 20 straipsnį ir jį išdėstyti taip:
„20 straipsnis. Įstaigos, skiriančios ir mokančios nedarbo draudimo išmokas, ir jų atsakomybė
1. Lietuvos darbo birža nedarbo draudimo išmokas apskaičiuoja ir skiria per teritorines darbo biržas Nedarbo draudimo išmokų nuostatuose nustatyta tvarka.
2. Nedarbo draudimo išmokas moka Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos teritoriniai skyriai (toliau – Fondo valdybos teritoriniai skyriai) Nedarbo draudimo išmokų nuostatuose nustatyta tvarka.
3. Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos ir Fondo valdybos teritoriniai skyriai yra atsakingi už nedarbo draudimo išmokų mokėjimą.
4. Lietuvos darbo birža ir jos teritorinės darbo biržos yra atsakingos už nedarbo draudimo išmokų apskaičiavimą ir skyrimą.
14 straipsnis. 21 straipsnio pakeitimas
15 straipsnis. 23 straipsnio 1 dalies pakeitimas
„1. Pereinamuoju laikotarpiu (2009 m. sausio 1 d. – 2012 m. gruodžio 31 d.):
1) iš nedarbo draudimo lėšų finansuojamos nedarbo draudimo išmokos ir išlaidos, nustatytos Užimtumo rėmimo įstatymo 37 straipsnio 2 dalies 1, 3, 4 ir 5 punktuose;
2) valstybės biudžetas nuosekliai perima iš Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto Užimtumo rėmimo įstatymo 37 straipsnio 2 dalies 1, 3, 4 ir 5 punktuose nustatytų išlaidų finansavimą. Lėšos šioms išlaidoms finansuoti numatomos einamųjų metų Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatyme.“
16 straipsnis. 24 straipsnio 5 punkto pakeitimas
17 straipsnis. Šio įstatymo įsigaliojimas ir įgyvendinimas