LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMAS

 

N U T A R I M A S

DĖL ŽURNALISTŲ ETIKOS INSPEKTORIAUS VEIKLOS REGLAMENTO

 

1998 m. lapkričio 5 d. Nr. VIII-915

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Seimas nutaria:

 

1 straipsnis.

Patvirtinti Žurnalistų etikos inspektoriaus veiklos reglamentą (pridedamas).

 

2 straipsnis.

Nutarimas įsigalioja nuo priėmimo.

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

SEIMO PIRMININKO PIRMASIS PAVADUOTOJAS                              ANDRIUS KUBILIUS

______________

 


PATVIRTINTAS

Lietuvos Respublikos Seimo

1998 m. lapkričio 5 d.

nutarimu Nr. VIII-915

 

ŽURNALISTŲ ETIKOS INSPEKTORIAUS VEIKLOS

R E G L A M E N T A S

 

I. Bendrosios nuostatos

 

1. Žurnalistų etikos inspektorius yra valstybės pareigūnas, kurį skiria Seimas 4 metams Žurnalistų ir leidėjų etikos komisijos teikimu. Tas pats asmuo į žurnalistų etikos inspektoriaus pareigas negali būti skiriamas daugiau kaip 2 kadencijoms iš eilės. Žurnalistų etikos inspektoriumi negali būti viešosios informacijos rengėjo (platintojo) savininkas.

2. Žurnalistų etikos inspektorius Seimo nutarimu gali būti atleistas iš pareigų nepasibaigus kadencijai, jeigu jis tinkamai neatlieka pareigų. Siūlymą atleisti Seimui teikia Žurnalistų ir leidėjų etikos komisija.

3. Žurnalistų etikos inspektorius savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, Visuomenės informavimo įstatymu, kitais įstatymais bei teisės aktais, Lietuvos žurnalistų ir leidėjų etikos kodeksu, Europos Tarybos Parlamentinės Asamblėjos rezoliucija „Dėl žurnalistinės etikos“, šiuo reglamentu.

4. Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnyba yra juridinis asmuo, turi antspaudą su Lietuvos valstybės herbu ir savo pavadinimu.

5. Žurnalistų etikos inspektoriaus veikla grindžiama demokratijos, viešumo ir teisingumo principais.

6. Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybos buveinė yra Vilniuje. Patalpas šiai tarnybai suteikia Vyriausybė.

 

II. Žurnalistų etikos inspektoriaus funkcijos

ir darbo organizavimas

 

1. Žurnalistų etikos inspektorius nagrinėja fizinių asmenų skundus dėl visuomenės informavimo priemonėse pažeistos jų garbės ir orumo bei visuomenės informavimo veiklos subjektų profesines pretenzijas.

2. Skunde žurnalistų etikos inspektoriui nurodoma:

1) pareiškėjo vardas, pavardė ir adresas;

2) visuomenės informavimo priemonė bei konkreti publikacija ar laida, kurioje buvo paskleistos žinios, žeminančios pareiškėjo garbę ir orumą;

3) kokios paskleistos žinios neatitinka tikrovės;

4) prašymo žurnalistų etikos inspektoriui turinys;

5) skundo surašymo data ir pareiškėjo parašas.

3. Gavęs fizinio ar juridinio asmens skundą ar visuomenės informavimo veiklos subjekto (žurnalisto) profesinę pretenziją, žurnalistų etikos inspektorius jį išnagrinėja ne vėliau kaip per 30 dienų ir su išvada supažindina pareiškėją bei viešosios informacijos rengėjus.

4. Jeigu skundas yra pagrįstas, žurnalistų etikos inspektorius siūlo viešosios informacijos rengėjui, išplatinusiam tikrovės neatitinkančias ir asmens garbę ir orumą žeidžiančias žinias, jas paneigti. Jeigu tai padaryti atsisakoma, ne vėliau kaip per 3 dienas žurnalistų etikos inspektorius skundą perduoda nagrinėti Žurnalistų ir leidėjų etikos komisijai. Nagrinėjant skundą Žurnalistų ir leidėjų etikos komisijoje, jos posėdžiuose dalyvauja ir žurnalistų etikos inspektorius.

5. Jeigu pareiškėjas nesutinka su žurnalistų etikos inspektoriaus išvada dėl skundo, jis turi teisę kreiptis į Žurnalistų ir leidėjų etikos komisiją. Žurnalistų etikos inspektoriaus išvada neatima iš pareiškėjo teisės kreiptis taip pat į teismą dėl garbės ir orumo gynimo.

6. Žurnalistų etikos inspektoriaus išvados dėl žurnalistinės etikos pažeidimų viešai skelbiamos visuomenės informavimo priemonėse.

7. Žurnalistų etikos inspektorius kaupia ir nagrinėja informaciją apie žurnalistinės etikos pažeidimus.

8. Žurnalistų etikos inspektorius kasmet pateikia metų ataskaitą Seimui apie savo veiklą bei žurnalistinės etikos būklę šalyje.

 

III. Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnyba

 

1. Žurnalistų etikos inspektorius tarnybos funkcijoms atlikti gali priimti etatinius darbuotojus (sekretorių referentą, finansininką).

2. Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybos etatus, inspektoriaus tarnybinio atlyginimo dydį tvirtina Vyriausybė.

3. Žurnalistų etikos inspektorius vadovauja tarnybos darbuotojams, nustato jų pareigines funkcijas, algas, skatina juos, prireikus skiria jiems drausmines nuobaudas.

4. Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnyba finansuojama iš valstybės biudžeto.

5. Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnyba buhalterinę apskaitą organizuoja ir atskaitomybę tvarko įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka.

 

IV. Žurnalistų etikos inspektoriaus

veiklos reglamento keitimas

 

1. Siūlymai dėl Žurnalistų etikos inspektoriaus veiklos reglamento keitimo svarstomi Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitete dalyvaujant žurnalistų etikos inspektoriui bei Žurnalistų ir leidėjų etikos komisijos atstovui.

2. Žurnalistų etikos inspektoriaus veiklos reglamento pakeitimai tvirtinami Seimo nutarimu.

______________