LIETUVOS TSR VALSTYBINIO NOTARIATO ĮSTATYMAS

 

PRIIMTAS LIETUVOS TSR AUKŠČIAUSIOSIOS TARYBOS

1974 m. birželio 26 d.

(Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1974, Nr. 20-191)

 

I skyrius

BENDRIEJI NUOSTATAI

 

1 straipsnis. Valstybinio notariato uždaviniai

Valstybinio notariato uždaviniai yra saugoti socialistinę nuosavybę, piliečių, valstybinių įstaigų, įmonių ir organizacijų, kolūkių, kitokių kooperatinių ir kitų visuomeninių organizacijų teises ir teisėtus interesus, stiprinti socialistinį teisėtumą ir teisėtvarka., užkirsti kelią teisės pažeidimams, teisingai ir laiku tvirtinant sutartis ir kitus sandorius, įforminant paveldėjimo teises, darant vykdomuosius užrašus bei atliekant kitus notarinius veiksmus.

 

2 straipsnis. TSR Sąjungos ir Lietuvos TSR valstybinio notariato įstatymai

TSR Sąjungos ir Lietuvos TSR valstybinio notariato įstatymus sudaro TSRS valstybinio notariato įstatymas ir sutinkamai su juo leidžiami kiti TSR Sąjungos įstatymų aktai, šis įstatymas ir kiti Lietuvos TSR įstatymų aktai.

 

3 straipsnis. Organai ir pareigūnai, atliekantys notarinius veiksmus

Notariniams veiksmams atlikti Lietuvos Tarybų Socialistinėje Respublikoje organizuojamos valstybinės notarinės kontoros.

Lietuvos TSR sostinėje Vilniuje viena iš valstybinių notarinių kontorų steigiama kaip pirmoji valstybinė notarinė kontora atlikti sudėtingiausiems notariniams veiksmams ir vykdyti kitoms funkcijoms sutinkamai su TSR Sąjungos ir Lietuvos TSR įstatymais.

Notarinius veiksmus valstybinėse notarinėse kontorose atlieka valstybiniai notarai (vyresnieji valstybiniai notarai, vyresniųjų valstybinių notarų pavaduotojai, valstybiniai notarai).

Gyvenamosiose vietovėse, kur nėra valstybinių notarinių kontorų, notarinius veiksmus, numatytus šiuo įstatymu, atlieka miestų, gyvenviečių, apylinkių Liaudies deputatų tarybų vykdomieji komitetai.

Notarinius veiksmus miestų, gyvenviečių, apylinkių Liaudies deputatų tarybų vykdomuosiuose komitetuose atlieka vykdomojo komiteto pirmininkas, pirmininko pavaduotojas arba sekretorius, kuriems atitinkamos Tarybos vykdomojo komiteto sprendimu pavesta atlikti notarinius veiksmus.

Sutinkamai su TSRS valstybinio notariato įstatymu atlikti notarinius veiksmus užsienyje pavedama TSR Sąjungos konsulinėms įstaigoms. Konsulinių pareigūnų, atliekančių notarinius veiksmus, sąrašą nustato TSR Sąjungos konsuliniai įstatai.

Testamentus ir įgaliojimus, turinčius notariškai patvirtintų dokumentų galią, gali tvirtinti taip pat pareigūnai, nurodyti šio įstatymo 16 straipsnyje.

 

4 straipsnis. Vadovavimas valstybiniam notariatui

Sutinkamai su TSRS valstybinio notariato įstatymu valstybiniam notariatui Lietuvos Tarybų Socialistinėje Respublikoje vadovauja TSRS Ministrų Taryba, Lietuvos TSR Ministrų Taryba, rajonų, miestų, miestų rajonų Liaudies deputatų tarybų vykdomieji komitetai, TSRS teisingumo ministerija, Lietuvos TSR teisingumo ministerija, taip pat kiti valstybiniai organai sutinkamai su TSR Sąjungos ir Lietuvos TSR įstatymais [1].

 

5 straipsnis. Valstybinio notaro skyrimas pareigoms ir atleidimas iš pareigų

Valstybinių notarų pareigoms skiriami TSRS piliečiai, turintys aukštąjį juridinį mokslą. Atskirais atvejais šioms pareigoms gali būti skiriami asmenys, neturintys aukštojo juridinio mokslo su sąlyga, jeigu jie ne mažiau kaip trejus metus dirbo teisininkais.

Vyresniuosius valstybinius notarus, vyresniųjų valstybinių notarų pavaduotojus ir valstybinius notarus skiria pareigoms ir atleidžia iš pareigų Lietuvos TSR teisingumo ministras.

Valstybinio notaro pareigoms skiriamas asmuo stažuojasi įstatymų nustatytais atvejais ir tvarka.

Valstybiniai notarai negali tarnauti kitose įstaigose, organizacijose ir įmonėse. Išimtys gali būti padarytos valstybiniams notarams, dirbantiems dėstymo arba mokslinį darbą.

 

6 straipsnis. Notarinių veiksmų atlikimas galiojančių įstatymų pagrindu

Valstybiniai notarai ir kiti pareigūnai, atliekantys notarinius veiksmus, savo veikloje vadovaujasi TSRS ir Lietuvos TSR įstatymais, TSRS Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumo ir Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumo įsakais, TSRS Ministrų Tarybos ir Lietuvos TSR Ministrų Tarybos nutarimais ir potvarkiais, TSRS teisingumo ministerijos ir Lietuvos TSR teisingumo ministerijos įsakymais ir instrukcijomis, taip pat kitų valstybinės valdžios organų ir valstybės valdymo organų leidžiamais aktais jų kompetencijos ribose.

Valstybiniai notarai ir kiti pareigūnai, atliekantys notarinius veiksmus, įstatymų nustatytais atvejais taiko ir kitų sąjunginių respublikų įstatymus.

 

7 straipsnis. Atliekami; notarinių veiksmų slaptumo užtikrinimas

Valstybiniai notarai ir kiti pareigūnai, atliekantys notarinius veiksmus, privalo užtikrinti atliekamų notarinių veiksmų slaptumą.

Pažymos apie atliktus notarinius veiksmus ir dokumentai išduodami tik piliečiams, valstybinėms įstaigoms, įmonėms ir organizacijoms, kolūkiams, kitokioms kooperatinėms ir kitoms visuomeninėms organizacijoms, kurių pavedimu arba kurioms buvo atliekami notariniai veiksmai.

Teismo, prokuratūros, tardymo ir kvotos organų reikalavimu pažymos apie atliktus notarinius veiksmus ir dokumentai išduodami ryšium su jų žinioje esančiomis baudžiamosiomis arba civilinėmis bylomis.

Pažymos apie testamentus išduodamos tik testatoriui mirus.

Notarinių veiksmų slaptumo užtikrinimo taisyklės taikomos ir asmenims, kurie apie atliktus notarinius veiksmus sužinojo, eidami tarnybines pareigas.

Šio straipsnio pirmojoje ir penktojoje dalyse nurodyti asmenys, kalti atliekamų notarinių veiksmų slaptumo pažeidimu, atsako TSR Sąjungos ir Lietuvos TSR įstatymų nustatytąja tvarka.

 

8 straipsnis.         Padėjimas piliečiams, ištaigoms, įmonėms ir organizacijoms įgyvendinti jų teises ir ginti teisėtus interesus

Valstybiniai notarai ir kiti pareigūnai, atliekantys notarinius veiksmus, privalo padėti piliečiams, valstybinėms įstaigoms, įmonėms ir organizacijoms, kolūkiams, kitokioms kooperatinėms ir kitoms visuomeninėms organizacijoms įgyvendinti jų teises ir ginti teisėtus interesus, aiškinti jiems teises ir pareigas, įspėti apie atliekamų notarinių veiksmų pasekmes, kad juridinių žinių stoka ir kitos panašios aplinkybės nebūtų panaudotos jų nenaudai.

Būtinais atvejais valstybiniai notarai ir kiti pareigūnai, atliekantys notarinius veiksmus, piliečių, valstybinių įstaigų, įmonių ir organizacijų, kolūkių, kitokių kooperatinių ir kitų visuomeninių organizacijų, besikreipiančių atlikti notarinius veiksmus, prašymu turi sudaryti sandorių ir pareiškimų projektus, daryti dokumentų nuorašus ir jų išrašus, taip pat duoti paaiškinimus notarinių veiksmų atlikimo klausimais.

 

9straipsnis. Notarinės raštvedybos kalba

Notarinė raštvedyba valstybinėse notarinėse kontorose ir miestų, gyvenviečių, apylinkių Liaudies deputatų tarybų vykdomuosiuose komitetuose vedama lietuvių kalba arba tos vietovės gyventojų daugumos kalba.

Sutinkamai su TSRS valstybinio notariato įstatymu notarinė raštvedyba TSR Sąjungos konsulinėse įstaigose vedama ta pačia kalba, kuria vedama TSR Sąjungos konsulinių įstaigų raštvedyba.

Jeigu asmuo, kuris kreipėsi atlikti notarinį veiksmą, nemoka kalbos, kuria vedama raštvedyba, įforminamų dokumentų tekstus jam turi išversti valstybinis notaras arba kitas pareigūnas, atliekantis notarinį veiksmą, arba vertėjas, žinomas valstybiniam notarui ar pareigūnui, atliekančiam notarinį veiksmą.

 

10 straipsnis. Valstybinių notarinių kontorų tinklas ir etatai

Lietuvos TSR valstybinių notarinių kontorų tinklas tvirtinamas Lietuvos TSR Ministrų Tarybos nustatoma tvarka.

Valstybinių notarinių kontorų etatus tvirtina Lietuvos TSR teisingumo ministerija valstybinėms notarinėms kontoroms nustatytų etatų skaičiaus, darbo užmokesčio fondo ir tarnybinių atlyginimų schemos ribose.

 

11 straipsnis. Valstybinių notarinių kontorų išlaikymas

Valstybinės notarinės kontoros išlaikomos respublikinio biudžeto lėšomis pagal Lietuvos TSR teisingumo ministerijos sąmatą.

 

12 straipsnis. Valstybinės notarinės kontoros antspaudas

Valstybinės notarinės kontoros turi antspaudą su Lietuvos TSR valstybiniu herbu ir savo pavadinimu.

 

II skyrius

VALSTYBINIŲ NOTARINIŲ KONTORŲ IR KITŲ ORGANŲ ATLIEKAMI NOTARINIAI VEIKSMAI

 

13 straipsnis. Valstybinių notarinių kontorų atliekami notariniai veiksmai

Valstybinės notarinės kontoros atlieka šiuos notarinius veiksmus:

1) tvirtina sandorius (sutartis, testamentus, įgaliojimus ir kt.);

2) imasi priemonių paveldimam turtui apsaugoti;

3) išduoda paveldėjimo teisės liudijimus;

4) išduoda nuosavybės teisės į dalį sutuoktinių bendro turto liudijimus;

5) uždeda draudimus perleisti gyvenamąjį namą;

6) liudija dokumentų nuorašų ir jų išrašų tikrumą;

7) liudija parašo dokumentuose tikrumą;

8) liudija dokumentų vertimo iš vienos kalbos į kitą tikrumą;

9) tvirtina faktą, kad pilietis yra gyvas;

10) tvirtina faktą, kad pilietis yra tam tikroje vietoje;

11) tvirtina piliečio tapatybę su asmeniu, atvaizduotu fotonuotraukoje;

12) tvirtina dokumentų pateikimo laiką;

13) perduoda piliečių, valstybinių įstaigų, įmonių ir organizacijų, kolūkių, kitokių kooperatinių ir kiti} visuomeninių organizacijų pareiškimus kitiems piliečiams, valstybinėms įstaigoms, įmonėms ir organizacijoms, kolūkiams, kitokioms kooperatinėms ir kitoms visuomeninėms organizacijoms;

14) priima į depozitą pinigus ir vertybinius popierius;

15) daro vykdomuosius užrašus;

16) protestuoja vekselius;

17) pateikia čekius apmokėjimui ir tvirtina čekių neapmokėjimą;

18) priima saugoti dokumentus;

19) atlieka jūrinius protestus.

TSR Sąjungos ir Lietuvos TSR įstatymais valstybinėms notarinėms kontoroms gali būti pavesta atlikti kitus notarinius veiksmus.

 

14 straipsnis.       Liaudies deputatų tarybų vykdomųjų komitetų atliekami notariniai veiksmai

Gyvenamosiose vietovėse, kur nėra valstybinių notarinių kontorų, miestų, gyvenviečių, apylinkių Liaudies deputatų tarybų vykdomieji komitetai atlieka šiuos notarinius veiksmus:

1) tvirtina testamentus;

2) tvirtina kitokius sandorius (sutartis, įgaliojimus ir kt.), išskyrus sutartis dėl žemės sklypų skyrimo neterminuotam naudojimui individualių gyvenamųjų namų statybai ir sandorius, liečiančius turtą, esantį užsienyje, arba teises, kurios turi būti įgyvendintos užsienyje;

3) imasi priemonių paveldimam turtui apsaugoti;

4) liudija dokumentų nuorašų ir jų išrašų tikrumą;

5) liudija parašo dokumentuose tikrumą;

6) perduoda piliečių, valstybinių įstaigų, įmonių ir organizacijų, kolūkių, kitokių kooperatinių ir kitų visuomeninių organizacijų pareiškimus kitiems piliečiams, valstybinėms įstaigoms, įmonėms ir organizacijoms, kolūkiams, kitokioms kooperatinėms ir kitoms visuomeninėms organizacijoms;

7) uždeda draudimus perleisti gyvenamąjį namą.

Lietuvos TSR įstatymais miestų, gyvenviečių, apylinkių Liaudies deputatų tarybų vykdomiesiems komitetams gali būti pavesta atlikti notarinius veiksmus, numatytus šio (statymo 13 straipsnio 9, 10, 12, 15, 18 ir 19 punktuose. Būtinais atvejais Lietuvos TSR įstatymais miestų, gyvenviečių, apylinkių Liaudies deputatų tarybų vykdomiesiems komitetams gali būti pavesta atlikti ir kitus notarinius veiksmus, nenumatytus šio įstatymo 13 straipsnyje.

 

15 straipsnis. TSR Sąjungos konsulinių įstaigų atliekami notariniai veiksmai

Sutinkamai su TSRS valstybinio notariato įstatymu TSR Sąjungos konsulinės įstaigos atlieka šiuos notarinius veiksmus:

1) tvirtina sandorius (sutartis, testamentus, įgaliojimus ir kt.), išskyrus sutartis dėl gyvenamųjų namų, esančių TSR Sąjungoje, perleidimo ir įkeitimo;

2) imasi priemonių paveldimam turtui apsaugoti;

3) išduoda paveldėjimo teisės liudijimus;

4) išduoda nuosavybės teisės į dalį sutuoktinių bendro turto liudijimus;

5) liudija dokumentų nuorašų ir jų išrašų tikrumą;

6) liudija parašo dokumentuose tikrumą;

7) liudija dokumentų vertimo iš vienos kalbos į kitą tikrumą;

8) tvirtina faktą, kad pilietis yra gyvas;

9) tvirtina faktą, kad pilietis yra tam tikroje vietoje;

10) tvirtina piliečio tapatybę su asmeniu, atvaizduotu fotonuotraukoje;

11) tvirtina dokumentų pateikimo laiką;

12) priima į depozitą pinigus ir vertybinius popierius;

13) daro vykdomuosius užrašus;

14) priima saugoti dokumentus;

15) užtikrina įrodymus;

16) atlieka jūrinius protestus.

TSR Sąjungos įstatymais gali būti numatyti ir kitokie notariniai veiksmai, kuriuos atlieka TSR Sąjungos konsulinės įstaigos.

 

16 straipsnis.       Pareigūnų tvirtinami testamentai ir įgaliojimai, prilyginamieji notariškai patvirtintiems

Notariškai patvirtintiems dokumentams prilyginami: piliečių, besigydančių ligoninėse, kitose stacionarinėse gydymo-profilaktikos įstaigose, sanatorijose arba gyvenančių senelių ir invalidų namuose, testamentai, patvirtinti tų ligoninių, gydymo įstaigų, sanatorijų vyriausiųjų gydytojų, jų pavaduotojų medicinos reikalams arba budinčiųjų gydytojų, taip pat minėtų senelių ir invalidų namų direktorių ir vyriausiųjų gydytojų;

piliečių, esančių plaukiojimo melu jūrų laivuose arba vidaus plaukiojimo laivuose, plaukiojančiuose su TSRS vėliava, testamentai, patvirtinti tų laivų kapitonų;

piliečių, esančių žvalgomosiose, arktinėse ir kitose į jas panašiose ekspedicijose, testamentai, patvirtinti tų ekspedicijų viršininkų;

karių ir kitų asmenų, besigydančių karo ligoninėse, sanatorijose ir kitose karinėse gydymo įstaigose, testamentai ir įgaliojimai, patvirtinti tų ligoninių, sanatorijų ir kitų karinių gydymo įstaigų viršininkų, jų pavaduotojų medicinos reikalams, vyresniųjų ir budinčiųjų gydytojų;

karių testamentai ir įgaliojimai, o karinių dalinių, junginių, įstaigų ir karo mokyklų dislokavimo punktuose, kur nėra valstybinių notarinių kontorų ir kitų organų, atliekančių notarinius veiksmus, taip pat darbininkų ir tarnautojų, jų šeimų narių ir karių šeimų narių testamentai ir įgaliojimai, patvirtinti tų dalinių, junginių, įstaigų ir mokyklų vadų (viršininkų);

asmenų, esančių laisvės atėmimo vietose, testamentai ir įgaliojimai, patvirtinti laisvės atėmimo vietų viršininkų.

Pareigūnai, išvardyti šiame straipsnyje, privalo nedelsiant perduoti po vieną jų patvirtintų testamentų egzempliorių saugoti nuolatinės testatoriaus gyvenamosios vietos valstybinei notarinei kontorai.

Sutinkamai su TSRS valstybinio notariato įstatymu jūrų laivų kapitonai privalo perduoti po vieną jų patvirtintų testamentų egzempliorių TSRS uosto viršininkui arba TSRS konsului užsienio uoste persiųsti nuolatinės testatoriaus gyvenamosios vietos valstybinei notarinei kontorai.

Jeigu testatorius neturėjo nuolatinės gyvenamosios vietos TSR Sąjungoje arba jeigu testatoriaus gyvenamoji vieta nežinoma, testamentas siunčiamas valstybinei notarinei kontorai, kurią nustato TSRS teisingumo ministerija.

Valstybinis notaras privalo patikrinti gauto saugoti testamento teisėtumą ir, jeigu nustatoma, kad jis neatitinka įstatymo, apie tai pranešti testatoriui ir pareigūnui, patvirtinusiam testamentą.

Sutinkamai su TSRS valstybinio notariato įstatymu šiame straipsnyje nurodyti pareigūnai tvirtina testamentus ir įgaliojimus, laikydamiesi šio įstatymo (6–8, 20, 20 straipsnių reikalavimų, TSRS Ministrų Tarybos nustatoma tvarka.

 

III skyrius

NOTARINIŲ VEIKSMŲ ATLIKIMO TAISYKLĖS

 

l skirsnis

PAGRINDINĖS notarinių veiksmų atlikimo taisyklės

 

17 straipsnis. Notarinių veiksmų atlikimo vieta

Notariniai veiksmai gali būti atliekami bet kurioje valstybinėje notarinėje kontoroje arba miesto, gyvenvietės, apylinkės Liaudies deputatų tarybos vykdomajame komitete visoje Lietuvos TSR teritorijoje, išskyrus atvejus, kai pagal TSR Sąjungos arba Lietuvos TSR įstatymus notarinis veiksmas turi būti atliktas tam tikroje valstybinėje notarinėje kontoroje arba tam tikros Liaudies deputatų tarybos vykdomajame komitete.

Notariniai veiksmai atliekami valstybinės notarinės kontoros arba miesto, gyvenvietės, apylinkės Liaudies deputatų tarybos vykdomojo komiteto patalpoje. Atskirais atvejais notariniai veiksmai gali būti atlikti kitose patalpose, jeigu piliečiai, kuriems jie atliekami, dėl svarbios priežasties (liga, invalidumas ir pan.) negali atvykti į valstybinės notarinės kontoros arba miesto, gyvenvietės, apylinkės Liaudies deputatų tarybos vykdomojo komiteto patalpą.

Sutinkamai su TSRS valstybinio notariato įstatymu TSR Sąjungos konsulinių įstaigų atliekamų notarinių veiksmų vietą nustato TSR Sąjungos konsuliniai įstatai.

 

18 straipsnis. Notarinių veiksmų atlikimo terminai

Notariniai veiksmai atliekami visų tam reikalingų dokumentų pateikimo ir valstybinio mokesčio įmokėjimo dieną.

Notariniai veiksmai gali būti atidėti, jeigu būtina išreikalauti papildomų žinių arba dokumentų iš valstybinių įstaigų, įmonių ir organizacijų, kolūkių, kitokių kooperatinių ir kitų visuomeninių organizacijų pareigūnų arba nusiųsti dokumentus ekspertiz.ei.

Tuo atveju, kai iš teismo gautas pranešimas, kad yra pareiškimas suinteresuoto asmens, ginčijančio teisę arba faktą, kurį patvirtinti prašo kitas suinteresuotas asmuo, notarinis veiksmas sustabdomas, kol teismas išspręs bylą.

Notariniai veiksmai gali būti atidėti taip pat pagal pareiškimą asmenų, pageidaujančių kreiptis į teismą užginčyti teisę arba faktą, kurį patvirtinti prašo kitas asmuo. Valstybinis notaras arba kitas pareigūnas, atliekantis notarinius veiksmus, šiuo atveju turi teisę atidėti notarinius veiksmus ne daugiau kaip dešimčiai dienų. Jeigu per nustatytą laiką teismas nepraneša, kad yra gautas suinteresuoto asmens pareiškimas, valstybinis notaras arba kitas pareigūnas atlieka notarinius veiksmus.

 

19 straipsnis. Atliekamų notarinių veiksmų prasmės ir reikšmės išaiškinimas

Valstybiniai notarai arba kiti pareigūnai, atliekantys notarinius veiksmus, privalo išaiškinti atliekamų notarinių veiksmų prasmę ir reikšmę asmenims, kurie prašo juos atlikti.

 

20 straipsnis.       Asmenų, kurie prašo atlikti notarinius veiksmus, asmenybės nustatymas, veiksnumo ir jų parašų tikrumo patikrinimas

Atlikdami notarinius veiksmus, valstybiniai notarai ir kiti pareigūnai, atliekantys notarinius veiksmus, nustato piliečių, jų atstovų arba valstybinių įstaigų, įmonių ir organizacijų, kolūkių, kitokių kooperatinių ir kitų visuomeninių organizacijų atstovų, kurie prašo atlikti notarinius veiksmus, asmenybę.

Tvirtinant sandorius ir atliekant kai kuriuos kitus notarinius veiksmus TSR Sąjungos ir Lietuvos TSR įstatymų numatytais atvejais, patikrinamas sandorių dalyvių ir kitų asmenų, kurie prašo atlikti notarinius veiksmus, parašų tikrumas.

Tvirtinant sandorius, išaiškinamas piliečių veiksnumas ir patikrinamas juridinių asmenų, dalyvaujančių sandoriuose, teisinimas. Jeigu sandorį sudaro atstovas, patikrinami jo įgaliojimai.

Notariškai tvirtinami sandoriai, taip pat pareiškimai ir kitokie dokumentai pasirašomi, dalyvaujant valstybiniam notarui arba kitam pareigūnui, atliekančiam notarinį veiksmą. Jeigu sandoris, pareiškimas arba kitoks dokumentas pasirašytas, nesant minėtų pareigūnų, pasirašęs asmuo turi asmeniškai patvirtinti, kad dokumentą pasirašė jis.

Jeigu pilietis dėl fizinių trūkumų, ligos arba dėl kokių kilų priežasčių pats negali sandorio, pareiškimo arba kitokio dokumento pasirašyti, jo pavedimu, jam ir valstybiniam notarui arba kitam pareigūnui, atliekančiam notarinius veiksmus, dalyvaujant, sandorį, pareiškimą arba kitokį dokumentą gali pasirašyti kitas pilietis, nurodant priežastį, dėl kurios pilietis pats negalėjo dokumento pasirašyti.

Valstybiniai notarai ir kiti pareigūnai, atliekantys notarinius veiksmus, gali nereikalauti, kad atvyktų valstybinių įstaigų, įmonių ir organizacijų, kolūkių, kitokių kooperatinių ir kitų visuomeninių organizacijų patys pareigūnai, jeigu valstybiniai notarai ir pareigūnai, atliekantys notarinius veiksmus, turi šių asmenų parašų pavyzdį, gautą jiems patiems kreipiantis, ir jų parašo tikrumas nekelia abejonės.

 

21 straipsnis.       Žinių ir dokumentų, reikalingų notariniams veiksniams atlikti, išreikalavimas

Valstybiniai notarai ir kiti pareigūnai, atliekantys notarinius veiksmus, turi teisę išreikalauti iš valstybinių įstaigų, įmonių ir organizacijų, kolūkių, kitokių kooperatinių ir kitų visuomeninių organizacijų žinias ir dokumentus, reikalingus notariniams veiksmams atlikti. Atitinkamos žinios ir dokumentai turi būti pateikti valstybinio notaro arba kito pareigūno, atliekančio notarinį veiksmą, nurodytu terminu. Tas terminas negali būti ilgesnis kaip vienas mėnuo.

 

22 straipsnis. Teisės atlikti notarinius veiksmus apribojimai

Valstybiniai notarai, miestų, gyvenviečių, apylinkių Liaudies deputatų tarybų vykdomųjų komitetų pareigūnai, atliekantys notarinius veiksmus, neturi teisės atlikti notarinių veiksmų sau ir savo vardu, savo sutuoktiniams ir jų vardu, jų ir savo giminaičiams, taip pat tos valstybinės notarinės kontoros arba to Liaudies deputatų tarybos vykdomojo komiteto darbuotojams ir jų vardu. Miestų, gyvenviečių, apylinkių Liaudies deputatų tarybų vykdomųjų komitetų pareigūnai neturi teisės atlikti notarinių veiksmų taip pat tam Liaudies deputatų tarybos vykdomajam komitetui ir jo vardu.

Notarinius veiksmus šiais atvejais atlieka bet kuri kita valstybinė notarinė kontora arba bet kurio kito miesto, gyvenvietės, apylinkės Liaudies deputatų tarybos vykdomasis komitetas.

Tais atvejais, kai pagal TSR Sąjungos arba Lietuvos TSR įstatymus notariniai veiksmai turi būti atlikti tam tikroje valstybinėje notarinėje kontoroje arba tam tikros Liaudies deputatų tarybos vykdomajame komitete, notarinio veiksmo atlikimo vieta nustatoma Lietuvos TSR Ministrų Tarybos numatoma tvarka.

Sutinkamai su TSRS valstybinio notariato įstatymu konsuliniai pareigūnai negali atlikti notarinių veiksmų sau ir savo vardu, savo sutuoktiniams ir jų vardu, jų ir savo tiesiosios linijos giminaičiams.

Pareigūnai, išvardyti šio įstatymo 16 straipsnyje, neturi teisės tvirtinti testamentų ir įgaliojimų sau ir savo vardu, savo sutuoktiniams ir jų vardu, jų ir savo giminaičiams.

Prie šio straipsnio pirmojoje ir penktojoje dalyse nurodytų giminaičių priskiriami tėvai, vaikai, anūkai, senoliai, broliai, seserys.

Notariniai ir jiems prilyginti veiksmai, atlikti pažeidžiant šiuo straipsniu nustatytas taisykles, negalioja.

 

23 straipsnis.       Reikalavimai, keliami tvirtinamų sandorių ir kitų liudijamų dokumentų tekstams

Notariškai tvirtinamų sandorių tekstai turi būti parašyti aiškiai ir tiksliai, dokumento turinį liečiantys terminai ir datos parašytos nors Vieną kartą žodžiais, juridinių asmenų pavadinimai – be trumpinimo, nurodant jų organų adresus.

Negali būti patvirtinti sandorių ir liudijamų dokumentų tekstai, kuriuose yra ištrynimų, prirašymų, užbrauktų žodžių ir kitokių neaptartų taisymų, taip pat pieštuku rašyti dokumentai.

 

24 straipsnis. Tvirtinamasis užrašas

Sandorių notarinį patvirtinimą, dokumentų nuorašų ir jų išrašų tikrumo, dokumentų vertimo iš vienos kalbos į kitą tikrumo paliudijimą, parašų dokumentuose tikrumo paliudijimą sudaro valstybinio notaro arba kito pareigūno, atliekančio notarinius veiksmus, užrašas atitinkamame dokumente su antspaudu.

 

25 straipsnis. Notarinių veiksmų registravimas

Visi valstybinio notaro ir miesto, gyvenvietės, apylinkės Liaudies deputatų tarybos vykdomojo komiteto pareigūno atliekami notariniai veiksmai registruojami notariniame registre.

Kiekvienam atliktam notariniam veiksmui duodamas atskiras numeris, kuris būtinai įrašomas valstybinio notaro arba miesto, gyvenvietės, apylinkės Liaudies deputatų tarybos vykdomojo komiteto pareigūno išduodamuose dokumentuose ir tvirtinamuose užrašuose.

 

26 straipsnis. Notarinio registro išrašo išdavimas

Valstybinis notaras arba miesto, gyvenvietės, apylinkės Liaudies deputatų tarybos vykdomojo komiteto pareigūnas, atliekantis notarinį veiksmą, notarinio registro išrašą išduoda pagal rašytinį pareiškimą piliečių, valstybinių įstaigų, įmonių, organizacijų, kolūkių, kitokių kooperatinių ir kitų visuomeninių organizacijų, kurių pavedimu arba kuriems buvo atlikti notariniai veiksmai.

 

27 straipsnis. Dingusio dokumento dublikato išdavimas

Jeigu dingsta valstybinio notaro arba kito pareigūno, atliekančio notarinius veiksmus, patvirtintas arba išduotas dokumentas, dingusio dokumento dublikatas išduodamas pagal rašytinį suinteresuoto asmens pareiškimą.

Testamento dublikatas gali būti išduotas testamente nurodytiems įpėdiniams, kai jie pateikia testatoriaus mirties liudijimą.

Valstybinės notarinės kontoros taip pat išduoda dublikatus testamentų, gautų saugoti iš šio įstatymo 16 straipsnyje išvardytų pareigūnų.

 

28 straipsnis.       Priemonės, kurių imasi valstybiniai notarai ir kiti pareigūnai, atliekantys notarinius veiksmus, pastebėję įstatymo pažeidimą

Valstybiniai notarai ir kiti pareigūnai, atliekantys notarinius veiksmus, pastebėję, atlikdami notarinius veiksmus, kad piliečiai arba atskiri pareigūnai pažeidė teisėtumą, apie tai praneša atitinkamoms įstaigoms. įmonėms, organizacijoms arba prokurorui, kad būtų imtasi reikiamų priemonių.

Jeigu pateikto dokumento tikrumas kelia abejonių, valstybiniai notarai ir kiti pareigūnai, atliekantys notarinius veiksmus, turi teisę sulaikyti tą dokumentą ir nusiųsti jį ekspertizei.

 

29 straipsnis. Atsisakymas atlikti notarinius veiksnius

Valstybiniai notarai ir kili pareigūnai, atliekantys notarinius veiksmus:

atsisako atlikti notarinį veiksmą, jeigu tokio veiksmo atlikimas prieštarauja įstatymui (jeigu veiksnią turi atlikti ne notarinis organas arba jį turi atlikti kitas notarinis organas; jeigu atlikti notarinį veiksmą prašo neveiksnus asmuo arba atstovas, neturintis reikiamų įgaliojimų; jeigu juridinio asmens vardu sudaromas sandoris prieštarauja tikslams, nurodytiems jo įstatuose ar nuostatuose, ir pan.);

nepriima notariniams veiksmams atlikti dokumentų, jeigu jie neatitinka įstatymų reikalavimų arba juose yra žinių, žeminančių piliečių garbę ir orumą.

Valstybiniai notarai ir kiti pareigūnai, atliekantys notarinius veiksmus, asmens, kuriam atsisakyta atlikti notarini veiksmą, prašymu turi atsisakymo priežastis išdėstyti raštu ir išaiškinti jo apskundimo tvarką.

Sutinkamai su TSRS valstybinio notariato įstatymu TSR Sąjungos konsuliniais įstatais gali būti nustatyti ir kitokie pagrindai TSR Sąjungos konsulinėms įstaigoms atsisakyti atlikti notarinius veiksmus, taip pat nustatyta tokio atsisakymo tvarka.

 

30 straipsnis. Notarinių veiksmų arba atsisakymo juos atlikti apskundimas

Suinteresuotas asmuo, kuris laiko, kad atliktas notarinis veiksmas arba atsisakymas atlikti notarini veiksnią yra neteisingas, turi teisę dėl to paduoti skundą rajono (miesto) liaudies teismui pagal valstybinės notarinės kontoros, miesto, gyvenvietės, apylinkės Liaudies deputatų tarybos vykdomojo komiteto buvimo vietą.

Sutinkamai su TSRS valstybinio notariato įstatymu skundai dėl konsulinio pareigūno neteisingai atlikto notarinio veiksnio arba atsisakymo jį atlikti nagrinėjami TSR Sąjungos konsulinių įstatų nustatytąja tvarka.

Skundai dėl pareigūnų, išvardytų šio įstatymo 16 straipsnyje, neteisingai patvirtintų testamentų bei įgaliojimų arba atsisakymo juos patvirtinti paduodami teismui pagal atitinkamos ligoninės, kitos stacionarinės gydymo-profilaktikos įstaigos, sanatorijos, senelių ir invalidų namų, ekspedicijos, karo ligoninės, karinės gydymo įstaigos, karinio dalinio, junginio, įstaigos, karo mokyklos, laisvės atėmimo vietos buvimo vietą.

Skundai dėl jūrų laivo arba vidaus plaukiojimo laivo, plaukiojančio su TSRS vėliava, kapitono neteisingai patvirtinto testamento arba atsisakymo jį patvirtinti paduodami teismui pagal laivo prirašymo uosto vietą.

Tokius .skundus nagrinėja rajonu (miestu) liaudies teismai ypatingo. šios teisenos tvarka pagal Lietuvos TSR civilinio proceso kodekso dvidešimt devintajame skirsnyje nustatytas taisykles.

 

31 straipsnis. Ginčų dėl teisės, pagrįstų atliktu notariniu veiksmu, nagrinėjimo tvarka

Tarp suinteresuotų asmenų kilusį ginčą dėl teisės, pagrįstą atliktu notariniu veiksmu, nagrinėja teismas arba arbitražas sutinkamai su TSR Sąjungos ir Lietuvos TSR įstatymais [2].

 

32 straipsnis.       Skundai prieš valstybinius notarus, nesusiję su jų notarinių veiksmų atlikimu

Sutinkamai su TSRS valstybinio notariato įstatymu skundas dėl valstybinių notarų veiksmų, nesusijusių su jų atliekamų notarinių veiksmų esme (notarinių veiksimi atlikimo terminų pažeidimas, nustatytų priėmimo valandų nesilaikymas ir pan.), nagrinėja Lietuvos TSR teisingumo ministerija ir TSRS teisingumo ministerija.

 

33 straipsnis. Notarinių veiksmų atlikimo tvarka

Valstybinių notarinių kontorų ir miestų, gyvenviečių, apylinkių Liaudies deputatų tarybų vykdomųjų komitetų notarinių veiksmų atlikimo tvarka nustatoma TSRS valstybinio notariato įstatymu, šiuo įstatymu bei kitais TSR Sąjungos ir Lietuvos TSR įstatymų aktais.

TSR Sąjungos konsulinių įstaigų notarinių veiksmų atlikimo tvarka nustatoma TSRS valstybinio notariato įstatymu, TSR Sąjungos konsuliniais įstatais ir kitais TSR Sąjungos įstatymų aktais.

 

31 straipsnis. Notarinių registrų, liudijimų ir tvirtinamųjų užrašų formos

Sutinkamai su TSRS valstybinio notariato įstatymu registrų notariniams veiksmams registruoti, notarinių liudijimų, tvirtinamųjų užrašu sandoriuose ir liudijamuosiuose dokumentuose formos nustatomos TSRS Ministrų Tarybos nustatoma tvarka.

 

35 straipsnis. Valstybinis mokestis

Už valstybinių notarinių kontorų ir miestų, gyvenviečių, apylinkių Liaudies deputatų tarybų vykdomųjų komitetų notarinių veiksmų atlikimą, taip pat už sandorių, pareiškimų projektų surašymą, dokumentų nuorašų, jų išrašų paruošimą, dokumentų dublikatų išdavimą iš suinteresuotų asmenų imamas valstybinis mokestis sutinkamai su galiojančiais įstatymais.

Valstybiniam notarui, miesto, gyvenvietės, apylinkės Liaudies deputatų tarybos vykdomojo komiteto pareigūnui išvažiuojant atlikti notarinių veiksmų, suinteresuotieji asmenys atlygina faktines transporto išlaidas.

Sutinkamai su TSRS valstybinio notariato įstatymu už TSR Sąjungos konsulinių įstaigų notarinių veiksmų atlikimą iš suinteresuotųjų asmenų imama konsulinė rinkliava; tie patys asmenys atlygina faktines išlaidas, susijusias su notarinių veiksmų atlikimu.

 

2 skirsnis

sandorių tvirtinimas

 

36 straipsnis. Notariškai tvirtinami sandoriai

Valstybiniai notarai ir kiti pareigūnai, atliekantys notarinius veiksmus, tvirtina sandorius, kuriems įstatymu nustatyta privaloma notarinė sudarymo forma. Šalims pageidaujant, tvirtinami ir kiti sandoriai, kurie pagal įstatymą neprivalo būti notariškai tvirtinami.

 

37 straipsnis.       Sandorių dėl turto, kuriam būtina valstybinė registracija, perleidimo arba įkeitimo tvirtinimas

Notariškai tvirtindami sandorius dėl turto, kuriam būtina valstybinė registracija, perleidimo arba įkeitimo, valstybiniai notarai ir kiti pareigūnai, atliekantys notarinius veiksmus, patiktina ar turtas priklauso jį per-leidžiančiam arba įkeičiančiam asmeniui, taip pat ar yra rašytinis sutikimas sutuoktinio, jeigu turtas yra bendra sutuoktinių nuosavybė[3].

 

38 straipsnis.       Sandoriai dėl turto, apmokestinamo mokesčiais arba apdedamo rinkliavomis, perleidimo

Sandoriai dėl turto, apmokestinamo mokesčiais arba apdedamo rinkliavomis, perleidimo gali būti patvirtinti, pateikus įrodymą, kad sumokėtas mokestis ar rinkliava, arba atitinkamiems organams ir įgijėjui sutikus, kad priskaitytas mokestis ar rinkliava bus pervesta įgijėjui.

 

39 straipsnis. Sandoriai dėl gyvenamojo namo perleidimo arba įkeitimo

Notariškai tvirtindamas sandorius dėl gyvenamojo namo (namo dalies) arba buto individualių gyvenamojo namo statytojų kolektyvo daugiabučiame name perleidimo ar įkeitimo, valstybinis notaras arba miesto, gyvenvietės, apylinkės Liaudies deputatų tarybos vykdomojo komiteto pareigūnas, atliekantis notarinius veiksmus, patikrina, ar jis priklauso perleidžiančiam arba įkeičiančiam asmeniui ir ar nėra draudimo perleisti arba arešto, taip pat ar yra rašytinis sutikimas sutuoktinio, jeigu gyvenamasis namas (namo dalis) arba butas individualių gyvenamojo namo statytojų kolektyvo daugiabučiame name yra bendra sutuoktinių nuosavybė.

Esant draudimui, sandoris dėl gyvenamojo namo (namo dalies), buto perleidimo gali būti patvirtintas, tik kreditoriui ir įgijėjui sutikus, kad skola bus pervesta įgijėjui.

Sandoris dėl gyvenamojo namo (namo dalies), buto perleidimo arba įkeitimo tvirtinamas pagal gyvenamojo namo buvimo vietą.

 

40 straipsnis.       Sutarčių dėl žemės sklypų asmeninės nuosavybės teise gyvenamiesiems namams statyti suteikimo tvirtinimas

Sutartis dėl suteikimo piliečiams neterminuotai naudotis žemės sklypais asmeninės nuosavybės teise statytis gyvenamuosius namus tvirtina sklypo skyrimo vietos valstybinės notarinės kontoros.

Tvirtindamas šio straipsnio pirmojoje dalyje nurodytas sutartis, valstybinis notaras patikrina, ar sutartis atitinka įstatymų, reguliuojančių piliečių teisę statytis asmeninės nuosavybės teise gyvenamuosius namus, reikalavimus.

 

41 straipsnis. Testamentų tvirtinimas

Valstybiniai notarai ir kiti pareigūnai, atliekantys notarinius veiksmus, tvirtina veiksnių piliečių testamentus, sudarytus pagal Lietuvos TSR civilinio kodekso 575–586 straipsnių reikalavimus, pačių jų pateiktus valstybiniam notarui ar kitam pareigūnui, atliekančiam notarinius veiksmus.

Tvirtinti testamentus per atstovus neleidžiama.

Tvirtinant testamentą, iš testatoriaus nereikalaujama pateikti įrodymų, patvirtinančių jo teisę į paliekamą turtą.

 

42 straipsnis. Testamentų panaikinimo ir pakeitimo tvarka

Jeigu valstybinis notaras arba miesto, gyvenvietės, apylinkės Liaudies deputatų tarybos vykdomojo komiteto pareigūnas, atliekantis notarinius veiksmus, gauna pareiškimą panaikinti sudarytą testamentą arba gauna naują testamentą, panaikinantį arba pakeičiantį anksčiau sudarytąjį testamentą, tai pažymima valstybinėje notarinėje kontoroje arba miesto, gyvenvietės, apylinkės Liaudies deputatų tarybos vykdomajame komitete saugomo testamento egzemplioriuje ir notarinių veiksmų registravimo registre. Pareiškime panaikinti testamentą parašas turi būti notariškai patvirtintas.

 

43 straipsnis. Įgaliojimų tvirtinimas

Valstybinis notaras arba kitas pareigūnas, atliekantis notarinius veiksnius, gali patvirtinti įgaliojimą., vieno arba kelių asmenį} vardu išduodama. vienam asmeniui arba keliems asmenims.

Įgaliojimas gali būti išduotas ne ilgesniam kaip trejų metų terminui. Jeigu terminas įgaliojime nenurodytas, jis galioja vienerius metus nuo jo sudarymo dienos. Įgaliojimas, kuriame nenurodyta jo sudarymo data, negalioja. Šios taisyklės netaikomos šio įstatymo 86 straipsnyje numatytiems atvejams.

Įgaliojimas, išduodamas, perįgaliojimo tvarka, notariškai gali būti patvirtintas, tik pateikus pagrindinį įgaliojimą, kuriame nurodyta, kad leidžiama perįgalioti, arba tais atvejais, kai įgaliotinį perįgalioti veiksmų atlikimą verčia įgaliotojo interesų apsaugos aplinkybės, {galiojimas, išduotas perįgaliojimo tvarka, negali leisti daugiau teisių, negu jų yra suteikta pagrindiniame įgaliojime, {galiojimo, išduoto perįgaliojimo tvarka, galiojimo terminas negali būti ilgesnis kaip to įgaliojimo, kuriuo remiantis jis buvo išduotas.

 

44 straipsnis. Dokumentų, kuriuose išdėstomas sandorių turinys, egzempliorių skaičius

Notariškai tvirtinamų sutarčių, testamentų, įgaliojimų ir kilų dokumentų, kuriuose išdėstytas sandorių turinys, valstybiniam notarui arba miesto, gyvenvietės, apylinkės Liaudies deputatų tarybos vykdomojo komiteto pareigūnui, atliekančiam notarinius veiksmus, pateikiami ne mažiau kaip du egzemplioriai, iš kurių vienas lieka valstybinės notarinės kontoros arba miesto, gyvenvietės, apylinkės Liaudies deputatų tarybos vykdomojo komiteto bylose.

 

3 skirsnis

PRIEMONĖS PAVELDIMAM TURTUI APSAUGOTI

 

45 straipsnis. Įstaigų, įmonių ir organizacijų pareiga pranešti apie atsiradusį palikimą

Valstybinės įstaigos, įmonės ir organizacijos, kolūkiai, kitokios kooperatinės ir kitos visuomeninės organizacijos, mokyklos, kur mirusysis dirbo arba mokėsi, mirusiųjų gyvenamosios vietos milicijos įstaigos ir namų valdybos, taip pat piliečiai – gyvenamųjų namų savininkai privalo pranešti valstybinėms notarinėms kontoroms arba vietinių Liaudies deputatų tarybų vykdomiesiems komitetams apie turtą, likusį mirus asmeniui, kurio įpėdinių nėra, taip pat jiems žinomus duomenis apie spėjamų įpėdinių gyvenamąją arba darbo vietą.

 

46 straipsnis. Paveldimo turto apsauga

Palikimo atsiradimo vietos valstybiniai notarai ir miestų, gyvenviečių, apylinkių Liaudies deputatų tarybų vykdomųjų komitetų pareigūnai, atliekantys notarinius veiksmus, pagal piliečių ar organizacijų pranešimą arba savo iniciatyva imasi priemonių paveldimam turtui apsaugoti, kada tai reikalinga įpėdinių, testamentinės išskirtinės gavėjų, kreditorių ar valstybės interesais.

Jeigu palikėjo turtas arba dalis turto yra ne palikimo atsiradimo vietoje, palikimo atsiradimo vietos valstybinis notaras arba miesto, gyvenvietės, apylinkės Liaudies deputatų tarybos vykdomojo komiteto pareigūnas siunčia paveldimo turto buvimo vietos valstybinei notarinei kontorai arba miesto, gyvenvietės, apylinkės Liaudies deputatų tarybos vykdomajam komitetui pavedimą imtis priemonių jam apsaugoti.

 

47 straipsnis. Pranešimas įpėdiniams apie palikimo atsiradimą

Valstybinis notaras, gavęs pranešimą apie palikimo atsiradimą, privalo apie tai pranešti tiems įpėdiniams, kurių gyvenamoji arba darbo vieta jam yra žinoma.

Valstybinis notaras taip pat gali iškviesti įpėdinius viešu skelbimu arba pranešimu spaudoje.

 

48 straipsnis. Paveldimo turto aprašymas ir jo saugotojo arba globėjo skyrimas

Paveldimam turtui saugoti valstybiniai notarai ir miestų, gyvenviečių, apylinkių Liaudies deputatų tarybų vykdomųjų komitetų pareigūnai, atliekantys notarinius veiksmus, aprašo jį ir perduoda saugoti įpėdiniams arba kitiems asmenims.

Jeigu palikimo sudėtyje yra turto, kurį reikia tvarkyti, taip pat jeigu palikėjo kreditoriai pareiškia ieškinį, prieš priimant įpėdiniams palikimą, tai valstybinė notarinė kontora skiria turto saugotoją.

Tose vietovėse, kur valstybinės notarinės kontoros nėra, miesto, gyvenvietės, apylinkės Liaudies deputatų tarybos vykdomasis komitetas nurodytais atvejais paveldimam turtui skiria globėją ir praneša atitinkamai valstybinei notarinei kontorai apie atsiradusį palikimą ir kokių imtasi priemonių jam apsaugoti.

Saugotojas, globėjas ir kiti asmenys, kuriems perduotas saugoti aprašytas paveldimas turtas, perspėjamas dėl baudžiamosios atsakomybės pagal Lietuvos TSR baudžiamojo kodekso 199 straipsnį už patikėto jiems turto išeikvojimą, perleidimą arba paslėpimą.

 

49 straipsnis. Atlyginimas už paveldimo turto saugojimą

Saugotojas, globėjas ir kiti asmenys, kuriems perduotas saugoti paveldimas turtas, jeigu jie yra ne įpėdiniai, turi teisę gauti numatyta tvarka nustatomą atlyginimą už paveldimo turto saugojimą.

Šiems asmenims taip pat atlyginamos turėtos paveldimo turto saugojimo ir valdymo išlaidos, atskaičius faktiškai turėtą naudą iš šio turto naudojimo.

 

50 straipsnis. Būtinų išlaidų apmokėjimas iš paveldimo turto

Esant reikalui, valstybinės notarinės kontoros, iki įpėdiniai priima palikimą, o jeigu jis nepriimtas, tai iki valstybei bus išduotas paveldėjimo teisės liudijimas, duoda nurodymą išduoti iš paveldimo turto lėšų apmokėti šioms išlaidoms:

1) apmokėti palikėjo slaugymo ligos metu išlaidoms, taip pat jo laidojimo ir kapo sutvarkymo išlaidoms;

2) išlaikyti piliečiams, kurie buvo palikėjo išlaikomi;

3) patenkinti pretenzijoms dėl darbo užmokesčio ir joms prilygintoms pretenzijoms;

4) apsaugoti ir tvarkyti paveldimam turtui;

5) įpėdiniams iškviesti šio {statymo 47 straipsnio antrąja dalimi nustatytąja tvarka.

Jeigu paveldimo luito sudėtyje nėra lėšų, duodamas nurodymas išduoti daiktų, kurių vertė neturi viršyti faktiškai turėtų išlaidų sumos.

 

51 straipsnis. Paveldimo turto apsaugos priemonių nutraukimas

Paveldimas turtas saugomas, iki jį priima visi įpėdiniai, o jeigu jie jo nepriėmė – iki pasibaigs Lietuvos TSR civilinio kodekso 587 ir 589 straipsniais nustatyti palikimui priimti terminai.

Valstybinė notarinė kontora privalo apie paveldimo turto apsaugos priemonių taikymo pasibaigimą iš anksto pranešti įpėdiniams, o jeigu turtas paveldėjimo teise atitenka valstybei, – atitinkamiems valstybiniams finansų organams.

 

4 skirsnis

PAVELDĖJIMO TEISĖS LIUDIJIMŲ IŠDAVIMAS

 

52 straipsnis. Paveldėjimo teisės liudijimų Išdavimo vieta ir terminai

Įpėdiniams pateikus rašytinį pareiškimą, palikimo atsiradimo vietos valstybinės notarinės kontoros išduoda paveldėjimo teisės liudijimus. Paveldėjimo teisės liudijimai išduodami Lietuvos TSR civilinio kodekso 599 straipsnio nustatytais terminais.

 

 

53 straipsnis. Paveldėjimo teisės pagal įstatymą liudijimo išdavimo sąlygos

Valstybinis notaras, išduodamas paveldėjimo teisės pagal įstatymą liudijimą, patikrina palikėjo mirties faktą, palikimo atsiradimo laiką ir vietą, paveldimo turto, kuriam išduodamas liudijimas, sudėtį, giminystės ir kitokių ryšių su palikėju įrodymus, kurie yra pagrindas paveldėti pagal įstatymą. Šioms aplinkybėms patvirtinti iš įpėdinių pareikalaujama atitinkamų įrodymų.

Jeigu vienas arba keli įstatyminiai įpėdiniai negali pateikti giminystės ar kitokių ryšių su palikėju įrodymų, kurie yra pagrindas paveldėti pagal įstatymą, jie gali būti įtraukti į paveldėjimo teisės liudijimą, sutikus visiems kitiems įpėdiniams, priėmusiems palikimą ir pateikusiems giminystės su palikėju įrodymus.

 

54 straipsnis. Paveldėjimo teisės pagal testamentą liudijimo išdavimo sąlygos

Valstybinis notaras, išduodamas paveldėjimo teisės pagal testamentą liudijimą, pareikalavęs iš įpėdinių atitinkamų įrodymų, patikrina palikėjo mirties faktą, ar yra testamentas, palikimo atsiradimo laiką ir vietą, paveldimo turto, kuriam išduodamas paveldėjimo teisės liudijimas, sudėtį.

Valstybinis notaras išaiškina asmenis, turinčius teisų į privalomąją palikimo dalį.

 

55 straipsnis.       Turto, kuriam būtina valstybinė registracija, paveldėjimo teisės liudijimo išdavimo sąlygos

Valstybinis notaras, išduodamas gyvenamojo namo (namo dalies) arba kito turto, kuriam būtina valstybinė registracija, paveldėjimo teisės liudijimą, patikrina, ar šis turtas priklauso palikėjui, taip pat patikrina, ar nėra draudimo perleisti gyvenamąjį namą (namo dalį) arba uždėto jam arešto.

 

56 straipsnis. Paveldėjimo teisės liudijimo išdavimo tvarka

Paveldėjimo teisės liudijimas išduodamas įpėdiniams, priėmusiems palikimą sutinkamai su Lietuvos TSR civilinio kodekso 587 straipsniu.

Įpėdiniai, nepriėmę palikimo per įstatymo nustatytą laiką, gali būti įrašyti į paveldėjimo teisės liudijimą visų kitų palikimą priėmusių įpėdinių sutikimu.

Toks sutikimas turi būti pareikštas raštu iki paveldėjimo teisės liudijimo išdavimo.

Paveldėjimo teisės liudijimas išduodamas visiems įpėdiniams kartu arba kiekvienam atskirai pagal jų pageidavimą.

 

57 straipsnis.       Paveldėjimo teisės liudijimo išdavimas, turtui pereinant paveldėjimo teise valstybei

Jeigu turtas paveldėjimo teise atitenka valstybei, paveldėjimo teisės liudijimas išduodamas atitinkamam finansų organui.

 

5 skirsnis

NUOSAVYBĖS TEISĖS Į DALĮ SUTUOKTINIŲ BENDRO TURTO LIUDIJIMŲ IŠDAVIMAS

 

58 straipsnis. Liudijimų išdavimas pagal bendrą sutuoktinių pareiškimą

Valstybinės notarinės kontoros pagal bendrą rašytinį sutuoktinių pareiškimą išduoda vienam jų arba abiem sutuoktiniams nuosavybės teisės į dalį bendro turto, sutuoktinių įgyto santuokos metu, liudijimus.

Nuosavybės teisės į namo (namo dalies) dalį arba butą individualių gyvenamojo namo statytojų kolektyvo daugiabučiame name liudijimą išduoda namo buvimo vietos valstybinės notarinės kontoros.

Išduodamas nuosavybės teisės į namo (namo dalies) dalį ir kitokį turtą, kuriam būtina valstybinė registracija, liudijimą, valstybinis notaras patikrina, ar šis turtas priklauso sutuoktiniams.

 

59 straipsnis. Liudijimo išdavimas, mirus vienam sutuoktiniui

Nuosavybės teisės į dalį bendro sutuoktinių turto liudijimas gali būti išduotas pagal rašytinį pareiškimą pergyvenusiajam sutuoktiniui pusei bendro turto, įgyto santuokos metu.

Nuosavybės teisės liudijimą, mirus vienam sutuoktiniui, išduoda palikimo atsiradimo vietos valstybinė notarinė kontora, būtinai iš anksto pranešdama valstybiniam notarui žinomiems įpėdiniams, kad toks liudijimas išduotas.

 

6 skirsnis

DRAUDIMŲ PERLEISTI GYVENAMĄJĮ NAMĄ UŽDĖJIMAS

 

60 straipsnis. Draudimų uždėjimas

Pagal banko įstaigų, ūkiskaitinių įmonių ir kitų organizacijų pranešimus, kad piliečiui išduota paskola gyvenamajam namui (namo daliai) arba butui individualių gyvenamojo namo statytojų kolektyvo daugiabučiame name statyti, kapitališkai remontuoti ir pirkti, taip pat tvirtinant gyvenamojo namo (namo dalies, buto) įkeitimo sutartis, gyvenamojo namo buvimo vietos valstybinis notaras arba miesto, gyvenvietės, apylinkės Liaudies deputatų tarybos vykdomojo komiteto pareigūnas, atliekantis notarinius veiksmus, uždeda draudimą perleisti gyvenamąjį namą (namo dalį) ar butą individualių gyvenamojo namo statytojų kolektyvo daugiabučiame name.

Apie draudimo uždėjimą pranešama gyvenamojo namo buvimo vietos vietinės Liaudies deputatų tarybos vykdomajam komitetui.

 

61 straipsnis. Draudimų panaikinimas

Gavęs banko įstaigos, ūkiskaitinės įmonės ar organizacijos pranešimą apie paskolos grąžinimą arba pranešimą apie įkeitimo sutarties pasibaigimą, valstybinis notaras arba miesto, gyvenvietės, apylinkės Liaudies deputatų tarybos vykdomojo komiteto pareigūnas, atliekantis notarinius veiksmus, panaikina draudimą perleisti gyvenamąjį namą (namo dalį) arba butą individualių gyvenamojo namo statytojų kolektyvo daugiabučiame name.

Apie draudimo panaikinimą pranešama gyvenamojo namo buvimo vietos vietinės Liaudies deputatų tarybos vykdomajam komitetui.

 

7 skirsnis

DOKUMENTŲ NUORAŠŲ IR JŲ IŠRAŠŲ, PARAŠŲ IR VERTIMŲ TIKRUMO LIUDIJIMAS

 

62 straipsnis. Dokumentų nuorašų ir jų išrašų tikrumo liudijimas

Valstybinės notarinės kontoros ir miestų, gyvenviečių, apylinkių Liaudies deputatų tarybų vykdomieji komitetai liudija valstybinių įstaigų, įmonių ir organizacijų, kolūkių, kitokių kooperatinių ir kitų visuomeninių organizacijų, taip pat asmenų išduotų dokumentų nuorašų ir jų išrašų tikrumą, jeigu šie dokumentai neprieštarauja įstatymui, turi teisinę reikšmę ir nedraudžia įstatymas liudyti jų nuorašų bei išrašų tikrumą.

TSR Sąjungos, sąjunginių ir autonominių respublikų aukščiausiųjų valstybinės valdžios ir valstybės valdymo organų aktų, liečiančių asmenines piliečių teises ir interesus, nuorašų, taip pat užsienio kalba parašytų dokumentų nuorašų tikrumą liudija tik pirmoji valstybinė notarinė kontora.

Draudžiama liudyti paso, partinio bilieto, profsąjunginio bilieto, deputato pažymėjimo ir karinio bilieto nuorašų tikrumą.

Miestų, gyvenviečių, apylinkių Liaudies deputatų tarybų vykdomieji komitetai neturi teisės liudyti vidurinių mokyklų, specialiųjų vidurinių mokyklų ir aukštųjų mokyklų baigimo dokumentų nuorašų tikrumą.

Negali būti liudijamas dokumento, kuriame yra ištrynimų, prirašymų, išbrauktų žodžių ir kitokių neaptartų taisymų, taip pat pieštuku parašyto dokumento nuorašo tikrumas.

13

Jeigu dokumento, pateikto paliudyti jo nuorašą, tikrumas kelia abejonių, valstybinis notaras arba miesto, gyvenvietės, apylinkės Liaudies deputatų tarybos vykdomojo komiteto pareigūnas, atliekantis notarinius veiksmus, turi teisę sulaikyti šį dokumentą ir pasiųsti jį ekspertizei.

Piliečio išduoto dokumento nuorašo tikrumas liudijamas tais atvejais, kai piliečio parašo dokumente tikrumas yra notariškai paliudytas.

Išrašo tikrumas gali būti paliudytas tik tokių dokumentų, kurių turinys liečia kelis atskirus klausimus. Išraše turi būti visas to dokumento dalies tekstas, kuris liečia vieną arba kelis klausimus, išdėstytus dokumente.

 

63 straipsnis.       Nuorašo, padaryto pagal pateiktų dokumento nuorašą, tikrumo liudijimas

Nuorašo, padaryto pagal pateikta, dokumento nuorašą, tikrumą valstybinis notaras gali paliudyti tik tada, jeigu dokumento nuorašo tikrumas yra notariškai paliudytas arba jeigu dokumento nuorašą yra išdavusi valstybinė įstaiga, įmonė, organizacija, kolūkis, kitokia kooperatinė arba kita visuomeninė organizacija, kurios yra išduotas šio dokumento originalas.

 

64 straipsnis. Parašo tikrumo liudijimas

Valstybinės notarinės kontoros ir miestų, gyvenviečių, apylinkių Liaudies deputatų tarybų vykdomieji komitetai liudija parašo tikrumą dokumentuose, savo turiniu neprieštaraujančiuose įstatymui ir neturinčiuose sandorio pobūdžio.

Sandoryje gali būti paliudytas tikrumas parašo asmens, pasirašiusio už kitą asmenį, kuris pats negali pasirašyti dėl fizinių trūkumų, ligos arba dėl kitų priežasčių.

Valstybinis notaras ir miesto, gyvenvietės, apylinkės Liaudies deputatų tarybos vykdomojo komiteto pareigūnas, atliekantis notarinius veiksmus, liudydamas parašo tikrumą, nepatvirtina faktų, išdėstytų dokumente, o tik paliudija, kad pasirašė tam tikras asmuo.

 

65 straipsnis. Vertimo tikrumo liudijimas

Valstybinės notarinės kontoros liudija dokumento vertimo iš vienos kalbos į kitą tikrumą, jeigu valstybinis notaras moka atitinkamas kalbas.

Jeigu valstybinis notaras nemoka atitinkamų kalbų, dokumentą gali išversti jam žinomas vertėjas, kurio parašą liudija valstybinis notaras.

 

8 skirsnis

FAKTŲ TVIRTINIMAS

 

66 straipsnis. Fakto, kad pilietis yra gyvas, tvirtinimas

Valstybinės notarinės kontoros tvirtina faktą, kad pilietis yra gyvas.

Faktas, kad nepilnametis yra gyvas, tvirtinamas jo įstatyminių atstovų (tėvų, įtėvių, globėjų arba rūpintojų) ir juos atstojančių asmenų prašymu.

Nurodytam faktui patvirtinti valstybinės notarinės kontoros suinteresuotiems asmeninis išduoda liudijimą.

 

67 straipsnis. Fakto, kad pilietis yra tam tikroje vietoje, tvirtinimas

Valstybinės notarinės kontoros piliečio prašymu tvirtina faktą, kad jis yra tam tikroje vietoje.

Faktas, kad nepilnametis yra tam tikroje vietoje, tvirtinamas jo įstatyminių atstovų (tėvų, įtėvių, globėjų arba rūpintojų) ir juos atstojančių asmenų prašymu.

Nurodytam faktui patvirtinti valstybinės notarinės kontoros suinteresuotiems asmenims išduoda liudijimą.

 

68 straipsnis. Piliečio tapatybės su asmeniu, atvaizduotu fotonuotraukoje, tvirtinimas

Valstybinės notarinės kontoros tvirtina piliečio pateiktoje fotonuotraukoje piliečio tapatybę su šioje fotonuotraukoje atvaizduotu asmeniu ir išduoda atitinkamą liudijimą.

 

69 straipsnis. Dokumento pateikimo laiko tvirtinimas

Valstybinės notarinės kontoros tvirtina dokumento pateikimo valstybiniam notarui laiką ir išduoda atitinkamą liudijimą.

 

9 skirsnis

PILIEČIŲ IR ORGANIZACIJŲ PAREIŠKIMŲ PERDAVIMAS KITIEMS PILIEČIAMS IR ORGANIZACIJOMS

 

70 straipsnis.       Piliečių ir organizacijų pareiškimų perdavimas kitiems piliečiams ir organizacijoms

Valstybinės notarinės kontoros ir miestų, gyvenviečių, apylinkių Liaudies deputatų tarybų vykdomieji komitetai priima iš piliečių, valstybinių įstaigų, įmonių ir organizacijų, kolūkių, kitokių kooperatinių ir kitų visuomeninių organizacijų pareiškimus perduoti kitiems piliečiams, valstybinėms įstaigoms, įmonėms ir organizacijoms, kolūkiams, kitokioms kooperatinėms ir kitoms visuomeninėms organizacijoms.

Valstybinės notarinės kontoros ir miestų, gyvenviečių, apylinkių Liaudies deputatų tarybų vykdomieji komitetai perduoda pareiškimus įteikėjų nurodytiems asmenims paštu, gaudami atgalinį pranešimą apie gavimą, arba adresatui pasirašant.

 

71 straipsnis. Liudijimo apie pareiškimo perdavimą išdavimas

Pareiškimą padavusio asmens prašymu valstybinės notarinės kontoros ir miestų, gyvenviečių, apylinkių Liaudies deputatų tarybų vykdomieji komitetai išduoda liudijimą apie pareiškimo perdavimą.

 

10 skirsnis

PINIGŲ IR VERTYBINIŲ POPIERIŲ PRIĖMIMAS Į DEPOZITĄ

 

72 straipsnis. Priėmimas į depozitą pinigų ir vertybinių popierių perduoti kreditoriui

Valstybinės notarinės kontoros Lietuvos TSR civilinio kodekso 193 straipsnio numatytais atvejais priima iš skolininko į valstybinės notarinės kontoros depozitą pinigus ir vertybinius popierius perduoti juos kreditoriui.

Valstybinė notarinė kontora apie gautus pinigus ir vertybinius popierius praneša kreditoriui ir jo reikalavimu išduoda jam pinigų sumas arba vertybinius popierius.

Į depozitą pinigus ir vertybinius popierius priima prievolių vykdymo vietos valstybinė notarinė kontora.

 

73 straipsnis. Priimtų į depozitą pinigų ir vertybinių popierių grąžinimas

Pinigai ir vertybiniai popieriai gali būti grąžinti asmeniui, įnešusiam juos į depozitą, tik gavus asmens, kurio naudai padarytas įnašas, rašytinį sutikimą arba teismui nutarus.

 

11 skirsnis

VYKDOMŲJŲ UŽRAŠŲ DARYMAS

 

74 straipsnis. Pinigų iš skolininko išieškojimas arba turto iš jo išreikalavimas

Pinigams iš skolininko išieškoti arba turtui iš jo išreikalauti valstybiniai notarai daro vykdomuosius užrašus dokumentuose, nustatančiuose įsiskolinimą.

Dokumentų, pagal kuriuos išieškomi įsiskolinimai ne ginčo tvarka, remiantis vykdomaisiais užrašais, sąrašas nustatomas TSR Sąjungos ir Lietuvos TSR įstatymais.

 

75 straipsnis. Vykdomojo užrašo darymo sąlygos

Vykdomasis užrašas daromas:

1) jeigu pateiktieji dokumentai patvirtina neginčijamą įsiskolinimą arba kitokią skolininko atsakomybę išieškotojui;

2) jeigu nuo teisės į ieškinį atsiradimo dienos praėjo ne daugiau kaip treji metai, o valstybinių įstaigų, įmonių ir organizacijų, kolūkių, kitokių kooperatinių ir kitų visuomeninių organizacijų tarpusavio santykių atveju –ne daugiau kaip vieneri metai.

Jeigu reikalavimui, pagal kurį išduodamas vykdomasis užrašas, įstatymas nustato kitokį senaties terminą, vykdomasis užrašas išduodamas šio termino ribose.

 

76 straipsnis. Vykdomojo užrašo turinys

Vykdomajame užraše turi būti nurodyta:

1) valstybinės notarinės kontoros pavadinimas;

2) valstybinio notaro vardas ir pavardė;

3) išieškotojo pavadinimas ir adresas, skolininko pavadinimas ir adresas;

4) terminas, už kurį išieškoma,– išieškant įsiskolinimą pagal periodinius mokėjimus;

5) tiksli išieškomoji suma, įskaitant delspinigius ir procentus, jeigu jie turi būti mokami;

6) atitinkamas Dokumentų, pagal kuriuos išieškoma, remiantis vykdomaisiais užrašais, sąrašo punktas;

7) išieškotojo sumokėtas arba išieškotinas iš skolininko valstybinis mokestis už vykdomąjį užrašą;

8) metai, mėnuo ir diena, kada buvo padarytas vykdomasis užrašas, registro numeris, valstybinio notaro parašas ir valstybinės notarinės kontoros antspaudas.

 

77 straipsnis. Išieškojimo pagal vykdomąjį užrašą tvarka

Pagal vykdomąjį užrašą išieškoma Lietuvos TSR civilinio proceso kodekso nustatytąja teismų sprendimų vykdymo tvarka.

 

78 straipsnis. Vykdomojo užrašo pateikimo terminas

Vykdomasis užrašas, jeigu išieškotojas arba skolininkas yra pilietis, gali būti pateiktas priverstiniam išieškojimui per trejus metus nuo jo sudarymo dienos, o pagal visus kitus reikalavimus – per vienerius metus, jeigu įstatymais nenustatytas kitoks terminas.

Praleistas vykdomojo užrašo pateikimo vykdyti terminas atstatomas pagal Lietuvos TSR civilinio proceso kodekso 389 straipsnį.

 

12 skirsnis

VEKSELIŲ PROTESTAVIMAS, ČEKIŲ PATEIKIMAS APMOKĖTI IR ČEKIŲ NEAPMOKĖJIMO TVIRTINIMAS

 

79 straipsnis. Vekselių protestavimas

Valstybinė notarinė kontora vekselių protestavimą dėl neapmokėjimo, neakceptavimo arba akcepto nedatavimo atlieka pagal įsakytinių ir paprastų vekselių nuostatus.

 

80 straipsnis. Čekių priėmimas pateikti apmokėti ir čekių neapmokėjimo tvirtinimas

Mokėtojo buvimo vietos valstybinė notarinė kontora priima pateikti apmokėti čekius, pateiktus praėjus dešimčiai dienų, o užsienio čekius – praėjus šešiems mėnesiams nuo čekio išdavimo dienos, bet ne vėliau kaip 12 valandą kitą dieną, pasibaigus terminui.

Jeigu čekis neapmokamas, valstybinis notaras nustatyta forma daro užrašą čekyje, kad čekis neapmokėtas, ir apie tai pažymi registre. Kartu su užrašu čekyje valstybinis notaras siunčia čekio išdavėjui pranešimą, kad jo čekio bankas neapmokėjo ir kad čekyje padarytas užrašas.

Jeigu čekis neapmokamas, tekio turėtojo prašymu valstybinis notaras daro vykdomąjį užrašą.

13 skirsnis

DOKUMENTŲ PRIĖMIMAS SAUGOTI

 

81 straipsnis. Dokumentų priėmimas saugoti

Valstybinės notarinės kontoros priima saugoti dokumentus pagal apyrašą ir išduoda pateikusiam saugoti asmeniui nustatytos formos liudijimą ir vieną apyrašo egzempliorių.

Priimti saugoti dokumentai grąžinami įteikusiam juos saugoti arba tam reikalui įgaliotam asmeniui, pateikus liudijimą ir apyrašo egzempliorių arba pagal teismo nutarimą.

 

14 skirsnis

JŪRINIŲ PROTESTŲ ATLIKIMAS

 

82 straipsnis. Pareiškimas apie jūrinį protestą

Valstybiniai notarai priima laivo kapitono pareiškimą apie įvykusį laivo plaukiojimo arba stovėjimo metu įvykį, kuris gali būti pagrindas pareikšti laivo valdytojui turtinius reikalavimus.

Jūrinio protesto pareiškimas turi būti paduotas Lietuvos TSR uoste valstybinei notarinei kontorai TSRS prekybinės jūreivystės kodekso 280 ir 289 straipsniais nustatytu laiku.

Jūrinio protesto pareiškime išdėstytoms aplinkybėms patvirtinti laivo kapitonas kartu su pareiškimu arba ne daugiau kaip per septynias dienas nuo laivo įplaukimo į Lietuvos TSR uostą ar nuo įvykio momento, jeigu tai įvyko uoste, privalo pateikti valstybiniam notarui peržiūrėti laivo žurnalą ir kapitono patvirtintą laivo žurnalo išrašą.

 

83 straipsnis. Jūrinio protesto akto surašymas

Sutinkamai su TSRS prekybinės jūreivystės kodekso 291 straipsniu valstybinis notaras, remdamasis kapitono pareiškimu, laivo žurnalo duomenis, taip pat apklausus kapitone ir, jeigu galima, ne mažiau kaip du liudytojus iš laivo vadų ir du liudytojus iš laivo įgulos, surašo jūrinio protesto aktą, patvirtina jį savo parašu ir herbiniu antspaudu. Vienas akto egzempliorius išduodamas kapitonui arba įgaliotam asmeniui.

 

IV skyrius

VALSTYBINIO NOTARIATO ĮSTATYMŲ TAIKYMAS UŽSIENIO PILIEČIAMS IR ASMENIMS BE PILIETYBĖS. UŽSIENIO VALSTYBIŲ ĮSTATYMŲ TAIKYMAS. TARPTAUTINĖS SUTARTYS

 

84 straipsnis.       Notariniai veiksniai užsienio piliečiams ir asmenims be pilietybes, užsienio įmonėms ir organizacijoms

Sutinkamai su TSRS valstybinio notariato įstatymu užsienio piliečiai ir asmenys be pilietybės turi teisę lygiai su tarybiniais piliečiais kreiptis į Lietuvos TSR valstybines notarines kontoras, taip pat į kitus organus, atliekančius notarinius veiksmus.

Užsienio įmonės ir organizacijos turi teisę kreiptis į Lietuvos TSR valstybines notarines kontoras ir TSR Sąjungos konsulines įstaigas.

TSRS Ministrų Taryba gali nustatyti atsakomuosius apribojimus piliečiams, įmonėms ir organizacijoms tų valstybių, kuriose specialiai apribojamos tarybinių piliečių, įstaigų, įmonių ir organizacijų teisės kreiptis į notariato organus [4].

 

85 straipsnis. Užsienio teisės taikymas

Valstybiniai notarai sutinkamai su TSR Sąjungos, Lietuvos TSR įstatymais, tarptautinėmis TSRS arba Lietuvos TSR sutartimis, taiko užsienio teisės normas.

Valstybiniai notarai priima dokumentus, .sudarytus sutinkamai su užsienio teisės reikalavimais, taip pat atlieka tvatinamuosius užrašus užsienio įstatymų numatyta forma, jeigu tai neprieštarauja tarybinės santvarkos pagrindams 1.

 

86 straipsnis.       Tarybinės teisės taikymas, apsaugant paveldimąjį turtą ir išduodant paveldėjimo teisės liudijimą. Įgaliojimai, skirti veiksmams atlikti užsienyje

Veiksmai, susiję su Lietuvos TSR teritorijoje esančio turto, likusio mirus užsienio piliečiui, arba turto, priklausančio užsienio piliečiui, minis tarybiniam piliečiui, apsauga, taip pat su tokio turto paveldėjimo teisės liudijimo išdavimu, atliekami sutinkamai su TSR Sąjungos ir Lietuvos TSR įstatymais.

Valstybinio notaro patvirtintas įgaliojimas, skirtas veiksmams atlikti užsienyje, kuriame nenurodytas jo galiojimo laikas, galioja, kol jį panaikina asmuo, išdavęs įgaliojimą.

 

87 straipsnis.       Dokumentų, sudarytų užsienyje, priėmimas Lietuvos TSR valstybinėse notarinėse kontorose

Dokumentus, sudarytus užsienyje dalyvaujant užsienio valdžiai arba iš jos kylančius, Lietuvos TSR valstybinės notarinės kontoros priima su sąlyga, kad juos legalizavo TSRS užsienio reikalų ministerijos organai.

Nelegalizuotus tokius dokumentus, Lietuvos TSR valstybinės notarinės kontoros priima tais atvejais, kai tai numatyta TSR Sąjungos, Lietuvos TSR įstatymais, tarptautinėmis TSRS arba Lietuvos TSR sutartimis [5].

 

88 straipsnis.       Užsienio teisingumo organų pavedimų atlikimas ir Lietuvos TSR valstybinių notarinių kontorų kreipimasis su pavedimais į užsienio teisingumo organus

Lietuvos TSR valstybinės notarinės kontoros atlieka joms perduotus nustatytąja tvarka užsienio teisingumo organų pavedimus dėl atskirų notarinių veiksmų atlikimo, išskyrus atvejus, kai:

1) pavedimo atlikimas prieštarautų TSRS suverenumui arba grėstų TSRS saugumui;

2) TSRS valstybinės notarinės kontoros nekompetentingos atlikti pavedimą.

Užsienio teisingumo organų pavedimai atlikti kai kuriuos notarinius veiksmus atliekami, remiantis tarybiniais įstatymais.

Lietuvos TSR valstybinės notarinės kontoros gali kreiptis į užsienio teisingumo organus, pavesdamos atlikti kai kuriuos notarinius veiksmus.

Lietuvos TSR valstybinių notarinių kontorų santykių su užsienio teisingumo organais tvarka nustatoma TSR Sąjungos, Lietuvos TSR įstatymais, tarptautinėmis TSRS arba Lietuvos TSR sutartimis2.

 

89 straipsnis.       Įrodymų, reikalingų vesti byloms užsienio valstybių organuose, užtikrinimas

Lietuvos TSR valstybinės notarinės kontoros užtikrina įrodymus, reikalingus vesti byloms užsienio valstybių organuose Lietuvos TSR civilinio proceso kodekso nustatytąja įrodymų užtikrinimo tvarka.

 

90 straipsnis. Tarptautinės sutartys

Jeigu tarptautine TSRS arba Lietuvos TSR sutartimi, nustatytos kitokios notarinių veiksmų taisyklės, negu tos, kurios yra TSR Sąjungos arba Lietuvos TSR įstatymuose, atliekant notarinius veiksmus, taikomos tarptautinės sutarties taisyklės.

Sutinkamai su TSRS valstybinio notariato įstatymu, jeigu tarptautinė TSRS arba Lietuvos TSR sutartis, priskiria TSRS valstybinių notarinių kontorų kompetencijai atlikti TSR Sąjungos ir Lietuvos TSR įstatymuose numatytą notarinį veiksmą, Lietuvos TSR valstybinės notarinės kontoros atlieka tą notarinį veiksmą TSRS teisingumo ministerijos nustatoma tvarka.

Jeigu tarptautinėje TSRS arba Lietuvos TSR sutartyje, numatytas notarinis veiksmas, kurį sutinkamai su sąjunginių respublikų įstatymais gali atlikti kelių sąjunginių respublikų valstybinės notarinės kontoros, arba jeigu sąjunginių respublikų įstatymai nenustato kompetentingos valstybinės notarinės kontoros, TSRS teisingumo ministerija nustato, kurios valstybinės notarinės kontoros ir kurioje sąjunginėje respublikoje turi atlikti tą notarinį veiksmą [6].

 

 

 

 

 

 

 

 



[1] 4 straipsnis – su pakeitimais, padarytais 1979 m. gegužės 30 d. įsaku (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1979, Nr. 15-191).

 

[2]  31 straipsnis- su pakeitimais, padarytais 1979 m. gegužės 30 d. įsaku (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1979, Nr. 15-191).

 

[3]  37 straipsnis – su pakeitimais, padarytais 1980 m. lapkričio 24 d. įsaku (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1980, N. 33-474).

[4]  84 ir 85 straipsniai – su pakeitimais, padarytais 1 m. gegužės 30 d. įsaku (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1979, Nr. 15-191).

[5]  87 ir 88 straipsniai – su pakeitimais, padarytais 1979 m. gegužės 30 d. įsaku (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1979, Nr. 15-191).

[6]  90 straipsnis – su pakeitimais, padarytais 1977 m. gegužės 25 d. ir 1979 m. gegužės 30 d. įsakais (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1977, Nr. 15–184; 1979, Nr. 15–191).