LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL JURIDINIO ASMENS TEISIŲ NETURINČIŲ ĮMONIŲ SAVININKAMS IR JŲ ŠEIMŲ NARIAMS ASMENINĖS NUOSAVYBĖS TEISE PRIKLAUSANČIO TURTO, NAUDOJAMO ĮMONĖS VEIKLOJE, EKSPLOATAVIMO, NUSIDĖVĖJIMO IR REMONTO IŠLAIDŲ PRIPAŽINIMO ĮMONĖS GAMYBOS (VEIKLOS) SĄNAUDOMIS TVARKOS PATVIRTINIMO

 

1999 m. balandžio 9 d. Nr. 93

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos fizinių asmenų pajamų mokesčio laikinojo įstatymo 26 straipsniu (Žin., 1990, Nr. 31-742; 1998, Nr. 90-2481),

1. Tvirtinu Juridinio asmens teisių neturinčių įmonių savininkams ir jų šeimų nariams asmeninės nuosavybės teise priklausančio turto, naudojamo įmonės veikloje, eksploatavimo, nusidėvėjimo ir remonto išlaidų pripažinimo įmonės gamybos (veiklos) sąnaudomis tvarką (pridedama).

2. Nustatau, kad šio įsakymo 1 punkte patvirtinta Tvarka taikoma apskaičiuojant juridinio asmens teisių neturinčių įmonių 1998 ir vėlesnių metų apmokestinamąsias pajamas.

 

 

Finansų Ministras                                                                                  Algirdas Šemeta

______________

 


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos finansų ministro

1999 04 09 įsakymu Nr. 93

 

JURIDINIO ASMENS TEISIŲ NETURINČIŲ ĮMONIŲ SAVININKAMS

IR JŲ ŠEIMŲ NARIAMS ASMENINĖS NUOSAVYBĖS TEISE PRIKLAUSANČIO TURTO, NAUDOJAMO ĮMONĖS VEIKLOJE, EKSPLOATAVIMO, NUSIDĖVĖJIMO IR REMONTO IŠLAIDŲ PRIPAŽINIMO ĮMONĖS GAMYBOS (VEIKLOS) SĄNAUDOMIS

TVARKA

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Ši Tvarka nustato juridinio asmens teisių neturinčių įmonių savininkams ir jų šeimų nariams (sutuoktiniams, tėvams, įtėviams, vaikams ir įvaikiams) asmeninės nuosavybės teise priklausančio turto naudojimo įmonės veikloje įforminimą ir tai įmonės veikloje naudojamai turto daliai tenkančių išlaidų pripažinimą įmonės veiklos sąnaudomis.

2. Įmonės savininko ir jo šeimos narių turto naudojimas įmonės veikloje yra įforminamas įmonės vadovo įsakymu, kuriame nurodoma:

2.1. turto pavadinimas;

2.2. turto apibūdinimas, techniniai-ekonominiai parametrai (plotas, tūris, pajėgumas ir pan.);

2.3. turto savininkas (giminystės ryšiai);

2.4. turto vertė (jei įmonės veiklos sąnaudomis bus pripažįstamas to turto nusidėvėjimas);

2.5. įmonės veiklos, kurioje turtas bus naudojamas, pavadinimas;

2.6. turto dalis, naudojama įmonės veikloje (procentais).

Įmonės veikloje naudojama turto dalis nustatoma atsižvelgiant į turto rūšį ir ekonominę naudą, kurią turto naudojimas teikia įmonei: naudojant transporto priemones – į įmonės reikalais nuvažiuojamų kilometrų skaičių, naudojant patalpas – į patalpų plotą (tūrį), naudojamą įmonės veiklai, naudojant įrengimus – į įrengimų darbo laiką ir pan.

Pasikeitus įmonėje ir ne įmonėje naudojamai turto daliai, vadovas tą dalį privalo patikslinti (išleisti naują įsakymą, kuriame patikslinama įmonės veikloje naudojama turto dalis).

Per 15 dienų nuo įsakymo išleidimo du jo egzemplioriai turi būti pateikti apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos miesto (rajono) skyriui pagal įmonės registravimo vietą. Vienas įsakymo egzempliorius su jo gavimą patvirtinančiu spaudu ir atsakingo darbuotojo parašu grąžinamas įmonei.

 

II. TRANSPORTO PRIEMONIŲ EKSPLOATAVIMO (NE REMONTO) IŠLAIDŲ PRIPAŽINIMAS GAMYBOS (VEIKLOS) SĄNAUDOMIS

 

3. Prie transporto priemonių eksploatavimo (ne remonto) išlaidų yra priskiriama sunaudotų degalų, išduotų naudoti (pradėtų naudoti) tepalų, plovimo priemonių, filtrų, padangų, smulkių detalių vertė, taip pat vertė paslaugų, kurias suteikia technines apžiūras bei kitokias (ne remonto) paslaugas atliekančios organizacijos.

4. Įmonės veikloje naudojant įmonės savininkui ar jo šeimos nariams priklausančias transporto priemones, jų naudojimas turi būti įforminamas kelionės lapu (ar kokiu nors kitu dokumentu), o kai vežamas krovinys, – ir važtaraščiu. Kelionės lape (ar kitame dokumente) ir važtaraštyje nurodoma įmonės pavadinimas, adresas, kada, kur ir kokiu tikslu buvo važiuota, koks krovinys buvo vežtas, kokiu maršrutu ir kiek kilometrų.

Bendro pobūdžio įrašais įformintos transporto priemonių naudojimo (pvz., „važinėjimai po miestą“ nenurodant kur ir kokiu tikslu važiuota) išlaidos įmonės veiklos sąnaudomis nepripažįstamos.

5. Prie gamybos (veiklos) sąnaudų priskiriama ne visa sunaudotų degalų ir tepalų vertė, o tik norminis degalų kiekis, tenkantis įmonės reikalais nuvažiuotų kilometrų skaičiui, apskaičiuotas remiantis įmonės vadovo patvirtintomis degalų sunaudojimo normomis, juridinę galią turinčiais degalų ir tepalų įsigijimo dokumentais (neatsižvelgiant į tai, ar tie dokumentai pateikti įmonės ar įmonės savininko (jo šeimos narių) vardu).

6. Įmonės vadovas, tvirtindamas transporto priemonių degalų sunaudojimo normas, vadovaujasi Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 1995 m. spalio 12 d. įsakymu Nr. 405 (Žin., 1995, Nr. 85-1933) rekomenduotomis kontrolinėmis (bazinėmis) kuro sunaudojimo normomis.

7. Kitos transporto priemonių eksploatavimo išlaidos (filtrų, padangų, smulkių detalių vertė, technines apžiūras bei kitokias paslaugas atliekančių organizacijų patarnavimų vertė) įmonės veiklos sąnaudomis pripažįstamos proporcingai pagal faktišką transporto priemonės panaudojimo įmonės veikloje dalį, tačiau ne didesnę už nurodytą įmonės vadovo įsakyme.

 

III. TRANSPORTO PRIEMONIŲ NUSIDĖVĖJIMO IŠLAIDŲ PRIPAŽINIMAS GAMYBOS (VEIKLOS) SĄNAUDOMIS

 

8. Transporto priemones pradėjus eksploatuoti įmonėje, jų vertė nustatoma remiantis šių priemonių pirkimo (įsigijimo) dokumentais (kuriuose nurodyta transporto priemonių vertė pirkimo arba įsigijimo momentu), o kai tokių dokumentų nėra, – pasinaudojant turto vertintojų, turinčių teisę užsiimti tokia veikla, paslaugomis.

Tuo atveju, kai naudojamasi transporto priemonių pirkimo arba įsigijimo dokumentais, transporto priemonių vertė, nuo kurios bus skaičiuojamas nusidėvėjimas, turi būti sumažinta nusidėvėjimo, patirto iki jų panaudojimo įmonės veikloje pradžios, suma. Ši nusidėvėjimo suma apskaičiuojama kaip ir apskaičiuojant įmonei priklausančio turto nusidėvėjimą.

9. Gamybos (veiklos) sąnaudoms priskiriama ne visa transporto priemonių nusidėvėjimo suma, o tik jos dalis, tenkanti transporto priemonės panaudojimo įmonės veikloje daliai, tačiau ne didesnei už nurodytą įmonės vadovo įsakyme.

 

IV. TRANSPORTO PRIEMONIŲ REMONTO IŠLAIDŲ PRIPAŽINIMAS GAMYBOS (VEIKLOS) SĄNAUDOMIS

 

10. Transporto priemonės remonto išlaidas patvirtinantys juridinę galią turintys dokumentai gali būti įforminti ir įmonės, ir transporto priemonės savininko vardu. Įmonės veiklos sąnaudomis yra pripažįstama šių remonto išlaidų dalis, tenkanti transporto priemonės panaudojimo įmonės veikloje daliai, tačiau ne didesnei už nurodytą įmonės vadovo įsakyme.

 

V. KITO TURTO EKSPLOATAVIMO (NE REMONTO) IŠLAIDŲ PRIPAŽINIMAS GAMYBOS (VEIKLOS) SĄNAUDOMIS

 

11. Kito turto (patalpų, įrengimų, ryšių priemonių ir pan.) eksploatavimo išlaidas (šildymo, apšvietimo, vandens ir kitų medžiagų suvartojimo) pagrindžiantys dokumentai gali būti pateikiami ir įmonės, ir turto savininko vardu. Įmonės veiklos sąnaudomis yra pripažįstama šių išlaidų dalis, tenkanti įmonės veikloje panaudojamai patalpų ar kito turto daliai, tačiau ne didesnei už nurodytą įmonės vadovo įsakyme.

Kai išlaidas pateisinantys dokumentai yra išrašyti įmonės vardu, tai įmonės veiklos sąnaudomis pripažįstama tik toji tų išlaidų dalis, kuri tenka įmonės veikloje panaudojamai to turto daliai (kuri priklausomai nuo turto rūšies nurodoma procentais, ploto, tūrio ar kitais vienetais), tačiau ne didesnei už nurodytą įmonės vadovo įsakyme.

 

VI. KITO TURTO NUSIDĖVĖJIMO IŠLAIDŲ PRIPAŽINIMAS GAMYBOS (VEIKLOS)

SĄNAUDOMIS

 

12. Kito turto (patalpų, įrengimų, ryšių priemonių ir pan.) nusidėvėjimas apskaičiuojamas nuo to turto vertės, kuri nustatoma vadovaujantis ta pačia tvarka kaip ir transporto priemonėms (8 punktas).

13. Įmonės gamybos (veiklos) sąnaudomis yra pripažįstama ne visa kito turto nusidėvėjimo suma, o tik jos dalis, tenkanti įmonės veikloje panaudojamai to turto daliai, tačiau ne didesnei už nurodytą įmonės vadovo įsakyme.

 

VII. KITO TURTO REMONTO IŠLAIDŲ PRIPAŽINIMAS ĮMONĖS GAMYBOS (VEIKLOS) SĄNAUDOMIS

 

14. Kai remontuojamos patalpos, patirtos remonto išlaidos įmonės gamybos (veiklos) sąnaudomis gali būti pripažįstamos:

14.1. tiesioginiu būdu – kai remontas yra atliekamas tik įmonės veikloje naudojamų patalpų dalyje arba kai galima apskaičiuoti, kiek ir kokių medžiagų sunaudota remontuojant šią patalpų dalį. Šiuo atveju visos remonto išlaidos, tarp jų ir sumos, sumokėtos už kitų organizacijų suteiktas paslaugas, priskiriamos įmonės veiklos sąnaudoms;

14.2. proporciniu išlaidų priskyrimo būdu – kai remontuojama didesnė patalpų dalis, negu panaudojama įmonės veikloje. Remonto išlaidos, tarp jų ir sumos, sumokėtos už kitų organizacijų suteiktas paslaugas, gamybos veiklos sąnaudoms priskiriamos atsižvelgiant į įmonės veikloje panaudojamą patalpų dalį (procentą), tačiau ne didesnę už nurodytą įmonės vadovo įsakyme.

Prie įmonės veiklos sąnaudų priskiriamos remonto išlaidos turi būti pagrįstos juridinę galią turinčiais dokumentais.

_____________