LIETUVOS RESPUBLIKOS
HIPOTEKOS ĮSTAIGŲ STEIGIMO ĮSTATYMO PAKEITIMO
Į S T A T Y M A S
1997 m. birželio 10 d. Nr. VIII-252
Vilnius
(Žin., 1996, Nr.100-2266)
1 straipsnis. Lietuvos Respublikos hipotekos įstaigų steigimo įstatymo nauja redakcija
Įstatymo pavadinime vietoj žodžio „įstaigų“ įrašyti žodį „registro“, pakeisti įstatymą ir jį išdėstyti taip:
„LIETUVOS RESPUBLIKOS
HIPOTEKOS REGISTRO STEIGIMO
ĮSTATYMAS
1 straipsnis. Hipotekos registro steigimas
1. Turto įkeitimo teisei registruoti įsteigiamas Lietuvos Respublikos hipotekos registras (toliau – Hipotekos registras), kuris yra valstybės pagrindinis registras ir susideda iš centrinio hipotekos registro bei vietinių hipotekos registrų.
2. Teisingumo ministerija vykdo Hipotekos registro steigėjo funkcijas ir iki 1998 m. sausio 1 d. atlieka organizacinius vietinių hipotekos registrų kūrimo darbus, suformuoja automatizuotą duomenų bazę, perimdama duomenis apie turto įkeitimus, įregistruotus turto registravimo įstaigose iki 1998 m. sausio 1 d. Vietinius hipotekos registrus tvarko apylinkių teismų hipotekos skyriai (toliau - hipotekos skyriai), steigiami Teismų įstatymo nustatyta tvarka.
3. Teisingumo ministerija iki 1997 m. liepos 1 d. parengia Hipotekos registro nuostatus ir pateikia juos tvirtinti Vyriausybei.
5. Hipotekos skyriai nuo 1998 m.sausio 1 d. palaipsniui pradeda vykdyti Teismų įstatyme, Hipotekos įstatyme ir kituose įstatymuose bei Hipotekos registro nuostatuose nustatytas funkcijas. Hipotekos skyrių ir vietinių hipotekos registrų steigimo etapus nustato teisingumo ministras.Steigti hipotekos skyrius ir vietinius hipotekos registrus visoje Lietuvos Respublikoje turi būti baigta iki 2000 m. sausio 1 d.
2 straipsnis. Duomenų perdavimo hipotekos skyriams tvarka
1. Turto registravimo įstaigos perduoda duomenis apie turto įkeitimus tam hipotekos skyriui, kurio veiklos teritorijoje buvo įregistruotas turto įkeitimas.
3 straipsnis. Žalos atlyginimas
4 straipsnis. Turto įkeitimo teisės, atsiradusios iki 1998 m. sausio 1 d., perregistravimas į hipoteką
Turto įkeitimo teisė, atsiradusi iš turto įkeitimo sutarties, įregistruotos turto registravimo įstaigoje iki 1998 m. sausio 1 d., gali būti perregistruojama į hipoteką iki 1998 m. balandžio 1 d. Įkeitimo teisę perregistruoja hipotekos skyriai,kai kreditoriai pateikia užpildytus ir jų pasirašytus hipotekos lakštus kartu su turto registravimo įstaigose įregistruotais turto įkeitimo sutarčių originalais Hipotekos įstatymo nustatyta tvarka. Perregistruojant turto įkeitimą į hipoteką, turtu apsaugomos skolos suma hipotekos lakšte nenurodoma.
5 straipsnis. Kreditorių reikalavimų tenkinimo eiliškumas ir tvarka
1. Kreditorių, perregistravusių turto įkeitimo teisę, atsiradusią iš turto registravimo įstaigoje iki 1998 m. sausio 1 d. įregistruotos turto įkeitimo sutarties, reikalavimai iš įkeisto turto vertės tenkinami Hipotekos įstatymo nustatyta tvarka. Jei iki 1998 m. sausio 1 d. turto registravimo įstaigoje buvo įregistruoti keli to paties turto įkeitimai, perregistruojant įkeitimo teisę į hipoteką, kreditoriams nustatomas tos pačios eilės pirmumas, o jų reikalavimai iš įkeisto turto vertės tenkinami proporcingai jų reikalavimų sumai.
2. Kilus ginčui dėl šio straipsnio 1 dalyje nurodytiems kreditoriams negrąžintos skolos dydžio, hipotekos teisėjas atsisako tenkinti kreditoriaus reikalavimus ne ginčo tvarka ir priima motyvuotą nutartį. Šiais atvejais kreditorius dėl reikalavimų tenkinimo iš įkeisto turto vertės turi kreiptis į apylinkės teismą su ieškiniu.Jei apylinkės teismas patenkina kreditoriaus ieškinį, jo reikalavimai tenkinami kaip hipotekos kreditoriaus reikalavimai.
6 straipsnis. Centrinis hipotekos registras
1. Centrinio hipotekos registro steigėjo ir tvarkytojo funkcijas vykdo Teisingumo ministerija ar jos įgaliota institucija, kuri iki 1998 m. sausio 1 d. atlieka organizacinius centrinio hipotekos registro kūrimo darbus, nustato duomenų srautų judėjimo tarp centrinio hipotekos registro ir vietinių hipotekos registrų tvarką.
2. Hipotekos registro duomenų originalai (turintys juridinę galią duomenys) kaupiami ir saugomi centriniame hipotekos registre, o šių duomenų kopijos – vietiniuose hipotekos registruose.
3. Fizinių ir juridinių asmenų patirtą žalą dėl klaidų hipotekos registre, atsiradusių tvarkant centrinį hipotekos registrą, atlygina valstybė įstatymų nustatyta tvarka. Žala išieškoma teismine tvarka. Valstybei civilinėse bylose dėl žalos atlyginimo atstovauja Teisingumo ministerija.
4. Priteistos atlygintinos žalos suma išieškoma iš centrinio hipotekos registro tvarkymo įstaigos lėšų, o jei ši įstaiga neturi pakankamai lėšų žalai atlyginti, – iš valstybės biudžeto.