LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
N U T A R I M A S
DĖL AKCINĖS BENDROVĖS „MAŽEIKIŲ NAFTA“ ŪKINĖS-FINANSINĖS VEIKLOS UŽTIKRINIMO PROGRAMOS PATVIRTINIMO
1998 m. rugsėjo 10 d. Nr. 1096
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių turto privatizavimo įstatymo (Žin., 1997, Nr. 107–2688) 7 straipsniu, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:
Patvirtinti Akcinės bendrovės „Mažeikių nafta“ ūkinės-finansinės veiklos užtikrinimo programą (pridedama).
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
1998 m. rugsėjo 10 d. nutarimu Nr. 1096
AKCINĖS BENDROVĖS „MAŽEIKIŲ NAFTA“ ŪKINĖS-FINANSINĖS VEIKLOS UŽTIKRINIMO PROGRAMA
PROGRAMOS OBJEKTAS
1. Naftos perdirbimas ir jos produktų gamyba – viena iš strateginių energetikos komplekso šakų, ypač svarbi visam Lietuvos ūkiui. Paskutiniuosius 2 metus ši pramonės šaka pasiekė gerų rezultatų. 1997 metais pagaminta produkcijos už 2,4 mlrd. litų, o 1998 metais numatoma už 2,9 mlrd. litų. Išleidžiama produkcija (neetiliuotas didelio oktaninio skaičiaus benzinas, negausūs sieros dyzeliniai ir reaktyviniai degalai, kelių bitumas) jau šiandien atitinka Europos Sąjungoje galiojančius kokybės reikalavimus. Nepertraukiamas bendrovės darbas leidžia apsaugoti Lietuvos vartotojus nuo pernelyg didelių naftos produktų kainų, jų kitimo, sumažinti naftos produktų importą, o nuolat didėjanti naftos perdirbimo apimtis – vis daugiau naftos produktų eksportuoti.
Šiuo metu trečdalis pagaminamų akcinėje bendrovėje produktų realizuojami Lietuvoje (80 procentų šalies poreikio), du trečdaliai produkcijos eksportuojama į Vakarų ir Rytų rinkas. Bendrovė yra viena didžiausių šalyje mokesčių mokėtojų. 1997 metais surinkta ir sumokėta į Lietuvos valstybės biudžetą 1 mlrd. 200 mln. litų, per aštuonis 1998 metų mėnesius – 800 mln. litų.
2. Tokių gerų rezultatų pasiekta dėl to, kad akcinė bendrovė, užuot perdirbusi žaliavą, pradėjo pirkti, perdirbti nuosavą naftą ir realizuoti jos produktus, išsprendusi apyvartinių lėšų formavimo problemą – 1997 metų rugsėjo mėnesį išleidusi 76 mln. JAV dolerių euroobligacijų emisiją, kurios trukmė – 3 metai. Tačiau sutartyje yra numatyta, kad investuotojai turi teisę po metų pareikalauti išpirkti šią obligacijų emisiją. Kilus finansinei krizei Rusijoje, investuotojai pasinaudojo šia teise ir pareikalavo išpirkti vertybinių popierių už 73 mln. JAV dolerių 1998 m. rugsėjo 11 dieną.
3. Visos bendrovės lėšos šiuo metu yra apyvartoje. Bendrovė rengėsi galimam perfinansavimui ir turėjo banko „CS First Boston“ garantijas, kad bus suteiktos lėšos obligacijoms išpirkti anksčiau laiko. Plečiantis finansinei krizei Rusijoje, bankas nebegali vykdyti savo įsipareigojimų, todėl skubiai būtina rasti lėšų vertybiniams popieriams išpirkti.
Skubiai nepriėmus sprendimų ir nenumačius priemonių, padėsiančių toliau plėtoti įmonės ūkinę veiklą ir spręsti laikinus finansinius sunkumus, iškyla reali grėsmė, kad:
3.1. akcinė bendrovė nebepirks daugiau žaliavų, perdirbs turimas atsargas ir kaups pajamas obligacijoms išpirkti, t. y. liausis veikusi kaip ūkio subjektas;
PROGRAMOS TIKSLAS
4. Šios programos tikslas – užtikrinti, kad akcinėje bendrovėje efektyviai būtų naudojamos gaunamos apyvartinės lėšos naftos perdirbimo apimčiai 1998 metais plėsti ir veiklos pelningumui didinti.
Atsižvelgiant į Rusijos ir Azijos valstybių finansinių rinkų krizės galimus padarinius, taip pat į tai, kad investuotojai pareikalavo išpirkti anksčiau laiko kintamosios palūkanų normos vertybinius popierius, akcinei bendrovei „Mažeikių nafta“ 3 mėnesiams būtina paskolinti iš Privatizavimo fondo reikiamą lėšų sumą.
PROGRAMOS UŽDAVINIAI IR LĖŠŲ POREIKIS
5. Esant griežtai ekonominei konkurencijai, akcinė bendrovė „Mažeikių nafta“ turi sugebėti:
5.3. plėsti veiklą ir dar labiau įsitvirtinti Lietuvos bei kaimyninių valstybių naftos produktų rinkose;
5.4. toliau aktyviai ieškoti investicijų, kurių reikia bendrovės tolesnio rekonstravimo darbams organizuoti;
6. Akcinė bendrovė „Mažeikių nafta“ 1997 metais išleido 76 mln. JAV dolerių kintamosios palūkanų normos euroobligacijų emisiją (jos trukmė – 3 metai) apyvartinėms lėšoms formuoti. Obligacijų emisijos organizatorius bei platintojas yra bankas „CS First Boston“.
Pagal sutarties sąlygas investuotojai turėjo teisę pareikalauti išpirkti šią emisiją po vienerių metų. Kilus finansinei krizei Rusijoje ir Azijos valstybėse, investuotojai pasinaudojo šia teise ir pareikalavo išpirkti anksčiau laiko vertybinių popierių už 73 mln. JAV dolerių (vertybiniai popieriai turėjo būti išpirkti 2000 metų rugsėjo mėnesį).
Kadangi vertybinių popierių išpirkimo laikas ribotas, šiai programai įgyvendinti reikia mažiausiai 63 mln. JAV dolerių.
VEIKSMŲ PLANAS
REZULTATAI