LIETUVOS RESPUBLIKOS KONKURENCIJOS TARYBA

 

N U T A R I M A S

DĖL PRAŠYMO SUTEIKTI ATSKIRĄJĄ IŠIMTĮ SUTARČIAI TARP AB „AKMENĖS CEMENTAS“ IR UAB „CEMEKA“

 

2001 m. spalio 12 d. Nr. 122

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos konkurencijos taryba 2001 m. spalio 11 d. posėdyje išnagrinėjo AB „Akmenės cementas“ ir UAB „Cemeka“ 2001 m. liepos 17 d. Konkurencijos taryboje įregistruotą prašymą suteikti atskirąją išimtį.

Konkurencijos taryba nustatė:

Vadovaujantis Lietuvos Respublikos konkurencijos įstatymo Nr. VII-1099 (Žin., 1999, Nr. 30-856) 8 straipsnio 1 dalimi, AB „Akmenės cementas“, registruota adresu: J. Dalinkevičiaus g. 2, LT-5464 Naujoji Akmenė, įmonės kodas 5300914, ir UAB „Cemeka“, registruota adresu: J. Dalinkevičiaus g. 2, LT-5464 Naujoji Akmenė, įmonės kodas 2221412, kreipėsi su prašymu suteikti atskirąją išimtį šių įmonių susitarimui. Susitarimas nustato šalių teises ir pareigas, susijusias su AB „Akmenės cementas“ įvairių rūšių cemento platinimu, bei numato vertikalaus pobūdžio konkurencijos ribojimus, kurie patenka į Konkurencijos įstatymo 5 straipsnio reglamentavimo sritį: UAB „Cemeka“ suteikiama išimtinė teisė pirkti AB „Akmenės cementas“ produkciją ir realizuoti ją Lietuvos Respublikos rinkoje.

Atskirąją išimtį prašoma suteikti iki ilgalaikės sutarties, kuri galioja nuo 1993 metų ir buvo pratęsta 1998 m., galiojimo pabaigos, t. y. 2003 12 31.

Kartu su prašymu buvo pateiktos AB „Akmenės cementas“ ir UAB „Cemeka“ 1993 m. gruodžio 15 d. „Generalinė distribucinė sutartis“ ir 1998 m. kovo 31 d. „Pirkimo pardavimo sutartis Nr. 98 CEM-1“.

Nagrinėjamo susitarimo veikiama rinka – cemento rinka Lietuvos Respublikoje. Susitarime numatyti vertikalūs ribojimai tiesiogiai daro įtaką AB „Akmenės cementas“ gaminamo cemento didmeninio platinimo rinkai.

Susitarimą sudarančių ūkio subjektų cemento rinkos dalis 2000 m. sudaro apie 56 procentus.

Parodydamos, kad prašymas suteikti atskirąją išimtį tenkina Konkurencijos įstatymo 6 straipsnio reikalavimus, bendrovės pateikė šiuos paaiškinimus:

– nurodomos investicijos į platinimo sistemos išvystymą (nauji platinimo terminalai, specializuoto autotransporto – cementovežių įsigijimas);

– nurodoma galimybė pirkėjams pirkti visas cemento rūšis ne tik Naujojoje Akmenėje, bet ir Kaune bei Vilniuje;

– nurodoma galimybė pristatyti cementą pirkėjui specializuotu transportu;

– nurodomi kiti privalumai, kurie leidžia pagerinti prekių paskirstymą, tokie kaip: garantuojamos kokybės visų cemento rūšių viso asortimento pateikimas vartotojams, tiekimo pirkėjams patikimumas bei stabilumas, kvalifikuotas pirkėjų konsultavimas;

– nurodoma platinimo kaštų ekonomija dėl išimtinio tiekimo – santykinai mažesnės pridėtinės ir sertifikavimo priežiūros išlaidos, tenkančios platinamos produkcijos vienetui, bei transportavimo sistemos racionalizavimas.

Konkurencijos taryba konstatavo:

AB „Akmenės cementas“ ir UAB „Cemeka“ prašyme suteikti atskirąją išimtį nurodomi išimtinio tiekimo įsipareigojimai ir teritorijos paskyrimas distributoriui yra vertikalieji apribojimai, kurie patenka į Konkurencijos įstatymo Nr. VII-1099 5 straipsnio reguliavimo sritį. Nors nagrinėjami vertikalieji apribojimai patenka į 1999 m. gruodžio 27 d. Konkurencijos tarybos nutarimu Nr. 38 suteiktą „Bendrąją išimtį vertikaliesiems susitarimams taikant Lietuvos Respublikos konkurencijos įstatymo 5, 6 ir 7 straipsnius“ (Žin., 1999, Nr. 110-3253), tačiau nurodyta bendroji išimtis AB „Akmenės cementas“ ir UAB „Cemeka“ susitarimui negali būti taikoma, nes kiekvienos iš šių įmonių rinkos dalis viršija 30 procentų. Tai, kad bendroji išimtis netaikoma, nepanaikina galimybės, kad šiam susitarimui gali būti suteikta atskiroji išimtis pagal Konkurencijos įstatymo 8 straipsnį, jeigu susitarimas tenkina Konkurencijos įstatymo 6 straipsnyje numatytų sąlygų visumą.

Iš esmės AB „Akmenės cementas“ ir UAB „Cemeka“ prašo suteikti atskirąją išimtį ilgalaikiai sutarčiai užbaigti. Šių ūkio subjektų sutartis, numatanti vertikaliuosius apribojimus, buvo sudaryta 1993 12 30, atnaujinta 1998 m. kovo 31 d. ir pasibaigia 2003 12 31. Sutarties sudarymo ir atnaujinimo metu nagrinėjami vertikalieji apribojimai nebuvo reguliuojami tuo metu galiojusio 1992 m. rugsėjo 15 d. priimto Lietuvos Respublikos konkurencijos įstatymo Nr. I-2878 (Žin., 1992, Nr. 29(1)-841; 1993, Nr. 52-1001; 1995, Nr. 59-1479).

Nagrinėjamame susitarime AB „Akmenės cementas“ išimtinio tiekimo įsipareigojimas ir teritorijos paskyrimas UAB „Cemeka“ yra susiejamas su UAB „Cemeka“ pareiga įsigyti ir išplatinti apibrėžtą AB „Akmenės cementas“ gaminamo įvairių rūšių cemento kiekį. Šių įsipareigojimų įvykdymui buvo padarytos ilgalaikės investicijos į platinimo sistemos sukūrimą ir išvystymą. Svarbūs įmonių interesai yra susiję su ilgalaikių investicijų atsipirkimui būtinu laikotarpiu, kuris apibrėžiamas sutarties galiojimo trukme.

Faktinė nagrinėjamo susitarimo vykdymo analizė parodė, kad per susitarimo laikotarpį buvo padarytos reikšmingos investicijos į platinimo tinklo kūrimą, terminalų sistemos kūrimą ir jų atnaujinimą, specializuoto autotransporto įsigijimą, kokybės sertifikavimo ir logistikos sistemas, rinkodaros funkcijų vykdymą bei į platinimo tinklo veikimo efektyvumą. Padarytos investicijos užtikrino stabilų ir ritmingą garantuotos kokybės cemento tiekimą galutiniams vartotojams.

Nagrinėjamame susitarime nėra kitų konkurencijos apribojimų.

Nagrinėjamas susitarimas neriboja konkurencijos su iš kitų cemento gamintojų importo pagrindu platinama produkcija Lietuvos Respublikos cemento rinkoje.

Vadovaudamasi Konkurencijos įstatymo Nr. VIII-1099 6 straipsniu, 8 straipsnio 2 ir 3 dalimi,

Konkurencijos taryba nutarė:

1. Suteikti atskirąją išimtį AB „Akmenės cementas“ ir UAB „Cemeka“ susitarimui pagal prašyme ir kartu su prašymu pateiktose sutartyse numatytas sąlygas. Atskiroji išimtis suteikiama nuo 2001 m. spalio 12 d.

2. Šio nutarimo rezoliucinės dalies 1 punkte nustatyta atskiroji išimtis suteikiama iki 2003 12 31.

3. Atskiroji išimtis suteikiama su sąlyga, kad sutarties galiojimo metu UAB „Cemeka“ parengia ir taiko visiems klientams viešai prieinamą ir atskirų ūkio subjektų nediskriminuojančią kainų bei nuolaidų politiką.

4. Konkurencijos taryba gali pakeisti arba panaikinti šį nutarimą suteikti atskirąją išimtį, jeigu pasikeis bent viena iš aplinkybių, dėl kurių buvo priimtas nutarimas suteikti išimtį.

 

 

PIRMININKAS                                                                                                       R. STANIKŪNAS

______________