LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL TEISINGUMO MINISTRO 2003 M. LIEPOS 2 D. ĮSAKYMO NR. 194 „DĖL PATAISOS ĮSTAIGŲ VIDAUS TVARKOS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2005 m. gruodžio 23 d. Nr. 1R-415

Vilnius

 

1. Pakeičiu Pataisos įstaigų vidaus tvarkos taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2003 m. liepos 2 d. įsakymu Nr. 194 „Dėl Pataisos įstaigų vidaus tvarkos taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2003, Nr. 76-3498):

1.1. Išdėstau 68 punktą taip:

68. Paskatinimas, kuriuo nuteistasis perkeliamas iš paprastosios grupės į lengvąją grupę, skiriamas pataisos įstaigos direktoriaus nutarimu (9 priedas). Šiuo nutarimu įforminamas ir pakartotinis nuteistojo perkėlimas iš paprastosios grupės į lengvąją grupę.“

1.2. Išdėstau 70 punktą taip:

70. Nuobaudos, kuriomis nuteistieji, sistemingai pažeidinėjantys arba itin piktybiškai pažeidę režimą, perkeliami iš paprastosios į drausmės grupę arba jiems panaikinama anksčiau paskirta paskatinimo priemonė – perkėlimas iš paprastosios grupės į lengvąją grupę, skiriamos pataisos įstaigos direktoriaus nutarimu (11 priedas). Šios nuobaudos skiriamos tik tais atvejais, kai yra pataisos įstaigos Drausmės komisijos teikimas (12 priedas).“

1.3. Išdėstau 83 punktą taip:

83. Nuteistiesiems, kurie neturi teisės gauti perduodamų siuntinių ir smulkiųjų paketų su spauda, atnešti perduodami siuntiniai ir smulkieji paketai su spauda nepriimami.

Asmuo, atnešęs perduodamą siuntinį ar smulkųjį paketą su spauda, pateikia biuro darbuotojui asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, užpildo prašymo dėl perduodamo siuntinio ar smulkiojo paketo su spauda perdavimo blanką (21 priedas) dviem egzemplioriais ir pasirašo. Biuro darbuotojas, patikrinęs Nuteistojo pasimatymų, gautų pašto bei perduodamų siuntinių ir smulkiųjų paketų su spauda apskaitos kortelę (3 priedas) ir įsitikinęs, kad nuteistasis turi teisę gauti perduodamą siuntinį ar smulkųjį paketą su spauda, asmens, atnešusio perduodamą siuntinį ar smulkųjį paketą su spauda, akivaizdoje patikrina, ar jame nėra kitų daiktų, išskyrus spaudą, drabužius ir avalynę. Jeigu yra kitų daiktų, išskyrus spaudą, drabužius ir avalynę, biuro darbuotojas išbraukia juos iš rašytinio prašymo abiejų egzempliorių.

Patikrinęs perduodamo siuntinio ar smulkiojo paketo su spauda turinį, biuro darbuotojas pirmąjį rašytinio prašymo egzempliorių su savo parašu, patvirtinančiu, kad perduodamas siuntinys ar smulkusis paketas su spauda priimtas, grąžina siuntinį ar smulkųjį paketą su spauda atnešusiam asmeniui. Antrąjį rašytinio prašymo egzempliorių po to, kai jį pasirašo perduodamą siuntinį ar smulkųjį paketą su spauda gavęs nuteistasis, biuro darbuotojas įsega į prašymų dėl siuntinių ar smulkiųjų paketų su spauda perdavimo nuteistiesiems segtuvą. Nuteistajam paprašius, iki perduodamo siuntinio ar smulkiojo paketo su spauda įteikimo pataisos įstaigos darbuotojo akivaizdoje jam leidžiama patikrinti, ar prašyme perduoti siuntinį ar smulkųjį paketą su spauda nurodyti daiktai ir jam perduodami daiktai sutampa.“

1.4. Išdėstau 84 punktą taip:

84. Iš pašto įstaigų pašto siuntiniai ir smulkieji paketai nepriimami, jeigu:

84.1. jie gauti nuteistųjų, kurie neturi teisės gauti pašto siuntinių ir smulkiųjų paketų su spauda, vardu;

84.2. vienas pašto siuntinys sveria daugiau kaip 10 kilogramų;

84.3. jie gauti nuteistųjų, kurie paleisti iš laisvės atėmimo vietos, vardu;

84.4. jeigu jie gauti nuteistojo, kuris mirė, vardu.

Pašto siuntiniai ir smulkieji paketai su spauda nuteistiesiems, kurie turi teisę juos gauti, tačiau yra perkelti į kitas pataisos įstaigas, priimami, bet neatidaromi, netikrinami ir tuoj pat persiunčiami į nuteistųjų perkėlimo vietą pataisos įstaigos sąskaita.

Pašto siuntinys ar smulkusis paketas su spauda, išskyrus šiame punkte numatytą atvejį, atidaromas ir patikrinamas, ar jame nėra kitų daiktų, išskyrus spaudą, drabužius ir avalynę. Pašto siuntinys ar smulkusis paketas su spauda atidaromas ir patikrinamas nuteistojo, kurio vardu jis gautas, akivaizdoje.“

1.5. Išdėstau 87 punktą taip:

87. Pataisos įstaigų administracija gali priimti drabužių labdaros siuntas.“

1.6. Pripažįstu netekusiu galios 88 punktą.

1.7. Išdėstau 89 punktą taip:

89. Drabužių labdaros siuntos nuteistiesiems iš labdaros teikėjų, numatytų Lietuvos Respublikos labdaros ir paramos įstatyme (Žin., 1993, Nr. 21-506; 2000, Nr. 61-1818), priimamos šio įstatymo nustatyta tvarka, prieš tai suderinus su pataisos įstaigos direktoriumi arba jį pavaduojančiu pareigūnu.

Drabužių labdaros siuntos atiduodamos į pataisos įstaigos sandėlius ir saugyklas, užtikrinant buhalterinę apskaitą. Labdaros siuntas nuteistiesiems paskirsto pataisos įstaigos administracija, vadovaudamasi socialinio teisingumo principu ir atsižvelgdama į būtinybę tenkinti nuteistojo minimalius socialinius poreikius. Įteikiant labdaros siuntas nuteistiesiems, gali dalyvauti labdaros teikėjų atstovai. Įteikus nuteistiesiems labdaros siuntą, labdaros teikėjui, jam pageidaujant, pataisos įstaiga išduoda pažymėjimą.“

1.8. Išdėstau 90 punktą taip:

90. Už neteisėtą, nuslėptą nuo patikrinimo Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso uždraustų daiktų ir reikmenų perdavimą arba bandymą juos perduoti nuteistiesiems asmenys atsako pagal Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodeksą, jeigu savo pobūdžiu šis teisės pažeidimas pagal Lietuvos Respublikos baudžiamąjį kodeksą neužtraukia baudžiamosios atsakomybės.

Pataisos įstaigos direktorius privalo užtikrinti, kad kiti daiktai, išskyrus spaudą, drabužius ir avalynę, nuteistiesiems nepatektų. Rasti kiti daiktai, išskyrus spaudą, drabužius ir avalynę, perduodami saugoti, greitai gendantys daiktai ir maisto produktai, sunaikinami šių taisyklių 59 punkte nustatyta tvarka.“

1.9. Išdėstau 95 punktą taip:

95. Už neteisėtą, nuslėptą nuo patikrinimo Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso uždraustų daiktų ir reikmenų perdavimą arba bandymą juos perduoti nuteistiesiems asmenys atsako pagal Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodeksą, jeigu savo pobūdžiu šis teisės pažeidimas pagal Lietuvos Respublikos baudžiamąjį kodeksą neužtraukia baudžiamosios atsakomybės.

Pataisos įstaigos direktorius privalo užtikrinti, kad daiktai ir reikmenys, kuriuos nuteistiesiems draudžiama turėti, jiems nepatektų.“

1.10. Pripažįstu netekusiu galios 110 punktą.

1.11. Išdėstau 113 punktą taip:

113. Už neteisėtą, nuslėptą nuo patikrinimo Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso uždraustų daiktų ir reikmenų perdavimą arba bandymą juos perduoti nuteistiesiems asmenys atsako pagal Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodeksą, jeigu savo pobūdžiu šis teisės pažeidimas pagal Lietuvos Respublikos baudžiamąjį kodeksą neužtraukia baudžiamosios atsakomybės.

Pataisos įstaigos direktorius privalo užtikrinti, kad daiktai ir reikmenys, kuriuos nuteistiesiems draudžiama turėti, jiems nepatektų.“

1.12. Išdėstau XXVII skyriaus antraštę taip:

 

XXVII. NUTEISTŲJŲ TELEVIZORIŲ, KOMPIUTERIŲ, VAIZDO MAGNETOFONŲ, RADIJO IMTUVŲ, KOMPIUTERINIŲ ŽAIDIMŲ APARATŲ BEI KITŲ DAIKTŲ NAUDOJIMOSI TVARKA“

 

 

1.13. Išdėstau 173 punktą taip:

173. Nuteistiesiems, išskyrus laisvės atėmimo bausmę atliekančius pataisos įstaigose drausmės grupės laikymo sąlygomis, leidžiama naudotis sutuoktinio, sugyventinio arba artimųjų giminaičių perduotais televizoriais, kompiuteriais, vaizdo magnetofonais, radijo imtuvais, kompiuterinių žaidimų aparatais, kompaktinių diskų grotuvais, muzikos instrumentais, kasetėmis su vaizdo įrašu bei kompaktiniais diskais grotuvams ir kompaktinių žaidimų aparatams, taip pat kitomis informacijos ir duomenų laikmenomis, buitiniais šaldytuvais ir patalyne, jeigu nuteistasis raštu atsisako Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso 173 straipsnio 2 dalyje numatytos patalynės.“

1.14. Išdėstau 175 punktą taip:

175. Iš nuteistųjų, sistemingai pažeidinėjančių naudojimosi televizoriais, vaizdo magnetofonais, radijo imtuvais, kompiuterinių žaidimų aparatais ir kitais šių taisyklių 173 punkte nurodytais daiktais tvarką, taip pat iš perkeltų į drausmės grupę nuteistųjų šie daiktai motyvuotu pataisos įstaigos direktoriaus nutarimu (28 priedas) paimami ir saugomi pataisos įstaigoje. Paimti daiktai grąžinami juos perdavusiems asmenims pagal jų arba nuteistojo rašytinį pareiškimą, arba nuteistajam, kai jis perkeliamas į paprastąją grupę arba baigė atlikti bausmę, arba yra atleistas nuo bausmės.“

1.15. Išdėstau 200 punktą taip:

200. Pataisos įstaigos direktoriaus pavaduotojas turi teisę skirti nuteistiesiems Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso 140 straipsnio 1 dalies 1, 2, 3, 4 ir 6 punktuose nustatytas paskatinimo priemones.“

1.16. Išdėstau 8 priedą taip:

 

„Pataisos įstaigų vidaus tvarkos taisyklių

8 priedas

 

(Lietuvos valstybės herbas)

 

____________________________________________________________

(pataisos įstaigos pavadinimas)

____________________________________________________________

(pataisos įstaigos duomenys)

 

___________________________________

          (nuteistojo artimojo vardas ir pavardė)

___________________________________

                                     (adresas)

 

PRANEŠIMAS

APIE NUTEISTOJO ATVYKIMĄ Į BAUSMĖS ATLIKIMO VIETĄ
IR JO KAI KURIAS TEISES

 

200_-___-___ Nr. ____

 

Pranešame, kad Jūsų _______________________________________________________________

                                                                                      (giminystės ryšys, nuteistojo vardas ir pavardė)

nuo 200__ m. ___________ ___ d. atlieka laisvės atėmimo bausmę__________________________

_______________________________________________________________________________ .

(pataisos įstaigos pavadinimas)

 

Nuteistasis turi teisę:

1. Siųsti ir gauti laiškus, neribojant jų kiekio.

2. Gauti pinigines perlaidas ir siųsti jas giminaičiams, neribojant piniginių perlaidų kiekio.

3. Gauti neribotą kiekį smulkiųjų paketų su spauda.

4. Gauti per šešis mėnesius vieną pašto arba perduodamą drabužių, avalynės siuntinį.

5. Gauti per _______________________________________ vieną trumpalaikį, iki 4 valandų

(nurodomas laikotarpis)

trukmės, ir vieną ilgalaikį, iki 2 parų trukmės, pasimatymus. Asmenys, atvykę į pasimatymą, gali vaišinti nuteistąjį maisto produktais. Ilgalaikiai pasimatymai suteikiami tiktai susitikimams su sutuoktiniu, sugyventiniu ir artimaisiais giminaičiais (tėvais, vaikais, seneliais, vaikaičiais, broliais, seserimis). Ilgalaikis pasimatymas taip pat suteikiamas susitikimui su asmeniu, su kuriuo nuteistasis turi bendrą vaiką, jeigu nei nuteistasis, nei šis asmuo nėra susituokęs su kitu asmeniu arba neturi sugyventinių. Už naudojimąsi pasimatymų patalpomis mokestis neimamas. Asmenys, atvykę į pasimatymą su nuteistuoju, privalo pateikti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, taip pat gimimo liudijimą – kai reikia nustatyti tėvystės (motinystės) ryšį, santuokos liudijimą – kai reikia nustatyti atvykusio asmens šeimos teisinį santykį su nuteistuoju, dokumentą apie partnerystę, įregistruotą įstatymų nustatyta tvarka, – kai reikia nustatyti atvykusio asmens partnerystės teisinį santykį su nuteistuoju.

6. Vieną kartą per__________________________________________ paskambinti telefonu.

(nurodomas laikotarpis)

Skambinimo telefonu išlaidas apmoka pats nuteistasis.

Apie pasimatymo rūšį, datą ir apie teisę gauti papildomus pasimatymus, nenurodytus 5 punkte, Jums praneš pats nuteistasis.

 

Daiktų ir reikmenų, kuriuos draudžiama turėti nuteistiesiems, sąrašas:

1. Daiktai, gaminiai ir medžiagos, kurių civilinė apyvarta uždrausta.

2. Visų rūšių šaunamieji ir nešaunamieji ginklai, šaudmenys ir sprogmenys, ginklų, šaudmenų ir sprogmenų aprašymai, dujų balionėliai (išskyrus vienkartinius žiebtuvėlius).

3. Visų rūšių transporto priemonės.

4. Pinigai, vertingi daiktai, vertybiniai popieriai.

5. Optiniai prietaisai.

6. Garso magnetofonai, televizoriai, kurių ekranų įstrižainės didesnės kaip 51 centimetras, telefonai (jų dalys ir priedai), radijo ryšio priemonės.

7. Laikrodžiai iš brangiųjų metalų.

8. Visų rūšių alkoholiniai gėrimai, kvepalai, odekolonai ir kiti gaminiai, kurių sudėtyje yra etilo alkoholio.

9. Narkotinės, psichotropinės ir toksinės medžiagos, jų pirmtakai, stipriai veikiantys medikamentai, taip pat medicininės paskirties daiktai – be gydytojo leidimo.

10. Rašomosios mašinėlės, dauginimo ir kopijavimo aparatai.

11. Peiliai, skutimosi priemonės (išskyrus elektrines ir mechanines bei skutimosi aparatus su kasetėmis) ir kiti aštriabriauniai bei smailūs daiktai.

12. Šaltkalvio, staliaus ir kiti įrankiai.

13. Kortos.

14. Fotoaparatai, vaizdo ir kino kameros, fotomedžiagos, chemikalai.

15. Dokumentai (išskyrus teisės aktų tekstus, baudžiamosios bylos medžiagos, nuosprendžių, nutarčių ir nutarimų nuorašus ar kopijas, valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų, pareigūnų ir tarnautojų, visuomeninių organizacijų bei tarptautinių institucijų atsakymus, atiduotų saugoti pinigų, vertingų daiktų kvitus).

16. Topografiniai žemėlapiai, kompasai.

17. Karinė ir kitokia uniforma, jos reikmenys.

18. Kopijavimo popierius.

 

PASTABOS:

1. Perduodamas siuntinys neturi sverti daugiau kaip 15 kilogramų. Pašto siuntinys neturi sverti daugiau kaip 10 kilogramų. Asmuo, atnešęs perduodamą siuntinį, privalo pateikti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.

2. Rasti kiti daiktai, išskyrus spaudą, drabužius ir avalynę, nuteistajam neįteikiami, greitai gendantys daiktai ir maisto produktai sunaikinami.

 

Direktorius                 _______________              _______________________

                                                             (parašas)                                     (vardas ir pavardė)“

 

 

1.17. Įrašau 9 priede vietoj skaičiaus „11“ skaičių „10“.

2. Nustatau, kad šio įsakymo 1.3–1.8, 1.10, 1.12–1.14 ir 1.16 punktai įsigalioja nuo 2006 m. sausio 1 d.

 

 

 

TEISINGUMO MINISTRAS                                                                 GINTAUTAS BUŽINSKAS