LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
N U T A R I M A S
DĖL VALSTYBINIO SOCIALINIO DRAUDIMO ĮMOKŲ APSKAIČIAVIMO IR MOKĖJIMO LAIKINOSIOS TVARKOS
1991 m. liepos 29 d. Nr. 302
Vilnius
Vykdydama Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos 1991 m. gegužės 21 d. nutarimą „Dėl Valstybinio socialinio draudimo įstatymo įsigaliojimo“, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:
Patvirtinti Valstybinio socialinio draudimo įmokų apskaičiavimo ir mokėjimo laikinąją tvarką (pridedama).
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
1991 m. liepos 29 d. nutarimu Nr. 302
VALSTYBINIO SOCIALINIO DRAUDIMO ĮMOKŲ APSKAIČIAVIMO
IR MOKĖJIMO LAIKINOJI TVARKA
1. Visi draudėjai, turintys mokėti valstybinio socialinio draudimo įmokas už apdraustuosius, taip pat individualių (personalinių) įmonių savininkai ir ūkininkai privalo registruotis Valstybinio socialinio draudimo valdybos teritoriniuose skyriuose.
Įmonių rejestro tvarkytojas (Ekonomikos ministerija, aukštesniosios pakopos savivaldybės valdymo organas) duomenis apie įregistruotas įmones privalo pateikti Valstybinio socialinio draudimo valdybos teritoriniam skyriui per 10 dienų nuo įmonės įregistravimo dienos.
Lietuvos bankų įstaigos atidaro įmonių, įstaigų ir organizacijų sąskaitas tik pateikus dokumentą apie jų įregistravimą Valstybinio socialinio draudimo valdybos teritoriniame skyriuje.
2. Valstybinio socialinio draudimo įmokas draudėjai (įmonės, įstaigos, organizacijos) skaičiuoja nuo visos apdraustiesiems apskaičiuotos darbo užmokesčio ir jam prilygintų su darbo santykiais susijusių pajamų (pinigais ir natūra) sumos nepriklausomai nuo išmokėjimo šaltinių (darbo apmokėjimo lėšos, pelnas, specialiosios paskirties asignavimai ir pan.).
Darbo apmokėjimo išlaidos konvertuojama valiuta perskaičiuojamos į rublius, vadovaujantis Lietuvos Respublikos laikinuoju valiutos fondų ir atsiskaitymų konvertuojama valiuta įstatymu ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatytu laikinuoju rublio ir konvertuojamų valiutų rinkos kursu.
3. Valstybinio socialinio draudimo įmokos neskaičiuojamos nuo:
3.1. pajamų, gaunamų už atliktus darbus pagal rangos ir kitas civilinės teisės reguliuojamas sutartis;
3.2. materialinių pašalpų, mokamų:
mirus apdraustiesiems arba jų šeimų nariams;
stichinių nelaimių atvejais;
Lietuvos Respublikos įstatymų, Lietuvos Respublikos Vyriausybės atskiruose sprendimuose numatytais atvejais;
3.3. išmokų, pagal darbo įstatymus skirtų komandiruočių išlaidoms, taip pat materialinei žalai atlyginti;
3.4. išmokų, nustatytąja tvarka skirtų butų, komunalinių paslaugų, kuro, važiavimo bilietų, maitinimosi, specialiųjų drabužių ir uniformų išlaidoms atlyginti;
3.6. valstybinio socialinio draudimo, globos ir rūpybos įstaigų mokamų iš Lietuvos valstybės ir savivaldybių biudžetų lėšų pensijų ir pašalpų;
4. Apdraustųjų valstybinio socialinio draudimo įmokų dalį, mokamą iš jų pačių pajamų, draudėjai išskaičiuoja iš apdraustiesiems apskaičiuoto darbo užmokesčio ir jam prilygintų su darbo santykiais susijusių pajamų 2 ir 3 punktuose nustatyta tvarka.
5. Draudėjai, įvykdę būtinas valstybinio socialinio draudimo išmokas, likusią įmokų sumą sumoka į valstybinio socialinio draudimo biudžetą. Draudėjai, gaudami lėšas darbo apmokėjimui, banko įstaigoms pateikia mokamąjį pavedimą įmokoms į valstybinio socialinio draudimo biudžetą. Nepateikus šio pavedimo, banko įstaigos lėšų darbo apmokėjimui neišduoda. Mokamasis pavedimas pateikiamas už visą įmokų sumą nepriklausomai nuo to, kiek draudėjo sąskaitoje yra lėšų. Šiuos pavedimus banko įstaigos vykdo išdavusios lėšas darbo apmokėjimui. Įmonės, neturinčios banko įstaigose sąskaitų arba mokančios už darbą iš savo įplaukų, kiekvieną mėnesį banko įstaigoms pateikia mokamąjį pavedimą socialinio draudimo įmokoms mokėti (ne vėliau kaip iki kito mėnesio 10 dienos).
6. Individualių (personalinių) įmonių savininkai ir ūkininkai per 10 dienų nuo įregistravimo Įmonių rejestre dienos privalo registruotis Valstybinio socialinio draudimo valdybos teritoriniame skyriuje. Registracijos dokumentuose nurodomi visi individualios (personalinės) įmonės (ūkio) bendrasavininkiai, taip pat pilnamečiai šeimos nariai, dirbantys įmonėje (ūkyje). Visi išvardytieji asmenys įregistruojami individualiai ir fiksuojamos kiekvieno iš jų deklaruojamos pajamos ir įmokų suma Valstybinio socialinio draudimo valdybos nustatyta tvarka.
Socialinio draudimo įmokas įregistruotieji asmenys moka patys arba už kiekvieną asmenį atskirai moka individuali (personalinė) įmonė (ūkis) – kartą per ketvirtį iki kito ketvirčio pirmojo mėnesio 10 dienos. Įmokos mokamos pervedimu banko įstaigose, pašto įstaigose arba grynais pinigais – Valstybinio socialinio draudimo valdybos teritoriniame skyriuje.
Įmokos mokamos nuo deklaruotų (pasirinktų) pajamų, ne mažesnių už Lietuvos Respublikos įstatymų nustatytą minimalų darbo užmokestį.
Asmenys gali nemokėti valstybinio socialinio draudimo įmokų, jeigu Lietuvos Respublikos įstatymų nustatytos jų apmokestinamosios pajamos (apskaičiuotos be atskaitymų jų socialinio draudimo įmokoms) yra mažesnės už Lietuvos Respublikos įstatymų nustatytą minimalų darbo užmokestį arba įstatymų nustatyta tvarka nuo apmokestinimo atleistos.
Laikotarpiai, per kuriuos asmuo nemoka valstybinio socialinio draudimo įmokų, neįskaitomi į jo valstybinio socialinio draudimo stažą.
7. Už per vėlai į valstybinio socialinio draudimo biudžetą pervestas įmokų sumas draudėjai, taip pat individualių (personalinių) įmonių savininkai ir ūkininkai moka 0,5 procento įmokų sumos dydžio delspinigius už kiekvieną pavėluotą dieną.
Draudėjų ir apdraustųjų asmenų laiku nesumokėtas įmokas Valstybinio socialinio draudimo valdybos teritoriniai skyriai iš draudėjų juridinių asmenų išieško neginčo tvarka, o iš draudėjų fizinių asmenų – teismine tvarka.
Jeigu įmokos neteisėtai sumažintos, į valstybinio socialinio draudimo biudžetą paimama visa suma, kuria sumažintos įmokos, šios sumos dvigubo dydžio bauda ir delspinigiai. Neprimokėta įmokų suma, delspinigiai ir bauda iš draudėjų juridinių asmenų išieškomi neginčo tvarka, o iš draudėjų fizinių asmenų teismine tvarka.
Įmokų įsiskolinimas, taip pat delspinigiai ir baudos išieškomi už ne ilgesnį kaip dviejų paskutiniųjų metų laikotarpį. Neginčo tvarka išieškomas socialinio draudimo įmokų sumas banko įstaigos nurašo iš draudėjų sąskaitų pagal Valstybinio socialinio draudimo valdybos teritorinių skyrių inkasavimo pavedimus.
8. Įmonės, įstaigos, organizacijos likvidavimo arba bankroto atvejais draudėjas privalo visiškai atsiskaityti su valstybinio socialinio draudimo biudžetu ir pranešti apie tai atitinkamam Valstybinio socialinio draudimo valdybos teritoriniam skyriui.
Likviduotos įmonės, įstaigos, organizacijos įsiskolinimą valstybinio socialinio draudimo biudžetui sumoka organizacija, kuri priima likvidavimo balansą.
Bankrutavusi įmonė, įstaiga, organizacija už įsiskolinimą valstybinio socialinio draudimo biudžetui atsako savo turtu.