LIETUVOS RESPUBLIKOS KULTŪROS MINISTRAS
Į S A K Y M A S
DĖL UŽUTRAKIO DVARO SODYBOS - KULTŪROS PAMINKLO G208KP MUZIEJINĖS-REPREZENTACINĖS IR MEMORIALINĖS DALIŲ DETALIAJAME PLANE NUMATYTŲ SPRENDINIŲ ĮGYVENDINIMO ILGALAIKĖS PROGRAMOS PATVIRTINIMO
2002 m. gruodžio 2 d. Nr. 451
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. gegužės 28 d. nutarimo Nr. 760 „Dėl žemės valdymo teisės suteikimo Trakų istorinio nacionalinio parko direkcijai ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1993 m. gruodžio 6 d. nutarimo Nr. 912 ir 1996 m. sausio 11 d. nutarimo Nr. 69 pakeitimo“ 4 punktu (Žin., 2002, Nr. 54-2131),
tvirtinu Užutrakio dvaro sodybos – kultūros paminklo G208KP muziejinės-reprezentacinės ir memorialinės dalių detaliajame plane numatytų sprendinių įgyvendinimo ilgalaikę programą (pridedama).
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos kultūros ministro
2002 m. gruodžio 2 d. įsakymu Nr. 451
UŽUTRAKIO DVARO SODYBOS – KULTŪROS PAMINKLO G208KP MUZIEJINĖS – REPREZENTACINĖS IR MEMORIALINĖS DALIŲ DETALIAJAME PLANE NUMATYTŲ SPRENDINIŲ ĮGYVENDINIMO ILGALAIKĖ PROGRAMA
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Istorinė apžvalga
Pusiasalis tarp Galvės ir Skaisčio ežerų, vadintas Algirdo sala, žinomas nuo XIV amžiaus. Iki XVII amžiaus pradžios jį valdė totorių didikai ir netgi šių dienų pavadinimas Užutrakis kilęs nuo vieno paskutiniųjų totorių didikų, valdžiusių Užutrakį – Tomo Užutrakiškio pavardės. Vėliau Užutrakį valdė Vilniaus vyskupai, Seliavų šeima, nuo XVIII amžiaus jis priklausė Odinecams, o nuo 1846 metų Korevoms. XIX amžiaus II pusėje dvarą nusipirko grafas Juozapas Tiškevičius, kurio palikuonys jį valdė iki Antrojo pasaulinio karo. 1901 metų birželio 5 d. Rusijos Imperatorius Nikolajus II paskelbė Užutrakį majoratu – vieninga ir nedaloma valda. Pirmasis Užutrakio ordinatas buvo grafas Juozapas Tiškevičius. Jam 1917 metais mirus, antruoju ir paskutiniuoju ordinatu tapo jo sūnus Andrius Tiškevičius. Jis mirė 1968 metais Londone.
Pusiasalyje tarp Galvės ir Skaisčio ežerų, ant ežero kranto, priešais Trakų Salos pilį, XIX a. pabaigoje pagal architekto Juzefo Huso projektą grafas Juozapas Tiškevičius pasistatė dviejų aukštų istorizmo stiliaus rūmus su terasa ir baliustrada. Rūmus supa parkas, suplanuotas pagal žymaus prancūzų peizažisto ir botaniko Edouard‘o Franēois André projektą. Parką puošė įvairios skulptūros, vaizduojančios antikos deives ir dievus. Reprezentacinėje parko dalyje, be vietinių augalų, auga apie 70 introdukuotų medžių ir krūmų rūšių. Baigus rūmų statybą, pradėti statyti ūkiniai pastatai – arklidė, karvidė, kalvė, spirito varykla. Ūkiniai pastatai statyti iš plytų ir akmens, kai kurie buvo šildomi. 1902 metais rūmams jau buvo tiekiama elektros energija. Energiją tiekė vietinė dinamos mašina. Dvaras klestėjo tik valdant Tiškevičiams. Čia buvo sukaupta daug meno vertybių, paveikslų, baldų, porceliano kolekcijų. Dalis šių kolekcijų tebėra Lietuvoje. Prasidėjus Antrajam pasauliniam karui, Užutrakio Tiškevičių šeima emigravo į Didžiąją Britaniją.
1940 metais, nacionalizavus Užutrakio dvaro sodybą, pastatai buvo skirti naudotis dailininkų profesinei sąjungai, po Antrojo pasaulinio karo čia buvo KGB darbuotojų sanatorija, pionierių stovykla, vėliau – turistinė bazė. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1995 m. liepos 27 d. nutarimu Nr. 1052 Užutrakis buvo perduotas Trakų istoriniam nacionaliniam parkui.
2. Kultūrinė vertė
Užutrakio dvaro sodybos kultūrinę vertę lemia tai, kad sodyba sukurta unikalioje gamtinėje ir urbanistinėje aplinkoje, ją kūrė žymiausi to meto pasaulio ir vietiniai architektai bei peizažistai, buvo realizuojamos XIX a. pab. ir XX a. pradžioje labai populiarios istorizmo stiliaus ir secesinės architektūros idėjos, buvo meistriškai išnaudotos vietovės teikiamos galimybės ir komponuojant regyklas naudoti galimi regininiai toli už sodybos ir parko ribų. Komponuojant parką plačiai naudotas dichotomijos metodas.
Užutrakio dvaro sodybos kultūrinė vertė buvo pripažįstama jau sovietiniais laikais, kai į XIX amžiaus kultūros palikimą žiūrėta labai skeptiškai. Rūmai ir parkas buvo įtraukti į tuometinį kultūros paminklų sąrašą (AtV-741).
Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1992 m. balandžio 7 d. nutarimu Nr. 256 buvusi Užutrakio dvaro sodyba įtraukta į neprivatizuojamų buvusių dvarų sodybų – istorijos ir kultūros paminklų sąrašą.
Kultūros ministerijos Kultūros vertybių apsaugos departamento direktoriaus 1999 m. sausio 15 d. įsakymu Nr. 12 Užutrakio dvaro sodyba įtraukta į Lietuvos Respublikos nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą.
Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. gruodžio 23 d. nutarimu Nr. 1465 Užutrakio dvaro sodyba paskelbta kultūros paminklu.
Parengtuose, patvirtintuose ir galiojančiuose teritorinio planavimo dokumentuose Užutrakio dvaro sodybos muziejinės-reprezentacinės ir memorialinės dalių kultūrinės vertės yra apibrėžiamos kaip ryškaus estetiškumo, stiliaus raiškumo ir didelės vertybių koncentracijos teritorijos. Jose autentiškumas ir medžiaga iš dalies pakitusi. Dalių vaidmuo sodyboje – dominantės. Aplinka nepakitusi. Visiškai išlikusi forma ir funkcija.
3. Užutrakio dvaro sodybos funkcionavimo principai
Užutrakio dvaro sodybos funkcija ir panaudojimo būdai numatyti Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimuose:
1993 m. gruodžio 6 d. nutarimu Nr. 912 patvirtintoje Trakų istorinio nacionalinio parko planavimo schemoje Užutrakis numatytas naudoti rekreacijai, poilsiautojų apgyvendinimui, naudoti reprezentaciniams renginiams;
1996 m. sausio 11 d. nutarimu Nr. 69 numatyta pritaikyti valstybės reprezentacinėms reikmėms šiuos Užutrakio dvaro sodybos pastatus, esančius Trakų istorinio nacionalinio parko teritorijoje ir jo balanse: centrinius rūmus – Užtrakio g. 17, tvartą-karvidę – Užtrakio g. 1, gyvenamąjį namą – Užtrakio g. 3, gyvenamąjį namą – Užtrakio g. 7, vežiminę – Užtrakio g. 12a;
1999 m. birželio 9 d. nutarimu Nr. 755 patvirtinti Užutrakio dvaro sodybos perspektyvinio panaudojimo (paskirties) programos metmenys.
Realizuodama šio nutarimo nuostatas, Trakų istorinio nacionalinio parko direkcija 1999–2001 metais parengė ir įstatymų nustatyta tvarka patvirtino Užutrakio dvaro sodybos teritorinio planavimo dokumentus – specialųjį (paminklosauginį) ir detalųjį planus, kurie yra šio komplekso verčių išsaugojimo ir modernaus naudojimo pagrindas ir sąlyga.
Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. gegužės 28 d. nutarimu Nr. 760 parengti teritorinio planavimo dokumentai aprobuoti kaip Trakų istorinio nacionalinio parko planavimo schemos integrali dalis. Kartu pakeistos ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1996 m. sausio 11 d. nutarimo Nr. 69 nuostatos dėl statinių, naudotinų valstybės reprezentacijos tikslams. Remiantis parengtu detaliuoju planu, šiai funkcijai yra skiriami tik centrinėje – pačioje vertingiausioje dalyje esantys pastatai – tokiu būdu ateityje išvengiama situacijos, kai vykstant protokoliniams renginiams turi būti uždaromas visas Užutrakio dvaro sodybos kompleksas ir realizuojama atviro visuomenei Lietuvos valstybės politinės reprezentacijos centro idėja.
Užutrakio dvaro sodybos perspektyvinio funkcionavimo idėjos esmę sudaro trijų pagrindinių funkciškai skirtingų šios sodybos dalių suformavimas. Šias dalis sudaro tiksliai apibrėžtos teritorijos. Kiekvienos dalies vertė, apsaugos režimas bei tvarkymo darbai, naudojimo pobūdis bei naudojimo intensyvumas yra skirtingi.
Nustatytos šios pagrindinės funkcinės sodybos dalys: muziejinė-reprezentacinė, visuomeninė-kultūrinė ir aktyvaus poilsio. Be to, dar yra nustatyta memorialinė dalis su senosiomis Užutrakio kapinaitėmis bei kapinių koplyčios likučiais ir infrastruktūrinė dalis su visais kompleksui būtinos inžinerinės infrastruktūros objektais. Užutrakio dvaro sodybos muziejinės-reprezentacinės ir memorialinės dalių žemės ir pastatų naudojimo sąlygos nusakytos šios programos 3, 4 ir 5 prieduose.
Muziejinės-reprezentacinės dalies teritorija – tai vertingiausia ir geriausiai išlikusi centrinė sodybos dalis. Jos centras – reprezentaciniai rūmai su parteriu ir terasa bei tiesioginė jų aplinka. Ši sodybos dalis ateityje pirmiausia ir skirtina valstybės reprezentacinėms reikmėms – valstybiniams priėmimams, tarptautinėms deryboms, konferencijoms ir kitiems protokoliniams renginiams, taip pat naudotina svečių namams. Dėl parko komponavimo metu sukurtų regyklų efektyvumo ir jų semantinio bei estetinio turinio (matoma Salos pilis, Trakų miesto panoramos), itin meniškų vidaus erdvių, ji galės puikiai reprezentuoti valstybės svečiams mūsų šalies kultūros ir gamtos palikimą.
Sąlygiškai izoliuota (iš trijų pusių – Galvės ir Skaisčio ežerai, iš ketvirtos, šiaurinės, – išlikusi tvenkinių sistema) ši sodybos dalis gali būti lengvai užtveriama ir tuo būdu išvengiama turistų bei poilsiautojų lankymosi protokolinių renginių metu. Be to, šią sodybos dalį būtų nesudėtinga saugoti ir techniškai aptarnauti pagal atitinkamo lygio renginių reikalavimus.
Valstybės reprezentaciniai renginiai nebūna dažni, todėl minėtoji sodybos dalis beveik visą laiką būtų atvira visuomenei. Visų pirma visuomenei turi būti organizuojamas muziejinis šios teritorijos lankymas, rūmuose ir terasoje rengiami klasikinės muzikos koncertai ar net didesni kultūros renginiai (pvz., muzikos, baleto festivaliai). Čia būtų nesunku organizuoti ir įvairius nevalstybinius šalies bei tarptautinio mąsto mokslo, kultūros, verslo renginius (konferencijas, seminarus, parodas), kurių dalyviams būtų teikiamos aptarnavimo ir nakvynės paslaugos.
Moderni Lietuvos valstybė dar neturi visiškai susiformavusios atstovaujamosios infrastruktūros objektų sistemos, todėl Užutrakio dvaro sodybos muziejinės-reprezentacinės dalies pritaikymas tokiai funkcijai labai svariai papildytų jau egzistuojančių objektų sistemą.
Atkuriant Užutrakio dvaro sodybą ir pritaikant ją valstybės reprezentacijos ir muziejinėms reikmėms yra atsižvelgiama į tai, kad didesnioji visos sodybos dalis būtų renovuojama ne valstybės lėšomis.
Tokios paskirties objekto atsiradimas Trakuose labai svariai pabrėžtų šio miesto istorinę vertę ir funkciją ir nustatytų ilgalaikę miesto raidos kryptį.
Atkreiptinas dėmesys, kad tarpukaryje Trakų miesto politinė svarba buvo pabrėžiama netgi tarpvalstybiniuose Lietuvos ir kitų valstybių santykiuose.
Užutrakio dvaro sodybos atkūrimą ir panaudojimą reglamentuoja Lietuvos Respublikos įstatymai ir kiti teisės aktai (1 priedas) ir teritorinio planavimo dokumentai (2 priedas).
II. UŽUTRAKIO DVARO SODYBOS ATKŪRIMO PRIELAIDOS
1. Objekto pavadinimas ir adresas. Užutrakio dvaro sodyba. Muziejinė-reprezentacinė ir memorialinė dalys. Užtrakio g., Trakų miestas, Trakų seniūnija, Trakų rajonas, Vilniaus apskritis.
2. Pastatų ir statinių priklausomybė. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1995 m. liepos 27 d. nutarimu Nr. 1052 visi statiniai, pastatai ir inžinerinė įranga perduoti valdyti patikėjimo teise Trakų istorinio nacionalinio parko direkcijai.
3. Kiti savininkai. Trakų valstybinė turizmo įmonė 1991 metais išnuomojo sandėlį pil. A. Bieliauskui, kuris savavališkai sandėlį perstatė į pirtį ir ją privatizavo.
4. Nuomininkai ir subnuomininkai. Trakų rajono valdybos 1995 metų birželio 21 d. sprendimu Nr. 50, 1995 m. rugsėjo 13 d. sprendimu Nr. 117, 1997 m. balandžio 1 d. sprendimu Nr. 54 ir 1998 m. lapkričio 12 d. sprendimu Nr. 389 patalpos paskelbtos gyvenamosiomis ir suteiktos buvusiems Trakų valstybinės turizmo įmonės darbuotojams.
Pastabos:
Pil. R. Drungilo, A. Grigorjevos, L. Dzikevičienės, R. Ustilos šeimoms Trakų rajono savivaldybė 1991 ir 1992 metais yra suteikusi sklypus gyvenamųjų namų statybai.
Pil. L. Labrenčienės ir V. Sosnovskajos šeimos yra aprūpintos gyvenamuoju plotu 1994 metais, bet tebegyvena avariniame pastate (pastato indeksas teritorinio planavimo dokumentuose – 01G). Vyksta teisminis šių piliečių šeimų iškeldinimo procesas. Dėl pil. L. Labrenčienės šeimos iškeldinimo priimtas Trakų rajono apylinkės teismo sprendimas L. Labrenčienės šeimą iškeldinti ir įpareigoti Trakų rajono savivaldybę suteikti jai kitą gyvenamąjį plotą. Dėl pil. V. Sosnovskajos ir jos šeimos iškeldinimo byla nagrinėjama Trakų rajono apylinkės teisme.
Subnuomininkų nėra.
6. Turto teisinė registracija. Pastatai teisiškai registruoti. Parengus inžinerinių įrenginių techninės inventorizacijos bylas, šis turtas bus teisiškai registruotas.
7. Duomenys apie turto įkeitimą, naudotojų skolas ir kitokius mokestinius įsipareigojimus. Turtas neįkeistas, skolų nėra, mokestinių įsipareigojimų nėra.
8. Sklypo valdytojas ar pagrindinis savininkas. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. gegužės 28 d. nutarimu Nr. 760 žemė suteikta Trakų istorinio nacionalinio parko direkcijai.
10. Sklypo ribų planas. Sklypo ribų planas parengtas 1998 metais ir yra derinamas su Trakų rajono savivaldybe ir Vilniaus apskrities viršininko administracija.
11. Sklypo topografinė nuotrauka. Yra parengta 1998 metais. Mastelis 1:500. Rengėjas Inžinerinių tyrinėjimų institutas.
12. Kitos pastabos. Kultūros ministerijos Kultūros vertybių apsaugos departamentas privalo baigti Trakų valstybinės turizmo įmonės likvidavimo procedūrą.
2. Trumpas atliktų darbų aprašymas
Užutrakio dvaro sodybos atkūrimo ir pritaikymo šiuolaikinės Lietuvos darbai yra pradėti 1997 metais.
Reprezentaciniai rūmai. Per 1994 metų audrą buvo sunaikintas reprezentacinių rūmų stogas. 1997 metų pabaigoje pradėti avarinės būklės likvidavimo darbai. Šiuo metu stogas yra uždengtas, sutvarkytos antrojo aukšto perdangos, likviduota fasado avarinė būklė. Pastatas konservuotas.
Didysis tiltas. 1999 metais pradėti ir 2000 metais baigti Didžiojo Užutrakio tilto remonto darbai. Neatlikti prietilčių tvarkymo ir atkūrimo bei inžinerinės infrastruktūros trasų įrengimo tilto kolektoriuose darbai.
Užutrakio dvaro svirnas. 1999 metais pradėti ir 2000 metais iš esmės baigti Užutrakio dvaro svirno restauravimo darbai. Nebaigti svirno fasadų restauravimo darbai. Svirnas naudojamas Trakų istorinio nacionalinio parko kultūrinėms programoms realizuoti.
Mažasis tiltas. 2001 metais pradėti Mažojo Užutrakio tilto mūro ir prietilčių renovavimo darbai. 2002 metais atlikti prietilčio ir dekoratyvinių grotų tvarkymo darbai. Sutvarkyti tilto fasadai, prietiltis. Būtina atlikti tilto arkos mūro sanavimo darbus.
Reprezentacinių rūmų terasa ir baliustrada. Reprezentacinių rūmų terasa ir baliustrada pradėta tvarkyti 1999 metais. Likviduota avarinė būklė. Darbai nebaigti.
Darbai Užutrakio parke. Intensyvūs priežiūros darbai pradėti 1997 metų rudenį. Likviduoti savaiminiai želdynai visoje parko teritorijoje. Penkių hektarų plote atlikta želdynų inventorizacija, atlikti taikomieji hidrogeologiniai, botaniniai, zoologiniai, archeologiniai tyrimai. Parengtas vieno iš tvenkinių atkūrimo projektas. Atlikti darbai leidžia tęsti želdynų ir tvenkinių atkūrimo, tyrimų, inventorizavimo, projektavimo darbus ir pereiti prie tvarkymo darbų etapo. Želdynų tvarkymo darbai Užutrakyje dar nėra pradėti. Atlikti priežiūros darbai yra itin gerai vertinami Lietuvos ir užsienio specialistų. Prancūzų Edouard, o André asociacijos landšafto architektai Užutrakio būklę vertina kaip stabilizuotą.
Iki 2002 metų Užutrakio dvaro sodybos atkūrimo darbams yra panaudota 3 523 tūkst. Lt. Informacija apie Užutrakio dvaro sodybos finansavimą pateikiama 6 priede.
13. Gyventojų iškeldinimas. Realizuojant šią programą būtina iškeldinti gyventojus iš viso Užutrakio dvaro sodybos komplekso, kad būtų galima vykdyti muziejinės-reprezentacinės dalies atkūrimo darbus ir kartu atlikti kitų komplekso dalių restruktūrizaciją, parengiant jas privataus kapitalo investicijoms ir siekiant baigti nuolatinį socialinį konfliktą.
Detaliojo plananavimo metu atliktų skaičiavimų duomenimis galutiniam gyventojų iškeldinimui iš komplekso (neskaitant gyventojų, turinčių penkias privačias namų valdas, kurioms išpirkti reiktų 2 000 tūkst. Lt) reikia 1 932 tūkst. Lt ir dar 500 tūkst. Lt numatyta muziejinėje-reprezentacinėje dalyje esančiam privačiam nekilnojamajam turtui išpirkti.
Gyventojų iškeldinimo ir privataus nekilnojamojo turto išpirkimo muziejinėje-reprezentacinėje sodybos dalyje darbų atlikimo terminas – iki 2003 m. pabaigos.
14. Reprezentaciniai rūmai (01A). Reprezentacinių rūmų remontas, restauravimas, pritaikymas deryboms, konferencijoms ir kitiems reprezentaciniams poreikiams bei muziejui. Esant finansavimui, darbų atlikimo terminas – iki 2005 m. pabaigos.
15. Griautinų pastatų demontavimas. Griaunami pastatai 01G, 01H, 01J, 01K, 01L, 01M, 01N, 010, 01P, 01R. Esant finansavimui ir 2003 metais iškėlus gyventojus bei išpirkus privatų nekilnojamąjį turtą, darbų atlikimo terminas – iki 2004 m. pirmo pusmečio pabaigos.
16. Parko želdinių inventorizacija ir atkūrimo projekto parengimas. Esant finansavimui, darbų atlikimo terminas – iki 2004 m. pabaigos.
17. Viešbučio (01B) remonto ir pritaikymo darbai. Esant finansavimui, darbų atlikimo terminas – iki 2005 m. pabaigos.
18. Keltininko namo remontas (pastatas 01E). Esant finansavimui ir iškėlus gyventojus, darbų atlikimo terminas – iki 2005 m. pabaigos.
19. Ledainės (statinys 01C) remontas, restauravimas. Esant finansavimui ir iškėlus gyventojus, darbų atlikimo terminas – iki 2005 m. pabaigos.
20. Arklidžių pastato (01D) remontas, restauravimas. Arklidžių pastato remontas, restauravimas bei pritaikymas apsaugos poreikiams. Esant finansavimui, darbų atlikimo terminas – iki 2006 m. pabaigos.
21. Mažųjų architektūros formų, esančių rūmų parteryje, remontas, restauravimas, sunykusių atkūrimas; skulptūrų rūmų parteryje atkūrimas. Tyrimo ir paieškos darbai. Esant finansavimui, darbų atlikimo terminas – iki 2005 m. pabaigos. Lėšos darbams kaupiamos iš tarptautinių ir vietinių labdaros ir paramos fondų ar kitų šaltinių.
22. Mažųjų architektūros formų, esančių rūmų parke, tvarkymas, restauravimas, sunykusių atkūrimas; Kunigaikščių alėjos skulptūrų bei Bakcho skulptūros atstatymas. Tyrimo ir paieškos darbai. Esant finansavimui, darbų atlikimo terminas – iki 2005 m. pabaigos. Lėšos darbams kaupiamos iš tarptautinių ir vietinių labdaros ir paramos fondų ar kitų šaltinių.
23. I ir II tvenkinių (parke) valymas, durpių pašalinimas, regeneravimas. Projektavimo ir tyrimo darbai. Esant finansavimui, darbų atlikimo terminas – iki 2005 m. pabaigos.
24. III, IV, V, VI, VII, VIII, IX, X, XI, XII, XIII tvenkinių parke atkūrimas (naujai įrengiama 1,9 ha tvenkinių vietoj visai sunykusių). Esant finansavimui, darbų atlikimo terminas – iki 2006 m. pabaigos.
25. Rūmų parterių gėlynų, vejų, dekoratyvinių želdynų atkūrimas (0,5 ha). Esant finansavimui, darbų atlikimo terminas – iki 2006 m. pabaigos.
26. Vejų ir smulkių gėlynų įrengimas parko erdvėse (apie 1,5 ha). Esant finansavimui, darbų atlikimo terminas – iki 2007 m. pabaigos. Lėšos darbams kaupiamos iš tarptautinių ir vietinių labdaros ir paramos fondų ar kitų šaltinių.
27. Parko želdinių tvarkymas (apie 24 ha medynų retinimas, genėjimas, atsodinimas, valymas ir kt. tvarkymo darbai). Esant finansavimui, darbų atlikimo terminas – iki 2007 m. pabaigos. Lėšos darbams kaupiamos iš tarptautinių ir vietinių labdaros ir paramos fondų ar kitų šaltinių.
28. Rūmų, jų terasos ir parterių dekoratyvinio apšvietimo įrengimas (šviestuvai ir elektros tinklai). Esant finansavimui, darbų atlikimo terminas – iki 2005 m. pabaigos.
29. Šviestuvai parko dekoratyviniam apšvietimui (170 parko šviestuvų ir 30 projektorių, be elektros tinklų klojimo darbų). Esant finansavimui, darbų atlikimo terminas – iki 2007 m. pabaigos.
30. Motorinis modernus keltas (transportui ir žmonėms kelti). Esant finansavimui, darbų atlikimo terminas – iki 2006 m. pabaigos.
31. Valčių prieplaukos įrengimas. Esant finansavimui, darbų atlikimo terminas – iki 2007 m. pabaigos.
34. Tilto T-1 restauravimas. Didžiojo tilto atkūrimo darbai iš esmės atlikti. Turi būti atliekami prietilčio ir inžinerinių komunikacijų tiesimo darbai. Esant finansavimui, darbų atlikimo terminas – iki 2005 m. pabaigos.
35. Tilto T-2 restauravimas. Mažojo tiltelio atkūrimo darbai atliekami. 2003 metais, esant finansavimui, galėtų būti baigti.
36. Transporto parkavimo aikštelė (10 vietų, ties pastatu 01 D). Esant finansavimui, darbų atlikimo terminas – iki 2006 m. pabaigos.
37. Pagrindinių ir šalutinių kelių remontas, sunykusių dalių atkūrimas. Esant finansavimui, darbų atlikimo terminas – iki 2007 m. pabaigos.
38. Memorialinės dalies objektų konservavimo, restauravimo ir teritorijos tvarkymo darbai. Esant finansavimui, darbų atlikimo terminas – iki 2004 m. pabaigos. Daliai šio komplekso atkūrimo darbų – želdiniams tvarkyti – naudojamos lėšos kaupiamos iš tarptautinių ir vietinių labdaros ir paramos fondų ar kitų šaltinių.
39. Dendrologinės kolekcijos sklypo parengimo ir kolekcijos įkūrimo darbai. Esant finansavimui, darbų atlikimo terminas – iki 2005 m. pabaigos. Lėšos darbams kaupiamos iš tarptautinių ir vietinių labdaros ir paramos fondų ar kitų šaltinių.
Šioje programoje remiamasi prielaida, kad, esant finansavimui, darbai Užutrakio dvaro sodybos muziejinėje – reprezentacinėje ir memorialinėse dalyse gali būti atlikti per penkeris metus – 2003–2007 metais, naudojant valstybės biudžeto, Europos Sąjungos struktūrinių fondų, savivaldybių biudžetų lėšas. Dalis lėšų turi būti kaupiama iš tarptautinių ir vietinių labdaros ir paramos fondų ar kitų šaltinių.
4. Orientaciniai suvestiniai skaičiavimai
Lėšų poreikis Užutrakio dvaro sodybos detaliojo plano įgyvendinimui skaičiuotas atsižvelgiant į pastatų tūrius, plotus, jų paskirtis, naujai statomų ar atstatomų statinių duomenis, tvarkytinų teritorijų duomenis, tvenkinių sistemos atstatymo, regeneravimo duomenis, lauko inžinerinių tinklų ir statinių tvarkymo bei įrengimo darbų orientacinius kainos skaičiavimus, lėšas gyventojams iškeldinti bei orientacines lėšas privačiai nuosavybei išpirkti, įvairių komercinių pasiūlymų projektus, apklausų duomenis ir kt. Sustambintas, supaprastintas dvaro dalių renovavimo, pritaikymo darbų kainos skaičiavimas atliktas įvertinant ir dendrologinės kolekcijos sklypo įrengimo išlaidas bei šildymą elektra. Skaičiuojant taikyti įvairūs analogai, 1 m² ar 1 m³ visuomeninių, gyvenamųjų pastatų kainų rodikliai, apklausų duomenys ir kt. Orientacines lauko tinklų ir įrenginių inžinerinės struktūros plėtros darbų kainas nustatė uab „Ekoprojektas“ specialistai.
Suvestiniai Užutrakio dvaro sodybos muziejinės-reprezentacinės dalies renovavimo, restauravimo, pritaikymo darbų kainos skaičiavimo duomenys pateikiami 7 ir 8 prieduose.
5. Kitos programos įgyvendinimo sąlygos
Užutrakio dvaro sodybos kultūrinės vertės ir fizinis atkūrimas ir pritaikymas Lietuvos valstybės reprezentacinio centro, atviro visuomenei, tikslams remiasi ta sąlyga, kad tik muziejinė-reprezentacinė ir memorialinė komplekso dalys bus atkuriamos už valstybės biudžeto, Europos Sąjungos struktūrinių fondų, kitas valstybės ar savivaldybių biudžetų lėšas.
Užutrakio dvaro sodybos visuomeninė-kultūrinė ir aktyvaus poilsio dalys gali būti ilgam laikui įstatymų nustatyta tvarka išnuomotos nevalstybinio kapitalo įmonėms turistinės infrastruktūros verslui. Pajamos, gaunamos iš esančių ir galimų atkurti objektų nuomos, galėtų būti teisės aktų nustatyta tvarka naudojamos muziejinei– reprezentacinei ir memorialinei dalims išlaikyti ir atkurti.
Teisines tokio Užutrakio dvaro sodybos pastatų ir statinių, esančių visuomeninėje-kultūrinėje ir aktyvaus poilsio dalyse panaudojimo procedūras ir tvarką reglamentuoja Lietuvos Respublikos civilinis kodeksas, Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymas (Žin., 1998, Nr. 54-1492; 2002, Nr. 60-2412) ir kiti teisės aktai.
Turimi energetiniai resursai visiškai tenkina Užutrakio dvaro sodybos muziejinės-reprezentacinės dalies poreikius. Tuo tarpu viso komplekso energijos poreikis yra 2 kartus didesnis nei turimas. Todėl turės būti parengti išorinių inžinerinių tinklų ir valymo įrenginių specialieji planai. Išorinius inžinerinius tinklus ir valymo įrenginius bus galima įrengti pritraukus investuotojus į Užutrakio dvaro sodybos visuomeninę-kultūrinę ir aktyvaus poilsio dalis.
______________
Užutrakio dvaro sodybos – kultūros paminklo
G208KP muziejinės-reprezentacinės ir
memorialinės dalių detaliajame plane
numatytų sprendinių įgyvendinimo ilgalaikės
programos 1 priedas
Pagrindiniai teisės aktai ir dokumentai, reglamentuojantys programos įgyvendinimą
1. Lietuvos Respublikos nekilnojamųjų kultūros vertybių apsaugos įstatymas (Žin., 1995, Nr. 3-37).
2. Lietuvos Respublikos saugomų teritorijų įstatymas (Žin., 2001, Nr. 108-3902).
3. Lietuvos Respublikos statybos įstatymas (Žin., 2001, Nr. 101-3597).
4. Lietuvos Respublikos miškų įstatymas (Žin., 2001, Nr. 35-1161).
5. Lietuvos Respublikos žemės įstatymas (Žin., 1994, Nr. 34-620).
6. Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymas (Žin., 2002, Nr. 60-2412).
7. Lietuvos Respublikos vandens įstatymas (Žin., 1997, Nr. 104-2615).
8. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002-05-28 nutarimas Nr. 760 „Dėl žemės valdymo teisės suteikimo Trakų istorinio nacionalinio parko direkcijai ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1993 m. gruodžio 6 d. nutarimo Nr. 912 ir 1996 m. sausio 11 d. nutarimo Nr. 69 pakeitimo“ (Žin., 2002, Nr. 54-2131).
9. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002-05-28 nutarimas Nr. 761 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999-06-09 nutarimo Nr. 755 „Dėl Užutrakio buvusio dvaro sodybos perspektyvinio panaudojimo (paskirties) programos metmenų patvirtinimo“ pakeitimo“ (Žin., 2002, Nr. 54-2132).
10. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002-05-28 nutarimas Nr. 762 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1993-05-27 nutarimo Nr. 369 „Dėl buvusių dvarų ir palivarkų paminklinių sodybų apsaugos“ pakeitimo“ (Žin., 2002, Nr. 54-2133).
11. Lietuvos Respublikos Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto 2001-11-08 posėdžio protokolas Nr. 106-335.
12. Lietuvos Respublikos Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto 2001-10-31 išvada Nr. IXP-1070 2002 metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo projektui.
13. Trakų rajono savivaldybės 2001-03-14 sprendimas Nr. 33 „Dėl Užutrakio buvusio dvaro sodybos detaliojo plano patvirtinimo“.
14. Kultūros ministerijos Kultūros vertybių apsaugos departamento 2000-06-05 įsakymas Nr. 157 „Dėl Užutrakio buvusios dvaro sodybos G208KP specialiojo plano patvirtinimo“.
15. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2000-02-21 nutarimas Nr. 181 „Dėl valstybės investicijų 2000–2002 metų (2000 metai) programos“ (Žin., 2000, Nr. 15-400).
16. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2000-05-01 nutarimas Nr. 308 „Dėl Privatizavimo fondo lėšų 2000 metų I pusmečio sąmatos patvirtinimo“ (Žin., 2000, Nr. 24-620).
17. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2000-07-28 nutarimas Nr. 885 „Dėl Privatizavimo fondo lėšų 2000 metų II pusmečio sąmatos patvirtinimo“ (Žin., 2000, Nr. 65-1947).
18. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2000-04-10 nutarimas Nr. 408 „Dėl Nacionalinės turizmo plėtros programos įgyvendinimo 2000-2002 metų priemonių“ (Žin., 2000, Nr. 31-868).
20. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2000-04-04 nutarimas Nr. 388 „Dėl Trakų istorinio nacionalinio parko nuostatų patvirtinimo“ (Žin., 2000, Nr. 30-834).
21. Lietuvos Respublikos Susisiekimo ministerijos 2001-11-15 įsakymas Nr. 408 „Dėl susisiekimo ministro 2001 m. kovo 9 d. įsakymo Nr. 72 „Dėl svarbių valstybei kelių ir gatvių tikslinio finansavimo“ dalinio pakeitimo“ (Žin., 2001, Nr. 98-3503).
22. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999-12-23 nutarimas Nr. 1465 „Dėl nekilnojamųjų kultūros vertybių paskelbimo kultūros paminklais“ (Žin., 1999, Nr. 110-3234).
23. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999-11-29 nutarimas Nr. 1311 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. kovo 17 d. nutarimo Nr. 286 „Dėl valstybės investicijų 1999–2001 metų programoje numatytų 1999 metų valstybės investicijų, finansuojamų Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto, Privatizavimo fondo ir valstybės vardu gaunamų paskolų lėšomis, paskirstymo pagal investicinius projektus patvirtinimo“ dalinio pakeitimo“ (Žin., 1999, Nr. 102-2933).
24. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999-06-09 nutarimas Nr. 755 „Dėl Užutrakio buvusio dvaro sodybos perspektyvinio panaudojimo (paskirties) programos metmenų patvirtinimo“ (Žin., 1999, Nr. 52-1690).
25. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999-03-17 nutarimas Nr. 286 „Dėl Valstybės investicijų 1999–2001 metų programoje numatytų 1999 metų valstybės investicijų, finansuojamų Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto, Privatizavimo fondo ir valstybės vardu gaunamų paskolų lėšomis, paskirstymo pagal investicinius projektus patvirtinimo“ (Žin., 1999, Nr. 29- 832.).
26. Kultūros ministerijos Kultūros vertybių apsaugos departamento 1999-01-15 įsakymas Nr. 12 „Dėl objektų įrašymo į Lietuvos Respublikos nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą“ (Žin., 1999, Nr. 18-496).
27. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1998-11-10 potvarkis Nr. 360 „Dėl darbo grupės paminklosaugos problemų sprendimo Trakų istoriniame nacionaliniame parke klausimams išnagrinėti sudarymo“.
28. Lietuvos Respublikos valstybinės paminklosaugos komisijos 1997-06-20 sprendimas Nr. 35 „Dėl Trakų istorinio nacionalinio parko tinkamo tvarkymo“ (Žin., 1997, Nr. 63-1489).
29. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1996-01-11 nutarimas Nr. 69 „Dėl Užutrakio buvusio dvaro ansamblio paskirties“ (Žin.,1996, Nr. 5-123).
30. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1995-07-27 nutarimas Nr. 1052 „Dėl Trakų valstybinės turizmo įmonės likvidavimo“ (Žin., 1995, Nr. 63-1594).
31. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1994-07-19 priedas Nr. 1088 „Dėl Valstybinės reikšmės istorijos, archeologijos ir kultūros objektų sąrašo“.
32. Lietuvos Respublikos statybos ir urbanistikos ministerijos 1993-12-20 įsakymas Nr. 212 „Dėl Trakų istorinio nacionalinio parko planavimo schemos paskelbimo“ (Žin., 1994, Nr. 10-162).
33. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1993-12-06 nutarimas Nr. 912 „Dėl Trakų istorinio nacionalinio parko planavimo schemos patvirtinimo“ (Žin., 1993, Nr. 68-1287).
34. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1993-05-27 nutarimas Nr. 369 „Dėl buvusių dvarų ir palivarkų paminklinių sodybų apsaugos“ (Žin., 1993, Nr. 18-460).
35. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1992-04-07 nutarimas Nr. 256 „Dėl buvusių dvarų sodybų-istorijos ir kultūros paminklų išsaugojimo principų atstatant nuosavybės teises, vykdant privatizavimą ir žemės reformą“ (Žin., 1992, Nr. 17-491).
______________
Užutrakio dvaro sodybos – kultūros paminklo
G208KP muziejinės-reprezentacinės ir
memorialinės dalių detaliajame plane
numatytų sprendinių įgyvendinimo ilgalaikės
programos 2 priedas
Teritorinio planavimo dokumentai, reglamentuojantys programos įgyvendinimą
Dokumento pavadinimas |
Patvirtinimo data ir dokumento numeris |
Teritorinio planavimo dokumentų registro numeris |
Trakų istorinio nacionalinio |
Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1993-12-06 |
010792000003 |
parko planavimo schema |
nutarimas Nr. 912; |
|
|
Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002-05-28 |
|
|
nutarimas Nr. 760 |
|
|
|
|
|
|
|
Trakų miesto bendrasis planas |
Lietuvos Ministrų Tarybos 1985 m. nutarimas |
010791000001 |
Užutrakio buvusio dvaro sodyba |
Kultūros ministerijos Kultūros vertybių apsaugos |
010793000385 |
G208KP specialusis |
departamento direktoriaus 2000-06-05 |
|
(paminklosauginis) planas |
įsakymas Nr. 157 |
|
Užutrakio buvusio dvaro sodyba |
Trakų rajono savivaldybės 2001-03-14 |
010793000386 |
G208KP detalusis planas |
sprendimas Nr. 33 |
|
______________
Užutrakio dvaro sodybos – kultūros paminklo
G208KP muziejinės-reprezentacinės ir
memorialinės dalių detaliajame plane
numatytų sprendinių įgyvendinimo ilgalaikės
programos 3 priedas
Užutrakio dvaro sodybos muziejinės-reprezentacinės ir memorialinės dalių žemės naudojimo sąlygos
Reprezentacinė parko dalis (G208K13P) – konservacinės žemės naudojimo paskirties teritorija, indeksas C3.2, plotas ~ 27,5 ha – tai kultūros paminklo teritorija, kuriai nustatytas rezervacinio naudojimo režimas ir konservavimo – restauravimo tvarkymo režimas. Saugomas unikalus gamtinio ir kultūrinio kraštovaizdžio kompleksas, visi išlikę autentiški bei atkuriami dvaro sodybos periodo medžiaginiai ir išplanavimo elementai, biologinė įvairovė. Saugoma teritorijos topografija, mikroreljefas; sklype esančios mezoformos, geoplastiniai elementai ir žemės paviršiaus nuolydžiai konservuojami ir restauruojami. Demontuojami menkaverčiai pastatai teritorijoje pažymėti indeksais: bendrabutis 01G, ūkiniai pastatai 01P, 01R. Atkuriama buvusi prieplauka Galvės ežero pakrantėje.
Teritorija 01A – 01B – 01C – visuomeninės paskirties teritorija, indeksas V4, V5, plotas ~ 2,8 ha, skirta valstybės valdžios institucijų ir kultūros įstaigų, muziejų (ne komercinės kultūros) patalpoms esamuose statiniuose įrengti bei eksploatuoti. Tai dvaro rūmai su terasa ir parteriais, jų teritorijos tvarkymui taikomas restauravimo režimas, o naudojimui – riboto naudojimo režimas. Saugomi visi išlikę autentiški bei atkuriami dvaro sodybos periodo medžiaginiai ir išplanavimo elementai. Demontuojama pokaryje įrengta prieplauka. Saugomi, restauruojami ir pritaikomi nūdienos poreikiams pastatai 01A (rūmai G208K1P), 01B (viešbutis), 01C (buv. ledainė G208K12P). Statybos reglamente nekeičiami esami rodikliai – maksimalus užstatymo aukštingumas 2 aukštai su mansarda, užstatymo tankis 8%, užstatymo intensyvumas 0,1. Nauji kapitaliniai pastatai nestatomi, nepaminkliniam pastatui 01B (viešbučiui) įrengiamas mansardinis aukštas. Atlikus inventorizavimą, želdynai prižiūrimi pagal nustatytas darbų taisykles bei technologijas.
Teritorija 01D – visuomeninės paskirties teritorija, indeksas V4, plotas ~ 0,46 ha, skirta valstybės valdžios institucijų patalpoms esamuose pastatuose įrengti ir eksploatuoti. Tai buvusių arklidžių aplinka, kuriai pagal specialųjį planą tvarkymui taikomas restauravimo režimas, o naudojimui – riboto naudojimo režimas. Saugomas, restauruojamas ir pritaikomas nūdienos poreikiams pastatas 01D (buv. arklidė G208K2P). Užstatymo rodikliai esami, tik infrastruktūrai išvystyti projektuojama transformatorinė pastotė (modulinė) sklype. Atlikus inventorizavimą, želdynai prižiūrimi pagal nustatytas darbų taisykles bei technologijas.
Teritorija 01E – visuomeninės paskirties teritorija, indeksas V4, plotas ~ 1,3 ha, skirta valstybės valdžios institucijų patalpoms esamuose pastatuose įrengti ir eksploatuoti. Buvusio keltininko namelio aplinka, kurios tvarkymui pagal specialųjį planą taikomas restauravimo ir restauravimo-atkūrimo režimai, o naudojimui – riboto naudojimo režimas. Saugomas, restauruojamas ir pritaikomas nūdienos poreikiams pastatas 01E (buv. keltininko namelis G208K11P). Demontuojami menkaverčiai pastatai sklype: 01J, 01H, 01K, 01L, 01N, 01O, 01P ir menkavertis priestatas prie 01E. Nauji kapitaliniai pastatai nestatomi, užstatymo tankis 1%; intensyvumas 0,01 (mažinami), aukštingumas esamas – vienas aukštas su mansarda. Atlikus inventorizavimą, želdynai prižiūrimi pagal nustatytas darbų taisykles bei technologijas. Menkavertės prieplaukos vietoje numatomas buvusio kelto atkūrimas.
Teritorija 04A – konservacinės paskirties teritorija, indeksas C6, plotas ~ 1,47 ha. Buvusių kapinių su koplyčia teritorija (G208K14P). Sklype eksponuojamos koplyčios liekanos.
______________
Užutrakio dvaro sodybos – kultūros paminklo
G208KP muziejinės-reprezentacinės ir
memorialinės dalių detaliajame plane
numatytų sprendinių įgyvendinimo ilgalaikės
programos 4 priedas
Detalizuotos paminklinių sodybos pastatų tvarkymo ir naudojimo sąlygos pagal teritorinio planavimo dokumentuose nustatytus režimus
Eil. Nr. |
Ekspl. Nr. |
Pastato pavadinimas |
Tvarkymo režimai |
Tvarkymo darbai ir jų sąlygos |
Naudojimo režimai |
Pastabos |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
1. |
01A |
Reprezentaciniai rūmai (G208K1P)
|
Restauravimo Saugoma autentiška pastato tūrinė, erdvinė ir plano struktūros, autentiška fasadų architektūros išraiška, dekoro sistema, taip pat visi saugomi elementai bei detalės.
|
Visi pagal režimą nustatyti darbai: – visų rūšių tyrimai; – visų rūšių konservavimo darbai; – priešavariniai darbai, nepažeidžiantys arba minimaliai pažeidžiantys autentiškumo ir kiekybės požymius; – visų rūšių restauravimo darbai; – visos atkūrimo darbų rūšys; – visų rūšių remonto darbai, atliekami tyrimų metu nustatytuose nevertinguose intarpuose; – visų rūšių pritaikymo darbai. |
Riboto naudojimo – Naudojimo paskirtys ir apimtys tokios pat ar artimos autentiškai funkcijai, ūkinės ir kitokios veiklos, nesusijusios su intensyvia gamyba ir nereikalaujančios esminių vertybės pakeitimų. |
|
2. |
01C |
Buv. ledainė (G208K12P) |
Restauravimo-atkūrimo Saugoma autentiška pastato tūrinė struktūra ir autentiški sienų mūro fragmentai, taip pat visi saugomi elementai bei detalės. |
Visi pagal režimą nustatyti darbai: – visų rūšių tyrimai; – priešavariniai darbai; – visų rūšių restauravimo; – visų rūšių atkūrimo; – visų rūšių remonto; – visų rūšių pritaikymo darbai. |
Riboto naudojimo – Naudojimo paskirtys ir apimtys – tokios pat ar artimos autentiškai funkcijai, ūkinės ir kitokios veiklos, nesusijusios su intensyvia gamyba ir nereikalaujančios esminių vertybės pakeitimų. |
|
3. |
01D |
Buv. arklidė (G208K2P) |
Restauravimo Saugoma autentiška pastato tūrinė struktūra, autentiška fasadų architektūros išraiška, taip pat visi saugomi elementai bei detalės.
|
Visi pagal režimą nustatyti darbai: – visų rūšių tyrimai; – priešavariniai darbai; – visų rūšių restauravimo; – visų rūšių atkūrimo; – visų rūšių remonto darbai, atliekami tyrimų metu nustatytuose nevertinguose intarpuose; – visų rūšių pritaikymo darbai. |
Universalus Naudojimo paskirtys neribojamos, naudojimo apimtys – leidžiamos autentiškos funkcijos arba joms artimos bei tokios, kurios nesukelia poreikio iš esmės keisti vertybių sudėties, apimties ar autentiškumo požymių. |
Atkuriami sunykę fasadų dekoro elementai. |
4. |
01E |
Buv. keltininko namas (G208K11P)
|
Restauravimo Saugoma autentiška pastato tūrinė, erdvinė ir plano struktūros, autentiška fasadų architektūros išraiška, dekoro sistema, taip pat visi saugotini elementai bei detalės. |
Visi pagal režimą nustatyti darbai: – visų rūšių tyrimai; – priešavariniai darbai; – visų rūšių restauravimo; – visų rūšių atkūrimo; – visų rūšių remonto darbai, atliekami tyrimų metu nustatytuose nevertinguose intarpuose; – visų rūšių pritaikymo darbai. |
Riboto naudojimo Naudojimo paskirtys ir apimtys – tokios pat ar artimos autentiškai funkcijai, ūkinės ir kitokios veiklos, nesusijusios su intensyvia gamyba ir nereikalaujančios esminių vertybės pakeitimų.
|
Pašalinami vėlesni, deformuojantys pastato tūrį, priestatai. |
Užutrakio dvaro sodybos – kultūros paminklo
G208KP muziejinės-reprezentacinės ir
memorialinės dalių detaliajame plane
numatytų sprendinių įgyvendinimo ilgalaikės
programos 5 priedas
Sodybos pastatų, įrengtų po 1940 metų, tvarkymo ir naudojimo sąlygos pagal teritorinio planavimo dokumentuose nustatytus režimus
Eil. Nr. |
Ekspl. Nr. |
Pavadinimas |
Poveikis sodybai (teigiamas, neutralus, neigiamas) |
Fizinė būklė (gera, patenkinama, bloga) |
Kapitališkumo grupė |
Esama funkcija, panaudojimas |
Tvarkymo ir naudojimo sąlygos |
Pastabos |
|
Tvarkymas |
Naudojimas |
||||||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
|
8 |
10 |
1. |
01B |
Viešbutis (spėjama buvusi virtuvė skalbykla) |
Neutralus, nekeičiantis iš esmės sodybos išplanavimo struktūrų |
Patenkinama |
II |
Gyvenama Pastatas iš dalies naudojamas |
Gali būti remontuojamas, rekonstruojamas, nedidinant tūrio ir aukštingumo, architektūros charakteris ir apdailos medžiagos derinamos prie dvaro sodybos pastatų |
Naudojimas ribotas. Rekomenduojama gyvenama ar pagalbinė funkcija |
Spėjamų autentiško pastato dalių tvarkymas nustatomas pagal papildomų tyrimų medžiagą |
2 |
01G |
Gyvenamasis namas |
Neigiamas |
Avarinė |
IV |
Gyvenama. Pastatas iš dalies naudojamas |
Griaunamas |
- |
|
3 |
01H |
Garažas |
Neigiamas |
Patenkinama |
V |
Naudojamas |
Griaunamas |
- |
|
4. |
01J |
Gyvenamasis namas |
Neigiamas |
Patenkinama |
IV |
Naudojamas |
Griaunamas |
- |
|
5. |
01K |
Elingas |
Neigiamas |
Bloga |
V |
Nenaudojamas |
Griaunamas |
- |
Su prieplauka |
6. |
01L |
Sandėlis-pirtis |
Neigiamas |
Gera |
IV |
Naudojamas |
Griaunamas |
- |
Savavališka rekonstruk-cija |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
|
8 |
10 |
7. |
01M |
Šiltnamis |
Neigiamas |
Patenkinama |
V |
Naudojamas |
Griaunamas |
- |
|
8. |
01N |
Garažas |
Neigiams |
Bloga |
V |
Naudojamas |
Griaunamas |
- |
|
9. |
01O |
Ūkiniai pastatai |
Neigiamas |
Bloga |
V |
Naudojamas |
Griaunamas |
- |
|
10. |
01P |
Lauko tualetas |
Neigiamas |
Bloga |
V |
Naudojamas |
Griaunamas |
- |
|
11. |
01R |
Kiemo rūsys |
Neigiamas |
Bloga |
V |
Naudojamas |
Iškeliamas |
- |
|
______________
Užutrakio dvaro sodybos – kultūros paminklo
G208KP muziejinės-reprezentacinės ir
memorialinės dalių detaliajame plane
numatytų sprendinių įgyvendinimo ilgalaikės
programos
6 priedas
Informacija apie projekto finansavimą (tūkst. Lt)
Finansavimo šaltiniai |
Eil. Nr. |
Bendra vertė |
Panaudota lėšų iki 2002 01 01 |
Planuojama panaudoti 2002 metais |
2003 |
2004 |
2005 |
2006 |
2007 |
Pastabos |
|
Valstybės biudžeto/Europos Sąjungos struktūrinių fondų ir savivaldybių biudžetų lėšos |
01 |
31826 |
131 |
50 |
4492 |
6346 |
8500 |
6153 |
6154 |
|
|
Privatizavimo fondas |
02 |
101 |
101 |
- |
- |
- |
- |
|
|
|
|
Pasirašytos paskolos valstybės vardu |
03 |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
|
|
|
Planuojamos paskolos valstybės vardu |
04 |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
|
|
|
Pasirašytos paskolos su valstybės garantija |
05 |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
|
|
|
Planuojamos paskolos su valstybės garantija |
06 |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
|
|
|
PHARE lėšos |
07 |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
|
|
|
ISPA lėšos |
08 |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
|
|
|
Kita negrąžintina finansinė parama |
09 |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
|
|
|
Savivaldybės lėšos |
10 |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
|
|
|
Nuosavos įmonės lėšos |
11 |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
|
|
|
Kiti šaltiniai |
12 |
4757 |
3291 |
- |
- |
200 |
516 |
500 |
250 |
|
|
IŠ VISO |
13 |
36684 |
3523 |
50 |
4492 |
6546 |
9016 |
6653 |
6404 |
|
|
iš jų: projektavimui |
14 |
2249 |
514 |
- |
800 |
325 |
200 |
217 |
193 |
|
|
statybos ir montavimo darbams |
15 |
30313 |
3009 |
50 |
876 |
5721 |
8310 |
6136 |
6211 |
|
|
ilgalaikiam turtui įsigyti |
16 |
806 |
- |
- |
- |
|
506 |
300 |
|
|
|
kitoms išlaidoms |
17 |
3316 |
- |
- |
2816 |
500 |
|
|
|
|
|
______________
Užutrakio dvaro sodybos – kultūros paminklo
G208KP muziejinės-reprezentacinės ir
memorialinės dalių detaliajame plane
numatytų sprendinių įgyvendinimo ilgalaikės
programos 7 priedas
Suvestinis Užutrakio dvaro sodybos muziejinės-reprezentacinės dalies
renovavimo, restauravimo, pritaikymo darbų kainos
skaičiavimas
Pozicija |
Objekto, atliekamų darbų, išlaidų pavadinimas |
Statybos montavimo darbų kaina, tūkst. Lt |
Įrenginių kaina, tūkst. Lt |
Kitų išlaidų kaina, tūkst. Lt |
Bendra orientacinė kaina, tūkst. Lt |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
I. IŠLAIDOS OBJEKTO PARUOŠIMUI
1. |
Lėšos gyventojų iškeldinimui iš Užutrakio dvaro ansamblio pastatų, esančių dalyje 01 |
|
|
277 |
277 |
2. |
Lėšos gyventojų privačios nuosavybės, esančios 01 dalyje, išpirkimui |
|
|
500 |
500
|
3. |
Naikintinų statinių griovimas (griaunami pastatai 01G, 01H, 01J, 01K, 01L, 01M, 01N, 01O, 01P, 01R) |
186 |
|
|
186 |
Iš viso: 186 777 963
II. PAGRINDINIAI OBJEKTAI
4. |
Reprezentacinių dvaro rūmų (pastatas 01) remontas, restauravimas, pritaikymas deryboms, konferencijoms ir kitiems reprezentaciniams poreikiams bei muziejui |
9439 |
|
|
9439 |
5. |
Keltininko namo remontas (pastatas 01E) |
314 |
|
|
314 |
6. |
Viešbučio pastato (pastatas 01B) remontas ir pritaikymas svečių namams |
2116 |
506 |
|
2622 |
7. |
Arklidžių pastato (pastatas 01D) remontas, restauravimas ir pritaikymas garažui bei apsaugos kontingento poreikiams |
1050 |
|
|
1050 |
8. |
Ledainės (statinys 01C) remontas, restauravimas |
74 |
|
|
74 |
9. |
Mažųjų architektūros formų, esančių rūmų parteryje remontas, restauravimas, sunykusių atstatymas; skulptūrų rūmų parteryje atstatymas |
516 |
|
|
516 |
10. |
Mažųjų architektūros formų, esančių rūmų parke, remontas, restauravimas, sunykusių atstatymas; „kunigaikščių alėjos“ skulptūrų bei Bakcho skulptūros atstatymas |
651 |
|
|
651 |
11. |
Tilto T-1 restauravimas |
527 |
|
|
527 |
12. |
Tilto T-2 restauravimas |
248 |
|
|
248 |
13. |
Tilto T-3 atstatymas |
241 |
|
|
241 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
14. |
Motorinis, modernus keltas (transporto ir žmonių perkėlimui) |
|
300 |
|
300 |
15. |
Valčių prieplaukos įrengimas |
249 |
|
|
249 |
16. |
Trijų pralaidų restauravimas |
60 |
|
|
60 |
17. |
Pagrindinių ir šalutinių kelių remontas, naujų dalių įrengimas |
730 |
|
|
730 |
18. |
I ir II tvenkinių (parke) valymas, durpių pašalinimas, regeneravimas |
850 |
|
|
850 |
19. |
III, IV, V, VI, VII, VIII, IX, X, XI, XII, XIII tvenkinių (parke) atkūrimas (įrengiama naujai apie 1,9 ha tvenkinių vietoj visiškai sunykusių) |
3619 |
|
|
3619 |
20. |
Rūmų parterių gėlynų, vejų, dekoratyvinių želdynų atkūrimas (0,5 ha) |
305 |
|
|
305 |
21. |
Parko erdvėse vejų ir vietomis smulkių gėlynų įrengimas (apie 1,5 ha) |
109 |
|
|
109 |
22. |
Parko želdinių tvarkymas (apie 24 ha; medynų retinimas, genėjimas, atsodinimas, valymas ir kt. tvarkymo darbai) |
168 |
|
|
168 |
23. |
Rūmų, jų terasos ir parterių dekoratyvi-nio apšvietimo įrengimas (šviestuvai ir el. tinklai) |
250 |
|
|
250 |
24. |
Šviestuvai parko dekoratyviniam apšvietimui (170 parko šviestuvų ir 30 projektorių, be el. tinklų klojimo darbų) |
400 |
|
|
400 |
25. |
Transporto parkavimo aikštelė (10 vietų, ties pastatu 01 D) |
11 |
|
|
11 |
II iš viso: 22396 806 23202
I + II iš viso: 22582 806 777 24165
III. PROJEKTAVIMAS, INŽINERINĖS PASLAUGOS
26. |
Archeologijos tyrimai |
|
|
20 |
20 |
27. |
Projektavimo darbai, autorinė, techninė priežiūros bei inžinerinės paslaugos 7% |
|
|
1692 |
1692 |
III iš viso: 1712 1712
I+II+III iš viso: 22582 806 2489 25877
Nenumatytos išlaidos ir darbai –20% 5175 5175
Iš viso: 22582 806 7664 31052
ORIENTACINĖ DVARO SODYBOS MUZIEJINĖS-REPREZENTACINĖS DALIES RESTAURAVIMO, RENOVAVIMO IR PRITAIKYMO DARBŲ KAINA – 31052 tūkst. Lt
______________
Užutrakio dvaro sodybos – kultūros paminklo
G208KP muziejinės-reprezentacinės ir
memorialinės dalių detaliajame plane
numatytų sprendinių įgyvendinimo ilgalaikės
programos 8 priedas
Suvestinis Užutrakio dvaro sodybos memorialinės dalies konservavimo, restauravimo ir teritorijos tvarkymo darbų kainos skaičiavimas
Pozicija |
Objekto, atliekamų darbų, išlaidų pavadinimas |
Statybos montavimo darbų kaina, tūkst. Lt |
Įrenginių kaina, tūkst. Lt |
Kitų išlaidų kaina, tūkst. Lt |
Bendra orientacinė kaina, tūkst. Lt |
I. PAGRINDINIAI OBJEKTAI
1. |
Koplyčios mūro liekanų konservavimas, restauravimas |
156 |
|
|
156 |
2. |
Koplyčios teritorijos tvarkymo darbai (apie 0,8 ha teritorijos: retinami, genimi medynai, šalinami kelmai, planiruojama ir užsėjama daugiametėmis žolėmis apie 0.2 ha) |
22 |
|
|
22 |
3. |
Takų, kelelių memorialinėje teritorijoje įrengimas |
7 |
|
|
7 |
4. |
Šviestuvai-prožektoriai koplyčios liekanų apšvietimui (2–3 prožektoriai; be elektros tinklų jų pajungimui įvertinimo) |
3 |
|
|
3 |
Iš viso: 188 188
II. PROJEKTAVIMAS, INŽINERINĖS PASLAUGOS
5. |
Archeologijos tyrimai, darbų priežiūra |
|
|
10 |
10 |
6. |
Projektavimo darbai, autorinė, techninė priežiūros bei inžinerinės paslaugos 7% |
|
|
13 |
13 |
II iš viso: 23 23
I+II iš viso: 188 23 211
Nenumatytos išlaidos ir darbai –20% 42 42
Iš viso: 188 42 253
ORIENTACINĖ DVARO SODYBOS MEMORIALINĖS DALIES (DALIS 04) KONSERVAVIMO, RESTAURAVIMO IR TERITORIJOS TVARKYMO DARBŲ KAINA – 253 tūkst. Lt
______________