LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL ŽALIAVINIO PIENO RINKOS STABILIZAVIMO PROGRAMOS PATVIRTINIMO

 

2002 m. rugpjūčio 26 d. Nr. 1350

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos žemės ūkio ekonominių santykių valstybinio reguliavimo įstatymu (Žin., 1995, Nr. 1-5) ir siekdama spręsti žemdirbių problemas, stabilizuoti padėtį pieno rinkoje, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Patvirtinti Žaliavinio pieno rinkos stabilizavimo programą (pridedama).

2. Įpareigoti Žemės ūkio ministeriją iki 2002 m. rugpjūčio 30 dienos:

2.1. patvirtinti, suderinus su Finansų ministerija, paramos teikimo už supirktą ir perdirbtą pieną sąlygas ir tvarką;

2.2. pateikti Lietuvos Respublikos Vyriausybei tvirtinti Specialiosios kaimo rėmimo programos 2002 metų išlaidų sąmatos pagal priemones, patvirtintos Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. vasario 4 d. nutarimu Nr. 164 (Žin., 2002, Nr. 14-513), pakeitimo projektą.

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                             ALGIRDAS BRAZAUSKAS

 

ŽEMĖS ŪKIO MINISTRAS                                                                   JERONIMAS KRAUJELIS

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2002 m. rugpjūčio 26 d. nutarimu

Nr. 1350

 

ŽALIAVINIO PIENO RINKOS STABILIZAVIMO PROGRAMA

 

I. ESAMA SITUACIJA

 

1. Dėl įvairių objektyvių priežasčių sumažėjusios pieno produktų kainos lėmė, kad pieno perdirbimo įmonės smarkiai sumažino žaliavos supirkimo kainas. Pieno supirkimo kainos nuo balandžio iki liepos mėnesio sumažėjo net 40 procentų. Liepos mėnesį vidutinė žaliavos kaina sumažėjo iki 376 litų už toną ir buvo 90 litų už toną mažesnė negu praėjusių metų liepą. Vien per šių metų liepos mėnesį žemdirbiai už pieną gavo beveik 12 mln. litų mažiau, negu būtų gavę pagal 2001 metų liepos mėnesio kainas. Rugpjūčio mėnesį kainos dar mažinamos. Ypač skaudžiai tai palietė smulkius pieno gamintojus: birželio mėnesį pardavę įmonėms toną pieno, jie gavo tik apie 300 litų, liepos mėnesį – apie 280–290 litų.

2. Siekiant išvengti tolesnio pieno supirkimo kainų mažėjimo ir užtikrinti, kad būtų supirkta visa vasaros laikotarpio pieno žaliava, tikslinga paremti pieno perdirbimo įmones – nustatyti paramos teikimo už supirktą ir perdirbtą pieną tvarką.

3. Ši programa trumpalaikė ir galioja 2002 metų rugpjūčio–rugsėjo mėnesiais.

 

II. PROGRAMOS TIKSLAS

 

4. Šios programos tikslas – stabilizuoti žaliavinio pieno rinką ir pieno supirkimo kainas, kad jos toliau nemažėtų dėl nepalankios pieno produktų vidaus ir užsienio rinkų situacijos.

 

III. PROGRAMOS UŽDAVINIAI

 

5. Svarbiausieji šios programos uždaviniai yra:

5.1. palaikyti esamas pieno supirkimo iš stambiųjų gamintojų kainas;

5.2. išlaikyti smulkiųjų gamintojų parduodamo pieno vidutinę supirkimo kainą, panašią į buvusią birželio mėnesį, pasiekti, kad aukščiausiosios rūšies pieno kaina būtų ne mažesnė kaip 350 litų už toną.

 

IV. PRIEMONĖS

 

6. Svarbiausioji šios programos įgyvendinimo priemonė – kompensuoti pieno perdirbimo įmonėms dalį žaliavos supirkimo ir transportavimo sąnaudų, šiuo tikslu skirti nustatytojo dydžio išmokas už rugpjūčio–rugsėjo mėnesiais supirktos žaliavos perdirbimą.

 

V. PROGRAMOS ĮGYVENDINIMO REZULTATAI

 

7. Stabilizavus pieno supirkimo kainas, bus sustabdytas pieno gamintojų, ypač smulkiųjų, pajamų mažėjimas.

8. Iš dalies atpiginus žaliavą, pieno produktai bus konkurencingesni.

 

VI. PARAMOS GAVĖJAI

 

9. Paramos gavėjai – įmonės, perdirbančios pieną, nuo 2002 metų pradžios gaminančios pieno produktus (kodai pagal Kombinuotosios prekių nomenklatūros 2002 metų versiją – 04.01–04.06) ir supirkusios rugpjūčio–rugsėjo mėnesiais visą joms pasiūlytą žaliavinį pieną.

 

VII. PARAMOS GAVIMO SĄLYGOS

 

10. Parama teikiama išnagrinėjus pieno rinkos sąlygas ir žaliavos supirkimo kainas pagal gamintojų kategorijas rugpjūčio–rugsėjo mėnesiais žemės ūkio ministro įsakymu.

 

VIII. LĖŠŲ POREIKIS IR FINANSAVIMO ŠALTINIAI

 

11. Rugpjūčio–rugsėjo mėnesiais pieno supirkimo kainoms palaikyti reikia 11 mln. litų. Lėšos šiai programai įgyvendinti skiriamos iš Specialiosios kaimo rėmimo programos.

______________