LIETUVOS RESPUBLIKOS KULTŪROS MINISTRO
ĮSAKYMAS
DĖL PROJEKTO „Bibliotekos pažangai“ bendrafinansavimo iš valstybės biudžeto lėšų tvarkos aprašo patvirtinimo
2010 m. spalio 21 d. Nr. ĮV-523
Vilnius
Vadovaudamasis 2007 m. lapkričio 15 d. tarptautiniu susitarimu tarp Bilo ir Melindos Geitsų fondo, Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos ir Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos (2009 m. lapkričio 5 d. redakcija) ir remdamasis Lietuvos Respublikos kultūros ministro 2009 m. rugsėjo 24 d. įsakymu Nr. ĮV-512 „Dėl projekto „Bibliotekos pažangai“ patikslinto įgyvendinimo plano ir veiklos gairių 2008–2012 m.“,
tvirtinu Projekto „Bibliotekos pažangai“ bendrafinansavimo iš valstybės biudžeto lėšų tvarkos aprašą (pridedama).
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos kultūros ministro
2010 m. spalio 21 d. įsakymu Nr. ĮV-523
Projekto „Bibliotekos pažangai“ bendrafinansavimo iš valstybės biudžeto lėšų tvarkos aprašas
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Projekto „Bibliotekos pažangai“ (toliau – Projektas) bendrafinansavimo iš valstybės biudžeto lėšų tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato Projekto valstybės biudžeto lėšų planavimo, skyrimo Projektui finansuoti tvarką ir atsiskaitymo už lėšas tvarką.
2. Aprašas yra parengtas remiantis:
2.1. Bibliotekų renovacijos ir modernizavimo 2003–2013 metų programa, patvirtinta Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. rugsėjo 17 d. Nr. 1454 (Žin., 2002, Nr. 92-3943);
2.2. Bilo ir Melindos Geitsų fondo Pasaulio bibliotekų programos Lietuvos paraiška Projekto įgyvendinimo paramai, Vilnius, 2007 (toliau – Paraiška);
2.3. 2007 m. lapkričio 15 d. trišaliu tarptautiniu susitarimu tarp Bilo ir Melindos Geitsų fondo (toliau – Fondas), Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos ir Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos (toliau – Susitarimo šalys) ir 2009 m. lapkričio 5 d. susitarimo redakcija (toliau – Susitarimas);
2.4. Projekto „Bibliotekos pažangai“ patikslintu įgyvendinimo planu ir veiklos gairėmis 2008–2012 m., patvirtintais Lietuvos Respublikos kultūros ministro 2009 m. rugsėjo 24 d. įsakymu Nr. ĮV-512 „Dėl Projekto „Bibliotekos pažangai“ patikslinto įgyvendinimo plano ir veiklos gairių 2008–2012 m.“ (toliau – Projekto planas ir veiklos gairės).
3. Projekto vykdytojas – Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka (toliau – Vykdytojas); Projektą koordinuojanti institucija – Lietuvos Respublikos kultūros ministerija (toliau – Ministerija).
4. Projekto tikslas – stiprinant ir panaudojant viešųjų bibliotekų (toliau – bibliotekos) pajėgumus, pasiekti, kad Lietuvos gyventojai žymiai geriau naudotųsi informacinių technologijų galimybėmis naudingos informacijos gavimui ir bendravimui. Projekte vykdoma pagrindinė veikla:
4.1. bibliotekose įrengiama vieša interneto prieiga, o ją turinčiose – išplečiama ir modernizuojama;
4.2. stiprinama bibliotekų darbuotojų informacinė kompetencija, kad bibliotekininkai taptų aktyviais vietos bendruomenės skatintojais bei pagalbininkais, įsisavinant informacinių technologijų galimybes;
5. Projekto plane ir veiklos gairėse numatytas bendras Projekto lėšų poreikis – apie 50 947 668 (penkiasdešimt milijonų devynis šimtus keturiasdešimt septynis tūkstančius šešis šimtus šešiasdešimt aštuonis) litus, iš kurių apie 37 883 168 Lt (trisdešimt septynis milijonus aštuonis šimtus aštuoniasdešimt tris tūkstančius šimtą šešiasdešimt aštuonis litus) sudaro Fondo dotacijos lėšos ir 13 064 500 Lt (trylika milijonų šešiasdešimt keturis tūkstančius penkis šimtus litų) – Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšos.
6. Numatytas Projekto įgyvendinimo laikotarpis – 2008–2012 metai. Dėl objektyvių priežasčių Projekto plano ir veiklos gairių vykdymo laikotarpis gali būti pratęstas, pritarus Susitarimo šalimis, jei dėl to nedidės bendro Projektui įgyvendinti reikalingo finansavimo iš valstybės biudžeto apimtys.
7. Vykdytojas pirmiausia turi siekti įgyvendinti Paraiškoje, Projekto plane ir veiklos gairėse numatytų veiklų įgyvendinimo kriterijų. Pritarus Susitarimo šalims, Projekto planas ir veiklos gairės gali būti papildytos naujomis veiklomis, susijusiomis su Projekto tikslais ir uždaviniais, jei dėl to nedidės bendro Projektui įgyvendinti reikalingo finansavimo iš valstybės biudžeto apimtys.
8. Lėšos Projektui bendrafinansuoti numatomos kiekvienais metais Ministerijai skirtuose valstybės biudžeto asignavimuose šioms Ministerijos strateginio veiklos plano priemonėms (toliau – priemonės):
8.1. vykdyti Projektą „Bibliotekos pažangai“ (kodas 02.03.01.01.02) – paslaugoms, apimant atsargas bei paslaugų teikimo procese sukuriamam (įsigyjamam) nematerialiajam turtui;
II. bendrafinansuojama Projekto veikla ir reikalavimai TINKAMOmS FINANSUOTI IŠLAIDOmS
9. Iš valstybės biudžeto lėšų gali būti bendrafinansuojama tokia Projekto įgyvendinimo veikla:
9.1. kompiuterinės ir programinės įrangos įsigijimas bibliotekoms bei interneto prieigos įrengimas, pagerinimas, apimant ir techninę priežiūrą;
9.3. bibliotekų ir Projekto viešinimas, atstovavimas ir visuomenės skatinimas naudotis bibliotekų paslaugomis;
10. Tinkamų finansuoti iš valstybės biudžeto išlaidų kategorijos yra šios:
10.1. Iš Aprašo 8.1 punkte nurodytos priemonės:
10.1.1. Kvalifikacijos kėlimo išlaidos, susijusios su mokymu, seminarais, kitais kvalifikacijos kėlimo renginiais (apimant ir būtinas atsargas bei išlaidas mokymo paslaugų teikimo procese sukuriamam (įsigyjamam) nematerialiajam turtui, pavyzdžiui, vaizdo mokymo medžiagai, leidinių, elektroninės mokymosi medžiagos maketams ir kt.), skirtais Projekte dalyvaujančių bibliotekų ir Vykdytojo specialistų, įgyvendinančių Projektą, gebėjimams stiprinti, ir tik ta išlaidų dalis, kuri pagrįstai susieta su Projektu ir jo įgyvendinimo administravimu.
10.1.2. Teisinių paslaugų ir teismų, konsultavimo, dokumentų vertimo, studijų ir tyrimų, ekspertinio vertinimo, audito ir kitų patikrinimų išlaidos, susijusios su Projektu ir jo įgyvendinimo administravimu.
10.1.3. Renginių organizavimo ir dalyvavimo juose išlaidos (patalpų, reikiamos įrangos nuomos, medžiagos parengimo, vertimo, fotografavimo, maitinimo ir kt.) taip pat dalyvavimo konferencijose, posėdžiuose, komitetuose ir kituose renginiuose išlaidos (kelionės, apgyvendinimo, dienpinigių, dalyvavimo mokesčių ir kt.), susijusios su Projektu ir jo įgyvendinimo administravimu.
10.1.4. Informavimo ir viešinimo išlaidos. Tai metiniams informavimo ir viešinimo priemonių planams įgyvendinti, informavimo ir viešinimo gebėjimams stiprinti, informavimo ir viešinimo stebėsenai vykdyti reikalingų ir kitų su informavimu ir viešinimo veiklų vykdymu susijusių paslaugų bei prekių įsigijimo išlaidos, apimant ir išlaidas šių paslaugų teikimo procese sukuriamam (įsigyjamam) ilgalaikiui nematerialiajam turtui ir atsargoms.
10.1.5. Vertinimo ir vertinimo galimybių bibliotekose stiprinimo išlaidos. Tai vertinimo veiklos, kuria siekiama pagerinti ir įvertinti Projekto plano įgyvendinimą, rezultatų poveikį ir administravimo kokybę, veiksmingumą ir nuoseklumą bei pasirengti Projekto tęstinumui, išlaidos (apklausų ir tyrimų atlikimo, tyrimų rezultatų apibendrinimo, ataskaitų rengimo ir kt.).
10.1.6. Transporto priemonių nuomos, eksploatavimo, draudimo, remonto ir kitos išlaidos, susijusios su Projektu ir jo įgyvendinimo administravimu.
10.1.7. Kompiuterinės ir programinės įrangos bei ryšių diegimo priežiūros, nuomos, eksploatavimo, draudimo, remonto ir kitos susijusios išlaidos, taip pat biuro prekių, telekomunikacijų, pašto paslaugų, banko mokesčių už sąskaitos atidarymą ir tvarkymą, kitų paslaugų ir atsargų įsigijimo ir nuomos išlaidos, jeigu jos yra pagrįstai susijusios su Projektu ir jo įgyvendinimo administravimu.
10.2. Iš Aprašo 8.2 punkte nurodytos priemonės:
10.2.1. Kompiuterinės ir programinės įrangos įsigijimo, nuomos, įrengimo, eksploatavimo, remonto ir kitos susijusios išlaidos, jeigu jos yra pagrįstai susijusios su Projektu ir jo įgyvendinimo administravimu.
11. Netinkamos finansuoti išlaidos:
11.1. Pastatų, kitų statinių ar patalpų remonto ir statybų išlaidos, žemės pirkimo išlaidos, nekilnojamojo turto ir transporto priemonių įsigijimo išlaidos.
12. Tinkamomis finansuoti iš valstybės biudžeto lėšų laikomos išlaidos, atitinkančios Aprašo 9–10 punktų nuostatas, jei jos numatytos Projekto veiklos ir finansinių išlaidų plane, patvirtintame Projekto „Bibliotekos pažangai“ įgyvendinimo priežiūros komiteto (toliau – Priežiūros komitetas), sudaryto Lietuvos Respublikos kultūros ministro 2009 m. gruodžio 23 d. įsakymu Nr. ĮV-683 (Žin., 2009, Nr. 157-7110; 2010, Nr. 19-921), ir patirtos bei apmokėtos per einamuosius finansinius metus. Tiksli tinkamų išlaidų finansuoti laikotarpio pradžia ir pabaiga nustatoma investicijų ir paslaugų sutartyse, sudaromose kasmet einamiesiems finansiniams metams tarp Ministerijos ir Vykdytojo (toliau – Sutartys).
13. Projekto veiklos (tarp jų ir viešieji pirkimai) gali būti pradėtos vykdyti, patvirtinus Projekto veiklos ir finansinių išlaidų planą, prieš Sutarčių pasirašymą Vykdytojui prisiimant atsakomybę už veiklų ir jų įgyvendinimui skirtų išlaidų atitikimą Aprašo 9–10 punktų nuostatoms ir sąmatoms, kurios yra neatsiejamos Sutarčių dalys (toliau – Sąmatos).
III. valstybės biudžeto LĖŠŲ Projektui bendrafinansuoti PLANAVIMAS, SKYRIMAS ir Atsiskaitymas už jas
14. Susitarimo įgyvendinimo pažangą ir bendrafinansavimo iš valstybės biudžeto priežiūrą vykdo Priežiūros komitetas, veikiantis pagal Priežiūros komiteto 2008 m. kovo 12 d. posėdyje Nr. 1 patvirtintą darbo reglamentą. Pagrindinės Priežiūros komiteto funkcijos:
14.1. vykdyti stebėseną, ar Projekto metiniai veiklos planai atitinka planuotus Projekto tikslus ir uždavinius, sekti Projekto pažangą ir tvirtinti metines pažangos ataskaitas;
14.2. vertinti finansinį Projekto vykdymo pagrįstumą ir finansinį Projekto planavimą, svarstyti Projekto įgyvendinimo išlaidų sąmatas ir jų pakeitimus;
14.3. teikti reikiamą administracinę pagalbą Projekto vykdytojui, bendradarbiaujant su atsakingomis valstybinėmis institucijomis, viešosiomis įstaigomis ir asociacijomis;
15. Vykdytojas kasmet, atsižvelgdamas į įsipareigojimus, numatytus Paraiškoje, Susitarime, Projekto plane ir veiklos gairėse, raštu Ministerijai pateikia:
15.1. iki antro ketvirčio pabaigos – bendrą bendrafinansavimo iš valstybės biudžeto lėšų poreikį Projekto tęstinumui ateinantiems finansiniams metams, atskirai nurodant valstybės biudžeto lėšas, reikalingas investicijoms ir paslaugoms, pastarosiose išskiriant prognozuojamas išlaidas paslaugų teikimo procese sukuriamam (įsigyjamam) ilgalaikiui nematerialiajam turtui (pavyzdžiui, mokymo ar viešinimo vaizdo medžiagai ir kt.), ir kitą informaciją, svarbią valstybės biudžeto asignavimų planavimui;
16. Vykdytojas, numatydamas bendrafinansavimo iš valstybės biudžeto poreikį, turi atsižvelgti į Projekto išlaidų realumą ir būtinumą, metinį kainų augimą ir valiutų riziką.
17. Valstybės biudžeto lėšas Projektui bendrafinansuoti skiria kultūros ministras, atsižvelgdamas į Priežiūros komiteto išvadas ir pasiūlymus.
18. Kultūros ministro įsakymai dėl lėšų skyrimo Projektui yra skelbiami Ministerijos interneto svetainėje (www.lrkm.lt).
19. Sutartyse turi būti nurodomi Projekto įgyvendinimo terminai, finansavimo tvarka, įsipareigojimai, atsiskaitymo būdai, šalių atsakomybė už sutarčių nevykdymą ir kitos sąlygos. Prie Sutarčių pridedamos detalios Projektui įgyvendinti skirtų valstybės biudžeto lėšų išlaidų Sąmatos.
20. Lėšos Vykdytojui pervedamos kas ketvirtį Sutartyse numatytomis proporcijomis, Vykdytojui pateikus ketvirčio ataskaitas (finansinių metų pradžioje – praėjusių finansinių metų veiklos ir finansinę ataskaitas) bei kitus dokumentus, numatytus Sutartyse.
21. Jei Vykdytojas dėl objektyvių priežasčių negali įgyvendinti Projekto pagal patvirtintas Sąmatas, ne vėliau kaip prieš 15 darbo dienų iki Sutartyse numatyto Projekto įgyvendinimo termino pabaigos turi raštu kreiptis į Ministeriją dėl jų patikslinimo, nurodydamas priežastis. Sąmatos netikslinamos, jeigu skirtumas tarp planuotų ir faktiškai panaudotų lėšų neviršija 10 procentų lėšų, numatytų Sąmatų atskiruose straipsniuose.
22. Vykdytojas atsiskaito Ministerijai Susitarime ir Sutartyse numatytais terminais pateikdamas Ministerijos Informacinės visuomenės plėtros skyriui ataskaitas:
22.1. kas ketvirtį ir už metus kultūros ministro nustatytos formos Projekto įvykdymo faktines išlaidas patvirtinančių dokumentų sąrašus (Ministerijai pareikalavus ir išlaidas patvirtinančių dokumentų kopijas);
22.2. finansiniams metams pasibaigus atskiros sąskaitos valstybės biudžeto lėšoms banko išrašą arba Vykdytojo pasirašytą pažymą apie Projekto vykdymui skirtų lėšų likutį Sutartyse nurodytai Projekto įvykdymo datai;
22.3. Susitarime numatytais terminais Fondui kas ketvirtį ir už metus teikiamas Projekto pažangos ataskaitas anglų kalba (toliau – Ataskaitos) su duomenimis apie Projekto rezultatus, numatytų tikslų įgyvendinimą, Projekto dalyvių skaičių ir kitą informaciją. Išverstos į lietuvių kalbą Ataskaitos (išskyrus Fondo nustatytos formos Metinę finansinę ataskaitą) pateikiamos Ministerijai per 5 darbo dienas nuo ataskaitos išsiuntimo Fondui. Papildomai Vykdytojas prideda laisvos formos pažymą apie už valstybės biudžeto lėšas vykdytą veiklą (jei įmanoma ją atskirti) įgyvendintus tikslus, pasiektus rezultatus ir pasekmes. Į lietuvių kalbą išversta Fondo nustatytos formos Metinė finansinė ataskaita turi būti pateikta Ministerijai per 10 darbo dienų nuo jos pateikimo Fondui dienos;
23. Skiriamos valstybės biudžeto lėšos negali būti perkeltos į kitus biudžetinius metus ir naudojamos kitiems tikslams, nei nurodyta su Ministerija pasirašytose Sutartyse bei šiame Apraše.
IX. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
25. Visos Projektui ir jo įgyvendinimo administravimui reikalingos prekės ir paslaugos turi būti vykdomos, laikantis Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų ir kitų įstatymų bei teisės aktų nustatytos tvarkos.
Projekto „Bibliotekos pažangai“
bendrafinansavimo iš valstybės biudžeto
lėšų tvarkos aprašo
1 priedas
PROJEKTO „BIBLIOTEKOS PAŽANGAI“ ĮGYVENDINIMO PLANO _________ METAMS BENDROJI SUVESTINĖ SĄMATA, DETALIZUOTA PAGAL FINANSAVIMO ŠALTINIUS
Išlaidų straipsnis |
Iš viso, Lt |
Iš jų, Lt: |
||
BMG fondo lėšos |
Valstybės lėšos, iš jų: |
|||
ilgalaikio materialiojo turto įsigijimui |
paslaugoms ir nematerialiojo turto įsigijimui |
|||
1. |
|
|
|
|
Iš jų: |
|
|
|
|
1.1. |
|
|
|
|
1.2. |
|
|
|
|
1.3. |
|
|
|
|
2. |
|
|
|
|
Iš viso: |
|
|
|
|
Generalinis direktorius ________________ _______________________________________
(parašas) (vardas ir pavardė)
Generalinio direktoriaus pavaduotoja
ekonomikai ir finansams _______________ ______________________________________
(parašas) (vardas ir pavardė)
Rengėjo vardas, pavardė, numeris (telefono), el. pašto adresas
Projekto „Bibliotekos pažangai“
bendrafinansavimo iš valstybės biudžeto
lėšų tvarkos aprašo
2 priedas
PROJEKTO „BIBLIOTEKOS PAŽANGAI“ ĮGYVENDINIMO PLANO _________ METAMS BENDROJI DETALI SĄMATA, DETALIZUOTA PAGAL REZULTATUS IR FINANSAVIMO ŠALTINIUS
Išlaidų straipsnis |
Rezultatai, kiekis |
Iš viso, Lt |
Iš jų, Lt: |
|
BMG fondo lėšos |
valstybės lėšos |
|||
1. |
|
|
|
|
Iš jų: |
|
|
|
|
1.1. |
|
|
|
|
1.2. |
|
|
|
|
1.3. |
|
|
|
|
1.4. |
|
|
|
|
2. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Iš viso: |
|
|
|
|
Generalinis direktorius ________________ _______________________________________
(parašas) (vardas ir pavardė)
Generalinio direktoriaus pavaduotoja
ekonomikai ir finansams _______________ ______________________________________
(parašas) (vardas ir pavardė)
Rengėjo vardas, pavardė, numeris (telefono), el. pašto adresas (jei reikia)
Projekto „Bibliotekos pažangai“
bendrafinansavimo iš valstybės biudžeto
lėšų tvarkos aprašo
3 priedas
PROJEKTO „BIBLIOTEKOS PAŽANGAI“ PASLAUGŲ/ INVESTICIJŲ DALIES
(pasirinkti tinkamą)
ĮGYVENDINIMO PLANO_____________ M. SĄMATA
Iš viso valstybės biudžeto lėšos paslaugoms /investicijoms iš dalies finansuoti
(pasirinkti tinkamą)
______________ Lt
Iš jų:
Eil. Nr. |
Lėšų paskirtis |
Lėšos, Lt |
1. |
Paslaugoms |
|
Iš jų: |
||
1.1. |
|
|
2. |
Nematerialiojo turto sukūrimui (įsigijimui) |
|
Iš jų: |
||
2.1. |
|
|
Generalinis direktorius ________________ _______________________________________
(parašas) (vardas ir pavardė)
Generalinio direktoriaus pavaduotoja
ekonomikai ir finansams _______________ ______________________________________
(parašas) (vardas ir pavardė)
Rengėjo vardas, pavardė, numeris (telefono), el. pašto adresas (jei reikia)