LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBINĖ PAMINKLOSAUGOS KOMISIJA

 

S P R E N D I M A S

DĖL VALSTYBINĖS PAMINKLOSAUGOS KOMISIJOS 2003-11-21 SPRENDIMO NR. 96

 

2004 m. kovo 31 d. Nr. 99

Vilnius

 

Valstybinė paminklosaugos komisija ne vieną kartą konstatavo įvairias paveldosaugos problemas, kurios išlieka iki šiol. Tai patvirtina keičiamos kultūros paveldo statinių planinės struktūros, fasadai, didinamas aukštingumas, saugomų objektų teritorijose statomi kultūros vertybes užgožiantys nauji statiniai, į Pasaulio paveldo sąrašus įrašyto Vilniaus senamiesčio pirmųjų aukštų eksterjero bei interjero keitimas. Kai kurie pareigūnai pritaria sprendimams, kuriais leidžiama keisti pastatų ir sklypų naudojimo paskirtį, būdą, užstatymo intensyvumą, bet neatsižvelgiama, jog tai akivaizdžiai turės neigiamą poveikį kultūros vertybėms. Remiamasi Nekilnojamųjų kultūros vertybių apsaugos įstatymo nuostatomis, tačiau ignoruojami Saugomų teritorijų įstatymo reikalavimai (pavyzdžiui, draudimas paveldo objektų teritorijose statyti statinius, nesusijusius su paveldo objektų eksponavimu ar tvarkymu). Architektams ir kitiems specialistams yra išduodami atestatai, leidžiantys dirbti kultūros vertybėse ar jų teritorijose, tačiau, kai veikla nepateisina atestatu suteikiamų teisių, specialistai neperatestuojami, atestatų galiojimas nesustabdomas ar nepanaikinamas.

Valstybinė paminklosaugos komisija, atsižvelgdama į Vyriausiosios administracinių ginčų komisijos 2004-01-20 sprendimą Nr. 2003/03-4R-213, Vilniaus apygardos administracinio teismo 2004-03-22 sprendimą Nr. I/13-516/04, remdamasi savo nuostatų 6 ir 7 punktais, nusprendžia:

1. Panaikinti 2003 m. lapkričio 21 d. Valstybinės paminklosaugos komisijos sprendimą Nr. 96 „Dėl paveldosaugos pažeidimų pertvarkant vandens malūną ir jo aplinką Vilniuje, Latvių g. Nr. 64“.

2. Siūlyti Kultūros vertybių apsaugos departamentui:

2.1. užtikrinti viešųjų paveldosauginių interesų prioritetą prieš privačius, kai priimami sprendimai, kuriais derinami viešieji paveldosauginiai ir privatūs interesai;

2.2. sustabdyti iki peratestavimo ar panaikinti išduotų atestatų galiojimą pagal tyrimo, konservavimo ir restauravimo, taip pat valstybės ir savivaldybių nekilnojamųjų kultūros vertybių apsaugos institucijose dirbančių specialistų atestavimo tvarkos reikalavimus, kai nustatoma, jog atestuotų specialistų veikla nepateisina atestatu jiems suteiktų teisių;

2.3. savo veikloje vadovautis ne tik Nekilnojamųjų kultūros vertybių apsaugos ir Kilnojamųjų kultūros vertybių apsaugos įstatymais, bet ir Saugomų teritorijų bei kitų įstatymų kultūros paveldo apsaugą reglamentuojančiais reikalavimais.

 

 

KOMISIJOS PIRMININKAS                                                                                JONAS GLEMŽA

______________