LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
N U T A R I M A S
DĖL BENDRO SOCIALINIO DRAUDIMO IR PRIVALOMOJO SVEIKATOS DRAUDIMO PAŽYMĖJIMO ĮVEDIMO, IŠDAVIMO IR PRIVALOMOJO SVEIKATOS DRAUDIMO PAŽYMĖJIMO PILDYMO BEI DRAUDŽIAMŲJŲ ĮSKAITOS LAIKINOSIOS TVARKOS PATVIRTINIMO
1997 m. rugsėjo 4 d. Nr. 951
Vilnius
1. Patvirtinti Bendro socialinio draudimo ir privalomojo sveikatos draudimo pažymėjimo įvedimo, išdavimo ir pildymo laikinąją tvarką (pridedama).
2. Nustatyti, kad:
2.1. šiuo nutarimu patvirtinta Bendro socialinio draudimo ir privalomojo sveikatos draudimo pažymėjimo įvedimo, išdavimo ir pildymo laikinoji tvarka (toliau vadinama – laikinoji tvarka) taikoma nuo 1997 m. spalio 1 d., iki bus įvestas bendras (plastikinis) socialinio draudimo ir privalomojo sveikatos draudimo pažymėjimas;
2.2. nuo 1998 m. vasario 1 d. iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo apmokama įstaigoms, sudariusioms sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis, už asmens sveikatos priežiūros (išskyrus būtinosios medicinos pagalbos) paslaugas, kurios suteiktos draudžiamiesiems, turintiems pažymėjimus, išduotus pagal šiuo nutarimu patvirtintą laikinąją tvarką.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
1997 m. rugsėjo 4 d. nutarimu Nr. 951
Bendro socialinio draudimo ir privalomojo sveikatos draudimo pažymėjimo įvedimo, išdavimo ir pildymo laikinoji tvarka
Bendrieji nuostatai
1. Ši tvarka reglamentuoja Bendro socialinio draudimo ir privalomojo sveikatos draudimo pažymėjimo įvedimą, išdavimą, pildymą ir apskaitą.
2. Valstybinio socialinio draudimo pažymėjimas ir privalomojo sveikatos draudimo pažymėjimas yra dokumentai, kuriuose nurodomas vienas bendras asmens socialinio draudimo numeris, ir jie laikinai galioja kaip bendras socialinio draudimo ir privalomojo sveikatos draudimo pažymėjimas.
3. Valstybinio socialinio draudimo pažymėjimai išduodami draudžiamiesiems, nurodytiems Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymo 4 straipsnyje. Privalomojo sveikatos draudimo pažymėjimai išduodami asmenims, nurodytiems Lietuvos Respublikos sveikatos draudimo įstatymo 5 straipsnio 1 dalyje (toliau vadinama – draudžiamiesiems), išskyrus draudžiamuosius, turinčius valstybinio socialinio draudimo pažymėjimus.
4. Draudžiamieji, turintys šios tvarkos 2 punkte nurodytus dokumentus, gali pasirinkti asmens sveikatos priežiūros įstaigą, sudariusią sutartį su teritorine ligonių kasa, ir gauti sveikatos priežiūros paslaugas, apmokamas iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto.
5. Šios tvarkos privalo laikytis draudžiamieji, Lietuvos Respublikos įmonės, įstaigos ir organizacijos, Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba ir jos teritoriniai skyriai, Valstybinė ligonių kasa ir teritorinės ligonių kasos.
6. Privalomuoju sveikatos draudimu draudžiamus asmenis registruoja, privalomojo sveikatos draudimo pažymėjimus pildo, išduoda, keičia ir juos apskaito teritorinės ligonių kasos.
Privalomojo sveikatos draudimo pažymėjimo
įvedimo, išdavimo ir pildymo tvarka
9. Pažymėjimai draudžiamiesiems išduodami ir draudimas tikrinamas pagal Valstybinės ligonių kasos ir teritorinių kasų turimus duomenis apie draudžiamuosius. Juos Valstybinei ligonių kasai ir teritorinėms ligonių kasoms nemokamai privalo teikti ministerijos, kitos Vyriausybės įstaigos, apskričių valdytojų administracijos, savivaldos vykdomosios institucijos, valstybinio socialinio draudimo įstaigos, valstybinės mokesčių inspekcijos, sveikatos priežiūros įstaigos, kitos įmonės, įstaigos ir organizacijos, disponuojančios duomenimis, patvirtinančiais priklausymą vienai iš Lietuvos Respublikos sveikatos draudimo įstatymo 5 straipsnio 3, 4 ir 5 dalyse nurodytų draudžiamųjų kategorijų.
10. Teritorinės ligonių kasos kontroliuoja, kad vienam draudžiamajam būtų išduotas tik vienas pažymėjimas ir suteiktas tik vienas asmens socialinio draudimo numeris.
11. Pažymėjime įklijuojama nuotrauka ir įrašoma (nurodoma):
draudžiamojo vardas (nesutrumpintas), pavardė, asmens kodas. Šie duomenys rašomi pagal pasą ar leidimą nuolatinai gyventi Lietuvoje;
asmens socialinio draudimo numeris. Jeigu draudžiamasis socialinio draudimo numerio neturi, teritorinė ligonių kasa jį suteikia;
teritorinė ligonių kasa;
teritorinės kasos numeris;
pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaiga;
pažymėjimo galiojimo laikas;
pažymėjimo išdavimo data.
Visi šie duomenys įtraukiami į teritorinės ligonių kasos duomenų bazę ir perduodami į Valstybinės ligonių kasos duomenų bazę bei Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos duomenų bazę.
Privalomojo sveikatos draudimo pažymėjimo keitimas
15. Pažymėjimas keičiamas draudžiamajam pakeitus vardą ar pavardę, kai pažymėjimas netinkamas naudoti (suplėšius, sutepus jį ir panašiai), galiojimo terminui pasibaigus ir kitais šioje tvarkoje nenurodytais atvejais. Draudžiamasis netinkamą naudoti pažymėjimą privalo grąžinti jį išdavusiai teritorinei ligonių kasai. Teritorinė ligonių kasa patikrina duomenų bazėje esančius duomenis, reikiamus duomenis pakeičia ir išduoda naują pažymėjimą.
16. Draudžiamasis, pakeitęs gyvenamąją vietą į kitą apskritį ar pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigą, turi kreiptis į teritorinę ligonių kasą ir pateikti pažymėjimą. Teritorinė ligonių kasa patikrina įrašus Valstybinės ligonių kasos duomenų bazėje, atlieka reikiamus pakeitimus ir įrašo juos į pažymėjimą.
Privalomojo sveikatos draudimo pažymėjimų blankų apskaita
18. Pažymėjimų blankai saugomi, apskaitomi ir išduodami teritorinėje ligonių kasoje pagal nustatytą griežtos atskaitomybės dokumentų blankų saugojimo ir išdavimo tvarką. Netinkami naudoti ar sugrąžinti pažymėjimai saugomi ir sunaikinami teritorinėje ligonių kasoje Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka.
19. Kiekvienoje teritorinėje ligonių kasoje direktoriaus įsakymu skiriamas darbuotojas, atsakingas už pažymėjimų išdavimą ir šių dokumentų blankų apskaitą.
Privalomojo sveikatos draudimo pažymėjimų išdavimo
kontrolė ir ginčų nagrinėjimas
21. Privalomojo sveikatos draudimo pažymėjimų išdavimą kontroliuoja Sveikatos apsaugos ministerija ir Valstybinė ligonių kasa.