LIETUVOS RESPUBLIKOS ŠVIETIMO IR MOKSLO MINISTRO

ĮSAKYMAS

 

DĖL DOKTORANTŪROS TEISĖS SUTEIKIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2010 m. birželio 3 d. Nr. V-825

Vilnius

 

Įgyvendindamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. liepos 11 d. nutarimo Nr. 897 „Dėl Mokslo doktorantūros nuostatų patvirtinimo“ (Žin., 2001, Nr. 63-2281; 2010, Nr. 59-2900) 3 punktą,

tvirtinu Doktorantūros teisės suteikimo tvarkos aprašą (pridedama).

 

 

Švietimo ir mokslo ministras                               Gintaras Steponavičius

 

 


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos

švietimo ir mokslo ministro

2010 m. birželio 3 d. įsakymu Nr. V-825

 

DOKTORANTŪROS TEISĖS SUTEIKIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Doktorantūros teisės suteikimo tvarkos aprašas (toliau – aprašas) reglamentuoja dokumentų mokslo doktorantūros teisei įgyti pateikimo, dokumentų vertinimo, sprendimo dėl doktorantūros teisės suteikimo priėmimo ir apeliacijų dėl priimto sprendimo nesuteikti doktorantūros teisės nagrinėjimo tvarką. Doktorantūros teisė – teisė organizuoti trečios pakopos studijas, mokslinius tyrimus, disertacijos rengimą ir gynimą ir teikti mokslo daktaro laipsnius. Doktorantūros teisė suteikiama universitetui arba universitetui su kitais Lietuvos ir (ar) užsienio šalių universitetais ir (ar) mokslinių tyrimų institutais. Doktorantūros teisė suteikiama mokslo kryptyje, kurioje atliekami aukšto lygio moksliniai tyrimai. Universitetas arba universitetas su kitais Lietuvos ar užsienio universitetais ir (ar) mokslinių tyrimų institutais gali įgyti ne daugiau nei vieną doktorantūros teisę mokslo kryptyje.

2. Doktorantūros teisę universitetui arba universitetui su kitais Lietuvos ir (ar) užsienio šalių universitetais ir (ar) mokslinių tyrimų institutais suteikia Švietimo ir mokslo ministerija (toliau vadinama – Ministerija).

 

II. DOKUMENTŲ DOKTORANTŪROS TEISEI ĮGYTI TEIKIMAS

 

3. Siekti įgyti doktorantūros teisę gali vienas universitetas arba universitetas su kitais Lietuvos ar užsienio universitetais ir (ar) mokslinių tyrimų institutais (toliau vadinama – institucijos). Dokumentai dėl doktorantūros teisės suteikimo teikiami Ministerijai.

4. Institucija (institucijos), siekianti įgyti doktorantūros teisę, teikia prašymą, kuriame pateikia šio aprašo priede nurodytą informaciją. Kartu su prašymu teikiami šie dokumentai:

4.1. doktorantūros projektas, kuriame nurodomas doktorantūros studijų dalies turinys ir numatoma mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros darbų bendra tematika, siejama su doktorantūros įgyvendinimui turima infrastruktūra, kitais ištekliais ir socialine partneryste. Rekomenduojama, kad doktorantūros studijas sudarytų ne mažiau kaip trys studijuojami dalykai;

4.2. pagrindimas, kodėl institucijai (institucijoms) tikslinga suteikti doktorantūros teisę mokslo kryptyje. Pateikiama Lietuvoje dirbančių atitinkamos mokslo krypties mokslininkų potencialo apžvalga;

4.3. pretendentų į doktorantūros komiteto (komitetų) narius bei kitų mokslininkų, dirbančių institucijoje (institucijose), siekiančioje įgyti doktorantūros teisę, kurie galėtų dalyvauti vykdant doktorantūrą, sąrašai (pateikiama kiekvieno mokslininko curriculum vitae ir paskutinių penkerių metų mokslo darbai). Jei doktorantūros teisę siekia įgyti kelios institucijos, teikiamame pretendentų į doktorantūros komiteto narius sąraše turi būti atstovų iš visų siekiančių įgyti doktorantūros teisę institucijų. Mokslininkas gali būti ne daugiau kaip dviejų doktorantūros komitetų narys;

4.4. doktorantūros reglamento projektas, parengtas vadovaujantis Mokslo doktorantūros nuostatų 11 punkto reikalavimais. Jei doktorantūros teisę siekia įgyti kelios institucijos, teikiamas bendras visų institucijų suderintas doktorantūros reglamento projektas, kuriame detalizuojama, kokiomis kartu suderintomis sąlygomis institucijos vykdys bendrą doktorantūrą;

4.5. kita, mokslo ir studijų institucijos (institucijų) nuomone, svarbi informacija.

 

III. DOKUMENTŲ VERTINIMO TVARKA

 

5. Ministerija, gavusi institucijos (institucijų) prašymą, teikia jį vertinti Lietuvos mokslo tarybai arba užsienio ekspertinei institucijai (toliau vadinama – ekspertinė institucija).

6. Ekspertinė institucija Ministerijos pateikto prašymo vertinimą įvykdo per 3 mėnesius nuo prašymo pateikimo ekspertinei institucijai dienos.

7. Prašymo nagrinėjimo metu vertinamas institucijos (institucijų) mokslinių tyrimų lygis atitinkamoje mokslo kryptyje, kurioje prašoma doktorantūros teisės, pateiktų pretendentų į doktorantūros komitetą (komitetus) atitinkamos mokslo krypties ar kitų doktorantūros projekte numatomų mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros darbų bendrą tematiką atitinkančių krypčių (šakų) mokslinių tyrimų lygis, doktorantūros reglamento kokybė, turimi ištekliai doktorantūrai organizuoti. Prašymas vertinamas atsižvelgiant į doktorantūros nacionalinį aktualumą ir tarptautiškumą, anksčiau vykdytos doktorantūros rezultatyvumą ir efektyvumą, doktorantūroje dalyvausiančių aukšto lygio mokslinius tyrimus vykdančių mokslininkų skaičių ir kvalifikaciją, turimą mokslinių tyrimų infrastruktūrą, institucijos (institucijų) per paskutinius penkerius metus vykdytų mokslinių tyrimų produktyvumą ir kokybę.

8. Prašymo nagrinėjimo metu ekspertinė institucija turi teisę kreiptis į instituciją (institucijas) dėl papildomos su nagrinėjamu prašymu susijusios informacijos teikimo ar prašyme nurodytos informacijos tikslinimo.

9. Ekspertinė institucija, įvertinusi prašymą ir supažindinusi su vertinamąja išvada prašymą pateikusią instituciją (institucijas), teikia Ministerijai vertinamąją išvadą ir rekomendaciją dėl doktorantūros teisės suteikimo ar nesuteikimo. Ministerijai teikiamoje vertinimo išvadoje ekspertinė institucija pateikia informaciją apie institucijos (institucijų) atitinkamos mokslo krypties, kurioje prašoma doktorantūros teisės, mokslinio tyrimo lygio, pretendentų į doktorantūros komitetą mokslinių tyrimų lygio, doktorantūros reglamento kokybės vertinimą ir kitus vertinimus pagal šio aprašo 7 punkte nurodytus kriterijus. Jei ekspertinė institucija nerekomenduoja suteikti doktorantūros teisės, vertinimo išvadoje nurodomos konkrečios šį sprendimą pagrindžiančios priežastys.

 

IV. SPRENDIMŲ DĖL DOKTORANTŪROS TEISĖS SUTEIKIMO PRIĖMIMAS

 

10. Švietimo ir mokslo ministras, gavęs ekspertinės institucijos vertinamąją išvadą dėl institucijos (institucijų) pateikto prašymo įvertinimo ir rekomendaciją dėl doktorantūros teisės suteikimo ar nesuteikimo, ją išnagrinėja ir per mėnesį nuo ekspertinės institucijos rekomendacijos pateikimo dienos priima sprendimą suteikti arba nesuteikti doktorantūros teisę. Apie priimtą sprendimą Ministerija informuoja prašymą pateikusią instituciją (institucijas) raštu. Institucijai (institucijoms), kuriai Ministerija nesuteikia doktorantūros teisės, pateikiami argumentai dėl teisės nesuteikimo priežasčių.

11. Institucija (institucijos), kuriai po prašymo įvertinimo doktorantūros teisė nesuteikiama, su prašymu dėl doktorantūros teisės suteikimo toje mokslo kryptyje pakartotinai gali kreiptis ne anksčiau kaip po vienų metų.

 

V. APELIACIJŲ TEIKIMAS IR NAGRINĖJIMAS

 

12. Institucija (institucijos), kuriai po prašymo įvertinimo doktorantūros teisė nesuteikiama, per 10 darbo dienų nuo priimto sprendimo gavimo dienos gali teikti Ministerijai motyvuotą apeliaciją, kurioje aiškiai ir argumentuotai išdėsto motyvus – kurie sprendime išdėstyti argumentai ir (ar) teiginiai nepagrįsti.

13. Apeliacijos nagrinėjamos Apeliacijų nagrinėjimo komisijoje (toliau vadinama – Komisija), kurios sudėtį tvirtina ir sekretorių, kuris nėra Komisijos narys, skiria švietimo ir mokslo ministras. Sąlygas Komisijos darbui sudaro Ministerija. Komisiją sudaro 6 nariai: po 3 narius į Komisiją skiria Švietimo ir mokslo ministerija ir Lietuvos mokslo taryba. Į Komisijos sudėtį negali būti įtraukiami institucijos paraišką vertinę ekspertai. Komisijos pirmininką Komisijos nariai išrenka pirmojo posėdžio metu paprasta posėdyje dalyvaujančių Komisijos narių balsų dauguma.

14. Ministerija per 5 darbo dienas nuo apeliacijos registravimo Ministerijoje dienos apeliaciją bei ekspertinės institucijos išvadą teikia Komisijos pirmininkui. Komisijos darbo forma yra posėdžiai, rengiami pagal poreikį atsižvelgiant į pateiktas apeliacijas ir į jų nagrinėjimo terminus. Komisijos posėdis teisėtas, jei jame dalyvauja daugiau kaip pusė visų Komisijos narių. Komisijos sprendimas priimamas paprasta posėdyje dalyvaujančių Komisijos narių balsų dauguma.

15. Komisija gautą apeliaciją turi išnagrinėti ir priimti sprendimą ne vėliau kaip per 30 dienų nuo apeliacijos įregistravimo Ministerijoje dienos.

16. Komisija, išnagrinėjusi apeliaciją, gali priimti vieną iš šių sprendimų:

16.1. patenkinti apeliaciją ir siūlyti Ministerijai organizuoti pakartotinį pateikto prašymo įvertinimą;

16.2. nepatenkinti apeliacijos ir palikti galioti švietimo ir mokslo ministro priimtą sprendimą.

17. Komisijos sprendimas įrašomas posėdžio protokole, kurį pasirašo Komisijos pirmininkas ir Komisijos sekretorius.

18. Ministerija raštu informuoja apeliaciją pateikusią instituciją (institucijas) apie Komisijos priimtą sprendimą.

19. Institucija, nesutinkanti su Komisijos sprendimu, gali jį skųsti Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo (Žin., 1999, Nr. 13-308; 2000, Nr. 85-2566) nustatyta tvarka.

 

_________________

 


Doktorantūros teisės suteikimo tvarkos aprašo

priedas

 

PRAŠYME NURODOMOS INFORMACIJOS SĄRAŠAS

 

1. Institucijos (institucijų) pavadinimas.

2. Mokslo kryptis, kurioje prašoma doktorantūros teisės.

3. Atitinkamos mokslo krypties specialistų poreikis Lietuvoje.

4. Disertacijų tematikos aktualumo pagrindimas Lietuvos ir tarptautiniu mastu.

5. Atitinkamais metais į doktorantūrą priimtų doktorantų skaičius ir jų studijų forma.

6. Nustatytu laiku baigusių studijas doktorantų skaičius, iš jų:

6.1. apgynusių disertacijas doktorantų skaičius;

6.2. neapgynusių disertacijų doktorantų skaičius.

7. Priimtų eksternų skaičius, jų disertacijų apgynimo institucijoje data.

8. Doktorantų paskelbti mokslo darbai per doktorantūros studijų laikotarpį.

9. Doktorantų dalyvavimas užsienio mokslinėse stažuotėse ir mokslinėse konferencijose.

10. Doktorantų dalyvavimas disertacijos tematiką atitinkančiuose mokslinių tyrimų projektuose.

11. Doktorantų tyrimams gauta parama (subsidijos).

12. Institucijoje disertacijas apgynusių asmenų dalyvavimas podoktorantūrinėse stažuotėse.

13. Duomenys apie disertacijas apgynusių doktorantų įsidarbinimą ir tolesnę karjerą (kiek dirba institucijoje, kurioje apgynė disertaciją, kitose Lietuvos ar užsienio mokslo ir studijų institucijose, valstybės institucijose, privačiame sektoriuje).

 

Pastaba. 4–13 p. duomenys teikiami apie nuo 2002 metų priimtus į doktorantūrą asmenis.

 

_________________